Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#26801) Sanyi.mTs válasza anniston (#26800) üzenetére


Sanyi.mTs
addikt

Az adókat minden hónap végén levonja a kamatból és úgy írja jóvá. És ha addig nem változik az utalás díjja, akkor ingyen vissza utaltatod magadnak

(#26802) dptrsk válasza anniston (#26800) üzenetére


dptrsk
addikt

Ha ilyen hosszú távra terveztek, esetleg Állampapírt is vehettek.

(#26803) KMT válasza dptrsk (#26802) üzenetére


KMT
addikt

Egyetértek. PMÁK, BMÁK és mindez TBSZ számlára. Kockázatmentesen talán ez a legjobb megoldás.

(#26804) Sanyi.mTs válasza KMT (#26803) üzenetére


Sanyi.mTs
addikt

De ha havonta tud csak félre rakni, akkor a tbsz nem túl jó megoldás számára

(#26805) aAron_ válasza anniston (#26800) üzenetére


aAron_
őstag

Szia!

Ez is lakáscélra lenne? Közeli hozzátartozó nevére nem tudtok még nyitni lakástakarékot?

What is your ikigai?

(#26806) concret_hp válasza Sanyi.mTs (#26804) üzenetére


concret_hp
addikt

nem lehet nyitni egyet minden évben, vagy mi a gond?

vagy fullba vagy sehogy :D

(#26807) attiati


attiati
veterán

tokeletes inflacios kornyezet kezd kialakulni itthon:
gyengulo deviza
magasabb berkiaramlas
(esetleg tartosabban megragad az olajar 50-60 usd kozott, felett)

nagykonyv szerint vagy a forint hozamoknak vagy az arfolyamnak el kell mozdulni felfele

(#26808) concret_hp válasza attiati (#26807) üzenetére


concret_hp
addikt

hát és ugyebár az mnb azt mondja, hogy nem fáj neki a gyenge huf :U és nem csak azt mondja, hanem ugye abból lesz "nyeresége" amit meg hogy hogy nem elfelejtenek befizetni a költségvetésbe, és lehet belőle venni ezt-azt :C

[ Szerkesztve ]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#26809) concret_hp


concret_hp
addikt

egészségpénztáras ügyintéző azt írja, hogy a lekötés is beleszámít a 150K-s adókedvezménybe.
tehát ha befizetem, lekötöm, akkor nem 750K-t kell befizetnem a 150K adókedvezményhez, hanem csak kb. 515-öt (abból marad kb. 500K amit le tudok kötni és így 515-nek a 20%-a + 500nak a 10%a)
ez szerintetek is valid?

vagy fullba vagy sehogy :D

(#26810) BornToBePuli válasza concret_hp (#26809) üzenetére


BornToBePuli
aktív tag

Üdv!

Két korlátja van az ilyen rendelkezésnek.

Egyrészt az összevont adóalap adója, illetve ezeknek adókedvezményekkel csökkentett összege.

Magyarán annyi adót legalább be kell fizetni, hogy igénybe lehessen venni ezt a kedvezményt.

A másik korlát pedig az adott "adórendelkezésre" vonatkozó összeghatár.

Egészségpénztárra befizetett összeg 20%-a, a lekötött összeg 20%, valamint az önkéntes nyugdíjpénztárba befizetett összeg 20%-a, de legfeljebb 150 ezer Ft.

Nem szakszavakat használtam, hanem csak könyhanyelven írtam. De a lényeg ez.

Read only felhasználó

(#26811) Rolly válasza BornToBePuli (#26810) üzenetére


Rolly
veterán

hát ezt kevésbé értem mint a kérdést :)

(#26812) BornToBePuli válasza Rolly (#26811) üzenetére


BornToBePuli
aktív tag

Lényeg, hogy a fizetendő szjadról tudsz rendelkezni, de legfeljebb 150 ezer Ft-ig.

:)

Azért írtam adórendelkezés és rendelkezést, mert ez nem klasszikus adókedvezmény az én olvasatom szerint. Az szjatörvény is a "rendelkezés az adóról" szófordulatot használja.

[ Szerkesztve ]

Read only felhasználó

(#26813) concret_hp válasza BornToBePuli (#26810) üzenetére


concret_hp
addikt

befizetett összeg 20% + lekötött összeg 10% nem? :) tehát 500pár ezerrel maxolom (költségek miatt nem 500) a 150 ezret.

vagy fullba vagy sehogy :D

(#26814) BornToBePuli válasza concret_hp (#26813) üzenetére


BornToBePuli
aktív tag

500 ezer Ft-nál optimális, de lényeg, hogy legyen annyi fizetendő szjad is. Magyarán ahhoz kell kb. 3,33333 millió Ft bruttó összevont adóalapod.

Magyarán, ha munkabérből élsz, akkor legalább ennyi pénzt kell keresned. Persze ezt a pénzt csökkenti a családi adó(alap)kedvezmény és más kedvezmény. És fontos, hogy az szja nem mehet mínuszba, tehát a 500 ezer Ft a fizetendő szja, akkor nem kérhetsz vissza 501 ezer Ft-ot, illetve ennél többet.

Read only felhasználó

(#26815) _ATi_1 válasza BornToBePuli (#26814) üzenetére


_ATi_1
senior tag

Ezt én sem igazán értem. 150e Ft SZJA visszatérítéshez miért kéne 500e Ft SZJA befizetés? Vagy félre értelek? :F

(#26816) concret_hp válasza BornToBePuli (#26814) üzenetére


concret_hp
addikt

jóvan ezen a kérdésen túlvagyunk :) még ha nehezen is sikerül megérteni, hogy mit kérdezek :)

vagy fullba vagy sehogy :D

(#26817) BornToBePuli válasza _ATi_1 (#26815) üzenetére


BornToBePuli
aktív tag

Elszámoltam magam a 3,3333 millió Ft-os jövedelemmel. Nem kell annyi hozzá.
Már 1 millió Ft-os jövedelemnél megvan a 150 E Ft. Ha jól számolom persze.

:)

Az 500 E Ft a befizetésre vonatkozik, mert annak a 30%-a 150 E Ft. Félreértelmezhetően és nem pontosan fogalmaztam, illetve raktam össze a mondatot.

[ Szerkesztve ]

Read only felhasználó

(#26818) daniel2121


daniel2121
senior tag

Sziasztok kicsit off most hogy emelték a katát a 12M az áfával vagy anélkül értendő ill. az áfát akkor is külön be kell fizetni gondolom?

(#26819) Rolly válasza daniel2121 (#26818) üzenetére


Rolly
veterán

katát 12 millióra emelik jan 1-től, míg az alanyi mentességet 6-ról 8 millióra, azaz ha a kata alanyi mentes akar lenni akkor max 8 millióig számlázhat, ha ezt meghaladja akkor már ÁFÁ-s számlát kell kiállítania és ha jól tudom következő évben alapból áfás lesz...

(#26820) Rolly válasza BornToBePuli (#26817) üzenetére


Rolly
veterán

20% az adójóváírás tudtommal... azaz 500.000 Ft-ból 20% az 100.000 Ft ... 500.000 Ft-ot leköti akkor jár 500.000 Ft-ra évente 10-10%... szóval ha ez bent van akkor erre mindig kap 50.000 ft adójóváírást és "csak" 500e-t kell a későbbiekben beraknia ha jól értem...

viszont itt kérdés, ha valakinek 1,5 milliója van / lenne bent akkor arra a 10% már 150e ft / év :)

(#26821) concret_hp


concret_hp
addikt

"Az egészségpénztárban az egyéni befizetés, az adomány (*-gal jelölve fent) 20%-át, az év során újonnan 2 évre lekötött összegek és a prevenciós szolgáltatások (**-gal jelölve) 10%-át az szja bevallásában a pénztári számlájára visszaigényelheti, levonás nélkül elköltheti. A visszaigényelhető adója évente legfeljebb 150 ezer Ft lehet."

vagy fullba vagy sehogy :D

(#26822) BornToBePuli válasza Rolly (#26820) üzenetére


BornToBePuli
aktív tag

Csak, hogy én is helyreigazítsak. Adójóváírás pár éve kivezetésre került. Jelenleg nincs adójóváírás az szja rendszerében.

Azért számoltam 30%-kal, mert EP, önsegélyező pénztár esetén 20% jár az alap és 10% jár a lekötött részre.

Read only felhasználó

(#26823) BornToBePuli válasza BornToBePuli (#26822) üzenetére


BornToBePuli
aktív tag

Szja tv. 44/A.§

Read only felhasználó

(#26824) BornToBePuli válasza Rolly (#26820) üzenetére


BornToBePuli
aktív tag

Ja, igen. Értem mire gondolsz. A lekötés az nem feltétlenül tárgyévi vagy adóévi befizetés.

Fontos, hogy a lekötés adóévében jár a 10% a lekötésre és ha legalább 24 hónapra le van kötve.

Meg persze jön még ezen felül a NYESZ "keretösszege". ;-)

De persze ezek nem kimondottan rövid távú megtakarítások, hanem alapvetően egy célhoz kötött megtakarítás. Az EP-t én nem is sorolnám kimondott megtakarításnak, az inkább finanszírozásra jó. Persze az önsegélyező pénztárakkal megint változott egy kicsit a helyzet.

Ui.: És akkor még a nyugdíjbiztosításról nem is beszéltünk. :)

[ Szerkesztve ]

Read only felhasználó

(#26825) daniel2121 válasza Rolly (#26819) üzenetére


daniel2121
senior tag

Ezt tudom az volna a kérdés,hogy a kata az 12millió-ig az áfá-val együtt értendő? Tehát 12+áfá-ig lehetek katás vagy bruttó 12-ig?

(#26826) BornToBePuli válasza daniel2121 (#26825) üzenetére


BornToBePuli
aktív tag

12 + ÁFA vagy bruttó 12-ig. Ezek ugyanazok, mindkettő bruttó. :B

Egyébként 2016-ban nem minősül a kiadózó vállalkozás bevételének az áthárított általános forgalmi adó.

[A kisadózó vállalkozások tételes adójának szabályai]

NAV honlap / információs füzetek / Egyéb adónemek, és kötelezettségek / 61. A kisadózó vállalkozások tételes adójának szabályai

[ Szerkesztve ]

Read only felhasználó

(#26827) daniel2121 válasza BornToBePuli (#26826) üzenetére


daniel2121
senior tag

Lehet, hogy én nem vagyok érthető. Akkor konkrétan én jelenleg áfásan számlázok, mert az évi jövedelem meghaladja ami idén 6millió volt,tehát az nem kérdés hogy áfásnak kell lennem. Ha jövőre 12millió+áfát számlázok akkor beleférek a katába vagy sem,mert ahogy írod az áfa nem bevétel?

[ Szerkesztve ]

(#26828) BornToBePuli válasza daniel2121 (#26827) üzenetére


BornToBePuli
aktív tag

Bár ilyen területen dolgozom, de nem vágom a KATA-t.

Valamennyi bevétel alatt KATA-s maradhatsz, ugye? Mekkora ez az összeg?

Ha megvan az összeg, akkor megvan a válasz is a kérdésedre. Az hogy jövőre mi várható, azt nem tudom. Nem láttam még a jövő évi adótörvényeket, adótörvényjavaslatokat, adótörvénytervezeteket.

Read only felhasználó

(#26829) daniel2121 válasza BornToBePuli (#26828) üzenetére


daniel2121
senior tag

Most nem katás vagyok,jövő évre gondolkodok. Pont 10-12millió+áfa körüli bevétel várható.

(#26830) daniel2121


daniel2121
senior tag

Sziasztok
Újabb kérdés lenne katás tud önkéntes nyugdíjpénztárból visszaigényelni?

(#26831) concret_hp válasza daniel2121 (#26830) üzenetére


concret_hp
addikt

én úgy tudom, hogy nem mivel katásként nem fizetsz szja-t (ugye egyben utalsz egy Katás adót aminek egy része az szja helyett van, de gyakolatilag szja soron nem fizetsz semmit)

vagy fullba vagy sehogy :D

(#26832) attiati


attiati
veterán

nagyon ramatyul néz ki ez az usdhuf

(#26833) Sanyi.mTs


Sanyi.mTs
addikt

ha nyitok a MÁK-nál egy TBSZ-t és ráutalom a pénzt, akkor már végeztem is? vagy ezután még nekem kell állampapírt venni?

(#26834) Apika válasza Sanyi.mTs (#26833) üzenetére


Apika
Közösségépítő

Akkor még lekötetlenül áll ott a pénzed. Választanod, és vásárolnod kell a forgalomban lévő Állampapírokból

(#26835) Sanyi.mTs válasza Apika (#26834) üzenetére


Sanyi.mTs
addikt

akkor még egy pár kérdés:
1) TBSZ-nél a 0. év a gyűjtő év. ekkor is lehet állampapírt venni?
2) PMÁK-nál mi az a 2021/I? Gondolom 2021-ben jár le, de mi az I?
3) ha gyűjtőévben veszek 5 éves állampapírt, akkor az 5. évben csak úgy a számlámon lesz a pénz? mert ugye az 5 év futamideje hamarabb lejár, mint a TBSZ 5 éve.
4) lehet tudni, h a 2022-es PMÁK-ot mikor lehet venni?

(#26836) axioma válasza Sanyi.mTs (#26835) üzenetére


axioma
veterán

1. Persze. [Sot, vehetsz allampapirt az ertekpapir-szamlara kartyaval... na jo tbsz-re nem probaltam de mintha mondtak volna hogy megy.]
3. A tbsz 5 eve az 2021.dec.31. jar le, 17-ben veheted fel. De ekozben a tbsz-en lehet akarmilyen formaban (penz, rovidebb futamideju allampapir stb.) a penz, csak le ne vedd rola.
4. Ha egy 5 eves papirrol beszelsz akkor nyilvan iden csak 2021-ben lejarokat adnak el (lehet jegyezni, mind1), jovore meg csak 2022-ben lejarokat...

(#26837) KMT válasza Sanyi.mTs (#26835) üzenetére


KMT
addikt

2) Sor"szám".

(#26838) Apika válasza Sanyi.mTs (#26835) üzenetére


Apika
Közösségépítő

1. Igen, sőt kell is! Mert ha nem veszel, mi fog kamatozni...
2. A forgalomba hozott állampapírokat ezekkel a betűkkel "sorszámozzák". Ahogy haladunk előre a megjelenéssel, úgy haladnak vele az ABC betűivel.
3. Az 5 éves állampapírod minden évben kamatozik. A kamat minden évben megjelenik - levonás nélkül - a TBSZ számlán. Ezen az összegen ismét tudsz venni - éppen akkor kapható - állampapírt. Lejárat után hozzáférhetővé válik a tőke + az adott évben termelt kamat. Ekkor ismét vehetsz állampapírt rövid lejárattal, ami éppen átlóg a TBSZ számla lejárati idején, vagy lehetőséged van ismét befektetni a teljes összeget. Ez esetben ez a következő évi TBSZ számlád gyűjtőéve, ami a rá következő évben kezdődik a 3, vagy 5 éves periódussal.
4. Mivel a 2021-es várhatóan 2017. március 31-ig elérhető, ezért a 2022-es várhatóan 2017. áprilisában.

(#26839) Apika válasza Apika (#26838) üzenetére


Apika
Közösségépítő

"Ez esetben ez a következő évi TBSZ számlád gyűjtőéve, ami a rá következő évben kezdődik a 3, vagy 5 éves periódussal."

Azt hozzáteszem, hogy ezt a adott TBSZ számla záróévében teheted meg.

(#26840) Mercutio_ válasza amargo (#26750) üzenetére


Mercutio_
félisten

Cetelem takarékkal kapcsolatban lenne pár kérdésem:
- Hogy kell kezdeményezni, és mennyi idő alatt nyitják meg a szálát?
- Itt is van olyan feltétel, hogy csak egy megadott számláról/-ra lehet pénzt mozgatni?
- A beküldő és a majdani kiküldéssel megcélzott számlaszám lehet eltérő? (Pl. mert idő közben megszüntettem azt ahonnan beutaltam a pénzt cetelemhez)
- Valamire kell még esetleg figyelni?
:R

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#26841) amdk7 válasza Mercutio_ (#26840) üzenetére


amdk7
aktív tag

- Hogy kell kezdeményezni, és mennyi idő alatt nyitják meg a szálát?
Én a ITT indítottam a számlanyitást és kb.: (nekem 2 hónapomba került :D) Mondjuk nem volt sürgős és mire kellett megnyitották (Axa kivonulása után rögtön tudtam ide utalni.)

- Itt is van olyan feltétel, hogy csak egy megadott számláról/-ra lehet pénzt mozgatni?
IGEN! Amit megadsz számlát, csak onnan fogadnak el jóváírást és csak oda tudnak utalni! A jóhír, hogy ez módosítható az alábbi lap kitöltésével, postázásával: Módissító lap

- A beküldő és a majdani kiküldéssel megcélzott számlaszám lehet eltérő? (Pl. mert idő közben megszüntettem azt ahonnan beutaltam a pénzt cetelemhez)
Részletesen lásd fentebb: Módosító lap

- Valamire kell még esetleg figyelni?
IGEN! Mindenképpen adj le egy Módosító lapot és nyilatkozz a Haláleseti kedvezményt illetően! Mert a kisbetűs rész tartalmazza azt is, hogy csak a számlatulajdonos részére adható kifzetés. (ergo, ha neked kampec, veszett a pénz)

Jah és eseti megbizás csak egy alkalomra adható, egy személynek egyszerre. Nem fogadják be azt, hogy XY ismerősödnek, rokonodnak teljes meghatalmazást adsz!

Adataimat többé kevésbé az adatlapomon, illetve a személyigazolványomban találod meg. :)

(#26842) concret_hp válasza amdk7 (#26841) üzenetére


concret_hp
addikt

(ergo, ha neked kampec, veszett a pénz)

ez nyilván nincs így, csak a hagyatéki tárgyalás végét kell megvárni, ami meg elég sokáig eltarthat.

vagy fullba vagy sehogy :D

(#26843) amargo válasza Mercutio_ (#26840) üzenetére


amargo
addikt

Mindent leírt amdk7. Annyit tennék hozzá, hogy nekem 2 hét volt kb. De én még az Axa-s dömping előtt léptem kicsivel.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#26844) Brave_86 válasza Mercutio_ (#26840) üzenetére


Brave_86
aktív tag

(#26845) Mercutio_


Mercutio_
félisten

Köszönöm szakik:R

Tettem egy próbát, ha még idén sikerül megnyitni, akkor OK, ha nem, akkor marad az anyacég. Januártól ők is csökkentik a kamatokat.
Vagy itt mivel nincs lekötés simán változhat a kamat egyik hónapról a másikra? :U

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#26846) Csabroncka


Csabroncka
addikt

A következő kérdésem lenne. Adott egy 5 éves lejárt és kiutalt lakástakarék amiből lakáshitelt törlesztek elő. Az összeg 600 ft híján kerek szám ;] . Betörleszthetek én 600 Ft-tal többet, vagy kizárólag a lakástakarék által átutalt fillére pontos összeget. Nyilván a lakáshitelező bankomat ez nem érdekli, de a lakástakarék-pénztár nyavalyoghat emiatt, hogy a betörlesztett összeg több, mint amit ők kiutaltak :F

"in medias res"

(#26847) concret_hp válasza Csabroncka (#26846) üzenetére


concret_hp
addikt

mondjuk ha az lenne a kérdés, hogy hozzá tudsz-e csapni 600K-t, így érteném, de 600 ft min változtat :F

vagy fullba vagy sehogy :D

(#26848) Csabroncka válasza concret_hp (#26847) üzenetére


Csabroncka
addikt

Semmin csak kerek lenne az összeg, de akár az általad említett összeget is említhetjük, a kérdés fennáll - elfogadja-e a törlesztésigazolást az LTP.

"in medias res"

(#26849) BornToBePuli válasza Csabroncka (#26848) üzenetére


BornToBePuli
aktív tag

Üdv!

LTP mit mondott?

Read only felhasználó

(#26850) Csabroncka válasza BornToBePuli (#26849) üzenetére


Csabroncka
addikt

Az LTP-nek előtörlesztési igazolás kell 30 napon belül, illetve, hogy az előtörlesztési díjat ebből az összegből nem finanszírozhatom.

"in medias res"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.