Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#68001) Tapsi válasza Rolly (#68000) üzenetére


Tapsi
addikt

Tényleg csak annyit tudok mondani, hogy nálam ugyanaz a setup, mint nálad: van egy főállásom (lényegtelen, hogy a saját cégemben) 40 órára bejelentve, mellette van EV-m, és még 1 cégem. EV-ben part time KATA, a másik cégben egyáltalán nem vagyok bejelentve. Eddig semmi gondja nem volt ezzel a NAV-nak, a könyvelőm sem talált benne kivetnivalót (fel sem merült benne, hogy a másik cégben is bejelentsen).

(#68002) Bugarov válasza Rolly (#68000) üzenetére


Bugarov
aktív tag

Este megkuldom priviben h mi vonatkozik rad a Lex altal linkelt tajekoztatobol.

(#68003) nort_on válasza MaciG (#67996) üzenetére


nort_on
senior tag

#60198, én Generalihoz mentem, eddig nagyon korrekt. Nyáron meg a maradék lekötéseket is költöztetem az OTP-től egy nullázás után. :U

[ Szerkesztve ]

(#68004) donat_sz válasza nort_on (#68003) üzenetére


donat_sz
senior tag

csatlakozom én is Generalinál nyitottam
ha havi 25e felett utalsz be, akkor ők legolcsóbbak.
a havi (első éves látható alább) befizetések alapján várható költségek tekintetében én úgy számoltam ők a legjobbak:

(#68005) Lex Icon válasza Bugarov (#68002) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Az vonatkozik rá, hogy szinte semmilyen formában nem lehet úgy munka után jövedelmet szerezni, hogy ne kelljen TB járulékot és szochót fizetni. A nyugdíjas (kieg.fogl) esetén van eltérés (csak SZJA). A sok ügyeskedés miatt van ez már régóta. Eltérések legfeljebb a minimum járulék alapok (112,5%,...) esetén lehetnek.
Amin.bér 30% alatti eset a kivétel.

[ Szerkesztve ]

(#68006) Rolly válasza Lex Icon (#68005) üzenetére


Rolly
veterán

nem feltétel a jövedelem ... ha a cégben marad és ott szépen be tudom fektetni az is jó lenne... :), csak ugye én a könyvelőmre vagyok utalva és ő azt mondta, hogy ezt nekem fizetnem ajánlott...

(#68007) Lex Icon válasza Rolly (#68006) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Ha munkaviszonyban vagy, akkor igen, de lehetsz megbízásiban is a saját cégedben, akkor vannak jobb lehetőségek.

(#68008) PredatorZoli válasza MaciG (#67996) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Az új pillér és a generali az ajánlottak jelenleg. Ha minden évben max környékét tolnál be, akkor a generali valamivel olcsóbb, közepes összegnél jobb az új pillér.

(#68010) PredatorZoli válasza Lex Icon (#68009) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Nagyjából így:

(#68011) Moleman válasza Lex Icon (#68009) üzenetére


Moleman
addikt

Érdekes az ábra, kevesebb PMÁP fogyott, mint amennyi MÁP+-t eladtak. Hova tűnt az a 2000 milliárd osztogatás? Vagy az majd csak a Q2 kimutatásban jelenik majd meg? Vagy mindenki PEMÁP-ba rakta, a csökkentett prémium ellenére? :D

De azért morzsoljunk el egy könnycseppet azért a 6000 milliárdért is, ami még mindig MÁP+-ban senyved. :DDD

(#68012) Lex Icon válasza Moleman (#68011) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Semmi baj, ha MÁP+-ban is tartanak pénzt, még akkor is ha nem látod be ezt. A baj inkább az ennek dupláját kitevő bankszámlán pusztuló pénz.

(#68013) Moleman válasza Lex Icon (#68012) üzenetére


Moleman
addikt

Persze, a semminél MÁP+ is nagyságrendekkel jobb, legalább egyszer vették a fáradságot, hogy berakják. Csak elszomorít, hogy gyakorlatilag 0 erőfeszítéssel át lehetne tenni PMÁP-ba, és látom a környezetemben, hogy nagyon nehezen megy.
Az állam szemszögéből meg jobb is így, kevesebb kamatot kell rá fizetni. ;]

#68014 Lex Icon
Ja értem, jogos.

[ Szerkesztve ]

(#68014) Lex Icon válasza Moleman (#68013) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Továbbra is a diverzifikációt tartom jó megoldásnak, így legfeljebb az arányokon lehet vitatkozni és nem azon, hogy MÁP+-ban tartani jó vagy sem.

[ Szerkesztve ]

(#68015) aujjobba válasza Lex Icon (#68014) üzenetére


aujjobba
addikt

Igy van, en se kezdtem el minden MAP+ atvaltani PMAP-ra, akkor sem ha latszolag megerne.
Tartom a 50/50 megosztast a ketto kozott.

(#68016) Lex Icon válasza aujjobba (#68015) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Az arányokat érdemes felülvizsgálni, mert a PMÁP az emelkedő kamatával a hozzátartozó kockázattal most jobb hozam/kockázat mutatót ér el. Nálam most PMÁP túlsúly van, mert az 5% alatti kamatsávban lévőket fordulókor átraktam PMÁP-ba. Persze nálam így jött ki, másnál más lehet az időbeli eloszlás.

(#68017) pictigjis válasza Lex Icon (#68016) üzenetére


pictigjis
senior tag

szerintem mindenkinél (jelentős) pmáp-túlsúly van :)

az 50/50 óriási túlzásnak tűnik szvsz

(#68018) dani0113 válasza pictigjis (#68017) üzenetére


dani0113
senior tag

Nálam csak 100% túlsúly van Ft-ban... :DDD Jó most már van P€MAP is muszájból, így olyan 60-40 arány van.

[ Szerkesztve ]

iPhone 13 Pro 128GB

(#68019) avl


avl
aktív tag

nalam PMAP : MAP+ = 83% : 17% ....és e kettö együtt <5% a teljes ertekpapirportfoliomnak

(#68020) Moleman válasza avl (#68019) üzenetére


Moleman
addikt

Nekem PEMÁP-PMÁP 92%-8%, együtt a portfólió 30%-a. MÁP-om január óta nincs.

Ha valaki most venne VWCE-t, nagyon szívesen az 1.1%-os esést, én voltam. :D

(#68021) nort_on


nort_on
senior tag

PEMÁP-PMÁP 50%-50%, együtt a portfólió kb 1%-a. :U

[ Szerkesztve ]

(#68022) M3aN


M3aN
senior tag

Akkor én erősítem az újoncok táborát, aki sokkal hamarabb kezdett el állampapírokkal foglalkozni, mintsem tőzsdével :)
Nálam PMÁP, MÁP, P€MÁP, tőzsde aránya érdekes. 68%, 0,0009% :DDD , 24%, 7%

[ Szerkesztve ]

(#68023) PredatorZoli


PredatorZoli
Topikgazda

Találtam egy ilyet, portfolios (Radomos topic) fórumról. 2022.03.24 dátummal:

Beszélgettem tegnap az erstés brókeremmel...
Azt mondta, annyit elárulhat, hogy q4-re a random teljesen beolvad az erstébe.
Elvileg megmarad a mostani csomag, de majd lesznek újak, több szolgáltatással és nekiállnak majd átcsábítani a randomos ügyeleket az erstéhez... hát kíváncsi leszek :)

(#68024) .mf válasza Moleman (#68013) üzenetére


.mf
veterán

Van azért a MÁP+-nak is előnye, ha nem tudod előre, mikor kellhet a pénz - 1 és 3 hónap között előnyben van a PMÁP-pal szemben.
Nálam a MÁK-os rész 45% PEMÁP, 45% PMÁP és 10% MÁP+. Igaz nemsokára jön a fordulójuk, és mivel 2024-ben a nagyja lejár, fordulónapon lehet, hogy 28I-re cserélem a maradéknak is a nagyját, mivel úgy néz ki jövőre halasztom a felújítást, azon az időtávon pedig már jobb a PMÁP.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#68025) Moleman válasza .mf (#68024) üzenetére


Moleman
addikt

Tudom, mondanám, hogy nekem nincsenek váratlan kiadásaim, de pont volt, mínuszosan törtem fel egy adag 2027/I-t, hogy be tudjak szállni az OTP-be. :DDD De nem tudhattam előre, hogy kelleni fog, ahogy azt sem, hogy akkor is jobban megérte volna helyette 400-on eurót eladni.
Ennek ellenére nem bánom, hogy nem hagytam semmit a MÁP-ból, nekem megérte a kockázatot a nagyobb hozam. :)

#68023 PredatorZoli
Köszi az infót! Reméljük sokáig megmarad még a mezítlábas tarifacsomag.

[ Szerkesztve ]

(#68026) Lex Icon válasza Moleman (#68025) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Bocs, de nekem ez elég összevissza zagyválásnak tűnik.
Először leírod, hogy MÁP+-ban csak senyved a pénz és neked nincs MÁP+-od.
Majd leírod, hogy mínuszban törted fel a 2027/I-t.
Azután: nem tudhattad előre, hogy kelleni fog a pénz (ezt hívják váratlan kiadásnak és ezért tartunk MÁP+-t is, hogy ne kelljen mínuszban feltörni).
Ezután jön a csúcspont:
"Ennek ellenére nem bánom, hogy nem hagytam semmit a MÁP-ból, nekem megérte a kockázatot a nagyobb hozam"
Megérte? Mínuszban vetted ki, tehát pont hogy nem érte meg, mert alacsonyabb kockázattal pluszban vetted volna ki.
Szóval a kötvényallokációdon még finomítani kell. :D

[ Szerkesztve ]

(#68027) AcCEsS válasza pictigjis (#68017) üzenetére


AcCEsS
senior tag

Sajnos nálam 92% a PMÁP (korábban MÁP+) túlsúlya, ami nem éppen a diverzifikáció mintapéldánya. Mentségemre szolgáljon, hogy nem értek a pénzügyekhez, és a maradék 8%-ot is csak a segítségétekkel, a tanácsaitok révén hoztam össze. Most már van némi OTP + ETF (MSCI World), illetve némi kripto befektetésem is, amiket - egyebek mellet, valamint folyamatosan kontrollálva - fel kívánok emelni az egészséges százalékarányra. Az itt olvasott infók tettek pénzügyileg sokkal tudatosabbá, amiért hálás vagyok nektek. Ezek a tanulás hetei/hónapjai, valószínűleg ez idő alatt fogom a legtöbbet veszíteni a külső - és nem szokványos - hatásokkal szembeni nem kellő felkészültségem okán. Ami előny, hogy ezt - talán - nem teljesen tudatlanul, de sajnos részben tehetetlenül teszem. Habár, néha úgy érzem, hogy össze kellene fognom a tőzsdei spekulánsokkal, mert bármilyen részvényt vásárolok, az tuti esni fog, ha meg eladom, akkor meg emelkedik. Ezt felhasználva jutnának ötlethez a spekulánsok, amiért fizethetnének nekem jutalékot. A vitzet félretéve, a pénzügyi-befektetési téma egy számomra rendkívül érdekes és kihívásokkal teli terep, ami tuti újabb csalódásokhoz/élményekhez fog juttatni a közeli és távoli jövőben...

[ Szerkesztve ]

AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)

(#68028) Lex Icon válasza AcCEsS (#68027) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Ne csalódásként éld meg, ha valami nem a számításaid, vágyaid szerint történik, hanem tanulságként. :K Másrészt ne azt nézd, mit nem értél még el (tőzsdei arány), hanem azt, hogy az ország lakóinak többségénél már többet tettél az anyagi biztonságodért és jobban is hoz a pénzed, mint a többségnek (bankszámla).

[ Szerkesztve ]

(#68029) Moleman válasza Lex Icon (#68026) üzenetére


Moleman
addikt

Igen, valóban nem hangzik logikusan. :D
Tehát a döntésemet utólag nem bántam meg, mert nagyobb valószínűsége volt, hogy nem kell hozzányúlni. Viszont anyagilag valóban jobban jártam volna, ha egy részét MÁP-ban hagyom.
De most már lényegtelen is, mert ami maradt PMÁP-ban, már pluszos. :)

Egy kockázatkerülőbb szituációban nekem is lenne egy vagy több likvidebb lábam (MÁP/számlapénz/kp), de kísérletképpen pont egy olyan szokatlan helyzetben vagyok, hogy nincs egyik sem. A teljes forintállományom a PMÁP-pal és az OTP-vel együtt is jócskán mínuszban van. :D (De ez nyilván extrémsport, senkinek nem ajánlom.)

[ Szerkesztve ]

(#68030) Vesa válasza AcCEsS (#68027) üzenetére


Vesa
veterán

Én részben a barátom példáját követem, az egyszerűbb. Vesz pukkant lakásokat kb. 30M körül, rájuk költ 5-öt, eladja 39-40 körül. Évente 3-4-et kényelmesen kipörget, vagyis 10-15M alsó hangon megvan rajtuk. 30M tőkére az elég jó! Ha nem pörög ki ennyi, az ingatlan akkor is tartja az értékét, követi az inflációt, bár kivenni ilyenkor nem egyszerű a pénzt, de fogjuk ezt fel egy longos kötvénynek, ahol akár 5-10 évig is képes beragadni a pénz. Nálam ez kiegészül most PMÁP és P€MÁP papírokkal -amiért köszönet az ittenieknek, mert egyébként soha nem foglalkoztam direkt pénzügyekkel, állampapírom se volt, nem volt rá szükség-, illetve van váltva ojró is. Ha évente csak egy lakás pörög ki, nekem már bőven megfelel mert az is jobban hoz bármilyen papírnál.

A dolog előnye, hogy nem kell állandóan, napi szinten figyelni a híreket és kvázi rulettezni a papírokkal pár százalékért. Rengeteg idő a tőzsdei működés megértése és űzése is, ráadásul ha nem figyel az ember, könnyen bukhat. Fenti megoldással csak az államcsőd és az ingatlan szétbombázása a reális rizikó, emellett viszont kevésbé időrabló.

A tudomány a valóság költészete!

(#68031) AcCEsS válasza Lex Icon (#68028) üzenetére


AcCEsS
senior tag

Köszönöm a támogatást :), és maximálisan egyetértek veled! Csak hát megszokást igényel a veszteség elfogadása, ami igazából - hosszabb távon - nem feltétlenül veszteség, csak a kezdeti felfokozott odafigyelés miatt érzékeli az ember annak, amikor először szembesül árfolyameséssel. Mert hát a monitor előtt ülve sokkal közvetlenebb és impulzívabb a "veszteség" megtapasztalása, minthogy a boltban otthagyni +5-8-10% casht a szokásos cuccokért. Szerencsére a kriptóval is úgy vagyok, hogy persze esett az árfolyam, de nem kenyérre kell amit belefektettem, ráadásul nem forintban tettem meg a kriptóval kapcsolatos pénzügyi lépéseimet - ami most önmagában is előny -, ráadásul ez egész az egész kriptós (vagyis inkább a blokkláncos) ökoszisztémában nagyon, elkötelezetten és erősen hiszek.

[ Szerkesztve ]

AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)

(#68032) Lex Icon válasza Vesa (#68030) üzenetére


Lex Icon
senior tag

rájuk költ 5-öt

Ezt hogy kell érteni? Ő maga (csapattal) felújítja, vagy ő csak megbíz egy céget, akik megcsinálják?

(#68033) AcCEsS válasza Vesa (#68030) üzenetére


AcCEsS
senior tag

Értem a jelzésed, de sajnos nekem az ilyen lakásfelújítási/eladási projektekre sincs lehetőségem és tehetségem. Viszont, már most, kezdőként is megtapasztaltam, hogy kis odafigyeléssel (és valószínűleg a kezdők szerencséjével) a kriptopiacon képes voltam 5-6% hozamot is realizálni pár óra vagy 1-2 nap alatt, ami simán felülmúlja a MÁP+ éves(!) hozamát, és ezt a "bevételt" a kripto, ugyebár valutában teszi! Jelenleg ez a fajta tanulás/kísérletezés volumene az államkötvényeim értékéhez képest elenyésző, és ez eléggé frusztrál, mert a forintban tartott megtakarítást önmagában veszteségnek élem meg, ami lehet, hogy hülyeség, de a fucked országunk és Európa pénzügyi jövőjét kizárólag pesszimistán vagyok képes értékelni, legalábbis az 1-3 éves időszakra vonatkozóan. Talán ez ügyben az az érzet motivál, hogy már nem vagyok egy mai "bika" :) (ma van egyébként a sokadik szülinapom 50+), és ami anyagi forrást az életem "B-oldalának" fenntartására szántam, amiért áldozatokat hoztam és megszenvedtem, most veszélyeztetve van, gyökér politikusok, elvakult idióták és számomra nem értelmezhető/felfogható folyamatok miatt.

[ Szerkesztve ]

AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)

(#68034) KMT válasza Lex Icon (#68032) üzenetére


KMT
addikt

Aminek egy része illeték + ügyvédi díj... :U

(#68035) PredatorZoli válasza KMT (#68034) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Végülis ha láncban pörgeti akkor illeték nincs, viszont a haszon után meg adózni kell 15%-ot.
Bár nekem gyanús, hogy 3 hónapba hogy fér bele a vételi, felújítási és eladási procedúra is. Ezek adott esetben egyenként is lehetnek 3-3-3 hónapok.

[ Szerkesztve ]

(#68036) nort_on válasza PredatorZoli (#68035) üzenetére


nort_on
senior tag

3 hónap? 3 óra. :U Apósék Ausztriában dolgoztak, hajnalban vonatra szálltak, 11-kor találkoztak itthon vidéken a tulajjal, megnézték, ügyvéd, fizetés, birtokbavétel és 14-kor már a vonaton ültek ismét vissza a sógorokhoz.

Egyébként pont egy ilyen csávótól vették, aki évente x lepukkant ingatlant újít fel teljeskörűen. De haveri körben is van ilyen, az egyik ingatlanos az ő haverja meg ezermester, mint a Scott ikrek. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#68037) julius666 válasza Vesa (#68030) üzenetére


julius666
addikt

Bocs de sehol nem látom a parádés üzletet a haverod modelljében. Nem kötözködni akarok, tényleg nem értem hol éri ez meg.

Ingatlan adás-vételnél vastagon költségek is vannak - ügyvéd, SZJA a vételi-eladási árkülönbözet után. A matek már alapból nem ennyire egyszerű. De hozzáveheted az építőipari árak kiszámíthatatlanságát is. Havi szinten változnak az árak, hiány van, szaki nem ér rá, stb. Így kalkulálj várható költséget, átfutási időt!

Emellett az egy dolog, hogy jó árú lakást rendszeresen kifogni, alkudni tudni komoly érzék kell (ezt simán elhiszem haverodnak megvan), de évente 3-4 adás-vételt lezongorázni, a felújításokat leszervezni minimum részmunkaidős állás "békeidőben" is, ehhez képest alapszintű tőzsdei ismeretek, részvény ETF-ek vásárlása és tartása nevetségesen kevés meló. Utóbbi években pedig konkrétan már lehetetlen a fentebb vázolt ingatlanbiznisz mezei halandónak, bejáratott ügyvéd+építőipari csapat kell ahhoz, hogy évente több ingatlant végig tudj pörgetni, mert amúgy hónapokat kell várj csak 1-1 szakira.

Igazából arra akarok kilyukadni, hogy a haverod valszeg cégként, főműsoridőben tolja a bulit (esetleg mellette ingatlanügynök is). Azért gondolom ezt, mert ismertem olyat aki kb. azt csinálta amit írtál és ő pontosan így is működött, nem véletlenül. Ha így nézed, akkor az éves 10-15M nem a 30M tőke hozama, hanem a haverod vállalkozói jövedelme. Úgy, hogy közben 30 milla tőkét is kockáztat. Így már messze nem hangzik olyan jól a modell!

Persze lehet kicsiben kezdeni, évente 1, max 2 lakást átforgatni így. Ez is rohadtul sok meló lesz, sok idegszál, miközben extrém kockázatokat futsz. Egyáltalán nem igaz, hogy az ingatlanok feltétlenül tartják az értéküket, hogy legalább az inflációt állják. Általában véve, statisztikailag sem igaz, de egyéni ingatlan szintjén meg pláne nem. Mi van pl. ha átvert az eladó és felújítás során kiderül valami durva gebasz? Vagy mi van, ha elbarmolják a lakást a szakik a felújítás vége felé?

Mindezt úgy, hogy ha tényleg minden jól megy és bejön a matekod (+4-5M/ingatlan), lesz 15-30% hozamod a 30 millára, csomó melóval. Közben full bután, 5 perc "energiabefektetéssel" PMÁP-ba dugva a pénzedet idén/jövőre 6-10% hozam várható. Megéri a kötéltánc?

(#68038) Stanlee válasza julius666 (#68037) üzenetére


Stanlee
őstag

Teljesen egyetertek veled. Mar maga az alapkoncepcio, hogy felujitasra szorulo lakast veszek 30 millioert, rakoltok 5-ot, es eladom 4 millios "haszonnal", evente tobbszor, mar maga ez annyira szurrealis.

En eddig amit lakasvasarlas/eladas es felujitas alatt megeltem, az minden csak nem egy nyugalmas melo. Persze ha van egy jo csapat, akik a felujitast elvegzik, jonnek idoben, mindent vesznek, akkor nem elkepzelhetetlen, hogy gyorsabban porognek a dolgok, mintha csak egymagamban probalom osszeszervezni a felujitast vadidegen szakikkal, micromanagelem a vasarlas, atiratas, ertekesites folyamatat, es kozben keresem az uj ingatlant, amibe majd megy a penz. Nekem nem erne meg ezt a stresszt, de ezert sincsenek ennyire magas megterulesi rataju beruhazasaim, mert lusta vagyok.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#68039) Kukipapa_rr


Kukipapa_rr
tag

Nem tud esetleg valaki RC-n valamilyen eurós pénzpiaci alapot, rövid lejáratú kötvényt ajánlani, hogy a parkoló pénz (DCA) addig relatív biztonságosan hozzon valami keveset, ne csak álljon?

(Már kérdeztem korábban, akkor nem tudtatok, de hátha most.)

(#68040) aujjobba válasza Kukipapa_rr (#68039) üzenetére


aujjobba
addikt

Lenne annak értelme?
Mármint nem garantált hogy az adott alap hozamot termelne, ha termelne is a tranzakciós költség viszi el, vagy annyira kicsi lenne a néhány hónap alatt elért(?) profit hogy nem éri meg vele foglalkozni.
Szerintem.

Nem jobb addig pemap-ban tartani esetleg?
Hirtelen nem tudom az mennyi idő alatt hozza ki magát pluszra, a visszaváltási díjat figyelembe véve.

[ Szerkesztve ]

(#68041) yossarian14 válasza aujjobba (#68040) üzenetére


yossarian14
tag

365 / 3.1(éves kamat %) x 1(visszaváltási büntetés %) ~= 118 nap jelenleg a PEMÁP megtérülés ideje, ha nem tévedek.

(#68042) .mf válasza julius666 (#68037) üzenetére


.mf
veterán

Várjál, azt nem írta, hogy fel is újítja, csak azt, hogy "rájuk költ 5-öt" - lehet, hogy csak kifesteti, esetleg kicserélteti az ablakokat, a cserélendő parkettát eltakarja szőnyeggel, vesz pár trendi kiegészítőt, felbérel egy fotóst, és ugyanazt a lakást eladja egy kategóriával drágábban :DDD
De ha tényleg végez érdemi felújítást annyiból, érdekelne az elérhetősége, ugyanis fel kell újítani az "örökölt" lakást, amibe költöztem, és nekem eddig egy "kicsit" nagyobb számokat mondtak :DDD

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#68043) mandleee válasza PredatorZoli (#68023) üzenetére


mandleee
tag

Köszi az infót! :R Már régóta terveztem randomon számlát nyitni, de a legutóbbi hasonló hír végül tényleg rászántam magam, hogy meg is nyissam.

Egyenlőre még kell majd váltanom EURt, nyitok majd egy TBSZt, még az azonosítást lezongorázni személyesen és veszek egy kisebb pakkot.
Jól sejtem ez az ajánlott all worlf etf vétel, ugye?
Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) Accumulating

Ha jól néztem 2-3 hónap alatt tudok váltani revon 350e Ft-t. (Most lesz a fordulóm, így lehet 2 hónap alatt sikerül átváltani.) Vennék belőle egy 3000EUR-s pakkot és nagyon nem is terveztem hozzányúlni egy jó ideig, csak szeretném az ETF-eket jobban megismerni. :)

Sok hasznos infót gyüjtök a topikban, mindenkinek köszi a segítséget! Lassan, de biztosan megy a tanulás. :D
2 éve először raktam be pénzt állampapírba, most lassan szeretném kicsit diverzifikálni a portfóliót. (Főleg azt a részt amire előreláthatólag nem lesz szükség). Tanulásra szánom ezt az összeget, hogy megismerjem (főleg magamat), tényleg menni fog a lusta portfólió építés.

Jól sejtem, ha tbsz-en van a számla, akkor nem is kell foglalkozni semmivel majd az adóbevallásnál, ha nem nyúlok hozzá 5 éven belül?
Esetleg bárkinek bármi tanács, ami elkerülné a figyelmemt?

(#68044) Vesa válasza julius666 (#68037) üzenetére


Vesa
veterán

Nincs ebben semmi rendkívüli. Van 2db embere, akik a munkát végzik (nem magyarok, de szakemberek). Az ő költségeik tervezhetők, kizárólag neki dolgoznak, mivel folyamatosan van munka. Az ügylet kulcsa a vásárlás! Olyat nem vesz, amivel szívás lesz (pl. teljes fűtési rendszer felújítása, mert a rettenetes magyar hatósági bürokrácia miatt hónapokig tart önmagában az engedélyeket beszerezni). Ha mégis van egy jó vétel, ahol pl. a gázfűtést fel kellene újítani, akkor oda töredék áron betesznek hűtő/fűtő klímát és ennyi. Sőt, pozitívumként adják el, hogy az ingatlanba a gáz is be van vezetve, tehát kiépíthető ha a vevő akarja. 2 hónap alatt egy 40-45nm-es lakás bőven felújítható. 10 éve csinálja, látom az eredményét! Most persze a recesszió miatt várhatóan beszakad ez a piac is, de ilyen hullámzás minden befektetésben van. Az elmúlt 5 évben viszont brutál nagyot ment a szektor, csak nézd meg az ingatlan árak alakulását és a kereslet mértékét..
Én a házamat úgy adtam el pár hónapja, hogy 3 hetet se ment a hirdetés! Pedig az nem egy kis lakás volt, hanem egy modern családiház a Dunakanyarban, frekventált helyen, elég húzós áron.

[ Szerkesztve ]

A tudomány a valóság költészete!

(#68045) julius666 válasza Vesa (#68044) üzenetére


julius666
addikt

Nincs ebben semmi rendkívüli. Van 2db embere, akik a munkát végzik (nem magyarok, de szakemberek). Az ő költségeik tervezhetők, kizárólag neki dolgoznak, mivel folyamatosan van munka.

Tehát eltaláltam, cégként csinálja. Ha te elkezded "kicsiben", az ő lehetőségeidből rád mennyi fog érvényesülni?

Az ügylet kulcsa a vásárlás!

Naná. Kár, hogy érteni kell hozzá, a józan paraszti ész ehhez azért kevés. :U

10 éve csinálja, látom az eredményét!
Az elmúlt 5 évben viszont brutál nagyot ment a szektor, csak nézd meg az ingatlan árak alakulását és a kereslet mértékét..

Igen, egész konkrétan a legjobbkor kezdett bele és a magyar ingatlanpiac történetének legnagyobb menetelését fogta ki. Neki sok sikert kívánok a jövőre, ha okos volt megszedte magát mind anyagilag, mind kapcsolatilag, mind tudásban, akkor átvészelheti a következő időszakot. Most kezdőknek nagyon nem ajánlanám ezt a fajta vállalkozási modellt, tuti bukó kb.

Egyébként 5-10 évvel ezelőtt nem volt triviális, hogy ilyen menetelés lesz. Utólag könnyű okosnak lenni, hogy ezt kellett volna csinálni. Ha így nézzük, haverod a 30 milláját bedughatta volna BTC-be, Tesla részvénybe vagy egyéb jól teljesítő papírba. 0 melóval kereshetett volna sokkal többet is.

Én a házamat úgy adtam el pár hónapja, hogy 3 hetet se ment a hirdetés! Pedig az nem egy kis lakás volt, hanem egy modern családiház a Dunakanyarban, frekventált helyen, elég húzós áron.

Jó eséllyel kifogtad az ingatlanpiac csúcsát. Már biztosra tudható volt, hogy emelkedni fognak a hitelkamatok és a nép le is rohanta a bankokat olcsó ingatlanhitelért még gyorsan. Egyfajta végső rally volt. Azóta közel dupláztak az ingatlanhitel kamatok...
Most ez mit is bizonyít?

[ Szerkesztve ]

(#68046) Lex Icon válasza Vesa (#68044) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Emiatt kérdeztem, hogy hogyan csinálja, mert ez nem sima befektetés, hanem vállalkozás, ahol a tőkén túl a munkáját is befekteti ami nem összehasonlítható egy kötvény/ETF jellegű befektetéssel, mert utóbbi esetén külön a munkánkat is el tudjuk adni.
A vállalkozás pedig a legkockázatosabb befektetési forma a magas hozam mellett.

(#68047) Stanlee válasza julius666 (#68045) üzenetére


Stanlee
őstag

Ahogy irod, ez nem befektetes hanem vallalkozas.

Erdekes ezekrol olvasni, de en biztos nem fognek bele, foleg most, amikor a magas kamatok miatt egyre tobben meggondoljak, hogy vesznek-e ingatlant, ill. mekkorat meg mennyiert vesznek.

Aki most lat neki, annak sok sikert kivanok!

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#68048) Kukipapa_rr válasza aujjobba (#68040) üzenetére


Kukipapa_rr
tag

Ezt nem értem.

Forint alapú van százféle. Rövid lejáratú kötvényekbe, bankbetétekbe, ilyesmibe fektet, (relatív) biztonságos, alacsony hozam, tipikusan átmeneti tároló, hogy ne álljon a pénz.

Ilyesmit keresek RC-n euró alapon. Nincs?

[ Szerkesztve ]

(#68049) SzGee válasza Vesa (#68044) üzenetére


SzGee
aktív tag

azért ezt elég nehéz passzív jövedelemként eladni :U

If you leave me, can I come, too?

(#68050) SzGee válasza Kukipapa_rr (#68048) üzenetére


SzGee
aktív tag

nincs ilyen, az eurózónában jelenleg negatív kamat van, nem fognak a kötvények hozamot termelni még jó ideig, így nics olyan hogy átmeneti tároló
diverzifikálni jó, mert ha a rv-ek beszakadnak a kötvények jó menekülő lehetőségek lehetnek, de csak abban tárolni a pénzt jelenleg nem kifizetődő
hagyd kp-ban akkor csak az infa eszi meg

If you leave me, can I come, too?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.