Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#27401) Doze


Doze
aktív tag

sziasztok!

Lenne 1-2 befektetéssel kapcsolatos kérdésem.

Havi kis összegű megtakarítást szeretnék felretenni.

Úgy silabizáltam hogy... negyedévente kb 100.000Ft-ot tudok félretenni. (egyenlőre)... befektetések elosztásánál valami hasonlóra gondoltam hogy 70% állampapír, 15% valami kockázatos alap másik 15% valami likvidebb alap.

Érdemes széttagolni a pénzem? pl Államkincstár tbsz számla? meg mondjuk KBC értékpapírszámla a 30%-nak?

Csak szem előtt kell tartanom, hogy nem árt ha hozzáférhető is a pénz, egy betét feltörés miatt ne szűnjön meg a számla pl tbsz...

Ti hogyan gondolkodnátok, utalgatni tudok ingyen bárhová még tranzakciós díjt sem kell fizetnem... viszont vissza már fontos lenne Ersténél vagyok (kolléga extra bankszámla) . Gondolkodom hogy Erste értékpapírszámlát nyitok, sokféle alap hozzáférhető, de 350Ft/hó+0,01% állományi díj. Ez évi legalább 4200Ft.
Kbc olcsóbb, de az meg már ugye bankon kívül van.

Mit érdemes csinálnom? Hagyjam a francba és inkább rakjak össze annyi pénzt amivel már érdemesebb valamit csinálni? pl 500.000Ft-t és azt fektessem be?

Tanácstalan vagyok egy kicsit.

Még 1-2 kérdés :) , ha állampapírt veszek, akkor annak hogy van a költsége? ersténél így van a díjjegyzékben:

Állampapír elsődleges forgalomba hozatala és az azt követő értékesítés során felszámolt díj: névérték 1%,

Állampapír-Aukcióra beadott ajánlat díja: 0,1% szorozva a hátralévő negyedévek számával de min 1000ft.

Ezt hogy érti, ha megveszem akkor 1%, ha el akarom adni minimum 1000ft/db?

(#27402) temporello válasza Doze (#27401) üzenetére


temporello
tag

"ha állampapírt veszek, akkor annak hogy van a költsége?"

Ha te állampapírt veszel,azt úgynevezett másodlagos piaci szereplőként teszed,aminek nincs költsége.

(#27403) Apollo17hu válasza dptrsk (#27400) üzenetére


Apollo17hu
őstag

*3 munkanappal

(#27404) _ATi_1 válasza temporello (#27402) üzenetére


_ATi_1
senior tag

Ha nem az államkincstárnál veszi, akkor lehet költsége.

Doze: Állampapír vételére a legjobb megoldás, ha az Államkincstárnál nyitsz értékpapírszámlát. Itt ingyenes a számlavezetési díj és az értékpapír vétele is.

(#27405) kovisoft válasza Doze (#27401) üzenetére


kovisoft
őstag

Állampapír lejárat előtti visszaváltásának van pluszköltsége. Ez a PMÁK-nál 1%-ot jelent. KKJ esetében pedig úgy működik, hogy 100% alól indul az árfolyama, és innen emelkedik folyamatosan a 100%+hozamig (1 évesnél jellemzően kb. 3 hónap alatt éri el a 100%-ot, ha ez idő előtt váltod vissza, akkor valamennyit buksz rajta).

(#27406) Doze válasza kovisoft (#27405) üzenetére


Doze
aktív tag

Koszi

(#27407) Stanlee válasza Doze (#27401) üzenetére


Stanlee
őstag

Az eredeti kerdesedre nem kaptal valaszt.

Szerintem nem eri meg az altalad felvazolt %-os aranyban szetdobni a penzt, mert: ha evente csak 120 ezer HUF-ot akarsz valamilyen reszvenyalapba fektetni, akkor kb. a lehetseges nyeresgednek minimum a felet elviszi a szamlavezetes eves koltsege. Azt se felejtsd el, hogy a legtobb esetben van valamilyen vasarlasi dij is. Tehat ha abbol indulok ki, hogy mondjuk 5%-ot hoz eves szinten az alap (ami kb. 6000 HUF), akkor mar ennek tobb, mint a felet elvitte a szamlavezeto bank. Azzal is szamolnod kell, hogy mivel nem csak akkor veszel a bef. alapbol, amikor melyponton van az arfolyama, igy meg kevesebb is lehet az eves erteknovekedes, mint 5%. Ahhoz is hozza kell szokni, hogy mehet majd minuszba is, es mivel sok az allampapir igenyed, az azt mutatja, hogy kevesbe tudsz a vesztesegekkel elni...

A relative nagy allampapir reszarany miatt en az allamkoncstarnal nezelodnek a lehetosegekrol.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#27408) KMT válasza Stanlee (#27407) üzenetére


KMT
addikt

Nyithat ingyenes concorde online számlát. Ekkor költsége nem lesz. Ott van pár jó abszolút hozamú alap. A kockázat persze marad, de azt ő akarja.
A likvid alapokat én is kihagynám. Kis kockázatra ott vannak az állampapírok.

(#27409) Shade45 válasza Stanlee (#27407) üzenetére


Shade45
senior tag

Mit tanácsolnál akkor, ha az összeg havi nettó 100k megtakarítás?

Jöhet bármi, bármilyen kockázattal, akár hosszabb távra is!

(#27410) powerwade válasza Shade45 (#27409) üzenetére


powerwade
senior tag

Bocs, hogy értetlenkedek de te most megtakarítani akarsz vagy befektetni? Mert én mindig úgy gondoltam, hogy először megtakarítom a pénzemet, rendszeresen félreteszem valahova (30-50-100-200k), ahol kockázatmentesen parkolhat (kuc-kuc) addig amíg el nem ér egy bizonyos összeget, amit aztán befektetek :)

(#27411) Stanlee válasza Shade45 (#27409) üzenetére


Stanlee
őstag

Lasd KMT elozo hozzaszolasat. A Concorde-nal en a Citadella alapot vennem. Nem vagyok egy nagy Zsiday fan - o az aki a Citadella alapot kezeli papiron -, de volt szerencsem vele ill. a csapataval egyutt dolgozni egy projekt kereteben rovid ideig, meg kb. 5 evvel ezelott. Emberileg szerintem furcsak - lehet hogy az en lelkivilagom nagyon erzekeny -, de szakmailag ott voltak a top-on.

Majd masok irnak mas lehetosgeket.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#27412) Shade45 válasza powerwade (#27410) üzenetére


Shade45
senior tag

Abszolút jogos a kérdés!

Nem olyan régen kezdtem el a megtakarításokat gyűjteni, ezek jelenleg gépkocsinyeremény betétkönyvben vannak, hogy ne csak parkoljanak a bankszámlámon. ~500k

A havi 100k-t fixen tudom hozni, időként egy picivel többet is, kérdés, hogy esetemben mi lenne a célravezető, ha többet szeretnék csinálni a pénzemből!

A gépkocsinyeremény mellett pedig ideiglenesen azért döntöttem, mert a nyáron szeretnék autót vásárolni 6-700k körül, és ezt a betétet kis bukóval bármikor visszaválthatom. Ezen a vásárláson kívül más kiadást nem tervezek az elkövetkezendő 5-6 évben! Emellett van még egy 6 éves 20 ezres fundamentám is!

(#27413) bernel válasza Stanlee (#27411) üzenetére


bernel
tag

A CItadella vásárlásánál 5% jutalékot kell fizetni, mert már nem akarják hízlalni az alapot. Ezt is érdemes számításba venni, hogy a tőke 5%-áról kapásból lemondasz, ha most veszel, és időbe telik, amíg csak a pénzednél leszel vele.

[ Szerkesztve ]

(#27414) Stanlee válasza bernel (#27413) üzenetére


Stanlee
őstag

Mikortol kerik ezt a magas dijat? Nagyon regen nezhettem a dijaikat, mert nem tunt fel, hogy ennyire sokat kernenek. Ekkora vasarlasi dijanl nem szabad veluk foglalkozni. Valami hasonloan "jol" teljesito de olcsobb alapra javaslat?

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#27415) bernel válasza Stanlee (#27414) üzenetére


bernel
tag

Talán tavaly vezették be, és az oka tudtommal az volt, hogy túl sikeres volt az alap, mindenki oda akarta pakolni a pénzét, és az alapkezelők úgy gondolták, hogy nem egészséges, ha túl nagyra hízik: [link]

(#27416) KMT válasza Stanlee (#27414) üzenetére


KMT
addikt

Concorde 2000, Columbus, Platina Pí esetleg, vagy OTP-től Supra, esetleg EMDA, G10.

kereső

(#27417) Stanlee


Stanlee
őstag

@ Bernel es @KMT koszi mindkettotoknek a valaszt!

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#27418) G@ben


G@ben
addikt

Nincs valami Államkincstáras kalkulátor, ami megmutatja, hogy ha most beteszem a pénzem a 2022/I papírba és fel akarom venni 1-1,5 év múlva, akkor mennyit kapok? Tudom, hogy ilyenkor a tőke 1%-át bukom, tudom, hogy 2018.07.29-ig 4,05% a kamat, de mutattak egy táblázatot, hogy ha most veszem, akkor azt hiszem 104%-ért (vagy 100,4%-ért, nem emlékszem) tudom megvenni, de a kamat már dolgozik, ami nekem kedvez, de ez folyamatosan változik. Szóval ezt szeretném kiszámolni, hogy feltételezve az 1%-os levonás megmaradását mire számíthatok ilyen időtávon.

Amit ma letölthetsz, ne halaszd holnapra!

(#27419) G@ben válasza G@ben (#27418) üzenetére


G@ben
addikt

Próbáltam megfejteni, erre jutottam:

Vételi nettó árfolyam: 99%
Felhalmozott kamat: 0,47%
Vételi bruttó árfolyam: 99,47%
Eladási nettó árfolyam: 100%
Felhalmozott kamat: 0,47%
Eladási bruttó árfolyam: 100,47%

Vegyünk példának 1.000.000 Ft-ot. Ezt beteszem a mai nappal (ezek a mára vonatkozó adatok), majd egy év múlva kiveszem. Az 1% tőkelevonás a lejárat előtti kivételre tegyük fel, hogy nem változik.
Ezek szerint most 1.000.000 Ft-ért tudok venni 995.321 Ft-nyi állampapírt, mert 100,47% az eladási árfolyam. Ez egy év alatt 4,05%-ot kamatozik, vagyis lesz 1.035.632 Ft-om, amiből lejön a tőke 1%-a, ami 10.000 Ft, vagyis a végén lesz 1.025.632 Ft-om, persze ebből lejön még a kamatadó (azt hiszem 15%) és a max 6000 Ft utalási költség, hogy visszakerüljön hozzám.
Jól számolok vagy teljesen rossz adatokat nézek, illetve a műveleti sorrend is kérdéses, hogy először vonnak, aztán kamatoztatnak vagy fordítva?

[ Szerkesztve ]

Amit ma letölthetsz, ne halaszd holnapra!

(#27420) G@ben válasza G@ben (#27419) üzenetére


G@ben
addikt

Erre senki?

Amit ma letölthetsz, ne halaszd holnapra!

(#27421) PazsitZ válasza G@ben (#27419) üzenetére


PazsitZ
addikt

Jónak tűnik a gondolatmenet, annyi, h szerintem nem biztos, h a kamatadó az 1% levonás után számolandó, hanem előtte.
Mivel az 1% nem a kamatozást csökkentő, hanem egy egyszerű költség tétel az idő előtti visszaváltás miatt.
De fenntartom, ez csak a saját meglátásom, nem biztos, h helyes. :)

- http://pazsitz.hu -

(#27422) concret_hp válasza G@ben (#27419) üzenetére


concret_hp
addikt

még annyit azért hozzátennék, hogy az államkincstárnál nyisd a számlát és nyiss egy tbsz-t is és arra rakd. semmibe nem kerül a tbsz, viszont ha mégis tovább bent maradna a lé, akkor meg csak jobb tud lenni.

vagy fullba vagy sehogy :D

(#27423) G@ben válasza PazsitZ (#27421) üzenetére


G@ben
addikt

Azt hiszem, meg kell kérdeznem személyesen, hogy pontosan hogyan számolnak. :)
De köszönöm, akkor talán nem totál hülyeség a gondolatmenetem! :)

concret_hp: mindenképp ott akarom és tbsz-re! :)

[ Szerkesztve ]

Amit ma letölthetsz, ne halaszd holnapra!

(#27424) deliveryman


deliveryman
csendes tag

Sziasztok!

Tegyük fel, hogy van 1 milka megtakarításom az Erste banknál.
Be szeretném fektetni/lekötni fél vagy egy évre.

Szerintetek érdemes a banknál maradnom(Erste) és azon belüli lehetőségeket választanom
vagy kivennem a pénzt és más pénzügyi intézményyel próbálkozni?

Iletve van értelme két részre osztani a pénzt 500-500 és másba fektetni (esetleg így kevesebb a kockázat, vagy az egyik alacsony kockázatiba, a másikat magasabba)?

Ha van valami konkrét jó ötletetek azt is szívesen fogadom!

Köszi a segítséget!

(#27425) htomi85 válasza deliveryman (#27424) üzenetére


htomi85
tag

3 éves prémium állampapír tbszre.
1 millió nem sok pénz, szerintem 5 millió alatt felesleges másban gondolkodni.

(#27426) concret_hp válasza htomi85 (#27425) üzenetére


concret_hp
addikt

miért nem 5 éves?

vagy fullba vagy sehogy :D

(#27427) Mercutio_ válasza htomi85 (#27425) üzenetére


Mercutio_
félisten

5 milla miben jobb?

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#27428) AMD Power


AMD Power
titán

Sziasztok!

Van egy pénzügyi tanácsadóm , de szeretnék más véleményeket is olvasni. Szeretnék kötni valahol egy Önkéntes nyugdíj számlát. Egyenlőre csak havi 5.000 nyitnám csak a számlát. A feleségem az UNION Pezsgő programot választotta.

Ti javasolnátok?

Eladó Samsung Watch Active 2. https://hardverapro.hu/apro/elado_mukodokepes_samsung_watch_active_2_40mm_okos/friss.html

(#27429) whYz válasza htomi85 (#27425) üzenetére


whYz
addikt

En pont forditva gondolkodnek. 5 millio alatt nem eri meg allampapirba fektetni, az meg jatek penz.

(#27430) BornToBePuli válasza AMD Power (#27428) üzenetére


BornToBePuli
aktív tag

Szia! Ha OTP-nél van bankszámlája a szerződőknek, akkor érdemes megnézni a tavaszi akciót.
https://www.otppenztarak.hu/hu/tavaszi_kampany.html

Read only felhasználó

(#27431) concret_hp válasza AMD Power (#27428) üzenetére


concret_hp
addikt

havi 5000-nél aránytalanul sok a költsége mindennek, pakold össze állampapíros tbsz-re vagy ha nem maxolod az adóvisszatérítést, egészségkártyára vagy vmi ilyesmi.

vagy fullba vagy sehogy :D

(#27432) bernel válasza whYz (#27429) üzenetére


bernel
tag

Az 5 éves PMÁKnak 4% körül van most a kamata. Még ha vissza kell is váltani 1%-ért valamiért, akkor is hoz érdemi pénzt már 5 milló alatt is, ha bent van akár egy évig is. Nem több értelme van ennek, mint lekötés nélkül tartani a pénzt?

[ Szerkesztve ]

(#27433) AMD Power válasza BornToBePuli (#27430) üzenetére


AMD Power
titán

Köszi! Megnézem! ;)

Eladó Samsung Watch Active 2. https://hardverapro.hu/apro/elado_mukodokepes_samsung_watch_active_2_40mm_okos/friss.html

(#27434) whYz válasza bernel (#27432) üzenetére


whYz
addikt

1 ev alatt 4% vicces. Egy nagyobb osszegnel meg megertem, de 1 milliot nem fektetnek be ennyi idore, inkabb valami kicsit kockazatosabba rovid tavra amig gyujtok melle.

(#27435) Cathfaern válasza whYz (#27434) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Akinek 1 milliója van befektetésként, annak az jó eséllyel nagy összeg és nem szeretne veszteni belőle. Ha berakja kockázatosba és bukik rajta mondjuk 100ezer Ft-ot, akkor te lehet azt mondod, hogy befektetésnél az nem tétel, de ő teljesen máshogy fogja ezt felfogni. Plusz jelenleg kis kockázatosokból se nagyon van ami hozna 4% fölött biztosan.

[ Szerkesztve ]

(#27436) dugynok válasza deliveryman (#27424) üzenetére


dugynok
senior tag

Gyereked lesz 1 éven belül?

(#27437) G@ben válasza Cathfaern (#27435) üzenetére


G@ben
addikt

A vicces az, hogy kiszámoltam 3m forintra az április 11-ei vételi és eladási adatokkal, hogy mennyit is vehetnék ki 1 év után, így kijött minden levonással, kamatadóval, utalási költséggel 70882 Ft, ami 2,36%-os kamatot jelent. Tehát szigorúan nézve az 5 éves állampapír is a jövendölt infláció alatt van, ha egy év után felbontod. Minél nagyobb az összeg, annál jobb a kamat, mivel az utalási költség (6000 Ft) jobban eloszlik, de úgy sem nagyon közelíti a 3%-ot.
Ugyanez az összeg Cetelem Takarékszámlán nettó 51000 Ft lesz a végére, persze mindez csak akkor érvényes, ha marad az 1% bukó az állampapírnál idő előtti kivét esetén és a Cetelemnél is marad a 2% kamat.

[ Szerkesztve ]

Amit ma letölthetsz, ne halaszd holnapra!

(#27438) bernel válasza G@ben (#27437) üzenetére


bernel
tag

Tehát a kockázatmentes befektetések közül ez jelenleg a legjobb, mert ha infláció alatt is lesz, akkor is ezzel vesztesz a legkevesebbet más kockázatmentes alternatívákhoz képest.

[ Szerkesztve ]

(#27439) G@ben válasza bernel (#27438) üzenetére


G@ben
addikt

Nem tudom, hogy ez-e a legjobb, de amiket megnéztem állampapírokat, illetve banki lekötéseket, azok közül igen. De az a szomorú, hogy egy éves időtávra nem tud az ember "kockázatmentes" befektetést, ami ténylegesen infláció fölött hozna, így csak a veszteséget tudjuk mérsékelni.

Amit ma letölthetsz, ne halaszd holnapra!

(#27440) deliveryman válasza dugynok (#27436) üzenetére


deliveryman
csendes tag

Nem tervezek gyerkocot egy even belul:)

(#27441) deliveryman válasza bernel (#27438) üzenetére


deliveryman
csendes tag

Es mi a helyzet a kockazatos befektetesekkel?:D
Azok ilyen 10 szazalekos pluszt el tudnak erni?

(#27442) bernel válasza deliveryman (#27441) üzenetére


bernel
tag

Voltak olyanok, amik már az év első 3 hónapjában elérték a 10%-ot: [link]

(#27443) G@ben


G@ben
addikt

Még pár gyors kérdés az állampapírokhoz: ha 5 évest veszek, de eredetileg is csak 1-1,5 évet akarom bent tartani, mikor kezdődik az egy év? A befizetéskor vagy a gyűjtőév végén? Tippem szerint a befizetéskor, az lenne logikus.
Mi van akkor, ha másfél évig hagyom bent a pénzt? Milyen kamatszámítással dolgoznak, napival? Vagy csak év végén jár az egész kamat?

Amit ma letölthetsz, ne halaszd holnapra!

(#27444) concret_hp válasza G@ben (#27443) üzenetére


concret_hp
addikt

napi árfolyam -> napi "kamat" van

[ Szerkesztve ]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#27445) G@ben válasza concret_hp (#27444) üzenetére


G@ben
addikt

Köszönöm! :)

Amit ma letölthetsz, ne halaszd holnapra!

(#27446) kovisoft válasza G@ben (#27443) üzenetére


kovisoft
őstag

Az állampapír "kamatozása" a kibocsátáskor indul, te jellemzően valamikor később vásárolsz belőle, ezért az vételkori árfolyama tükrözi az addig felhalmozott kamatot. A gyűjtőév a TBSZ tulajdonsága, és semmilyen módon nem kapcsolódik az állampapírhoz, pláne hogy TBSZ-en bármi egyebet is tarthatsz, nem csak 5 éves állampapírt. Ha pl. év elején vásárolnál féléves kincstárjegyet TBSZ-re (nem mintha ennek sok értelme lenne), akkor még a gyűjtőévben meg is kapod annak kamatát.

(#27447) G@ben válasza kovisoft (#27446) üzenetére


G@ben
addikt

Értem, köszönöm! :)

Amit ma letölthetsz, ne halaszd holnapra!

(#27448) Cathfaern válasza bernel (#27442) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Ez tök szép és jó, csak ugye mint tudjuk alapoknál a múltbéli teljesítmény nem garancia a jövőbeli teljesítményre.

(#27449) axioma válasza kovisoft (#27446) üzenetére


axioma
veterán

Miert ne lehetne tbsz-re feleves kincstarjegyet venni? Tudtommal annak a lejaratakor a tbsz-re kerul a forintosszeg, es siman lehet masik allampapirt venni belole, amig belul marad az adott penz a tbsz-en barmilyen formaban, addig ervenyes ra az 5 eves tartashoz a folyamatossag.

(#27450) kovisoft válasza axioma (#27449) üzenetére


kovisoft
őstag

Természetesen lehet, én is csak azt írtam, hogy nem sok értelme van, mivel TBSZ-re jellemzően hosszabb időre teszi be a pénzét az ember, a féléves kincstárjegy meg jóval kevesebbet kamatozik, mint mondjuk egy PMÁK. De akkor úgy mondom, hogy én jelenleg nem sok értelmét látom ennek.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.