Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#27201) misa479 válasza _ATi_1 (#27199) üzenetére


misa479
csendes tag

Ezért írtam, hogy célszerű két pénztárban megosztani az ilyen jellegű befizetést lekötést és visszaigénylést. Így ha összejön annyi, hogy egyikben már van 1,5m, akkor a másikban is a közelében jársz.
A való életben egy kicsit komplikáltabb. Befizetsz 500-at és lekötöd, akkor csak ide tudod a 150-et visszakérni. Ha visszakaptad, azt is lekötöd. Ekkor a másik pénztárba kb 450-et kell befizetned. Ezután visszajön 150. Ekkor elvileg dönthetsz hogy hová kéred vissza. Majd azt is lekötöd. ÉS így tovább mindaddig, amíg el nem jutsz az egy pénztárban leköthető 1,5m Ft ig. Persze ha ki tudsz venni időközben belőle, az egy kicsit árnyalhatja ezt, de ezáltal csökken a kockázatod, mivel egy pénztárban így kevesebb pénzed van bent. (Az önkéntes pénztárakat nem védi az OBA, de az MNB aktívan felügyeli őket.)

(#27202) concret_hp válasza misa479 (#27201) üzenetére


concret_hp
addikt

az mnb felügyelettel mondjuk igazán ki vagy segítve :DDD

vagy fullba vagy sehogy :D

(#27203) Mercutio_ válasza misa479 (#27201) üzenetére


Mercutio_
félisten

Az önkéntes pénztárakat nem védi az OBA, de az MNB aktívan felügyeli őket.
Vagy ha nem szimpi valamiért inkább a sz.patják a megfelelő kifejezés...

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#27204) MaciG válasza misa479 (#27201) üzenetére


MaciG
addikt

"de az MNB aktívan felügyeli őket"
A quaestor-t is aktívan felügyelte az MNB, szóval én ebben nem nagyon bíznék. :U

BANZAII

(#27205) misa479 válasza MaciG (#27204) üzenetére


misa479
csendes tag

Ha már paráztatni akarod a népet, legalább megfelelő példát hozz! A Honvéd egészségpénztár az ide illő példa, amely a Budacash csoporthoz tartozó Buda Regionális Bankban tartotta a betéteinek a nagy részét, és emiatt került bajba.
Önkéntes pénztár kiválasztása során olyat kell választani, amely nagy, lehetőleg nemzetközi bankcsoportnál vezeti a számláját, és nem helyi kis takszövben.

(#27206) MaciG válasza misa479 (#27205) üzenetére


MaciG
addikt

Amit én említettem azért az egy kicsivel ismertebb példa. A terméket meg nem leszólni akarom, csak arra reagáltam, hogy az MNB felügyelet engem nem nyugtatan meg ha valaki azzal (is) érvel egy termék mellett.

BANZAII

(#27207) whYz


whYz
addikt

A sok allampapir rajongonak: [link]. Ennyit er az egesz...

(#27208) concret_hp válasza whYz (#27207) üzenetére


concret_hp
addikt

szerencsére amit tavaly táraztam annak még van pár év a lejáratáig :C

egyébként meg nyugodtan tolhatod máshova, hasonló risk mellett :D

[ Szerkesztve ]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#27209) bernel válasza whYz (#27207) üzenetére


bernel
tag

Ezt már korábban is megírták, hogy rövidtávú állampapírt nem érdemes már venni, viszont a hosszabb távúakkal (PMÁK) még pluszban lehet lenni, ahogy a cikk is írja.

[ Szerkesztve ]

(#27210) whYz válasza bernel (#27209) üzenetére


whYz
addikt

Hat nem tudom ki vallal be ekkora plusszt ilyen hosszu tavra. Nem igazan latom ertelmet es ki tudja mi lesz 1-2 ev mulva...

(#27211) bernel válasza whYz (#27210) üzenetére


bernel
tag

Akkor mibe teszed a pénzednek azt a részét, amit biztonságban akarsz tudni, és nem akarsz kockázatos eszközbe tenni? Hagyod készpénzben heverni a számlán, hogy még az inflációt se hozza?

(#27212) whYz válasza bernel (#27211) üzenetére


whYz
addikt

Jelenleg ingatlanba fogom fektetni a forintomat, de hosszabb tavon nem gondolkodok forintban, nem latom ertelmet.

(#27213) bernel válasza whYz (#27212) üzenetére


bernel
tag

Még deviza ügyben sem könnyű a választás.

Euró? Ha Le Pen nyerne (reméljük nem), vagy más hozzá hasonló, akkor mi lesz vele?

Dollár? Trump gyenge dollárt szeretne hosszabb távon, mert haza akarja vinni a termelést, és az amerikai exportnak nem tesz jót az erős dollár.

Szóval nem könnyű eldönteni, hogy mi lesz a jó választás hosszabb távon.

[ Szerkesztve ]

(#27214) kovisoft válasza whYz (#27212) üzenetére


kovisoft
őstag

A PMÁK-ra azt írtad, hogy hosszú táv. Az ingatlan nem az? Vagy akár a deviza?

(#27215) MaciG válasza BÁ Nutrition (#27169) üzenetére


MaciG
addikt

Ez a kiszámoló blog mennyire hiteles egyébként? Mert megnéztem a videókat amiket linkeltél, és nekem tetszik a koma stílusa, hogy megmondja a tuti, hogy te vagy a fax (mér bocsánat) ha keveset keresel,stb. ;] Csak nem tudom szakmailag érdemes-e olvasgatni a blogját ha érdekelnek a pénzügyek?

BANZAII

(#27216) BÁ Nutrition válasza MaciG (#27215) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

Mazsolazgatni kell benne. Nem egy penzugykonyvet dolgoz fel benne. Ez egy blog ahonnan csurrancseppen ez az.
H kikupald magad szerintem kell. Pl van az 1 ora 20as videoja ami a tradersnighton volt vagy hol. Ott fokent arrol beszel h hogy allj hozza a befekteteshez, egyeltalan mit tart annak, mit varhatsz el tole. Buy and hold strategiaban goldolkodik. Atlag befektetonek ez ajanlott. Bar kb mindenkinek csak van egy szint ahol erdemes, erdekes lehet mas strategiakkal is probalkozni. Altalaban ott buknak el legtobben h irrealisak az elvarasaik esvagy nem ismerik fel a kockazatokat ill azoknak a csokkentesre levo megoldasokat. Ezeket alapjaban megismerheted a blogjaban bongeszve. Ill ha vmi nem tiszta irhatsz ott is kommentet vagy itt es nalam okosabbak is fognak valaszolni.

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#27217) Brave_86 válasza MaciG (#27215) üzenetére


Brave_86
aktív tag

Én rendszeresen olvasom, voltam a "tanfolyamon" is egy éve. A videó az első nap anyagát mutatja be.
Szerintem sok hasznos dolgot lehet olvasni a blogon. Nemcsak a témákban, hanem a hozzászólásokban is. A gyakorlatban, hogyan működnek a dolgok, mik a tapasztalatok pro és kontra egyaránt.

(#27218) daniel2121 válasza MaciG (#27215) üzenetére


daniel2121
senior tag

Mennyire hiteles? Az egyik legnagyobb pénzügyi guru szerintem Magyarországon.

(#27219) htomi85 válasza daniel2121 (#27218) üzenetére


htomi85
tag

Huh azért túlzásokba ne essünk...
Tízezrével szaladgálnak az ilyen (vagy még különb) tudású emberek Budapesten.

(#27220) Brave_86 válasza htomi85 (#27219) üzenetére


Brave_86
aktív tag

Kérlek nevezz meg párat! Tanulni/olvasni szeretnék tőlük is...

(#27221) daniel2121 válasza htomi85 (#27219) üzenetére


daniel2121
senior tag

Neked valami bajod van vele. Tényleg nevezz meg párat aki meg is ossza a tudását. Tízezrével? kissé túlzol szerintem.

(#27222) axioma válasza daniel2121 (#27221) üzenetére


axioma
veterán

Nekem is van bajom vele. Azt nem tudom, hogy mit tud a normal befeketetesekrol, de hogy lakastakarek temaban nettó hulyesegeket is teljes bizonyossággal leirt, az tuti. Innentol kezdve en a tobbi infojaban se merek bizni.

(#27223) BÁ Nutrition válasza axioma (#27222) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

pl mivel nem ertesz egyet, vagy mit szurtal ki?

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#27224) axioma válasza BÁ Nutrition (#27223) üzenetére


axioma
veterán

Me'g korabban irt olyan konstrukciokat, ahol nem vette figyelembe azt, hogy mas a kondicio ha sima es mas ha azonnali athidalo van (25% meglete az nem 25%-nal van es hasonlok...) Mar nem tudom konkretan, melyik cikk volt, irtam neki a hibákkal, egyre irt erdemi valaszt az valoban valtozott ahhoz kepest amit en tudtam de az valami aprosag volt, a tobbire nem is mondott semmit de nem is javitotta. Persze, mert akkor nem ugyanaz a konkluzio jott volna ki. Ezt mar eleg inkorrektnek tartom ahhoz, hogy ignoráljam.

(#27225) MaciG


MaciG
addikt

A lakástakarékról jut eszembe. Pont mostanság jelent meg egy írás, hogy megéri hitelből venni lakát, és a hitelt pedig lakástakarékból végtörleszteni. CSak azt nem tudom ennek van valami általános szabálya? Ha én nyitok egy-egy fundamentát ahol a szülök a kedvezményezettek, és még nyit egyet a barátnőm is, akkor ebből a 3-ból tudok végtörleszteni pl. egy otp-s vagy mkb-s lakáshitelt?

[ Szerkesztve ]

BANZAII

(#27226) Brave_86 válasza MaciG (#27225) üzenetére


Brave_86
aktív tag

A nagy lakástakarékpénztári összefoglaló
érdemes használni az oldalon a kereső részt. :P Több cikk is van róla. Illetve a megosztásnak is érdemes utána olvasni.
Barátnőd csak akkor, ha a feleséged lesz.
"Ugyanis egy pár éves változás szerint most már az egyenesági hozzátartozók egymásnak felajánlhatják a szerződéseiket lejárat után. Lehetsz te az összesnek a szerződője és csak a rokonaid a kedvezményezettjei."

(#27227) MaciG válasza Brave_86 (#27226) üzenetére


MaciG
addikt

Köszi. De ha közösen vesszük fel a hitelt barátnővel, akkor gondolom törleszthet bele ő is a fundamentából. :)

BANZAII

(#27228) dugynok válasza MaciG (#27227) üzenetére


dugynok
senior tag

Ha nem a feleséged, akkor legyen tulajdonjoga az ingatlanba (elég 1%) és nyilván a hitelbe is legyen benne.

(#27229) axioma válasza dugynok (#27228) üzenetére


axioma
veterán

Tok jo, hogy terjed a hulyeseg, pont ezekrol beszelek. A fundabol az ing. ertekenek legfeljebb a tulajdoni hanyadra eso resze igazolhato lakascelkent. 15M-s lakas hitelebe 3M-t fundabol csak 20% tul.ara'ny eseten torleszthet [felujitasnal kicsit erdekesebb ezt ara'nyositani, ott nem is biztos h mindig figyelik de azert az 1% eseteket akkor is; de vasarlas, ahhoz szolgalt hitel elotorl. eseten azert igen. Es akkor me'g azt is tudni kell, h barstno ide v oda, szakitas eseten az ingatlan tulajdoni 1%-kal is szivathat, meg ove a laktak-ban levo penz, hiaba nem o fizette.

(#27230) dugynok válasza axioma (#27229) üzenetére


dugynok
senior tag

Hát bocs, nekem telefonon mondta ezt a fundis, rendes helpcenteres...

(#27231) axioma válasza dugynok (#27230) üzenetére


axioma
veterán

Hat, erre is volt pelda, bar teny, legtöbbször a sima uzletkotok terjesztik a hulyeseget, a kozpont mar altalaban jobban kepben van, de az is igaz, hogy ott is mondtak mar nekem netto hulyeseget. Meg mondjuk a kepzes elejet zaro vizsgan is... de az utobbiak most mar legalabb nem erdekesek, mert a 8 ev szabfel-rol szolt ami mar nincs.
Most nincs idom de ha kell, kikeresem neked torvenybol. Azt kene betartaniuk. [Mas kerdes, hogy volt hogy nem tartottak be, es egyes ugyfelek atcsusztak a gyakorlati modon... utana a Funda benyelte a buntit. Ez is azóta obsolete, mert ez meg a csaladon beluli utolso pillanatban atiras volt, amikor me'g nem volt a kozeli hozzátartozóra felhasznalas.]
Megjegyzem ezt az ara'nyossagot oktatason mondtak, legalábbis anno-anno nekunk.

[ Szerkesztve ]

(#27232) concret_hp válasza axioma (#27224) üzenetére


concret_hp
addikt

a lakáskassza az szerintem pont az amit ember nem lát át pontosan, mert van vagy 50 féle konstrukció, egyébként én olyan 95%-ban egyet értek azzal amit ír és nem nagyon láttam szakmai hibát (az hogy 1-2 marginális kérdésben egy kicsit más a véleményem, az részlet kérdés ebből a szempontból)

vagy fullba vagy sehogy :D

(#27233) daniel2121 válasza axioma (#27222) üzenetére


daniel2121
senior tag

Aha akkor te ebből azt veszed le hogy ő nem megbízható pénzügyi tanácsadó holott még a fundás tanácsadók sincsenek tisztában 100%-ig mindennel.Szerintem zárjuk a témát.

(#27234) MaciG


MaciG
addikt

Nah most kezdek kicsit összezavarodni. De le írom mire is gondoltam. Most fut egy 8 éves fundamenta, az jövőre tavasszal lejár és ekkor építkezünk. Most nyitnék 1-1 4éveset 20k-val a szülők nevére, meg egyet barátnőm. Jövőre vennék fel hitelt és én is nyitnék egy 4 éveset, mert akkor már lehet újra. Ezután (2018 tavaszán járunk) 3 év múlva lejár a 3db 4 éves, és ezt betorleszteném, majd rá egy évre lejár egy újabb 4 éves és abból is törlesztenék. Ez így járható út? A ház 15 misi lenne ebből 11 milla lesz kp-ban, de 8 milla hitelt vennék fel, így a maradék 4 millabol 3 évig tudnám fizetni a törlesztőt és a 4 aktív fundamentát.

[ Szerkesztve ]

BANZAII

(#27235) axioma válasza daniel2121 (#27233) üzenetére


axioma
veterán

Nézd, az az en ugyem, hogy bizom-e benne, megjegyzem befektetendo penz nelkul nem is olvasok mast, csak amikor vki belinkeli megnezem, ha olyan a tema. De ugyan mar ehhez hadd legyen jogom... Meg leirni is, ha szoba kerult. Tolem mindenki annak hisz nyilvan, akinek akar.

(#27236) concret_hp válasza MaciG (#27234) üzenetére


concret_hp
addikt

hát elképzelhető, hogy az jön ki a matekból, hogy ez így ok neked, de azért az elgondolkodtató, hogy vajon miért jött az ötlet, hogy a hitel megmaradó részéből fizeted a fundát 3 évig?

vagy fullba vagy sehogy :D

(#27237) MaciG válasza concret_hp (#27236) üzenetére


MaciG
addikt

Lakashitelek 4% körül vannak a 4 éves fundamenta meg 10% körül hoz évente ha jól emlékszem. Vagyis így keresek kis plusz pénzt :)

BANZAII

(#27238) axioma válasza MaciG (#27234) üzenetére


axioma
veterán

Annyit módosítanék rajta, hogy a tiedet en megosztassal hoznam letre miután lejart a mostani. Akkor egyben lenne majd 4, csak 300e kulonbseg a végösszegben. Bar ki kene szamolni, hogy hogyan jon ki pontosan, akar az is jo lehet hogy mar most induljanak minimumosszeggel, befizetes nelkul is.
Másrészt hogy semmi elonye kivarni a 8 eves veget, de ez [mármint az idei epitkezes lehetosege] mar gondolom elment. (Egyre szarabb a hozamod, es raadasul jovore tuti nem 4%-ert fogsz hitelt kapni... ha mas oka nem volt, kar a funda vegere varni, siman felmondas all.tam. fenntartassal es igazolassal, a kölcsönt felteszem nem kéred belole ha ilyen lakashitelt kapsz (plane ha me'g 6+1%-os)).

(#27239) MaciG válasza axioma (#27238) üzenetére


MaciG
addikt

Köszi!

Bár még egyenlőre kicsit homály a dolog, de ha jól értem akkor ha a most futó 8 éveset megosztom mondjuk +2 felé (ami 1 év múlva jár le) akkor 2018-ban mikor lejár a 8 éves, akkor lejár a másik kettő is, és így a 8 éves mellé még fel tudok venni 2*240 000-et, + 2*72 000 -t ami a támogatás?

[ Szerkesztve ]

BANZAII

(#27240) axioma válasza MaciG (#27239) üzenetére


axioma
veterán

Huu, erre most nem eskudnek, hogy a most kifuto 8 evesed az vajon 8 vagy 10 evig jogosult alltam-ra, de tuti hogy 10-nel tovabb nem, ugyhoyg nem, nem igy gondoltam.
Azt mondtad, inditasz uj ltp-ket, de a sajatod 1 evvel kesobb indulna. Na azt a 8 eves utan, a tobbi utan 1 evvel inditandot csinalnam ugy, hogy a most inditando valamelyik sajatod megosztasaval.

Szerk na most jovok ra, hogy felreertettelek, nem a 4 evesek lejartaig akarod a 8 evest osztani...
Alapvetoen a maradek 1 evre megosztas szuper otlet, ha van belerakhato penzed (megjegyzem, valaki azt mondta, hogy elvileg talan nem, de gyakorlatban csak 1x oszthato). De akkor is 2-t indits most magadnak, az egyiken nem kerve az alltam-ot, ha feltesszuk hogy 1-bol 3-at nem engednek majd csinalni.
Amire figyelj: a 3. es 4. negyedeves szabaly. Tehat eloszor tudd meg, hogy mikor van az ugyfeleved forduloja, es ne fizess be csak az utolso negyedevrre, mert arra "csak" [bar... az se gyenge most] fog jarni; az elindult kovetkezo ugyfelevben persze fizetheted fullra (akar a felevfordulo elott legkesobb).

[ Szerkesztve ]

(#27241) axioma válasza axioma (#27231) üzenetére


axioma
veterán

Bevallom: elsore nem talaltam meg. Amugy logikus is meg tenyleg oktattak. Aztan hogy en vagyok bena, vagy valtozas volt (azt azert nem hiszem hogy atment volna PSZAF megfelelo reinkarnaciojan), vagy eleve csak belso szabalykent alkalmaztak, azt nem tudom. Igy bar szerintem igy lenne korrekt, alatamasztani nem tudom.

(#27242) MaciG válasza axioma (#27240) üzenetére


MaciG
addikt

A fundamentás hitelt is lehet előtörleszteni? Vagy az fix, és hiába fizetem vissza 10 év helyett 3 alatt, akkor is ugyanannyi rajta a kamat?

BANZAII

(#27243) axioma válasza MaciG (#27242) üzenetére


axioma
veterán

Termeszetesen elo-/vegtorlesztheto, meghozza barmikor dijmentesen (ha a KOLCSON-rol beszélünk, amit a gyujtoevek UTAN veszel fel, nem az áthidalóról!!!). Mindig csak az aktualis toketartozast kell visszafizetni, de ez mindenhol igy van, nincs olyan hogy tobb idore fizetsz kamatot, mint amennyit nálad van a penz... legfeljebb az elotorlesztesnek adnak plusz dijat.
DE! A fundas lakaskolcsonnek a torlesztoje fix, tehat ha elotorlesztesz, azt majd csak a futamido (tobb, mint ahany havit befizetsz) roviduleseben fogod visszanyerni. Tehat nem fizetsz tobbet, es vegtorlesztesnel elfogy, de a havi teher nem csokken.
[Mondjuk eleg ritkan szoktak, mert fix es viszonylag olcso hitel, mindig a tobbit szuntetik meg inkabb elotte.]

[ Szerkesztve ]

(#27244) MaciG válasza axioma (#27243) üzenetére


MaciG
addikt

Nah itt megint elvesztettem.
A 8 évesnél ha jól emlékszem max hitel mellett az 120x38750. Ha én a 3. évnél befizetem az összes hátralékot, akkor után mire fizetek a maradék 7 évben ha fix a futamidő?

BANZAII

(#27245) _ATi_1 válasza MaciG (#27244) üzenetére


_ATi_1
senior tag

Szerintem a havi törlesztőrészletre írta hogy fix, nem a futamidőre... :U

(#27246) axioma válasza MaciG (#27244) üzenetére


axioma
veterán

Pont ahogy ATi irta, a futamido NEM fix. (Egyebkent eleve sem, ha megnezed a tablazatot, ott eleve MAX torlesztesi ido van... merthogy ha rendesen fizetted, eleve tobb jon ossze kicsivel, mint amennyi a minimum ahhoz, hogy kiutaljanak; tehat az atlag jol fizeto ugyfel 1-1.5 honappal rovidebbet kell fizessen.)
A lenyeg, MINDIG, hogy a hitel mukodese a kovetkezo:
- eloirnak neked egy havi torlesztoreszletet
- te befizetsz X osszeget (ertelemszeruen jellemzoen az eloirtat, azt varjak es tobbet nem is mindig fogadnak be),
- esetleges extra dijakat, buntetokamatokat, kezktg-et ahol me'g van vonnak belole elsokent
- az utolso befizetes ota felgyult (az aktualis toketartozasra es az eltelt napokra szamolt) kamatot levonjak szinten
- a maradek osszeggel csokkentik a toketartozast

Tehat ha befizetsz 5 honapnyi penzt, akkor (ha nem fordulonapon teszed) abbol is vonnak par napra kamatot (es a kov. honapfordulon majd csak innentol maradt napokra, szoval ez igy korrekt), majd a tobbivel csokkentik a toket --> aminek kovetkezmenye, hogy a kov. havi befizetesedbol, ha azonos is, kevesebb lesz a kamat _nominalis_ osszege, tobb toke torlesztodik -> osszessegeben mindig arra fizetsz kamatot, amivel tartozol, es jelentosebben csokken a futamidod, hiszen gyorsabban is fogy a toketartozas.

(#27247) daniel2121 válasza axioma (#27235) üzenetére


daniel2121
senior tag

Nálad valami elszakadt.

(#27248) emvy válasza daniel2121 (#27218) üzenetére


emvy
nagyúr

Kiszámolo, mint legnagyobb pénzügyi guru? Ez valami vicc?

while (!sleep) sheep++;

(#27249) BÁ Nutrition válasza emvy (#27248) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

En Gurunak nem mondanam, meg nem is azert linkeltem, hanem h a kezdo lepeseket ossze lehet kaparni az oldalarol egy befektetesekkel most ismerkedo emberkenek. Alapvetoen ennek a kozegnek szol a blog mondjuk. Leszamitva a vallasi temakat. Osszessegeben ajanlott kovetni szvsz

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#27250) emvy válasza BÁ Nutrition (#27249) üzenetére


emvy
nagyúr

Abszolut, nem is ezt kerdojeleztem meg, csak a 'top 10 penzugyi guru' azert kicsit tulzas. Szerintem nagyon hasznos.

while (!sleep) sheep++;

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.