Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#50001) Oppenheimer válasza julius666 (#49997) üzenetére


Oppenheimer
veterán

2-3 milla miatt nem lesz vagyonosodasi eljaras. Ha mindenkinek fejenkent 10 millat kapna, abbol se lenne.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#50002) aAron_ válasza Sisco2 (#49998) üzenetére


aAron_
őstag

Nem vizsgáltam meg mennyire igaz, de tudomásom szerint az MNB szokta a forintot venni december 31-én (ha az munkanapra esik), hogy a (talán) 11 órakor megállapított devizában kibocsátott államadósság kedvezőbbnek tűnjön. Mivel ennek az aránya csökkent az elmúlt években, jelentősége sem olyan nagy már. Valamint túl sokat sem tudnak mindig ezzel játszani, mert különben szépen lehetne rajta keresni. Ezen kívül más manipulációról nem tudok.

What is your ikigai?

(#50003) Oppenheimer válasza aAron_ (#50002) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Meg tán azért mert nincs végtelen devizatartalékuk. Emiatt devizát elégetni amúgy is hülyeség, szóval kétlem hogy ebből az urban legendből bármi is igaz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#50004) julius666 válasza JoinR (#49999) üzenetére


julius666
addikt

de azért 2-3M Ft-ot nem olyan sok idő elkölteni, ha csak abból élsz. 1 év alatt csak elfogy, nem?


Minden kiadásomat nem tudom/akarom kp-ból fedezni, mert pl. rezsit továbbra is biztosan online fogom fizetni, nem fogok postára járni emiatt. De több ilyen tétel is van.
Szóval szerintem 2 évig simán kitarthat, főleg a korona miatti csökkentett kiadások mellett. (Most, hogy egyébként gyűlölök kp-zni az mellékes)

Addig meg elfér otthon.

Hozzánk törtek már be és vitték már el az összes fizikai pénzt itthonról (ráadásul pár éve, nem még a viharos 90-es években). Annyira nem volt vicces kisebb összegnél sem, mivel a biztosító egy büdös vasat sem térít az ellopott kp-ből.

(#50005) Oppenheimer válasza Sisco2 (#49995) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Itt a leglazább a monetáris politika, leggyengébb a gazdaság és a legkockázatosabb a politikai légkör.
Ha meg amúgy is külföldi részvény etf-ekben van a pénzünk, a gyengülő forint jó nekünk.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#50006) Oppenheimer válasza julius666 (#50004) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Ne akard elkölteni, tedd be a bankba és vegyél belőle máp+t, vagy amit akarsz. Senkit nem fog érdekelni 2 milla.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#50007) SzGee válasza Mercutio_ (#50000) üzenetére


SzGee
aktív tag

szia
0., igen, ha már a tbsz számlán van, akkor akár jövőre is befektetheted
1., nincs, akár hagyhatod is kp-ben, igaz úgy nem fog hozni semmit
2., tudsz venni, Ft-ban a bét-en elérhető ETF-eket tudod megvenni, a többi, EUR-os ETF-hez át kell váltanod a Ft-ot EUR-ra, a Ft-os ETF-nek előnye, hogy olcsóbb a vétel, hátrány, hogy kevésbé likvid és gyakran csak az árjegyzőtől tudsz venni/eladni, viszont nem kell hozzá pénzt váltani, ha csak s&p-t akarsz vagy DAX-ot akkor szerintem nem rossz választás
3., ha már a TBSZ-en van a Ft, akkor ott tudod átváltani, gyakorlatilag napi árfolyamon, viszont van 0,2% (? ez nem biztos fejből írom) min 5 EUR díj
Ft-ot és EUR-t is át tudsz mozgatni, mindegy hol váltod át, viszont az idei TBSZ-re csak idén tudsz átvezetni, elseje után új TBSZ-t kell nyitni

If you leave me, can I come, too?

(#50008) julius666 válasza Oppenheimer (#50001) üzenetére


julius666
addikt

Szóval nyugodtan beslattyoghat minden örökös vele bankba/MNB-hez és pénztári befizetéssel lekötheti nyugodtan?

Nálam egyébként ez alapból kevésbé kritikus, mert (magyar viszonylatban) jól keresek, nálam tényleg nem kirívó összeg. Inkább tesóm szempontjából kérdéses ez, neki ez az összeg több, mint az éves jövedelme (egyetemista, mellette félmunkaidős gyakornok). Az se tűnik fel a navnak, ha nála jelenik meg hirtelen ennyi pénz?

[ Szerkesztve ]

(#50009) SzGee válasza SzGee (#50007) üzenetére


SzGee
aktív tag

annyi még, hogy váltás után 2 nap, amíg be tudod utalni az összeget a TBSZ-re, szóval az idei TBSZ-re már csak forintot utalj, nem válts a normál számlán, mert jó eséllyel azt már nem fogod tudni átutalni az idei TBSZ-re

If you leave me, can I come, too?

(#50010) aAron_ válasza julius666 (#50008) üzenetére


aAron_
őstag

Én biztos nem játszanék ilyet. Vagy adózol, vagy párnaciha.

What is your ikigai?

(#50011) PredatorZoli válasza julius666 (#50008) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Csomóan zsebbe kapják a fizujuk nagyját, és simán feltöltik a számlájukra minden hónapban. Senki nem fog hozzátok szólni még egy nagyságrenddel több pénz esetén sem.

(#50012) podcast


podcast
tag

Randomnál hogyan működik a MÁP+?

Azon gondolkodom, hogy a MÁP+ portfólió egy részét is TBSZ-en tartanám, hátha később átsúlyozok belőle. Csak annyi információt találtam, hogy Magyar Állampapír jegyzése ingyenes Randomnál.
Utána ugyanolyan kondíciókkal lehet MÁP+t eladni, mint a webkincstárban? (0,25% költség, kamatfizetés körüli időszakban költség nélkül)

Random TBSZ-re lehet MÁP+t transzferálni?
Indított már valaki transzfert Államkincstárból? A költségéről egy szót sem találok és csak papíron lehet benyújtani? Így meg tudnám spórolni a visszaváltás, újrajegyzés költségét.

még egy kérdés: Randomnál gyakorlatilag 1 milliós tételekben kell gondolkodni ETF vételnél. Hogyan végzitek a rebalancingot ilyen tételnél?

[ Szerkesztve ]

(#50013) SzGee válasza podcast (#50012) üzenetére


SzGee
aktív tag

nem éri meg tbsz-re máp+-t venni, mert ha valamiért fel kell törtni a tbsz-t, akkor a máp+ után is adóznod kell, akkor is, ha eredetileg adómentes lenne a hozama

If you leave me, can I come, too?

(#50014) bandus válasza podcast (#50012) üzenetére


bandus
veterán

Miert kell millios tetelben gondolkodni etf vasarlasakor?

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#50015) JoinR


JoinR
senior tag

Valaki használ Erste Brókert? Lehet más bankszámláról is beutalni az ottani értékpapírszámlára pénzt, vagy csak Erstés számláról lehet átvezetni?

(#50016) podcast válasza SzGee (#50013) üzenetére


podcast
tag

Olyan összeg menne TBSZ MÁP+ba, amit később átsúlyozok. Így nem kellene újabb TBSZ számlát nyitni. Az 5 év egyébként is elég hosszú idő, ami alatt lehet, hogy vennék néhány hónapra MÁP+t. Szóval ha szeretnék, akkor milyen költséggel működik ez Randomnál?

Bandus: a 0,25% min 6,5 EUR költség miatt legalább 2600 eurós megbízást érdemes adni. Felette már lehet kisebb a lépésköz.
Lehet 2600 eurósnál kisebb tétel is, csak akkor magasabb a költség.

(#50017) Zoty4 válasza podcast (#50016) üzenetére


Zoty4
őstag

minek veszel máp+t tbszre?
ha simán állammkincstárnál veszel akkor is adómentes, a tbsznek is pont ez az értelme csak ott 5 évig nem férsz hozzá a pénzedhez

(#50018) vnorbi válasza podcast (#50012) üzenetére


vnorbi
aktív tag

A Kincstárból indított transzfer díját az Üzletszabályzathoz tartozó Hirdetmény tartalmazza. Nem csak írásban lehet amúgy indítani, ha van TeleKincstárad, ott is intézheted telefonon.

Fix 1000 forintba kerül értékpapíronként. Viszont ha TBSZ-re vinnéd, az nem működik, mert oda csak pénzt utalhatsz, vagy azonos évben nyitott más szolgáltatónál vezetett teljes TBSZ áthelyezésével juttatható be rá értékpapír. Szóval ha a Kincstárnál nem eleve 2020-as TBSZ-en van a MÁP+-od, akkor nem tudod megspórolni a visszaváltást. A Randomos kondíciókkal ezen a téren nem vagyok képben, csak az van meg, hogy minimum 100 ezer forintért lehet MÁP+-t jegyezni.

(#50019) podcast válasza vnorbi (#50018) üzenetére


podcast
tag

Válaszolt a Random és igaz a minimum 100 ezer forint. Szerintük lehet TBSZ-re transzferálni MÁP-ot, igaz nem mentünk bele a részletekbe.

[az MKB Bank a Random állampapír forgalmazója]
Visszaváltási árfolyamaik pedig itt vannak.
A fél éven belül kibocsátott papíroknál 0,5% a visszaváltási levonás.
Eleve rossz ötlet volt, hogy részvénypiacból át lehet ülni MÁP-ba és vissza, mert elvisz 1,6% díjat a brókerdíj, a devizaváltás és a MÁP visszaváltás költsége.

(#50020) travix


travix
aktív tag

Akit érdekel ARK ETF utánanéztem azért nem lehet venni EU állampolgárként, mert nem felel meg valami szabványnak ami kötelező az EU-ban.

[ Szerkesztve ]

(#50021) Oppenheimer válasza travix (#50020) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Ez eddig is nyilvanvalo volt. Ami nem erheto el, az ezert.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#50022) Lex Icon válasza travix (#50020) üzenetére


Lex Icon
senior tag

A kulcsszó: UCITS. Benne van az összefoglalóban.

(#50023) Ixion77 válasza travix (#50020) üzenetére


Ixion77
őstag

Viszont európaiként is nyithatsz számlát USA szolgáltatónál, és ott már vehetsz.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#50024) aujjobba válasza travix (#50020) üzenetére


aujjobba
addikt

Ezek az összetevői ha érdekel, negyvenvalahány részvény.
[link]

Aztán csak vigyázz, nehogy kimaradj.

(#50025) Ixion77


Ixion77
őstag

Vajon milyen hír került nyilvánosságra az Intelről 15 perccel ezelőtt?

---

Furcsa hogy az megszavazták hogy az amerikaiaknak 700 helyett 2000 USD legyen fejenként szétosztogatva, mégis borús nap van a tőzsdén.

[ Szerkesztve ]

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#50026) Akiii válasza podcast (#50019) üzenetére


Akiii
tag

Miért gondolkozol, h brókernél veszel MAP+-t es nem
direktben a Kincstárnál?

(#50027) PredatorZoli válasza Akiii (#50026) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Van értelme, például ha nem áll szándékodban teljes futamidőre tartani, mert mondjuk timolni akarod vele a marketet vagy rebalanszolni akarsz vele beszakadáskor.
Erre jó a pmáp brókernél vásárolva és tartva. A visszaváltás sokkal kedvezőbb mint a kincstárnál mert csak 0,5%, így aztán mérsékelt visszaváltási büntetéssel már az elejétől magasabb kamatot kapsz mint máp+ tartásával és ha idő előtt eladod nem bukod el az utolsó évek jó kamatait, így összességében optimálisabb lesz a hozamod költségekkel korrigálva is.
Én ezért nem is tartok mápplusszot mert nem látom semmi értelmét. Én visztartalékot is brókernél tartom és nem máp pluszban hanem pmápban, pontosan a fentebbi eszmefuttatás okán. Brókernél 2 perc alatt eladom és már át is vezettem a folyószámlámra ha valami baj van és kell, nem kell még a kincstárra se várnom hogy ugyan utalják már ki.
Ha meg borul is a bili a tőzsdén nem kell aggódnom hogy átér e a lóvé a kincstártól időben mikor már rég vásárolni kéne.

[ Szerkesztve ]

(#50028) temporello válasza JoinR (#50015) üzenetére


temporello
tag

https://www.ersteinvestment.hu/hu/gyik_penzforgalmi_tranzakciok.html

(#50029) Mercutio_ válasza SzGee (#50007) üzenetére


Mercutio_
félisten

Köszönöm részletes választ:R

Arról van elérhető lista, miket tudok forintért venni TBSZ-re, RC-nél?

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#50030) PredatorZoli válasza Mercutio_ (#50029) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

A bét honlapján megtalálod hogy a BÉTa piacon milyen papírok elérhetőek és azok. A gyakorlatban ez 2 ETF-re szűkül (márha etf-ekben gondolkodunk ugye mert van ott pár külföldi részvény is), DAX és S&P500 etf, van még pár másik mint pl nasdaq de azok vagy distributingok vagy ilyen leveraged etf-ek vagy shortolósak szóval az a 2 van amit van értelme. Szerintem egyébként ezeket a forintos etf-eket akkor éri csak meg ha alacsony összegeket akar befekteti az ember (BÉT-en kisebb ugye a minimum díj mint xetrán), vagy ha NYESz-re tolja a dolgot az ember mert ott nincs más lehetőség.

(#50031) Akiii válasza PredatorZoli (#50027) üzenetére


Akiii
tag

Pont hasonló helyzet előtt állok, hogy beszeretnék fektetni egy nagyobb összeget állampapírba azzal a szándékkal, hogy nem fogom kivárni a teljes futamidőt hanem lehet, hogy pár hónap után már szükségem lesz rá. PMAP esetében ahogy nézem Kincstárnál 1% a visszavét nem tudom melyik brókernél vagy de a 0,5% az tényleg jobb. MAP+ esetében a Kincstár 0,25%on veszi vissza annál nem tudom, hogy van-e bróker aki jobb kondícióval venné vissza.

Ha jól értem Te azért mentél PMAP-pal, mert a magasabb visszavásárlás mellett is nagyobb hozammal fogsz kiszállni.

(#50032) PredatorZoli válasza Akiii (#50031) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Ez Erste, a többi brókert nem tudom pontosan ebből a szempontból. Én ugye jelenleg itt tartom a befektetéseimet szóval ez így jó. Jövőre már randomhoz viszem az új pénzt.
Gyakorlatilag igen, ha eladom akkor jobban járok ezzel, ha 4 évnél nem tartom tovább akkor egész biztos, de ha végig tartom ugye akkor sincs akkora különbség.
A legnagyobb különbség az 1-2-3 éves távon van, ekkor ugye a pmáp sokkal jobbat hoz.
Brókernél amúgy nem éri meg azért sem mápplusszot venni, mert annak is 0,5% a büntije vagyis az rosszabb mint a kincstárnál.

[ Szerkesztve ]

(#50033) podcast válasza PredatorZoli (#50027) üzenetére


podcast
tag

Melyik brókernél van a 0,5% visszaváltás a PMÁP-ra?
Randomnál 1%.

(#50034) Zoty4 válasza Ixion77 (#50025) üzenetére


Zoty4
őstag

https://www.breakingthenews.net/news/details/54179994

(#50035) PredatorZoli válasza podcast (#50033) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Erste

(#50036) Akiii válasza vnorbi (#50018) üzenetére


Akiii
tag

Èn a Kincstárból való kiutalás költségét eszerint értelmezem és nem az 1000Ft fix/értékpapír

(#50037) vnorbi válasza Akiii (#50036) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Eredetileg az értékpapírtranszfer díját kérdezted, az 1000 forintba kerül. Ha a papírt még a Kincstárban eladod, és a pénzt utalod ki, az lehet ingyenes, amennyiben természetes személy részére küldöd (ezt amúgy szerintem nem ellenőrzik, neked kell bekattintani, hogy így van).

Amúgy nem az aktuális Hirdetményt nézed, már rég nincs benne a "saját tulajdonú..." megkötés.

[ Szerkesztve ]

(#50038) bandus válasza PredatorZoli (#50032) üzenetére


bandus
veterán

Ezt nem tudtam es pmap-bol is az allamkincstarnal vettem, de akkor legkozelebb az erstenel fogom. A kamatadomentesseg itt is megvan, ha jol gondolom.0

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#50039) julius666


julius666
addikt

Azért van pár indikátor ami csilingel rendesen:
[link]

[ Szerkesztve ]

(#50040) bandus válasza julius666 (#50039) üzenetére


bandus
veterán

Ehhez fuzne valaki valami magyarazatot? :) szamomra semmit nem mondanak sajnos az abrak.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#50041) aujjobba válasza bandus (#50040) üzenetére


aujjobba
addikt

Egyre drágább minden a könyv szerinti értékéhez képest, hurráoptimizmus van, épp úgy mint a dotcom lufi kipukkadása előtt.
Amikor mindenki kapzsi és mohó ideje elkezdeni óvatosnak lenni.

Nézz körül a neten vagy akár itt is, egyre szaporodnak ‘hogyan szálljak be a tech buliba/ARK ETF-be’ típusú kérdések.
Erősen FOMO kezd kialakulni, most amikor már egy ideje az égig meneteltek a tech cégek.

[ Szerkesztve ]

(#50042) PredatorZoli válasza bandus (#50038) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Természetesen.

(#50043) Oppenheimer válasza julius666 (#50039) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Erről a témáról Bence Balázs 2021-es videója elég jó. Lényeg, hogy chill the fuck out. Amerikában is 0-ban a kamatok, természetes velejárója az eszközdrágulás. Ráadásul jövőre sokat fognak nőni a vállalati profitok, szóval a jövő évvel vett PE nem is vészes.

Kezdjétek el megszokni a drágább eszközöket nagyon gyorsan, mert különben sosem lesz bátorságotok venni semmit és mindenből ki fogtok maradni.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#50044) Akiii válasza PredatorZoli (#50042) üzenetére


Akiii
tag

Ez a 0,5% visszaváltás PMAP valahol fent van neten az Ersténél? Keresem de nem találom :)

(#50045) PredatorZoli válasza Akiii (#50044) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Én nem tudok róla, csak akkor láttam hogy ennyi mikor megpróbáltam eladni. Amúgy valahol biztos fent van feltételezem.

[ Szerkesztve ]

(#50046) kovisoft válasza Akiii (#50031) üzenetére


kovisoft
őstag

Azt is vedd figyelembe, hogy brókernél lehet állományi díj is, plusz az értékpapírszámlának is lehet egy alapdíja, amik viszont nincsenek az Államkincstárnál. Az Ersténél pl. ha jól tudom az alapdíj havi 350 Ft, az állományi díj havi 0,01%. 1 millió forintnál ezeken el is megy egy év alatt a visszaváltási díjban lévő 0,5% különbség, ha csak emiatt nyitnál ott értékpapírszámlát.

(#50047) attiati válasza julius666 (#50039) üzenetére


attiati
veterán

fene tudja

1. ábra szétnyílása: mindig nagy kérdés, hogy melyik görbe korrigál majd a másikhoz. Fed belepumpál a piacokba pár ezer mrd usd-t illetve a GDP elkezd emelkedni, anélkül, hogy a piacok száguldoznának vagy beesnének. Így a kék vonal felmegy a zöldhöz.
Másik lehetőség, amit a lustaport is sugall, hogy beesik a piac és zöld megy a kékhez.

Vagy-vagy.

2. ábra:
Shiller/PE-nek is van hibája. Alulértékeli a vállalati profitokat.
Bianco féle módosított P/E-ből nem találtam frisset, de kb 10 pontnyi szétnyílás van egy ideje.

1+2. ábra: nem tudom, hogy a "new normal" időszakban mennyire összehasonlíthatóak a modellek. Mutatókat számolják x évtizedre. Miközben a hozamkörnyezet negatívba fordult, a jegybanki mérlegek pedig pár ezer USD-ről felmentek pár tízezerre. A mutatót közben ugyanúgy számolják. Mi a normális?

3. ábra, szokásos vix kilengés, nincs szélsőséges értéken.

Buffet indicator vs Treasury Bond rates.

[ Szerkesztve ]

(#50048) bandus válasza kovisoft (#50046) üzenetére


bandus
veterán

Ez sem egy utolso szempont. En csak az opus reszvenyeim miatt tartom meg az erste ertekpapirszamlam, ha abbol sikerul kiszallni valami elfogadhato bukoval akkor be is zarom, igy inkabb a maknal eri meg a pmap is.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#50049) Akiii válasza kovisoft (#50046) üzenetére


Akiii
tag

Köszi ezekre nem is gondoltam! Igy belegondolva egy 10milliós összegnél az havi 100k.

[ Szerkesztve ]

(#50050) PredatorZoli válasza Akiii (#50049) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Dehogy is, ezer ft per hó, nem 100 ezer.
Ha amúgy is van számlája az embernek akkor úgyanúgy kijön a matek abban amit írtam, mert ez évi 0,12% költség.
Persze lehet úgy is hogy kincstárnál tartja az ember és brókerhez transzeferálja ha el akarja adni.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.