Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38551) Tannen


Tannen
tag

Ha az egy éves Állampapírt fél év után felbontjuk, akkor jár-e időarányos kamat?

(#38552) mgoogyi válasza Stanlee (#38550) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Nem csak a top 10-et nézed?

(#38553) mgoogyi válasza Tannen (#38551) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Igen, de van visszaváltási büntetés a névértékre:
https://www.allampapir.hu/kincstari_arfolyamjegyzes/1MAP
"A Magyar Államkincstár a vételi árfolyam oszlopban szereplő, felhalmozott kamattal növelt árfolyamon veszi meg az adott állampapír sorozatot."

(#38554) Lex Icon válasza mgoogyi (#38553) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Azok az EHM értékek hogy jöttek ki? :F

(#38555) mgoogyi válasza Lex Icon (#38554) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Gondolom a hátralévő napokból jön ki.
Pl első sor:
9 nap 99.9% vételi árfolyam 2.44% felhalmozott kamat
9 nap alatt a névértéken megnyert 0.1% és az a maradék kis kamat évesítve 6.4%-nak felel meg.

Ha jól számolom, akkor 0.15%-ot kell nyerni 9 nap alatt. Elvileg 1.064-ból kell 365-dik gyököt vonni és ezt a 9.-re emelni.

[ Szerkesztve ]

(#38556) Tannen válasza mgoogyi (#38553) üzenetére


Tannen
tag

Kösz. :R

(#38557) Mercutio_ válasza #95561216 (#38549) üzenetére


Mercutio_
félisten

Lehet rosszul gondolom, de szerintem: Jelenleg ugye az a mondás, hogy túl sok az emberek befektethető pénze pl. amiatt szálltak el az ingatlan árak, mert az alacsony(abb) kamatok miatt új célpontot kerestek a kisbefektetők (is). Az óvatosabbak teszik államkötvénybe a kockazatvállalóbbak etf-be, egyedi részvénybe.

Ez a többletpénz nem fog eltűnni a piacról ha jön a válság legfeljebb árstruktúrálódik és kevésbé "mozog", valamint az általa túlhevített területeken lesz korrekció (a többletpénz egy részének reálértéke így csökken) de ha a gazdaságok lassulnak/stagnálnak még így is több a "fölösleges" pénz mint amire szükség van, nem?
A túltermelés szerintem már most is jelen van (ruházati-, élelmiszer-, prémium termékek, műszaki cikkek)
:U

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#38558) attiati válasza Mercutio_ (#38557) üzenetére


attiati
veterán

A beszélgetés onnan indult, hogy válságban cash is king, nem?
Ha esik mindennek az ára, akkor a pénz értéke nő nem?
(itt most nem a pénzek egymáshoz viszonyított arányát értem alatta, mert a pénznemek között is lesznek vesztesek)

A pénzem értéke emelkedik, ha az értékét zuhanó piacokon apple részvényben akarom kifejezni, vagy lakásban (vagy hozamemelkedés esetén kötvényben).

Csak nehéz eltalálni a válság elejét, úgyhogy addig meg szívás a cash. Főleg most, hogy olcsó a pénz. Úgyhogy a cash is king csak egy hangzatos piaci mondás.

Egyébként az nem igaz, hogy a többletpénz (egy része) nem tűnik el a következő válságra. Jöhet a válság éppen abból, hogy normalizálódik a monetáris politika és szigorodnak a kondíciók (magasabb kamat, kevesebb pénzmennyiség). És ebből kifolyólag az emelkedésnek az a része eltűnik az eszközárakból, amit a monetáris politika okozott.
Persze ez nem egy ilyen egyszerű történet, mert a tőkepiacok és a gazdaság oda-vissza kölcsönhatásban van. Lehet, hogy a részvénypiaci emelkedés tartja életben egy cégnek a valódi gazdasági tevékenységét. És így a monetáris normalizálódás sokkal nagyobb hullámokat képes okozni. Mondjuk megdrágul a hitelből finanszírozott részvény befektetés. Vagy a gazdaságra is kihat, mert drágább hitel mellett már nem éri meg elindítani vagy fenntartani egy vállalkozást, kvázi csökken a munkakereslet és végigfut az egész folyamat a rendszeren.
Nem gondolom, hogy a monetáris szigorítás hozza el a következő nagy válságot, mert a FED láthatóan megijedt minden eséstől, ami a szigorításra adott válaszként jött. És inkább leállt a szigorítással.

De persze jöhet úgy is válság (és inkább erre tippelek), hogy a végtelenségig megy a pénznyomtatás és a piacok a szükségesnél jobban támaszkodnak a jegybankra, kialakul egy őrült lufi, egyirányba áll mindenki és könnyedén átbillen a piac esésbe, ahol a jegybank is tehetetlen lesz, mert pont a saját hitelessége okozza a válságot.

Túltermelés is relatív, mert ha adsz az embereknek ingyen pénzt, akkor fel tudják szívni a felesleges kapacitást. Ingyen pénz alatt azt értem, hogy nem kell visszaadniuk és nem azt, hogy nincs rá kamat. Sokáig menteni lehet a helyzetet monetáris és fiskális politikával.
A végén persze minden válságban túltermelés alakul ki.

Jelen monetáris ciklusban annyi történik, hogy válságok nélkül is át lehet rendezni az erőviszonyokat a társadalom rétegei között.
Illetve a kamat és árfolyampolitikával az országok közötti erőviszonyokat.

[ Szerkesztve ]

(#38559) 426os


426os
őstag

Üdv! Tegyük fel, hogy van egy szemmel látható mennyiségű külföldi valutám kp-ban, ami nem EUR/USD. Tudtok olcsóbb alternatívát javasolni bevarázsolni Randomhoz, az alábbiaknál?
1. Átváltani HUF-ra pénzváltóban
2. Befizetni a bankomnál a huf számlámra
3. Kártyás vásárlással feltölteni Revolutra, majd ott átváltani EUR/USD-ra és továbbutalni Randomba.

.

(#38560) #95561216 válasza Mercutio_ (#38557) üzenetére


#95561216
törölt tag

Épp hogy most van infláció, csak még nem a boltban látod, hanem a tőkepiacokon. A többletpénz nagyját elköltötték, nem számlán van, hanem tőzsdei termékekben, ingatlanokban.. Ha válság jön, akkor ez a pénz nem átstrukturálódni fog, hanem megsemmisülni. Amúgy sem úgy működik a dolog, hogy ha esnek a részvények akkor a milliárdos eladja őket és az egészből kenyeret vesz. Ha szerinted túltermelés van, akkor végképp irracionális inflációt várni.

(#38561) Kobe válasza #95561216 (#38560) üzenetére


Kobe
veterán

Off, de inflaciohoz kapcsolodoan: ugye az elmult hetekben mar eleg sok helyen, kulfoldon is arrol cikkeztek, hogy az inflacio szamitas elszakadt a valosagtol, es h ez igazabol a jelenlegi ingyenpenz altal felfujt piacon nyugaton kb mindenhol igy van.
Csak ehhez kapcsolodoan, iden eddig en azt figyeltem meg, hogy egy eleg dualis aremelkedes kezdodott az FMCG piacon: nem a szokasos 1-3%, szelesebbkoru, sok termeket erinto emelkedes van, hanem kevesebb termeket erinto, de 8-15%os

(#38562) Stanlee válasza 426os (#38559) üzenetére


Stanlee
őstag

Ha a nem EUR/USD-t at tudod valtani direktben eurora es van euro szamlad, akkor arra beteszed es utana atutalod randomba. De mondjuk az segitene, ha elarulnad, hogy milyen egzotikus penzed van...

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#38563) Stanlee válasza Kobe (#38561) üzenetére


Stanlee
őstag

Kerlek nevezz mar meg par termeket, ami most hirtelen atlag 10%-ot novekedett. En hetente 2-3 alkalommal vasarolok be de nem lattam ekkora novekedest az arakban. Persze ez lehet a fogyasztoi kosarunk kulonbozosege miatt is...

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#38564) 426os válasza Stanlee (#38562) üzenetére


426os
őstag

Nincs euro számlám, csak huf, csak emiatt nem is nyitnék. Svéd korona, nem láttam relevánsnak az infót.

.

(#38565) Kobe válasza Stanlee (#38563) üzenetére


Kobe
veterán

pár példa, csak élelmiszert / fogyasztási cikket néztem, teljesség igénye nélkül:
csirkemell -> 1350 -> 1450
paprika -> 699 -> 999
uborka -> 249 -> 299
papírtörlő -> 159 -> 249
egyes tisztítószerek -> 549 -> 599
ásványvíz -> 69 -> 89
szolgáltatás:
kulcsmásolás -> 1500 -> 1800
varrodai alapszolgáltatás -> 2800 -> 3200

(#38566) Stanlee válasza 426os (#38564) üzenetére


Stanlee
őstag

Azert erdekelt a penznem, mert lehetett volna ausztral dollarod is, ha RON, RSD vagy HRK lenne, akkor ott jobb lehetosegeid lettek volna jo arfolyamon atvaltani Mo-n. A ketszeri valtas miatt eleg sokat fogsz vesziteni rajta. Ha tenyleg sok penzrol van szo, mondjuk fel millio koronarol, akkor tobb helyen kell valtanod, mert ennyit egy valto sem fog egyszerre befogadni.

Az altalad felvazoltnal sokkal jobb megoldast en nem latok, de hatha valakinek lesz jobb otlete.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#38567) 426os


426os
őstag

Közel sincs szó annyi pénzről, de kp-ban tartani már pont sok. Gondoltam ne heverjen parlagon. Köszi azért az ötletelést.

.

(#38568) Mercutio_ válasza attiati (#38558) üzenetére


Mercutio_
félisten

Ja, így már értem.
Csak mire a válságig eljutunk, addig a cash egy része már el is inflálódott :(((

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#38569) htomi85 válasza Mercutio_ (#38568) üzenetére


htomi85
tag

Ez a rendszer lényegéből adódik.
Messze nem olyan bonyolult egyébként.
Amikor konjunktúra van, akkor egyre több hitel helyeződik ki (beruházásokra, ingatlanokra). Mivel a pénz ármérce jószág, ezért minél több van belőle, annál kevesebbet ér. Ezért nőnek a reáleszközök árai.
Akkor van baj, amikor a pénzmennyisg nem nő, hanem csökken, azaz pénz semmisül meg.
Ezt okozhatja:
- kamatemelés
- hirtelen sokk. 11 évvel ezelőtt kb egyik napról a másikra derült ki, hogy tele van a bankrendszer nullát érő subprime hitelekkel értékpapirok formájában. Ez egy black swan volt.
Ha beindul a pénz megsemmisülése, akkor a tőkeáttételek miatt dominóként dőlnek a leggyengébb, legeladósodottabb szereplők (deleveraging).
Nem rocket science ez.
Jelenleg három veszély fenyeget:
- egyszerűen elfogynak a hitelfelvevők, mert már mindenki szügyig van
- szétesnek a nemzetközi ellátási láncok és robban az infla - kamatemelés
- valamelyik input ára felrobban - pl olaj - és ebből infla

Összefoglalva: konjunktúrában sose tarts készpénzt, csak reáleszközt. Válságban cash vagy short.
Tetejét meg az alját sose lehet eltalálni.

(#38570) BÁ Nutrition válasza Kobe (#38565) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

Csirkemell 2009ben is 1300-1400 korul volt. (Lehel piac)

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#38571) Stanlee válasza Kobe (#38565) üzenetére


Stanlee
őstag

Koszonom a listat.

Paprika, uborka eseten volt egy szezonalis aremelkedes 2019 utolso hete es a mult het kozott, attol fuggoen, hogy honnan szarmazik az aru. Egyes spanyol/torok termekeknel 30%-ot is nott az ar, majd visszamegy.

A husfeleknel is van novekedes, de ott osszessegeben megnott a kinaiak igenye a sertesre es nagyjabol megveszik elolunk a husit mert van penzuk.

A tobbi termeknel lehetseges, hogy egy hosszutavu szerzodes kifutott es most ervenyesitette a gyarto a megnovekedett koltsegeit.

Nem elbagatelizalni akarom, de azert tul sokat se akarok belelatni az arnovekedesekbe.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#38572) bernel válasza htomi85 (#38569) üzenetére


bernel
tag

"Összefoglalva: konjunktúrában sose tarts készpénzt, csak reáleszközt. Válságban cash vagy short."

Tehát akkor most tartsunk minimális pénzt cash-ben, mert konjunktúra van? A másik oldal meg azt mondja, hogy most már ne vegyünk reáleszközt, mert drága, hanem várjuk meg az esést.

Szóval a problémás kérdés az, hogy mit kezdjen az ember a most meglevő cash-sel, ami nincs befektetve.

(#38573) DanielLong válasza bernel (#38572) üzenetére


DanielLong
senior tag

Ha jól sejtem azt mondják majd, hogy tedd likvid befektetésbe, pl állampapír. Még ha az állam emelne is a visszaváltási költségen, akkor is mondjuk 1-2 év időtávon nem buksz, ha meg mégsem jön a válság, akkor legalább kamatozott. Aztán, hogy mekkora arányt tarts ilyen formában, az úgyis egyéni preferencia és kockázatvállalás kérdése.

(#38574) Stanlee válasza bernel (#38572) üzenetére


Stanlee
őstag

Mult heten mondta Ray Dalio: "Cash is trash!" Arra utalt, hogy most sok penzen nem erdemes ucsorogni.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#38575) TCSZ


TCSZ
senior tag

Szerintetek hülyeség lenne az összes Forint alapú állampapírómat Eurós alapúra váltani illetve Eurós rövid kötvény alapba? Köszönöm :R

Tóth Csaba Amit most csinálsz az közelebb, vagy messzebb visz a céljaidtól? Mert ami nem visz közelebb, az messzebb visz.

(#38576) Ixion77 válasza TCSZ (#38575) üzenetére


Ixion77
őstag

Valószínűbb hogy igen, mint hogy nem. Jelenleg épp gyenge a forint, valamint a váltásnak is van költsége.
Mindazonáltal sajnos nincs varázsgömböm :)

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#38577) mgoogyi válasza TCSZ (#38575) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

A jövőt senki nem látja.
Arra reagálsz ezzel, hogy sokat gyengült a forint és előre vetíted, hogy ez a trend folytatódik?
Lehet, hogy így lesz, lehet hogy megfordul és akkor most drágán vettél eurót.
Szerintem ha kockázatot szeretnél csökkenteni, akkor oszd szét a kettő között.
Mi a pénzügyi célod ezzel a pénzzel?

(#38578) vzozo válasza Stanlee (#38545) üzenetére


vzozo
senior tag

Köszi a listát. Ezeket te magad túrtad ki, vagy követsz valami német tőzsdei hírlevelet, blogot? Bevallom számomra ezek ismeretlenek a Telefonica és a Pro7-en kívül.

(#38579) Stanlee válasza vzozo (#38578) üzenetére


Stanlee
őstag

Szia! Foleg 2 helyrol "informalodom". Az egyik a https://timschaefermedia.com/ komment szekcioja, ill. a Divantis nevu blog. A divantist aki irja, hasonlo beallitottsagu, mint en, igy amirol ir, vasarol, konnyeden elfogadom.

A munkam miatt en kapcsolatban vagyok jo par nagy energia- es kozmuszolgaltatoval. Energiara mindig is lesz szuksege az emberisegnek, most lehet hogy tobb a barna benne, de majd lesz zoldules idovel.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#38580) vzozo válasza Stanlee (#38579) üzenetére


vzozo
senior tag

Egyiket sem ismertem, köszi. Ideje fejlesztenem a pénzügyi német szókincsemet, mert első blikkre csak okádni tudnék ahogy belenézek ezekbe az oldalakba. :)

(#38581) Kobe


Kobe
veterán

Az MNB elmult ket heti ugykodeserol mi a velemenyetek?
Tenyleg ennyire nincs arfolyamceljuk, vagy a rekordmagasan" felcsokkeno "deviza titulusra vagynak ennyire?
A mogottes indokokat a laza monetaris pitikara ertem, de mi tha nem vesztette volna el a kontrollt a dolog felett a heti 0.5-1%os arfolyamgyengulessel?

(#38582) pvt.peter


pvt.peter
őstag

Sziasztok,

Az miért van, hogy a múlthéten befizetett MÁP Plusznál az értékpapír névértékének csak a 99,75% -a szerepel az értékpapír összegénél?

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#38583) dugynok válasza Kobe (#38581) üzenetére


dugynok
senior tag

Szerintem kivàrnak ahogy csak tudnak. Ha emelnek, talàn pont azzal kezdik meg a lavinàt és nagyobb kamatterhet is jelent, mintha hìrtelen kell majd emelni +2-3 szàzalékot. Ez csak kis kilengés, èves szinten hozzàk majd az àtlagos gyengülést. Azt se felejtsük el, hogy a mai gyengülés betudható a koronavìrus okozta "pàniknak", gyorsan lecseng ès visszamegy, szerintem. Ja, mostanàban nem kapunk/kaptunk eu-s pénzt?

(#38584) szabop27 válasza pvt.peter (#38582) üzenetére


szabop27
csendes tag

Levonják belőle a 0.25%-os visszaváltási költséget.

(#38585) mgoogyi válasza pvt.peter (#38582) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Mert az aktuális árfolyamban mindig látod a visszaváltási büntit. Ez pont 0.25%.

(#38586) pvt.peter válasza mgoogyi (#38585) üzenetére


pvt.peter
őstag

Köszönöm a választ szabop27 és mgoogyi.
Igen azt sejtettem, hogy azzal van kapcsolatban, csak azt nem, hogy ezt már most beleépítik :D De végül is az elnevezések alapján teljesen logikus.

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#38587) Stanlee válasza Kobe (#38581) üzenetére


Stanlee
őstag

A velemenyem az nyomdafesteket nem turo kijelentes lenne, lo.......be!

Mivel tetlenul nezik mar egy evtizede, hogy mi tortenik a forinttal, olyan erzese van az embernek, hogy minden mindegy alapon "kezelik" az ugyet. Amikor 260-nal jart a forint azt hittem, hogy ez ennel feljeb mar nem mehet. Most mar nem lepodok meg semmin.

Arat talalgatni nem akarok, hogy hol lehet az a pont, ami faj nekik.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#38588) zsero


zsero
aktív tag

Sziasztok, eddig itthon sehol máshol nem olvastam egy hatalmas különbségről a Random és drágább brókerek között (pl. KBC), amibe most belefutottam: a Randomnál csak a Xetra-n jegyzett ETF-eket lehet megvenni. KBC le van szerződve kb. az összes európai tőzsdével és elérhetőek náluk olyan termékek, amiket a Random még kérésre sem tudott elérhetővé tenni (pl. XBT Euro SE0007525332)

(#38589) zsero


zsero
aktív tag

A KBC viszont bevezetett egy 200 Ft/hó/TBSZ számla díjat, ez 5 évnél egy +1000 Ft-os havi tétel!

(#38591) mgoogyi válasza zsero (#38588) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Euronext Párizs nincs náluk?

KBC: van még nekik vagyonarányos díjuk is.

[ Szerkesztve ]

(#38592) zsero válasza mgoogyi (#38591) üzenetére


zsero
aktív tag

Telefonon azt mondták csak Xetra és csak EUR alapú ETF-ek vannak.

(#38593) vzozo válasza Stanlee (#38579) üzenetére


vzozo
senior tag

Egyébként ha maradunk a tradicionális blue chipeknél, mit gondolsz a Lufthansáról? Az árfolyam kb. oda esett vissza, amikor a hülyegyerek belevezette az egyik gépüket a hegyoldalba 5 évvel ezelőtt. Gondolom itt már régen be van árazva az új német repülőadó, és most a kínai vírus miatt amúgy is esik minden.

(#38594) vnorbi válasza zsero (#38592) üzenetére


vnorbi
aktív tag

És ahogy ezt megbeszéltük, a Xetrán elérhető papírok felvétele sem megy mindig könnyen.

(#38595) mgoogyi válasza zsero (#38592) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Kösz az infót.
Ez alapján azt gondoltam, van náluk más is:
https://randomcapital.hu/dijjegyzek

(#38596) dugynok


dugynok
senior tag

Randomnàl vonnak valamit, ha osztalékot kapok tbsz szàmlàra?

[ Szerkesztve ]

(#38597) vzozo válasza dugynok (#38596) üzenetére


vzozo
senior tag

Úgyérted olyan Erste módira? Nem tudok róla, eddig nem vontak, de nem tudom változott-e bármi az utóbbi időben.

(#38598) Lex Icon válasza zsero (#38592) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Eu-ban csak UCITS ETF-eket tudsz venni többnyire €-ban.
Az SE0007525332 valami svéd BTC-s cucc, még a JustETF-en sincs fent. Ha ennyire egzotikus dolgok kellenek és van a KBC-nél, akkor ott kell megvenni. Az RC a fapadossággal tud spórolni és ebből nekünk is visszaad. Van akinek megfelelnek a nagyobb ETF-ek ingyenes számlavezetéssel, van aki meg magasabb minőséget vár el és hajlandó is fizetni érte, ezért nem az RC-hez megy.
Van választási lehetőség. Mindent ingyen, olyan nincs.

(#38599) TCSZ válasza mgoogyi (#38577) üzenetére


TCSZ
senior tag

Ixion! Köszönöm a választ!
Mgoogyi: A vész tartalékok egy része van állampapírban. Viszont szerintem ez a folyamatos Forint gyengülés jó az államnak, mert 8nflálódnak az állampapírok. Nem is hinném, hogy akarnának bármit tenni érte. És ha jól tudom, akkor a globális hitelállomány is S 2008-as válság értékét is le hagyta már. És most az amcsiknál zabálják szinte ész nèlkül a részvényeket. Szóval nagy rá az esély, hogy jön egy nagy válság. De ez csak az én véleményem.....

Tóth Csaba Amit most csinálsz az közelebb, vagy messzebb visz a céljaidtól? Mert ami nem visz közelebb, az messzebb visz.

(#38600) BÁ Nutrition válasza TCSZ (#38599) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

A hitelallomany infacioval szamolva is nagyobb? Csak mert lehet h ugyanaz a penz kb 50%-al kevesebbet er most also hangon

[ Szerkesztve ]

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.