Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#58001) travix


travix
aktív tag

ETF értékét hogy számolják ki délelőtt a xetrán? Az előző napi zárás (itteni idő szerint 10óra) vagy az afterhours utáni árakból számolnak?

szerk: eddig mindig 5 után vettem, amikor mindkét tőzsde nyitott, de ha nem lehet nagy volatilitás délelőtt, akkor vennék munka előtt.

[ Szerkesztve ]

(#58002) Lex Icon válasza travix (#58001) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Az ETF mögötti termékek/index árából az ETF leírásában szereplő módszerrel. Pl. attól, hogy az SXR8 bezárt a Xetrán, még az index megy egész éjjel és így áll össze a másnapi ETF értéke.

[ Szerkesztve ]

(#58003) travix válasza Lex Icon (#58002) üzenetére


travix
aktív tag

értem, akkor igazából lényegtelen mikor veszem

(#58004) vnorbi válasza travix (#58003) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Csak ne pont a nyitásra időzíts (09:00). Én egyszer csináltam ilyet, nem tudom, hogy gyakori eset-e, de akkor pár percre megszakad (nem indult el) a tőzsdei adatközlés, utána meg market maker nem volt, és csapongtak az árak (bár nem annyia, mint itthon a BÉTa piacon).

Szóval valamikor 9 után, amikor már stabilnak látszik az árfolyamjegyés, már jó vagy.

[ Szerkesztve ]

(#58005) Xanders


Xanders
csendes tag

Felmerült bennem még egy kérdés, a jövőre vonatkozóan: Tegyük fel hogy 20-30 évig sikerül megtakarítani egy világ ETF-ben. Mondjuk hogy összegyűlt annyi pénz hogy Dagobert bácsi úszni benne ugyan nem, de azért lábvíznek használni hajlandó lenne.
Hogy érdemes bánni vele? Értékesítek belőle annyit amennyi pénzre szükségem van? (és ha pont akkor ugrott a Mariana árokba az árfolyam?) Valamilyen ütembe átteszem osztalék kifizető verzióba?

(#58006) aujjobba válasza Xanders (#58005) üzenetére


aujjobba
addikt

Eladsz belőle amennyi kell.
Egyébként ha a világ ETF beszakad, akkor valószínűleg az osztalékfizető is beszakad, és/vagy sokan nem fizetnek osztalékot válságban, de legalábbis csökkentik.

[ Szerkesztve ]

(#58007) Oppenheimer válasza aujjobba (#58006) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Ezé kell kötvény és rv/kv arányt tartva eladni. Igaz mgoogyi? ;]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#58008) bayarena válasza aujjobba (#58006) üzenetére


bayarena
aktív tag

Hulye kerdes, de osztalek utan kell adozni?

(#58009) aujjobba válasza bayarena (#58008) üzenetére


aujjobba
addikt

Igen, es ebbol a szempontbol igazabol mindegy is, hogy TBSZ-en van az adott (kulfoldi!) papir vagy sem.
Mert peldaul az USA-bol erkezo osztalekbol mar az ottani kifizeto levonja a 15% forrasadot, nemzetkozi egyezmenynek megfeleloen, akkor is ha itthon vegul egy TBSZ-re erkezik majd meg.

BET-en kereskedett papirok osztaleka viszont adomentes TBSZ-en.
Most azt nem tudom, hogy a BETa-n elerheto papiroknal ez hogyan van, mert ott kulfoldi reszvenyek/ETF-ek is vannak.

(#58010) mgoogyi válasza Oppenheimer (#58007) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Ja, olyasmi.

(#58011) vnorbi


vnorbi
aktív tag

Ma járt le a PMÁK 2021/I. Ebből volt egy kisebb pakkom, ami december végéig TBSZ számlán volt, és a számla megszűnésekor került ki a normál számlámra. Tavaly év végig az aktuális periódus felhalmozott kamata ~1,3% volt, de ha véletlenül úgy kell értékelni TBSZ záráskor, hogy levonják a visszaváltási büntetést a használt árfolyamból, akkor is marad 0,3%, amit a TBSZ alatt termelt meg, így legalább erre a részre nem kellene adót számolni szerintem. Ehhez képest levonták a teljes kamatra számolt 15%-os adót.

Van valakinek ilyennel tapasztalata? Én nézek be valamit, vagy ezt rosszul számolták?

OTP-ről van egyébként szó.

[ Szerkesztve ]

(#58012) bayarena válasza aujjobba (#58009) üzenetére


bayarena
aktív tag

Es amennyiben van lehetoseg nem cash-ben kapni, hanem reszvenyben, szoval reinvest opciokent, akkor is?
Mert elvileg ebben az esetben csak tobb reszvenyed lesz, de nem kapsz "fizetest".

(#58013) aujjobba válasza bayarena (#58012) üzenetére


aujjobba
addikt

Ebben nem vagyok otthon, de mintha hasonlo temaban lett volna diskurzus itt nemreg.
Ha jol emlekszem az lett a konkluzio, hogy ebben az esetben is kell adozni, hiszen juttatast kaptal, fuggetlenul attol hogy nem keszpenzben.

(#58014) HussarF

VWCE már majdnem 100€ :Y

(#58015) Oppenheimer válasza HussarF (#58014) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Durva! En az IWDA-t kovetem, az is menetel. Gondolom az inflacio elol menekulnek a befektetok reszvenyekbe. Remelem bull trap ;]

[ Szerkesztve ]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#58016) nort_on


nort_on
senior tag

Kriptóval hogy állsz? Remélem betáraztál a nyáron. :U

(#58017) Oppenheimer válasza nort_on (#58016) üzenetére


Oppenheimer
veterán

11.3%-ra hízott a portfóliómon belül, szóval szépen alakul. :))

P/L:
BTC: +217%
ETH: +40%
Cardano: +50%

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#58018) nort_on


nort_on
senior tag

Helyes, izgi időszak jön. :DDD

(#58019) bandus válasza HussarF (#58014) üzenetére


bandus
veterán

nagyon szepen jottek az elmult masfel hetben ezek is meg a tobbi etf-en is amit tartok :D
Vethg-bol nem vettem sajna eleget, pedig mar 50% felett van, es meg az iqqh is visszajott ma pozitivba :D

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#58020) Mercutio_ válasza Oppenheimer (#58017) üzenetére


Mercutio_
félisten

Ha már kripto: A korábban itt ajánlott ETH-s etf leköveti az ETH mozgását, vagy van érdemi eltérés a kettő között?

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#58021) mgoogyi válasza Mercutio_ (#58020) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

A kettő chartját gondolom megtalálod és akkor látszik, hogy követi vagy sem.
Justetf-en fent vannak a crypto etc-k is.

(#58022) Mercutio_ válasza mgoogyi (#58021) üzenetére


Mercutio_
félisten

Nem tudom mi volt az az ETF, csak emlékeztem, hogy volt róla szó :B

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#58023) mgoogyi válasza Mercutio_ (#58022) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

(#58024) nort_on


nort_on
senior tag

VanEck BTC és ETH. Leköveti, persze. XETRA-n van, szóval nem 0-24, hanem úgy, ahogy Lex Icon linkelte ma az S&P500-at (index vs ETF).

Btw közben BTC ATH. :C

(#58025) ivana válasza nort_on (#58024) üzenetére


ivana
Ármester

Mi van most? Nagyon megy a kripto. :))

Szerk.: [link] Elengedte az amcsi SEC a bitcoin ETF-et :K

[ Szerkesztve ]

(#58026) nort_on


nort_on
senior tag

Hogy mivan? Fomo! ;]

(#58027) aujjobba


aujjobba
addikt

Most vagy az apple stocks appja bolondult meg, vagy a yahoo finance kezdett rossz adatokat publikalni, de a haromhonapos vagy hosszabb chart-on mintha egeszen maig USD-ben jonne az adat, ma meg EUR-ban (elesen levagodik a vege, plusz 110 folotti ertekeket mutat a mai napot kiveve). :D

(#58028) Oppenheimer válasza ivana (#58025) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Pumped Gabo posztolta insta sztoriba hogy vett BTC-t es ETH-t kb 1 millioert. Ujabb ertelmet nyert a Pumped nev ;]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#58029) bally4


bally4
tag

Helló!
Kezdő államkincstár kérdésem lenne, nem volt még ilyen számlám.

MÁP+ -t vennék, de lehet egy részét jövőre ki kell vennem. Ebben az esetben érdemes hetente jegyzést csinálnom, kisebb összegekre, vagy egyben megvehetem ezen a héten, és amikor kell egy része, akkor csak annyit török fel? Ami bent marad, meg kamatozik tovább, mintha csak annyit tettem volna be?
Köszönöm előre is!

(#58030) bandus válasza Oppenheimer (#58028) üzenetére


bandus
veterán

fogom is a fejem, hogy nem raktam ebbe a van eckbe bele több dellát :D

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#58031) UberMutant válasza bally4 (#58029) üzenetére


UberMutant
őstag

egyben megvehetem ezen a héten, és amikor kell egy része, akkor csak annyit török fel. Ami bent marad, meg kamatozik tovább, mintha csak annyit tettem volna be.

a ragozást cseréld 1-es szám 2. személyre

[ Szerkesztve ]

(#58032) bally4 válasza UberMutant (#58031) üzenetére


bally4
tag

Vagy inkább felolvastam magamnak. :)
Köszönöm!

(#58033) ivana válasza bandus (#58030) üzenetére


ivana
Ármester

Lassan inkább ki kéne venni a profitot. Bár azt lehet inkább akkor kell amikor 10k$ lesz az ETH ;]

(#58034) Lex Icon válasza ivana (#58033) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Elég szélsőséges a stratégiád. :D

#58028 Oppenheimer
$-ban vagy Ft-ban? :U

[ Szerkesztve ]

(#58035) section9 válasza Lex Icon (#58034) üzenetére


section9
őstag

Pumped Gaborol van szo, nem Warren Buffetrol. Nyilvan forint. :)

(#58036) Xanders


Xanders
csendes tag

Amikor azt mondják hogy a világ ETF-ek évesített átlagos hozama 7%, akkor abban benne van a halmozódó osztalék is, vagy az még rájön?

(#58037) HussarF

Sztem én most az NVAX-ba ugrok vissza így az eladott XPEV után. Elég jó beszállónak tűnik a mostani ára.

(#58038) mgoogyi válasza Xanders (#58036) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Benne van.

(#58039) PredatorZoli válasza Xanders (#58036) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Benne van, de a 6-7% az már reálhozam szokott lenni, tehát a nominális ennél némileg több.

(#58040) doc


doc
nagyúr

Sziasztok!
Egy kis segitseget kernek...
Szeretnek nehany honapra 'megfelelo' helyre tenni valamennyi penzt (~10 millio HUF korul). Elsore arra gondoltam hogy allampapirt vennek belole, aztan ahogy eppen szukseg van ra (epitkezunk... hogy mikor es mennyi, senki nem tudja :D) ugy fokozatosan eladnam oket.
Szerintetek erdemes-e ezt igy (lenyegeben az a kerdes, hogy pluszban jovok-e ki, ha nem akkor lekotom a bankban aztan kesz), es ha igen, akkor mibe tegyem? DKJ kb semmit nem kamatozik, PMAP-t meg MAP+-t neztem, azt erdemes ugy hogy varhatoan 2-6 honapig lesz benne, es nem biztos hogy kamatfizetesi napon tudom visszavaltani? (Itt kamatfizetes milyen gyakranvan, evente?)

(#58041) mgoogyi válasza doc (#58040) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

A MÁP+-t vagy 0.25%-ért tudod visszaváltani vagy kamatfizetés utáni 5 napban ingyen.
A PMÁP-ot pedig 2%-ért.
Így ilyen rövid távra csak a MÁP+ jöhet szóba szerintem.

PMÁP kamatfizetés évente van, az első kamatfizetés előfordul, hogy hamarabb van a kibocsájtástól számítva.
MÁP+ első évben félévente, utána évente.

[ Szerkesztve ]

(#58042) doc válasza mgoogyi (#58041) üzenetére


doc
nagyúr

Oh, a 2%-ot eszre sem vettem, csak a 0.25-ot, koszi szepen :R

(#58043) sunavlys válasza Xanders (#58005) üzenetére


sunavlys
senior tag

Van valami ökölszabály, részvények aránya=(100-életkor) % vagy (60-életkor) %

ZTE v967s, Redmi 4A, Huawei_p9_lite_2017, Redmi Note 11 Pro

(#58044) PredatorZoli válasza sunavlys (#58043) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

60- életkorról még nem hallottam, az újabb filozófiák szerint inkább 120-életkor

(#58045) mgoogyi válasza sunavlys (#58043) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Van, de ez csak ökölszabály.
Nem mindegy, hogy mennyi pénz gyűlt össze a megélhetésedhez képest és hogy azt mennyire akarod felélni.
Volt egy Paul Merrimanes youtube videó, ahol ezt a cikket is vizsgálgatták:
https://paulmerriman.com/wp-content/uploads/2020/11/PWR-vs-SWR-R1.pdf

Ha jól emlékszem:
Safe Withdrawal Rate - feléled a pénzed
Perpetual Withdrawal Rate - megmarad az érték

Ezek alapján nem érdemes túl alacsony részvényarányt tartani.
Nyilván túl sokat sem, mert akkor meg egy koranyugdíj körüli válság verhet oda nagyon.

(#58046) adam0913 válasza PredatorZoli (#58044) üzenetére


adam0913
tag

Nekem is a 120-életkor a legszimpatikusabb, viszont az a 6-7% reálhozam a következő 10-15 évre picit soknak tűnik..de nagyon jó lenne :) Én óvatos becsléssel is csak 2-3%-al számolok mindig, aztán ha több lesz az csak hab a tortán. :U

(#58047) PredatorZoli válasza adam0913 (#58046) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

A market cap weightedtől én is kevesebbre számítanék, én ezért is tartok inkább multifaktor portfoliot, amitől még jelen helyzetben is elvárható ez véleményem szerint. Én egyébként arra se vennék mérget, hogy ez egy különleges helyzet lenne amiben most vagyunk.

(#58048) aujjobba válasza mgoogyi (#58045) üzenetére


aujjobba
addikt

Ezek mind arra alapoznak, hogy nincs mas forrasod a nyugdijaskori megelheteshez.
Nalunk - jelenleg - van allami nyugdij.
Persze kozkeletu mantra, hogy 'nekunk mar ugyse lesz nyugdijunk', de oszinten szolva en nem latom hogyan lenne ez majd kivitelezve.
Marmint a korhatart megse emelhetik 80 evre, az emberek zome fizikailag es szellemileg is keptelen olyan idosen dolgozni. A kifizeteseket se lehet csak ugy lenullazni, abbol polgarhaboru lenne, de legalabbis folyna a ver az utcakon.
Nyilvan a 30 ev alatt ami nekem a jelenlegi korhatarig hatravan barmi tortenhet, de tenyleg nem latom hogyan lehet az allami ellatast megszuntetni, vagy teljesen elhetetlenne tenni.

(#58049) Pharaoh válasza aujjobba (#58048) üzenetére


Pharaoh
aktív tag

A 'nekunk mar ugyse lesz nyugdijunk' inkább a minimál béresekre és a KATA-sokra lesz érvényes. Amit ezek után kapnak majd, az a rezsit sem fogja fedezni kb.

[ Szerkesztve ]

(#58050) mgoogyi válasza aujjobba (#58048) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Én nem számolok az államival, túl messze van és szeretnék hamarabb anyagilag függetlenné válni. Szerintem is megmarad, az egész berendezkedésünk ilyen.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.