Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#99001) PredatorZoli válasza bandus (#98998) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

pl
iShares Nasdaq 100 UCITS ETF (Acc)

(#99002) PredatorZoli válasza BiP (#98999) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Így van, én is így számoltam.

(#99003) Resike válasza Rolly (#98981) üzenetére


Resike
tag

Na de érted én hoztam a sztorit a balatoni nyaralóról meg a béjemvéről mint céges költség, erre te nem pont ugyanazokat akarod cégre venni?

[ Szerkesztve ]

(#99004) BiP válasza JDMKid (#98976) üzenetére


BiP
nagyúr

Dettó ebben a helyzetben vagyok. Volt 2027/B és 2029/B is. A 27/B-t eladtam, lett belőle PMÁP, mielőtt beesne a bubor, a 2029/B még megvan, de erősen agyalok rajta, és ugyanez az aggodalmam nekem is, hogy mikor érdemes átváltani.

(de mivel úgy alakult, hogy esélyes, hogy aug.végefelé fog kelleni az a benne lévő pénz (vagy egy nagy része), inkább most nem pattogok, megvárom még a kamatfordulót, meglátom, mennyit kell készpénzzé tennem, és aszerint döntök majd)

(#99005) KMT válasza PredatorZoli (#98979) üzenetére


KMT
addikt

Na végre valaki érti, mire gondoltam.
Mivel láttunk már olyat, hogy érdemes eladni egy korábban legjobbnak vélt papírt (MÁP+, valaki?!), így szerintem erre sem árt gondolni, hogy lejárat előtt eladjuk. No meg lehet, hogy valakinek fix célja van vele, pl hitelt fizetne vissza belőle. :U ;]

#98995 PredatorZoli
Nem sell in may and go away jön? :DDD

#98965 julius666
Én sem merném bejátszani. Mondjuk nem tudom, hogy valóban bűncselekmény-e. Talán informatikai rendszerrel való visszaélést tudnak ráhúzni?
De nagyon dühítő, legszívesebben majd levonatnám a közjegyzői díjból...

(#99006) BiP válasza VÁMpír (#98980) üzenetére


BiP
nagyúr

Nem, mert ott (2028/L-nél) meg csak 0.25% a kamatprémium, ami már komolyabb érvágás, és azt a +1 hónap már - szerintem - nem kompenzálja.
Előnye viszont a '28-as lejárat, ami 3 évvel rövidebb a 2031/I-vel szemben, ez tervezhetőbbé teszi.

(#99007) PredatorZoli válasza KMT (#99005) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Nem, most beach rally lesz :DDD

Egyébként azzal, hogy belepiszkálsz az elhunyt papírjaiba, szerintem csak akkor ütöd meg vele a bokádat, ha a többi örökös beperel ez miatt. A bank meg a közjegyző nem foglalkozik ezzel (szerintem nem is feladata és amúgy is van elég bajuk), és egyébként is, a magyar öröklési rend értelmében az örökös az elhunyt halálának pillanatától tulajdonosa az örökölt vagyonnak, annak ellenére, hogy elvileg nem fér hozzá a jogerős eljárás lezárultáig.
Szerintem csak akkor ütöd meg vele a bokád, ha kártákonyan nyúlsz bele és a többi örökös megtudja ezt és megorrol rád, pl csinálsz vele egy tradet ami miatt elúszik a lóvé java. Ha betolod állampapírba hogy addig se ott savanyodjon, nem gondolnám hogy gond lehet.

(#99008) tomazin válasza BiP (#99004) üzenetére


tomazin
veterán

Ugy latom akkor ez az esemeny mindenkivel dobotta a 27/B-t? :DDD

(#99009) ngaba válasza BiP (#99006) üzenetére


ngaba
aktív tag

+2 hónap az, de szerintem sem. Akinek a lejárat fontos, inkább vegyen még 2027/K-t gyorsan. Még brutál felhalmozott kamattal is azt venném inkább. (Nekem nem kell, én még a 2026/J-ből jól bevásároltam anno.)

(#99010) pictigjis


pictigjis
senior tag

sose voltam jó matekból, szóval talán nem meglepő, ha tényleg nem nagyon értem az elméleti matekotokat. és azért nem értem, mert előbb viszont még ugrani fog a kamat, emelkedő környezetben meg pont a korábbi forduló a jobb

de számoljunk 100 ezer forinttal

ha a mostani sorozatból (2030/J) megveszek 100 ezer forint névértéket, 102 754 forintot kell fizetnem érte. 2754 forintom tehát nem kamatozik, de jövő márciusban visszakapom. kamatként jön 13 246 forint, ehhez hozzáadva a 2754-et megvan a 16 ezer, tiszta sor

legyen mondjuk jövőre 7 százalék a cetelem takarékszámla éves kamata, ezt a 2754 forintot (ha már 10 hónapig aszaltam a kincstárban) beteszem két hónapra csak a játék kedvéért. kapok rá 32 forint kamatot, mínusz kamatadó = 27 forint, májusban tehát van 16 027 forintom

ha az új sorozatból (2031/I) veszek, akkor 102 754 forint névértéket vehetek meg, de van egy kis "csalás", mert júniusi indulás van, de május 21-i forduló, vagyis 14,99 százalék a tényleges kamat. a 102 754 forint névérték jövő májusban 15 402 forintot fizet

a jelenlegi sorozat már márciusban ráfordul az új inflára, az egyszerűség kedvéért számoljunk 18,5 százalékos átlagos inflációval 2023-ra. a 100 ezer forint névértékem így 2025 márciusában fizet 20 százalék kamatot, vagyis 20 000 forintot. ha lekötöm két hónapra 7 százalékon, kapok mondjuk még 200 forint kamatot = 20 200

az új sorozat jövő májusban fordul az új inflációra, 2025 májusában fizet a 102 754 forint névérték 19,5 százalék kamatot, vagyis 19 523 forintot. értem, hogy aztán két hónap csúszással fordul rá a jelenlegi tudásunk szerint bezuhanó, de valójában ismeretlen mértékű inflációra, de én egyszerűen nem látom, hogyan lesz ebből jobban járás az új papírral

[ Szerkesztve ]

(#99011) Fifi válasza BiP (#98999) üzenetére


Fifi
őstag

Érzésre nekem is a régebbi papír vétele a magasabb kamat miatt a jobb választás, mint pictigjisnek.

Összedobtam egy táblázatot, de az alapján még mindig a régi a jobb, bár csak hajszálnyival. Azzal nem is számolok, hogy a régi 2 hónappal előbb fizeti ki a kamatot, amit előbb tudok ismét befektetni. Hol hibás a számításom?

(#99012) BiP válasza tomazin (#99008) üzenetére


BiP
nagyúr

Melyik ez az esemény? A kamatcsökkentés/ új pmám kihirdetése?
Én 22-én adtam el, szerintem még előtte kicsivel. Egy ideje agyaltam már rajta. Megjött a 2029/B kamata, és ha már úgyis el kellett költeni némi pénzt, és vettem belőle pmápot , akkor kicsit átrendeztem, egyszerűsítettem a portfoliot.

(#99013) BiP válasza ngaba (#99009) üzenetére


BiP
nagyúr

Jogos, május 21.vs.július 26.

(#99014) archie17


archie17
tag

Zoli gondolatmenete +1

Leegyszerűsítve:
PMÁP-nak két jó éve van/lesz, a 2022 és a 2023 inflára épülő.
A most záró PMÁP már "megette" az első jó éve egy részét. Az új PMÁP pedig csak most kezdi.

Aki kb ezt az időszakot akarja kihasználni, és egyetért a jelentősen csökkenő inflációs prognózissal, az vegye az újat.

(#99015) pictigjis válasza archie17 (#99014) üzenetére


pictigjis
senior tag

dehat miert kene az ujat, amikor a szamok azt mutatjak, hogy meg nagyon rovid tavon is a regi a jobb?

(#99016) PredatorZoli válasza pictigjis (#99015) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

totál rosszul számoltál

(#99017) BiP válasza pictigjis (#99010) üzenetére


BiP
nagyúr

Úgy, hogy 2 év múlva akkor a régivel lesz 100e+2.754+13.246+27+20.200,
az újjal meg 102.754+15.402+19.523
Ami szumma több, még a Te számításod alapján is.

Mert az újjal bár évente kevesebb a kamat (ugye fél %-kal, ellenben 2754 névértékkel több kamatozik), de a kezdeti 2.5% kamat, amit az elején meg kellett venned, ahelyett, hogy kapnád, amiatt akkora hátrányból indul az újjal szemben, hogy 4-5 év alatt dolgozza csak le a fél% kamatelőnyével.

Nagyon pongyolán számolva: 2.5% kamatot most kidobsz/megveszel, amit évi 0.5%-onként kapsz vissza. Így jön ki, hogy ~5év tartás után lesz csak a réginek előnye az alacsonyabb kamatú újjal szemben.

[ Szerkesztve ]

(#99018) archie17 válasza pictigjis (#99015) üzenetére


archie17
tag

nagyon rövid távon igen :) Ha az a terv, hogy legkésőbb a mostani (2030J) sorozat második kamatfizetéséig eladod bármelyiket is veszed, akkor a régi jobb.

A kulcs a levezetős hozzászólásod utolsó bekezdése, hogy az új papír később fordul a "jelenlegi tudásunk szerint bezuhanó" inflára.
Ez pont az a plusz, amivel meg tudja verni két éves időtávon az új PMÁP a régit, de ez egy becslés, és ezért is írtam, hogy kell hozzá a viszonylag meredeken csökkenő inflációs várakozás.

A fenti 100e-s névértékű példádnál, és mondjuk 18,5% -> 11,5% csökkenéssel számolva a 7% kamatdiffi ugye évi 7000, havi ~580, három hónap alatt 1750+ Ft.
Két év 0,5%-os vesztesége 100e Ft-ra pedig könnyen kiszámolhatóan 1000 Ft.
(újrabefektetés, kamatos kamat lehetőségei azonosak a két papírnál, azt kihagyhatjuk)

SZERK: bocs, két hónap az előnye, de még akkor is valamivel jobb az új, ha 10% vagy kisebb átlag inflát feltételezünk jövőre.

Természetesen ez egy "ha", de például én is jelentősen beeső inflációt várok, és ezért örülök az új, eltolt kamatfordulójú PMÁPnak.

[ Szerkesztve ]

(#99019) ngaba válasza PredatorZoli (#98979) üzenetére


ngaba
aktív tag

Szerintem is túl sok itt a ha...
Az mindjárt egy nagy feltételezés, hogy 12%-ot esik az éves átlagos infláció 2024-ben. És pont te érveltél amellett nemrég, hogy lehet, hogy a PMÁP-ot elkaszálják, szóval simán lehet, 2024-ben sem lesz jobb opciónk a kifutott PMÁP-oknál. És ekkor minden egyes évvel -0.5% bukó az újjal a régihez képest.
Ráadásul 1 évvel hosszabb a futamideje (ami kockázat). De ha már itt tartunk, az is egy "kockázat", hogy muszáj két évet várni arra, hogy egyáltalán esélye legyen jobbnak lenni az újnak. (Ha a 30J kamatfordulója előtt kell a pénz, akkor garantáltan jobban járunk a régivel, nemcsak a +0.5%, hanem a korábbi kamatforduló miatt is.)

Btw, hogyhogy az elkaszálás helyett egy (szerinted) jobb PMÁP-pal jöttek ki?

[ Szerkesztve ]

(#99020) KMT válasza ngaba (#99019) üzenetére


KMT
addikt

Szerintem szerinte nem jobb az új. :D
Azt mondjuk, hogy _ha_ pár éven belül eladod [és nem lesz különbség visszaváltási jutalékban a kettő között...], akkor jobb a régi. Bocs, de ezt a ha-t nem lehet megúszni.

Azt kell belátni, hogy amikor lecsökken az infláció, akkor PMÁP keveset fog adni, ezért sokan el akarjá(to)k majd adni. És pont akkor lesz némi előnye a réginek, amikor ez megtörténik. (Na jó, ha ez 2030 körül történik, akkor már nem.)

#99007 PredatorZoli
Valószínűleg már zárolták, meg amúgy se jött szóba annyira komolyan, hogy meglépjük. Nyilván örökösök egyetértésben. De nem is lett volna semmi trade, csak lejárt államkötvényből új vétele.

[ Szerkesztve ]

(#99021) ngaba válasza KMT (#99020) üzenetére


ngaba
aktív tag

Szerintem akkor is sok a ha, ha azt feltételezzük, hogy az új 2025-ös kamatfordulóján akarom eladni mindkettőt.
- Feltételezzük, hogy ugyanakkora lesz az új visszaváltási költsége, mint a mostaninak.
- Feltételezzük, hogy beesik a 2024-es infláció. Ja, és most látom, hogy Zoli számolásában még egy hiba is van. A 2024-es infláció beesését nem a 2023-as inflációhoz kell hasonlítani (hiszen azt kifizeti ám teljes egészében a régi is, ráadásul 2 hónappal korábban, amikor többet ér a pénz), hanem a 2022-es 14.5%-hoz!

(#99022) pictigjis válasza PredatorZoli (#99016) üzenetére


pictigjis
senior tag

szerintem meg nem :)

(#99023) Ra3


Ra3
őstag

Szerintem az AKK-nál nem számoltak ennyit mikor kitalálták hogy milyen legyen az új PMÁP sorozat :D
De folytassátok nyugodtan, ez szerintem hasznos, még nem döntöttem el hogy milyet vegyek.

[ Szerkesztve ]

''...te vagy a Jedi-ből az Onedin Kennedy?''

(#99024) Llew válasza ngaba (#99021) üzenetére


Llew
senior tag

Ha a visszaváltási költséghez hozzányúlnak, akkor azt nem egyszerre tennék meg mindkettőnél? Illetve még inkább hamarabb a réginél, mert eleve korábbi, abba több pénz van, többen akarnak majd esetleg kiszállni belőle.

Az emberiség olyan, mint a krumpli: a java a föld alatt van.

(#99025) axioma válasza BiP (#99017) üzenetére


axioma
veterán

Heh? A 2.5%-nak 10 havi 16%-os kamatat dobod csak ki! Az meg 0.333%

[ Szerkesztve ]

(#99026) kovsol válasza axioma (#99025) üzenetére


kovsol
titán

Ha úgy számolsz, hogy 2,5% -al több névértéket veszel most, akkor az végig kamatozik x éven át neked.
Az előre megvett kamatot, meg hiába fizetik ki, ha valószínűleg jövő márciusban már nem tudod befektetni ilyen feltétellel azt újra.

May the Force be with you!

(#99027) axioma válasza kovsol (#99026) üzenetére


axioma
veterán

Forditva is nezheted: be kell rakni 2.5%-ot a terven felul de csak 10 honapra ahhoz, hogy elvezhesd evekig a 100%-ra +0.5%-ot. Raadasul a +2 honap jo kamat [kivetelre jatszas] sztem ugyesen meg lesz oldva [a februari lejaratok elott nyulnak az 1%-hoz, mindegyik papir vonatkozasaban egyszerre].

[ Szerkesztve ]

(#99028) Brandynew válasza PredatorZoli (#99016) üzenetére


Brandynew
őstag

Szerintem te számolsz rosszul, pont annyira állítod a hipotetikus jövőbeli kamatot, hogy egy kicsit az új papír jöjjön ki jobbra, de így is csak minimálisan jön ki arra. Erre játszva szerintem nem jó döntés megvenni egy hosszú futamidejű, alacsonyabb kamatozású papírt, mivel nem tudhatod biztosan, hogy hány évig fogod megtartani, nem ismered a jövőt. Ma még nem egy nagy diff a 0,5%, de amikor majd megint 2-5% lesz az infláció sok év múlva, akkor már az lesz.

Amúgy meg, mindenki azt csinál, amit akar :)

[ Szerkesztve ]

(#99029) Fifi


Fifi
őstag

Lehet elsiklott felette mindenki :B
2023J és 2023I témában az itt linkelt táblázatomban hol a hiba, mely szerint a 2023J a nyerő?

(#99030) pictigjis válasza Fifi (#99029) üzenetére


pictigjis
senior tag

valaki irta, hogy a nevertek miatt ha az ujbol tobbet veszel meg, akkor a nagyobb nevertek miatt szumma tobb penzed van

de peldaul en soha nem vizsgaltam a neverteket, mert vegig azt mondtam, hogy annyi a bizonytalansagi faktor, annyi a ha, hogy nem lehet most biztosra megmondani, mikor fogjuk kivenni a penzt. csak a kamatfizetest vizsgaltam, es abban a mostani sorozat a jobb

egyebkent hipotetikus feltetelezeseket en is be tudok dobni, hogy a jelenlegi sorozatot lattassam jobbnak. peldaul ha en egyszer hozzanyulnek a visszavaltasi dijhoz, egeszen biztosan savosan tennem, vagyis a leghosszabb futamideju papirnal lenne a legmagasabb ez a dij. kulonben mi ertelme volt az oteves papirbol nyolceveset csinalni?

egyebkent is fillerekrol beszelgetunk, en mar csak emiatt is ovatos lennek az ujjal. es meg egyszer: egyaltalan nem biztos, hogy az inflacio majd tartosan ugy tancol, ahogy OV futyul

[ Szerkesztve ]

(#99031) Brandynew válasza Fifi (#99029) üzenetére


Brandynew
őstag

Valószínűleg jó a táblázat, mert én is ilyesmit számoltam, csak nem ilyen profi formában :)

Lényeg, a lényeg, a mostani, 2030/J sorozatból érdemes venni, az jön ki jobbra.

[ Szerkesztve ]

(#99032) D1Rect


D1Rect
félisten

Szerintem teljesen fölösleges azt számolni, hogy 2 év múlva melyik éri meg jobban, mert azt nem tudjuk.
A következő 10-12 hónap számolható, mert annak ismertek az adatai.

Szerintem a régi, nem azért mert minimálisan jobban fizet, hanem azért mert hamarabb.

(#99033) üzenabakusz válasza Brandynew (#98974) üzenetére


üzenabakusz
tag

Bizonyára ilyen megfontolások is vannak ezen cikkek mögött, mindezzel együtt tényleg nagyon sokan nincsenek tisztában a részletekkel és végülis nem hazudtak.
Túl sokan írogatnak ide olyanokat, hogy most beteszem két évre a pénzemet PMÁP-ba, aztán 1% bukóval kiveszem, aztán veszek belőle olyat, ami akkor megéri vagy akkor vesz belőle ingatlant.
Lehetnek sokan olyanok, akik több tízmilliióért vettek PMÁP-ot vagy akár 100 millióért, hogy aztán majd két év múlva kivegyék és másba forgassák. Aztán azon gondolkoznak, hogy esetleg az 1% majd lesz 2 vagy 3, még az sem olyan nagy baj, mert még úgy is nagyon jó. Csakhogy más módon is korlátozhatják a visszavételt, például úgy, hogy magánszemélyeként évente csak 1 vagy 2 milliót vesznek vissza. Sokan tényleg úgy tekintenek a PMÁP-ra, hogy az egy "2 éves" PMÁP buli.

(#99034) ngaba válasza Brandynew (#99028) üzenetére


ngaba
aktív tag

Én is úgy látom, hogy az új papír max 2025. május 21-ei visszaváltással lehet egy picivel (néhány ezrelékkel) jobb, ha minden úgy alakul, ahogy most látszik. Korábbi-későbbi visszaváltással fokozatosan elkopik ez az előny, sőt, elég gyorsan negatívba fordul át. Szerintem.

[ Szerkesztve ]

(#99035) BiP válasza pictigjis (#99030) üzenetére


BiP
nagyúr

csak a kamatfizetest vizsgaltam, es abban a mostani sorozat a jobb
Írhattad volna, hogy a többi paramétert figyelmen kívül hagyod, csak annyit nézel, hogy infla+1.5% nagyobb mint infla+1%.
Hatalmas felfedezés, ez ott volt a kiírásban is.

Sok kört és felesleges számolást megspóroltál volna.
Innentől ez nem matek, hanem érzelmi alapú beszélgetés.

Mellesleg mi is csak annyit mondtunk, hogy nagyvonalakban 2-4 év időtávban jobb az új. Utána fordul.
És persze sok a ha.

[ Szerkesztve ]

(#99036) axioma válasza Fifi (#99029) üzenetére


axioma
veterán

Szerintem irrealis a 24-es atlaginflanak a 15%, 10-et irnek be saccnak, de utana se menne ekkora lejtmenetet, csak lassan 5-6%-ig. Mondjuk ha 3% az infla akkor a 4 vs. 4.5% sokkal jelentosebb kulonbseg (hozamnak %-aban), mint a 18-nal a 19 vs. 19.5%, tehat ezzel rontom is a magasabb kamatnak a jovedelmezoseget.

(#99037) Ringman válasza axioma (#99036) üzenetére


Ringman
nagyúr

azért a további infláció durva lenne, akkor a 2021-hez képest hol is tartanánk már? (főleg hogy ez is kozmetikázott lesz a ksh metodikája miatt)

(#99038) pictigjis válasza BiP (#99035) üzenetére


pictigjis
senior tag

mitől lenne érzelmi? legfeljebb módszertani

de ha már sok ha, mindig lehet fokozni: simán megtörténhet, hogy márciusban jobb kamatokkal tudom lekötni a kifizetett kamatot, mint két hónappal később. annyit feltételezgettünk már, ez is simán elfér

továbbra is úgy érzem, szándékosan akarni kell úgy látni, hogy az egyébként kevesebb kamatot fizető új papírt mondja bárki jobbnak

részemről pont

(#99039) ngaba válasza Ringman (#99037) üzenetére


ngaba
aktív tag

Ha a fizetések is nőnek (kicsit lassabban), akkor senkit sem érdekel. A populista politikusok szeretik az inflációt, és persze előtte alultervezni.

(#99040) SzGee


SzGee
aktív tag

Szerintem túltárgyaljátok a dolgokat, mindig azt kell venni, ami akkor a legjobbnak néz ki
Aztán ha változnak az idők, vele változok én is :)

If you leave me, can I come, too?

(#99041) Fifi válasza axioma (#99036) üzenetére


Fifi
őstag

Ezek csak hasracsapott számok, ha letöltöd a táblázatot a kék mezőben tetszőlegesen átírhatóak a fogyasztói árindexek a saját várakozásaid alapján.
Viszont a 2 papír összehasonlításakor teljesen irrelevánsak, írhatnék mindenhova akár 1%-ot is.

#99030 pictigjis
"valaki irta, hogy a nevertek miatt ha az ujbol tobbet veszel meg, akkor a nagyobb nevertek miatt szumma tobb penzed van"

Persze ez evidens és így értem is, de én is csak a "nominális kamatra" koncentráltam.
Viszont a kezdeti névérték különbésget csak nem csaphatom így hozza a kamathoz, mert akkor ott már jelenértéket is kellene figyelembe venni ...

Tényleg nüansznyi különbségről van szó a sok HA mellett meg pláne.

Szerk:
#99040 SzGee: Legyen ez a végszó :K

[ Szerkesztve ]

(#99042) gg07 válasza pictigjis (#99038) üzenetére


gg07
tag

Partvonalról beleszólva, azt látom, hogy a te szempontjaid: az előbbi kamatfizetés, magasabb kamatprémium.

Zoli szempontja pedig: A hosszabb futamidő, +2 hónap magas inflációt követő kamat és h nem kell megvenni a felhalmozott kamatot.


Ez mind true. De végülis ezeknek a súlyozása mindenkinek egyéni preferencia, mire van szüksége. A saját célokhoz kell igazítani.

(#99043) BiP válasza pictigjis (#99038) üzenetére


BiP
nagyúr

szándékosan akarni kell úgy látni, hogy az egyébként kevesebb kamatot fizető új papírt mondja bárki jobbnak

Nem. Nem. Csak annyit mondok/mondunk, hogy a -0.5% ne tévesszen meg, bizonyos időtávban (2-4 év) a jelenleg ismert adatok alapján mégis kicsivel jobb.
Egyéb esetekben meg a régi.

Mindenki vegyen abból, ami a céljainak megfelel.

(#99044) geleati


geleati
tag

Sziasztok!
Családban felmerült a téma, hogy fizikai aranyba kell rakni a pénzt az állampapír helyett.
Az volt az indok, hogy ha pl egy ház értékét tennénk aranyba, akkor annak az árából mondjuk 20 év múlva is lehet házat venni (most azt nem tudom, hogy pont azt-e, vagy egy hasonlót de sztem mindegy is).
Nem értettem egyet ezzel, én inkább az állampapír mellett vagyok (meg ETF, de az még szóba sem került), de levezetni/meggyőzni nem tudtam.

Soha ne dobj vízbe alkálifémet!

(#99045) D1Rect válasza geleati (#99044) üzenetére


D1Rect
félisten

Ez egy marhaság.

(#99046) axioma válasza Ringman (#99037) üzenetére


axioma
veterán

Mit szamit a "hol tartanank"? Most mondjam hogy nalunk me'g a nemet tankonyvben is benne volt az 1 forintos villamosjegy meg a 2 Ft-os buszjegy, annyi even at volt ez az a'ra? Ahhoz kepest plane hol tartunk, de ez csak nominalis (ezert nem ertem mindig amikor nominalisan "rekordosszegu" barmi az adott evben - persze nemtrivialis hogy mihez kene visszanormalni, de onmagaban a szorzoszam nem "faj", csak a tobbihez szamitott viszonya).
Ami persze szivas, ha valami osszegszeruen van torvenyben (pl. 150e szja-vissza, vagy diakhitel max. osszege), ezek jelentosen csokkentek az utobbi evekben.

(#99047) Ádám16 válasza BiP (#99043) üzenetére


Ádám16
addikt

Madárnyelven, ha végigfuttatni tervezem a PMÁP-ot, akkor most a jelenlegi 4 éves éri meg jobban, ha pedig két év múlva kivenném, valószínűleg jobban járnék az új 5 évessel? :)

(#99048) geleati válasza D1Rect (#99045) üzenetére


geleati
tag

Sztem is, csak ha nem magyarázom el szépen, hogy miért marhaság, akkor nem fogunk a jó irányba menni. Ebben kérnék itt segítséget.

Soha ne dobj vízbe alkálifémet!

(#99049) Llew


Llew
senior tag

Az új 5 éves szerintem sehogy sem mert arra csak 0,25% lesz a kamatprémium.
Ha rövidebb de vegig kifuttatás a cél kisebb kockazattal és jozammal akkor meg a mostani 4 éves, bar ahhoz már nagyon sok kamatot kell megvenni.

Ez a számolgatas jó, de kezdőként tök elbizonytalanitottatok. A ki tudja mi lesz érvek felvetesek miatt mindjart a DKJ nez ki jobbnak mégha annak alacsonyabb és csökkenö is a hozama.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség olyan, mint a krumpli: a java a föld alatt van.

(#99050) Tapsi válasza geleati (#99048) üzenetére


Tapsi
addikt

Kicsit árnyaltabban: ez csak és kizárólag a vagyon méretétől függ. Akinek százmilliói/milliárdjai vannak, az nyugodtan gondolkodhat aranyban, hiszen miért ne? Ez egy újabb eszköz a diverzifikációra.

Akinek pár (tíz)milliója van, az felejtse el! Illetve maga az érvelés teljesen fail. Az arany árfolyama ugyanúgy nem determinált, mint bármilyen más spekulatív eszközé. Ugyanis az arany ilyen értelemben egy kockázatos spekulatív eszköz. Senki sem garantálja, hogy jövőre nem feleződik le, vagy duplázódik meg.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.