Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#47001) net91


net91
senior tag

delete

[ Szerkesztve ]

Az ember feláldozza az egészségét, hogy pénzt keressen. Aztán feláldozza a pénzét, hogy visszaszerezze az egészségét. És mivel olyan izgatott a jövőjével kapcsolatban, hogy elfelejti élvezni a jelent; az eredmény az, hogy nem él sem a jelenben, sem a jövőben; úgy él, mintha soha nem halna meg, és a

(#47002) net91 válasza net91 (#47001) üzenetére


net91
senior tag

Az RC-nél a fejlett világ nagy és közepes méretű cégei ETF-et szeretném megvásárolni, akkor melyiket válasszam a három közül? Miben különböznek, melyiket választanátok?

Az ember feláldozza az egészségét, hogy pénzt keressen. Aztán feláldozza a pénzét, hogy visszaszerezze az egészségét. És mivel olyan izgatott a jövőjével kapcsolatban, hogy elfelejti élvezni a jelent; az eredmény az, hogy nem él sem a jelenben, sem a jövőben; úgy él, mintha soha nem halna meg, és a

(#47003) PredatorZoli válasza net91 (#47002) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

A linkre klikkelve feljön 1500 féle etf-et tartalmazó lista szóval nem tudom melyik háromra gondolsz, de neked az iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) ISIN IE00B4L5Y983
kell.

(#47004) aujjobba válasza PredatorZoli (#47003) üzenetére


aujjobba
addikt

Vagy Amundi Prime Global, 0.05% TER, van lending, egyelőre kicsi.

(#47005) namenlos válasza lordjancso (#47000) üzenetére


namenlos
tag

Nem minden banknál minősül kártyás vásárlásnak! Valamelyik már készpénzfelvételként kezeli a kártyás befizetést.

(#47006) PredatorZoli válasza namenlos (#47005) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Az elsősorban a hitelkártyákra vonatkozik, debit kártyáknál talán ha 1 kivétellel de kártyás vásárlásnak minősül.

(#47007) Mercutio_ válasza Bestspiler7 (#46999) üzenetére


Mercutio_
félisten

Ne befizess, hanem a Revolut app-ban nyomj az adott pénznemen a "pénz hozzáadása"-ra, és ott megadott az Erste számlaszámodat.

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#47008) Maffia91


Maffia91
aktív tag

Sziasztok!
Osztalékkal kapcsolatban lenne pár kérdésem, mert vannak bizonytalan információm. (elnézést, hogyha már volt ilyen kérdés)
Az világos számomra, hogy az (Ex-Dividend date) elötti napon már kell legyen részvényem.
1. Mikortól kell rendelkezzek akkor pontosan a részvénnyel? (előtte nap nyitáskor, vagy elég az Ex-Dividend Date előtti napon bármikor)
2. Meddig kell tartanom a részvényt, hogy jogosult legyek az osztalékra? (Ex-Dividend Date napján már eladhatom)

Köszönöm a válaszokat! Szívesem fogadok még ezzel kapcsolatban egyéb információkat is, hogy bővítsem a tudásom :)

Honor Magic 5 Pro, Huawei P30, Xiaomi MI A1, OnePlus One

(#47009) pr3d1 válasza aujjobba (#47004) üzenetére


pr3d1
csendes újonc

Szia!

A lending itt mit jelent? Ill. a kicsi alatt mit értesz? Az alap mérete 96m euro.

(#47010) aujjobba válasza pr3d1 (#47009) üzenetére


aujjobba
addikt

A tartott reszvenyeket kolcsonzi shortosoknak dij elleneben, amibol tovabbi haszna van az alapnak.
A 96M EUR egy ETF eseteben kicsinek szamit, vesd ossze a lent emlitett iShares alap merete 21752M EUR.
Tegyuk hozza az Amundi iden februarban indult, az iShares pedig mar tobb mint 10 eves.

[ Szerkesztve ]

(#47011) Stanlee válasza Maffia91 (#47008) üzenetére


Stanlee
őstag

Szia!

A fontos, hogy a papir a neveden legyen az un. record date-en. A masik ketto, a ex-div csak azt mutatja, hogy azon a napon az osztalekkal csokkentett erteken kezdi a kereskedest a papir, a payment date meg az a nap, amikor kapod a penzt.

Az esetek tobbsegeben a record date az az ex-div elotti munkanap, utana meg valamikor a jovoben van a payment date.

Vannak trukkos papirok, ezeknel a record date akar hetekkel korabban is lehet, mint az ex-div es a payment is lehet hetekkel kesobb. Ezek a kivetelek, de mivel mindenki az ex-div-re fokuszal, meglepetesek lehetnek a record date be nem tartasa miatt, hogy z osztalek nem erkezik.

En azt javaslom, hogy legalabb 2-3 nappal record date elott mar vedd meg a kiszemelt papirt, nem tudhatod, hogy a brokerednek meddig tart a papirt a nevedre tenni.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#47012) szuszinho


szuszinho
őstag

Sziasztok,

Melyik állítás igaz?

"TBSZ számlára csak évente egyszer lehet pénzt betenni, ezért gyakran évente kell új TBSZ-t nyitni."

"A TBSZ számlára csak a gyűjtőév alatt lehet pénzt befizetni."

(#47013) aujjobba válasza szuszinho (#47012) üzenetére


aujjobba
addikt

Masodik.

(#47014) PredatorZoli válasza szuszinho (#47012) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

"TBSZ számlára csak évente egyszer lehet pénzt betenni, ezért gyakran évente kell új TBSZ-t nyitni."
Ennek az első fele nem igaz, gyűjtőévben akármennyiszer lehet. Nyilván a második fele a mondatnak egy hamis feltételezés(hisz hamis megállapítás a mondat első fele), bár tény és való hogy mivel a gyűjtőév 1 évig tart minden évben újat kell nyitni.

"A TBSZ számlára csak a gyűjtőév alatt lehet pénzt befizetni."
ez így van

(#47015) Maffia91 válasza Stanlee (#47011) üzenetére


Maffia91
aktív tag

Köszönöm a válaszod!
Az általad tanácsoltak miatt így leteszek arról, hogy egymás utáni napon történő részvények vásárlásáról, mert tényleg lehet az átfutási idővel gond! Így inkább csak a legtöbbet fizetőt választom :)

Honor Magic 5 Pro, Huawei P30, Xiaomi MI A1, OnePlus One

(#47016) aujjobba válasza PredatorZoli (#47014) üzenetére


aujjobba
addikt

SzendreiAdam oldalan van kint ez a hulyeseg egyebkent (evente egyszer lehet penzt betenni), valoszinu elirta anno, passz.

(#47017) szuszinho


szuszinho
őstag

Köszi a választ, egyelőre a tanulófázisban vagyok :)
Mivel nem tudom, hogy esetleg mi lehet elírás az oldalakon, inkább kérdezek :)

Abban az esetben, ha magyar részvényeket vásárolok, érdemes a számlavezető bankomnál nyitni TBSZ-t, hogy ne legyen kiutalási díj?

Jelenleg a bankomnál van értékpapírszámlám is. Innen át lehet tenni részvényt TBSZ-re?
Az előző oldalon azt írják, hogy nem. Add el, vegyél TBSZ-en...

(#47018) aujjobba válasza szuszinho (#47017) üzenetére


aujjobba
addikt

Nem ismerjuk a bankod kondicioit, lehet a jutalekok dijak az evek alatt elviszik az ingyenes kiutalason megsporolt osszeget.
Reszvenyt nem tudsz TBSZ-re tenni (kiveve ha meglevo TBSZ-t koltoztetsz szolgaltatok kozott), tehat valoban el kell adni, penzt beutalni, ujra megvenni (ha most nem TBSZ-en vannak azok a reszvenyek).

(#47019) PredatorZoli válasza szuszinho (#47017) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Ha tanuló fázisban vagy akkor nagyon rosszul jársz véleményem szerint, ha egyedi részvényeket kezdesz el guberálni, pláne ha csak magyar papírokat nézegetsz. Kezdésnek jobban járnál globál ETF-ekkel.
Az esetek többségében nem a számlavezető bankodnál érdemes értékpapír számlát(így tbsz-t) nyitnod, de lehetnek kivételek. Itthon a 3 legjobb értékpapír számla a Random capital, az Erste és a KBC (kb ilyen sorrendben). Első kimondottan bróker, ott eleve nem lehet bankszámlád, ersténél lehet, illetve ha K&H-nál vagy akkor az összeköthető a KBC-ssel. Érdemesebb megnézni melyikkel jársz a legjobban, az esetek többségében nem a saját bankodnál levővel. (A beutalási díjat kreatív módon meg lehet úszni, például Revoluttal ahol egyúttal pénzt is tudsz váltani olcsón. A pénz kivételét akkor lehet megúszni ha bankon belül vagy (lásd erste és K&H))
Értékpapírt nem lehet TBSZ-re tenni, csak pénzt, de ez alól is van kivétel, az Erste például a saját Befalapjait ráteszi neked, ha megkéred őket.

[ Szerkesztve ]

(#47020) szuszinho válasza PredatorZoli (#47019) üzenetére


szuszinho
őstag

Nem egyedi részvényekben gondolkodom, csak szeretnék tisztában lenni a dolgokkal.
Épp szerettem volna igazolást kérni a bankomtól elektronikusan az RC számla nyitásához, persze nem küldenek. Küldhetem elektronikusan, de kapni már nem kaphatom meg...

(#47021) mgoogyi válasza szuszinho (#47020) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Akkor a nagyon egyszerű válasz kiindulásnak:
RC számlanyitás
Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) Accumulating ETF
+
iShares Core Global Aggregate Bond UCITS ETF EUR Hedged (Acc) ETF
valamilyen neked megfelelő arányban (kockázattűrés/időtáv).
Ez a legegyszerűbb EU befektetőknek ajánlott bogleheads portfólió, amivel megkapod a világ részvénypiacát és a befektetésre ajánlott kötvénypiacát.
Nem feltétlen ez lesz a legjobb, de könnyebb rosszabbat összerakni, mint jobbat.

(#47022) Thom!


Thom!
veterán

Apple pre-market -75% investig.com mobil appjában?
Normális ez? Telsa dettó??

(#47023) bpx válasza Thom! (#47022) üzenetére


bpx
őstag

Normális, split van.

(#47026) kovisoft válasza Maffia91 (#47008) üzenetére


kovisoft
őstag

Lehet, hogy félreértelek, de a kérdéseidből nekem az jön le, hogy osztalékfizetés előtt akarsz venni részvényt, majd osztalékfizetés után el is adni. Ha így lenne, akkor kalkuláld bele, hogy az osztalékfizetés előtti árfolyamba már beépül az osztalék összege, és osztalékfizetéskor jellemzően az osztalék összegével csökkeni szokott az árfolyam. Tehát egy ilyen tranzakcióval nemhogy várhatólag nullán leszel, hanem még el is visz pénzt az osztalék után fizetendő adó és a bróker jutaléka.

(#47027) buherton válasza Thom! (#47022) üzenetére


buherton
őstag

Most +14%-on van. WoW :Y .

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#47028) Sub-S válasza buherton (#47027) üzenetére


Sub-S
senior tag

Veszi a sok nem normális. ;]

(#47029) aujjobba válasza buherton (#47027) üzenetére


aujjobba
addikt

Gondolom sok kisbefekteto raszabadult, akik eddig nem engedtek meg maguknak a vasarlast a magas ar miatt.
Meg persze a mult heten megjelent rengeteg cikk miatt is, amik azt boncolgatjak hogy visszatekintve a korabbi split-ek utan mindig nagyot ugrott az arfolyam.
Onbeteljesito joslat :)

(#47030) mgoogyi válasza Sub-S (#47028) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Azt mondod, hogy a shortosok az épeszűek? ;]

(#47031) Sub-S válasza mgoogyi (#47030) üzenetére


Sub-S
senior tag

Szerintem mindenki bolond. ;]

(#47032) aujjobba


aujjobba
addikt

Babakötvényt veszünk folyamatosan a gyerekeknek, ha jól számolok felnőtt korukra össze fog gyűlni 8-9 millió forint nekik fejenként.
Nade itt jön a kétely! :)
Ti rá mernétek bízni ennyi pénzt 18 éves forrófejű fiatalokra?
Persze mondhatjuk meg kell őket tanítani a pénz használatára, mennyi az értéke, stb.
De úgy gondolom ezekkel például én is tisztában voltam anno, aztán amit anyám összekuporgatott nekem évek alatt pénzt egy szakadt Opelre költöttem (életem első autója volt).

Lehet kicsit offtopik, de kiváncsi vagyok a véleményekre.

(#47033) Ijk válasza aujjobba (#47032) üzenetére


Ijk
nagyúr

Mennyi lesz majd az értéke? 1 millió?
Játékpénz, ha lesz még állami finanszírozású oktatás, 1 év alatt elmegy albira, megélhetésre. Mit beszélek, inkább fél év alatt.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#47034) FireKeeper válasza Ijk (#47033) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

még mindig jobb mint a párnaciha

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#47035) Reverting válasza aujjobba (#47032) üzenetére


Reverting
őstag

Nyilvan nem adom neki amikor lejar... :) :P ;]

iPhone 14 Pro Max Space Black / iPhone 11 Black / iPad 10,2 Space Gary / Apple Watch SE Space Gray / Samsung S9+ Midnight black

(#47036) Ijk válasza FireKeeper (#47034) üzenetére


Ijk
nagyúr

Azt nem mondtam hogy rossz lenne, sőt érdemes bizonyos összegig kihasználni. Csak a leendő értékét nem kell túlbecsülni. Ma sem egy nagy pénz 8-9 millió (életkezdéshez pl. ingatlan), hát még 15 év múlva.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#47037) aujjobba válasza Reverting (#47035) üzenetére


aujjobba
addikt

Azt nem tehetem meg, a start számla a gyereké, kizárólag ő rendelkezik majd az összeggel ami rajta van.

(#47038) mgoogyi válasza aujjobba (#47032) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Szerintem függ attól, hogy milyen típus és milyen mintát lát.
A nagyobbik fiamnál nem aggódok ezen, ő 9 évesen is meggondolja, hogy mire költ, ha nagynéha van rá lehetősége.
Illetve nálunk van egy lebutított pénzügyi rendszer: fabatkákat tudnak gyűjteni, 1 fabatka 100 Ft-ot ér, ezt szabadon elkölthetik és fabatka kötvénybe is fektethetnek.

(#47039) DanielLong válasza mgoogyi (#47038) üzenetére


DanielLong
senior tag

Remélem a gyerek rögtön nehezményezte, hogy a brókerénél nincs fabatka etf ;]

(#47040) Reverting válasza aujjobba (#47037) üzenetére


Reverting
őstag

En megteszem... mivel en fizetem... Neki... nyilvan nem adok a kezebe 18 evessen tobb millliot... Az utolso 3-4 evben pedig betolok egy pofatlan nagy osszeget is... ;]

[ Szerkesztve ]

iPhone 14 Pro Max Space Black / iPhone 11 Black / iPad 10,2 Space Gary / Apple Watch SE Space Gray / Samsung S9+ Midnight black

(#47041) szabi__memo válasza Reverting (#47040) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Fő a bizalom

(#47042) Reverting válasza szabi__memo (#47041) üzenetére


Reverting
őstag

Nem bizami kerdes, de ha neked ez jon le akkor sajnalom, egyszeruen csak nem erzem keszen egy 18 eves fiatalt, ennyi penz kezelesere...

Nem offolok, nalam ebben nincs tobb... de reszelheted meg a fingot...

[ Szerkesztve ]

iPhone 14 Pro Max Space Black / iPhone 11 Black / iPad 10,2 Space Gary / Apple Watch SE Space Gray / Samsung S9+ Midnight black

(#47043) szabi__memo válasza Reverting (#47042) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Akkor ez mégis bizalmi kérdés. Kivéve ha olyan kicsi még hogy nem tudod megítélni se, csak előítélet van

[ Szerkesztve ]

(#47044) Ijk válasza Reverting (#47042) üzenetére


Ijk
nagyúr

Nem értem mi a probléma. Leülsz vele megbeszélitek mi legyen a pénzzel. Nyilván nem adod oda neki tessék fiam itt van 8 milla, költsd el saját felelősségedre.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#47045) Lex Icon válasza Ijk (#47044) üzenetére


Lex Icon
senior tag

A Babakötvény nem úgy van, hogy a fölött a gyerek fog rendelkezni, ha lejárt? Mert akkor fel se merül, hogy odaadod vagy sem.

(#47046) #30786816 válasza Lex Icon (#47045) üzenetére


#30786816
törölt tag

Biztos családja váltogatja, de ha lett volna ilyenem amikor 18-at betöltöm, fel se merült volna, hogy ne azt csináljam vele, amit mondanak :D

(#47047) aujjobba válasza Reverting (#47040) üzenetére


aujjobba
addikt

Ahogy LexIcon is mondja, a babakötvény felett a gyerek rendelkezik törvény szerint ha betölti a 18-at, nincs olyan hogy nem adom a kezébe.
Az nem az én pénzem.

(#47048) BeZol válasza Ijk (#47033) üzenetére


BeZol
őstag

Infláció + 3%, tehát évi 3% reálhozam.

Emelkedő inflációs környezetben nem túl szerencsés, stagnálóban rendben van, csökkenőben pedig elég jó.

Havi 5ezret utalva kimaxoljuk az állami támogatás 6ezer Ft-ját, ilyenkor:
1.140.000 Ft befizetésre kapunk 562.924 Ft kamatot. És ez reálérték, tehát az infláció feletti +3%-kal számoltam, magyarul 19 év múlva, mikor lejár a papír (pl. 2020 februári 2039 februárban jár le), akkor az 1.702.924 Ft-nyi mai pénznek felel meg. Ez 49,37%-os reál-hozam 19 év alatt.
Ha ez fix havi átutalással történik, akkor pl. én bankom ezért von le talán 50Ft-ot havonta (mert előre rögzített havi utalás) + utalási díj. Azt nem tudom, hogy 19 év után kivételnél milyen költség léphet majd fel.
Ez ugye közel 2 évtized.

Az alternatíva pedig:

S&P500 árfolyamváltozása + osztalékfizetések - infláció -->

Tehát elmúlt évtizedekben az éves reálhozamok -3,4% és +16,7% között szórtak 2009-ig.
Ezt tudtommal indexkövető ETF-fel lehet lekövetni (ilyenkor osztalékfizetés is jár, ami viszont lehet h csak az ETF árfolyamát növeli meg), de ezeknek is van vmekkora havi költsége + ugyan úgy utalási díjak is. (én még sosem vettem, valaki aki vett, biztos tudja hogyan működnek pontosan és majd megírja a körülbelüli költségeket)

Babakötvényre visszatérve:
Mi a cél, mekkora összeg álljon a gyerek rendelkezésére? Hiszen ő rendelkezik majd felette, és nem a szülők.
- pl. 3+2 év költségtérítéses egyetem finanszírozása? Félévenként 250ezer Ft-tal számolva 2,5m Ft (és akkor ügyes volt, mert nem csúszott egy félévet sem!) --> az havi 7570 Ft
- mellé egy viszonylag oké használt autó 2,5m Ft-ért? Az már összesen 5m Ft! --> havi 15.625 Ft
- és akkor lehetne albérlet árát is előre összegyűjteni, vagy akár egy lakás árát is...
További havi utalási számok "reál" eredménye:
20ezer --> 6.359.591
25ezer --> 7.911.814
30ezer --> 9.464.036
45ezer --> 14.120.703
60ezer --> 18.777.371
75ezer --> 23.434.038
90ezer --> 28.090.706
105ezer --> 32.747.373

Szóval havi 105ezret felutalva vehet a gyerek magának egy akkor 60 éves panelt (vagy egy lyuk garzont belvárosban) + egyetem + kocsi (mindezt 23.940.000 Ft-nyi beutalt összegből).

Személyes vélemény:
Bármennyire is jól neveled a gyereket, elég ha vmi elkattan benne és már el is szórta a pénzt ha olyanja lesz (rossz társaság, kattant barát/barátnő, elmérgesedett szülő-gyerek viszony, akármi), ugyanakkor a havi 5ezer Ft-os utalásos verziót az állami támogatás kimaxolása miatt mindenképp érdemes futtatni, ill. ha rokonság anyagilag támogatná a gyereket, akkor azt is érdemes babakötvényre fordítani ha épp "mindene megvan".

Nálunk havi 5ezer Ft-os verzió biztosan pörög majd.

A magam részéről elkövetkező tőzsdekrach-ok után kb. all-in-t nyomok minden megtakarítással, majd mikor legalább a korábbi csúcsokhoz érnek az árfolyamok, utána majd agyalok a kiszálláson, de gyakori h bőven felülmúlja a korábbi csúcsokat, szóval majd érzéssel vhol.

(#47049) aujjobba válasza BeZol (#47048) üzenetére


aujjobba
addikt

Bármennyire is jól neveled a gyereket, elég ha vmi elkattan benne és már el is szórta a pénzt’ - na épp emiatt dobtam be a kérdést, mert most 7-4-1 évesek, és nyilván nem láthatom előre mit fognak kezdeni 18 évesen ölükbe hulló milliókkal.
Érdemes lenne szerinted kicsit limitálni ezt az összeget (mondjuk 2 millióra) és a többit inkább olyasmibe tenni, amit én tartok kontrol alatt?

(#47050) Csabroncka válasza BeZol (#47048) üzenetére


Csabroncka
addikt

Igaz mindenki másként közelít de szerintem rossz az egésznek a felfogása! Én pl szeretném megtanítani a gyerekeimnek, hogy végre oda eljussak, hogy érdemi vagyona legyen a családnak és abban a felfogásban éljenek, hogy ezt használják (lakás, befektetés...stb) és ne elb...szák pl.:- 30-40 évesen munka helyett beutazza a világot.

Mert ha használják és hozzátesznek, akkor 2-3 generáció alatt halmozódik a vagyon (ezzel már lehet valamit kezdeni). Vannak sajnos olyan generációk akik vagyonfelélők, nem szeretnék újjal mutogatni, de a szűkebb és tágabb családomban a testvéremen kívül szinte minden unokatestvérem az.

Azt csak halkan írom le, hogy anyámék sem remekeltek, de ezen túl tettem magam, a feleségemmel a 0-ról "építkezünk" (innen kihívás).

Azt a pénzügyi elvet vallom a gyerekeimmel kapcsolatban, hogy a szülő erejének megfelelően segítsen. Nem kell és felesleges venni neki közvetlenül lakást, add oda a kezébe az önerőt és fizesse a hitelét. Autó kell, rendben add oda az 50%-át, de éljen meg és tanulja meg kezelni felelősséggel a pénzt, mert sajnos pénzeszsák apuci és anyuci nem él örökké. Azt hiszem elég sok ember környezetében van ilyen habzsi-dőzsi, nem kell bemutatni.

Sajnos az emberi természet ilyen, ami az ölünkbe hullik azt néha alulértékeljük!

"in medias res"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.