Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#77001) Drizzt válasza PredatorZoli (#76999) üzenetére


Drizzt
nagyúr

[And it's gone (original)]

"Aaaaand its gone!
Will you step aside for someone who actually have money with the bank?
Next pleeeease!"

I am having fun staying poor.

(#77002) HussarF válasza PredatorZoli (#76997) üzenetére

az "aaand it's gone" az South Park, nem Family Guy ;]

#77001 Drizzt
Éppen megelőztél :DDD

#76998 Oppenheimer
Ja, meg te is ;]

[ Szerkesztve ]

(#77003) SzGee válasza HussarF (#77002) üzenetére


SzGee
aktív tag

örökérvényű :)

If you leave me, can I come, too?

(#77004) ngaba válasza Hi!King (#77000) üzenetére


ngaba
aktív tag

Én megszüntettem az OTP-s értékpapírszámlát, nehogy véletlenül ott kezdjek el tőzsdézni, felháborítóak a díjtételek. Így most magyar értékpapírszámlám nincs perpill.
Én most az IBKR és a Captrader között vacillálok. A díjtételek + "nagyság" miatt az IBKR áll nyerésre, de igazság szerint a demo felülete nem tetszik (nekem egyelőre nem túl átlátható az árfolyamváltozás, de ezt megszokhatom), meg az sem, hogy a magyar felügyelethez tartozik (viszont így forint számláról olcsóbb a beutalás; a Revolut és hasonlókban nem bízom). A Captradert még nem próbáltam ki, de az is korrekt árú szvsz, és függetlenebb Magyarországtól.
Egyelőre az IBKR-re hajlok, mint köztes megoldás, ott úgyis lebegtetik a TBSZ-t is, bár szerintem sem holnap lesz az, ha lesz.

(#77005) vnorbi válasza SzGee (#76991) üzenetére


vnorbi
aktív tag

"addig is kapok 8,31% kamatot a pénzemre évente"

Ma 5466 forintért veszed meg a 2051/G-t, amire kapsz évi 400 forint kamatot. Ez 7,32%. Az éves plusz 1%-nyi hozamot, ami a 8,31%-hoz kellene, csak a lejáratkor, 29 év múlva kapnád meg.

(#77006) ody42 válasza SzGee (#76989) üzenetére


ody42
senior tag

A 2051/G-nek 54% az árfolyama, a 2032/G a 74.5%
Én is ezen agyalok most épp, csak azért szúrtam ki :)

A kibocsátás idején 0.9% volt az alapkamat, de tény, hogy 30 éves távlatban azért csábító, pl. idén májusban 70% körül volt az árfolyama 5.9%-os alapkamat mellett, az azért nem tűnik elérhetetlennek a következő pár évben.

(#77007) axioma válasza ngaba (#76996) üzenetére


axioma
veterán

hogy jott az otp eladasa a tbsz feltoresevel osszefonodasba?

(#77008) ngaba válasza axioma (#77007) üzenetére


ngaba
aktív tag

Nem az van, hogy ott 5 évig nem nyúlunk hozzá? Akkor nem adtam volna el az OTP részvényt, ha TBSZ-en van. Ennyit akartam mondani. És nem biztos, hogy jobban jártam volna, mint így, hogy kicsengettem az 50%-os profit után a 15%-ot. :) Lehet, hogy nem ezt hívják feltörésnek, annyira nem mélyedtem el a TBSZ-ben, de gondolom azért onnan is ki lehet valahogy venni a részvényt.

[ Szerkesztve ]

(#77009) Lex Icon válasza Yager01 (#76974) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Buy & Hold. Vedd meg és tarts technika. Lusta portfóliónak is hívják.

(#77010) SzGee válasza vnorbi (#77005) üzenetére


SzGee
aktív tag

jogos, ez a kb 1% beépül az árfolyamba minden évben, de számszakilag valóban csak akkor kapod meg, ha visszaváltod a papírt (nem lejáratkor)

If you leave me, can I come, too?

(#77011) ViceRoy


ViceRoy
kezdő

TBSZ-en adhatod veheted a részvényeken ugyanúgy, csak a TBSz feltörése nélkül nem utalhatod ki.

(#77012) aujjobba válasza ngaba (#77008) üzenetére


aujjobba
addikt

Hozza lehet nyulni barmihez a TBSZ-en, eladhatsz, vehetsz, amit akarsz.
Kiutalni nem tudsz rola penzt 5 evig, de kozben barhogy forgathatod a szamlan a papirokat/penzeket.

Mielott dontesz valamirol, hogy kell neked vagy sem, erdemes minel jobban megerteni azt a valamit (jelen esetben a TBSZ-t).

[ Szerkesztve ]

(#77013) Hi!King válasza ngaba (#77008) üzenetére


Hi!King
őstag

TBSZ-ről bármit eladhatsz, a pénzed a TBSZ-en marad, ha nem töröd fel, viszont újra befektetheted másba.

[ Szerkesztve ]

(#77014) PredatorZoli válasza ngaba (#77008) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

A tbsz-en belül feltörés nélkül is lehet eladni cuccokat és venni helyette mást, attól nem törődik fel a számla. Magyarán az általad említett esetben is megérte volna a TBSz. Magyarán úgy érveltél a TBSZ ellen hogy nem tudtad, hogy működik :O

UI.: Uff, kicsit jött rá pár válasz közben :DDD

[ Szerkesztve ]

(#77015) ody42 válasza vnorbi (#77005) üzenetére


ody42
senior tag

a lejárathoz közeledve ez beleépül az árfolyamba, de valóban igazad van, kamatként csak 7.3%-ot fizet a mostani árfolyamon, de az árfolyamot felfelé hajtja, ahogy közeledik a lejárat.

(#77016) ngaba válasza PredatorZoli (#77014) üzenetére


ngaba
aktív tag

Jogos, akkor igazatok van, és elnézést kérek. :)

(#77017) Nordik


Nordik
őstag

Ha szeretném, hogy viszonylag likvid legyen a pénzem és ne bukjak nagyot mondjuk 1 éven belüli eladasnal akkor mit érdemes most venni? Eddig rövid lejáratú DKJ-t vettem. Folytathatom ezt vagy van jobb ajánlat? Gondolkodtam a DKJ230823on is mert elég jól hoz, de nemtudom mennyit buktatok ha eladom mondjuk fel év múlva.

(#77018) avl válasza ngaba (#77008) üzenetére


avl
aktív tag

nem, nem az van
en is majdnem irtam az eredetidre, hogy akkor nem érted a TBSZ-t

a TBSZ-en belül azt csinalsz vele, amit akarsz, ha akarod a megvett papirt "örökké" tartod, ha akarod hetente eladod es mast veszel, vagy semmit

szoval - normalis helyen, ahol nincs külön TBSZ szamlankent szamlavezetesi dij - semmi hatranya sincsen ....de elönye van / lehet

nekem minden TBSZ-en van, több, mint 99%-a a penzemnek

(#77019) ngaba válasza Nordik (#77017) üzenetére


ngaba
aktív tag

de nemtudom mennyit buktatok ha eladom mondjuk fel év múlva.

Ha tovább emelkednek a kamatok, akkor sajnos bukhatsz rajta, mert akkor lemegy az árfolyama. Ezt nem tudjuk előre megjósolni, de én azért olyan brutális kamatemelkedést már várok. Ha be tudod lőni, hogy mikor kell pontosan a pénz, akkor inkább olyan lejáratút vennék.

(#77020) ngaba válasza avl (#77018) üzenetére


ngaba
aktív tag

Értem, és azért ez elgondolkodtat. És egy évben max egy TBSZ számlát lehet nyitni? (Mert ha nem, akkor nyitok több darab 500 ezreset, ha ingyen van. :)

(#77021) vnorbi válasza SzGee (#77010) üzenetére


vnorbi
aktív tag

+ ody42

Szerintem ezt rosszul gondoljátok. A mindenkori hozamkörnyezet határozza meg ezen papírok árfolyamát, nem a hátralévő futamidő. Extrém példa (remélem), hogy most megvesszük 54,66%-os árfolyamon, aztán úgy alakul, hogy 28 év múlva az egy éves papír hozama 50% lesz (az egy éves új DKJ-t is csak ilyen hozammal vennék meg). Ekkor ezt a papírt 28 év múlva, amikor már csak egy év lesz a hátralévő futamideje, ~50%-os árfolyamon lehet majd eladni, akár alacsonyabb árfolyamon, mint a mostani vétel.

(#77022) ViceRoy válasza ngaba (#77020) üzenetére


ViceRoy
kezdő

egy szolgáltatónál évente egyet

(#77023) ngaba válasza vnorbi (#77021) üzenetére


ngaba
aktív tag

Én hosszú távon inkább az ellenkező irányú jelenségre számítok: az a 4% kamat nem olyan rossz a jövőbeli árfolyam szempontjából... (50% körüli árfolyamon megvéve meg pláne.) Én is elgondolkodtam rajta. Ekkora időtávon már jobban félnék az államcsőd(félelem)-kockázattól. :)

(#77024) Lex Icon válasza ody42 (#77015) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Érdemes a hosszútávú befektetéseknél figyelembe venni a pénzromlást. Akár egy ~3%-os átlagos Ft leértékelődést, akár egy ~4%-os inflációt, mert 10-20-30 év múlva, lehet csak egy kiflicsücsköt kapsz a névértékért és az a szépen csengő EHM nem fog semmit se érni.

(#77025) avl válasza ngaba (#77020) üzenetére


avl
aktív tag

szolgaltatonkent egyet

tenyleg figyelni érdemes/kell arra, hogy van, amelyik intezmeny szamlankent ró fel dijat ra
pl. Raiffeisen nekem (private banking) nem, igy ott 2010-töl minden evre van nekem

ha mar legalabb 5 egymas utani evre van, akkor meg az esetleges feltöressel is lehet jatszani, hogy melyiket eri meg leginkabb (peldaul, ha rövid ideig elerhetö ingatlan stb. Neked kirivoan jo ajanlat van)

van egy gyüjtöev (pl. idei 2022) aztan 5. ev (ez esetben 2027) vegen pedig reszkivet is lehetseges, teljes kivét is, és teljes ujabb 5 ev inditasa is

a Random->Erste meg ahogy kinez szamlankent szamol fel vezetesi dijat (talan 350 Ft/ho/szamla)

(#77026) nort_on válasza ngaba (#77023) üzenetére


nort_on
senior tag

Ne forintban számolj, félre vihet, főleg hosszútávon, sokan elkövetik ezt a hibát.

(#77027) SzGee válasza vnorbi (#77021) üzenetére


SzGee
aktív tag

igen, a hozamkörnyezet számít
most 8,3%-os hozamot fizet a piac a 28 éves papírért (2051/G), míg az egyévesért (2023/C) 9,81%-ot
ha 27 év múlva is ilyen hozamkörnyezet lesz, akkor a 2051/G fog fizetni 4% kamatot + az árfolyamban kb 6% hozamot, azaz 94%-on el fogod tudni adni
számít a futamidő és a kamatszelvény is és be is épül az árfolyamba

If you leave me, can I come, too?

(#77028) peetie1 válasza Nordik (#77017) üzenetére


peetie1
aktív tag

Én is a rövid lejáratú dkjre szavaznék ebben az esetben. Annyira közel van a vételi meg az eladási árfolyam egymáshoz, hogy ha esetleg másnap el kell adni akkor sem buksz akkorát. Kár hogy már ilyen 2-3 hét múlva lejarok most nincsenek, az még jobb lenne.

(#77029) SzGee válasza Lex Icon (#77024) üzenetére


SzGee
aktív tag

igen, az infláció felzabál mindent, alap, hogyha hosszú távon 4-5%-os inflák lesznek, akkor az állampapír nem megoldás, nem is lehet cél hosszú távon tartani őket, én sem tervezem

de hosszú távon két dolog a biztos a halál meg az adók

[ Szerkesztve ]

If you leave me, can I come, too?

(#77030) avl válasza vnorbi (#77021) üzenetére


avl
aktív tag

jaja, en is igy gondolom / szerintem igy "nézendö", ahogy Te írod

4% a nevertekre, az a pl. megveteli 55%-os arfolyamra 4/0.55=7.27% biztos evi kamat

minden mas bizonytalan, "spekulacio"; az arfolyama a hozamkörnyezettöl függ, ha uj papirok sokkal nagyobb hozamot igernek, akkor arfolyama csökken, ha uj papirok kisebb hozamuak, akkor arfolyama nö

en sokat nem teszek a 2051/G-be,
a vegeig=lejarataig még 29 ev van, az alatt könnyen elöfordulhat még "nyugodt" idöszak (de nincs ra semmi garancia !! ..hacsak nem a fövezér személye :DD ...ja, akkor nincs ;] ), amikor a hozamok ismet csak 0-1-2%-ok lesznek, na majd akkor a 4% hozam (nevertekre) többet ér, és a (2051-ig) visszalevö futamidö függvenyeben növeli a papir arfolyamat (ha csak 1 ev van vissza, akkor kicsit, hisz egyszer 4%-2%-kal jobb, ha 15 ev, akkor komolyabban, hisz 10szer 4-2% elönye lesz/lenne)

(#77031) SzGee válasza avl (#77030) üzenetére


SzGee
aktív tag

egyébként 7-8%-os biztos hozamot bármikor aláírnék a részvényportfóliómra is
itt egyedül a Ft kitettség a problémás, más a biztos 7-8% USD-ben és forintban :DD

úgy mondanám, ha elhisszük, hogy Magyarország az elkövetkető 20-30 évben élhető ország lesz, akkor érdemes egy adagot venni a 2051/G-ből mert akkor olyan pénzügyi környezet lesz, ahol a 4%-os állampapír jó befektetés lehet

ha nem, akkor meg magyarként nagyon szomorú leszek :O

[ Szerkesztve ]

If you leave me, can I come, too?

(#77032) Lex Icon válasza SzGee (#77029) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Eleve 10-15 évnél hosszabb távra már inkább tőzsdeindexben érdemes gondolkodni, mint Ft-os befektetésben. Az okosságok portfólió kötvény része se Ft-os kötvényekről szól.

(#77033) SzGee válasza Lex Icon (#77032) üzenetére


SzGee
aktív tag

persze, ez így van 10+ évre én is így gondolom

If you leave me, can I come, too?

(#77034) avl válasza PredatorZoli (#76992) üzenetére


avl
aktív tag

ha mar B&H ujra elöjön, illetve Te korabban TBSZ-enkenti portfolioarany tartasara is törekvest irtal illetve ZPRX-re 7%-os célarányod.

ez ma is áll ? csak érdeklödök / kíváncsiskodok :)

nekem is van EU-s ETF-em (nalam B&H, ezt pl. 2016-2018-ig vettem, azota tartom, lehet, hogy öröklésre kerül, ha meghaltam), és persze sokféleképp lehet nézni, pl.:

- igen, tartom a korábban definiált célarányát, rövidtavu aktualitasok nem valtoztatnak ezen, hisz B&H, nem 1-2-3-5 évet nézek

- nem, söt: növelem az arányát, hisz masokhoz kepest mostanság olcso, azaz mostansag inkabb többet veszek

- csökkentem az arányát, hisz latszik EU töketlensége, gyenge önérdekervenyesitö kepessege, ez rövidtávon nem nez ki jónak, amig ilyen (es/vagy háborus, energiaszívásos, ...) szitu van, inkabb masba teszek, "ezek itt kilatastalan barmok"

es ez utobbiak nyilvan idötavfüggöek is lehetnek

[link]

[ Szerkesztve ]

(#77035) avl válasza SzGee (#77031) üzenetére


avl
aktív tag

na de szomorú emiatt is, meg még a befektetés miatt is :D

(#77036) SzGee válasza avl (#77035) üzenetére


SzGee
aktív tag

azt hiszem nálam most ez a home bias, hogy elhiszem, hogy talán nem írjuk ki magunkat az oroszokkal együtt a történelemből egy megalomán .... miatt :U

If you leave me, can I come, too?

(#77037) tototos válasza Nordik (#77017) üzenetére


tototos
őstag

Ha tudod hogy fél év múlva ki akarod venni akkor biztos nem vennék hosszabb lejáratút. Nem vagyok szakértő de szerintem nyerni nem igazán tudsz vele ha idő előtt kiveszed.

(#77038) Nordik válasza tototos (#77037) üzenetére


Nordik
őstag

Igazából az a fontos, hogy relatív hozzáférhető legyen. Van esetleg jobb alternatíva?

(#77039) Lex Icon válasza avl (#76983) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Sajnos tele van hibával a cikk. Folyamatosan keveri a kamatot a hozammal és 1 éven túli kötvényeknél is 10%-os kamatfizetésről beszél, holott, olyan nincs is.Keveri az ÁKK-t a MÁK-kal, nincs tisztában a kibocsátó és a forgalmazó közötti különbséggel. Pl. az ÁKK honlapját a kincstár honlapjának hívja.
Nem értem, hogy elvileg szakemberek (azok?), hogy követhetnek el ilyen triviális hibákat? Korábban is volt linkelve Hold blog, de sose tudtak meggyőzni, hogy kövessem őket. :(

(#77040) ReSeTer


ReSeTer
senior tag

Helló!

Ha van most befektetetlen pénzem a webkincstári számlámon, akkor azt nem tudom visszautalni egy másik bankszámlára ingyen ugye? Ahhoz vennem kellene egy állampapírt és megvárni, hogy lejárjon?

(#77041) Genesist válasza ReSeTer (#77040) üzenetére


Genesist
tag

A webkincstár számláról a szabad pénzegyenleget bármikor ki tudod utaltatni a bankszámládra díjmentesen.

(#77042) axioma válasza ReSeTer (#77040) üzenetére


axioma
veterán

Nincs erre szuro, ki tudsz barmikor utalni a szabad penzegyenlegedbol. (Nyilvan valami fair usage -t erdemes tartani, ha nem akarjuk hogy ez a lehetoseg megszunjon.)

(#77043) PredatorZoli válasza avl (#77034) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Igen, áll.
5 TBSZ évre is egyenlően elosztva és az egyes tbsz-eken is nagyjából legyen meg a kívánt arány.
A tbsz-ek közti pénzmennyiség egyensúlyt közel tökéletesen csak egy tbsz rotációval (5 év) később fogom elérni, mert akkor fogom úgy szétgöngyölni azt a néhány egyenetlenséget ami most belekerült annak érdekében, hogy ne kelljen sokáig kötvényben kint ülni pénz egy részével. (A 3. tbsz évben (ez van idén) dupla adag lett befektetve majd a 4. tbsz évben 1 adag (ez lesz jövőre), így a 3. évnek a lejártarok(5 év múlva) átgöngyölök 1 adagot a 4. évre, majd 1 évvel később a 4. éveset átgöngyölöm az 5.-re így beáll az egyensúly...)
Szerintem a 7% ZPRX továbbra is jó. Nem látom okát hogy ezen változtatni kéne, attól pláne nem hogy van most némi perpatvar. Rebalansz tekintetében a 25/5-ös szabvány alapján még nem igényelt rebalanszot eddig egyáltalán.

[ Szerkesztve ]

(#77044) nihill válasza buca84 (#76325) üzenetére


nihill
őstag

Igaz múlt heti kérdés, de a gyerekednek úgy tudsz venni DKJ-t, hogy nyitsz neki rendes értékpapír számlát. Az hogy babakötvényes start számlája már van, nem gond, lesz most neki másik is.
Én is így csináltam pár hete, bementem a fiammal az államkincstárhoz, online nyitás nem játszott mivel ügyfélkapuja nincs, és az ügyfélszolgálaton nyitottam neki rendes értékpapír számlát. Igazából a gyereknek szerintem ott sem kellett volna lennie, mert mindent én írtam alá mivel kiskorú. De legalább látott ilyet is. És az ő mobil appjában látja a saját számláját, az én webkincstáramban pedig megjelent az övé is pluszban kiválaszthatóan, ránézhetek, bármit csinálhatok vele ha kellene.
Azóta van neki is DKJ-je, hagy ismerkedjen ezzel az egésszel.

(#77045) PredatorZoli válasza nihill (#77044) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Tudtommal ez nem így megy.
Pontosítsunk kicsit a korrektség kedvéért. A fiadnak nincs értékpapírszámlája. Neked van. Hogy később neki adod-e ami rajta van az egy másik kérdés, de a start számla az övé (az is csak ha betölti a 18-at), ez a normál pedig a tiéd. Függetlenül attól hogy elcipelted magaddal vagy sem.
Kiskorú értékpapírszámlát nem nyithat. (Kivétel öröklés)
Ez van a kincstár honlapján:
A Kincstár azt a személyt tekinti a számla feletti rendelkezés jogosultjának, aki a szerződést aláírta.
Szerintem ez azt jelenti hogy jogilag a tiéd, azt csinálsz vele amit akarsz...
Gyakorlatban persze a kívánt célt lehet eléritek vele de jogilag így korrekt ha ezt megjegyezzük. Egy esetleges válás/haláleset vagy hasonló esetén ez ugye érdekes lehet...

[ Szerkesztve ]

(#77046) tototos válasza Nordik (#77038) üzenetére


tototos
őstag

Ahogy előttem is mondták már, olyan DKJ ami kb akkor jár le amikor szükséged lesz rá.

(#77047) nihill válasza PredatorZoli (#77045) üzenetére


nihill
őstag

A nyitási papírokra mindenhova a gyerek adatai mentek, "csak" az aláíró voltam én. Az hogy ahogy írtad is, ez azt jelenti hogy én rendelkezem a számla felett, jelen esetben nekem érdektelen dolog.
Bankszámlája eleve nincs így kiutalni úgysem tudna, ugyanígy venni sem tudna magától. Ezeket úgyis közösen fogjuk csinálni, a bankkártyámmal.
Nekem az volt a lényeg, saját webkincstárból, "tisztán" csak a maga megtakarítását láthassa. Ez meg teljesül.

[ Szerkesztve ]

(#77048) richson válasza Lex Icon (#77039) üzenetére


richson
csendes újonc

Mondjuk a dilemma amit felvet ettől függetlenül szerintem jogos. Nem olyan egyszerű eldönteni, hogy mikor és milyen állampapírt kell venni... Persze eldöntheti az ember, hogy csak prémium állampapírt vesz pl. folyamatosan és akkor nem kell sokat vacillálni ezzel.

Nem számoltam ki, de kíváncsi lennék, hogy az általa ajánlott Hold Kötvényalap az elmúlt x évben milyen teljesítményt ért el az inflációhoz képest. Ha a költségek levonása után is sikerült nagyobb kamatprémiumot hozni az inflációhoz képest mint amit a prémium állampapír nyújt, akkor akár még összességében igaza is lehet...

(#77049) Lex Icon válasza richson (#77048) üzenetére


Lex Icon
senior tag

A cikk alapgondolatával és felvetett problémáival nincs gondom csak a (főleg kezdőket) félrevezető magyarázatokkal.
A saját alapjaikról nem volt szó a cikkben.

(#77050) Yager01 válasza aujjobba (#76979) üzenetére


Yager01
senior tag

Taníts mester :R azért ez elég jól ha hangzik :C Mennyire passzív a portfóliód, mennyi aktív hozzáértő munkát igényel? Egy részét a megtakarításaimnak ETF -be tolnám majd de más részét az államnak adnám DE lehet hagyni kéne a pi..ába az állami szektort és mindent ETF-be rakni

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.