Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#27901) htomi85 válasza concret_hp (#27899) üzenetére


htomi85
tag

Arbitrálni nem fogsz tudni. Azok az idők elmúltak.
Innentől a leglikvidebben kell kereskedni, nyilván.
Feltéve hogy a brokidíjak nem magasabbak azon a tőzsdén neked.

[ Szerkesztve ]

(#27902) concret_hp válasza htomi85 (#27901) üzenetére


concret_hp
addikt

hát azért arra egyedül is rájöttem, hogy arbitrálni nem fogok :D
adózásügyileg pl lehet-e különbség arra gondoltam, de a likviditás is valós szempont lehet, bár ami 2 v több tőzsdén forog ott úgy sejtem ez nem gond

vagy fullba vagy sehogy :D

(#27903) concret_hp


concret_hp
addikt

ill amúgy azt mondjátok el, ha a 2 pénztáros papír közül az egyik lassan 20x árnál jár, a másik miért csak 4x nél? :D

vagy fullba vagy sehogy :D

(#27904) zsoltee10 válasza concret_hp (#27903) üzenetére


zsoltee10
addikt

A Konzumban 3 milla papír forog a piacon, Opimusban 69 milla. Konzumban kicsi a közkéz és kiszívták a keveset is a stabil kezek... meg ott már voltak hírek, Hunguest Hotels, balatoni kempingek és az MKB.

[ Szerkesztve ]

(#27905) Peter.70 válasza MuMa012 (#27881) üzenetére


Peter.70
őstag

Ha meg nézed a USD - HUF görbét, kb 281-nél van egy rés. Ezt mindenképpen be fogja tölteni valamikor. Tehát addig minimum vissza fog gyengülni a HUF. Remélem minél hamarabb, már én is nagyon várom :)

[ Szerkesztve ]

(#27906) concret_hp válasza zsoltee10 (#27904) üzenetére


concret_hp
addikt

oké, de ha azt nézed, akkor mostanra a 10x árat nézve, akkor ~ 2.3x annyi csak a közkézhányad ft-ban.
3x 1869 meg 69x 190...

vagy fullba vagy sehogy :D

(#27907) zsoltee10 válasza concret_hp (#27906) üzenetére


zsoltee10
addikt

most. de egy árban voltak. A Konzumnál jöttek a hírek, meg tudott indulni. Opimusnál sok a napizó és nagy hírek még nem voltak.

(#27908) MuMa012 válasza Peter.70 (#27905) üzenetére


MuMa012
tag

Örülök, hogy nem csak én játszok el ezzel a gondolattal. :) Én arra gondoltam, hogy ezen felül beraknám egy USD-s befektetési alapba, hogy még ezen felül egy stabil 2-4 százalékot kamatozzon egy évig.

(#27909) htomi85 válasza MuMa012 (#27908) üzenetére


htomi85
tag

Lesz még 281 az USD, de nem azért mert ott van egy rés. És egyéb homeopátia.

(#27910) Kobe


Kobe
veterán

off topic kérdés, de nem ismertek olyan költségmenedzser applikációt, amit shared módban is lehet használni, vagyis megosztott adatbázisa van ?

Eddig expense managert használtuk androidra, de külön külön asszonnyal, gondoltuk keresünk egy olyat aminek az adatbázisa közös így nem kell "merge"elgetni minden hónapban a kettőt

(#27911) htomi85 válasza Kobe (#27910) üzenetére


htomi85
tag

A legegyszerűbb, ha a beérkező fizudból elteszed a megtakarítani kívánt részt egy másik számlára (megtakaritási, bróker, állampapír), a maradékból meg élsz. Ennyi.
Én sima excelben vezetem amúgy, amikor fizetek valamiért, kapok blokkot vagy valamit. Azt begyűröm a tárcába és x naponta felírom. Excelt meg lehet osztani bármelyik felhőszolgáltatónál.
500 forint alattit fel sem írom, drágább annál az idő.

(#27912) Kobe válasza htomi85 (#27911) üzenetére


Kobe
veterán

én ennél kicsit szigorúbb feltételrendszerrel élek, mert elég sok fele megy ki és befizetés, van egy fix megtakarítási cél, különböző formákban, van megtakarítási számla, meg minden, de szeretem trackelni a költségkategóriákat illetve hogy minden utalás teljesült e pl....kocsi költségeit és fogyasztását pl, illetve megvan hogy egy adott hónapban milyen költségkategóriára max mennyit szánok, totálban... nézem havi szinten melyik kategóriánál hogy áll a célhoz képest, és aszerint "korrigálok" ha kell....lehet ez már kcisit túlzás,d e egyszer kell besetupolni a progikat hozzá, utána működik :)
Ezért kellene a jelenleginél kcisit fejlettebb progi, de ahogy nézem a spendless és evenfy már felhőben dolgozik

(#27913) Beerwolf válasza Kobe (#27910) üzenetére


Beerwolf
senior tag

Splitwise-t tudom ajánlani.

(#27914) Kobe válasza Beerwolf (#27913) üzenetére


Kobe
veterán

köszi, de ez inkább az események költésgeinek felosztására jó, már ismerem :)
a spendless-t viszont tudom ajánlani, több user által közös budzsebe irogatast is enged, illetve lehet kategóriánként limiteket beállítani hozz, amire nekem kell azt kb mind tudja :)

(#27915) concret_hp


concret_hp
addikt

azért agyameldobom, napi forgalom:
otp 3404M
mol 1183M
Richter 1141M
Telekom 364M

opimus: 2479M
konzum: 1399M

szóval ha levesszük az otp-t, a két pénztáros papír több forgalmat csinált, mint minden más.
és a fun fact az egészben, hogy ezen a tőzsde is mi pénzt keres...

de hogy ez a végén nagyon fog fájni valakinek az is biztos :U

[ Szerkesztve ]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#27916) zsoltee10 válasza concret_hp (#27915) üzenetére


zsoltee10
addikt

nem biztos. szerintem a két papír felfuttatása kiválóan megágyaz az őszi akciónak. Jó lenne, ha tényleg hoznának új cégeket a BÉT-re. MKB pl. tuti jön majd.

Mondjuk a Konzum az forró krumpli lesz egyre inkább... én már 1000 óta csak 2k-val vagyok benne, amit 136-ért vettem.

De amúgy ezt a tőzsdés topicba is írhattukvolna, mert megdorgálnak a többiek és igazuk lesz. :)

[ Szerkesztve ]

(#27917) concret_hp válasza zsoltee10 (#27916) üzenetére


concret_hp
addikt

azért akkor szép kis pénzt csináltál ezen a sztorin :)

MKB is úgy kell, mint egy falat kenyér :DDD

azon kívül mi lesz ősszel?

[ Szerkesztve ]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#27918) Kobe


Kobe
veterán

Portfolio remek cikke...

[link]

Hiheto, hogy a piac kepes megtartani egy 2ev alatti 30-55%os dragulast.... Megint a pukkanas fele tart a dolog ugy tunik

(#27919) htomi85 válasza Kobe (#27918) üzenetére


htomi85
tag

Nem valószínű.
Nyilván fáj ez neked mert shortolod még életed ingatlanát.
Inkább a munkaadódnál reklamálj emelésért azt javaslom.

(#27920) Kobe válasza htomi85 (#27919) üzenetére


Kobe
veterán

A munkaltatommal es a majd 7szamjegyu fizummal nincs gondom, koszi ;)

Csak vicces azt olvasni, hogy a majd 800 ezres nmarra meg siman rafer egy 30-55% emeles, olyan kornyezetben ahol a beruhazo jellemzoen mar kb 50-60%os ertekesitesnel penzenel van, a jovedelemnovekedes pedig szinten szektoralis es kikenszeritett

Egy 40-50nm kozotti ujepitesu atlagaron most 26-28M korul van normalis beruhazonal, ezt nyilvan 2 ev alatt 35-38 misire emelni realis lepes, nagyobb mefetu, gyermekesnek megfelelo lakast megy 40+ ert adni... elvegre a magyar jovedelmi szintek is ilyen utemben nonek ugye...szerencsere meg kitart a hitelezesi kedv (halisten most a hitelfelvevok joresze meg 2-3 gyereket is bevallal melle, biztos ami biztos), de ha moccan a kamat felfele, kivancsi lennek ki maradna talpon...

(#27921) Fandango válasza Kobe (#27920) üzenetére


Fandango
veterán

"A munkaltatommal es a majd 7szamjegyu fizummal nincs gondom"

Mivel foglalkozol ha szabad tudni? :Y

(#27922) BÁ Nutrition válasza Fandango (#27921) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

Gondolom pogramoz

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#27923) attiati válasza Kobe (#27920) üzenetére


attiati
veterán

Az a baj, hogy egyik embernek 0 lakása lesz és kiszorul albérlőként az alacsonyabb árszintű környékekre. A másik embernek meg lesz 3 (jó környéken).

Válság előtt az volt, hogy sok embernek volt saját lakása, de nagy részének hitelből. Most kevesebbnek van és több a kp-s vevő. Nem tudom, hogy mondjuk egy hozamemelkedéssel mennyire lehet kicsavarni a befektetők kezéből a lakást. Mint anno a hitelfelvevők kezéből.
Egy globális válságot biztos megérezne a lakáspiac.

Jó lenne tudni, hogy most magasabb haszonkulccsal dolgoznak e a lakópark építők? Ezt engem is érdekelne nagyon.
De az biztos, hogy a KSH kimutatása szerinti 0-1% infláció nem reális.
Márpedig egy ingatlan építésénél mindenhol a valós infláció épül be.

És én ezen a ponton nem értem az emberek csodálkozását.

Vegyünk egy olyan környéket, ami nem értékelődött fel és le a vevők szemében.
Vegyünk egy ugyanolyan minőségű, adottságú és nagyságú ingatlant.
2006-ban x-ért építették. Most 2017-ben legyen mondjuk 2x.
Miből adódik ez?

Vagy növelték a haszonkulcsot durván.
Vagy ennyivel nőtt a valós teljes infláció: bérköltség, telekköltség, anyagköltség, adóterhelés, marketingköltség, fehéredés költsége.
Vagy a kettő együtt.

A telekköltség növekedésnél nem a környék felértékelődését értem, hanem azt, hogy változatlan infrastruktúra mellett is kell nőnie a telek értékének 10 év alatt a tőkeköltség és a hozamelvárás miatt.

Tehát 2006-ban 100 misi a telek, akkor 2017-ben a környék különösebb felértékelődése nélkül sem adom oda 180 milliónál olcsóbban a telket, ha ezalatt a 10-11 év alatt 80% kockázatmentes hozamot lehetett elérni, mert különben rossz üzletet csinálok.

Hasraütésszerűen írtam a számot, de most pontosan kiszámoltam és MNB alapkamaton pont 80% hozam jön ki 2006.01.01- és 2017.01.01 között. Persze a telek kiadásából lehetett bevételem ez idő alatt (pl. parkolónak kiadom) és így csökkenthetem az elvárt árnövekedésemet. De akkor már azt is mondhatom, hogy a kockázatmentes hozam sem 80% volt, hanem több, mert nem a "rövid lejáratú" MNB alapkamattal kellene számolni, hanem egy 10 éves lejáratú hozammal, ami jóval magasabb. Úgyhogy ez a 80% csak egy elnagyolt számítás.

De 10-11 év elég arra, hogy egy kockázatos befektetési forma hozza a tőle elvárható hozamot. Ami valójában hozamtöbblet a kockázatmentes hozamhoz képest. Így működik a piac.

Ez már egy olyan időtáv, ahol kijön egy teljes piaci ciklus (fellendülő - beszakadó - fellendülő).
Ez egy olyan időtáv, ahol visszatér a trendvonalhoz az árképzés. Menet közben néha túlszalad, néha alatta marad)

Ha majd nem épülnek lakások, az már más kérdés, hogy a használt lakások árnövekedésébe beépül e ugyanúgy az infláció, mint az új építésűeknél. Általában nem és a magas infláció általában reálárcsökkenést hoz a lakáspiacon. Ennek az okát nem boncolgatnám.
Egyébként is az a vélemény mostanában a lakáspiacon, hogy nem az árnövekedés/ árstabilitás a kérdés, hanem az értéknövekedés / értékállóság (az infláció miatt, mert az nem 0-1%).

Szóval valaki mondja meg, hogy akkor mennyiért kellene épülni a lakásoknak?

[ Szerkesztve ]

(#27924) Kobe válasza attiati (#27923) üzenetére


Kobe
veterán

Ez leiro elemzesnek nagyon jo, de szerintem a gyakorlati oldala nem ezt mutatja, vannak eros torzulasok a piacon.
Egyreszt a hasznalt lakasok es ujepitesuek ara kozott szukult a res, ennek erdekelnenek a gyakorlati okai. Az airbnb, befektetesi celu vasarlas stb miatt nagyon sokan kedvet kaptak ingatlancapat jatszani, holott a ket lakastipus eltero energetikai besorolass, fenntartasi koltsege, korszerusege stb miatt legalabb egy konstans arresnek kellett volna maradnia.

Ugyanilyen erthetetlen a panelek felertekelodese a teglaepuletekhez, pedig egyszeruen negyzetmeter alapjan nem lehet osszenezni a kettot..... sokan ugy tunik megis ezt teszik, es most a kedvezo hitelek miatt mukodik is a dolog.

A munkaerohiany es anyagardragulas ertheto felhajtoero, de kesobb nem ok, a szakmunkasok jelennek meg a keresleti oldalon, es amig szakmunkasokra ki lehet kenyszeriteni kotelezo minimalbert, addig a versenyszektorra nem, ott evi 1-2%nak mar orul az ember, igy kerdes az is, hogy meddig birja ezt a versenyszektorbol erkezo vevo lenyelni, hogy evi par szazalek jovedelemnovekedes melle kap evi 5-10%os aremelkedest...es nemcsak az ingatlan arakban. A KSH inflaciomutatoja egy vicc ilyen szempontbol szerintem, mert a fogyasztoi kosarat nem updateltek, holott a mindennapi megelhetes iszonyatosan dragult (ebbol sztem lesz meg baj rovidtavon is, irdatlan keves, szar minosegu es draga elelmiszer van pl a piacon, egyes zoldseg-gyumolcsok amit regen megrohadni hagytak a fan, mara hianycikk es heroin aron megy... Koszonjuk eu)

A hitelezesi kedvet tolja a CSOK egyelore, de harom gyerekkel mar komolyabb tervezest igenyelne azert a dolog, viszont - nem reprezentatív pelda, de kozvetlen bankos tapasztalat csaladbol - erre sokan nem szannak idot, megvan az onero, megvannak / lesznek a kolykok, hadd szoljon, adosodjunk el konyekig ( fejenkent netto 200-250 korul keresok 4-5Monerore minek vesznek fel 20milliokat, de komolyan? Sokaknak a torleszto 10-20%os ugrasa mar most gondot jelentene, nemhogy a kotelezo "2*eset is ki tudd fizetni" elvet neztek volna). Es ha beut a krach es megindul az alapkamat akkor megint a gyerek etetese vagy a hitel kozott kell ezrevel valasztaniuk, megint lehet mentegetni...

(#27925) daniel2121 válasza BÁ Nutrition (#27922) üzenetére


daniel2121
senior tag

Minden bizonnyal, azzal lehet keresni ennyit mostanában.

(#27926) Kobe válasza daniel2121 (#27925) üzenetére


Kobe
veterán

Meg meg millio mas dologgal, nem csak a kod bujasaval :) (amugy nem nyert :) )

[ Szerkesztve ]

(#27927) daniel2121 válasza Kobe (#27926) üzenetére


daniel2121
senior tag

Sebaj csak tipp volt.

(#27928) attiati válasza Kobe (#27924) üzenetére


attiati
veterán

Szerintem is torzulások vannak a piacon, de mivel általánosan beszéltél a piacról, így én is.
És nem a használt lakásokat írtad első körben, hanem az új építésűek drágulását.
Kicsit kavarodnak most a témák, hogy teljes ingatlanpiac, egy-egy település-lokáció, egy-egy ingatlantípus.

akkor nagyítóval nézve:

"Egyreszt a hasznalt lakasok es ujepitesuek ara kozott szukult a res"
tipp: többre értékeli a vevő a ma beköltözhetőt, mint a holnapi bizonytalant. És ezért hajlandó felárat fizetni.
Írtam, hogy kevés a tőkeerős (megbízható) építő, és ők kőkeményen megkérik az árát ennek. Így ott nem biztos, hogy szűkült a rés. De ezek a cégek eleve a legdrágább környéken építenek, és ebből a pár ezer lakásból nehéz általános következtetést levonni.

"Ugyanilyen erthetetlen a panelek felertekelodese a teglaepuletekhez":
tipp: az árak elszaladása és a hitelfeltételek szigorodása miatt egyszerűen nem fér hozzá semmi máshoz a lakosság nagy része. Így a 10-20 millió közötti ársávban extrémebb a kereslet-kínálat torzulása.

"es most a kedvezo hitelek miatt mukodik is a dolog"
A kedvező hitelek csak azt eredményezik, hogy "megéri" venni, de ez nem indokolja azt, hogy panelt érdemes venni. A hitelfeltételek pont hogy szigorodtak. Kevesebb ember kap hitelt, de ők olcsóbban.

"igy kerdes az is, hogy meddig birja ezt a versenyszektorbol erkezo vevo lenyelni, hogy evi par szazalek jovedelemnovekedes melle kap evi 5-10%os aremelkedest...es nemcsak az ingatlan arakban"

Határozottan egyetértek. Ehhez az egész bekezdéshez annyit írnék ömlesztve, hogy a versenyszektorban is ki lesz kényszerítve előbb utóbb a béremelés. (Vagy ha ez nem következik be, akkor minőségromlás jön.) Emiatt a magasabb minőségű termékeknél, szolgáltatásoknál is még további drágulás jön. Vagyis az alacsonyabb bérűek 15-20%-os béremelése semmivé lesz, amikor telekom, banki, stb... szolgáltatást kell megfizetniük.
Szerintem is nyílnia kell a bérollónak az alacsony-magas képzettségűek között. Lehet, hogy ez egy fájdalmas folyamat lesz mind a munkáltatóknak, mind a dolgozóknak. Mert pl. előbb bevállalják az olcsó, hozzá nem értő munkaerőt 1-2 hónapra / évre, majd a veszteségeket látva inkább újra visszaveszik a szakértőket magasabb fizetésért. De ez igazából beindítja a bérinflációt. És ez megint millió újabb kérdést vet fel, mert a Matolcsy vezette jegybank még nem tevékenykedett / bizonyított emelkedő hozam és inflációs környezetben. Ha egyáltalán ez eljön.
Lehet, hogy a magasabb képzettségűek bruttó béremelését csak egy kormányváltás tudja elhozni, de ők meg lehet, hogy magasabb jövedelemadóval terveznek. De ez már messzire vezet.

Viszont ennek az egész béremelősdinek egyelőre semmi köze ahhoz, hogy az újépítésű ingatlanárak egy beszakadás után visszatértek a trendvonalhoz, amit az infláció és a költségek határoznak meg. Függetlenül attól, hogy van e rá kereslet, vagy nincs. Ha van rá, akkor ennyiért tudja megépíteni. Ha nincs rá, akkor semennyiért nem áll neki.
Nem létkérdés számára az építés. (Mellesleg a lakásépítés meg pláne nem, mert az iroda és infrastruktúra építés sokkal kevésbé kockázatos és jobban hoz. Ez is mérlegelnie kell a fejlesztőnek, amikor szűkös a munkaerő forrás és a tőke.)
Ez olyan, mintha neked 1000 ft a munkába járási benzinköltséged, de 800 ft-ot akar adni a munkáltatód.
Hiába van rád kereslet 800 ft-ért, neked eszedbe sem jut elindulni otthonról, mert veszteséges bejárni dolgozni. Tehát te minimum az 1000 forintodat kéred + hasznot.
Az, hogy mennyi hasznot kérnek az ingatlanépítők, az már tényleg múlik azon, hogy mennyire erős a fizetőképes kereslet és a bérnövekedés. De szerintem a beszakadás utáni felpattanást nem a béremelés hajtotta. A béremelés majd az ingatlanárak megtartásában vagy további emelkedésében játszik szerepet. Látszik is a piacon, hogy nem a spekulatív tőke határozza már meg 1-2 éve, hanem a családosok tranzakciói kerülnek előtérbe.

De összességében még mindig nem jelentős a hitelkiáramlás országos szinten. De ez innentől már ismétlés lenne, csomószor leírtam másik topikban a statisztikákat.

[ Szerkesztve ]

(#27929) Ra3 válasza daniel2121 (#27927) üzenetére


Ra3
őstag

Egy akármilyen nagyobb multinál lehet ennyit keresni diplomával ha van mondjuk 10 év szakmai tapasztalatod és ambícióid (nem a legutolsó beosztott vagy a sorban, hanem te irányítasz másokat).
Autóiparból saját tapasztalat hogy a gyártási területeken, kutatás-fejlesztésben, projekt menedzsmentben, pénzügyi területeken vannak jó lehetőségek, és egyúttal szakemberhiány is. Ráadásul egy ilyen cégtől sokkal egyszerűbb megpattanni egy Ny-európai telephelyre akár ugyanarra a munkakörre 2-3x-os fizuért 0 kockázattal és betanulással.

[ Szerkesztve ]

''...te vagy a Jedi-ből az Onedin Kennedy?''

(#27930) Kobe válasza attiati (#27928) üzenetére


Kobe
veterán

Azert irtam a hasznalt lakast is (de belevehetnem a telkeket is akar), mert nagyon erosen koveti az ujepitesut... Ha az ujepitesu tovabb kuszik a prognosztizalt 30-50%al, akkor belehuznak a bekasmegyeri panelarak is, sz boritekolhato....aminek legalabbis egy gazdasagi agyrem lesz a vegeredmenye.

Amugy letezik egy olyan statisztika, ami pl a valsag elotti arszinvonalat, atlagos negyzetmeterarat per kerulet (vagy vsros) per lakastipus, es a mostani szinvonalat veti ossze? Tenyleg erdekelne egy ilyen, mert biza mar regebb ota lakok a fovarosban, de nekem a 20-25M 40-50nm kozotti hasznalt panel / kisebb tegla arszinvonal inflacioval, bernovekedessel megfuszerezve sem adja magat, valssg elotti idoszakhoz viszonyitva sem... A trendgorbe lehet kijon...

Szinten nem reprezentativ, csinaltam egy gyors turkalast ingatla bazaron, ingatlanon, 25M alatti 40-70 nmes lakasok, hat, katasztrofa, tobbseg panel, a top 200-250kozott egy nem volt amire kis izlessel rendelkezo ember is azt mondja okes, vagy hogy zsebbol ne lehetne 4-5M et eltapsolni felujitasra..bar ez szubjektiv... .
Vagyis manapsag 30M korul van egy 40-70nm kozotti hasznalt panelod... Ezt egy 2 evvel ezelotti konkret tranzakcioval osszevetve: nem sokkal, kb 20%-al tobbol mar 110nmes ujepitesu haz, modern megoldasokkal kijott, kicsivel korabban vasarolt telekarat mar beleveve! (ugyanitt most csak a telekar 220%on all)
Kicsit sarkitva: iden dragabb a hasznalt lada, minttavalyelott a vadiuj volvo....

[ Szerkesztve ]

(#27931) attiati válasza Kobe (#27930) üzenetére


attiati
veterán

Persze, mikor senkinek nincs pénze építkezni, senki nem bízik a jövőben, nincs állása a kőművesnek... olyankor elvállalja olcsón is. De aztán hirtelen normalizálódik.

Ilyen a keresleti és bérinfláció természete.

De azért azt ki lehet jelenteni, hogy baromira belealudt és belekényelmesedett mindenki a 0-1% inflációba, de ez az ingatlanok megépülését baromira nem érdekli. Meg abba, hogy olcsóbban lehetett lakást bérelni, mint amennyi kamatot kapott az ember a bankban. Ezekből az egészségtelen állapotokból indul ki mindenki és aztán ledöbben, ha normalizálódik a helyzet (vagy túlszalad rajta). A másik irányba túlszaladáson miért nem csodálkoztak az emberek? Ott meg a lakástulajdonosok sírtak, hogy esnek az árak.

Aláírom, hogy túl sok turbóhatás érte hirtelen a piacot, de ezt is írtam már, hogy égő tűzre öntött olajat a kormány. És azt is aláírom, hogy ebből kifulladás is lehet. Pont abban segítenek a számok, hogy belőjje az ember, hogy nagyjából hol tart a piac.

"Ezt egy 2 evvel ezelotti konkret tranzakcioval osszevetve: nem sokkal, kb 20%-al tobbol mar 110nmes ujepitesu haz"

Én meg tudtam volna venni ugyanazt az Otp részvényt harmad, negyedáron.

De azért azt vedd figyelembe, hogy egy extrém alacsony tranzakciószámú (40-50e) évet és piacot hasonlítasz össze egy nagyon pörgő tranzakciószámú (140-150e) piaccal.

Kezdj el kutakodni. 2006-ból már lehet találni dokumentált árakat. Azt össze tudod nézni ugyanabban az utcában épülő lakások áraival. Infláció, kamat rendelkezésre áll az elmúlt 10 évre.

[ Szerkesztve ]

(#27932) concret_hp válasza attiati (#27923) üzenetére


concret_hp
addikt

szerintem alapvetően kereslet kínálat sztori ami a lakásárakat érinti:
1, bp-re pozitív a migráció, ahogy győr és kecskemét is (a sok gonosz multi ugye :DDD ) nagyjából meg mindenhol máshol negatív, tehát pár helyen nő / nőtt a kereslet.
2, másik része ugye, hogy szintén párezer lakás kiesett, mert hogy airbnb meg stb.

namost ezzel szemben a lakásépítés szerintem nagyjából úgy néz ki, hogy megnézel 2 dolgot:
a, mennyiért lehet kb. eladni egy újonnan épített m2 lakást
b, mennyiből lehet felépíteni?

ha a > b * kockázat súlya, akkor nyilván építenek, ha nem nem (lásd ugye az évtized első fele)
b pontot meghatározza pár dolog:
1, telek ára
2, anyag ára
3, munkaerő ára
(+ ugye hozamkörnyezet)

namost a munkaerő tuti hogy jóval drágább lett (lásd elvándorlás, meg ugye a fejlett eu-hoz képest is talán picit szűkül az olló) másik 2 paramétert nem tudom, de az anyagra még rájön a technológiai fejlődés (jobb szigetelő anyagok pl.)

vagy fullba vagy sehogy :D

(#27933) attiati válasza concret_hp (#27932) üzenetére


attiati
veterán

ugyanezt írtam, de ne zavarjon :DDD

(#27934) concret_hp


concret_hp
addikt

kbc-n jön email, ha virítják az osztalékot?

vagy fullba vagy sehogy :D

(#27935) kovisoft válasza concret_hp (#27934) üzenetére


kovisoft
őstag

Osztalékról nem jön email.

(#27936) concret_hp válasza kovisoft (#27935) üzenetére


concret_hp
addikt

és akkor melyik menüpont alatt látom, vagy hogyan egyszerű észrevenni? :)

vagy fullba vagy sehogy :D

(#27937) kovisoft válasza concret_hp (#27936) üzenetére


kovisoft
őstag

A Portfólióm/Pézforgalmi naplóban szerepel, mint "szlarendező tétel (osztalék)" (ill. ha adót is vonnak belőle, akkor lesz egy külön sor "Külföldi adó" címen).

(#27938) bernel


bernel
tag

Amikor a lazy portfóliókra olvasok példákat, akkor pl. ez a legegyszerűbb ajánlás: 40% Vanguard Total Bond Market ETF, 60% Vanguard Total World Stock Index Fund.

Viszont ezeket amerikai fórumokon olvasom. Mo-on élve is lehet alkalmazni ugyanezeket? Az ETF-eket meg lehet venni nálunk is, ez nem gond, viszont így akkor dollárban tartod a megtakarításaidat, és ha itthon forintban kell költened belőle, akkor ugye mindig át kell váltani dollárból az aktuális árfolyamon.

Szóval a kérdés az, hogy Magyarországon élve is ezeket az ETF-eket kellene venni, ha lazy portfóliót akarok? Vagy érdemes megosztani a devizák között? Pl. hogy a total world stock indexből eurósat veszek, és akkor ha éppen kell a pénz, akkor mindig abból váltok vissza, amelyik éppen erős a forinthoz képest (dollár vagy euró)?

(#27939) kovisoft válasza bernel (#27938) üzenetére


kovisoft
őstag

Nem mindegy, hogy ugyanabból a world index ETF-ből eurósat vagy dollárosat veszel? Mindkettő ugyanazokat a részvényeket tartalmazza (melyeknek egyébként több, mint fele amúgy is USA részvény), a forintban kifejezett értékük nagyjából ugyanaz kellene legyen. Nem hiszem, hogy nagy különbség lesz aközött, hogy pl. az indexben levő dollár alapú részvények dollárból vannak közvetlenül forintba átszámítva, vagy dollárból először euróba, majd euróból forintba (vagy ugyanígy az euró alapú részvények euróból dollárba, majd forintba, vagy pedig euróból közvetlenül forintba).

(#27940) bernel válasza kovisoft (#27939) üzenetére


bernel
tag

Igen, itt akkor a dollár-euró keresztárfolyam is bejön, illetve world részvény esetén mindenféle egyéb deviza is, gondolom.

Illetve az is eszembe jutott, hogy ezen az alapon, ha magyar forintos befalapot veszek, ami pl. külföldi részvénybe fektet (pl. dollárosba), akkor ilyenkor az árba így is beépül az átváltási költség dollárba, illetve visszaváltáskor a dollár forint árfolyam.

Vagyis ha a magyar befalap külföldi papírokat vesz, akkor effektíve így is dollárban, stb. tartom a pénzemet, futva az árfolyamkockázatot visszaváltáskor, vagyis praktikusan nincs különbség.

(#27941) bernel válasza bernel (#27940) üzenetére


bernel
tag

Hacsak a magyar befalap le nem fedezi a devizakockázatot valami művelettel. Nem tudom, csinálnak-e ilyet.

(#27942) concret_hp válasza bernel (#27940) üzenetére


concret_hp
addikt

most tényleg nem lebaszásból, de nem az van , hogy:
világösszesdevizájábankitettség -> euro vagy dollár -> forint

szerinted nagyjából nem mindegy melyik a középső? :D

vagy fullba vagy sehogy :D

(#27943) bernel válasza concret_hp (#27942) üzenetére


bernel
tag

Mindegy. A lényeg inkább a második fele, amit írtam, hogy ha magyar forintos befalapot veszel, ami külföldre fektet be, akkor valószínűleg ugyanúgy futod a devizakockázatot, mint ETF-nél, hacsak az alap le nem fedezi ezt.

Szóval a kérdés praktikusan az, hogy csinálnak-e általában a magyar befalapok devizafedezeti műveletet, hogy visszaváltáskor ne járj rosszul, ha pl. a forint nagyon begyengül a dollárhoz képest időközben? Erre nem tudom a választ.

Ha nem csinálnak, akkor ugyanott van a user velük, mint ha dolláros/eurós ETF-et vesz.

(#27944) concret_hp


concret_hp
addikt

úgy nézem kipukkadt a pénztáros rally, sajna elbalfaszkodtam a kis pluszomat rajta :(

vagy fullba vagy sehogy :D

(#27945) zsoltee10 válasza concret_hp (#27944) üzenetére


zsoltee10
addikt

nahh, mit vettél, hol szálltál be? Opimus ma fordult. Nagy Elliott hullám 4-es pontja 160 körül volt, emelkedő trendcsatorna alja 174 körül, ha nem esünk ki belőle egyértelműen, akkor mehetünk jövő héten fel.

(#27946) concret_hp válasza zsoltee10 (#27945) üzenetére


concret_hp
addikt

190-en azzal az elképzeléssel, hogy 220-225ön kidobom a 85%-át aztán utána mehet amerre akar, csak épp kedden teljesen offline voltam és nem állítottam be előre :C szerdán meg mire körülnéztem majdnem limiten volt, így csak tegnap dobtam ki, de igazából nem való nekem ez a csapkodás. csináltam sokáig, nem kell :DDD

játékpénzzel csináltam csak és így is pluszos a hét úgyhogy nem sírok, szerdán vettem egy kis kakaót az már majdnem 10% pluszban van, meg amúgy minden más megy felfele szépen.

amúgy ha már a bét előkerült, annak szerintetek mennyire van értelme, hogy tartósan akarnék tartani mondjuk graphisoft parkot (osztalék miatt) , mondjuk X db-t és általában van egy napi ~100ft ingadozása, pl. ami a héten volt, beállok a tipikus sáv aljára mondjuk X/4 db vételre, és ha megkapom beállok a sáv tetejére ugyanúgy X/4 db-al, vagy mondjuk annyival amennyiből visszajön a vételi ár és pár részvény marad pluszba. tegyük fel hosszú távú felértékelődésben bízok (3200 körüli az átlagáram most) ?

[ Szerkesztve ]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#27947) concret_hp válasza concret_hp (#27946) üzenetére


concret_hp
addikt

nyilván így a rallyról lemaradok az X/4-emmel, meg ezt valószínű 1-2 kis forgalmú papírral lehet megcsinálni, talán mással nem is, viszont ha 2 hetente lecsípek 2%-ot, az sem feltétlen rossz és mégsem üresben áll a lé.

vagy fullba vagy sehogy :D

(#27948) bernel


bernel
tag

nézegettem a KBC oldalait, és látom, hogy az értékpapírokat csak 6 millióig biztosítják. Nincs ott ennyi pénzem, de azért meglepett, hogy ilyen alacsony a limit. A pénzeszközöket 30 millióig biztosítják, de az ember általában nem cash-ben tartja a pénzét, ha már brókerszámlája van, ezért az inkább érdekes, hogy az értékpapírokért meddig állnak jót.

Márpedig ha valaki ETF-ekbe pakolja át a megtakarításait, akkor van rá esély, hogy az meghaladja a 6 milliót.

(#27949) zsoltee10 válasza concret_hp (#27946) üzenetére


zsoltee10
addikt

ezen már én is törpöltem, nekem van 2k GSPark, és nagyjából működött is volna, de a Q1 jelentés után csúnyán lemaradtam volna a rallyról, úgyhogy letettem róla, de ez csak az én véleményem. Tartom a pakkot és ennyi. Vettem hozzá 3700 alatt a napokban. Jön a Q2 jelentés, az is jó lesz, beléptek a SZIT-be, az is jó lesz. Megy ez magától, én nem csinálok semmit.

(#27950) BÁ Nutrition válasza concret_hp (#27946) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

Kakaot en is vettem kedden. De ezt az adagot rovid tavra tervezve. Ha eler egy 12-15%ot adom is el

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.