Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#117001) pictigjis válasza avl (#117000) üzenetére


pictigjis
senior tag

igen, láttam olyan helyzetet, amikor egy szülő halála miatt minden félrecsúszott (igen, anyagilag is), és soha, semmilyen eséllyel nem szándékozom ennek kitenni senkit. egyébként tényleg nem is értem, havonta itt többen százezreket tesznek etf-be, de egy életbiztosítás szükségessége és "hasznossága" kérdés? elég furcsa számomra

(#117002) erdey_a válasza avl (#117000) üzenetére


erdey_a
őstag

ha az egyik szülő meghal, aki mondjuk havi 500ezret vitt eddig haza, akkor azért egy 40milliós tőkeinjekció meg tudja könnyíteni az egyszülős életvitelt a továbbiakban. nyilván nem a szülőt pótolja - nem is ez a célja- hanem az így elmaradó bevételt.

Vérboci

(#117003) aujjobba válasza pictigjis (#117001) üzenetére


aujjobba
addikt

Ez vilagos, de epp ezert koncentraljunk arra a korulmenyre, hogy viszonylag magas osszegu megtakaritasok mellett.
Ha egy biztositas fizet mondjuk 20M-t, mellette van megtakaritva mondjuk 60M, akkor hogyan csuszik minden felre anyagilag abban az esetben, ha csak a 60M-et orokli a csalad es nem 80M-et?

Innen indultunk, arányosság es egyebek.

(#117004) pictigjis válasza aujjobba (#117003) üzenetére


pictigjis
senior tag

én továbbra sem látom, hogy ezzel a konkrét példával se világos, mennyivel több a 80, mint a 60. ha azt is beleszámolod, mennyibe kerül, szerintem nincs kérdés. mellesleg ha már nem leszel, azt se tudod kontrollálni/befolyásolni, hogy mi az elég vagy nem elég, vagyis hiába döntöd el életedben, hogy szerinted mi arányos, ha a haláloddal új helyzet áll elő. akkor nem jobb a több? én ezt az egészet nem is igazán értem, de ezt a topikot olvasva ez gyakran előfordul velem. a pénzügyi tudatossághoz szerintem maximálisan hozzátartozik a kockázati életbiztosítás, ezzel kitettem a pontot

[ Szerkesztve ]

(#117005) erdey_a válasza aujjobba (#117003) üzenetére


erdey_a
őstag

Ha a pénzkereső családfő havi egymilliót vitt haza, anya pedig htb, akkor a 60 milliós megtakarítást 60 hónap alatt meg is eszik. Felfogható úgy, hogy egy 20 milliós életbiztosítással anyának van ~2 éve munkába állni / pasit fogni és a pénze is megmarad.

Vérboci

(#117006) Oppenheimer válasza erdey_a (#117005) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Ez a matek több sebből vérzik:
- családfő bevétele != család kiadásával
- nem számol a 60 milla hozamával
- nem számol az életben maradó özvegy kiadáscsökkentésével

Simán kijöhet belőle 6 helyett 12 év, ha munkába áll az özvegy akkor meg örökre elég lehet a pénz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#117007) avl válasza Oppenheimer (#117006) üzenetére


avl
aktív tag

:R hasonlot magam is majdnem irtam rá

[ Szerkesztve ]

(#117008) ath


ath
senior tag

gondolom állami támogatást sem vesztek igénybe kellően nagy megtakarítás mellett, és itt sem volt senki, aki hitelkártya visszatérítéssel szórakozott éves tizenezrekért.

(#117009) erdey_a válasza Oppenheimer (#117006) üzenetére


erdey_a
őstag

pláne ha az özvegy kettőig se tud számolni - mint oly sokan - és nem tudja mi a különbség 60 millió és 80 (100 - 120) millió között.
kiszálltam.

[ Szerkesztve ]

Vérboci

(#117010) nort_on válasza Oppenheimer (#117006) üzenetére


nort_on
senior tag

Főleg akkor, ha nem hal meg, "csak" mondjuk lebénul, és élete végéig ápolásra szorul... Szerintem sem érdemes ezen spórolni. Persze egy bizonyos vagyon felett, ahol ez már "csak" 1-5% pluszt jelente, oda felesleges.

[ Szerkesztve ]

(#117011) Sisco2


Sisco2
tag

Ha már így feljött a téma, van életbiztosítással foglalkozó topic?
Ha nincs akkor itt kérdezem meg, hol érdemes kötni?
Mi az a havi összeg ami még egy normális költségűnek számít és nem lehúzós.

Természetesen nem befektetéssel összevont, csak és kizárólag egy kockázati életbiztosítás.

[ Szerkesztve ]

(#117012) aujjobba válasza nort_on (#117010) üzenetére


aujjobba
addikt

Na vegre valaki a szamok oldalarol.
Szoval azt mondod, ha 20x akkora a megtakaritas, mint a biztositasi osszeg, szerinted akkor felesleges a biztositas, ugye?
Innen indultunk, mekkora szorzonak felesleges/meggondolando, milyen egyeb aspektusok lehetnek amit figyelembe erdemes venni.

Egyik hasznos volt pl valaki irta, hogy a biztositas kifizetessel nem kell megvarni a hagyatekit, ez valid jo erv.

(#117013) kovaax válasza Sisco2 (#117011) üzenetére


kovaax
őstag

https://eletbiztositas.kiszamolo.hu/

-=- There's no place like /home -=-

(#117014) Sisco2 válasza kovaax (#117013) üzenetére


Sisco2
tag

:R

(#117015) kovaax


kovaax
őstag

Biztosítás: szülő halála esetén a vagyonra ráteszik a kezét a gyámügy, jó esetben betolnak minden lóvét egy gyámügyi számlára (amit onnantól kezdve a számlavezető bank fej), és hatszáz aláírással tudsz venni egy zsemlét is az árvának. Kicsit sarkosan, de ezzel is számolni kell.

-=- There's no place like /home -=-

(#117016) HussarF

K&H ÉP -> IBIE transzfer

Április 4-én, csütörtökön küldtem be a doksikat hozzá, múlt hét pénteken már az értékpapírok az IBIE-nél voltak. Ma lett teljesen lenullázva a K&H számla és utalták ki a maradék forintot.

Egyrészt, ez sokka lgyorsabb volt, mint számítottam rá, másrészt viszont a szabad cash még nem érkezett meg az új TBSZ-ekre. Ez utóbbi több időt igényel? Mert most ugyebár nem látom sehol a pénzt.

(#117017) erdey_a válasza aujjobba (#117012) üzenetére


erdey_a
őstag

Ha valakinek nagy vagyona van (százmilliók), de 53nm panelban él a párjával, akkor szerintem is felesleges az életbiztosítás. De ha a vagyonnak megfelelő a megszokott életszínvonal is - palota, autók, pezsgő, kaviár - akkor a nagyobb vagyon is gyorsabban olvad, ha meghal, aki a rávalót előteremtette, pl. a pénzt termelő cégeket, részvényeket menedzselte. Meggyőződésem, hogy a világ nagy gazdagjainak is van életbiztosítása. Nyilván nem 20 millióra és nyilván nem párezer forint a havidíj sem.
Magyarán, nagyobb vagyonhoz is releváns lehet egy nagyobb összegű biztosítás.

Vérboci

(#117018) erdey_a válasza kovaax (#117015) üzenetére


erdey_a
őstag

ezért kell kedvezményezettet (pl. házastárs) megadni...
akkor nem az örökösöké a pénz és hagyatékira sem kell várni, előbb fizet a biztosító

[ Szerkesztve ]

Vérboci

(#117019) sss válasza HussarF (#117016) üzenetére


sss
senior tag

Az összefoglalóba jó lenne valami leírás IB TBSZ számla nyitásról/transzferről - előbbit akár meg is írnám mert frissek még az emlékek.

(#117020) tomazin válasza aujjobba (#117003) üzenetére


tomazin
veterán

havi 6k a 40m eletbiztositas.
ha van 100m vagyonod/vagyonotok es kiesik a havi 1m fizetesed, akkor ez 3evre elegendo,h a parodnak ne kelljen se a megtakaritashoz hozzanyulni, se ne kelljen hazat eladnia, mashova koltozni akkor amikor a padlon van.
ha nincs bizti 40% elmegy.
ha van 500m allomany ott ez az arany 8% lesz. itt kezelhetjuk akar felesleges koltsegkent is a havi 6k-t.

szoval ez szerintem teljesen arra van bizva hogy adott vagyonmeret eseten te hol erzed azt a vonalat, amikor mar nem relevans a 20/40/60/akarhany millio.

(#117021) pictigjis válasza tomazin (#117020) üzenetére


pictigjis
senior tag

csak hát ez aligha az eddig emlegetett példáinál van, mint viszonylag magas összegű megtakarítás...

[ Szerkesztve ]

(#117022) kovaax válasza erdey_a (#117018) üzenetére


kovaax
őstag

Mindkét szülő meghal? Sok fura dolgot láttam már.

-=- There's no place like /home -=-

(#117023) tomazin válasza Oppenheimer (#117006) üzenetére


tomazin
veterán

a modellt lehet a vegletekig finomitani, de szerintem o egy nagyvonalu, szamszerusitheto rendszert keres, amivel szembe tudja allitani a sajat gondolatait.

(#117024) SFU válasza sss (#117019) üzenetére


SFU
tag

Ezt én is támogatnám, nálam a transzfer lenne prioritás K&H-tól.

"Hard times create strong men. Strong men create good times. Good times create weak men. And, weak men create hard times.” ― G. Michael Hopf, Those Who Remain

(#117025) geleati


geleati
tag

Nekem is végbement az Erste -> IBIE transzfer:
Mivel volt aláírási kartonom, így e-mailben küldtem mindent március 27-én, ezúton is köszönöm [nort_on] és [zsero] összefoglalóját. :R
Április 11-én megjelent minden az IB-n
Április 12-én már nem láttam semmit az Erste-nél.

Soha ne dobj vízbe alkálifémet!

(#117026) Mercutio_ válasza nort_on (#117010) üzenetére


Mercutio_
félisten

Akkora vagyonnál pedig a havi 6k nem tétel, azért érdemes egy ilyen "'láb" a portfólióban.

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#117027) -=MrLF=- válasza sss (#117019) üzenetére


-=MrLF=-
senior tag

Szia!
Azt le tudod írni, hogy itt [#116937 - #116939]
mit hol nyomtál IB belül, hogy ne keljen a tök üres pdf-et töltögetni a NAV-nak? Köszi.

Szerk. Ja és még egy, ha betettem pl. 60 k Ft, ezt le jelentem a NAV felé, utána a többi utalást már nem kell ugye?

[ Szerkesztve ]

protonmail.com Secure Email Based in Switzerland . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . startpage.com The world's most private search engine from Netherland

(#117028) RoBos


RoBos
senior tag

Nekem az lenne a kérdésem, h egy Erste -> IBIE transzfer esetén az átmeneti időszakban amíg lezajlik (olvasva ez több hét átlagba) mi a helyzet a kereskedésekkel? Ha vki elindította a folyamatot, akkor addig nem vett/adott el semmit rajta amíg végbe nem ment? És addig malmozva nézte a piacot, h alakul szépen hátradölve?!

(#117029) RoBos válasza -=MrLF=- (#117027) üzenetére


RoBos
senior tag

Igaz nem engem kérdeztél, de én ezt a form-ot használtam, csak átírtam az adataim benne és ezt küldtem be a NAVnak és elfogadták.

És nem, nem kell a többi utalást lejelenteni, csak azt amivel megnyitottad a TBSZ-t.

(#117030) -=MrLF=- válasza RoBos (#117029) üzenetére


-=MrLF=-
senior tag

Köszönöm, küldöm ebben a formátumban én is.

protonmail.com Secure Email Based in Switzerland . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . startpage.com The world's most private search engine from Netherland

(#117031) Sisco2


Sisco2
tag

Ha már halálesetek. Hagyatéki eljárásnál van különbség hogy magyarországi az értékpapírszámla, vagy sem? Ilyenkor gondolom az összes magyar pénzintézettől bekérik a hagyatéki eljárásban hogy van e az adott személyeknek számlája.

Mi van ilyenkor pl. egy IBIE számlával.
Ha pl. az a sajnálatos eset történik hogy mindkét szülő életét veszíti autóbalesetben, gyermek/gyermekek árván maradnak. Ilyenkor nincs már életben senki aki tudott a külföldi bróker számlák meglétéről és így már nem lesz tudomása erről a hagyatéki eljárást lefolytatónak sem.
Így ezeknek a külföldi bróker számláknak mi lesz a sorsa?

Aki külföldi brokernél nyitott számlát, érdemes már most végrendelkeznie amiben felsorolja az adott értékpapírszámláit hogy tudják ismertetni majd a hagyatéki eljárásban és ne vesszenek el? Vagy ki hogyan csinálja, hogyan érdemes?

(#117032) aujjobba válasza Sisco2 (#117031) üzenetére


aujjobba
addikt

Ha jol emlekszem nekem mar a tastytrade is bekerte anno az adoazonositom, az elegge kulfoldi.
Nincs ezzel tapasztalatom, de szerintem a NAV-nak peldaul tudnia kellene ezekrol a szamlakrol.

(#117033) Tapsi válasza Sisco2 (#117031) üzenetére


Tapsi
addikt

Ilyenkor gondolom az összes magyar pénzintézettől bekérik a hagyatéki eljárásban hogy van e az adott személyeknek számlája.

Hát, nem hiszem. A hagyatékba fel lehet vetetni persze, de nem gondolnám, hogy ez automatikus.

Így ezeknek a külföldi bróker számláknak mi lesz a sorsa?

Előbb-utóbb értesülnek róla az örökösök, és felvetetik póthagyatékba.

...érdemes már most végrendelkeznie amiben felsorolja az adott értékpapírszámláit hogy tudják ismertetni majd a hagyatéki eljárásban és ne vesszenek el?

Ehhez nem kell végrendelet, csak tudjanak a kölykök a számla létezéséről. Utána hagyatékba felvetetik, és csoki.

(#117034) axioma válasza Sisco2 (#117031) üzenetére


axioma
veterán

Epp most irtad hogy jelented a nav-nak a tbsz miatt... szoval eleg nagy ongol lenne, hogy hagyatekinal meg ne tudna az allam rola, hogy letezik. [Bar persze ettol me'g lehet hogy nekik eszukbe se jut, meg lehet olyan aki nem nyit tbsz-t es akkor nincs nyoma, de speciel en ezert nem izgatom magam. Mondjuk nalam a gyerekek is felnottek mar, szemelyesen is kepben vannak.]

(#117035) Mercutio_ válasza Sisco2 (#117031) üzenetére


Mercutio_
félisten

Ha lejelentetted a NAV-felé már a hagyatéki eljárás során is tudni fognak róla, nem? :U

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#117036) Sisco2 válasza axioma (#117034) üzenetére


Sisco2
tag

Azt nem én írtam csak a profilképünk ugyanaz :U

+ #117035Mercutio_ Nem tudom hogy ha a NAV tud róla, az azt jelenti hogy a hagyatékiba automatikusan bekerül? Csak kérdezem, szerencsére nem vagyok járatos benne.

[ Szerkesztve ]

(#117037) axioma válasza Sisco2 (#117036) üzenetére


axioma
veterán

oh sorry

(#117038) Kukipapa_rr válasza Mercutio_ (#117035) üzenetére


Kukipapa_rr
tag

Én voltam hagyatéki eljárásban: minden vagyonelemet nekünk kellett összeszedni.

Azt vártam volna, hogy van valami alap nyilvántartás, amit esetleg ki kell egészíteni, de semmi. Üres papír, töltsd ki, mi kerüljön az eljárásba.

Amiről nem tudtunk, az nincs.

(#117039) kopeter1982 válasza kovaax (#117013) üzenetére


kopeter1982
újonc

A Kiszámolón kívül van még valami jó javaslat?
Én pl. az Uniqa-t néztem, csomagfüggő az ára, pl. havi 3000 és baleseti halálra 30 milliót fizet.

Lehet csak én vagyok parás, de én csak olyat kötnék, amit én magam fizetek és megvan a saját kötvényem, ne azon múljon, hogy más valóban átutalta-e helyettem.
A KGFB-t, Casco-t is szeretem a biztosító saját honlapján megkötni (persze előtte kalkulálok alkuszoknál is, hogy hol lenne a legolcsóbb).

(#117040) akipapi


akipapi
tag

Sziasztok!

Januárban sikerült így utólag belátva rossz döntést hoznom. A K&H bankban vásároltam kötvény befektetési jegyet. Természetesen a vásárlás napjától esik az árfolyam. Jelenleg -200.000 ft a hozam. Érdemes várni szerintetek, vagy még most kell kiszállni?

Köszönöm a válaszokat előre is!

[ Szerkesztve ]

(#117041) Morgenstern válasza akipapi (#117040) üzenetére


Morgenstern
junior tag

Gondolom ez hosszútávú dolog, akkor meg nem nagyon bántanám, hiába fáj látni, hogy most mínuszban vagy.

(#117042) csoki9019


csoki9019
csendes tag

Sziasztok!
Adóbevallással szeretnék segítséget kérni.
előzmény

Jól gondolom, hogy a 182. sorba kellene beírnom a jövedelmet és az adó elvileg a ténylegesen levont és a magyar 15% közötti különbség lenne, ami IBCE TBSZ esetén elvileg 0, mert 2023 ban még volt egyezmény és 15% volt a forrásadó.

És mivel volt még egyezmény a 189. sort kell kitölteni (jövőre már a 190.-et), mennyi volt a jövedelem és az igazolható levont forrásadó összege.

DE most jön egy kis csavar amit nem értek, eddig az volt a közvélemény itt a fórumon, hogy etf-ek esetén ami osztalékot fizet mindig levonják a forrásadót, de az IBCE dividend tax reportjában semmi nem utal erre, lehetséges lenne?
kép

Ha ez igaz hogy nem vontak witholding tax-ot akkor 189. sor adó: 0
és a 182. sor adó-ba kell beírnom gondolom a befizetendő adó összegét?

[ Szerkesztve ]

(#117043) dzsentri válasza kovaax (#117015) üzenetére


dzsentri
lelkes újonc

Ez sajnos igy van, ha mindkét szülő meghal, vagy csak nem tudatos pénzügyileg a megmaradó szülő vagy gyám és még a kicsi a gyerek, 18 éves korára kb. elolvad a vagyon a gyámügy "gondoskodása" mellett. Ott sajnos pénzügyi analfbéták ülnek, elképesztő bürokrácia mellett lehet bármit kicsikarni belőlük. Nekem - gyakorló jogászként! - majdnem 3 évembe telt, mire dűlőre jutottunk, és végül sikerült rendezni az örökölt ingatlanok sorsát, az értékpapír szitokszó náluk. Közben persze szépen inflálódott a vagyon, bérbeadni nyilván nem tudtuk.

(#117044) dzsentri válasza Sisco2 (#117031) üzenetére


dzsentri
lelkes újonc

Megdöbbentő elsőre, főleg ha a hagyatéki eljárás költségeit nézzük, de sehonnan nem kérnek be semmit. Ha csak kiskorú örökös van, elkél egy tökös gyám.

(#117045) akipapi válasza Morgenstern (#117041) üzenetére


akipapi
tag

Igen, hosszabb távra lenne. Köszönöm.

(#117046) stingy2 válasza dzsentri (#117044) üzenetére


stingy2
senior tag

:K Bizony, édesanyám 3 éve halt meg, és pár hónapja küldte az OTP, hogy menjen be hozzájuk igazolni magát, különben felfüggesztik a számlát- vagy vmi ilyesmi. Anno fogalmam sem volt, hogy van pénze ott, így bele se vettük a hagyatékba. Ahogy írod, mindent én vadásztam össze. Amit megtaláltam bekerült, amit nem, az meg nem. Még szerencse, hogy kemény 5eFt volt az OTP-nél.

INTJ

(#117047) net91 válasza RoBos (#117028) üzenetére


net91
senior tag

.

[ Szerkesztve ]

Az ember feláldozza az egészségét, hogy pénzt keressen. Aztán feláldozza a pénzét, hogy visszaszerezze az egészségét. És mivel olyan izgatott a jövőjével kapcsolatban, hogy elfelejti élvezni a jelent; az eredmény az, hogy nem él sem a jelenben, sem a jövőben; úgy él, mintha soha nem halna meg, és a

(#117048) nort_on válasza RoBos (#117028) üzenetére


nort_on
senior tag

Mozi... Nem igen tudsz semmit sem csinálni. Szívás... Nyomni kell őket, hogy mielőbb meglegyen.

(#117049) Uyuarasy válasza kopeter1982 (#117039) üzenetére

A Kiszamolon havonta meg tudod nezni hogy feldolgoztak-e az utalasod, evente pedig a biztositokat is megkerdezheted. Nem tudom hogy megy a hatterben, de ugy kepzelem egyben utal az egyesulet a biztositoknak es ha kevesebb a beerkezo utalasok osszege akkor rendezi kulon az adott egyen(ek)kel. (Valoszinuleg erre az esetre kell “kauciokent” plusz egy havi dijat is utalni belepesnel.)

(#117050) icecave


icecave
nagyúr

Bejelentettem a NAV felé a TBSZ számlámat, elküldtem az útmutató alapján a szerződést, de ez jött vissza:

"
A tartós befektetési szerződés megkötése esetén a befektetési szolgáltató illetőleg a
hitelintézet által kiállított igazolással kell a szerződéskötés tényét és a befizetett
pénzösszeget közölni a NAV-val az első befizetést követő 30 napon belül az alábbiak szerint."

Gondolom (és egyben remélem), az a bajuk, hogy az első befizetett összegről nem küldtem bizonylatot, csak odaírtam. Ezt most pótoltam, letöltöttem a LY-ről, csinált egy PDFet az aznapi befizetésről, amikor a számlát is létrehoztam. Remélem, ez elég lesz.

Ugye? :F

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.