Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#31001) bernel válasza BÁ Nutrition (#31000) üzenetére


bernel
tag

Sokan az automatizálás alatt teljes automatizálást értenek, pedig a részleges is vihet el munkákat. Pl. az önvezető teherautóknál ha addig eljutnak, hogy többsávos jól navigálható autópályán elmegy a teherautó magától, és csak akkor veszi át az embersofőr, ha le kell térni az autópályáról, akkor lehetséges, hogy bizonyos útvonalakon az út 90%-át levezeti magától a teherautó, és az ember csak arra kell, hogy várja a lehajtónál egy parkolóban, ott átveszi, és maradék 10%-on elvezeti.

Így jóval kevesebb teherautósofőr kellene, mert csak a rávezető és levezető szakaszhoz kellene ember, arról nem is szólva, hogy többet is vezethetne az önvezető egyhuzamban, mint amennyi az embernek engedélyezve van.

(#31002) BÁ Nutrition válasza bernel (#31001) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

Lenyeg h ez meg odebb van, es nem kell tulaggodni. Munkaerohiany van megse aztal oldjuk meg se itt se amerikaban h millioszamra importaljuk az analfabetakat afrikabol, pedig most meg gepesiteni se tudunk sok mindent. A kozelben van olyan teheneszet ahol nem talalnak fejonoket havi 200k nettoert. Eddig ukrajnabol hoztak embereket csak 3 honap alatt lelepnek ausztriaba. Raadasul gepesitett fejes van de valakinek azt is fel kell rakni stb. Szal nem ugy van mint a matrixban h jon a robot es csinal mindent

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#31003) Fandango válasza bernel (#30999) üzenetére


Fandango
veterán

Én szinte biztos vagyok benne, hogy van még pár évtized mire olyan színtű robotizálás lesz ami az emberi munkát veszélyezteti. Gondolj csak bele, az autógyártásban már mióta használják az automatizálást robotok révén, mégis rengeteg ember kell a gyárakba, és hiába létező és jól működő technológia ott, mégse nagyon terjed más iparágakban.

(#31004) Stanlee válasza BÁ Nutrition (#31002) üzenetére


Stanlee
őstag

A normalis bimboformaju es allasu tehenet a robot megfeji emberi beavatkozas nelkul, naponta haromszor. Amugy nem nagy cucc a robot fejogep, en az elsot nagyjabol 15 evvel ezelott lattam. Mar akkor is a nemet kistermeloknek az volt a baja, hogy nehezen talaltak megfizetheto munkaerot a togy lemosasara, a fejokehely felrakasara.

Ami nincs automatizalva - maradva a Matrixos peldanal -, az az, amikor a borju nem jon ki magatol es ki kell huzni a tehenbol...

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#31005) BÁ Nutrition válasza Stanlee (#31004) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

Fejogepet mar a 80as evekben is lattam. Mondjuk azota nem..:) en kulonosebben nem aggodok. Veszek robot etfeket aztan csak adnak osztalekot.

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#31006) Stanlee válasza BÁ Nutrition (#31005) üzenetére


Stanlee
őstag

A robot ETF amugy jo diverzifikalasra.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#31007) adrian14


adrian14
tag

Sziasztok!
Tudtok ajánlani olyan megtakarítási formát ahova havonta egy kisebb összeget (pl 40ezer ft-ot) tudnék utalni? Tisztában vagyok vele, hogy nem nagy pénz, de jobb, mintha az OTP-s számlámon lenne. (LTP-m már van)
Előre is köszi :R

(#31008) hati válasza adrian14 (#31007) üzenetére


hati
addikt

Nekem pl. jöhet. :P

(#31009) Mercutio_ válasza Fandango (#31003) üzenetére


Mercutio_
félisten

Ebben közrejátszik a robotok ára és üzemeltetési költsége. Olyan helyen van létrjogosultságuk, ahol a kiváltott munkaerő árával már összevethető és a tevékenység robotizálható.
Nemrég olvastam valahol, hogy ~10%-kal csökken évente az előállítási költség (mennyiség+fejlesztés is olcsóbb+olcsóbbak a felhasznált anyagok) kérdés persze, hogy a karbantartás, programozás költsége a korábbiakhoz képest merre és mennyit változik.

Érdekes változás a munkaerőpiacon, hogy pl. a fotós cégektől pl. a firmware/SW fejlesztőket a lényegesen jobban fizető (van miből és a volumen is nagyobb) okosteló gyártók elcsábítják.

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#31010) adrian14 válasza hati (#31008) üzenetére


adrian14
tag

hmm, elgondolkodtató :DDD

(#31011) Handball94 válasza adrian14 (#31007) üzenetére


Handball94
aktív tag

Takarékszámla?
Kamat nem nagyon van, de legalább nem költöd el.

[ Szerkesztve ]

(#31012) mgoogyi válasza adrian14 (#31007) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Cetelem takarékszámla - 1.5% kamat - likvid, kb 0 kockázat
Államkincstár értékpapírszámla és veszel PMÁP-ot - infláció +1.1% vagy +1.4% (3.5% / 3.8%) - kis kockázat
Befalap ingyenes értékpapírszámlán (Aegon vagy Hold) - befalaptól függ, de jellemzően nagyobb kockázat

Függ attól, hogy mlyen távon szeretnél megtakarítani és mekkora kockázatot akarsz vállalni.

(#31013) Stanlee válasza Mercutio_ (#31009) üzenetére


Stanlee
őstag

A GE jenbach-i gyaraban voltunk uzemlatogatason, az Azubi-k (nem tudom mi a magyar megfeleloje, de nemet/osztrak szakkozepnek felel meg, csak ezek villanyszerelonek, lakatosnak tanulnak) mar itt elsajatitjak a gyarban "dolgozo" robotok programozasat, hogy aztan barmikor ha kell, akkor bizonyos gyartasi reszfolyamatokat le tudjanak programozni.

A robotok persze nem veszik el mar holnap az emberek munkajat, de vannak olyan folyamatok, amikben az emberi munkat jol ki tudjak valtani. Az ABB-nek van fenn a youtube-on tobb filmje, hogy a robotkarjai tobbfele elelmiszeripari termeket szortiroznak, ide-oda raknak, amiket elotte emberek csinaltak. Ez nem betegapolas, de azt is majd egyszer, bizonyos folyamatokat, minden gond nelkul kepesek lesznek megcsinalni a robotok is.

Szoval erdekes tema ez a "robotizalodas".

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#31014) adrian14 válasza mgoogyi (#31012) üzenetére


adrian14
tag

Nem szeretnék nagyobb kockázatot vállalni és tervem az, hogy legalább 3 évig nem nyúlok hozzá. (Persze ez sajnos változhat.)

(#31015) Mercutio_ válasza Stanlee (#31013) üzenetére


Mercutio_
félisten

Eigen, ebbe az irányba kellene elmenni nálunk is a középiskolai szakképzésben, de mint az köztudott, a hazai szakképzés leginkább kalap kaki szintű mind tanulók, mind tananyag, mind naprakészség tekintetében és gyanítom az oktatói oldalon sincs sok ok a büszkeségre....

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#31016) haly válasza mgoogyi (#31012) üzenetére


haly
őstag

"Államkincstár értékpapírszámla és veszel PMÁP-ot - infláció +1.1% vagy +1.4% (3.5% / 3.8%) - kis kockázat"

Miért kis és miért nem 0 kockázat?
Politikai helyzet miatt? Vagy kamat miatt?

(#31017) mgoogyi válasza haly (#31016) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Amennyire tudom, a jó minőségű kötvényes befalapok 2-es kockázati besorolás körül szoktak lenni, nem 1-es, ezért nem gondolom kockázat nélkülinek, meg azétz sem, mert csak1%-os bukóval tudod csak kivenni, meg kamatemelésre is számítok.

(#31018) mgoogyi válasza adrian14 (#31014) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

3 éves pmáp tűnik kézenfekvőnek, de meg kell nézni, hogy mióta fut az aktuális sorozat. Lehet már 2 és fél év sincs a lejáratig.

(#31019) kovisoft válasza adrian14 (#31014) üzenetére


kovisoft
őstag

Ha van esélye, hogy 5+ évig is tudod tartani, akkor érdemesebb lehet 5 éves PMÁP-ot venni. A mostani kamattal számolva kicsit több, mint 3 év után kitermeli a 3 éveshez képesti magasabb kamat az 1%-os díjat, amit a lejárat előtti visszaváltásért vonnak le.

(#31020) adrian14 válasza kovisoft (#31019) üzenetére


adrian14
tag

Köszi srácok a segítséget, utánanézek :R

(#31021) haly válasza mgoogyi (#31017) üzenetére


haly
őstag

Értem, igazad van. :K

(#31022) Met


Met
nagyúr

Az lenne az egyik kérdésem hogy az összes állampapír tőke garantált? :B
A másik kérdésem hogy pl. a PMÁP 2023/J Értékpapír futamideje 6 év, Lejáratig hátralévő futamidő 5 év. Ez mit jelent?

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#31023) mgoogyi válasza Met (#31022) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Nem tudom, hogy a 6 év hol láttad.
2018. január 17 óta vehetsz ilyet (jövő január valameddig) és 2023. szeptember 28.-án fog lejárni, tehát bő 5 és fél éves papír, lehet innen jött a 6 év.
Kamatfizetés mindig szept- 28-án van.

(#31024) Fin10 válasza Met (#31022) üzenetére


Fin10
tag

Ha az állampapírt nem fizetik vissza az gyakorlatilag államcsődöt jelent, így végülis nevezhetjük tőkegarantáltnak is. :)
Ettől függetlenül kaphatsz vissza kevesebbet, mint amennyiért vetted, ha nem tartod elég ideig (az idő előtti visszaváltásnál jelenleg 1% a büntetés)!

(#31025) BÁ Nutrition válasza Met (#31022) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

Csak az tokegarantalt amit sajat nemzeti valutaban adnak ki. Tehat pl kinyomtatjak max csak nem er majd annyit. Pl forint

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#31026) Met


Met
nagyúr

Történt egy kis baleset, vettem (volna) állampapírt, kártyával fizettem volna csak éppen a vásárlás limitről megfeletkeztem :W most ott van a tranzakciók között várakozó státuszban.
Az első banki napon (azaz holnap) újra megpróbálják levonni a kártyáról?
Nem találtam hogy hol tudnám folytatni a fizetési folyamatot.
Azóta vettem megint (emeltem a limiten) azt levonta.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#31027) concret_hp válasza Met (#31026) üzenetére


concret_hp
addikt

semmi nem lesz, max holnap felhívnak h látják van egy függő tranzakció, kicsit se érhetnek rá ha még ez is megesik (engem felhívtak amikor ilyen volt) :U

vagy fullba vagy sehogy :D

(#31028) anniston


anniston
csendes tag

Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni tőletek.
Tegyük fel állampapírt szeretnék vásárolni, mondjuk ezt: 2021k prémium állampapír 3,5% , 3év.
Az odáig világos,hogy hol nyitok számlát, és hogyan vásárlom meg.
Következő a kérdésem. Tegyük fel 3000000ft- ért veszek ebből a papírból. a kamatokat ugye évente írják jóvá.
Ha jól számolok akkor ha minden frankó 3,5% = 105000ft évente.
Tehát:
1év= 105000ft
2év= 105000ft
3év= 105000ft
315000ft -15% kamatadó= 47250FT = 3267750Ft - tranzakciós díj
Gondolom nem jól tudom ezt, valaki leírhatná,hogy hogyan működik ez onnantól ,hogy vásároltunk állampapírt.Kamatok hogy íródnak jóvá évente,kamatos kamattal vagy anélkül?Hogyan számoljunk a költségekkel? Hogyan jutunk hozzá lejártkor a pénzünkhöz?
Előre is köszönöm a válaszokat.

(#31029) vnorbi válasza anniston (#31028) üzenetére


vnorbi
aktív tag

3.000.000 forint névértékű 2021/K-ért most 3.006.600 forintot kell fizetni az előző kamatfizetés óta felhalmozott kamat miatt. Ezt a plusz 6.600 forintot visszakapod 2019. augusztus 26-án. Ebből nem vonnak le adót, csak a maradék 98.400-ból veszik le a 15%-ot (ha nem TBSZ-re veszed). Ha akarod, akkor a megkapott 92.240 forintot befektetheted valamibe (ha ezt nem intézed, akkor nem lesz kamatos kamatod).

A 2020-as és 2021-es kamatról csak annyi biztos, hogy legalább 1,1% lesz. A 2020-asról sejthető, hogy ettől a mostani 3,5%-tól valamivel magasabb lesz, hacsak valami nagyon be nem torzít az inflációs adatokba, a 2021-esről is hasonló értéket várnak, de ez azért még nagyon messze van. 2019. augusztus 26-tól már tisztán a 3.000.000 forint fog kamatozni az akkortól érvényes kamattal.

A pénzedhez való hozzáférés költsége attól függ, hogy hol fekteted be. Van, ahol ennek nincs díja, cserébe folyamatosan fizettetnek számlavezetési díjat (3 millióra 3 év alatt simán elkérhetnek ilyen címen olyan 20 ezret). Van, ahol nincs számlavezetési díj, viszont fizetsz, ha visszakéred a pénzed. Szóval ez attól függ, hogy kinél van az értékpapír számlád, és ott milyen költségek vannak.

[ Szerkesztve ]

(#31030) anniston válasza vnorbi (#31029) üzenetére


anniston
csendes tag

Nagyon köszönöm a gyors válaszodat.
Egy-két dolog még nem világos.Hogy jött ki 98400ból 92240 a 15% kamatadónál?
Tegyük fel az államkincstárnál nyitok értékpapír számlát,itt nincs számlavezetési díj.Itt készpénzben is lehet fizetni?
Újra fektetni ugyanebbe a papírba beletudom fektetni ha még lehet belőle kapni?Hogy veszi ezt akkor, mintha kikiáltáskor vásároltam volna,és kamatos kamatnál is csak 15% kamatadót számólna? Ha letellik a 3év már nem von 15% adót az egészre?3év múlva szükségem van az egész összegre.
Tehát lejár a 3év,besétalok az államkincstárba,megszüntetem a számlát,nem vonnak le már semmi adót,mert azt évente már megtették. ?Milyen módokon lehet kivenni a pénzt?
Köszönöm a válaszod előre is.

(#31031) BÁ Nutrition válasza anniston (#31030) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

Gondolom 90.240 csak elirta

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#31032) vnorbi válasza anniston (#31030) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Jogos, 90.240 a jó összeg, valamit rosszul üthettem be a számológépbe.

Az államkincstárba lehet készpénzt vinni, de nem minden irodában fogadják el. Ha nem megyeszékhelyen élsz, akkor valószínűleg utazni kell miatta. Ha véletlenül folyamatosan értékesítik a 2021/K-t, akkor igen, a kamatot befekretheted ebbe is, de az eddigi gyakorlat az, hogy néhány hónap után lezárják a papírt, és majd egy másikat kell választani az újrabefektetéshez. Az éves kamatfizetéskor mindig nullázódik a felhalmozott kamat (kifizetés miatt), így ha ez után tudsz venni, mint ahogy most is, akkor megint közel a névérték fölött megkapod.

Kamatadót kamatfizetéskor rögtön vonják, csak a kamatra, a tőkére természetesen nem. Most a 3 millió forint nagyösszegű pénzfelvételnek számít, ezért be kell jelenteni pár nappal előtte, hogy melyik irodába kéred, és akkor fogod tudni felvenni (jelenleg a felvétel díja 0,3%, max 6.000 forint). Ha ki akarnád utalni bankszámlára az összeget, azt nem kell bejelenteni, a díja ugyanannyi, mint a pénzfelvételnek. Ezeknek a feltételeknek és díjaknak majd a felvétel előtt is érdemes lesz utánanézni, mert változhat.

(#31033) anniston válasza vnorbi (#31032) üzenetére


anniston
csendes tag

Nagyon szépen köszönöm a segítséget. :C
Ilyen részletes tájékoztatást nem találtam sehol.

(#31034) vnorbi válasza anniston (#31033) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Szívesen!

Így egyben valószínűleg nincs leírva sehol, de ha végigolvasod a ~150 oldalnyi üzletszabályzatot, meg ismertetőket, meg a weblapon is szétnézel, akkor sem biztos, hogy minden letisztul. Inkább az idővel kialakuló tapasztalat segít átlátni. Bár nem tudom, lehet, hogy akinek voltak pénzügyi tanulmányai, az mindent rögtön vág.

Pénzfelvételnél egyébként jelenleg az 1 millió forint fölötti összeget kell bejelenteni két munkanappal a felvétel előtt (ez például a 2. számú függelék - Hirdetmény-ben van benne).

(#31035) dugynok válasza vnorbi (#31034) üzenetére


dugynok
senior tag

Mondjuk én erről nem tudtam, bementem és kivettem 2 millàt bejelentés nélkül a Vàci úton...

[ Szerkesztve ]

(#31036) vnorbi válasza dugynok (#31035) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Nekem tapasztalatom ezzel nincs, csak olvastam, hogy elvileg ez a menete.

(#31037) bernel válasza vnorbi (#31036) üzenetére


bernel
tag

Azért kell bejelenteni, hogy biztos legyen annyi pénz ott a pénztárban. Bejelentés nélkül próba-szerencse, akkor mondhatják azt is, hogy nem szólt előre, ezért sajnos nincs elég pénz itt, hogy kifizessük.

(#31038) attiati


attiati
veterán

mínvájl:

Törökök emeltek kb 6% pontot az alapkamaton és az árfolyam ma már ugyanott van, mint az emelés előtt.
Pár hónap alatt 3szorosára emelt lakossági hitelkamat + 50%os árfolyam gyengülés.
Erre már muszáj lesz javulni a külker mérlegnek és a hitelből hajtott import fogyasztásnak.

(#31039) Intel válasza attiati (#31038) üzenetére


Intel
csendes tag

Érdemes lehet most török lírát venni vagy nagyon kockázatos?

(#31040) attiati válasza Intel (#31039) üzenetére


attiati
veterán

max a kockáztatós tőkéből, ha van tapasztalatod kockázatos eszközökkel és nem bánod a felezést :)

Ha befektetés lenne és nem spekulatív rövid távú pozi, akkor önmagában try-t nem vennék, csak kamatozó eszközzel együtt. Vagy 1 éven belül lejáró usd-s török papírt líra nélkül.

(#31041) htomi85 válasza Intel (#31039) üzenetére


htomi85
tag

Kerülném mint a pestist.
Úgy néz ki a bux becélozta a 34 ezret, nasdaq ma ledobott másfél százalékot. Én már riskoffba nyomom.
Ebben a percben csak pmákom meg devizám van (persze ma shortoltam a buxot).

(#31042) Brave_86


Brave_86
aktív tag

Gyerek számára (fél éves) szeretne családtag megtakarítási formát. Havi rendszerességgel ~5000Ft. (változhat)
Amelyek eddig szóba kerültek:
-Cetelem megtakarítási számla (viszonylag egyszerű, nincs megkötés a felhasználásra, ingyenes (-tranzakciós költség), jelenleg nem sok kamattal)
-Gépkocsinyeremény betét (egyszerű, bármikor visszaváltható, talán lesz egy kocsija is :DDD )
-Babakötvény (infláció+3% kamat, +állami támogatás, hosszú távú 18év, bizonytalan feltételekkel -addig bármi lehet- a felhasználást illetően)
Mi a véleményetek? Más alternatíva esetleg? :R

(#31043) hati válasza Brave_86 (#31042) üzenetére


hati
addikt

Ha a gyerek számára akarod, akkor babakötvény. A többihez úgyis hozzányúlsz, ha úgy hozza a sors...

(#31044) dugynok válasza Brave_86 (#31042) üzenetére


dugynok
senior tag

Szerintem is a babakötvény a legjobb ekkora összegnél. Viszont a MÀK-nàl nyisd, ne màshol! Ez azért jó, mert valóban a gyereké lesz és nem tudsz hozzànyúlni.

(#31045) kovisoft válasza Brave_86 (#31042) üzenetére


kovisoft
őstag

A babakötvény felhasználási feltételeiről olvasd el ezt a bejegyzést.

(#31046) Brave_86 válasza kovisoft (#31045) üzenetére


Brave_86
aktív tag

Köszönöm a válaszokat,
Igen ezt már olvastam. :)

(#31047) szőröscica


szőröscica
addikt

Kicsit szeretném diverzifikálni a megtakarítási portfóliómat, ami jelenleg elsősorban PEMÁK-ban pihen. Ezt továbbra is megtartom, illetve havi 100k-val növelni is fogom.

De emellé szeretnék szép lassan, havi 20-30-50 ezer forintonként egy kis részvényportfóliót is felépíteni. Elsősorban az amerikai tőzsdéken szeretnék befektetni, S&P500-ba, illetve magam kiválogatta cégekbe.

Az IB-n kívül van még megfontolandó alternatíva erre a célra? Néztem a KBC Equitast (gondoltam adóbevallás egyszerűsítése céljából magyar számlát nyithatnék, de a minimum 7 dolláros megbízási díj egy US tőzsdén nem túl fasza az én havi kb. 100 dolláros vásárlásaimmal).

(#31048) mgoogyi válasza szőröscica (#31047) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

KBC nem jó arra, ha havonta vásárolnál kis összegben külföldi tőzsdén. Évi 2-3 nagy trazakcióval még lehet elfogadható költségű.

[értékpapírszámlák]

Ebben a videóban a Lynx-et ajánlja, amit nem ismerek, de remélhetőleg segít neked a videó.

[ Szerkesztve ]

(#31049) vnorbi válasza szőröscica (#31047) üzenetére


vnorbi
aktív tag

A magyar brókercégek nem látnak fantáziát a havi kis megtakarítások külföldi tőzsdére engedésében. Van ahol nemcsak drága, de konkrét összeghatár alatt nem is fogadnak megbízást.

Az ilyenre szokták ajánlani, hogy gyűjts össze egy olyan összeget, ami már költséghatékony, és azt egyben fektesd be. Például a PEMÁP-ba egy ideig ne tegyél új pénzt, hanem spórolj össze annyit, amit már nem irreálisan drága tőzsdére vinni. Aztán ha ez megvan, akkor egy darabig megint PEMÁP, utána meg megint tőzsde...

Nem tudom, hogy ez jó módszer-e, és nem futsz-e bele abba, hogy a várakozás miatt kimaradsz az árfolyam-emelkedésből, de ez van. Vagy az, hogy keresel olyan brókert, aki nem kér el minimum díjat a tranzakciókért, de ilyet talán csak külföldön találsz, de ott meg esetleg van inaktivitási díj, ha nem termelsz elég jutalékot nekik a kis összegű tranzakciókkal... Viszont még ez sem lesz jó nagy cég részvényeihez. Az Amazon részvénye például most 2000 dollár körül mozog, ettől kisebb összeget nem tudsz bele tenni, legfeljebb úgy, hogy keresel ETF-et, amiben az Amazon felül van súlyozva a többi komponenshez képest (vagy kivársz, hátha meglépik a részvénydarabolást, mint pár éve az Apple, hogy legyen olcsó részvény).

(#31050) Stanlee válasza szőröscica (#31047) üzenetére


Stanlee
őstag

Ilyen kis osszegre en se nagyon mernem azt mondani, hogy kezdj el egyenkent ETF-et venni minden honapban, ha vennek is akkor inkabb MSCI World-ot vennek, a nagyobb diverzifikalas miatt. Nekem is van S&P500-as ETF-em, es pluszban is van, es az ugyanazon idoszakban vett MSCI Wolrd-hoz kepest most kb. 3%-kal jobban nott, szemely szerint jobban tetszik egy globalis portfolio, mint csak egy amerikai, vagy europai.

A degiro-t meg megprobalnam, nem egyertelmu, hogy mennyit kernek el ETF vasarlasa eseten, a hirdetmenyben 2 euro + 0,038% szerepel, ami meg nem egetveroen nagy dij...

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.