Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#53001) aujjobba válasza pr3d1 (#53000) üzenetére


aujjobba
addikt

'tracks the 100 largest stock on the US-market, whose IPO (Initial Public Offering) dates back less than 1000 days'

Nem 1000 napig tartja.
Azt a legnagyobb szaz amcsi ceget tartja, aminek az IPO-ja kevesebb, mint 1000 napja tortent.

szerk.: bocs, a US-market lehet nem amcsi ceget jelent, hanem amcsi tozsden jelen levo ceget, ami ugyebar lehet nem-amcsi ceg is. De a lenyegen ez nem valtoztat talan.

szerk.2: na a doksija mar US-domiciled ir, az meg megiscsak amcsi szekhelyu ceget jelent :)

[ Szerkesztve ]

(#53002) vnorbi


vnorbi
aktív tag

A pénteken dél körül indított euró utalásaimat az RC csak este 6 után írta jóvá, így csúsztam hétfőre az elköltésével. De nem gond, az árfolyam esett közben, így jobban jártam, mint ha már pénteken megérkezik, ahogy régebben.

A Xetra 9-kor nyit, de a Frankfurt már 8-kor, így ott figyeltem a kiszemelt papír árfolyammozgását, és az alapján már meg is volt, hogy milyen árfolyamon és hány darabot vennék. 9 előtt pár perccel ránézve az látszott, hogy kissé még ment fölfelé az árfolyam, nem teljesült volna azonnal a tervezett limit vétel. Nincs mit tenni, ez van. Azt azért véletlenül megnéztem, hogy milyen spread van a középhez képest, és rá is csodálkoztam, hogy 1% fölötti érték jött ki, de arra gondoltam, hogy nem népszerű ETF, ezért a ritka tranzakciókon többet akar keresni a market maker (darabszámok alapján hihető volt, hogy ő van ott).

Aztán jött a 9 óra, az addig folyamatosan változó árfolyamú ajánlatok eltűntek, 3-5 percig nem mutatott semmit a tőzsde (Frankfurt valós időben, a Xetra meg a késleltetés miatt), de mivel úgy tűnt az előző fél óra alapján, hogy fölfelé megy az árfolyam, viszonylag nagy nyugalommal beküldtem a Xetrára a megbízást, hogy teljesülni úgysem fog, aztán ha tovább megy fölfelé az árfolyam, akkor legfeljebb növelem a limit árat, és eggyel kevesebbet veszek.

Ehhez képest azonnal teljesült, és maradt is még bő 10 euróm (majdnem két darab ára). Kivártam volna, hogy helyreáll az adatközlés, és beteszem az ajánlatom a tényleges árfolyam alá, azóta teljesült volna +2 darabbal.

A 9 óra utáni "újraindulás" után már 0,28%-os spreadet számoltam, úgyhogy előtte nem feltétlenül a market maker ajánlatát láttam az 1% fölötti értékkel.

Kár ezzel végül is nem ért, piaci árfolyamon teljesült a megbízás (amikor már alacsony volt a spread), a maradék pénzt meg majd a következő hónapban elhasználom, de lehetett volna jobban csinálni.

Tanulság legközelebbre:
Kivárom, hogy a tőzsde mutassa az ajánlatokat.
Amikor indokolatlanul magas spreadet látok, akkor nem adok megbízást.

[ Szerkesztve ]

(#53003) aAron_


aAron_
őstag

Már a Telex-es clickbait-híradóba is bekerült a Portfólió, nem is akármivel. Ezek után remélem lesz egy állandó helye. :DDD

[ Szerkesztve ]

What is your ikigai?

(#53004) Ixion77 válasza aAron_ (#53003) üzenetére


Ixion77
őstag

Szerintem ők is tudják hogy a fél ország röhög rajtuk ezért, de nem számít mert az adatok azt mutatják, hogy a kattintásszám - és ezáltal a bevétel - növekedett.
Talán ezért indult el már a prohardver is hasonló irányba:
"Brutálisan nagyot kockáztat az Intel"

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#53005) Lex Icon


Lex Icon
senior tag

Micsoda gyöngyszemet kaptam ma:
MAGYARORSZÁG BEJEGYZETT CÉG :U (facepalm)

(#53006) A2lite válasza Lex Icon (#53005) üzenetére


A2lite
csendes tag

Lyézus

(#53007) A2lite


A2lite
csendes tag

Amúgy ez érdekes:
https://www.cnbc.com/2021/03/08/how-the-young-plan-to-spend-stimulus-checks-deutsche-bank.html?utm_term=Autofeed&utm_medium=Social&utm_content=Main&utm_source=Twitter#Echobox=1615202663

(#53008) zsigaa94 válasza A2lite (#53007) üzenetére


zsigaa94
csendes tag

"stimulus checks" azt jelentené, hogy érzelmi alapon?
Tehát nem "szokásos" érvek/eredmények alapján.

(#53009) aujjobba válasza zsigaa94 (#53008) üzenetére


aujjobba
addikt

Dehogy, a helikopterpenz a stimulus check.

(#53010) travix válasza Stanlee (#52983) üzenetére


travix
aktív tag

Néhány spac most iszonyat jó árban van illetve volt pénteken 10-11dollár körül én most ezeket veszem, mert nem bírnak sokat esni viszont felfele a csillagos ég a határ :D

(#53011) bandus válasza travix (#53010) üzenetére


bandus
veterán

ebbe hol lehet pénzt tenni? :D

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#53012) Dare2Live


Dare2Live
nagyúr

csak mert téma volt. Mégis, mit higgyünk el a magyar koronavírus-adatokból?

Félő a kérdés nem is az mi mást hanem hogy mennyire kozmetikáznak....

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#53013) travix válasza bandus (#53011) üzenetére


travix
aktív tag

Én sftw-t vettem és acic-ot, de ugye merge előtt érdemes eladni ezért figyelni kell a dátumát, mert utána sokat eshet mint pl. chargepoint ami szerintem jóval többet ér, de majd idővel eldől (azt nem adtam el)

[ Szerkesztve ]

(#53014) Veron


Veron
őstag

BEVA/OBA kérdés:
épp ismerőssel vitáztunk, hogy szükséges-e feldarabolni a vagyont 100k EUR egységekre. én azt állítottam, hogy igen, mert a BEVA csak ezen összeg alatti vagyont téríti meg a bróker bedőlése esetén.
neki az az álláspontja, hogy ilyenkor a brókernek/forgalmazónak a TBSZen lévő eszközöket át kell adnia egy másik letétkezelőnek érintetlenül. kérdésem: miért kellene? ott van a Quaestor, ha ilyen történt volna, akkor senki sem futna a pénzéért. :F
egyébként mi véd a kibocsátó bedőlésétől? a kibocsátó hazai piacfelügyelete ezeket kordában tartja (pl. Vanguard, BlackRock). gondolom: ez lenne a logikus.

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

(#53015) #24334592 válasza bandus (#53011) üzenetére


#24334592
törölt tag

menj lottózni, jobban jársz :U

"When you invest money in a SPAC, you're generally investing in the hope that the SPAC's management will find a great, profitable target company "

ha Random Walk on Wall Streetre gondolok, dotcom 2 lufi van nft-vel, spac-kel, kriptóval. Mindezt megfejelve egy végtelen pénznyomdával ;]

apropó, egész jól halad a forint. Aki benne van a 300millás+ vagyoni körben, azt mondjuk nem érinti

[ Szerkesztve ]

(#53016) emvy válasza #24334592 (#53015) üzenetére


emvy
nagyúr

Ez önmagában azért nem elegendő érv ellenük.

When you invest money in a company, you're generally investing in the hope that the company's management will create a great, profitable target company "

while (!sleep) sheep++;

(#53017) aujjobba válasza Veron (#53014) üzenetére


aujjobba
addikt

A Questor eseteben az eszkozok nem leteztek, csak hamisitott kivonaton.
Nem volt mit atadni senkinek, mert sose letezett.

[ Szerkesztve ]

(#53018) nort_on válasza Dare2Live (#53012) üzenetére


nort_on
senior tag

Itt igazából a kórházban kezeltek száma és a lélegeztetett betegek száma a lényeg, a tesztek eredménye tulajdonképpen "lényegtelen". Persze előfordulnak malőrök, ahogy ma is történt. :)

Aki szereti a grafikonokat, érdemes görgőzni, 1, 2 és 3. hullám adatai szépen összehasonlíthatók. Ez is a "hivatalos adatokból" dolgozik. [link]

[ Szerkesztve ]

(#53019) #24334592 válasza emvy (#53016) üzenetére


#24334592
törölt tag

egy biankó cég nem elég érv ellenük? Ezekhez képest a shitcoin trading maga a megtestesült fundamental investment :D

[ Szerkesztve ]

(#53020) emvy válasza #24334592 (#53019) üzenetére


emvy
nagyúr

Nem feltetlenul, sot. Nezd meg, hogy pl. a tipikus venture capitalist hozzaallas az az, hogy a csapatba fektetnek, nem feltetlenul a jelenlegi termekbe. Tehat ha van valaki, akinek jo a track recordja, akkor ez lehet egy modja annak, hogy az IPO-nal kicsit hamarabb be tudj szallni a cegbe valamilyen modon.

Nem mondom, h ez a vilag legtutibb uzlete, de nem egy random csapat embernek adod oda a penzt.

while (!sleep) sheep++;

(#53021) Veron válasza aujjobba (#53017) üzenetére


Veron
őstag

oké, a Quaestor nem volt jó példa.
de maga a kérdés attól még valid.

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

(#53022) aujjobba válasza Veron (#53021) üzenetére


aujjobba
addikt

Nem biztos hogy jol tudom, de azt hiszem a random capital pl. a KELER-nel tartja a szamlakat. Ergo ha az RC bedol, de a papirjaid a KELER-nel rendben megvannak (ezt ellenorizheted a havi MNB-s ellenorzo linken), akkor elvileg felned nem kell.
Esetleg a KELER bedolesetol.

Nade javitsatok ki ha tevedek, ez nekem ingovanyos talaj.

(#53023) nort_on válasza aujjobba (#53022) üzenetére


nort_on
senior tag

Random Capital-nél így van.

Cuki videó [link]
Kiszámoló blog (OBA és BEVA) [link]

[ Szerkesztve ]

(#53024) PredatorZoli válasza Veron (#53014) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Én azt állítom, hogy 100k eurt nem érdemes túllépni és ebben az esetben darabolni célszerű a befektetést több szolgáltatóra. Előfordulhat ugyanis, hogy a befektetésedet ellopják, így hiába kellene azt nekik másnál tárolniuk, mégsincs ott, mert megfújták. Ez a fő lényege a Bevanak, egyszerű csődnél ahol nincs elsikkasztás vagy csalás, ténylegesen hozzájutsz az értékpapírokhoz jó eséllyel.
Egyébként a több szolgáltatóhoz való szétosztásnak egyéb előnyei is vannak, például nem vagy kiszolgáltatva annyira 1-1 díjemelésnek, mert nem ott van mindened.
Nyilván kis összeggel nem költséghatékony, 10-15M felett hosszabb prognosztizált időhorizontnál már érdemes szerintem porlasztani, hogy a jövőbeli hozamokkal se lépd át olyan hamar a 100k-t.

(#53025) vnorbi válasza aujjobba (#53022) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Az RC-nél vett külföldi papírok (USA és Európa) az Interactive Brokers-nél vannak, nem itthon a KELER-nél. Mondjuk amióta az RC állománya átkerült az IBCE-hez, aminek a központja Budapesten van, akár itthon is lehetnének a külföldi papírok, de ilyen változásról nem hallottam még.

Az MNB-s lekérdezéssel azt lehet lekérdezni, hogy a bróker mit jelentett az MNB-nek. Az MNB nem ellenőrzi, hogy ezek az adatok megfelelnek-e a valóságnak. Ha a lekérdezett adatokban a számlatulajdonos hibát lát, akkor is az az első, hogy az MNB elküldi őt a brókerhez, hogy próbálja meg tisztázni az eltérés okát, és ha ez nem vezet eredményre, akkor jön az MNB.

Bő egy éve ilyen anomáliák voltak ebben a rendszerben, és ez azóta sem változott.

(#53026) aujjobba válasza vnorbi (#53025) üzenetére


aujjobba
addikt

Úgy viszont értelme sincs az egésznek.
Ráadásul lekérdezni se egyszerű, egyszer próbáltam, havonta új jelszó eldugva a kivonatba, a felhasználó azonosító megint máshol, aztán mikor megjött a levél hogy le tudom kérdezni, napokig nem engedett be még a rendszer.

(#53027) zsigaa94 válasza vnorbi (#53025) üzenetére


zsigaa94
csendes tag

Azért remélem ha a RC-nál beüt a buli, az egyes papírok értékét nem a mennyiség-el fogják számolni, ahogy ez most is szerepel az MNB-s lekérdezésben.
Aujjobba: Amúgy igen én most a múlt havit tudtam lekérdezni, és köszi a helikopteres infót.

(#53028) aujjobba válasza zsigaa94 (#53027) üzenetére


aujjobba
addikt

Mi mással számolnák?
Mennyiség szorozva az éppen aktuális árfolyammal.

Az éppen aktuális azért írtam így, mert nem ugrik be, hogy a csőd napján aktuális, vagy a kártalanítás napján, vagy mi pontosan az a dátum amivel átszámolják.

(#53029) PredatorZoli válasza aujjobba (#53028) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

A kifizetést megelőző 180 nap átlagárán fizetik ki, ezzel vagy jól jársz vagy nem.

(#53030) PredatorZoli válasza aujjobba (#53026) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Az egész pdf lejelszavazós cucc arra jó hogy jól kizárja magát az ember a saját dolgaitól. Mindennek más jelszó, sehogy se enged be, elengedtem.

(#53031) mrhero válasza travix (#53010) üzenetére


mrhero
tag

Amennyiben a merge még nem lett bejelentve ez igaz ("nem bír sokat esni"). Két általad megvett SPAC-ből egynél tuti nem lesz már visszatérítés (ergo nincs garancia hogy nem esik jóval 10 alá), mivel be lett jelentve az ügylet hivatalosan is. A másiknál meg nagyon valószínű hogy nem lesz, mert nagyon úgy néz ki ott is meglesz a merger csak még nincs megerősítve. Az ACIC-nál megvan a hivatalos deal az Archer-rel, tehát ennél igenis mehet 10 dollár alá az árfolyam. A ~10 USD garancia akkor jár, ha a SPAC által meghatározott időn belül nem hozzák tető alá a dealt. És ha van is garancia, akár két év is eltelhet mire visszakapod a pénzed. A másik említett SPAC-nél még nincs hivatalosan bejelentve a deal, de úgy néz ki megvan a befutó: egy Blacksky nevű cég. El lehet képzelni, hogy erre a pletykára leesik 10USD köré a SPAC értéke, akkor mi vár rá miután megerősítik a dealt. Szerintem a SPAC egy jó eszköz lehet a portfólióban, ha ésszel választasz. Az szinte biztos, hogy amíg nem szabályozzák ezt a területet szigorúbban lesz egy két komolyabb hullámvasút, csak tudni kell meglovagolni ;]

(#53032) Veron válasza PredatorZoli (#53024) üzenetére


Veron
őstag

Világos.
És mi a helyzet sikkasztás, csalás esetében?
Hovatovább, mi van, ha a külföldi kibocsátó dől be?

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

(#53033) travix válasza mrhero (#53031) üzenetére


travix
aktív tag

Nem úgy van ha bejelentik akkor sem mehet 10 dollár alá, mert a belső befektetők pénze le van kötve a merge beteljesüléséig?

(#53034) mrhero válasza travix (#53033) üzenetére


mrhero
tag

Hmm, lehet hogy igazad van és mégsem a deal hivatalos bejelentéséig, hanem a merge konkrét megvalósulásáig él a garancia.. Valahol mintha az előbbit olvastam volna, de igazából annak lenne értelme a valóságban amit te írsz, amíg a merge maga le nem zárul.

(#53035) Rendo84


Rendo84
senior tag

Sziasztok!

Idén 03.29-én fog lejárni a szerződésem a Fundamentánál.
Az utolsó márciusi hónapot is befizettem már.
2 hónappal ezelőtt beszéltem a fundás üzletkötőmmel, aki szeretett volna lehetőséget kínálni, hogy már Januárban is kivehetem az összeget, mert nem fogok kevesebbet kapni már úgy sem. (Korábban szeretett volna rábeszélni kombináljam hitellel is, persze a nagy lótúrót. :) )
Ez a része lehet igaz is a történetnek, de mivel a betéti kamatot, ami több 100 eFt-ra rúghat elvileg, azt viszont féltem, ezért nem is mentem bele, hogy a kötött szerződést előbb felrúgjam és esetleg hátrányt szenvedhetnék emiatt.

Kérdésem az volna, hogy aki már vett ki pénzt a fundától, hogy mi ennek a menete? Kapni fogok nyilatkozatot hogy szeretném kivenni? Mire kell figyelnem hogy gördülékenyen és veszteség mentesen jöjjek ki belőle? Milyen számlákat fogadnak el és mik azok amiket pl nem?

Minden tanácsot és segítséget előre is köszönök! :R

[ Szerkesztve ]

(#53036) aujjobba válasza Rendo84 (#53035) üzenetére


aujjobba
addikt

Lakashitelbe torlesztettem elo vele.
Kaptam nyilatkozatot, talan be kellett jeloni mire fogom kolteni, ugy emlekszem, meg hogy milyen szamlaszamra utaljak a penzt, stb.
Kesobb pedig a banktol kellett visszakuldeni nekik egy igazolast arrol, hogy a penz beerkezett hozzajuk es valoban elotorlesztesre lett felhasznalva.

(#53037) Rendo84 válasza aujjobba (#53036) üzenetére


Rendo84
senior tag

Nekem nincs hitelem szerencsére és nem is tervezek a jövőben sem.

[ Szerkesztve ]

(#53038) nort_on válasza Rendo84 (#53037) üzenetére


nort_on
senior tag

OTP LTP-ről tudok nyilatkozni, de nekem is hitel volt. Kapsz majd egy csomagot, abban benne lesz minden. Illetve ezek neten is elérhetőek, így már most is meg tudod nézni az OTP LTP oldalán, információtár > letölthető dokumentumok > ügyintézési nyomtatványok. Itt van 3 nyomtatvány amiben hasznos infó van számlázáshoz is: általános tudnivalók, dokumentumlista és számlaösszesítő. Van GYIK is.

Feltételezem a Fundánál is van ilyen, nem hiszem, hogy olyan sokban eltérne, mivel ua a törvény vonatkozik rá. Az ügyfélszolgálatot érdemes hívni, akár többször is, az rögzített vonal, (elvileg) nem mondhatnak hülyeséget (de pl OTP-s 3 ügyfélszolis 3 különböző dolgot mondott...).

[ Szerkesztve ]

(#53039) nort_on válasza nort_on (#53038) üzenetére


nort_on
senior tag

A lenti OTP-seken kívül a Fundánál ez a két doksi lehet érdekes neked:
- Tájékoztató a lakáscél igazolásról magánszemélyek részére
- Lakáscélok, amelyek megvalósíthatók Fundamenta lakásszámlával

(#53040) DamianB válasza aujjobba (#53036) üzenetére


DamianB
őstag

Én hazfelujítasra kiutaltam amiből lakásvásárlás lett . Október óta PMAPban van . Lassan kicsúszok a hat havi leigazolásból de kérni fogok hosszabbítást rá mivel nem készült el a lakás. A Fundamenta irodában nagyon segítőkészek érdemes be menni ha pesti vagy .

"Arms wide open, I stand alone I'm no hero and I'm not made of stone Right or wrong, I can hardly tell I'm on the wrong side of heaven And the righteous side of hell I'm on the wrong side of heaven And the righteous side, the righteous side of hell"

(#53041) Lex Icon


Lex Icon
senior tag

Tudtok olyan oldalról, ahol az (UCITS) ETF-ekre lehet keresni a benne lévő cég(ek) alapján?
Pl.: megadom az Amazont vagy a VW-t és kiírja, hogy melyik ETF-ben mekkora arányban szerepel, esetleg csökkenő sorrendben.
Köszönöm.

[ Szerkesztve ]

(#53042) SzGee válasza Lex Icon (#53041) üzenetére


SzGee
aktív tag

én ezt ajánlom, bár nem ucits-es, de az amerikai alap alapján már tudsz európai megfelelőt is keresni - bár ahogy látom csak a 15 legnagyobb elem között keres

https://etfdb.com/tool/etf-stock-exposure-tool/

[ Szerkesztve ]

If you leave me, can I come, too?

(#53043) Lex Icon válasza SzGee (#53042) üzenetére


Lex Icon
senior tag

A US->EU megfeleltetés egy rémálom, főleg, hogy nem nagy az átfedés, mert US ETF-ből sokkal több van.
De, azért köszi.

(#53044) mgoogyi válasza Lex Icon (#53041) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Mi a célod ezzel?
(Én akkor kutattam hasonlókat, amikor a portfólióm arányait próbáltam belőni a Quality és az All-World között)

(#53045) Lex Icon válasza mgoogyi (#53044) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Olyan ETF-eket keresek, amikben bizonyos cégek nagyobb arányban szerepelnek. Gondoltam, nem csak bennem merült fel ez az igény, így talán van rá kereső, mert egyesével keresgélni a pdf-ekben nem megoldás, főleg, hogy lehet, nincs is olyan ETF, amiket keresek.

[ Szerkesztve ]

(#53046) Ixion77 válasza Lex Icon (#53045) üzenetére


Ixion77
őstag

Akkor miért nem veszed meg azoknak a cégeknek a részvényeit direktben? Úgy az ETF költségét is megúsznád.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#53047) Lex Icon válasza Ixion77 (#53046) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Pont azért nem, mert nem akarom egyesével venni, mert úgy nem költséghatékony, ráadásul $-ban lehet csak és a váltás is dupla pénz. Nem akarom szétforgácsolni a devizákat, mert a rebalancing, átcsoportosítás, rotálás, ... túl magas költséget adna.
Folyamatos befektetés esetén nem költséghatékony.

(#53048) aujjobba válasza Lex Icon (#53047) üzenetére


aujjobba
addikt

Szektor ETF-ek esetleg, mondjuk IT, healthcare, stb.
Bár ezzel meg az a baj, hogy sok olyan részvényt is megveszel velük amit egyébként nem akartál. Ez igaz az egész elképzelésedre.

(#53049) Kobe válasza Lex Icon (#53047) üzenetére


Kobe
veterán

Csak egy tipp, de ha kulon broker is jatszik, akkor az is jarhato ut lehet, hogy trading212 nel csinalsz magadnak egy pie-t az adott reszvenyekkel es %os reszaranyukkal es beallitasz hozza mondjuk havi rendszeres vasarlast, vagy alkalmit X osszegben
A balanceolast meg mar csinalja a broker es ahol lehet ott fractional sharet is vesz belole

(#53050) Lex Icon válasza aujjobba (#53048) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Köszönöm, hogy próbáltok (más) megoldást találni, de én egy cég alapján ETF lekérős oldalt keresek. Ha nincs (nem tudtok), akkor is ok.
A többi ETF kiválasztásos, rv. vásárlásos dolgokat ismerem.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.