Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#55001) Elemental


Elemental
addikt

Köszönöm a válaszokat, srácok!

Ez egy új szempont, gondolkodom rajta.
A CIB-nél nem kell számlát nyitnom, most is ott van, vagy ez egy értékpapír alszámla lenne, ami plusz költség?

(#55002) nort_on válasza Elemental (#55001) üzenetére


nort_on
senior tag

Pontosan az, ne ott nyiss. Miért fizetnél valamiért, amit ingyen is megkapsz? De te tudod. :U

[ Szerkesztve ]

(#55003) Boost3er válasza nort_on (#55000) üzenetére


Boost3er
tag

Igen, van adójóváírás. Egyébként pénztár szinten, szerintem a lehető legjobbat választották, de nekem meg így is magasnak tűnt a költség.
jelenleg “közepesen” kockázatos portfolioban vannak, érdemes lenne atrakni őket kockázatos vagy a legkockazatosabba?

Másik kérdésemre a választ megkeresem fentebb, köszönöm!

(#55004) Dare2Live válasza Elemental (#55001) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

cibnél az állományi díj ami +költség nem az értékpapír számla.

Nem nagy összeg de akkor is áknál ingyenes.

szerk: akkor lehet értelme cibnél ha ez kell a magnificához. Nekem pl ha lejárnak TBSZek ott kell hagynom 10misit mert különben ugrik a magnifica ami meglátszik hitelkamatnál.

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#55005) PredatorZoli válasza Boost3er (#54999) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Neked 30 évesen TBSZ-re ETF nagyon tömören és röviden.

Szülőknek igazából így nagyobb havi összeggel az önyp nem annyíra rossz, lehetne rosszabb is. Van persze ennél valamivel jobb megoldás, de azzal már foglalkozni kellene egy kicsit minden hónapban, az már nem csak annyi hogy állandó utalás be van nyomva.
Így tehát ha egy kis plusszért cifráznák, akkor NYESZ számlát érheti meg nyitni, és ott vagy hagyományos befektetési alapot vásárolni (ezt még több banknál akár állandó utalással is meg lehet valósítani, így például az ersténél biztos), vagy még jobb, ha 3 havonta vásárolni S&P500-as ETF-et. Ezzel annyi a nehézség, hogy darabja 120 ezer, és nem lehet tört darabot venni, így 3 havonta tudnának venni egyet, meg néha még egyet a maradékokból.

(#55006) Mercutio_ válasza PredatorZoli (#55005) üzenetére


Mercutio_
félisten

A jelenlegi árfolyamok mellett is az S&P500 a legjobb döntés, vagy NYESZ-re szűkebb a vásárolható etf-ek köre mint tbsz-nél?

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#55007) PredatorZoli válasza Mercutio_ (#55006) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

2 féle van, S&P meg DAX :DDD
Szóval szerintem nem érdemes foglalkozni az értékeltséggel, nagyon longban jó lesz az.

(#55008) KMT válasza PredatorZoli (#54993) üzenetére


KMT
addikt

Ez jó, de tegyük hozzá, hogy évtizedes távon azért benne van, hogy nem lesznek ennyire előnyösek az állampapírok.

(#55009) PredatorZoli válasza KMT (#55008) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Attól, függ, hogy mihez képest nézzük. Természetesen benne van. Én mégis azt gondolom, hogy az a racionális és jó döntés, ami a mai ismereteink szerint a legjobb eséllyel hoz számunkra megfelelő eredményt.
Mert van ugye jó és rossz döntés, de a csavar a dologban, hogy a jó és a rossz döntésnek egyaránt lehet pozitív és negatív kimenetele. De a jó döntésnek valamivel nagyobb eséllyel lesz pozitív mint amennyi a rossznak. Bárhogy is, a jövőbe nem látunk, de szerintem fontos, hogy a döntéseit az ember utólagosan reálisan értékelje nem csak azt nézve, hogy mi lett a kimenetele, hanem hogy az akkori információk alapján az racionális döntés volt-e.

(#55010) bandus válasza Elemental (#54992) üzenetére


bandus
veterán

ne bonyolitsd tul. azert latni kell, hogy itt a topikban mindenre az a valasz, hogy nyesz/tbsz es vegyel etf-et. Area a celra amire te keresed a nyugdijpenztar tokeletes, valassz egy szimpatikusat. Persze a kockazat lehet, hoyg ezt is inkasszozza az allam egyszer ;]

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#55011) nort_on válasza PredatorZoli (#55009) üzenetére


nort_on
senior tag

+1

(#55012) Dare2Live válasza bandus (#55010) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

"Persze a kockazat lehet, hoyg ezt is inkasszozza az allam egyszer ;]"
... tehát nyesz/tbsz es etf :DDD

amúgy meg ja. topik zárható. :)

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#55013) mgoogyi válasza 123xyz (#54988) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Próbálom minél rövidebben:

Bárhova is fektetsz be, hosszútávon a részvények miatt lesz érdemi hozamod.
Akár etf-ről, befektetési alapról vagy biztosítós eszközalapról beszélünk, valamilyen részvénypiacra fognak befektetni, pl. USA és kb annak a részvénypiacnak a hozamát kapják.
Emiatt a bruttó hozama kb mindegyiknek ugyanaz lesz. A valós nettó hozam meg a bruttó hozam - költségek.
Egy etf költsége 0 - 0.5% között mozog / év.
Egy befalap 1.5%-2% között van.
Egy nyugdíjbiztosításos eszközalap meg 2% és 4% között van.

Ha neked 30 év alatt évi 6% nettó hozam összejön egy átlagos 3% TKM-es nyugbizttel, akkor etf-fel 9%-hoz közeli lesz az éves hozamod.
Csinálj egy excelt és hasonlítsd össze a kettőt, egészen brutális különbség fog kijönni.

(#55014) mgoogyi válasza Elemental (#54992) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Ahogy már írták, minden kockázatot nem érdemes elvetned. Amit keresel, az az önkéntes nyugdíjpénztár ~30%-nyi részvényaránnyal.
Nem ez az optimális, de jónak mondható és semmi dolgod vele.

Pl. az MKB növekedési portfólió 33% részvényaránnyal bír.

(#55015) válasza mgoogyi (#55013) üzenetére



addikt

"Csinálj egy excelt és hasonlítsd össze a kettőt, egészen brutális különbség fog kijönni."

Megcsináltam, hogy másnak ne kelljen. :)
30 évig, havi 100ezer forint befizetés. Ez összesen 36 millió forint.

6% kamattal ~100 millió lesz a végére.
9% kamattal ~184 millió.

''Annyira vagyunk egészségesek, amennyire a gondolataink humánusak.''

(#55016) ivana válasza Boost3er (#54999) üzenetére


ivana
Ármester

Az önyp nem rossz konstrukció szerintem, nekem is van bár minimális pénz rakok bele, de majd később tervezem növelni. A nyesz valamivel jobb, de kicsit macera, meg rendes etfet nem nagyon tudsz venni, olyanom is van. Persze a TBSZ-re jóval több pénzt rakok (kb. 15-ször).

Ami fontos az önyp-ről:
- A nagy kötvény arányú portfóliók nem szerencsések, hiába ajánlja idősebbeknek
- 10 év után fel lehet venni a hozamot adómentesen. Azt mindenképpen fel kell venni és max. befizeted újra vagy mehet nyeszre. Ezzel növelheted az állami támogatást. Utána meg 3 évente felveszed a hozamot és megint ugyan ezt játszod.

bandus: ha az önyp-t állomasítják akkor valószínűleg a tbsz-t is ;]

[ Szerkesztve ]

(#55017) Elemental


Elemental
addikt

Nagyon köszönöm srácok az észrevételeket!

Megadtam az elérhetőségeimet a nyugdíjmásképpen oldalán, megnézem miket ajánlanak.

(#55018) PredatorZoli válasza Elemental (#55017) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Természetesen a nyugdíjbiztosítást fogják javasolni, hisz az ő tanácsadásuk teljes mértékben díjmentes. Ezért aztán teljesen tévúton jársz ha tőlük vársz releváns tanácsot.

(#55019) cech19960320 válasza Elemental (#55017) üzenetére


cech19960320
tag

mit gondolsz, miért ingyenes a szolgáltatás?? mert azt fogják ajánlani, ami NEKIK a megfelelő hasznot/jutalékot hozza.

(#55020) 123xyz válasza 123xyz (#54988) üzenetére


123xyz
tag

Köszönöm szépen a válaszokat: PredatorZoli , nort_on , VirsLee , [vilike] és mgoogyi . Ezek alapján valamikor majd rászánom az időt és belevetem magam a témába, hogy jobban megértsem :)

(#55021) mgoogyi válasza Elemental (#55017) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Főoldalukról:
"
Krasznai Linda
Tanácsadó
Közgazdász végzettség, ~10 éve szakértő a lakossági piacon, elsősorban megtakarítási és befektetési területeken.
"

3 éve még a grantisnál volt (grantis/nyugdijbiztositas.com), akkoriban beszéltem pár "ingyenes" tanácsadóval, következetesen mindegyiktől több nyugbizt ajánlatot kaptam, mint számomra ideális lehetőségek. Lindánál rákérdeztem, miután elmondta a szerinte fontos dolgokat, hogy pontosan hol milyen költségeket vonnak le egy konkrét általa ajánlott nyugbiztnél, és mondta, hogy kérdezzem meg a kalkulátorukat író srácot..
Én inkább azt láttam, hogy általában ők maguk sem ismerik azt, amit árulnak és valamiért nagy jutalékú konstrukciókat ajánlanak.
Valójában nincs olyan, hogy ingyenes tanácsadás.

(#55022) PredatorZoli válasza mgoogyi (#55021) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Én azt gondolom, hogy pontosan tudják, hogy mekkora okádék amit tukmálnak, csak nem merik bevallani talán még maguknak sem ha valaki tudja és (akár provokatív jelleggel) rákérdez.

(#55023) VirsLee válasza Elemental (#55017) üzenetére


VirsLee
őstag

Fussunk neki újra.
- Pontosan hány évesek vagytok?
- Elfogadható olyan megtakarítási forma ahol nyugdíjig nehéz hozzáférni a pénzhez?
- Várhatóan hány évesen tudtok hivatalosan nyugdíjba menni?
- Fizettek SZJA-t? Jogosult vagy adójóváírást igénybe venni?
- Van értékpapír számlád / önkéntes nyugdíjpénztári számlád / államkincstári számlád?
- Melyik banknál vezetitek a számlátokat?

Ha ezekre válaszolsz, akkor spórolunk neked néhány millát gyorsan. Csak szólok, hogy azon a fostalicska oldalon azért ingyenes a "tanácsadás", mert pl. Egy havi 50k-s nyugdíjbiztosítás esetén szerződéskötés után rögtön kapja a 700k-t a "tanácsadó". Ezt persze később tőled vonják le ;)

(#55024) Elemental válasza VirsLee (#55023) üzenetére


Elemental
addikt

Ismét köszönöm mindenkinek a válaszokat! :)

43, 42 év.
Elfogadható, ha nem férek hozzá nyugdíjig, így is terveztem.
Gondolom 65 évesen megyünk nyugdíjba, ha addig nem tolják még feljebb.
Fizetünk SZJA-t mindketten, tudunk jóváírást igénybe venni.
Nincs semmi ilyesmi, a CIB-nél van egy sima lakossági számlám.

(#55025) PredatorZoli válasza Elemental (#55024) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Én igazából nektek azt javasolnám, hogy nyiss egy Erstés értékpapírszámlát, azon egy NYESz-t, és állítsatok be egy állandó utalást havi 41667 Ft-al úgy, hogy ezáltal Erste futures befalapkat automatikusan vásároltok rajta. (gyakorlatilag az állandó utalás közleményébe kell beírni a csomag kódját, például EP02 egy globál csomagnál)
Szerintem ti nem akartok vele foglalkozni túlontúl sokat, és szerintem ez a nyugdíjpénztárnál jobb lesz.
Célszerű lehet egy globál mix csomagot választani, ezzel lesz benne egy élhető arányú részvény kötvény arány amivel hozam is várható vele (EP02 vagy hasonló).

(#55026) mgoogyi válasza PredatorZoli (#55022) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Nem arra értem. Tisztában vannak, hogy a nagy jutalékú cuccból tudnak megélni. Arra értem, hogy a pontos költségszerkezetét nem ismerik annak, amit ajánlanak.

(#55027) TheProb


TheProb
veterán

Ha Revolut-ról szeretnék "feljebb lépni", külföldi tőzsdéket elérve (Pl. NASDAQ) részvények/CFD (e.g. Tesla, TSM, MongoDB), esetleg S&P500 vásárlása kapcsán, akkor mit ajánlanátok most?
Lehet külföldi platform is.

"Boba is Mickey, Mickey is Boba" - Finkle Einhorn | PC Rig: https://pcpartpicker.com/b/bBy48d

(#55028) bandus


bandus
veterán

ha csak buy and holdban gondolkozol akkor szerintem a random capitelnél nem kell több.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#55029) aujjobba válasza bandus (#55028) üzenetére


aujjobba
addikt

A CFD igény alapján nekem nem a buy&hold ugrik be elsőnek ;)

Inkább ezek a figyelmeztetések a CFD-vel foglalkozó szolgáltatók weboldalán:
Ennél a szolgáltatónál a lakossági befektetői számlák 72%- án veszteség keletkezik a CFD-kereskedés során.

Nem is teljesen értem, hogy kezdők miért éppen az ilyen szerencsejátékokba akarnak rögtön fejest ugrani.

[ Szerkesztve ]

(#55030) A2lite válasza aujjobba (#55029) üzenetére


A2lite
csendes tag

Cfd azért népszerű, mert tele van a net sikeres sztorikkal, "hogyan gazdagodtam meg gyorsan". Csak akiknek nem sikerült azok nem írnak róla, pedig úgy lenne érdekes :)

[ Szerkesztve ]

(#55031) VirsLee válasza Elemental (#55024) üzenetére


VirsLee
őstag

A költségek miatt ÖNYP-t csak akkor érdemes nyitni, ha
1. a munkáltatód hozzájárul, így némi ingyen pénzhez jutsz
2. viszonylag közel már a nyugdíj <15 év, mert itt már érdemi hatása van az adójóváírásnak

Most van még 22-23 évetek. Szóval érdemes még valamennyi kockázatot bevállalni.

Adójóváírásos konstrukciók esetén az éves befizetésre kapsz 20%-ot. Nyugdíjbiztosítással nem is érdemes számolni, olyan magasak a költségek. ÖNYP esetén még szintén lehet horror költség, szóval nézzük a NYESZ-t. Itt a költség már jó, ellenben korlátozott az elérhető (alacsony költségű) papír. Egy ETF költsége lehet kimondottan alacsony is, olyan 0.07-0.4% nagyon sokat találni. Ezzel szemben az aktívan kezelt befjegyek éves költsége lehet akár 2-3% is.

Amikor megkapod a 20% adójóvírást, az elsőre jól mutat a számlán, hisz 500k-ból lett 600k, de igazából a 20% 23 éves távon már csak évi 0.87% különbség, ami arra sem elég, hogy az esetleg drágább eszközeid költségét fedezze. Elég érdemes inkább az utolsó 10-15 évben erre fókuszálni.

Amennyiben nem szeretnél semmi árfolyamhoz kapcsolódó kockázatot vállalni, akkor nyiss egy NYESZ-t és vedd rá MÁP+ és PMÁP 5 évest vegyesen éves 500k értékben.

Egyéb esetben a helyedben 7-8 éven keresztül TBSZ-en vásárolnék ETF-eket + mellé valamennyi állampapírt. Fontos megjegyezni, hogy 15 éve is nagyon rossz üzlet volt állampapírt venni, és most közel állunk ahhoz, hogy megint rossz üzlet legyen ez. A kamatprémium mértéke 3.5-4%-ról már lecsökkent 1.4%-ra. Szóval maximum annyira jó már most is csak az állampapír, hogy talán lassabban inflálódik a pénzed. Érdemi hozam nem igazán van. Manapság inkább megszokásból veszik az emberek, plusz azért mert kis eséllyel veszítesz tőkét :)

Amit fel kell hoznunk még a kötött konstrukciók mellett ellenérvként, hogy
- van egy felső limit, amennyit érdemes betenni (NYESZ 500k/év, ÖNYP: 750k/év, biztosítás 0 azaz NULLA forint / év)
- ha 60 évesen elveszíted a munkád és nincs egyéb megtakarításod, csak ilyenek, akkor lehet, hogy 5 éven keresztül azt fogod nézni, hogy ott van a számládon 30 millió forint, Te pedig nem, vagy nagyon nehezen, feleslegesen plusz adót fizetve férsz csak hozzá, egyébként pedig tolhatod a csirkefarhátat éveken keresztül
- "az úr adta, az úr elvette": azaz bármikor előnytelen módon változhatnak a feltételei, ahogy az ÖNYP esetén már volt is rá példa (30%->20% jóváírás), szóval

Ezek alapján remélem lesz néhány kérdésed és azon a vonalon tudunk már konkrétabban segíteni.

(#55032) travix válasza aujjobba (#55029) üzenetére


travix
aktív tag

valószínűleg nem tudja mi az a cfd, ha pedig igen akkor túl sok az önbizalom a kevés szakértelem miatt

(#55033) ivana válasza VirsLee (#55031) üzenetére


ivana
Ármester

Az adóvisszatérítés 20%-al növeli a tőkét, vagyis a 0.87% hibás számítás. +20% tőke = +20% a végén. (annyi, hogy következő évben kapod, szóval kicsit kevesebb)

Hülye vagyok, rájöttem, hogy számoltad.

[ Szerkesztve ]

(#55034) VirsLee válasza ivana (#55033) üzenetére


VirsLee
őstag

Nyilván egy erősen leegyszerűsített számítás, de csak azt szerettem volna szemléltetni, hogy ha nagyon sok van még hátra, akkor igazából semmi jelentősége annak a +20%-nak. Ellenben, ha csak 10 év van mondjuk hátra, vagy 5 év, akkor jelentős lehet, de még itt is csak a befizetéshez képest, hisz ha van bent már 30 milliód, akkor az, hogy kapsz rá 100k-t, nem fog igazából semmit számítani, hisz 6% éves hozam is 1.8m lesz, nem 100k :D
Ezért is érdemes, néhány esetet leszámítva, a vége felé beugrani a kötött konstrukciókba.

[ Szerkesztve ]

(#55035) PredatorZoli válasza ivana (#55033) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Nem irtál pedig butaságot, mindkét állítás igaz. A végösszeg (azonos hozamot és költséget feltételezve egy nyesz és tbsz esetén) 20%-al fog eltérni. Nyulván minél hosszabb az időtáv, ez a 20 százalék évesítve (annualized retourn) egyre kevesebb. De attól végösszegben meg lesz a 20% diferencia.

[ Szerkesztve ]

(#55036) alex devil


alex devil
senior tag

Szevasztok,
Mennyi idő alatt érkezik meg a pénz a folyószámlámra máp+ visszaváltása után?

S23

(#55037) PredatorZoli


PredatorZoli
Topikgazda

Egyébként a have fun saying poorosok most hogyan vélekednek a kriptóról? Mert végsősoron ha tuti a buli akkor most érné meg jelzálogot dobni a házra. :DDD
Erőteljes emelkedést vártok a közeljövőben vagy masszív pofáraesést? Cuppan lefele szépen ahogy nézem.

[ Szerkesztve ]

(#55038) nort_on válasza PredatorZoli (#55037) üzenetére


nort_on
senior tag

Khm, csak nem azon gondolkozol, hogy beszállj? ;]

(#55039) PredatorZoli válasza nort_on (#55038) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Nem én, csak kést megforgatni jöttem ;]
Merthát ha kriptoról van szó akkor én egy hater vagyok :O

(#55040) kovisoft válasza alex devil (#55036) üzenetére


kovisoft
őstag

Nekem múltkor másnap reggelre érkezett meg.

(#55041) Sub-S válasza PredatorZoli (#55037) üzenetére


Sub-S
senior tag

Ezért kellemetlen olyannal játszani sima tőzsdéről amivel az ember tehetetlen kereskedési időn kívül mert ha akkor jön az összeomlás akkor csak a pislogás marad és az ima. ;] Az meg azért a templomban picit többet ér. :D

(#55042) alex devil válasza kovisoft (#55040) üzenetére


alex devil
senior tag

:R

S23

(#55043) aujjobba válasza alex devil (#55042) üzenetére


aujjobba
addikt

De ha mostanában indítottad, vagy péntek késő délután, akkor valószínűleg kedd reggel lesz abból.

#55037 Vadász:
Nekem kezd tetszeni, nincs még kriptom (kivéve az a 0.0036 XMR amit magamnak bányásztam), de a végén lehet beleugrok ETH-ba buy&HODL alapon, aztán nézem ahogy lenullázódik.

[ Szerkesztve ]

(#55044) PredatorZoli válasza Sub-S (#55041) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Nem tudom, hogy milyen az aránya az ilyen jellegű holdingoknak a 24/7-es kereskedésűekhez képest, de ha nagy, és a mai trend holnap is kitart, akkor a kedd reggeli nyitás is elég szép lehet.

(#55045) nort_on válasza PredatorZoli (#55039) üzenetére


nort_on
senior tag

Aki kriptóban pakolja a pénzét az tudja, hogy mivel jár ez a történet. Ha nem, akkor most megtanulta. ;]

[ Szerkesztve ]

(#55046) alex devil válasza aujjobba (#55043) üzenetére


alex devil
senior tag

Nem indítottam el. Elvileg a közeljövőben vissza kell váltanom belőle, mert szükségem lesz rá és nem találtam infót mennyi idő alatt kerül a folyószámlámra. A kb. egy munkanap nem hangzik rosszul.
Köszönöm!

S23

(#55047) Sub-S válasza PredatorZoli (#55044) üzenetére


Sub-S
senior tag

Hétfői érdekesebb lehet azért mint a keddi.

(#55048) Oppenheimer válasza PredatorZoli (#55037) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Semmi nem változott, tartom tovább.
De adom hogy jön az apóka aki már ötödjére megmondta hogy a crypto lufi! Hisz most felezett a bitcoin 64-ről 32 ezerre. Oh wait... 😂

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#55049) PredatorZoli válasza Sub-S (#55047) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Hétfőn nem nagyon lesz kereskedés ott ahol hétvégén sincs, nem? A pünkösd miatt.

(#55050) Sub-S válasza PredatorZoli (#55049) üzenetére


Sub-S
senior tag

Ez csak európai okosság, máshol lesz kereskedés hétfőn ugyanúgy(NYSE, NASDAQ...). Ott majd egy héttel később hétfőn lesz szünnap(Memorial Day).

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.