Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#26851) Brave_86


Brave_86
aktív tag

Kiszámoló: Adójóváírás: hogyan csináld?

A NYESZ - TBSZ részt valaki leírná tömören érthető formában egy példán keresztül? :B :R
"Aztán várjál plusz 2 évet" és hasonló dolgokra gondolok.
ezt találtam még ezzel kapcsolatban.
TBSZ számla ismert fogalom.

(#26852) Csabroncka válasza concret_hp (#26847) üzenetére


Csabroncka
addikt

Közben megoldódott és a válasz igen, még a te általad vázolt verzióban is!

Kérdés: Abban az esetben, ha lakáshitel mellet pörgetem az LTP-ket, de nem akarom azt LTP-s hitellel kiváltani, melyik bankot válasszam?

Az Ertse 0149 ajánlata ingyenes számlanyitással, szerintem nem rossz. Lehet rossz a kamat, de 4 éves futamidőre nézem, 20 ezres befizetésre. Ehhez képest pl a Funda esetében a magasabb kamat kitermeli a számlanyitási díjat a 4 év alatt, tehát gyakorlatilag ugyan ott vagyok mintha nem lenne számlanyitási díj. :F

[ Szerkesztve ]

"in medias res"

(#26853) concret_hp válasza Csabroncka (#26852) üzenetére


concret_hp
addikt

ha 600ft-ra megoldható, akkor nyilván 600K-ra is, ez nekem eléggé egyértelmű :U
ilyen pénzügyi elszámolási dolgokban arra van szabály ha van h egyenlő kell-e legyen vagy melyik lehet a nagyobb. ha egyik nagyobb lehet mint a másik, akkor tök mindegy, hogy 1% vagy háromszoros szorzó a különbség.

(persze biztos van kivétel, de az esetek többsége ilyen sztem)

vagy fullba vagy sehogy :D

(#26854) Csabroncka válasza concret_hp (#26853) üzenetére


Csabroncka
addikt

Nem, nyilván nem is ez volt a lényeg, csak hogy minimum az LTP-s összeggel legyen megegyező a betörlesztés.

"in medias res"

(#26855) axioma válasza Csabroncka (#26850) üzenetére


axioma
veterán

Nem is ertem, mert az ltp ha elotorlesztesre kered, akkor alapbol a hitelszamlara utal, nem is neked... jo, persze, megoldhato keresztben is, de akkor meg a hitelezo bankod fog kerni 1-2-5-x ezer forintot az igazolas kiallitasaert:(((
Legolcsobb funda minimalis osszegut nyitni (havi 5e megtakaritast bevallani), es 20e-rel fizetni. Az Erste nem koti feltetelhez a nyitasi elengedeset? Ahhoz szoktak, hogy az elso 1-2-4 evben _mindig_ meg kell erkezni a megtakaritasnak... es igy mar a rizikoval egyutt nem feltetlen olcsobb (me'g atutalas eseten se, sikerulhet egy bankvaltas vagy hirtelen kiadas ami miatt csak 1x nem teljesul).
Masik kerdes, hogy van-e me'g valahol ahol ertelmes beteti kamat is van. A regi tipusuak (netto 3%) mar sajna ASZF-ben vannak de atmenetileg nem ertekesitettek (kiveve otp, de nagyon kreten korulmenyek kozott, pl. friss amex igenyles, az nem jo nekik hogy x eve ettol fgtl is van ilyen kartyam).

(#26856) polonic


polonic
félisten

Sziasztok!

Remélem nem járok rossz helyen, pörgős a topik, meg mégiscsak megtakarítási céllal vágtam bele.

Részt veszek egy dolgozói részvényporgramban.
Havi szinten részvényeket vásárolok, kapok ajándék részvényeket. Minden második után egy ajádnék. Plusz még volt 20 ajándék részvény is.
A cég, amelyik intézi a részvényvásárlást egy angol cég, a cég, amelyiknek a részvényeit veszem, az finn.

Úgy tudom, hogy adózásnál mindent magamnak kell bevallanom és fizetnem.
Erről van valami információtok, hogy konkrétan mit hogyan kell?
A nav-nak mennyire van rálátása az ilyen ügyletekre? Le van ez vajon jelentve nekik?

(#26857) skiny83 válasza axioma (#26855) üzenetére


skiny83
aktív tag

Ersténél az ingyenes nyitás feltétele az, hogy erstés bankszámláról csoportos beszedésivel érkezzen a pénz, és nem változtathatsz az összegen.

Ez a fundás 5 ezrest nyitok és 20 ezret fizetek dolog tényleg működik?

..nem értek a gyémánthoz.. ..Antwerpenben terem?

(#26858) Csabroncka válasza axioma (#26855) üzenetére


Csabroncka
addikt

Az erste nyitási feltételi lap alja két csillagos rész! Bevállalós vagyok ebben a tekintetben, nem gondolnám, hogy 4 évig gondot okozna a fizetés!

A Fundánál a legjobb a hozam, de ott is 4 év alatt csak a számlanyitási díj jön vissza kb. :(

skiny83
A leírtak alapján már ez sem igaz (amikor 5 évvel ezelőtt az enyémet csináltam, akkor valóban ez volt a feltétel)! Az összegen valóban nem változtathatsz és rendszeresen kell utalni!

(előbb linkelt oldal lap alja ** -rész!)

[ Szerkesztve ]

"in medias res"

(#26859) concret_hp válasza polonic (#26856) üzenetére


concret_hp
addikt

cég hr-esétől kérdezd meg a tuti infót, biztos jobban ismerik a szitut, mint 1 random kívülálló.

vagy fullba vagy sehogy :D

(#26860) polonic válasza concret_hp (#26859) üzenetére


polonic
félisten

Nem tudnak semmit, de komolyan. :D

Általánosan kérdem, mintha magamnak intézném ezeket. Az adózás szempontjából ez mindegy.

(#26861) kovisoft


kovisoft
őstag

Bye-bye 300 Ft alatti dollár...

(#26862) axioma válasza skiny83 (#26857) üzenetére


axioma
veterán

A beszedesi semmit nem jelent, kiveszem alola a szamlat, vagy epp nem lesz rajta penz... ha ekkor nem vonjak a nyitasit, akkor jo.
Mellesleg akinek nem kell a hitelresz, annak tok folosleges 20e-est nyitni, ingyen nyitasival is, ha felbehagyas eseten behajtjak.

Tulfizetesre: mind funda mind otpltp szerzodesekbol vettem mar ki tobbet megtakaritaskent, mint a szerzodeses osszeg... nem is egy szerzodesre. Idonkent ugyan felroppen, hogy majd mennek ki a felszolitok, hogy emeld az szerz.o.-et, de egyszer se tortent meg, mert nincs is jogalapja... persze az uzletkoto hazhoz menve nem orul neked, de hat nem is azt varod tole, hanem hogy a megbizasod szerint elvegezze az ajanlati adminisztraciot.

(#26863) skiny83


skiny83
aktív tag

Csabroncka: (#26858) No igen ez érdekes, pedig a héten kötöttem egyet, és nekem ezeket mondta. Nekem végülis mindegy mert amúgy is erstés vagyok de az is fura, hogy az általad linkelt oldalon azt is írják, hogy az akció a fiókhálózatban nem érhető el.

Axioma: Nem nagyon értem, azt írod a legolcsóbb ha 5 ezres fundát kötök és 20ezret fizetek. De a nyitási díj ugyanannyi nem? Értem én, hogy így szorult helyzetben nem kerülsz pácba de annak aki biztos tudja fizetni annak mindegy melyiket választja nem?

..nem értek a gyémánthoz.. ..Antwerpenben terem?

(#26864) Rolly válasza skiny83 (#26863) üzenetére


Rolly
veterán

nyitási díj a szerződéses összeg (megtakarítás + hitel) 1%-a ha jól tudom tehát ha 5000 Ft-os fundát kötsz a 20.000 Ft-os helyett akkor közel 4-e lesz csak a nyitási költséget.

(#26865) skiny83 válasza Rolly (#26864) üzenetére


skiny83
aktív tag

Ja igen látom már csak nem akarta az igazságot a kalkulátor. De nem 4k hanem a negyede tehát 8e forint.
Azért rugózom rajta mert van már kettő nekem, (egy a fundánál egy az ersténél) és nagyon gondolkozom egy harmadikon de a legjobb/legokosabb megoldást szeretném választani.

..nem értek a gyémánthoz.. ..Antwerpenben terem?

(#26866) axioma válasza skiny83 (#26865) üzenetére


axioma
veterán

Megosztas!!!! Foleg ha szeretned egyszerre felhasznalni.
Ezt eddig nem mondtad, hogy mar van...

(#26867) Stanlee válasza polonic (#26856) üzenetére


Stanlee
őstag

Nem egyszeru. A reszvenyeket tartalmazo ertekpapir szamla egy angol cegnel van? Ha igen, akkor kettos adoztatas elkerulese vegett nyilatkoznod kell angliaban, hogy te magyar adorezidens vagy es majd itthon adozol a dolgaid utan. Ha ez megvan akkor igazabool addig nincs tennivalod, amig nem adod el a reszvenyeket. Ha eladtad akkor kell majd szembeallitanod a veteli ar es az eladasi ar kozotti kulondseget. Ha pluszban zarsz, akkor majd adolzol utana, ha nem akkor nem adozol utana :-) Ami jo, hogy igazabol csak az erteknovekedes utan kell adoznod, es nem kerdezik, hogy honnan fizettel, tehat a harmadik ajandek reszvenynek is csak a nyeresege utan adozol. Nekem eddig nem volt lehetosegem ilyenben reszt venni, de a ceg reszerol eleg nagyvonalu ajanlat. Mondjuk talan hamarabb tudjatok, ha rossz a helyzet es el kell adni...

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#26868) kovisoft válasza Stanlee (#26867) üzenetére


kovisoft
őstag

Ha van osztalék, akkor az után is adózni kell.

(#26869) Csabroncka válasza skiny83 (#26865) üzenetére


Csabroncka
addikt

Igazából három dolgot kell eldöntened:
1. kell hitel (Funda)
2. nem kell hitel (legjobb hozammal, azt hiszem ebben is a Funda a nyerő most)
3. futamidő

Nálam, amiatt, hogy 4év/hitel nélkül: a befutó az Erste 0149

[ Szerkesztve ]

"in medias res"

(#26870) #95561216 válasza Stanlee (#26867) üzenetére


#95561216
törölt tag

Nekem eddig nem volt lehetosegem ilyenben reszt venni, de a ceg reszerol eleg nagyvonalu ajanlat.

Nem annyira :) Tegyük fel a cég szánna bónuszra x dollárt. Ha odaadná direktben, akkor ez a részvényeseknek veszteség lenne. Ehelyett indít rajta részvény programot, aminek feltétele, hogy 2-3x értékben vegyen a dolgozó részvényt. Ehhez fog adni ő x részvényt, jellemzően 3-5 évnyi tartás után. De nem új részvényt bocsát ki, hanem azokat adja oda, amiket részvényvisszavásárlási programja során szerez.

Egy kis kitérő, hogy miért is jó a részvény-visszavásárlás a cégnek. Pár úttörő cég kezdte évtizedekkel ezelőtt, mint az osztalékfizetés alternatívája. Pár nagyágyú elég szép profitot ért el azzal, hogy drágán kibocsátott részvényekkel felvásárolt más vállalatokat, majd a profitból visszavásárolt részvényeket, amikor olcsó volt. És minél nagyobb részét képviseli egy vállalatnak egy-egy részvény, annál többet fog érni, tehát ez a részvényeseknek nyereség. Mostanra szinte minden vállalat csinálja, és többnyire folyamatosan, tekintet nélkül az árra. De még így is megéri, mert az osztalék adózik, így buknak rajta (persze ettől még van osztalék is, mert pl a nyugdíjasok jellemzően ebből élnek az USA-ban). Részvény visszavásárlással viszont adómentesen juttatnak pénzt a részvényeseknek, a megnövekedett kereslet és a csökkenő részvénykínálat pedig felfelé hajtja az árakat. Ma már elég bejelenteni egy-egy ilyen programot, és ugrik az árfolyam.

Na szóval, a cég a haszon egy részét adómentesen akarja visszaforgatni a részvényeseinek, ezért részvény-visszavásárlási programot indít. Ezeket a részvényeket megtarthatja, vagy be is vonhatja őket. A tartással az a a gond, hogy sok országban limitált, mennyi saját részvényt tarthat egy vállalat. Ekkor jött a brilliáns ötlet, hogy ha már úgyis rajta ülönk egy csomó részvényen, adjuk a dolgozóknak. De ne csak úgy, hanem várjuk el tőlük, hogy vegyenek, és tartsák is meg. Így x bónuszra szánt pénzből 3-4x lesz, ami a részvényesekhez megy. A dolgozók pénzén sokszorozzák az erre szánt összeget, és még a saját részvényeket is náluk parkoltatják. A 3-5 éves tartási idő miatt ezek a részvények effektíve kikerülnek a tőzsdéről, felhajtva az árakat. Persze egy idő után a dolgozók el fogják adni a részvényeiket, de mivel "ingyen pénz", vesznek újakat, beáll egy egyensúlyi állapot.

Azt is megnyerik ezzel, hogy a dolgozó kicsit sajátjának fogja érezni a céget, jobban odateszi magát. És kevésbé fog ugrálni a munkahelyek között, ha mert akkor bukja az ajándék részvényt.

Hogy a dolgozó jól jár-e az meg már a tőzsdén múlik :D

(#26871) polonic válasza #95561216 (#26870) üzenetére


polonic
félisten

Ez a részvényprogram egy évig tart, évente lehet jelentkezni rá. Egy év elteltével jönnek az ajándék részvények. Már most is az én számlámom van úgymond, csak eladnom nem lehet. Egy év leteltével teljesen én rendelkezem a megvásárolt és kapott részvényekkel, nem vásárolja vissza tőlem a cég, még akkor sem, ha elmegyek tőlük.

(#26872) #95561216 válasza polonic (#26871) üzenetére


#95561216
törölt tag

Akkor nálatok csak egy évig (nálunk három), de csak ki vannak vonva azok a papírok a piacról, és az addig egy fillérbe nem került a cégnek :)

Egy év leteltével teljesen én rendelkezem a megvásárolt és kapott részvényekkel, nem vásárolja vissza tőlem a cég, még akkor sem, ha elmegyek tőlük.

Ezt nem értem honnét jött.

(#26873) attiati válasza kovisoft (#26861) üzenetére


attiati
veterán

Nehéz elképzelni, hogy miért állna meg 318-ig és az eurusd 1-ig.
Jó esetben ezt az utat gyorsan megteszi az árfolyam, és onnan visszapattan. (gyorsan = pár hónap alatt)
Rossz esetben meg beáll az eurusd egy új egyensúlyi árfolyamra 0,8 és 1 közé, az usdhuf meg 320 és 400 közé.

(#26874) daniel2121


daniel2121
senior tag

Az önkéntes nyugdíjpénztári befizetésnél ha az utolsó munkanapon fizetek rá akkor a következő évben már érvényesíteni lehet az adókedvezményt?

(#26875) Apika válasza daniel2121 (#26874) üzenetére


Apika
Közösségépítő

Szerintem, ha még idén beérkezik a pénz, és elkönyvelik, akkor igen...

(#26876) concret_hp válasza daniel2121 (#26874) üzenetére


concret_hp
addikt

én azért elutalnám 27, max 28án biztosamibiztos :)

vagy fullba vagy sehogy :D

(#26877) _ATi_1


_ATi_1
senior tag

Üdv!
Webkincstáron keresztül vásároltam 2017 január 11-én lejáró diszkont kincstárjegyet, amit majd szeretnék kp-ban felvenni az államkincstárnál.
Van egy olyan lehetőség a webkincstáron, hogy Rendelkezés jövőbeni esedékességfizetés módjáról, ahol pénzszámlát és átutalást tudok beállítani. Kell ilyet rögzítenem, hogy ki tudjam venni lejáratkor? Mi történik, ha nem határozok meg semmit?
Üdv,
Attila

(#26878) Apika válasza _ATi_1 (#26877) üzenetére


Apika
Közösségépítő

Lejárat után a pénzed a pénzszámládra kerül. Kp. felvét esetén nem kell semmit sem beállítanod. Bemész és kiveszed. A Magyar Államkincstár Állampénztári Irodáinál az 1 millió Ft, és az azt meghaladó készpénz felvételi igényt két munkanappal a felvétel előtt be kell jelentened...

[ Szerkesztve ]

(#26879) PazsitZ válasza daniel2121 (#26874) üzenetére


PazsitZ
addikt

Én Aegonnál olvastam 3-4 napot írtak, amig beérkezik a pénz hozzájuk.

- http://pazsitz.hu -

(#26880) daniel2121 válasza PazsitZ (#26879) üzenetére


daniel2121
senior tag

Igen olvastam én is,az Aegonnál van az önyp.-ém.

(#26881) Brave_86


Brave_86
aktív tag

Tavaly nyitottam TBSZ számlát és idén is.
Az előző évi TBSZ számlán van "Szabad pénzegyenleg"-em. Ezt az új -idei- TBSZ számlára valahogyan át tudom vezetni, majd az oda beutalt összeggel növelve tudok PMAK-ot venni? Vagy mit kellene tennem? :R

(#26882) VÁMpír válasza Brave_86 (#26881) üzenetére


VÁMpír
aktív tag

nincs átjárás a 2 számla között.
azon a számlán költsd a pénzt állampapírra, amin van.

(#26883) Apollo17hu


Apollo17hu
őstag

Sziasztok!

2013 januárjában TBSZ-t nyitott édesanyám, amire február-márciusban pénzt helyezett el. Ebből zártvégű befjegyeket vett, amelyek futamideje idén szeptemberben járt le. A befjegyeket visszaváltotta, a TBSZ-en most csak pénz van.

Jól gondoljuk, hogy 2017. jan. 1-ig mindenképp a TBSZ-en kellene maradnia a lóvénak, különben 10 helyett 16% kamatadó kerülne levonásra az eredményből?
Adóbevallás szempontjából milyen vonzata van a fentieknek?

(#26884) Mercutio_


Mercutio_
félisten

Szakik, ez a gyakorlatban milyen következményekkel járhat?

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#26885) attiati válasza Mercutio_ (#26884) üzenetére


attiati
veterán

milyen szempontbol?

(#26886) Mercutio_ válasza attiati (#26885) üzenetére


Mercutio_
félisten

Bármilyen ;]

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#26887) attiati válasza Mercutio_ (#26886) üzenetére


attiati
veterán

oké ;] :DDD

[ Szerkesztve ]

(#26888) #95561216 válasza Mercutio_ (#26884) üzenetére


#95561216
törölt tag

Más bankhoz kerül a jelzálog a tulajdoni lapon. Baj akkor lehet belőle, ha te fizetsz az MKB-nak, de MKB nem utalja tovább, és a jelzálogbank rajtad akarja majd behajtani.

(#26889) Mercutio_ válasza #95561216 (#26888) üzenetére


Mercutio_
félisten

Ja, ilyesmire gondoltam.

Vagy pl. ha le szeretném vetetni, vagy másik ingatlanra átrakatni a jelzálogot, mert a jelenlegit eladom és másikat veszek, akkor ki ad ki erről papírt?

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#26890) attiati válasza Mercutio_ (#26889) üzenetére


attiati
veterán

A bankod ügyfele vagy, nem írsz alá új szerződést. Sztem vele kell intézni mindent.

te <---> bankod <----> másik pénzintézet <-----> földhivatal

Te ügyfélként nem állsz közvetlen kapcsolatban a harmadik feles pénzintézettel.
Vele a bankod áll kapcsolatban, felkéri a finanszírozásra, amiért díjat fizet.

Az is kérdés még, hogy hány bank fog saját jelzálogbankot alapítani. Az utóbbi időben jöttek erről hírek, hogy MKB, Erste alapított. Most olvasom, hogy a CIB nem.

(#26891) attiati válasza #95561216 (#26888) üzenetére


attiati
veterán

Szerintem, de csak tippelek, itt a pénzek jogilag nem felcímkézve mozognak, hanem elkülönülten, falak vannak. CIB példájánál maradva:

3. jelzálogbank kibocsát jelzálogleveleket és tartozása lesz a jelzáloglevelet lejegyző befektetők felé, amit kamatfizetéskor és lejáratkor folyamatosan fizetnie kell. (persze nem önerőből fogja megoldani a fizetést, hisz egy másik bank megbízására bocsátott ki ilyen jelzálogleveleket). De akár önállóan is tudnia kell fizetni.

CIB bank tartozni fog a 3. JB-nak, egyrészt a szolgáltatási díjjal, másrészt meg rendszeresen fizetnie kell, hogy a JB is fizetni tudjon a befektetőinek.

Ügyfél pedig tartozni fog a CIB banknak, hogy ő fizetni tudjon a 3. JB-nak, hogy ő fizetni tudjon a befektetőknek.

De külön-külön mindenkinek fizetési kötelezettsége van akkor is, ha alatta csődbe ment az ügyfele.
Az én törlesztő részletem nem lesz felcímkézve, hogy az én ujjlenyomatos ötezresem megy a végső állomásra.

Valószínű bekerül egy plusz kör és a bankom ügynököt játszik a földhivatali ügyeknél.
Szolgáltatás költségét biztos növeli egy jogilag külön entitás fenntartása, más kérdés, hogy drágulni fog e a szolgáltatás, vagy a verseny miatt lenyelik a bankok.

A bankrendszer biztonságát növeli, ha a hitelek mögött fedezetként elkülönült befektetői és intézményi kör van, főleg, ha a lejáratok is össze vannak hangolva (ugyanolyan hosszú a fedezet futamideje, mint a hitelé). A bankrendszerben pedig elég nagy jogi hercehurcát tudna okozni szerintem, ha bedőlne akár a bank, akár a megbízott JB. Szerintem így is úgy is végigfutna a pofon a bankrendszeren, függetlenül attól, hogy közbeiktattak egy plusz szereplőt.

[ Szerkesztve ]

(#26892) #95561216 válasza attiati (#26891) üzenetére


#95561216
törölt tag

Nem a pénz mozgására gondoltam, hanem ha bedől a közvetítő bank (nem feltétlen az MKB-ra gondolok), akkor a jelzálogbank az ügyfél ingatlanán érvényesített jelzálogjoggal juthat pénzhez.

(#26893) attiati válasza #95561216 (#26892) üzenetére


attiati
veterán

Igen, a jelzálogjogból tud pénzt szerezni.
Méghozzá a jelzálogjog eladásával, ami =/ azzal, hogy érvényesítik a jelzálogjogot és elárverezik a házat.

"Jogszabályváltozás lehetővé teszi, hogy a 2016. október 1-je előtt alapított ingatlant terhelő jelzálogjogokat a bankok önálló zálogjoggá alakítsák át. Ez azt jelenti, hogy az ingatlanra vonatkozó önálló zálogjog a kapcsolódó kölcsönszerződés nélkül is forgalomképes, azaz más pénzügyi intézményre, jelzálogbankra átruházhatóvá válik"

Nem vagyok jogász, de sztem falak vannak a szereplők között és nincs átnyúlás a falon át.
Jó hogy nem még kezeskedem is a saját ingatlanommal a nekem hitelt nyújtó bank csődje esetére :)

Ha csődbe megy egy bank, akkor átkerülnek az eszközei más bankra, aki megveszi. Onnantól te neki fizeted a hiteledet, a jelzálogbank pedig az új banktól követeli a jelzáloglevelek törlesztéséhez a pénzt.

Ha a jelzálogbanknak nem tetszik a kialakult új helyzet, akkor megpróbálja eladni a jelzálogjogot (akár diszkonttal is). De szerintem ez nekem teljesen mindegy, mert én a bankkal állok szerződésben, a bank pedig a JB-al.

[ Szerkesztve ]

(#26894) attiati válasza #95561216 (#26892) üzenetére


attiati
veterán

Egyébként itthon a hitelezési standard-ek szigorítása segít, hogy ne legyen hitelezési lufi itthon és ez a jelzálogjog adás-vétel egy jó lépés lehet.

De 2008-ban a pénzügyi válság egyik oka az volt, hogy a jelzálogjogokat többször újracsomagolták és a végén olyan derivatív termékekbe kerültek, amiket csomagokban adtak vettek, a valós kockázat felmérhetősége nélkül. Illetve egy ilyen többször újracsomagolt formában értékesített terméknél már mindenki-mindenki ellen van, ha fizetésképtelenség alakul ki. Mondjuk ez csak elmélyítette és felgyorsította a bankok közötti likviditási válságot. A válság kiváltó oka inkább a túlzott hitelezés volt (bár abban is segített az újracsomagolás).

Nem tudom itthon hogyan számítják majd be a tőkekövetelmény számításánál, de anno az USA-ban pont ez volt a gond, hogy a jelzáloghitelek kikerültek a bankok mérlegéből (át a jelzálogbankhoz) és ez lehetővé tette, hogy még többet tudtak hitelezni a bankok. Ennyire még nem látom át, de itthon szerintem a bank mérlegében marad a hitel.

tévedés jogát fenntartom :)

[ Szerkesztve ]

(#26895) axioma


axioma
veterán

Meglevo hitelekre talan nem, de ilyen konstrukcioju ujakra szerintem lesz olyasmi macera, mint anno a jelzalogleveles kamattamogatasnal volt. Elotorlesztes brutal, ha nem evfordulon csinalod, talan kicsit kisebb, ha olyan evfordulon, ami kamatfordulo is. A kamatnal nem latszott ez jellemzoen, de az ilyen kieg. kondicioknal igen. (Tartok tole, hogy ezek raadasul most sem szerzodeshez kotottek, barmikor 60 napra vagy hogy megvaltoztathatjak ha nagyon akarjak a meglevokre vonatkozoan is...) Emlekeim szerint me'g szerzodni is macerasabb volt, a szabott kozjegyzoi mintha dragabb lett volna (mint a mi kieg. kamattam-unkra).

(#26896) attiati válasza axioma (#26895) üzenetére


attiati
veterán

MNB hitelezési szabályai 2016. április

"Az ezután megkötött hitelszerződéseknél így egységes felső korlátot – az előtörlesztett összeg 1,5 százaléka, jelzáloglevéllel finanszírozott hiteleknél 2 százaléka – szabtak meg a lakáscélú és a szabad felhasználású jelzáloghitelek előtörlesztésénél."

Lehet, hogy ezen enyhítenek / enyhítettek menet közben. De mostanában nem úgy módosulnak a szabályok, amik a bankoknak kedveznének.

ez is egy érdekes rész:
"15. Miért nem az önálló zálogjogot jegyezték be szerződéskötéskor?

2014. előtt a pénzügyi intézmények saját maguk dönthettek arról, hogy milyen típusú zálogjoggal biztosítják az általuk kihelyezett hiteleket. 2014. március 15. napját, azaz az új Ptk. hatályba lépését követően a törvény nem biztosított lehetőséget önálló zálogjog alapítására. 2016. október 1. napjával ez lehetővé válik. "

(#26897) concret_hp


concret_hp
addikt

eurhuf téren mire számítotok a következő időkben? oké, hogy felminősítés meg minden, de egyrészt 300 alatt tavaly április óta nem jártunk, másrészt 318 felett sem nagyon jártunk mostanában... egyrészt annyira sehol nincs hozam, hogy jön ide is nagyon sok külföldi nyomtatott pénz, másrészt meg az első komolyabb paránál instant gyengülünk 10%ot?

másrészt meg ha mondjuk 1-2 hónap múlva jön még egy usák kamatemelés, instant megnézi az eurusd a paritást (legalább egy tüskére) és egyre nagyobb nyomás lesz az ekb-n is hogy elkezdjen emelni ( :F ) és akkor viszont megintcsak kevésbé lesznek vonzók a ft eszközök?

vagy fullba vagy sehogy :D

(#26898) Mercutio_


Mercutio_
félisten

Egy technikai jellegű kérdés:
Tegnap délután webbankon keresztül elutalt pénz már meg kellett volna érkezzen a célszámlára, vagy délig még várjon a címzett?
:R

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#26899) concret_hp válasza Mercutio_ (#26898) üzenetére


concret_hp
addikt

11-re mindenképp meg kéne jelennie (de igazából szerintem nyitáskor)

vagy fullba vagy sehogy :D

(#26900) attiati válasza concret_hp (#26897) üzenetére


attiati
veterán

Nincs forintspecifikus para, a nemzetkozi risk off indulasat meg nem latod. Eveket varsz az armageddonra, aztan csak nem jon, majd par nap alatt elindul.
Pro es contra millio logikus ervet fel lehet sorakoztatni, de az edeskeves :) ugyhogy en passzolom az eurhuf arfolyamat.
Szerintem az EKB nem azert fog kamatot emelni, mert egyetlen masik devizaval szemben sokat gyengult. Ha nem indokoljak a gazdasagi kondiciok, akkor nem emel. Ha mindennel szemben gyengul az eur, akkor emel, de az egy sulyos eu valsag lenne.
Raadasul a monetaris kondiciok szigoritasa nem kamatemelessel fog indulni.
Ha javulnak az inflacios es novekedesi kilatasok, akkor szigorit majd.
Sztem MNB koldokzsinorja az EKB-n log. Inkabb az usd lesz erdekes.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.