Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#72001) Oppenheimer válasza paatrick (#71998) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Figyelj, én nem vennék most Teslát, dehát én 2019-ben sem vettem, hanem inkább Gazpromot, lol.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#72002) Boond


Boond
addikt

"Mások is úgy látják, hogy bár a a fejlett és fejlődő piacokat is a kamat- és hozamemelkedés jellemzi, a növekedési félelmek további erősödésével a fejlett piaci, core hozamokban azonban bekövetkezhet a tetőzés, sőt, akár egy fordulat is elkezdődhet."

https://www.portfolio.hu/befektetes/20220702/reg-elfeledett-befektetest-keltett-eletre-az-inflacio-magyarorszagon-553869

(#72003) julius666 válasza paatrick (#71998) üzenetére


julius666
addikt

Űrbiznisz? SpaceX-re gondolsz? Hiába Musk művek mind a kettő, meg szoros a viszony, de azért az egy másik cég.

(#72004) bozsokiandra


bozsokiandra
tag

Sziasztok!

Nyugdíjcélú megtakarításom eddig (10+ éve kezdtem) önkéntes nyugdíjpénztár volt, jelenleg havi 30k-t fizetek bele. Közben rájöttem, hogy a költség szempontból ez nem a legjobb megoldás, ezért nyitottam egy nyesz számlát és arra fizetném be a nagyobb összeget, az önkéntesre meg maradna a minimálisan előírt havi 10k. Az önkéntesből idén felvettem a hozamot és befizetem a nyeszre. Ezt 3 évente lehet és tervezem is rendszeresen a befizetés utáni adókedvezmény miatt.
A nyeszre a köv. portfóliót gondoltam: 25% magyar állampapír, 25% SP500 ETF, 25% DAX ETF, 25% BUX indexkövető ETF. Az etf-ekből a béta ft elszámolásúban tervezem megvenni a külföldi tőzsde magas minimum jutaléka (7 EUR) miatt.
Mi a véleményetek, jó az elgondolásom a költségek minimalizálására? Esetleg a BUX etf helyett esetleg jobban megérné megvenni a 4 magyar blue chipet egyedi részvényként? Úgyis az adja a BUX index 90+%-át.

(#72005) paatrick válasza julius666 (#72003) üzenetére


paatrick
senior tag

Na ennek még nem is néztem utána, azt hittem Teslán belül van. Akkor viszont még kevesebb a terjeszkedési lehetőség. Starlink nagy biznisz lehet majd de az is Spacex alatt fut. Most nézem a Teslának autóból van a bevétel 95%-a.
Kíváncsi leszek meddig tart ki a kezdeti előnyük. Rivian szerintem simán lelépi majd a Cybertruckot eladásban, ha Nio betör a piacokra akkor meg az összes Tesla modell felköthetni a gatyát. Jelenleg még egyeduralkodóként könnyen tudja hozni a növekedési számokat.

[ Szerkesztve ]

6 év "lelkes újonc", 4 év "kvázi-tag", 2 év "tag", 1 év "aktív tag", már senior tag. I'm doing my part. ¯\ ʕ•ᴥ•ʔ /¯

(#72006) SzGee válasza bozsokiandra (#72004) üzenetére


SzGee
aktív tag

ha jól tudom nyesz-re csak forintos papírt lehet venni, szóval a bétán kívül más külföldi nem is jöhetne szóba, de majd valaki kijavít, ha nem így van

If you leave me, can I come, too?

(#72007) Oppenheimer válasza paatrick (#72005) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Na, ha nem tudtad, hogy a Tesla es a Space-X ket teljesen kulon entitas, amiknek semmi kozuk egymashoz, akkor valoszinuleg alapvetoen nincs tul mely insightod az EV piacrol sem, igy kar elemezgetni is. :B

[ Szerkesztve ]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#72008) sajtos365 válasza bozsokiandra (#72004) üzenetére


sajtos365
tag

Akkor már leegyszerűsíteném 90% Vanguard All World+10% PMAP.

(#72009) bozsokiandra válasza SzGee (#72006) üzenetére


bozsokiandra
tag

Ez igaz.

(#72010) bozsokiandra válasza sajtos365 (#72008) üzenetére


bozsokiandra
tag

Fentebb írta Szgee, nem is lehet külföldi etf-et.
Béten csak ezek vannak forint elszámolásúak:

https://www.bet.hu/Befektetok/beta-piac/etf-ek/etf-ek-a-beta-piacon

(#72011) PredatorZoli válasza bozsokiandra (#72004) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Szerintem bux indexkövető eft-et nem is fogsz kapni, csak befalapként, az meg felejtős.
Én állampapírt se vennék rá, ha ez nyugdíjcél akkor hosszútáv, állampapír meg közép és rövidtávra való, így azt nyeszen kívül kell tartani.
Szóval inkább 75% S&P 25% dax a jó
Külföldi piacot nem is lehet elérni, ahogy már mások mondták is.

[ Szerkesztve ]

(#72012) sajtos365 válasza PredatorZoli (#72011) üzenetére


sajtos365
tag

Randomnál elérhető a BUX ETF.

(#72013) bozsokiandra válasza PredatorZoli (#72011) üzenetére


bozsokiandra
tag

Van bux etf: https://bet.hu/Befektetok/Reszveny-szekcio/BUX-ETF, ezt már megnéztem lehet is venni nyeszre.
Az állampapíron én is gondolkodtam hogy esetleg felesleges. Az önyp-s úgyis oda rakja a pénz egy részét, lehet hogy felesleges a nyeszre is vennem, bár oda tudok pemápot venni ami jelenleg jobb kamatozású, de intézményi befektetők nem vehetik.

(#72014) bozsokiandra válasza bozsokiandra (#72013) üzenetére


bozsokiandra
tag

pemáp helyett pmápot akartam írni.

(#72015) sajtos365 válasza bozsokiandra (#72013) üzenetére


sajtos365
tag

"Az állampapíron én is gondolkodtam hogy esetleg felesleges."

Szükség esetére, hogy ne rögtön részvényt kell eladj ha kell egy kis zsé.

BUX ETF-ben annyi jó van, abban nincs deviza árfolyamkockázat, elképzelhető a következő 40%S&P500 + 40%DAX + 10%BUX + 10%PMAP

[ Szerkesztve ]

(#72016) PredatorZoli válasza sajtos365 (#72015) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

ha nyeszen van akkor már miért adnál el bármit is kényszerből? Kell egy kis zsé??? Ami kenyérre esetlegesen kellhet, azt nyugdíj célú termék közelébe se szabad vinni...

[ Szerkesztve ]

(#72017) Sub-S válasza paatrick (#72005) üzenetére


Sub-S
senior tag

Az a NIO amit jelen állás szerint a LI is megelőzött(market cap)? ;]

(#72018) ivana válasza sajtos365 (#72012) üzenetére


ivana
Ármester

Semmi értelme, bőven jó helyette a 4 bluechip megfelelő arányban.

(#72019) PredatorZoli válasza ivana (#72018) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

és az is kérdés, hogy azokra szükség van-e ha ott van az s&p meg a dax.

(#72020) Kobe


Kobe
veterán

A biztonság árfolyama folyamatosan emelkedik, a rend és a biztonság Magyarország legkeményebb valutája

Nah, akkor holnap reggel erdemes _barmilyen_ devizat nagytetelben bezsakolni

[ Szerkesztve ]

(#72021) Szibilla


Szibilla
aktív tag

Sziasztok!

950 ezer jómagyar forintot szeretnék állampapírba fektetni, erre a pénzre 40 hónap múlva lesz szükségem egy fix összegű kiadás miatt. Nézegettem a kalkulátort és nem értem, hogy a 3 éves PMAP (44 hónapos) miért éri meg jobban, mint az 5 éves (72 hónapos), mikor az első 3 évben, mikor várhatóan még magas lesz az infláció, a magasabb kamatbónusz miatt az 5 éves tűnne jobbnak. Az eladási költség kb. ugyanakkora mindkettőnél. Mit értelmezek félre?

köszi!

(#72022) net91 válasza PredatorZoli (#72019) üzenetére


net91
senior tag

A kérdésre a válasz: Egyáltalán nincs rá szükség. (saját vélemény)

Az ember feláldozza az egészségét, hogy pénzt keressen. Aztán feláldozza a pénzét, hogy visszaszerezze az egészségét. És mivel olyan izgatott a jövőjével kapcsolatban, hogy elfelejti élvezni a jelent; az eredmény az, hogy nem él sem a jelenben, sem a jövőben; úgy él, mintha soha nem halna meg, és a

(#72023) Boond


Boond
addikt

Erről mit gondoltok?

Zöld Magyar Államkötvény 2032/G
2032.05.27 Fix HUF 7.67 %
részetek:

Aktuális vételi hozam (1MÁP/FMÁP - EHM, többi esetben ISMA)
8.18 %

Aktuális vételi bruttó árfolyam
79.02 %

Aktuális névleges kamat
4.50 %

Mondjuk van olyan 6 éves ami 8% felett hoz...

[ Szerkesztve ]

(#72024) Brandynew válasza Szibilla (#72021) üzenetére


Brandynew
őstag

Szia,

A 3 évesnek előbb jár le az első kamatperiódusa, így várhatóan előbb lesz magasabb a kamatbázisa (ami ugye mindig az előző évi átlagos inf.).

(#72025) Ra3 válasza Szibilla (#72021) üzenetére


Ra3
őstag

Nem lesz egyből januártól magas a pmáp kamata, kamatfordulótól indul az előző évi infla + kamatprémium, ha ez a 3 és 5 évesnél eltér van akkor valamelyik akár hónapokig is kevesebbet kamatozik.
Ezt már elemezgettük itt pár napja hogy nem hülyék az ÁK-nál sem, új papírokra sem akarnak majd egyből magas kamatot fizetni jövőre, valszeg kiadnak idén év vége felé egy olyat ami lefed minimum egy fél évnyi mennyiséget, és majd mondjuk jövő év végétől kell fizetni utána az idei infla+prémiumot.

''...te vagy a Jedi-ből az Onedin Kennedy?''

(#72026) PredatorZoli válasza Boond (#72023) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

az a kérdés, hogy hajlandó vagy-e kevesebb hozammal megelégedni azért cserébe, hogy menőzhetsz azzal, hogy te zöldséget vettél.
Én soha nem vennék ilyesmit, és ugyanezen okból nem nyúlok bottal se a minden féle ESG és társai bohózatokhoz.

(#72027) Szibilla


Szibilla
aktív tag

Köszi mindenkinek, így már ok. Nem is értettem, mi szükség egyáltalán a 3 éves PMAP-ra, de akkor nekem erre a célra tényleg az lesz a jobb.

(#72028) Rolly válasza PredatorZoli (#72026) üzenetére


Rolly
veterán

Azért ki kell számolni, mert most a névérték 80%-áért veszi... így végig 10 évig jó a kamat ha nem lesz brutális infláció. S a végén még realizál 25% plusz a névérték különbségen is...

(#72029) Ra3 válasza Szibilla (#72027) üzenetére


Ra3
őstag

Most ránéztem gyorsan, a 3 éves amit most venni lehet kereken 4 hónappal előbb fordul, azaz jövő február 20-tól már az idei infla + 0.75%-ot fizet. Az arra a négy hónapra a mostani 6.6% helyett lehet akár 12-13% is, ezt a különbséget az az éves 0.75% plusz amit az ötéves ad nem fogja ledolgozni.
Ezzel összefüggésben majd kell egy excelt gyártanom magamnak mert van olyan pmápom (2024/j) ami elég szerencsétlen ilyen szempontból. Szeptember végén fordul, még most is csak 5%-on ketyeg, jövő szeptembertől tudja az idei+1.7-et, de 2024-ben meg lejár, lehet hogy megérné átpakolni 2026/j-be amíg még kapható.

''...te vagy a Jedi-ből az Onedin Kennedy?''

(#72030) Oppenheimer válasza Ra3 (#72029) üzenetére


Oppenheimer
veterán

A kesobb fordulo allampapir is 1 evig fogja fizetni a magasabb kamatot, csak par honappal kesobbtol kezdve. Csak akkor erdemes a 3 eveset venni, ha nem akard 3 evnel tovabb allampapirban tartani a penzt.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#72031) Ra3 válasza Oppenheimer (#72030) üzenetére


Ra3
őstag

Ja igaz, közben összeraktam gyorsan a táblázatot, de azért van benne pár olyan változó ami eléggé bizonytalan, pl hogy 2023-ban mennyi lesz az infla meg hogy variálnak esetleg a visszaváltás költségén.
Nem bonyolítom tovább, ezt a pénzt 2024-nél tovább úgysem fogom állampapírban tartani.

[ Szerkesztve ]

''...te vagy a Jedi-ből az Onedin Kennedy?''

(#72032) nort_on válasza net91 (#72022) üzenetére


nort_on
senior tag

BUX-ot "érdemes" venni. Ja, nem... ;]
1Y: -20%
5Y: +10%

SXR8 (S&P500 forintos ETF):
1Y: +15%
5Y: +82%

(#72033) Boond válasza PredatorZoli (#72026) üzenetére


Boond
addikt

Azért kérdeztem, mert ennek is szép kamata van ha 2 évvel fizet tovább jelenleg akár jobb is lehet, mint ami itt forgott... de ha a 2028-as vagy melyikről volt itt szó korábban 9-10%ot fizetne évente.... nah akkor az lehet jobb... mondjuk ilyen távra fene tudja mi lesz... amúgy nem mentőzésért írtam, csak feltűnt, hogy ennek is feljebb ment.

Szóval akkor annyira nem jó/jobb vétel.

(#72034) Oppenheimer válasza nort_on (#72032) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Nagyon durva h S&P500 1 eves tavon +15%-n van forintban. :C

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#72035) bernel


bernel
tag

Az ilyen portfolio.hu-s portfólióajánlós cikkek az átlagembernek szólnak, vagy profi tradereknek?

"A megemelkedett nemzetközi kötvényhozamokat devizaswappal forintosítva pedig már közepes futamidőkön is 10% feletti forinthozamokat érhetünk el, amivel az elmúlt időszakkal szemben már reálhozamot is várhatunk."

Felteszem az átlagember nem fog devizaswappal külföldi kötvényt venni, legfeljebb külföldi kötvény ETF-ből tud venni, ami nem egészen ugyanaz, mint amit az alapkezelő úr ajánlgat.

(#72036) sajtos365 válasza ivana (#72018) üzenetére


sajtos365
tag

"Semmi értelme, bőven jó helyette a 4 bluechip megfelelő arányban."

Havi 30k-ból nem túl költséghatékony lenne neki.

(#72037) Lex Icon válasza Szibilla (#72027) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Nekem ez a kalkulátor nem kerek. Ahogy Oppenheimer is írja az eltérés abban van, hogy az elején 4 hónappal kevesebbet kamatozik 5,1+Prémium %-on és 4 hónappal többet a végén, 2025-ben 3,5+Prémium%-on. Tehát a 3 éves kevesebbet kellene kamatozzon még ennyivel is, nem csak a 0,75% prémium miatt. Akkor most mi van?
A másik hiba, de erről nem a kalkulátor tehet, hogy ugyanazzal a sorozattal számolja a visszaforgatott kamatokat, ami eltérést okozhat, de ezt a kalkulátor írja is.
Egyébként a kalkulátor figyeli, hogy ép melyik sorozat él és annak a kamatozási periódusait veszi figyelembe?
Szerk.: Leteszteltem és 44 hónapnál írja, ki, hogy a lejáratnál miért van visszaváltási költség, így gyanús, hogy úgy számol, mintha most lenne a kibocsátás, ami persze hiba.

[ Szerkesztve ]

(#72038) Lex Icon válasza Lex Icon (#72037) üzenetére


Lex Icon
senior tag

A 44 hónap mégis csak jó, mert mostantól akkor jár le (2026.02.20).
Akkor viszont nem értem az eltérést.

[ Szerkesztve ]

(#72039) sajtos365 válasza Lex Icon (#72037) üzenetére


sajtos365
tag

Nekem sem stimmel, 40 hónap alatt kb. 0,5%-al kevesebbet kéne kamatozzon a 3 éves (44 hónapos) PMÁP mint az 5 éves, de lehet csak elszámoltam valamit.

[ Szerkesztve ]

(#72040) Lex Icon válasza sajtos365 (#72039) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Összedobtam Calc-ban és ha figyelmen kívül hagyom a máig felhalmozott kamatot, akkor visszaváltási díj nélkül 2025.11.20-ig az 5 éves 29,86%-ot kamatozik. A kalkulátor 29,51%-ot hoz, tehát majdnem annyi, gondolom, a felhalmozott kamat és a nem pontos végdátum miatt kicsit kevesebb.
A 3 évesnél nekem 26,4% jött ki, a kalkulátorban 31% van, ami szerintem hibás.
2026/J, 2028/K

[ Szerkesztve ]

(#72041) sajtos365 válasza Lex Icon (#72040) üzenetére


sajtos365
tag

Ez érdekes, nekem ez jött ki: 2026/J és 2028/K

(#72042) Stanlee


Stanlee
őstag

Ha azt a humanoid droid-ot tenyleg megcsinaljak par even belul, akkor az sokkal nagyobb piac lesz, mint az auto. Leginkabb az apolasban iszonyatosan sok cash van. Ha odaig kerulok es lesz ra lehetoseg, en biztos robottal fogom a pelenkam csereltetni.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#72043) Lex Icon válasza sajtos365 (#72041) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Ez nagyjából annyi, mint nekem, csak te levontad az 1%-ot és 3-áig számoltad, de a lényeg, hogy több mint 3%-kal gyengébb a 3-éves ezen a távon.

(#72044) Oppenheimer válasza Stanlee (#72042) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Hát nagyon remélem hogy ez egy kiforrott tech lesz mire én 70+ leszek, különben nagyon borús jövő vár ránk. Bár én elég szkeptikus vagyok. Melyik cég is csinál ilyet? Megnézném

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#72045) Lex Icon válasza Oppenheimer (#72044) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Az OCP. :DD

(#72046) sajtos365 válasza Lex Icon (#72043) üzenetére


sajtos365
tag

Egyezik a számításunk, 1 vagy másfél évre valóban a 3 éves a nyerő, de a 40 hónapos példánál maradva 5 éves a jobb, legalább is a kalkulátorban lévő inflációt véve alapul.

Számítás

(#72047) Boond válasza Stanlee (#72042) üzenetére


Boond
addikt

Nem inkább egy jó csajjal? (Ha már dúsgazdag leszel a tőzsdéből? :D )

(#72048) Árpi001 válasza Lex Icon (#72045) üzenetére


Árpi001
senior tag

[link] ;]

A Föld a Naprendszer elmegyógyintézete.

(#72049) Lex Icon válasza Árpi001 (#72048) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Az az.

#72047 Boond:
Nem biztos, hogy "egy jó csajnak" a teli pelenkáját akarja mutogatni. :D

(#72050) allampapir válasza Lex Icon (#72040) üzenetére


allampapir
csendes újonc

Köszönöm, hogy felfedezted a hibát! Az elmúlt napokban módosítottam a kalkulátor kódján, hogy a jövőben könnyebb legyen megoldani, ha változtatnak egy új papír futamidején és egy hiba került a gépezetbe. Miután "lejárt" a 36 hónap, újra az 1. évi inflációval számolt (vagyis a 2022. évre vonatkozóval), így jobb eredmény jött ki, mint kellett volna. Ezért volt az, hogy 37 hónap alatt pontos volt. A hibát kijavítottam, futtattam is egy számolást arra, amire Te, és már 26,13%-ot hoz. A .27 eltérés abból adódik, hogy napra pontosan számoltál, a kalkulátor pedig teljes hónapokkal dolgozik.

Reméljük ilyen nem lesz, de ha a jövőben is találsz/találtok hibát, megköszönöm, ha jelzitek, elsősorban a kapcsolat@allampapirkalkulator.hu címen, de igyekszem figyelni a topikot is.

Köszi még egyszer és szép estét!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.