Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#27751) shteer válasza zsoltee10 (#27750) üzenetére


shteer
titán

kicsit irigy is vagyok :P én csak az opi vonatra szálltam fel még a felfügg előtt, 69-es vétellel - az ajánlati időszak alatt érthetően nem voltam boldog :)

..szerintem jónak tűnik

(#27752) zsoltee10 válasza shteer (#27751) üzenetére


zsoltee10
addikt

Nem vettél rá 46-on? Százezreket lehetett venni, aztán most hol jár 1 hét alatt...

Nekem a Konzum volt szimpi, az ingatlanok és a beígért tőkepiaci befektetések miatt. Az Opimusban sokkal nagyobb a közkéz (3 milla vs 20 milla részvény), az nehezebben tud megindulni, sok volt a forintozó is, aztán a felfüggesztés után az beállt az ajánlati árra, míg a Konzum nem esett addig... végül úgy döntöttem, veszek azt is, ha elindul. Erre a második rallyban vettem 55-ön, hát nem visszaöntötték? Higítottam 46-47-en, levitte az átlagomat 50-re. Azóta mozi, kis bővítésekkel.

[ Szerkesztve ]

(#27753) shteer válasza zsoltee10 (#27752) üzenetére


shteer
titán

nem lett volna hülyeség, de nem akartam invesztálni bele több tőkét mint amit eredetileg terveztem.

..szerintem jónak tűnik

(#27754) zsoltee10 válasza shteer (#27753) üzenetére


zsoltee10
addikt

az 55Ft-os beragadás után én is így gondoltam, de aztán eladtam a nyomdát 17% haszonnal és abból Opimust vettem 47-en.
Mennyi Opimusod van? Célárad neked van? Én hasonlóan fogok cselekedni, mint Konzummal. azt eladtam 320-on és 290-en a fele pakkot visszavettem. Most abból eladtam ugye 8k-t, 2k maradt és a záró szakaszban visszavettem 3k-t, így most van 5k, tehát megint feleztem. Következőre teljes kiszálló.
Opimust illetően a teljes pakkal feljöttem 120-ig, remélem megy még 150-ig rövidesen valami hír hatására, ott meggondolom a fele pakk eladását, hogy a tőkém és valamennyi haszon már realizálva legyen, a többi már tiszta haszon, azt megtartom 200-ig, ha megy addig. Ott megint felét eladom.

[ Szerkesztve ]

(#27755) bernel válasza Stanlee (#27744) üzenetére


bernel
tag

Az is kérdés, hogy pl az S&P 500 index meddig tud bővülni. Létezik valami felső határ? Minden pénzt ugye nem szívhat fel a világon, ezért elvben kell lennie egy árkorlátnak, ami fölé nem mehet, nem? Nem tudom, léteznek-e erre teoretikus számítások.

(#27756) Stanlee válasza bernel (#27755) üzenetére


Stanlee
őstag

Persze hogy nem tudja csak a S&P500 felszivni az osszes penzt, ezert is kell diverzifikalni. szerintem egy MSCI World index a leheto legjobb valasztas, ha az ember nem akar tul sokat a penzugyekkel foglalkozni. Ez kb. 1600 ceget tartalmaz vilagszerte. Igy az elet legtobb terulete jol le van fedve.

Az is igaz, hogy nagyon sok jol mukodo es gazdasagos agazatba az ember nem tud befektetni, mert nem tozsden jegyzett cegek uraljak ezeket a teruleteket. Jo pelda erre az en munkaadom. Fent vagyunk a Financial Times 1000 leggyorsabban novekvo cegenek a listajan, evi 250 m euros az arbevetelunk, fonokom evente kb. 6-8 millio eurot vesz ki a cegbol leadozva. Mi, kisbefektetok ide soha nem fogunk tudni befektetni. De pont az ilyen dolgok miatt volt erdekes Zsiday Plotinus-a. Tozsden kereskedett ceg volt, es erdekes, az atlagos ember szamara elerhetetlen cegekbe is be tudott fektetni veluk.

A kerdes meg mindig all: mibe erdemes befektetni?

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#27757) Brave_86


Brave_86
aktív tag

CIB Dayposit Megtakarítási Számláról még nem olvastam itt. Sőt ma olvastam/hallottam róla először.
A malacpersely (0,05% kamat) helyett inkább itt érdemes 'parkoltatni' a pénzt, amit nem akarunk a fő számlán hagyni. Sávos Kamat A 0 –400 ezer forint közötti összegrészre: 0,40%
A Malacpersely meg fog szűnni? (mondjuk már nincs értelme egy ideje)

(#27758) polonic válasza Brave_86 (#27757) üzenetére


polonic
félisten

Akkor már inkább Cetelem Takarékszámla.

(#27759) Cathfaern válasza polonic (#27758) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Ebben tényleg semmi buktató, vagy csak én nem látom? :)

(#27760) polonic válasza Cathfaern (#27759) üzenetére


polonic
félisten

Nincs benne semmi.

(#27761) Brave_86 válasza polonic (#27758) üzenetére


Brave_86
aktív tag

Igen, persze.
De ha a fő számládon nem akarsz annyi pénzt 'tárolni' -ha esetleg elhagynád,ellopják a kártyád - és könnyen akarod átvezetni a számlák között, akkor ez mégis jobb, csaknem 10x-e a malacperselynek. :DDD

(#27762) Cathfaern válasza Brave_86 (#27761) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Feltéve, hogy CIB-es vagy, mert amúgy nyitni se tudsz ilyet. De még ha csak ezért nyitsz is egyet (aminek akkor meg már költsége van), az átvezetgetés akkor se túl jó ötlet.

(#27763) bernel válasza Cathfaern (#27759) üzenetére


bernel
tag

Buktató annyi lehet, hogy csak 2.5 millió felett adnak 2% kamatot, és az idei infláció magasabb lesz (májusban már 2% felett volt), szóval reálértéken nem őrzi meg a betett pénz értékét.

(#27764) Cathfaern válasza bernel (#27763) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Ez tény, de nincs (jelenleg) más, ennél magasabb kamatot adó rövidtávú befektetés.

(#27765) bernel válasza Cathfaern (#27764) üzenetére


bernel
tag

A kamaton felül meg még a tranzakciós adó is ott van, ami elviszi a tőke egy részét, ha máshonnan transzferálsz oda pénzt, tovább csökkentve ezzel a megmaradó reálértéket.

Szóval pár hónapra is inkább csak nagyobb pénzzel érdemes, ahol a tranzakciós adó nem szignifikáns a kapott kamathoz képest.

(#27766) Brave_86 válasza Cathfaern (#27762) üzenetére


Brave_86
aktív tag

CIB-es vagyok. Utóbbi mondatod nem értem.

(#27767) polonic válasza bernel (#27765) üzenetére


polonic
félisten

Tranzakciós adó azért nincs minden számlacsomagnál. Az enyémnél sincs és nem ez az egyetlen.
És a Cetelem oldaláról sincs semmilyen kölstég.

[ Szerkesztve ]

(#27768) bernel válasza polonic (#27767) üzenetére


bernel
tag

Persze, de máshol meg van, nekem pl. lenne tranzakciós adó, ezért csak megemlítettem, hogy érdemes ezt is figyelembe venni, ha valakit érint.

[ Szerkesztve ]

(#27769) shteer válasza zsoltee10 (#27754) üzenetére


shteer
titán

kezd érni bennem a gondolat, hogy mai felsőn dobni kellene.. kis nyerő, letudva. nagyon rángatják.

..szerintem jónak tűnik

(#27770) zsoltee10 válasza shteer (#27769) üzenetére


zsoltee10
addikt

ha ma felső limit közelében zár, holnap lehet egy fel kör 110-ig. Nekem még van 75k a 200-ból, az már ingyen van, felőlem rángathatják ahova akarják.

(#27771) shteer válasza zsoltee10 (#27770) üzenetére


shteer
titán

nem tetszik ez a nagy hinta. tegnap alsó, ma felső. napon belül jól lehet vele szedegetni ha elkapja az ember. kiszálltam :)

[ Szerkesztve ]

..szerintem jónak tűnik

(#27772) zsoltee10 válasza shteer (#27771) üzenetére


zsoltee10
addikt

Én várok 2-3 nap fel kört, aztán megint borul a bili. Az előző menetben 130-ig engedték, aztán leszorították alsó limit, ahol beindult a pánik és máris jóárasítva tudtak venni "valakik" 2 napig...

(#27773) concret_hp


concret_hp
addikt

lakástakarékról világosítsatok fel :R
kell egy ember, akinek az adószámát használjuk, meg egy másik, aki fizeti. felhasználásra milyen szabályok vannak? pl. barátnőm fizet magának + tesójának ltp-t, egy harmadik testvér hiteltörlesztésébe be lehet-e pakolni valahogyan (anélkül, hogy tulajdonosok lennének).
másik kérdés, hogy ha nem tudod lakáscélra felhasználni, akkor mi van? befizetésből bukod a számlavezetési díjat + nyitási költségeket amiket már levontak meg stb + az állami támogatást, vagy még azon felül is?

másként kérdezvén, ha most tudok nyitni otp-nél ingyen (regeltem az ingyen nyitásos akcióban), akkor legrosszabb esetben bukok havi 150ft számlavezetést + hogy addig náluk volt a lé?

vagy fullba vagy sehogy :D

(#27774) axioma válasza concret_hp (#27773) üzenetére


axioma
veterán

Harom szereplo van.
1. szerzodo - o a tulajdonosa a penznek (elvben o fizeti)
2. kedvezmenyezett - ez lehet a szerzodo is (ez a default, ha nem adnak meg mast), es az o adoszama alapjan kerik le az alltam-ot (ettol lesz "foglalt" az adoszam, persze csak addig amig el a szerzodes)
3. felhasznalo: o a _kedvezmenyezett_ kozeli hozzatartozoja kell legyen, es a kedv.tt nyilatkozik arrol, hogy o hasznalja fel
(fontos, hogy amig nincs kiutalas, addig a szerzodo rendelkezik a szerzodes felett es pl. visszavonhatja a kedv.tt-et vagy valtoztathatja, vagy a teljes szerzodest felmondhatja, de a kiutalasrol mar a kedv.tt nyilatkozik, az o hozzatartozoja lehet a felhasznalo, es a felhasznalonak a lakascelja kell legyen)

Az otp gondolom a 0.01% beteti kamatu valtozatat koti most ingyen. Ha tuti nem kell majd a kolcson, a fundanal a netto 3%-os kotheto, igaz 9e Ft a legkisebb nyitasi dij (6 eves, de 4 ev utan felhasznalhato ha a lakaskolcsont nem kered). A modozatnak megfelelonel tobb penz helyezheto el.
A dijakat es a 150 Ft-ot terhelik, mast nem. A megtakaritas, a ra jaro kamat minusz a koltsegek barmikor felveheto, de csak egyben, itt reszkivet nincs (bar megosztas van, es otp nem tudom hogy hogyan oszt meg, ara'nyosan vagy mindent es nullat mint a funda). Ha a nyitas ota eltelt a 4 ev, akkor pluszban jar az alltam a befizetesekre (ahol max. 30% de nem egyenletes fizetesnel ez csak a maximum), es az alltamra a kov. evektol a kamat arra is jon. Ha nem tiltod le hgoy alltamot kersz ra, akkor egyenlegkent mindig azt mondjak, ami alltamostul gyult ossze.

Ha nyitsz de nem fizeted be a nyitasi + elso havi megtakaritas TELJES osszeget 6 honapon belul (pontosabban a 6. honap vegeig, azaz lehet hogy 5 honapnal epphogy tobb), akkor az ltp felmond(hat)ja a szerzodest (megteszik altalaban). Szoval ennyit tegyel be mindenkepp. En azt is szoktam javasolni, hogy a 150Ft-ok ne vihessek minuszba annyi legyen rajta, de erre az esetre sztem a rendelet az aszf-rol nem keszutl fel, mert eredetileg mikor megalkottak, nem volt havidij...

[ Szerkesztve ]

(#27775) daniel2121 válasza zsoltee10 (#27770) üzenetére


daniel2121
senior tag

A Konzum ma erősödött 20%-ot, de még így is minuszban vagyok. Ritka xarul szálltam be, de most már megtartom egy darabig.

[ Szerkesztve ]

(#27776) zsoltee10 válasza daniel2121 (#27775) üzenetére


zsoltee10
addikt

Én akkor szálltam ki. 4-500 között nem vettél hozzá?

(#27777) htomi85 válasza daniel2121 (#27775) üzenetére


htomi85
tag

Minél hamarabb szállj ki.
Szívesen.

(#27778) daniel2121 válasza htomi85 (#27777) üzenetére


daniel2121
senior tag

Úgy gondolod nem nekem,nekünk való?

(#27779) zsoltee10 válasza daniel2121 (#27778) üzenetére


zsoltee10
addikt

visszajött 620-ig ma kétszer. eladtad? Én kiszórtam a maradékot, meg amit vettem 430-450 között.

nagy benne a hozampotenciál, de oda kell figyelni, acélsodrony idegek kellenek és mindig olyan történik, ami addig nem.

[ Szerkesztve ]

(#27780) daniel2121 válasza zsoltee10 (#27779) üzenetére


daniel2121
senior tag

Nem adtam el,mert nem volt rá időm foglalkozni vele,de egyébként sem adtam volna el,mert még mindig mínuszban van. Kivárok...ma is ment 18%-ot.

(#27781) bernel


bernel
tag

Nem lenne érdemes külön topikot indítani a tőzsdézésnek? A napi árfolyamok figyelése, és az alapján tőzsdei részvényekkel kereskedés más téma, mint a hosszabb távú megtakarítások, alapok, stb, amiket hosszabb ideig tart az ember, ezért lenne értelme különválasztani a két témát, hogy ne keveredjenek, könnyebb legyen nyomon követni.

Akit pedig mindkét téma érdekel, az követhetné mindkét topikot.

(#27782) concret_hp válasza daniel2121 (#27778) üzenetére


concret_hp
addikt

hát ha veszel egy olyan részvényt ami gyakorlatilag egyetlen hírre megsokszorozza magát és folyamatosan napi limiteken zár, akkor azért előfordul, hogy egyszer elkezdik realizálni a profitot az emberek.

vagy fullba vagy sehogy :D

(#27783) kexksz


kexksz
addikt

Allampapirt minden esetben az allamkincstarnal eri meg venni a legjobban?

(#27784) BÁ Nutrition válasza bernel (#27781) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

Van neki topic regota

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#27785) concret_hp válasza kexksz (#27783) üzenetére


concret_hp
addikt

létezhetnek kivételek, de ha nem nagyon rövid távra vagy vmi nagyon speciális helyzetben, akkor igen.

vagy fullba vagy sehogy :D

(#27786) kexksz válasza concret_hp (#27785) üzenetére


kexksz
addikt

Szeretnek havi 150k-t belerakni ebben az evben, aztan otthagyni mint buffer. (Vagy van jobb forma buffer tarolasara?)

[ Szerkesztve ]

(#27787) bernel válasza BÁ Nutrition (#27784) üzenetére


bernel
tag

Akkor a tőzsdézős cuccoknak oda kellene menni, mert így csak keveredik, és a hosszú távú megtakarítókat nem érdekli, hogy adott részvénynek napról napra hogyan változik az árfolyama.

(#27788) daniel2121 válasza concret_hp (#27782) üzenetére


daniel2121
senior tag

hát ezt a megsokszorozást szeretném meglovagolni :)

(#27789) Gerzsi


Gerzsi
tag

részvény vásárlásnál milyen költségekkel kell számolni?

(#27790) shteer válasza Gerzsi (#27789) üzenetére


shteer
titán

közvetítői jutalék

..szerintem jónak tűnik

(#27791) BÁ Nutrition válasza shteer (#27790) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

Meg nehol ado is van ra

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#27792) shteer válasza BÁ Nutrition (#27791) üzenetére


shteer
titán

a vásárlásra?

..szerintem jónak tűnik

(#27793) zsoltee10 válasza Gerzsi (#27789) üzenetére


zsoltee10
addikt

Vételkor szolgáltatótól függően 0,1-0,3% jutalék, eladáskor szintén, illetve ha eladod, majd adózni kell belőle.

ehhez kapcsolódoan tennék be egy táblázatot, adózás:
[link]

(#27794) zsoltee10 válasza zsoltee10 (#27793) üzenetére


zsoltee10
addikt

mármint a nyereségből kell adózni.

(#27795) BÁ Nutrition válasza shteer (#27792) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

Aha. Angliaban reszvenyre van stamp duty 0.5%, kulfoldi reszveny eseten 1. Vetelkor es aladaskor is. Etf-re pl nincs

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#27796) Gerzsi válasza zsoltee10 (#27793) üzenetére


Gerzsi
tag

köszi

(#27797) concret_hp válasza BÁ Nutrition (#27795) üzenetére


concret_hp
addikt

az az angol részvényekre vagy az angol vevőkre vonatkozik? ha Mo-ról vennék teszkó részvényt pl akkor is van?

vagy fullba vagy sehogy :D

(#27798) BÁ Nutrition válasza concret_hp (#27797) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

Nem tudom sajnos. Ram vonatkozik, de nekem kinti adoszamom meg acc-om van.

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#27799) daniel2121 válasza zsoltee10 (#27776) üzenetére


daniel2121
senior tag

Mostanában stagnálás van.

(#27800) bernel


bernel
tag

Kérdés azokhoz, aki TBSZ számlán kereskednek (pl. KBC-nél): ha TBSZ számlán végzek tranzakciót, akkor a tranzakció költsége is onnan vonódik? Tehát nem adhatok megbízást a teljes összegre, hanem előre bele kell kalkulálnom, hogy mennyi lesz a tranzakció költsége, hogy költséggel együtt ne haladja meg a TBSZ számlán levő összeget?

Vagy lehet úgy is csinálni, hogy a vétel a TBSZ számlán történik a teljes ott levő összeggel, de a költség a rendes számláról vonódik?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.