Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#103001) Sub-S válasza SzGee (#102985) üzenetére


Sub-S
senior tag

A válasz helyes, semmit, ha tudnád miről szól a kérdés értenéd is hogy miért. Ja a klasszikust még hozzáteszem, "Csak tudnám, akkor minek kell beleszólni valamibe, ha fogalmad sincs róla... :F :F :F" ;]

Ettől függetlenül igazad is lehet, de ahhoz a képen látni kellene a számlád méretét és a vétel/eladás összegét is vagy valami kommentet a mértékéről.

Mikor IB-nél cash accountom volt akkor ez nem működött:

kbc-s leírás elszámolásról:
"Mit jelent a t+2 napos elszámolás eladásnál?
Értékpapír eladásnál a bevételként jelentkező összeg is csak 2 munkanappal később jelenik meg a számláján fizikailag.
Az összeget azonban az eladást követően azonnal fel tudja használni a prompt piacon vásárlásra, hiszen az ott vásárolt papírt is csak 2 munkanappal később kell fizikailag kifizetnie, amikorra a másik papír eladásából származó összeg már szintén fizikailag rendelkezésére fog állni. "

Ez volt akkor a valid:
"When you sell stock, you must wait until the trade settles before the cash is available to you. This typically takes two business days. Until the trade settles, you can't withdraw the money from your brokerage account or use it to buy another stock."

IB-n lévő leírás:
"Cash: Account must have enough cash to cover the cost of stock plus commissions. Shorting not allowed. Cash from the sale of stocks is available three business days after the trade date. Account may trade in different currencies but must have the settled cash balance to enter trades. When authorizing market, relative and VWAP orders, a 5% cash cushion is required to compensate for market movements."

Nem tudom mennyire igaz/naprakész amik itt szerepelnek.
(Margin/cash közötti különbségek (futures,options...) leírása IB-nél: [link] )

Ha mondjuk 10000 nagyságú a számlád és naponta 1000-ért adsz/veszel abból nem derül hogy azonnal felhasználható-e újra vagy sem, de ha mondjuk hétfőn Y összegért eladsz X nagyságú számládon majd kedden enged X-Y-nál nagyobb összegért vásárolni akkor az már elárul valamit.

"Azt írtad hogy kell várni 2 napot az eladás után a vétellel, és mint látod nem kell, mert másfél perc után már újra be tudtam fektetni az összeget"

Itt a számlád nagyságának felétől nagyobb mértékű eladás/vétel történt?
Ha igen akkor elhiszem hogy nem kell várni, de ez pár éve IB-nél nem így volt.

(#103002) SzGee válasza Sub-S (#103001) üzenetére


SzGee
aktív tag

A teljes állományomat eladtam és forgattam egy másik ETF-be...
Szerintem az (lenne) a normális amit a KBC-nél írnak, azaz
Az összeget azonban az eladást követően azonnal fel tudja használni a prompt piacon vásárlásra, hiszen az ott vásárolt papírt is csak 2 munkanappal később kell fizikailag kifizetnie, amikorra a másik papír eladásából származó összeg már szintén fizikailag rendelkezésére fog állni. "
Remélem így már rendben lesz a dolog... :)

[ Szerkesztve ]

If you leave me, can I come, too?

(#103003) SzGee válasza SzGee (#103002) üzenetére


SzGee
aktív tag

Egyébként még egyik brokernél sem kellett kivárni a T+2 napot, amelyiknél eddig voltam...
Nem is értem, az eladásnál is t+2 napos szabály van, meg a vételnél is

If you leave me, can I come, too?

(#103004) stingy2 válasza Talala (#103000) üzenetére


stingy2
senior tag

IB = Interactive Brokers? igen

INTJ

(#103005) S-eye válasza UberMutant (#102999) üzenetére


S-eye
senior tag

Megéri, ha kis összeget tettél be. Azért nyitottam ott. 8 számjegyű összegnél persze már az Interactive Brokers lesz jobb.

(#103006) robag93 válasza S-eye (#103005) üzenetére


robag93
tag

Ha egy összegben veszed a TBSZ-en az 1 db papírod, akkor biztos. Ha havi rendszerességgel vennéd, akkor már biztosan nem.

(#103007) Ixion77 válasza SzGee (#103003) üzenetére


Ixion77
őstag

Ersténél kenődtem én már fel erre a +2 napra. Meg Julius666 is. A megfejtést és végkifejletet is leírtam anno.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#103008) mustang08


mustang08
aktív tag
LOGOUT blog

Sziasztok!
Felveszem a babavárót, eddig úgy voltam vele, hogy beteszem az egészet állampapírba kb. 3-4 évre, de tegnap láttam egy cikket, hogy PMÁP már csak 10 éves lejáratra lesz, és a futamidő lejárta előtti kivétel nem lesz túl szerencsés. BMÁP és az Államkötvény marad? Melyiket érdemes választani? Vagy inkább menjen egy befektetési alapba?

(#103009) PredatorZoli válasza mustang08 (#103008) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

A visszaváltása ugyan olyan lesz, mint az eddigieknek. Nem fogsz jobbat találni, mint a PMÁP továbbra sem... Most mindennek csökken a hozama, ezzel együtt kell élni, ez a trend.
Ha szereted a rizikót és szeretnél magasabb hozamot, akkor egy részéből vehetsz részvény ETF-et is.

(#103010) bandus válasza ngaba (#102958) üzenetére


bandus
veterán

Flatex-nel nekem az elso pillanattol kezdve elerheto volt ez, most epp 4.9% az eves kamata, nem is tunik olyan veszesnek. meggondolom, hogy ezt ki lehet e hasznalni.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#103011) #95213056


#95213056
törölt tag

Üdv a papírtulajdonosnak!
A mai napon (vasárnap) Prémium vételi szándék miatt eladtam a Bonusomat. A tranzakció sikeres lett, a webes felületen el is tűnt a számla, a pénzszámla azonban még mindig nulla, pedig már eltelt 6-7 óra. Mikor lesz az összeg látható, mikor várható a pénz megjelenése?

(#103012) AMD Power válasza #95213056 (#103011) üzenetére


AMD Power
titán

Szerintem hétfőn reggel.

Eladó Samsung Watch Active 2. https://hardverapro.hu/apro/elado_mukodokepes_samsung_watch_active_2_40mm_okos/friss.html

(#103013) mustang08 válasza PredatorZoli (#103009) üzenetére


mustang08
aktív tag
LOGOUT blog

De egy 10 éves PMÁP-nál jobban járok egy 3 és BMÁP-al, ha 3 év múlva ki akarom venni a pénzt, nem?

(#103014) Segal válasza mustang08 (#103013) üzenetére


Segal
veterán

:N

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#103015) PredatorZoli válasza mustang08 (#103013) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Nem.

(#103016) somegi válasza #95213056 (#103011) üzenetére


somegi
csendes újonc

Nekem azonnal teljesült az eladás és megjelent a pénzegyenlegben, amiből vettem 31/I prémmium papírt. Lehet ,hogy átutalás volt beállítva?

(#103017) vnorbi válasza #95213056 (#103011) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Eladás után azonnal meg kell jelennie a felszabadult összegnek a pénzszámlán (már ha az Államkincstárról beszélünk). Ha nincs ott, akkor lehet, hogy kiutalással adtad el, és majd a bankodban kell keresned hétfőn a pénzt (a tranzakciók listájában meg tudod nézni, hogy van-e várakozó utalásod).

(#103018) Paxker315 válasza PredatorZoli (#103009) üzenetére


Paxker315
addikt

amúgy jó kérdés, hogy milyen időtávokat "célozhatunk". Mentor-tutor ~15 évvel nyugdíj előtt van, mindig csak gyűlnek a tarcsik, de mondtam, hogy az állampapír nem jó már annyira, és igazából még egy "VWCE&chill" vagy "IWDA&jóvanazúgy" megközelítés sem lenne rossz, most hogy van IB & TBSZ opció. Én ezt pártolnám-ajánlottam, vlszg érdekes lehet. akár már idén belépni :R Ha úgy sem kell az az összeg ~10 évig, miért ne?

https://dynotech.hu/ - Új, kultúrált környezet, könnyen megközelíthető : )

(#103019) Simulacrum válasza bzolika10 (#102930) üzenetére


Simulacrum
senior tag

A TBSZ számla havidíját a rendszer a főszámláról fogja levonni, így amennyiben más deviza áll csak rendelkezésre a főszámlán, abban az esetben a forintban történő levonás után a rendszer kiegyenlíti a terhet forintösszeget egy automata konverzióval (mint ahogy cash számlák esetén a tranzakcióknál is teszi alapesetben). A havidíj terhelése az első 3 munkanap során fog történni egy adott hónapban.

Azt esetleg megkérdezte valaki, hogy majd 6 év múlva az új TBSZ-t összevonják a 2023-assal vagy, mint az Ersténél csak gyűlnek a TBSZ-k? Ha még nem kérdeztétek majd azt is meg fogom.

(#103020) PredatorZoli válasza Simulacrum (#103019) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Szerintem ez benne van a gyikben is.

(#103021) #95213056 válasza somegi (#103016) üzenetére


#95213056
törölt tag

somegi, vnorbi! Köszönöm a segítőszándékot, jól lett beállítva tranzakció, szinte bizonyos, hogy vasárnapi könyvelési hiány, holnapra kiderül. Köszönet.

[ Szerkesztve ]

(#103022) seven7 válasza Simulacrum (#103019) üzenetére


seven7
aktív tag

Köszi az infót, a FAQ-ban nem volt ennyire részletesen leírva, hogy mikor és hogyan vonnak.

(#103023) net91 válasza Simulacrum (#103019) üzenetére


net91
senior tag

"...mint az Ersténél csak gyűlnek a TBSZ-k?"

Az Ersténél decemberben kifut a 2018-as TBSZ-em. Ha meghosszabbítom, akkor továbbra is 2018-a TBSZ megnevezéssel fut tovább?

Az ember feláldozza az egészségét, hogy pénzt keressen. Aztán feláldozza a pénzét, hogy visszaszerezze az egészségét. És mivel olyan izgatott a jövőjével kapcsolatban, hogy elfelejti élvezni a jelent; az eredmény az, hogy nem él sem a jelenben, sem a jövőben; úgy él, mintha soha nem halna meg, és a

(#103024) PredatorZoli válasza net91 (#103023) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

"2023 (2018)" néven fog futni. (Vagy a másik szám lesz zárójelben és lehet a két szám sorrendje fordítva van, most így hirtelen nem is tudom)
Ha nyitsz egy újat idén, akkor ezzel párhuzamosan fog futni egy 2023-as nevű is.

[ Szerkesztve ]

(#103025) gubisadam


gubisadam
aktív tag

sziasztok,
Ha 2031/I PMAP-ban ha van mondjuk 10M forintom, meg lehet azt tenni hogy pár év mulva kiveszek belőle csak valamennyit és a többi pedig megy a lejáratig, vagy csak egyben váltható?

-= Suzuki SX4 S-cross 1.4T 6aut - i5-13500 / MSI PRO B760 / GW 2060S =-=-

(#103026) Horvi válasza gubisadam (#103025) üzenetére


Horvi
őstag

Persze meg lehet csinálni, hogy csak egy részét adod el.

Hello darkness, my old friend...

(#103027) kapasz válasza gubisadam (#103025) üzenetére


kapasz
tag

1 Ft a névértéke, így bármennyit ki lehet belőle venni, a maradék változatlanul kamatozik tovább.

(#103028) ngaba


ngaba
aktív tag

Ma szembejött egy cikk, hogy az elemzők szerint a 16.5-18.5% tartományban lesz az idei átlagos éves infláció. Az alsó határ már csak 2 százalékponttal magasabb a tavalyinál, és biztos vagyok benne, hogy politikai-kommunikációs okokból is lesz egy hajrá az utolsó hónapok csökkenésében (a "magyar csoda", stb.) Ezt azoknak írom, akik a két PMÁP-ot hasonlítják össze úgy, hogy nem ismerjük még az idei adatot.

(#103029) Gabró válasza ngaba (#103028) üzenetére


Gabró
tag

Ezek voltak az MNB számai is a júniusi inflációs jelentésben. 17,5 százalékra fut ki az alappálya, és épp ennyit várnak a júliusi év/éves adatra is, ehhez lehet viszonyítani az augusztus 8-án megjelenő adatot.

(#103030) szabi__memo válasza ngaba (#103028) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Az alsó határhoz elég bátor elemzőknek kell lenni... Ugyanis 9,5% átlagos infláció szükséges a maradék hónapokra. Elég esélytelen szerintem még trükközéssel is. Tényleg bátor elemző az ilyen. Vagy csak nem számol :)

(#103031) Ádám16 válasza szabi__memo (#103030) üzenetére


Ádám16
addikt

Vagy te nem számolsz azzal, mikre nem képes trükközésekkel a magyar kormány. :)

(#103032) szabi__memo válasza Ádám16 (#103031) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

:) Tudom sok mindenre, de azért elemzőtől szerintem tényleg bátor ilyen számot bedobni. Valószínűleg tényleg semmi nincs mögötte, max nyerni akar. Ha most a júliusi adat 17% lesz, akkor a maradék hónapokra 7,8% átlag kell hozzá. Szerintem esélytelen még úgy is, hogy nagyon trükköznek. Szerintem

(#103033) sakal83


sakal83
addikt

Sziasztok
Vettem tegnap este es ma reggel bankkartyaval Pmapot a 2028asbol.

Eddig meg nem latom a kotvenyt csak a tranzakciot. Mikor jelenik meg a kotveny a portfolioban?

Köszi :R

(#103034) VMatteo


VMatteo
őstag

Sziasztok!

Ha a mai nap veszek még PMÁP-t, akkor ha teszem azt jövő decemberbe kivenném a pénzem (pl autóvásárlás), akkor milyen kamattal számolhatnék? Illetve milyen büntetéssel?

Tisztelet a Gépésznek!

(#103035) Talala válasza sakal83 (#103033) üzenetére


Talala
senior tag

Nekem 2-3 munkanap után jelent meg a kötvény. Jelenleg 27-e óta van elszámolás alatt egy tranzakcióm. Valahol talán olvastam is, hogy csak munkaidőben mennek az elszámolások.

[ Szerkesztve ]

(#103036) [CS]Blade2 válasza VMatteo (#103034) üzenetére


[CS]Blade2
addikt

A 31I 15,5%-al megy, a 28L14,75%-el, ha jól rémlik.
A 31I 2024.05.21-ig, a 28L 2024.07.26-ig. Ezektől a dátumoktól már várhatóan 18% körüli kamatra kapcsolnak, a 31I ugyanúgy 0,75%-al magasabban, mint a 28L.
Az eladás pedig régóta 1%, de ez nem garantált, változhat bármennyire. Ha jól tudom, a névértékből jön le az 1%, a kamatot addig a napig megadja rendesen.
Majd kijavítanak, ha valamit rosszul írtam.

(#103037) VMatteo válasza [CS]Blade2 (#103036) üzenetére


VMatteo
őstag

De már jövő év végére meglenne a kb 15%-os kamatom? Nem számít, hogy lejárat előtt kiveszem? Emellett akkor 1% bukó lenne mert kiveszem, ha jól értem?

Tisztelet a Gépésznek!

(#103038) PredatorZoli válasza VMatteo (#103037) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Több. Kb van addig 16 hónapod, így a büntetést is beleszámítva 20% fölött lesz az össz hozam.

(#103039) HoryThePooh


HoryThePooh
aktív tag

Sziasztok!
Lama kérdések

Számít-e diverzifikálásnak bármennyire is, hogy állampapírt nem egy helyről vásárol az ember..?
Egy része MÁK egy része Bank (OTP)

Vagy ez teljesen mindegy esetleges visszavásárlási változtatások miatt...?

The one who has a true friend doesn't need a mirror :)

(#103040) PredatorZoli válasza HoryThePooh (#103039) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Nem számít. A papírok szabadon transzferálhatóak szükség esetén.

(#103041) VMatteo válasza PredatorZoli (#103038) üzenetére


VMatteo
őstag

És akkor ma 15:00-ig tudok venni személyesen MÁK ponton ilyen témát? ;]

Tisztelet a Gépésznek!

(#103042) tomazin válasza HoryThePooh (#103039) üzenetére


tomazin
veterán

Nem szamit. Ne csinalj ilyet.

103041: ha van penztar akkor igen (bar a 15:00ban nem vagyok biztos)

[ Szerkesztve ]

(#103043) Drizzt válasza VMatteo (#103041) üzenetére


Drizzt
nagyúr

Ha biztosan kell jovo ev vegen, arra a jelenleg ismert feltetelek mellett a holnaptol kaphato jobb(az uj hamarabb kamatozik az idei infla utan, de honapokkal rovidebb ideig). Ha van esely, hogy kitolodik az idotartamod par honappal, akkor a mostaniak jobbak.

I am having fun staying poor.

(#103044) VMatteo válasza Drizzt (#103043) üzenetére


VMatteo
őstag

Semmi sem biztos, nincs úgy konkrét cél, inkább csak az nagyjából tudjak számolni.
Tehát ha ma teszem azt berakok 1m-et, hogy könnyű legyen számolni, akkor 2024decig kamatozik egyszer ~15%-ot, 2025 júli végén meg mégszer 1x%-ot. Jól értem? ;]

Tisztelet a Gépésznek!

(#103045) ngaba


ngaba
aktív tag

Egyébként ha átböngésszük az ÁKK állománystatisztikáit, látjuk, hogy a 31/I és a 28/L már nem olyan népszerű PMÁP-ok. Ezek ilyen 200md alatti állománnyal mennek már, ami a 6 hónapos DKJ-k szintje. Aki akart, már bevásárolt, a 29/I, 29/J, 30/I, 30/J még ilyen 500-600 md-okkal ment.

A másik, ami érdekes, hogy kiegyenlítettebb a rövid és a hosszú PMÁP versenye, mint a korábbi szériáknál (145 md vs 190 md). A piac nem gondolja annyival rosszabbnak a 28/L-t, mint amennyire itt nincs róla szó (2 hónappal később fordul, 3 évvel rövidebb futamidő).

(#103046) pictigjis válasza ngaba (#103045) üzenetére


pictigjis
senior tag

a 28/L pont az a papír, amit (ma) minden elméleti befektető helyett megvennék a vacak új (33/I) helyett :)

nagyon ritkán működik az, hogy az emberek pont akkor veszik ki a pénzt, amikor "előre" tervezik, és általában pont azoknak szinte biztosan nem megy/fog menni, akiknek meg kell kérdezniük, hogy melyik papírt vegyék meg. teljesen elképesztőnek tartom, hogy valaki képes lenne berakni egy majdnem tízéves futamidejű papírba olyan pénzt, amiről azt tervezi, jövőre szükség lehet rá, de ugye különbözőek vagyunk...

(#103047) PredatorZoli válasza VMatteo (#103044) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Nem így kell számolni. Ezek a kiplakátolt százalékok évesített hozamok, így ha nem pont 1 év van a következő kamatfordulóig akkor időarányosítani kell szépen.

(#103048) Drizzt válasza VMatteo (#103044) üzenetére


Drizzt
nagyúr

Nem. Kamatfizetés a kamatfordulókor van.
2028/L jövő július 26-án fizet kamatot először. Ennek úgy látom az első kamatperiódusa picit trükkös, mert több, mint egy év. Viszont így a kamata is. 2023 június 6-án indult, így látható, hogy picit több, mint másfél hónappal több, mint 1 év az első kamatfizetése. Aki megvette első nap, annak 16.93%-ot kamatozik az első kamatfizetésig. Ha ezt egy évre levetíti az ember, akkor jön ki a 14,75% kamat. Tehát ha most megveszed, akkor nagyon picit kevesebb, mint 14.75%-os kamatot fogsz kapni július 26-án. Onnantól kezdve pedig pontosan egy éves lesz a kamatozása. De a kamatfizetés minden évben július 26-án van.
Ha pontosan 1M-ért akarsz venni, akkor a vásárolt papír névértéke picit alacsonyabb lesz, mert az eddig másfél hónap alatt megtermelt kamatot ki kell fizetned, mert azt később visszakapod. Tehát a névértéked valami ~970K körül lesz. Tehát ha beteszel 1M forintot, akkor 970K névértéket veszel, akkor legközelebb jövő július 26-án kapsz olyan 140000 forintot.
Ezt akkor konkrétan megkapod, nincsen automatikus újrabefektetés, nincsen automatikus kamatos kamat. Közben a papír elkezd kamatozni a következő időszak kamatával, ami várhatóan olyan 18-19% körül lesz. Így év végéig lesz az állampapírod értéke felhalmozott kamattal olyan 970e névérték + ~70e felhalmozott kamat. Tehát ezzel a papírral jövő év végig kb. 210e forint kamatot fogsz megtermelni a jövő év végéig. Ekkor ha eladod a papírt, akkor jelen állás szerint 960e + ~70e forintot kapsz. Tehát: most megveszed 1M forintért, kapsz útközben 140e-et, majd év végén eladáskor kapsz 960e + 70e Forintot. Összesen tehát 1M-ből 1.17M forint realizált pénzed lehet. Ha hagyod tovább futni, akkor a következő júliusig még bejön vagy 85e. Illetve a közben megkapott 140e-rel csinálhatsz bármit. Befeketetheted másba, vehetsz akkori mindenféle papírt, vagy elihatod.

I am having fun staying poor.

(#103049) VMatteo válasza PredatorZoli (#103047) üzenetére


VMatteo
őstag

Drizzt, Köszönöm! Mondjuk a Béka-Bíboros tengelyen viszonylag gyorsan el lehet inni ezt a pénzt :D

[ Szerkesztve ]

Tisztelet a Gépésznek!

(#103050) julius666 válasza section9 (#68505) üzenetére


julius666
addikt

Ez a hsz se öregedett jól, ezek szerint mégiscsak tudtak annyi órát gyártani a luxus márkák, mint amennyit vennének az emberek. [link] :))

(Bocs, hogy régi témát élesztek vel, csak tanulságos szerintem)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.