Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#80001) Yager01 válasza PredatorZoli (#79997) üzenetére


Yager01
senior tag

ohh..értem. Azt, hogy kikerül róla úgy érted, hogy a részvény vagy akármi kikerül az értékpapír számlára? Tehát nem adják el automatikusan és lesz belőle szabad pénzeszköz hanem marad mondjuk OTP részvény? Abból lesz csak szabad lóvé amit TBSZ -en belül eladok és kiutalok?

(#80002) KMT válasza axioma (#80000) üzenetére


KMT
addikt

És vehetők is, kipróbáltam, holott még nem kéne mennie.

(#80003) Yager01 válasza bbsofficial (#79745) üzenetére


Yager01
senior tag

Ennek mi értelme ? Marad a 0,99-es is csak lesz egy 0,9-es?

(#80004) ngaba válasza Lmh (#79999) üzenetére


ngaba
aktív tag

Igen, általánosságban kimondható, hogy az összes PMÁP-ot érdemes lecserélni a 2029-es újra, ha maximum 1.5% a kamatprémiuma. Ez a Te konkrét esetedben is így van, és minél későbbi betűs, annál inkább.

Most mindenkinek csak új PMÁP-ja lesz (akik bíznak az 1% büntiben)? Az unalmas. Majd beszélgetünk a 2051/G-ről. :)

[ Szerkesztve ]

(#80005) pictigjis válasza KMT (#80002) üzenetére


pictigjis
senior tag

en is lecsereltem minden pmap-ot, ment, mint a karikacsapas

(#80006) Lex Icon válasza HussarF (#79947) üzenetére


Lex Icon
senior tag

USD alapú ETF-ekkel, tehát dollárban ülünk vastagon

Ezt sokan félreértik. Ha $-ban ülnél, akkor nem változna $-ban az ETF árfolyama. Ha MSCI és VWCE-ben "ülsz vastagon", akkor cégekben ülsz tulajdonosként. Az, hogy a tulajdonrészt $-ban, €-ban vagy Ft-ban vetted meg, lényegtelen. Ez pont olyan, mintha $-ban veszel az Aliexpressen USB kábelt, akkor sem $-ban ülsz, hanem USB kábeled van, amit már nem érint a $ árfolyama. Ha esik, ha emelkedik a $ árfolyama, akkor is 1db USB kábeled van.

(#80007) PredatorZoli válasza Yager01 (#80001) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

a felbontéáskor mindent átvezetnek a normál számlára ahogy van. Ami pénz azt pénzként, ami értékpapír azt értékpapírként. Az hogy eladod-e vagy nem, illetve hogy ezt még a tbsz felbontása előtt vagy már a felbontás és átvezetés után az a te dolgod. (adózás szempontjából jobb a felbontás előtt mert akkor nem kel annyit szenvedni).
Új tbsz-re már csak pénzt lehet berakni.

(#80008) erdey_a válasza pictigjis (#80005) üzenetére


erdey_a
őstag

csatlakozom, miden PMAP-om átmozgattam. jöhet a bejelentés az 5% viszaváltási büntiről :DDD

Vérboci

(#80009) Bugarov válasza Lex Icon (#80006) üzenetére


Bugarov
aktív tag

Hogy mi?
Ha dollárban tartják nyilván azt az MSCI-t akkor dollárban ül, mert ha eladná, akkor dollárt kapna.

(#80010) szabi__memo válasza KMT (#80002) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

:Y

(#80011) joey04


joey04
titán

Jól értem, hogy a januárban vett 2027/I-t is érdemes akkor átpakolni?

"Ha nem vennél a kezedbe gyorsabb telefont, akkor soha nem mondanád meg, hogy mennyivel gyorsabb telefonok vannak jelenleg a piacon."

(#80012) tototos válasza KMT (#80002) üzenetére


tototos
őstag

Én adtam is el DKJ-t meg régi PMÁP-ot aztán vettem belőle újat.

(#80013) julius666 válasza Bugarov (#80009) üzenetére


julius666
addikt

Jól írja pedig Lex. Abban "ülsz", amit tartasz. Az árfolyama hiába van dollárban véve, folyamatosan változik. Dollárért vehetsz USA brokinál EU cégeket, vagy éppen feltörekvőket tartó ETF-et is. Ha erősödik a dollár, esik a papír árfolyama...

(#80014) Ereshkigal válasza tototos (#80012) üzenetére


Ereshkigal
őstag

Reggelre elfogy. :DDD

(#80015) nort_on válasza Bugarov (#80009) üzenetére


nort_on
senior tag

Ugyanannak a papírnak (pl SPY) van USD-ben (London), EUR-ban (XETRA) és GBP-ben (szintén London) kereskedhető változata. Akkor miben "ülsz"?

[ Szerkesztve ]

(#80016) ngaba válasza erdey_a (#80008) üzenetére


ngaba
aktív tag

Szerintem én voltam az egyetlen, aki utolsó héten belevett még a 2026/J-be. :)

Mielőtt bevezették az új PMÁP-okat, kialakult bennem az a meggyőződés, hogy jó nekem a 2026/J, bár a 2026-os lejárat miatt kicsit húztam a szám (és bosszantott, hogy lecsúsztam a 2025/K-ról, próbáltam beszerezni a másodpiacon, de azt csak gazdag banki ügyfeleknek adják oda). És úgy voltam vele, hogy milyen mohó lennék már, ha az eleve sokallt 2026-as lejáratot még kitolnám egy évvel néhány százalékért cserébe.

(#80017) PredatorZoli válasza Bugarov (#80009) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Ez így biztosan nem igaz amit írsz. Ha valaki vesz egy all world-öt dollárért, az nem 100% dollárban ül, hanem az egyes devizákat olyan arányban ahogy azok a kapitalizáció arányosan benne vannak (vagyis több devizában van kitettsége egyszerre különböző arányban).
Az hogy mi az elszámolási deviza amiben te a végén kikapod, tehát neked a végén a szummát dollárban állítják ki, vagy euroban, teljesen mind1, a végeredmény nem az elszámoló devizán múlik (az eladás pillanatában ha pl a dollár 2x olyan erős mint az euro, akkor ha van két etf ami ugyanazt az indexet követi de az egyik etf-nek az elszámolási devizája euro, a másiknak dollár, akkor feleannyi dollárt kapsz dollárosért mint eurót az eurósért, mert az eladás pillanatában a kettő deviza közt az a cserearány, remélem ez világos mert ez egy elég alap dolog.

[ Szerkesztve ]

(#80018) tototos


tototos
őstag

Ez azt jelenti, hogy az értékesítés első napján (2022. 09. 29-én) az ügyfelek a PMÁP 2027/J sorozatot névértéken vásárolhatják meg - 1 Ft/1 db.
Ezt követően a további értékesítési napokon, már eladási bruttó vételi árfolyamon vásárolhatják meg, vagyis a névérték + a felhalmozott napi kamaton.

(#80019) Lex Icon válasza Ereshkigal (#80014) üzenetére


Lex Icon
senior tag

500-500 Mrd-ot bocsátottak ki, nem aprózták el. Számítottak az átváltási mennyiségre is.

(#80020) erdey_a válasza ngaba (#80016) üzenetére


erdey_a
őstag

én úgy voltam vele, hogy minden valószínűség szerint se a 2028-aimat, se a 2025-öt nem tartottam volna végig, a 2029-et pláne nem fogom, viszont az a néhány százalék azért szabad szemmel is látható összeget jelent.

Vérboci

(#80021) Yellow73_a válasza Lmh (#79999) üzenetére


Yellow73_a
tag

Ha jól tudom, PMÁP eladása esetében tökmindegy, hogy milyen árfolyamon vetted. A mindenkori árfolyam (vételi és eladási is) tartalmazza a felhalmozott kamatot is, ezért hívják bruttó vételi ill. bruttó eladási árfolyamnak. Amikor eladod a PMÁP-ot, bruttó vételi árfolyamon adod el. Megkapod a névértéket és a felhalmozott kamatot is, és ebből jön le az 1% bünti.

(#80022) sonar


sonar
addikt

Sziasztok,

Meg tudnátok mondani, hogy DKJ-nél és állampapírnál is látom azt, hogy pl.:Vételi árfolyam 99,8%
Ez mit jelent pontosan?
Tehát ha 1M névértéket akarok venni akkor az 998 ezer-be kerül?
(próbáltam googlizni, de a lényeghez nem jutottam el)

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#80023) Bugarov válasza PredatorZoli (#80017) üzenetére


Bugarov
aktív tag

Srácok, én ezt számviteli szempontból nézem.
Ha vettél egy bármilyen értékpapírt devizáért, és ha eladod, devizát kapsz érte, akkor te devizában ülsz, nem forintban.
Ez ennyi.
A papír (devizában jegyzett) árfolyama folyamatosan változhat, a fentiek szempontjából nem érdekes.

(#80024) nort_on válasza sonar (#80022) üzenetére


nort_on
senior tag

Így van, 998 ezerért megveszed és lejáratkor 1 milliót (100% névérték) kapsz érte.

(#80025) nort_on válasza Bugarov (#80023) üzenetére


nort_on
senior tag

Hűha. A megvett cégekben ülsz, semmilyen devizában. Az, hogy miben fejezed ki az értékét (dollár, font, euró, forint, stb), az kb mindegy.

[ Szerkesztve ]

(#80026) Lex Icon válasza Bugarov (#80023) üzenetére


Lex Icon
senior tag

És ha SXR8-at veszel a BÉTa-n Ft-ért, akkor miben ülsz? A számvitelnek ehhez semmi köze. Ha veszel egy ingatlant Ft-ért, akkor miben ülsz? Ha veszel 1 kiló aranyat €-ért, akkor miben ülsz?
Ha veszel 100€-ért Ft-ot, akkor miben ülsz? Talán ez utóbbi a legtriviálisabb. Mindegy miért vetted, az a lényeg, mid van.

[ Szerkesztve ]

(#80027) PredatorZoli válasza Bugarov (#80023) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Ha veszel egy S&P500-at a BÉTa piacon forintért, akkor is dollárban ülsz, mégis számvitelileg forintért vetted és forintot fogsz kapni érte eladáskor. A gyakorlatban meg pont ugyanúgy jársz mintha az euróban vásárolható verziót veszed. Akkor ebben az esetben szerinted forintban ül az ember? Akár hogy csűrjük, nem értelmes amit mondasz.

(#80028) Lex Icon válasza PredatorZoli (#80027) üzenetére


Lex Icon
senior tag

akkor is dollárban ülsz

Továbbra sem. 500 cégben ül.

(#80029) tototos


tototos
őstag

Hát a diverz portfólió most kicsit megdől :DDD Maradt pár millió DKJ-ban a többi PMÁP2029
A DKJ-ból meg lehet BMÁP-ot veszek az sem néz ki olyan rossznak és 3 havonta fizet kamatot.

[ Szerkesztve ]

(#80030) Bugarov válasza nort_on (#80025) üzenetére


Bugarov
aktív tag

Már hogy lenne mindegy?
Kb hetente elhangzik itt is, hogy "nem tud annyit esni a piac, hogy forintban is bukóban legyek."

(#80031) PredatorZoli válasza Lex Icon (#80028) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Az valamennyit számít, hogy az adott cég részvényei milyen tőzsdén-ezáltal milyen devizában forognak, mert attól hogy pl a dollár erősödik, nem csökken automatikusan az amerikai cégek árfolyama ez miatt. Mert ahhoz hogy egyáltalán ne számítson a devizák erőssége, ez kéne.
A mögöttes termék devizája az igenis számít. A "dollárban ülsz" a szó szoros értelmében valójában nem igaz, akkor ülsz dollárban ha dollár kp-t tartasz, de dollár kitettséged az van, ha us részvényt tartasz.
Az nem számít, hogy az etf ami mindenfélét tartalmaz, miben van nyilvántartva.

szerk: valószínűleg Bugarov ezt keveri bele. Azt próbáljátok neki elmagyarázni hogy nem számít hogy az etf miben fut, ami igaz, ő meg azt hajtja, hogy a mögöttes deviza az számít, ami szintén igaz. Bár lehet ő az etf devizájának is jelentőséget támaszt ami viszont helytelen.

[ Szerkesztve ]

(#80032) Yager01 válasza ngaba (#80016) üzenetére


Yager01
senior tag

Nekem is van 2026J és 2028K amiket most vettem szeptember elején. DE kezdem elveszteni a fonalat. Sorra jönnek ki a különböző papírok és csak azt látom, hogy "mindenki ugrál" MAP+-ból PMAP-ba, most meg ebbe az új sorozatba. :F
Azt Értem, hogy jobbak a feltételek és hamarabb van kamat kifizetés is tehát megéri ugrálni.

De azt, hogy miből mennyi lesz azt nem vágom :W Ha most eladom a 2026J-t akkor mai árfolyamot kell nézni amit felszorzok a névértékkel és megkapom, hogy mennyi pénzt kapok érte? Majd ebből vonják le az 1%-os büntetést az idő előtti eladás miatt? Én most úgy látom mindkét papír esetében, hogy amennyiért vettem ahhoz képest alacsonyabb az eladási ár ami gondolom normális mert idő előtt akarom eladni. Ha eladom mindkettőt akkor melyiket érdemes vásárolni a két új favorit közül? :R

(#80033) Bugarov válasza Lex Icon (#80026) üzenetére


Bugarov
aktív tag

"A számvitelnek ehhez semmi köze".
Szerinted milyen szabályrendszer alapján értékelik a cégek az eszközeiket (befektetéseik is ide tartoznak) év végén?
Hihetetlen magabiztossággal tudtok nyilatkozni meggyőződés alapján bármilyen kérdésben.

(#80034) Lex Icon válasza Bugarov (#80033) üzenetére


Lex Icon
senior tag

A cég értékelési szabályrendszerének semmi köze ahhoz, hogy valamilyen devizában megveszed a részvényét vagy ETF-et.

Hihetetlen magabiztossággal tudtok nyilatkozni meggyőződés alapján bármilyen kérdésben.

Ez nem meggyőződés, hanem alapszintű közgazdaságtan. Nem mi találtuk ki. ;)

(#80035) nort_on válasza Bugarov (#80030) üzenetére


nort_on
senior tag

USD/HUF árfolyam 400, van 400000 forintod vagy 1000 dollárod, melyik az értékesebb abban az adott pillanatban?

Az, hogy a forint (vásárló)értéke egyre kevesebb, az egy más kérdés. :((

(#80036) tototos válasza allampapir (#79928) üzenetére


tototos
őstag

BMÁP-nál nekem nem fogadja el amit beírok kamatbázisnak. Mindig visszaáll a 10,32-re

(#80037) Lex Icon válasza PredatorZoli (#80031) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Az valamennyit számít, hogy az adott cég részvényei milyen tőzsdén-ezáltal milyen devizában forognak, mert attól hogy pl a dollár erősödik, nem csökken automatikusan az amerikai cégek árfolyama ez miatt.

Pedig majdnem -1-es korrelációja van, most is estek a cégek napok óta, mert erősödött a $, majd ma emelkedett a tőzsde, mert gyengült a $. 1:1-es megfelelés nem lesz, mert közben nem csak a $ értéke (nem az ára!) változik, hanem a cégé is (lásd Apple esése).
Egyébként nem annyira az számít, hogy miben van "eredetileg" megvéve, hanem, hogy milyen deviza területen van és működik a cég. Pl. a Toyotát meg tudod venni a NYSE-n $-ért, mégis a japán piactól függ, nem a NYSE-től vagy a $-tól. Leszámítva, hogy a világon minden függ a $-tól, mert a $ a "nagyfőnök". :D

[ Szerkesztve ]

(#80038) Sisco2


Sisco2
tag

(#80039) Vesa válasza Dorien (#79903) üzenetére


Vesa
veterán

Halkan jegyezném meg, le lettem oltva amikor arról beszéltem pár hete, hogy menekülni kell a forintból és dollárt kell venni. MIndegy, én vettem. Sokat! :D

A tudomány a valóság költészete!

(#80040) ngaba válasza Yager01 (#80032) üzenetére


ngaba
aktív tag

Nagyon egyszerű. Azt kell nézned (WebKincstár portfólió részletezőjében pl.) hogy mennyi az adott papírállományod piaci értéke. Ennyit fogsz kapni, ha eladod az összeset abból a papírból. De ha elkezded az eladást (szintén Kincstárat feltételezve), akkor ott látni fogod, hogy mennyit kapsz érte, még mielőtt megnyomod a Jóváhagyást (és nem muszáj meggyomni).

Ha a futamidőnövekedés nem zavar, akkor a 2026/J-t a 2027-es új PMÁP-ba, a 2028/K-t pedig a 2029-es új PMÁP-ba érdemes áttranszformálni. Ha úgy gondolod, hogy az idők végezetéig 1% lesz a visszaváltási büntetés, akkor mehet mind a 2029-esbe.

Ha nem a Kincstárnál vagy, akkor kell tudnunk, hogy milyen árfolyamon veszik vissza nálad a PMÁP-ot (általában 2% büntivel szoktak most dolgozni a bankok, az még épp belefér a 2026/J -> 2027/K váltásnál is, de itt már csak 0.5% nagyságrendű hasznod van a manőverből, én tuti nem csinálnám). A 2028/K -> 2029/I csere szinte látatlanban megéri, mert a 2028/K elég későn fordul.

[ Szerkesztve ]

(#80041) nort_on válasza Vesa (#80039) üzenetére


nort_on
senior tag

Ok, de kik "oltottak" le, főleg azok akiknek alig van forint kitettségük. :U

(#80042) DanielLong válasza allampapir (#79928) üzenetére


DanielLong
senior tag

Nekem a Párnaciha sorban rossz értéket ír ki, mert gondolom ott az adott időtávra összesítve kéne az inflációt látnom. Viszont a normál oldalon sem jó az érték, ott simán csak az átlagos inflációt írja, ahogy az alatta lévő sorban is. A többi számítás nekem ránézésre helyesnek tűnt.

(#80043) bigdady válasza Ringman (#79990) üzenetére


bigdady
nagyúr

Kérdés hogy otthonteremtési támogatás kifizetésekre vonatkozik-e :U

(#80044) bigdady válasza Vesa (#80039) üzenetére


bigdady
nagyúr

Engem is leoltottak mikor ezt kérdeztem :D [link]

[ Szerkesztve ]

(#80045) Ringman válasza bigdady (#80043) üzenetére


Ringman
nagyúr

Minden más kifizetéshez a pénzügyminiszter engedélye szükséges.

gondolom megadják, mert népharag lenne belőle

(#80046) .mf válasza KMT (#80002) üzenetére


.mf
veterán

Heh, este én is láttam őket megjelenni, de még nem volt alattuk Vétel gomb.
Most már megjelent, úgyhogy én is zsákoltam belőle 25, 26 és 27/I-t beváltva - kicsit letisztultabb lett a kötvény-portfólió. A 24/I-t meghagytam, mert az infla+1.7, és másfél év múlva már le is jár.
DKJ-kat nem váltottam át, azok a jövő tavaszi/nyári felújításra vannak félretéve; amint a 29/I tavasszal fizet, még azt is megjáratom egy rövid kör DKJ-re. Így legalább az elmúlt évek építőipari elszálló árainak egy részét visszanyerem :U

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#80047) Dorien válasza Vesa (#80039) üzenetére


Dorien
veterán

Ó, én itt már június környékén megkaptam a lehülyézést, akkor még 380 körül járt az USD. :)

bigdady: Remélem, még akkor bevásároltál...

[ Szerkesztve ]

"Wherever you go - go with all your heart." --- Eladó iBasso SR3 high-end nyitott fejhallgató 189.900Ft --- https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/dorien/index.html

(#80048) kocsisdavid5


kocsisdavid5
aktív tag

Nagyjából 3 éves távlatban gondolkodva ti is a bónusz állampapírt vennétek vagy inkább a prémiumot?

(#80049) Lex Icon


Lex Icon
senior tag

(#80050) Vesa válasza Lex Icon (#80049) üzenetére


Vesa
veterán

Ez nem releváns ide...mert azt mondja a leírás, hogy:
"A visszatekintési torzítás (angolul hindsight bias) arra a problémára világít rá, hogy hajlamosak vagyunk azt hinni egy esemény bekövetkezése után, hogy ezt korábban mi pontosan előre tudtuk jelezni. Ez pedig azt jelenti, hogy túlbecsüljük azon képességünket, hogy egy jövőbeni eseményt pontosan meg tudunk jósolni"

1. Senki nem állította, hogy pontosan előre tudtunk jelezni bármit. Azt írtuk meg, hogy le lettünk oltva amikor valamire ráéreztünk. Vagyis nem a mi csodás képességünkről volt szó, hanem arról, hogy az itt elvi síkon mindent _is_ tudók, talán mégsem figyeltek eléggé a körülményekre (ide sorolható a politikai párhuzam miatti leoltogatás is, pedig ma már az is elég egyértelműen beigazolódott, hogy a magyar helyzet alakulásában igencsak erős szerepe van ennek).
2. A fenti idézettel ellentétben abból, hogy valaki adott esetben jól érzékelt valamit, egyáltalán nem következik, hogy túlbecsüli a saját képességét. Vagy ha mégis, azzal külön hencegni szokott, de ebben a konkrét thread-ben én ilyet nem olvastam. Csak a konkrét esetről volt szó (dollár és politikai ráhatások).
3. Senki nem állította, hogy mostantól pénzügyi gurunak tartaná magát.

[ Szerkesztve ]

A tudomány a valóság költészete!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.