Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#83001) Yager01 válasza Feriboy2 (#82861) üzenetére


Yager01
senior tag

Írtam Neked Privátot :R

(#83002) axioma válasza axioma (#82989) üzenetére


axioma
veterán

Delutan lattam a keresoben, de nem tudtam foglalkozni a vasarlassal, most meg nem latom a 2027/B-t... kifogyott volna?

(#83003) fokukac válasza axioma (#83002) üzenetére


fokukac
nagyúr

Ez normális, a Kincstár a kamatfizetés és lejárat előtti két napon nem jegyez árfolyamot, akkor nem lehet venni, illetve eladni.

Pleased to meet you - hope you guess my name

(#83004) nort_on válasza geleati (#82999) üzenetére


nort_on
senior tag

CSED-re nem tudsz igényelni. GYED-re meg a baba 6 hónapos korára jön meg a határozat (ha most októberben született, akkor áprilisban), szóval jó lesz az, január elején befizetsz, aztán a határozat kb április/május, és onnan van 120 napod, hogy beadd. Júniusban meg is lesz a 180 nap, így ez a júniusi kivétel jó is. Addig ott lesz az idei 150 ezer is.

[ Szerkesztve ]

(#83005) KMT válasza pictigjis (#82978) üzenetére


KMT
addikt

Most is engedett venni 2023/C-t. Persze előbb szabad pénzből vettem, utána adtam el a DKJ-t, és vettem 2023/C-t, azt is több részletben. Csak annyit hibáztam , hogy annyira belelendültem, hogy a végén nem hagytam meg a szabad pénzt, ami jobb vételre várt eredetileg.... :DDD

Na de majd szóljatok, ha lesz még ilyen váltós buli.

Ez nem adóköteles egyébként? :))

(#83006) axioma válasza fokukac (#83003) üzenetére


axioma
veterán

a lejaratrol tudtam es van ertelme (hiszen minek annyira rovid idore), a kamatfizeteskori tiltast nem, annak nem latom igazan ertelmet, max. technikait az oskorbol, hogy ne valtozzon a tulajdonosok listaja a "kamatszamitas" vagy "kamatkonyveles" ideje alatt

(#83007) Nova91


Nova91
tag

Sziasztok!

Nektek ma működött rendesen a Webkincstár? Próbáltunk venni kártyával 2029/J PMAP-ot, de azt írta felül pirossal, hogy sikertelen vásárlás. Limit be volt állítva, simplepay sikeresnek írta. Kétszer is próbáltuk, odafigyelve. Márciusban csináltuk először akkor jól ment. Ersténél elvileg nincs gond, vásároltunk vele aznap. Oldal hiba lehet? Szokott ilyen jelenség lenni?

Választ előre is köszönöm.

(#83008) Gézengúz


Gézengúz
addikt

Valaki pár szóban le tudná írni Nekem, hogy egy 230823-as DKJ-t, kibocsátáskori áron vásárolva, azt hiszem, 9.8%-on vásárolva, mennyire éri meg lecserélni a 2023C-re?
Köszönöm.

(#83009) Yager01


Yager01
senior tag

Valaki akar küldeni KBC- s promó meghívót? 30e Ft...

https://www.kbcequitas.hu/szolgaltatasok/kbc-ajanloi-program

(#83010) Nordik


Nordik
őstag

Melyik DKJt érdemes most venni? Látom írtátok, hogy érdemes várni jövő hétre. Várható esetleg új dkj ami jobb lehet az eddigieknél?

[ Szerkesztve ]

(#83011) Yellow73_a válasza VoltanIgor (#82992) üzenetére


Yellow73_a
tag

Nem (csak) az a kérdés, hogy hol tárolod, hanem az is, hogyha ki kell venned belőle a devizát, azt hol és hogyan tudod megtenni.
Mind Revoluton, mind Wise-on akár tárolhatod is, ha bízol bennük. Én ebben tök kezdő vagyok, semmi tapasztalatom nincs, de itt a legtöbben azt mondanák, hogy túl sok pénzt ezeken nem tartanának.
De ahhoz, hogy ki is tudd venni a devizádat, kell egy devizaszámla valahol. És akkor majd jönnek a csúnya számok, mert pl. elvileg ki tudsz venni eurót ATM-ből is, de alig vannak eurós ATM-ek, Székesfehérváron például tudtommal egy sincs. Kápét minden bankfiókban fel tudsz venni, de pl. OTP-nél 0,9%-ot mondtak, nem tudom, máshol mennyi.

(#83012) Yellow73_a válasza axioma (#82989) üzenetére


Yellow73_a
tag

Ahogy írod, valóban nagy eséllyel jobb lesz a 2027/B, nem véletlenül tartok abból is. De én ebben is diverzifikálok, most az állampapírjaim kb 35%-a van buboros papírban, és kb 45% van új PMÁPban, a többi DKJ és fix papír.

(#83013) ngaba válasza Yellow73_a (#83012) üzenetére


ngaba
aktív tag

Szerintem ez egy egész jó portfólió. (És én is úgy vagyok vele, hogy kell minimum 40% PMÁP. Nehezen tudom elhinni, hogy valóban le akarják törni az inflációt az államadósság elinflálása helyett. De 18%-os kamattal és devizatartalékból vásárolt földgáz mellett is csak 410 ft környékére visszatuszkolt forint mellett muszáj ezt mondaniuk.)

(#83014) Ijk válasza ngaba (#83013) üzenetére


Ijk
nagyúr

Év végére kihoz a KSH talán egy 20% inflációt, miközben csak az EUR-hoz képest ennyit gyengült a HUF, márpedig EUR zóna inflációja is 10% körüli. Na erre a 20%-ra kapsz 1,5% kamatprémiumot, közben 30% felett romlott a pénzed. EUR-ra meg nem tudom hol kapsz 10% feletti hozamokat hogy egyáltalán reálértéken maradj.
Nem azt mondom hogy rossz döntés a PMÁP, mert jelenlegi környezetben nem tűnik annak.

[ Szerkesztve ]

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#83015) pictigjis válasza Ijk (#83014) üzenetére


pictigjis
senior tag

amúgy az nem egyedi jelenség, hogy a valós inflációt magasabbnak érzik az emberek. a németek ugyanúgy vannak vele, mint a magyarok

és mondhatjuk, hogy 20 százalék kamattal is valójában mínuszban vagy, de azért nem gyakori az olyan befektetés, amivel ilyen időtávon fixen, biztosan és kockázatmentesen 20 százaléki körüli hozam érhető el. ilyen válságos időkben kvázi örülni kell ennek is

[ Szerkesztve ]

(#83016) Andraskiss6


Andraskiss6
kezdő

Emlékszem amikor annó egy pár arc bedobta még a nagy bullrun közepette a reddit kiszámoló subra, hogy hogy éri meg ezeknek a kriptos cégeknek a 10-20%os kamatokat fizetni és mindig az volt rá a válasz hogy átverés/túl szép hogy igaz legyen!

Na akkor most mi van? Mi?
17%????
SCAM!!! ;]

(#83017) ngaba válasza Ijk (#83014) üzenetére


ngaba
aktív tag

Az állampapír-portfólión belüli arányra értettem. Talán az a legkevésbé kockázatos most, visszaváltás szempontjából is.

Amit a forintgyengülésről írsz, azzal egyetértek. Eszembe nem jutott volna érdemi deviza casht tartani (részvényezni is csak most kezdek), de még egyszer nem fogom 100%-közeli forintkitettséggel végignézni, hogy 400 ft környékéről 435 ft-ig rakétázik az EURHUF árfolyam pár hét alatt. (És szerintem igen rossz helyzetben van az ország, már-már hazardírozás a legújabb forintmentési akció, plusz a háború is csak eszkalálódik.) Nem akarok sokat nyerni a devizával (nem tippelgetem, hogy 1 év múlva mennyiért tudnám visszaváltani - nem is tervezem, csak akkor, ha kell az a pénz), ez most a biztonságérzetem miatt kell. És a biztonságnak ára van.

(#83018) emvy válasza Ijk (#83014) üzenetére


emvy
nagyúr

> Év végére kihoz a KSH talán egy 20% inflációt, miközben csak az EUR-hoz képest ennyit gyengült a HUF, márpedig EUR zóna inflációja is 10% körüli. Na erre a 20%-ra kapsz 1,5% kamatprémiumot, közben 30% felett romlott a pénzed

Ez nem igy megy. Az inflacioban nem jelenik meg 1:1-ben az egyeb devizakhoz kepest mert gyengules. Ha ez igy lenne, akkor az eurozona inflacioja 30% lenne (merthat a dollarhoz kepeset csomot gyengult az euro).

Az inflacionak az egyik oka a devizagyengules.

while (!sleep) sheep++;

(#83019) emvy válasza Andraskiss6 (#83016) üzenetére


emvy
nagyúr

Kiveve, hogy a kriptos cegek nem tudnak maguknak kriptot nyomtatni.

while (!sleep) sheep++;

(#83020) Kobe válasza Ijk (#83014) üzenetére


Kobe
veterán

Az EU bokanlotte magat, EUR megtakaritasra nincs epkezlab alternativa, az EKB meg nem is siet a kamatemelessel, mert Olaszorszag es a periferia csodbe menne. Patthelyzet, emiatt szerintem inkabb USD, esetleg US bond ha meg tudod oldani.

PEMAP egy vicc, az evenkenti kamatforduloval, 2023 oszeig nevetsegesen alacsony szinten ketyeg, utana talan 1 jo ev lesz amikor normalisan fizet, utana megint szar ha elindul az infla lefele.
Nem eri meg, 1000 eurora 1 eves idotavon kapsz 20-30 Eur kamatot, mikozben a kulfoldi shopikalas ara 1 het alatt dragul dupla annyit mint az 1 eves kapott kamatod.
Rohej, de ilyen hyzetben a penz mielobbi elkoltese a racionalis, ha ugyis olyan dolgot veszel belole ami kell (es nem nice to have), jobban jarsz ha megveszed ma EURbol, minthogy varj par honapot az arak emelkedesere. Tobbet nyersz vele mint a PMAP-pal

Csak hat ez agonisztikusan determinalja, meddig marad az inflacio a zonaban.... Majd elvalik

(#83021) geleati válasza nort_on (#83004) üzenetére


geleati
tag

Köszi axioma, ez jó ötlet.

Miért ne tudnék igényelni CSED-re? [Újpillér] [Generali]

Soha ne dobj vízbe alkálifémet!

(#83022) VoltanIgor válasza ngaba (#83017) üzenetére


VoltanIgor
tag

Pontosan így vagyok vele én is. Tisztában vagyok vele, hogy pusztán devizaszámlán tartani a pénzt az nem épp befektetés kategória, de jelen helyzetben mindenképp szeretnék egy kis deviza "szigetet" a megtakarításaimban, csak hogy legyen, pontosan, ha nem másért, biztonságérzet miatt. Megyek is ma az Erstébe devizaszámlát nyitni.
Gondolkodom azon is, hogy nyitok EUR és USD számlát is, de amilyen erős a dollár, most nem sok értelmét látom a váltásnak.
Mit gondoltok?

(#83023) Nordik válasza Nordik (#83010) üzenetére


Nordik
őstag

Valaki? :U Most erek rá bevásárolni. :)

(#83024) Andraskiss6 válasza emvy (#83019) üzenetére


Andraskiss6
kezdő

A Terranál nem úgy tűnt.

(#83025) Ringman


Ringman
nagyúr

(#83026) favagoJoska válasza Ringman (#83025) üzenetére


favagoJoska
tag

Van még bármi értelme az alapkamatnak, ha mindenki akit közvetlenül vagy közvetve is érint "megmentenek" valami kamatstoppal, kamatplafonnal és egyéb kutyafülével? Aztán meg megy a sírás, hogy hiába kétszer akkora az alapkamat mint a régióban mégsem elég semmire sem...

[ Szerkesztve ]

(#83027) tomazin válasza Andraskiss6 (#83024) üzenetére


tomazin
veterán

Terranal az algoritmus csinalta. De tethernel pl kerdeses a tema. Vagy circlenel is. Ugyanis estek most kicsit a kotvenyek arai..

(#83028) emvy válasza emvy (#83019) üzenetére


emvy
nagyúr

Termeszetesen a BTC-re meg hasonlokra gondoltam.

while (!sleep) sheep++;

(#83029) Yellow73_a válasza VoltanIgor (#83022) üzenetére


Yellow73_a
tag

Majd légy szíves, számolj be részletesen, hogy milyen feltételekkel lehet devizaszámlát nyitni és tartani az Ersténél, illetve ha a devizához hozzá akarsz jutni, akkor milyen feltételekkel lehet bankból ill. ATM-ből kivenni az ajrót. Nekem is Ersténél van a számlám, de utálok bankba járni, ezért még nem mentem devizaszámlát nyitni, de nem is biztos, hogy fogok, maximum csak akkor, amikor a valahol máshol lévő devizát ki akarom venni.

(#83030) Czimby


Czimby
addikt

Bocsánat ha hülyeséget kérdezek, de látom sokan szállnak ki, vagy át a 230823 DKJ-ből.

Én most 1évre szeretnék betenni 5M-t, csak nem tudom mibe tegyem.
Az is lehet tovább bent tartanám, de az 1év biztosan meglenne.
2027/B
2023/C
DKJD231018

Ha jól nézem, akkor ebben a sorrendben csökken a hozamuk ahogy felsoroltam őket.
Viszont a DKJ a legkevésbé rizikós ha minden igaz..

Még egy lehetőség jutott eszembe, mivel prémium ügyfél vagyok a K&H-nál ingyenesen lehet két Deviza számlám. Esetleg átváltani euróba a pénzt és azon tartani?

Ha szeretnél Revolut meghívót írj privit. A kapott jutalmat(12.5-20e Ft) pedig felezzük.

(#83031) ngaba válasza VoltanIgor (#83022) üzenetére


ngaba
aktív tag

Gondolom itt is jobb a diverzifikáció, de én is csak EUR-t veszek, hasonló megfontolásokból. (Meg úgy vagyok vele, hogy nekem "elég" a tágabb környezetem devizája. Majd ETF-ekkel úgyis az USA gazdaságba fogok bevásárolni nagyrészt.)

(#83032) ngaba válasza favagoJoska (#83026) üzenetére


ngaba
aktív tag

"Van még bármi értelme az alapkamatnak, ha mindenki akit közvetlenül vagy közvetve is érint "megmentenek" valami kamatstoppal, kamatplafonnal és egyéb kutyafülével?"

Ez a része gyakorlatilag kb. bankadó.

(#83033) peetie1


peetie1
aktív tag

Ersténél az ETF vásárlásra kiadott ajánlatot ingyen lehet módosítani? Akár nap közben többször is? Ha baszakodnak itt az eladók hogy nem akarják annyiért adni amennyiért én venném :DDD Szokni kell egy kicsit ezt a tőzsdét, az állampapír vásárlás kicsit egyszerűbb volt...

(#83034) mgoogyi válasza Gézengúz (#83008) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Megnézed a vételi árfolyamot a DKJ-ra (nettó árfolyam 89,78%, felhalmozott kamat nincs). Vegyük 8978 Ft-nak.
Ez fizetne majd 10000 Ft-ot 2023.08.23.-ra. 1.114 X-es pénz.
90,51% + 0.24% (nettó árfolyam + felhalmozott kamat) eladási bruttó árfolyamon lehet venni 2023/C-t. Ez fog érni 100%-ot + 1.5%-nyi kamatot. 1.118 X-os pénz ugyanúgy 2023.08.23.-án.

[ Szerkesztve ]

(#83035) Gigicuci válasza peetie1 (#83033) üzenetére


Gigicuci
senior tag

Törölni kell a megbízást/ajánlatot a könyvből és újra beadni. Nem baszakodnak, csak más ajánlata magasabb mint a tied.

[ Szerkesztve ]

(#83036) mgoogyi válasza Czimby (#83030) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

2023/C
DKJD231018

Ebből a kettőből a nagyob hozamút vedd. Nincs rizikókülönbség, ha lejáratig tartod.

2027/B spekulatív, ha 1 évig tartod. Lehetsz plusszban és mínuszban is a másik két papírhoz mérten.

(#83037) SzGee válasza ngaba (#83032) üzenetére


SzGee
aktív tag

Jelenleg az megy, hogy a bankok 13%-os alapkamatnál 0% kamatot adnak a látraszóló pénzekre, majd ennek a nagy részét az MNB-nél O/N betétre kihelyezik 18%-ra (ne adj Isten akár 25%-ra)- ebből tellik a kamatstoppra meg minden fancy kormánynépszerűsítő intézkedésre
Namost nyilván ezek után senki ne várja, hogy a Bank majd kapkodni fog a hitelesek után, a hitelezés úgy fog földbe állni, mint a gerely

Jelenleg a megtakarítók és a pénzzel rendelkezők gátlástalan kifosztása zajlik, melyben minden szereplő (kormány, ÁKK, bankok aktívan közreműködnek), nyilván ez egy szimbiózis, a kormány/MNB nem szól a látra szóló kamatért (pedig pld kötelezővé lehetne tenni az alapkamattal arányos látra szóló kamatok alkalmazását), cserébe a bankok benyelik a kamatstoppot meg az extraadót - mindenki jól jár a megtakarítókat kivéve, akikért meg nyilván senki nem fog egy csepp könnyet sem ejtetni a 9,5 millió proli kommunista országában

If you leave me, can I come, too?

(#83038) Yellow73_a válasza Czimby (#83030) üzenetére


Yellow73_a
tag

A 2027/B kamata most nagyon jó lesz, 16,66%. Egy évig tartva VALÓSZÍNŰLEG ez hoz a legtöbbet, de ebben azért van kockázat.
A 2023/C-ben abszolut nincs semmi kockázat, ha biztosan megtartod lejáratig.
A DKJ is csak akkor kockázatmentes, ha azt is megtartod lejáratig.
Ha egy évig, vagy egy évnél tovább tartod, akkor még a PMÁP 2029/J is lehet jó választás, mert az ugyan márciusig csak 11,75%-ot kamatozik (évesített kamat), de márciustól várhatóan 15,5%-ot fog kamatozni 2024 márciusáig. Kockázata minimális, mert szinte biztosan tudható, hogy a lejárat előtti visszaváltást 1% büntetőkamat terheli. A minimális kockázat, hogy ez a büntetőkamat esetleg megváltozhat.

[ Szerkesztve ]

(#83039) peetie1 válasza Gigicuci (#83035) üzenetére


peetie1
aktív tag

De nem vett ma még senki, volt hogy 0,01-el tette fölé az eladási ajánlatot az én vételimnek. Nem is értem akkor már miért nem adta el annyiért amit én ígértem... Amúgy ebben a netbrokergo-ban nézem, itt van egy módosítás meg egy visszavonás. Csak a módosítást még nem mertem megnyomni. Meg amúgy is engedjenek az eladók ne én :D

(#83040) SzGee válasza peetie1 (#83039) üzenetére


SzGee
aktív tag

Általában mindenki az árjegyzőnek ad/árjegyzőtől vesz, nagyon ritka a valós egymástól vásárlás ezekben az európai ETF-ekben, egyszerűen a pár nagyon kívül semmi likviditás nincs bennük, az árjegyzői spread-et sajnos ki kell csengetni

If you leave me, can I come, too?

(#83041) nort_on válasza geleati (#83021) üzenetére


nort_on
senior tag

Mert a CSED összege jelenleg magasabb, mint a nettó fizu, szóval nincs mit "támogatni"... :U
De hívd fel őket, az a biztos. :)

[ Szerkesztve ]

(#83042) Czimby


Czimby
addikt

mgoogyi, Yellow73_a köszönöm az infókat! :R

Ha szeretnél Revolut meghívót írj privit. A kapott jutalmat(12.5-20e Ft) pedig felezzük.

(#83043) szürke


szürke
tag

Sziasztok!

Mint Otp-s érdemes náluk értékpapírszámlát nyitni vagy inkább államkincstárnál?

Mint kezdő kérdezem, később jövök a "segítsetek mibe érdemes tenni" kérdéssel....

Előre is köszönöm! :R

(#83044) ngaba válasza szürke (#83043) üzenetére


ngaba
aktív tag

Államkincstárnál.

(#83045) ham_ válasza mgoogyi (#83036) üzenetére


ham_
tag

D231018 nincs (ilyenkor lehetséges hogy lesz még?)

(#83046) pictigjis válasza ham_ (#83045) üzenetére


pictigjis
senior tag

lehet, hogy 10 perc múlva is tudsz venni. legrövidebbekre szintén ugyanez vonatkozik

(#83047) mgoogyi válasza ham_ (#83045) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Igen. Folyamatosan változik, hogy mikor mi elérhető.

(#83048) DanielLong


DanielLong
senior tag

Azon tűnődöm, hogy hogyan kéne a portfóliómat diverzifikálnom a jövőben érkező bevételeimmel. A középtávú(3-5 év) cél ingatlan vásárlás vagy telek+építkezés, de a lakhatás addig is megoldott, nem sürget minket semmi. A következő éveket türelmesen várom, remélhetőleg az árak picit rendeződnek a környékünkön, de legalábbis nem emelkednek már.

Jelenleg van kb. 3X megtakarítás, ebből 2X ETF (többnyire PZoli koppintás :) ), 0,33X P€MÁP és 0,66X PMÁP/BMÁP. Ehhez fog érkezni még X megtakarítás €-ban a következő 4-5 hónapban és várhatóan még egyszer X a jövő év végén. A 6 havi vésztartalék ettől külön van. Párommal jövőre házasodunk, babaváró és minden egyéb tervezve van, figyeljük is nehogy kivezessék.

A kérdés, hogy a frissen érkező pénzekkel mit tegyek. Az részvény kitettségem így is elég nagy, azt nem tervezem növelni és igazából nem is bántanám az ingatlan vásárlás miatt sem. Mivel €-ban és $-ban van főleg a jelenlegi megtaki, így arra gondoltam, hogy DCA mellett forintra kéne váltanom X €-t majd, a másik X € pedig felesben P€MÁP és talán $. Szóval a végén úgy nézne ki kb, hogy: 2X ETF; 0,83X P€MÁP; 1,66X PMÁP/BMÁP és 0,5X $.
Az ingatlant Mo-n vásárolnánk, a megtakarításaim pedig később is fogom tudni növelni, de várhatóan évente csak X/2-X/4 ütemben.

(#83049) avl válasza peetie1 (#83039) üzenetére


avl
aktív tag

szerintem jo ugy felfogni, hogy ez egy jatek
...ki tudja a masikat jobban raszedni, ravenni, hogy az ára után menjen

en neha itt is ranezek, hogy lassam: mi a lefolyas, mi az ábra:
[link] [link]

illetve magamnak csinalok az erdekes ETF-ekre ilyet, ahol az elmult 52 het max.-hoz, min.-jehez es eddigi atlagaramhoz viszonyitom az aktualis piaci arukat es ez is terel arra, hogy epp mit vegyek:



..vagy csak nem is nezegetni, beadni az ajanlatot (olyan aron, amit az ember gondol: mindenkepp meglegyen vagy ennyiert jo, ha tudok venni)

(#83050) Ringman válasza SzGee (#83037) üzenetére


Ringman
nagyúr

mindenki jól jár a megtakarítókat kivéve, akikért meg nyilván senki nem fog egy csepp könnyet sem ejtetni a 9,5 millió proli kommunista országában

sajnos így van.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.