Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#76001) SzGee válasza AcCEsS (#76000) üzenetére


SzGee
aktív tag

nee, ezt ne, megint jönnek majd a "az sosem volt a Te pénzed" típusú vérhívők oldalakon keresztül :Y :W

If you leave me, can I come, too?

(#76002) avl válasza sunavlys (#75990) üzenetére


avl
aktív tag

én az eddigi cselekedeteik miatt

nem "úgy hülyék", hanem önzöek, önérdeket (és haveri körét) túlsúlyozzák (az én ízlésemhez képest), rövidtávra néznek, kapkodgatnak

Palko(vics) felettem járt 2 évfolyammal BME-n, Ö is vörös diplomával végzett, egyértelmüen nem (volt ??) hülye, hallgatóként és utána oktatóként is beszélgettem vele (de ez nem mostanában volt)

(#76003) forumpista válasza SzGee (#75999) üzenetére


forumpista
tag

Mennyi volt akkor az infla es mennyi most? 3% infla eseten betenni 4.5%ot hozo allampapirba nem a vilag legjobb befektetese, de 20-30%os infla eseten 5-10%ot hozoba azert mas teszta…

mar persze ha valakinek a realerteken +1% meg a -20% nem ugyanaz

(#76004) Stanlee válasza forumpista (#76003) üzenetére


Stanlee
őstag

Amugy te mibe fekteted be a penzed, ami megitelesed szerint biztonsagos es megfelelo mertekben kompenzalja az inflaciot is?

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#76005) Feriboy2 válasza SzGee (#75998) üzenetére


Feriboy2
aktív tag

lévén ilyen kb semelyik országban nincs, hogy nem kell adózni a nyereség után

Dehogynem, rengeteg országban van ilyen. Pl. csehországban meg szlovákiában úgy működik, hogy ha tartod 1 ill. 3 évig a papírt akkor adómentes lesz, nem is kell külön számla svájcban teljesen adómentes.
És van még egy csomó ország (USA, UK, Kanada) ahol vannak a TBSZ-hez, NYESZ-hez hasoló megtakarítási számlák, amik adómentesek.

(#76006) sunavlys válasza aujjobba (#75997) üzenetére


sunavlys
senior tag

amit írtál az nálam a hülye kategória (mert ugye az eredeti alapvetés az volt, ezek nem hülyék, tudják mit kell, közben meg te is mondod, hogy tudják, de csak az egyéni pénztárcájuk felől megközelítve)

ZTE v967s, Redmi 4A, Huawei_p9_lite_2017, Redmi Note 11 Pro

(#76007) Feriboy2


Feriboy2
aktív tag

a kiszámoló redditjén írják, hogy a degiro után trading212 is kivonul az országból: [link]
valamelyik itteni fórumtag meg tudja erősíteni a hírt?

(#76008) Kobe válasza Feriboy2 (#76007) üzenetére


Kobe
veterán

En meg nemkaptam ilyen ertesitot pedig napo ta spammel kb a t212 :DDD

(#76009) SzGee válasza Feriboy2 (#76005) üzenetére


SzGee
aktív tag

almát hasonlítasz körtével
sehol nincs olyan, hogy daytradingre meg swingre adómentesség van, mint nálunk
igen, a hosszú távú megtakarítást díjazzák, de a TBSz marhára nem ez

annyi kellene, hogy ha egy instrumentumot legalább 3 évig tartasz, akkor nem kell adózni (long term capital gain)
ehhez nem kellene TBSZ meg semmi ilyen

If you leave me, can I come, too?

(#76010) aujjobba válasza Feriboy2 (#76007) üzenetére


aujjobba
addikt

UK-ben kaptak ilyet, nem itthon.
De siman lehet valami rendszerhiba is.


(#76011) Bling95


Bling95
őstag

Én sem látok semmi okot pánikra.
Az államnak érdeke, hogy folyamatosan finanszírozva legyen. Semmi oka ezt a bizalmat megtörni azzal, hogy bármit is “elvesz”.

Javítsatok ki, de a TBSZ-en lévő részvenyeimnek pedig én vagyok a tulajdonosa. A bróker csak a kereskedést végzi. Itt sem látok esélyt arra, hogy bele tudjanak nyúlni.

Persze plusz adók, tbsz eltörlése meg hasonlók előfordulhatnak. Ezekre majd reagálunk, ha aktuális lesz.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján egyébként sem a tőkével rendelkező lakosságot cs3szteti az állam :DDD

(#76012) bigdady válasza AcCEsS (#76000) üzenetére


bigdady
nagyúr

Államosították de csak annak aki nem mondta hogy ne. Sajnos én is ezt mondtam, van ismerősöm ugyanúgy meg van neki mai napig a mnyp-ja és semmi hátránya nem
lett. Csak hát sokan beijedtünk

[ Szerkesztve ]

(#76013) aujjobba válasza bigdady (#76012) üzenetére


aujjobba
addikt

Nem ugy van, hogy aranyosan kevesebb allami nyugdijat fog kapni?
Azert az kicsit fura lenne, ha vegul az allamtol ugyanannyit kap mint aki lemondott rola, plusz a MNYP-n levo osszeget is.

(#76014) aAron_ válasza Bling95 (#76011) üzenetére


aAron_
őstag

A jelenleg nem érdeke, és hogy soha semmilyen körülmények között nem tenne ilyet, két különböző dolog. Értem én is, hogy jelenleg nem tart (még) ott a helyzet, hogy vagyon elkobzástól kelljen tartani, de egy tudatos befektetőnek, úgy gondolom, még erre is kell készülnie. Történelmet vizsgálva látszik, hogy néha milyen gyorsan képes felfordulni a világ.

10+ MFt felett már egyáltalán nem tartom hülyeségnek, ha valaki külföldön is tart némi vagyont, ami legalább vészhelyzet esetén kisegítheti. Fizikai arany, hard currency cash és walletben tartott ETH is hasonló számomra.

Low probability, high impact tail risk hedge != pánikolás

[ Szerkesztve ]

What is your ikigai?

(#76015) sunavlys válasza avl (#76002) üzenetére


sunavlys
senior tag

OFF
Igazad van, nem hülyék: gazemberek.
ON

ZTE v967s, Redmi 4A, Huawei_p9_lite_2017, Redmi Note 11 Pro

(#76016) robag93 válasza aujjobba (#76013) üzenetére


robag93
tag

Itt nem úgy készül mindenki, hogy egy forint állami nyugdíjat sem fog kapni?

(#76017) sweatyy


sweatyy
csendes tag

Visszaváltottam egy pakk MAP+-t nagyjából 3 millió, de most nem igazán tudom mihez kezdjek vele, nem biztos hogy tudom tartani 5-6 évig, de 1-2 évig valószínű.

Gondolkoztam PMAP 2028/K-n, DKJ-n, vagy esetleg egy részét átváltom euróba amíg 400 alatt van és PEMAP-ba is menne kevés.

Melyik lenne jobb megoldás?

(#76018) peetie1 válasza aujjobba (#76013) üzenetére


peetie1
aktív tag

Én valami olyat hallottam,hogy nyugdíj előtt vissza kell lépni az államiba, a magán hozamat ugyanúgy fel lehet venni, és utána kapod az államit. Nekem még van 20+ évem kigondolni mit tegyek vele.

(#76019) aujjobba válasza aAron_ (#76014) üzenetére


aujjobba
addikt

Van egy kis kulonbseg a 'magyar brokercegnel van az etf-ed, en nem aludnek nyugodtan' es az 'einstand' tipusu megszolalasok, es akozott amit szerintem is helyesen gondolsz, hogy '10+ MFt felett már egyáltalán nem tartom hülyeségnek, ha valaki külföldön is tart némi vagyont, ami legalább vészhelyzet esetén kisegítheti'.

Az orszagkockazat csokkentese legalabb magas megtakaritas eseten teljesen valid, de a fenti megszolalasok azt sugalljak az ide beteroknek, hogy itthon egyaltalan nem szabad befektetni.

#76016 robag93:
Ez is rohej abbol a szempontbol, hogy kozvelemenykutatas szerint az emberek X szazaleka azt mondja nem lesz mar nyugdija, ennek ellenere ezek az emberek se takaritanak meg idoskorukra.
Vicces lehet mikor kerdezed Jozsit, azt mondja 'ah nekem mar ugyse lesz nyugdijam', majd amikor rakerdezel mit tesz ellene, 'semmit'.

[ Szerkesztve ]

(#76020) robag93 válasza aujjobba (#76019) üzenetére


robag93
tag

Ez nyilván így van, én ezt komolyan kérdeztem most, hogy feljött a nyugdíj. Ahogy látom páran itt tényleg arra számítanak, hogy lesz :D

(#76021) bernel válasza robag93 (#76016) üzenetére


bernel
tag

Ha a KSH interaktív korfáján elhúzod alul a csuszkát 2040 utánra, és megnézed, hányan mennek akkor nyugdíjba, akkor biztos lehetsz abban, hogy egyrészt korhatár emelés lesz, mert másként nem tudja a vékonyodó törzs eltartani a növekvő koronát, másrészt kérdés, mennyi nyugdíjat fognak tudni kifizetni. Aki az állami nyugdíjra alapoz, az esélyesen eléggé meg fog lepődni akkor:

https://www.ksh.hu/interaktiv/korfak/orszag.html

[ Szerkesztve ]

(#76022) aAron_ válasza sweatyy (#76017) üzenetére


aAron_
őstag

1 év: 2023/C
3 év: 2025/C

2 évre nincs Szja mentes államkötvény jelenleg, de újra befektetés is lehet opció 1 év után. PEMÁP és PMÁP lejárat előtti, kedvező árfolyamon eladására nincs garancia.

[ Szerkesztve ]

What is your ikigai?

(#76023) Rolly válasza bigdady (#76012) üzenetére


Rolly
veterán

Én aláírtam, hogy maradjon meg... majd átvittem másik pénztárhoz, majd mikor az is feladta, akkor én is feladtam, mert tudtam, hogy új befizetés nélkül sose fog valóban gyarapodni... :(

(#76024) aujjobba válasza bernel (#76021) üzenetére


aujjobba
addikt

Nem alapozok ra, tobbet kozott emiatt is probalok felhalmozni.
Viszont, most megnezve ezt a fat, azt latom 2022-ben a 25-65 evesek aranya a nepesseg 55%-a.
Ezt gondolom nagyjabol a dolgozo retegnek.
Ugyanez 2050-ben 50%.
Ekkora kulonbseg mar oka lehet a borulasnak egyebkent?

Bevallom en ettol rosszabb aranyt gondoltam a jovore nezve.

[ Szerkesztve ]

(#76025) Rolly válasza robag93 (#76020) üzenetére


Rolly
veterán

Nyugdíj tuti lesz... hogy kire lesz elég az jó kérdés... mert ha a rezsimet ki tudom fizetni már jól jártam (15000-25000 között van a teljes rezsink)...

Mondjuk én elvileg 2057ben leszek 72 éves szóval az előtt a Nyugdíj tuti nem fenyeget :)

(#76026) section9 válasza SzGee (#76009) üzenetére


section9
őstag

Megvalósításban eltér a dolog, de a célja ugyanaz.

(#76027) Attis7


Attis7
tag

A nyögdíj az kb úgy fog kinézni 20-30 év múlva, hogy a korhatás vhol 72-75 között lesz, a férfiak átlag életkora meg vhol 70 körül, a nőké 75 felett szóval nem nagyon kell aggódni, hogy a férfiak 15%-ánál több megéri ezt, a nőknél picivel jobbak az esélyek, pláne ha megnézem mellé a magyar eü állapotát.

(#76028) olli válasza peetie1 (#76018) üzenetére


olli
tag

2020-tól masszív veszteséges lett a manyupom, ezért visszaléptem az állami rendszerbe és felvettem a nettó hozamot, nálam valamivel alacsonyabb veszteséget szenved el. Hamarosan kifut a megtakarítási időszak, érdemes egy ilyen 2M körüli összeget befektetni, vagy maradjon folyó tartaléknak, esetleg Revolut átváltás (ma 394,75Ft/EUR)?

By cool !

(#76029) bernel válasza Rolly (#76025) üzenetére


bernel
tag

"Nyugdíj tuti lesz"

Lesz, kérdés, hogy ki éri majd meg a korhatár emeléssel.

Az oroszoknál ugye felháborodás volt nemrég, amikor a férfiak átlagéletkora közelébe emelték a határt, vagyis praktikusan nem vagy minimális ideig kap csak nyugdíjat majd az átlag orosz férfi.

Az állami nyugdíj lényegében megszűnik az orosz férfiak számára

(#76030) customer114


customer114
senior tag

Sziasztok!

Most lesz néhány napig ingyenesen kivehető a MÁP+ -om.

Többen írtátok, hogy PMÁP-ba áthelyezhető, illetve a közeljövő eseményeire való tekintettel egy része inkább rövid DKJ-ba.

Azonban pontosan melyik PMÁP az amibe érdemes átraknom? Erre vonatkozóan nem találtam hozzászólást, összehasonlítást.

Köszönöm :R

(#76031) Bling95 válasza aAron_ (#76014) üzenetére


Bling95
őstag

Ezt vérmérséklettől függően rendben is lehet, de mostanában olyan hangok ütik fel inkább a fejüket, higy mindent menekíteni kell az országból. Ezzel pedig nem értek egyet.
Nálam ez a határ ahol ilyennel kell foglalkozni egy nagyságrenddel nagyobb összegnél tűnik relevánsabbnak, de ez ízlés kérdése.

Más: Mennyiben különbözik elkobozhatóság szempontjából egy amerikai brókernél vett etf és egy magyar brókernél vett etf? Erre tud valaki részletesebben válaszolni?

Nyugdíj téma: Valami biztosan lesz. Más kérdés, hogy a korábbi életszínvonalát biztosan nem fogja tudni belőle fedezni az ember. :U

[ Szerkesztve ]

(#76032) aujjobba válasza bernel (#76029) üzenetére


aujjobba
addikt

szerinted: 'a férfiak átlagéletkora közelébe emelték a határt'
a cikk szerint: 'amit fokozatosan fognak bevezetni a következő tíz évben'

Egyebkent meg 'az orosz férfiak 25%-a meghal 55 éves kora előtt (feltehetően a tömény szeszesitalok túlzott fogyasztása miatt)'.

Akkor vegulis nem tokmindegy a korhatar? :)

(#76033) bernel válasza aujjobba (#76032) üzenetére


bernel
tag

akkor "emelik", a lényeg, hogy azok a férfiak, akik nem most mennek nyugdíjba, és nyugdíjra számítanak 10+ év múlva ott, csak akkor kapnak majd, ha megérik,és az átlag éppenhogy megéri, vagyis ott már nincs praktikusan nyugdíj az átlagférfinak, aki nem patkolt el már korábban

Vagyis nyugdíjrendszer van, csak kifizetni nem nagyon kell majd.

(#76034) SzGee válasza bernel (#76033) üzenetére


SzGee
aktív tag

ezt így nem lehet megmondani, az átlagban benne van a bölcsőhalált halt csecsemő meg az összes fiatalkorú balesetben elhunyt személy is

ami számít, az, hogy ha már megérted a nyugdíjkort, még hány szép éved van a kaszásig, ez asszem most olyan 15-20 és egyre növekszik, még így is, hogy majdnem az átlagéletkor a nyugdíjkorhatár

most elhunyt vagy meghalt? :) (erős idegzetűeknek :D)

[ Szerkesztve ]

If you leave me, can I come, too?

(#76035) sunavlys


sunavlys
senior tag

és nem átlagéletkor hanem hanem átlag élettartam

ZTE v967s, Redmi 4A, Huawei_p9_lite_2017, Redmi Note 11 Pro

(#76036) Stanlee válasza bernel (#76029) üzenetére


Stanlee
őstag

szerintem egy olyan rendszer lesz, ahol extrem magasra teszik a nyugdijbavonulas korhatarat, mondjuk 75 ev.

Minden egyes evvel, amivel koraban nyugdijba mesz, levonnak a nyugdijbol 3%-ot, szoval ha 60 evesen nyugdijba vonul az ember, akkor 45%-kal kevesebbet kap, mint ami jarna neki. Aztan mindenki eldonti, meddig akar/tud dolgozni.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#76037) PazsitZ válasza robag93 (#76020) üzenetére


PazsitZ
addikt

Szerintem eltörölve nem lesz.
De
1. korhatár változhat.
2. ha jól emlékszem degresszió-nak hívják a szorzót a nyugdíjképletben, amit simán lehúzhatnak.
Értsd: jogosult nyugdíj értéke 100000ft * 0.8 kalkulált degressziós szorzóval = 80000ft a nyugdíj.
Na most ha azt a szorzót lefelezik/negyedelik, akkor máris nem kell kifizetni csak fele/negyed annyit a teljes népességnek...

Senki nem mondhatja, hogy nincs nyugdíj. Hogy mennyi az annyi? Az már más téma...

- http://pazsitz.hu -

(#76038) bigdady válasza aujjobba (#76013) üzenetére


bigdady
nagyúr

Per pillanat felkinaljàk hogy le lemondasz x (pl 20) százalékàról akkor megkapod azt is

(#76039) CriticalHit


CriticalHit
őstag

"Most is fenyeget az államcsőd réme, ha nem kapjuk meg az uniós forrásokat"
Bokros Lajos 2022 08 11
[link]
Érdemes végighallgatni...

Yesterday's history, tomorrow's mystery, today's a gift that's why it's called present.

(#76040) Yellow73_a válasza bigdady (#76012) üzenetére


Yellow73_a
tag

Én is megtartottam a magánnyudíjpénztáramat. Csak minimális működési hozzájárulást fizetek azóta, a korábban befizetett tőke alapján van hozam.
Azért egy komoly hátránya van: Jelenleg nincs jogszabályi lehetőség a magánnyugdíjpénztári kifizetésekre. Ergo jelen helyzet szerint nem juthatsz hozzá a magánnyugdíjpénztárban lévő pénzedhez semmilyen formában. Illetve egy formája van, ha átjelentkezel az államiba, és felveszed a reálhozamot, és hagyod veszni a tőkét, meg a reálhozam alatti hozamot. Szóval nem fényes a helyzet.

Az, hogy MNYP mellett mennyi állami nyugdíjat kapsz majd, azt az határozta meg, hogy amikor államosították az MNYP megtakarításokat, mennyi szolgálati időd volt. Akinek megvolt húsz év, az az MNYP mellett megkapja a 100% állami nyugdíjat. Akinek kevesebb, az ha jól tudom max 75% államit kaphat.

(#76041) pictigjis válasza Yellow73_a (#76040) üzenetére


pictigjis
senior tag

ez így nem teljesen pontos. az államosításig, vagyis 2010. szeptember 30. napjáig valóban 75 százalék állami nyugdíj jár, de 2010. október 1-től (a nyugdíjmegállapítás időpontjáig) azok is jogosultak a 100 százalék állami nyugdíjra, akik megtartották a tagságukat. akik akkoriban kezdtek dolgozni, vagy csak pár évet dolgoztak előtte, azok számára semmi értelme nem volt visszalépni az állami rendszerbe, ezért vagyunk mi továbbra is mnyp-tagok a feleségemmel. amúgy inkább csak elvi kérdés

(#76042) zichie


zichie
senior tag

Ha TBSZ számlára veszek adóköteles államkötvényt (pl. MÁK 2023/A vagy MÁK 2023/B), akkor az - mivel TBSZ-en van - adómentes lesz?

(#76043) vnorbi válasza zichie (#76042) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Igen, de ha feltöröd a TBSZ-t az 5 éves lekötési időszak vége előtt, akkor a rajta keletkezett jövedelem adókötelessé válik.

(#76044) nandow


nandow
aktív tag

Államkötvényeknél mi a helyzet a készletekkel? Ott is az van, mint a DKJ-nél, hogy alig elérhetőek? Egy nagyobb összegű MÁP+-t szeretnék eladni, de csak akkor, ha biztosan tudok is belőle venni államkötvényt.

(#76045) Celithrandi válasza sunavlys (#75990) üzenetére


Celithrandi
addikt

ha olyan hülyék lennének nem ülnének ott már időtlen idők óta és nem tudnák lenyúlni majd 12millió ember pénzét.

i9 14900K, MSI Z790 Tomahawk MAX, ARCTIC LFIII 420, MSI 4080 Super, GSkill DDR5 7600Mhz, Patriot VIPER VP4300 Lite 4TB, LG 34GN850-B, Lian Li LANCOOL III

(#76046) Tamakov


Tamakov
újonc

Ezt én úgy szoktam megfogalmazni, hogy nem nyugdíjam nem lesz, hanem nyugdíjas nem leszek. Egyszerüen nem fogok addig élni sajnos...

[ Szerkesztve ]

(#76047) vnorbi válasza nandow (#76044) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Volt már olyan, hogy ott is készlethiány volt egy-egy papíron.

Egyébként valami mintha alakulna a Kincstárnál. A hétfői árfolyamtáblában a DKJ-k többségére nincs eladási árfolyam, és a WebKincstárban is csak azok jelennek meg, amiknél van árfolyam a táblázat szerint. Lehet, hogy ez lett a megoldás, nem írják ki továbbra sem, hogy miből mennyi van náluk, de amiből nincs, az nem választható ki vásárláskor.

(#76048) peetie1 válasza olli (#76028) üzenetére


peetie1
aktív tag

Valamibe mindenképp érdemes lenne betenni. Ha atrakod euróba berakod PEMÁPba, akkor legalább 5 évig nincs vele gond. Csak közben nem szabad nézegetni az euró árfolyamot :)

(#76049) peetie1 válasza customer114 (#76030) üzenetére


peetie1
aktív tag

Pedig pont asszem tegnap vagy azelőtt volt téma, példákkal szamolgatassal melyik hogy éri meg és milyen buktatói lehetnek ha hamarabb veszed ki, görgess vissza kicsit.

(#76050) peetie1 válasza nandow (#76044) üzenetére


peetie1
aktív tag

Sztem hívd fel a kincstárt, hogy van e abból amit kineztel. Vagy, menj be és ott intézd, még az a legtutibb.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.