Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#61001) PredatorZoli válasza SzekeresPeti (#61000) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Az egyedi részvény is kompenzálatlan kockázat, nemcsak a szűkebb földrajzi befektetés és nem is racionális döntés.
Ennek az az oka, hogy amikor egy részvénynek kialakul az árazása, akkor abban nem veszik figyelembe, hogy a tehetséges ügyvezető fejére másnap ráeshet egy zongora és csődbemegy a cég (morbid példa, értsd ki belőle a lényeget). Egy országba való befektetésnél sincs benne a részvények árazásában, hogy az adott országban beüt valami kolosszális krah. A kompenzálatlan kockázatban az a legszörnyűbb, hogy az abból adódó veszteség többnyire unrecoverable loss, vagyis örökre pápát mondhatsz a lóvénak, nem lesz visszapattanás (lást egyedi részvény esetén tetszőleges csődbement cég, régió esetén pl japán)
Tehát vannak olyan egyedi kockázatok, amik nincsennek beárazva, mégis léteznek. Ha egy kockázat a vételárba nincs beárazva, akkor azért nincs várható hozam, hiszen a várható hozam a diszkonttényezőn múlik, így ez egy kompenzálatlan kockázat.
Míg például egy value cégnél (abból álló portfóliónál ugye), mivel value, alacsonyabb értékeltségű, magasabb a diszkonttényezője, a várható hozama ezáltal magasabb, noha kockázatosabb is, de ezért ez például kompenzált kockázat.
Amikor egy részvény megtriplázódik egy év alatt, akkor az nem azért lett (szinte minden esetben) mert te olyan őrülten elképesztő kockázatot vállaltál (valójában valószínű ugyanakkora kockázatot vállaltál vele mintha egy vesztest sikerült volna kipickelni). Szerencséd volt, ráakadtál egy olyan cégre, ami azon kevesek közé tartozik ami a piaci átlagot felfelé emeli. (Ezt a jelenséget ugye jól ismerjük mert az index alapú befektetésnek egyik alappillére, úgy hívják hogy pozitív shewness, vagyis nagyon kevés részvény szárnyalja túl a piacot, de az nagyon, de mivel kevés ilyen van, jó eséllyel nem ilyenre akadsz rá ha egyedileg guberálsz hanem a vacakokra). Ilyen céget, vagy régiót előre megtalálni nem tudsz, ha meg tudnál, akkor x évvel ezelőtt mindenki apple meg amazon részvényt vett volna és csiliárdossá vállt volna.
Ha érdekelnek külföldi szakértések és cikkek a témában (a videóban elmondja, és meg is hivatkozza):
https://www.youtube.com/watch?v=t0EYr8Aex1I&t=3s
Illetve ezeket is hallgasd meg:
https://www.youtube.com/watch?v=AecvTErBQY8&t=503s
https://www.youtube.com/watch?v=RR7e1Y-HJxQ

(#61002) Resike válasza tboy93 (#60999) üzenetére


Resike
tag

Ez már egyéni preferencia szinte minden 40%-ot esett az elmúlt hónapokban. Kezdőnek én csak BTC/ETH-t ajánlanék, és messze kerülni minden shitcoint ami 0-val kezdődik vagy aminek semmi funkciója nincs.

(#61003) Lex Icon


Lex Icon
senior tag

2022-es puzzle. Recesszió előrejelzés?

[ Szerkesztve ]

(#61004) PredatorZoli válasza Lex Icon (#61003) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Én úgy tudom, hogy az inverted yield curve nem megbízható recesszió előrejelző, mert ugyan minden válságkor altalában inverted volt a yield curve, nem minden esetben okozott az inverted yield curve recesszió (minden gyík hüllő de nem minden hüllő gyík ugye)
Ettől független érdekes lehet hogy mit tudnak kezdeni a jelen helyzettel. Ha kénytelenek hagyni a magasabb inflát mert nem tudnak mit tenni (nem tudnak eleget emelni), akkor az nem biztos hogy annyira rossz lesz a részvényeknek.
Vagy bevállalják hogy megemelik a kamatokat recesszió árán, akkor viszont nyilván minden rossz lesz.

[ Szerkesztve ]

(#61005) j0k3r! válasza PredatorZoli (#61004) üzenetére


j0k3r!
senior tag

[link]

some men just wanna watch the world burn...

(#61006) muzli1963


muzli1963
csendes tag

Egy hozzászólás a kiszámoló.hu-ról
A 2027/I-nél pedig pont kimarad a 2022. év inflációs adata a kamatbázisból. Az első kamat 2023. márciusában még a 2021. év inflációján alapul.
A következő periódus pedig 2024. márciusában, már a 2023. év inflációját veszi figyelembe.
Gyanús, hogy pont a 2022. évben lesz a legmagasabb az infláció és erre találták ki ezt a trükköt.
Ez így igaz lehet???

(#61007) M3aN válasza muzli1963 (#61006) üzenetére


M3aN
senior tag

Az új papíroknál ez a késés lényegesen kisebb, hiszen a 2021-es inflációt már 2022 januárjától fizetni kezdik, a 2022-est pedig 2023 március végétől.
[link]

(#61008) pictigjis válasza muzli1963 (#61006) üzenetére


pictigjis
senior tag

de miért maradna ki? a 2027/i-nél a következő kamatmegállapítás jövő márciusban lesz

A kamat megállapítására évente egy alkalommal, a kamatfizetést megelőző negyedik munkanapon kerül sor a következő kamatperiódusra vonatkozóan.

jövő márciusban a 2022-es inflációs adatot kell majd figyelembe venni, nem értem, hogyan lehet ezt félreérteni

A kamatbázis megegyezik a megállapítás évét megelőző naptári évre vonatkozóan a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett éves átlagos fogyasztói árindex-változás százalékos mértékével.

(#61009) superg válasza muzli1963 (#61006) üzenetére


superg
senior tag

Nem marad ki,benézte az illető.

(#61010) superg


superg
senior tag

Egyébként az hogy hamarabb követik az inflát az most jó,majd akkor amikor csökken az infláció akkor a későbbi követésüeknek lesz előnyük pl 2026/I +4hónap.De nagyot kellene zuhanni az inflának ahhoz hogy a régi jobb legyen.

(#61011) PredatorZoli válasza j0k3r! (#61005) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Ez is jó a témában:
https://www.youtube.com/watch?v=h_eVEv4N6WA
A legérdekesebb mondat benne: Globálisan több országot vizsgálva 1985 óta volt 14 eset mikor inverted lett a curve, és ebből 10 alkalommal legalább 3 évig pozitív hozam következett a tőzsdén.

(#61012) muzli1963


muzli1963
csendes tag

Köszi mindenkinek a pontosítást! :R

(#61013) j0k3r! válasza PredatorZoli (#61011) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Szerintem itt nem is USA a lényeg, hanem a dollár a reserve currency státusza miatt. Amikor bizonytalanság van a piacon, még mindig dollárba menekül a tőke. 2019 második felétől a repo miatt, 2020 első felében meg a COVID miatt. Nem véletlen ment csúcsra a dollár ezen időszakokban.

some men just wanna watch the world burn...

(#61014) PredatorZoli válasza j0k3r! (#61013) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

A 14 esetet nem csak USA-ban nézték, hanem globálisan. Szóval ez nem egyszerűsíthető le ilyen mértékig.

(#61015) M3aN


M3aN
senior tag

KBC számlát megszüntetni lehet online? Nem sok leírást találtam róla.

(#61016) D1Rect


D1Rect
félisten

Valaki érti, hogy miért jó deal az nft?
Képtelen vagyok megérteni, hogy mi ennek a haszna, vagy miért jó.

(#61017) Gerzsi válasza D1Rect (#61016) üzenetére


Gerzsi
tag

hype

(#61018) attiati válasza PredatorZoli (#61014) üzenetére


attiati
veterán

Igen. Egyrészt pici a minta, másrészt recesszió nem jelent automatikus és azonnali rv piaci esést.
Illetve nem mindegy, hogy milyen (reál)hozamszint és rv piaci állapot mellett történik a hozamgörbe inverzzé válása.

(#61019) D1Rect válasza Gerzsi (#61017) üzenetére


D1Rect
félisten

Nekem teljesen olyannak tűnik, mint a forró krumpli játék.

(#61020) Lex Icon válasza D1Rect (#61016) üzenetére


Lex Icon
senior tag

(#61021) D1Rect válasza Lex Icon (#61020) üzenetére


D1Rect
félisten

Ez nem volt újdonság, de továbbra sem értem.
Azon kívül, hogy remélhetőleg valaki nagyobb hülye lesz mint én és megveszi a haszontalan pixeljeim, miért vennék ilyet?

(#61022) travix válasza D1Rect (#61021) üzenetére


travix
aktív tag

A metaverseben jelen lesz majd sok nft, ezek a tárgyak ugyanúgy vásárolhatóak, mint a fizikai tárgyak. Igazából ez az egész blockchain meg metaverset úgy kell elképzelni, mint az internet kezdeti korát a 2000-es évek elején, még csak most alakul ki hogyan lesz felhasználva a technológia. A metaverseben már most is több százezer dollárért mennek ingatlanok, ha jó helyen vannak. Ilyen például a sandbox projekt. Legtöbbjét nem is Pisti a hülye gyerek veszi, hanem millió dolláros cégek, mert abban bíznak, hogy pénzt csinálnak majd az üzletből évek múlva:
- hirdetni tudnak azzal, hogy birtokolják a területet
- különböző szolgáltatások pénzbe (kriptoba) kerülhetnek a metaverseben

Meg ki tudja még mit találnak ki. Én úgy képzelem el ezt az egészet, hogy olcsóbban kipróbálhatsz dolgokat, mint a való életben, illetve pillanatok alatt olyan világba csöppenhetsz ahova csak szeretnél. GTA V online kb ennek az elődje, több százezren játszanak szerepet benne.
A bored ape yacht klubos meg hasonló nft-k inkább csak felvágásra jók, hogy milyen gazdag vagy, másra nem igazán, de maga az egyedi token meg blockchain technológiában nagy potenciál lehet.

Egy elég jó videó metaverseről:
https://www.youtube.com/watch?v=uIllSiXVfmI

[ Szerkesztve ]

(#61023) travix válasza travix (#61022) üzenetére


travix
aktív tag

Hozzá teszem én nem lennék a metaverse tagja a jelenlegi formájában, mert baromságnak látom, de miután a tiktok ennyire népszerű lett a fiatalok körében már minden elképzelhető a jövőt illetően.

[ Szerkesztve ]

(#61024) D1Rect válasza travix (#61022) üzenetére


D1Rect
félisten

" Igazából ez az egész blockchain meg metaverset úgy kell elképzelni, mint az internet kezdeti korát a 2000-es évek elején"
Én is így látom, pont olyan mint a dotcom.

(#61025) bervala


bervala
csendes tag

Új vagyok... Az itteni véleményeket figyelembe véve, a Random Capitalnál szeretnék számlát nyitni. A Wiseban váltanám át a Ft-t euróra és onnan utalnám a leendő Random számlaszámra. Most megzavart a Random oldalán levő szöveg:
"A Revolutról, vagy a Transferwise-ról - a személyesen azonosított, illetve közjegyző által hitelesített okmánymásolatot benyújtott ügyfél - beutalhat[, de jogszabály rendelkezése alapján ügyfélszámláról kiutalni csak hitelintézetnél vezetett saját névre szóló fizetési számlára lehet."

Mire gondolnak? (Számlaszámom már van a Wise-nál...)

(#61026) Feriboy2 válasza bervala (#61025) üzenetére


Feriboy2
aktív tag

ez azt jelenti, hogy beutalhatsz revolutról, wiseról (ha már megvolt az ügyfélhitelesítés)
de kiutalni majd csak bankszámlára tudsz mer ez a törvény. ennyi

[ Szerkesztve ]

(#61027) Feriboy2 válasza bervala (#61025) üzenetére


Feriboy2
aktív tag

a közjegyzős szöveg ne zavarjon meg. az csak azokra vonatkozik akik online nyitnak számlát. ők csak saját névre szóló bankszámláról fizethetnek be, addíg amíg nem azonsítják magukat egy közjegyzőnél, hogy tényleg az akinek mondja magát.
ha személyesen nyitsz számlát, (vagy online nyitsz, de később bemész személyesen) akkor ott helyben azonnal megtörténik az ügyfélazonosítás.

(#61028) PredatorZoli válasza Feriboy2 (#61026) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Pl a revolut mióta már ugye bank, oda eurót ki lehet utalni, vagy nem?

(#61029) bervala válasza Feriboy2 (#61027) üzenetére


bervala
csendes tag

Köszönöm a válaszokat! Tehát, online számlanyitáskor megadok pl. egy OTP-s számlaszámot, majd bemegyek a Randomhoz és a Wise- be belépve tudom azonosítani, hogy az az én számlám. (Vagy személyesen intézek mindent!)

(#61030) PredatorZoli válasza bervala (#61029) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Nem kell a szemük láttára belépnek a wise accountodba. A személyazonosítás a lényeg, amit vagy személyesen tudsz megtenni vagy közjegyzőnél. Ez gyakorlatban abban nyilvánul meg, hogy lemásolják a személyid meg lakcímkártyád.

(#61031) válasza D1Rect (#61016) üzenetére



addikt

''Annyira vagyunk egészségesek, amennyire a gondolataink humánusak.''

(#61032) M@Db0Y válasza bervala (#61029) üzenetére


M@Db0Y
senior tag

Szia.

Én nem rég nyitottam számlát, feltöltöttem az összes kért dokumentumot jó minőségben, szerződést tanúztatva és tudtam beutalni revolutról. Természetesen be fogok menni személyesen is azonosítani magam, de valószínűleg ha mindent feltöltesz te is fogsz tudni beutalni személyes megjelenés előtt is.

(#61033) nort_on válasza bervala (#61029) üzenetére


nort_on
senior tag

Kiutalásnál lényeges ez, befizetni tudsz. :DDD

Azonosításhoz meg iratok és asszem bankszámla szerződés vagy bankszámlakivonat kell, de inkább hívd fel őket.

[ Szerkesztve ]

(#61034) Simulacrum válasza PredatorZoli (#61028) üzenetére


Simulacrum
senior tag

Beszéltem velük a napokban telefonon és igen, azt mondták a Revolut bank mivolta miatt oda mehet a kiutalás is, a Wise-ra nem, sajnos azonosítás után sem.

(#61035) PredatorZoli válasza Simulacrum (#61034) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Ennek örülök, a Revolut még jobb is, jelenleg én csak azt használom.
Akkor gyakorlatilag innentől kezdve magyarországi devizaszámlára már semmilyen szempontból nincs semmi szükség, ez nagyon jó. EUR takarékszámlának használható még a kincstár is, bármiféle transzfer meg Revon keresztül frankón megy.
Köszi az infót!

(#61036) Kobe válasza (#61031) üzenetére


Kobe
veterán

Erre (NFT) van egy frappansabb analogia,talan 9gagen olvastam.
Kepzeld el hogy hazas vagy. Kepzeld melle hogy a fel telepules is d**ja az asszonyt es ha te fejreallsz sem tudsz ellene mit csinalni. Na, a hazassagi anyakonyvi kivonat a te NFT-d. ;]

(#61037) Dare2Live válasza (#61031) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Ami difi, hogy egy ETH NFT az nem egy cégnél van felírva. Kodolva van a blokkláncban.
Jellemzően nagy pénzeket azért adnak ahol ismert az alkotó és igazoltan ő kínálja eladásra az adott alkotás/dolgot. Ez aztán lehet bármi digitális festmény/artworktol kezdve, az első tweeten át az első web forrásig [link]... és bármi. A legújabb őrület, hogy zenéket is lehet adni venni.

Azt nem tudom mi értelme van, de nem ritka, hogy elöbb van a tech és az átlag 99% nem is érti mire is jó az. Legyen az akár a tranzisztor vagy első számítógép.

@Kobe nem rossz... mint az első weblap forrása. wki adott érte akármennyi dollárt. Miközben teljesen ismert. De ha nem nftbe gondolkodsz mint a mona lisa festmény. Bármikor rendelhetsz belölle a falra.

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#61038) D1Rect válasza Dare2Live (#61037) üzenetére


D1Rect
félisten

De sincs semmi értelme, az egyetlen haszna a jószágnak, hogy "majd remélem valaki megveszi tőlem".

(#61039) section9 válasza D1Rect (#61038) üzenetére


section9
őstag

Nem mindenki azert vesz dolgokat, hogy aztan kesobb eladja. Nyilvan most iszonyatosan greedy az NFT piac, de ettol meg (kulonosen a metaverse-el kombinalva) abszolut megvan a letjogosultsaga.

(#61040) HussarF válasza D1Rect (#61038) üzenetére

És mennyi ilyen dolog van még a világon? :)
Egy festménynek mi értelme van? Miért érnek akár milliárdokat is?
Vagy egy több millió forintos karórának? Ugyanúgy mutatja az időt, mnit a telefon.
Lehetne a végtelenségig sorolni :)

(#61041) Kobe válasza HussarF (#61040) üzenetére


Kobe
veterán

A festmenyek es mutargyak - ertektol fuggetlenul - tokeletesen alkalmasak a vallalati adooptimalizalasra, ezert ernek sokszor annyit amennyit.
Veszel egy utszeli csovesrigo muvesztol egy kepet, felbecsulteted egy ismeros ertekbecslovel jo magas arra, majd jo magas aron elajandekozod egy muzeumnak vagy alapitvanynak a filleres szart. Cserebe az adomany erteket leirhatod az adobol.
Mielott azt hinne valaki hogy a TAO magyar talalmany :) US cegek evtizedek ota nyomjak

Amennyire a dilettanizmus fele halad a vilag, elobb lesz hasonlo dgokra hasznalva az NFT mint barmi ertelmesre

Metaverse? A tartalomgyarto mikrotranzakcios cegeknek nem eri meg. Legyart pl 1 skint, fillerekbol es eladja sokezerszer. Nekik nem eri meg ok a suru fillerre mennek. Nem fognak piacot hagyni 1-1 kreativabb emberkenek hohy 1 tranzakcioval elvigye a ceg 1 havi bevetelet pl. Jelen fazis szerint meg az okoszisztema hasznalhato resze kb eddig terjed es nem tovabb. A nyancates es hasonlo NFTket kilove a kepbol persze

(#61042) Genesist


Genesist
tag

Sziasztok!

Az új Prémium Magyar Állampapír (2027/I) megnövelt kamatprémiuma miatt csak én paráztam be egy kicsit? Nekem gyanús, hogy emelkedő inflációs környezetben növekedett a kamatprémium. De minimimum meglepő. Van annak bármi reális esélye, hogy olyan gond van a háttérben, hogy az állam rátegye a kezét az állampapírokban tartott megtakarításokra?

Kíváncsi vagyok a véleményetekre, főleg, hogy itt többen sokkal jobban értenek a befektetésekhez, mint én. Ti hogy látjátok ezt?

(#61043) mgoogyi válasza Genesist (#61042) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Nekem az volt az első gondolatom, hogy durván kiköltekeznek most a pénzszórással és szivattyúzni akarják befelé a pénzt, ahonnan lehet.
A második gondolatom meg az, hogy a lakossági állampapírpiac lehet kevés ehhez.

(#61044) Kobe válasza Genesist (#61042) üzenetére


Kobe
veterán

Valoban erdekes lepes. Szerintem inkabb az lehet a hattereben hogy tartosan becsatornazzak a lakossagi megtakaritasokat ebbe a formaba es ujra vonzova tegyek.
Kell a penz, na.... A fiuk osszehoztak egy 11.000 mrd koruli hianyt, azt valahonnan finanszirozni kellene. Csak hat a covid es magas inflacios kornyezetben az allamot szivesen hitelezok kore is csokkent, egyre kevesebb embernek volt szimpatikus a MAP+ igy valamivel vissza kell vonzani oket, kerul amibe kerul

(#61045) Brandynew válasza Genesist (#61042) üzenetére


Brandynew
őstag

Szia,

Az esély megvan rá, de ha ez bekövetkezne, az lenne a legkisebb gondunk, ott államcsőd, teljes összeomlás lenne.

Tudom, hogy páran szoktak jönni a manyup-féle dologgal, de az egy teljesen más helyzet volt, ott a kötelező járulékodat kellett kötelezően befizetned néhány éven keresztül egy külső szereplőhöz, majd az állam kitalálta, hogy mégis az államkasszába fizesd. Azzal a pénzzel te soha nem rendelkeztél igazán, mivel kötelező, az állam által megszabott járulék volt, nem saját döntésből fizetted, csak a látszata volt az.

Az állampapír teljesen más tészta, itt az adózott jövedelmedből, önkéntes alapon vásárolsz papírt.

Ami miatt én továbbra is a MÁP+-t részesítem előnyben az az, hogy meggyőződésem, hogy azért emelt kamatprémiumot az állam a PMÁP-nál, mert jövőre az infláció drasztikus csökkenésére számít, ahogyan én is, tehát 5 éves távon nem fogja jobban megérni a PMÁP a MÁP+-nál, de 5 év előtt feltörni nem igen éri meg az 1 (jelenleg), 2, de lehet, hogy még magasabb (simán behozhatják) visszaváltási díj miatt. Persze ez a saját véleményem, senki nem tudhatja biztosan, hogy mi lesz.

[ Szerkesztve ]

(#61046) DopeBob válasza Kobe (#61044) üzenetére


DopeBob
addikt

De így akkor az lenne az egésznek a lényege, hogy új forráshoz jussanak az meg szerintem már nem fog menni. Aki oda akarta adni a pénzét az államnak, az megtette már korábban. Vagy úgy számoltak, hogy így már más befektetésekkel szemben is vonzó lesz már a PMAP? Azt nem hiszem.

Ami most történni fog szerintem, hogy mostanában vett MAP+, 2026/I fel lesz bontva, 2027/L lesz belőle, ami nettó ráfizetés az ÁKK-nak.

MZ/X

(#61047) stingy2 válasza Genesist (#61042) üzenetére


stingy2
senior tag

Attól nem tartanék, hogy egy Mo-on HUF-ban kibocsátott papírt az állam nem fog visszafizetni, mert egyszerűen pénzt nyomtat a semmiből és fizet. A kérdés inkább az, hogy fog-e érni akkor ez valamit? Mert azt viszont simán megteheti már holnaptól, hogy lejáratig nem váltja vissza. Mivel másodpiac nincs, ezért ilyen esetben tartani kell lejáratig. Na az most szvsz nagyobb kockázat.

INTJ

(#61048) Kobe válasza Brandynew (#61045) üzenetére


Kobe
veterán

A manyup azert nagyon mas fekvesu leanyzo volt, de megis egy sokkal gusztustalanabb procedura.
Ott vegleg eldolt, hogy a hosszutavu problemamegoldas, teherenyhites es rendszerreform helyett inkabb 19re lapot huz az orszag es visszalep 20 evet az idoben, fingers crossed remelve hogy idokozben mindenki milliardossa valik valahogy es elfelejt nyugdijat kerni 20-30 ev mulva.
Az allamnak egy folyo hianyt kellett volna megfinansziroznia azert hogy X ev mulva kevesebb kiadasa legyen. (ismeros? Kontrollaltabban koltok / felrerakok a jelenben, hogy a jovoben tobb penzem legyen, mintha a megtakaritas egyszeregye lenne.... :). )
A manyupos penzzel egyebkent te rendelkeztel, meg ha csak korlatozott formaban is, az egy dolog hogy a merteke allamilag szabalyozott volt, de befektetesi portfoliot valaszthattal illetve halaleset oroklesi rend lepett ervenybe. Hat inkabb feleseged / gyereked / csaladod anyagi biztonsagarol gondoskodas stb helyett lett belole ismeretlen szomszedneninek 13. havi meg zsakkrumpli :)

DopeBob: volt egy celkituzes az allampapir allomany feltornazasara (5 eves terv? :).) amit nem ertek el, COVID kozbeszolt. Plusz ellentetes folyamatkent a HUFos MAP+, PMAP terhere gondolom elkezdodott a PEMAPba es tozsdete kiaramlas, ez ellen is lepni kellhetett, igy valoszinu kettos celja volt: kiaramlas megallitasa + meg elerheto szabad forras bevonzasa.

[ Szerkesztve ]

(#61049) Brandynew válasza Kobe (#61048) üzenetére


Brandynew
őstag

Persze, én sem tartom jónak, hogy mindössze 10 év után visszaléptek a korábbi rendszerbe, és szerintem is jobb lenne több lábon állni, csak arra akartam kilyukadni, hogy más az a pénz, amit te az adózott jövedelmedből önként állampapírra költesz, és más az, amit korábban és most is kötelezően nyugdíjjárulékként (legyen bármi is a neve) perkálsz le, és az állam dönti el, hogy az államkincstárba vagy egy magánnyugdíjpénztárba kell-e utaltatnod.

De ha jól értem, te is így látod ezt.

Az emberekben azt kellene tudatosítani, hogy ahogy az USA-ban és a nyugati országokban, úgy nálunk sem lehet csak az állami nyugdíjra számítani. A manyup ennek egy kifacsart változata volt, nem lett volna az sem elég.

[ Szerkesztve ]

(#61050) stingy2


stingy2
senior tag

Egyébként tényleg borzasztó a magyar lakosság pénzügyi kultúrája. [link] "2020-ban a lakosság a megtakarításait mintegy 8,6 ezer milliárd forint értékben állampapírban, míg 12,1 ezer milliárd forintot bankbetétben tartotta " Ha ezt a 12,1 e MRD Huf-ot beteszik MÁP+-ba, már az első fél évben kapnak több, mint 211 Mrd FT-ot. Azt meg gondolom nem is értik, hogy a kp.sem több mint egy bankbetét a Nemzeti Bankban. Erre most az állam kibocsát olyan kötvényeket, amiket nem zabál fel (teljesen) az infláció, és kvázi kp-ként funkcionálnak (MÁP+), és mégis a pénz nagyobb részét bankszámlán tartják, FT-ban. Mondjuk ahogy a mondás tartja, mindenkinek jogában áll hülyének lenni.

#61049 Brandynew
én nem léptem vissza, és most van kb. 4 évre elegendő megtakarításom úgy, h 10 éve nem fizetek semmit. Ha maradt volna a rendszer, akkor most befizetéssel, hozamokkal lehetne kb 10 évnyi nyugdíjra elég fedezet, ami később nem a költségvetést terhelné. De nem.. kiflicsücsök gabika jól megvédte a nyugdíjakat :)

[ Szerkesztve ]

INTJ

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.