Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#39702) Golyobis válasza mgoogyi (#39701) üzenetére


Golyobis
aktív tag

Bocs hogy ilyen noob kérdést teszek fel, de hogy kell értelmezni a grafikont? A jobb oldalon az látszik hogy a teljes 10 év alatt mekkora mekkora lessz a hozam?

Amikor "kamatot vágnak" az azt jelenti hogy minden eddig kiadott állampapír kamatját csökkentik vagy azt hogy amit a kamatvágás után adnak ki új papírokat, csak azoknak. Amennyiban ez az utóbbi akokr gondolom ilyenkor szokott a régi, még magasabb kamatozású kiadványok tőzsdei árfolyama felmenni igaz?

(#39703) mgoogyi válasza Golyobis (#39702) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Nincs noob kérdés.

A 10 éves kötvény hozamszintje van a grafikonon, ezt tudtommal a piac adja ki USA államkötvényeknél. Ilyenkor egy új 10 éves kötvényt az USA ezzel a kamattal tud kibocsátani.
A FED pedig - tudtommal - csak a rövid kötvények kamatát határozza meg direktben.
(Akinek van erről pontosabb infója, kiegészítheti.)

Amikor csökken a hozamszint egy adott lejáratra, akkor a meglévő összes hasonló lejáratú kötvény árfolyama feljebb megy. A kisebb kamatozásúaké is.
Amikor csökkentik a kamatot pl. az 1 évesre, akkor - általában - számíthatsz rá, hogy csökken a hosszabb kövények hozamszintje. Ha nem így van, azt hívják inverz hozamgörbének, mikor hosszabb távra hajlandó a piac kevesebb kamatot kérni, mint rövidtávra.

Az pedig gáz, hogy 10 évre csak 0.74% hozamra számíthatunk.

(#39704) mgoogyi válasza mgoogyi (#39703) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

(#39705) concret_hp válasza mgoogyi (#39704) üzenetére


concret_hp
addikt

biztos nagyon érdekes a kép, nagy kár, hogy nem látszik semmi ;]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#39706) aujjobba válasza concret_hp (#39705) üzenetére


aujjobba
addikt

Látszik az, nagyíts bele.

(#39707) Golyobis válasza mgoogyi (#39703) üzenetére


Golyobis
aktív tag

Itt hozam alatt éves hozamot értünk vagy a teljes időtartamra vonatkozó hozamot?

(#39708) #95561216 válasza Lex Icon (#39700) üzenetére


#95561216
törölt tag

"Nekem a short "tűnik" drágának és veszélyesebbnek, mert jóval többet kockáztatok, mint sima longolással."


Csak hogy én nem ezt írtam, hanem eladást, úgy hogy valójában nem eladsz, hanem short certet veszel. Megmarad az ETF-ed, mellé veszel tőkeáttételesen, ergo jóval olcsóbban short certet, és a kettő mozgása kb kiegyenlíti magát, ezért bármerre megy is a piac, nem változik a megtakarításod értéke. Lényegében eladtad az ETF-ed, de mégsem.

A felfelé kitörésre felvehetsz egy stop-losst a certre, ha meg esik, akkor a certed értéke jelentősen megnő, és ha felszámolod, akkor a nyereségből olcsó ETF-et vehetsz, amivel a visszapattanás végére több pénzed lesz, mint ha csak ültél volna.

(#39709) mgoogyi válasza Golyobis (#39707) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Éves hozam.
Úgy értsd, hogy ha most vennél egy 10 éves usa államkötvényt, akkor ennyi kamatot kapnál rá / év.

[ Szerkesztve ]

(#39710) Stanlee válasza Oppenheimer (#39680) üzenetére


Stanlee
őstag

Mi alapjan lett value trap? Az osszes fosszilis energiahordozos ceg xarul muzsikal most, es nem 1 evtized alatt zoldul be a teljes gazdasag az EU-ban, hogy elveszitse a gazprom a beveteleinek egy reszet.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#39711) Ixion77 válasza Stanlee (#39710) üzenetére


Ixion77
őstag

Sőt, az alacsony olajár kifejezetten akadályozza a fenntarthatók térnyerését, mivel az árkülönbség nő.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#39712) Oppenheimer válasza Stanlee (#39710) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Energiahordozók árának növekedését mi indokolja? Szerintem semmi. Oké, nő a fogyasztás, de a termelői oldalon is működik a kapitalizmus, verseny van. Most épp a palakitermelők + LNG miatt ilyen alacsony a földgáz ára.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#39713) Kobe válasza Oppenheimer (#39712) üzenetére


Kobe
veterán

Opec, sima kartell

(#39714) Stanlee válasza Oppenheimer (#39712) üzenetére


Stanlee
őstag

Amit irsz oknak az eladasra, az ugyanugy megvolt akkor is, amikor megvetted a gazprom reszvenyt, ezek nem egyik naprol a masikra nottek ki a foldbol :)

Palagaz csak akkor olcso, amig a fracking mellektermekekent felhozza az olajkitermelo. Helytol fuggoen ez 40-70 USD/barrel. Most ennek az aljan vagyunk, sok fracking-es ceg mar nem fog termelni ezen az aron vagy redukalja a kitermeleset, hogy ne egesse a penzt.

LNG: epiteni kell hozza az infrastrukturat, ami nem olcso es kellenek olcso kitermelok is. Mivel a cseppfolyositas nagyon energiaigenyes folyamat, igy olcso kitermelt gazra van szukseg. Utana ugyanugy csovon megy el a vegfelhasznalohoz. Az europai LNG kikotok most meg nagyon rossz kihasznaltsaggal mennek. A gazprom nemcsak kitermelo, hanem infrastruktura uzemelteto is. pl. itt Nemetorszagban Wingas neven megy, mert a gazprom az olyna rosszul cseng :)

@ixion77: a mindennapi munkam soran szoktam beszelni nagy foldgaz fogyasztokkal, akik zoldekke akarnak valni. Amikor meghalljak az arat a bezoldulesnek (a mostani spot foldgaz ar nagyjabol hatszorosaba kerulne), akkor amilyen gyorsan jott az igeny, olyan gyorsan el is mulik...

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#39715) Mercutio_ válasza Stanlee (#39710) üzenetére


Mercutio_
félisten

Nemtom mennyiben magyarázat

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#39716) VirsLee válasza Oppenheimer (#39712) üzenetére


VirsLee
őstag

Arabok (főleg szaúdiak) úgy gondolják, hogy a vendégmunkások által 8-9 dollárért megtermelt olajat nekik 80-100 dollárért kell adniuk. Pedig a kereslet és a mesterségesen visszafogott kínálat most épp lefelé nyomja az árat. Jelenleg a nyersolaj $41.5

(#39717) mgoogyi válasza VirsLee (#39716) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

A csökkenő kereslet lefelé, viszont a mesterségesen visszafogott kínálat felfelé kéne nyomja az árakat, nem?

(#39718) Golyobis válasza VirsLee (#39716) üzenetére


Golyobis
aktív tag

Lessz még egyáltalán magas az olaj ár valaha?
Az elektromos autók robbanásszerű terjedésével egyre kevesebb üzemanyagra lesz szükség, talán most inkább az akkumulátor bizniszbe kellene fektetni.
+ Ott van még ez a klímakatasztrófa dolog is. Persze műanyaggyártáshoz kelleni fog, de korántsem olyan mennyiségben mint eddig.

[ Szerkesztve ]

(#39719) Stanlee válasza Mercutio_ (#39715) üzenetére


Stanlee
őstag

Jo lett volna, ha a cikk arrol is ir, hogy az USA mekkora arat fizet az olcso olajarert. USA napi 13 millio, Oroszorszag kb. 10,6 millio hordos kitermelessel rendelkezik.

Ebben a cikkben van par szam, hogy mennyire saccoljak az olajkitermeles arat hordonkent:

- oroszok: 42-44 USD
- arabok: 17 USD
- USA (mas helyrol): konvencionalis 20 USD, mig a fracking eseten 40-90 USD kozott valahol, de nagyjabol 50 USD-nel a legtobb fracking-es kitermelo leall.

A mostani arakon lehet, hogy az oroszok sokat veszitenek, de az USA-ban is sokat veszitenek, ill. no az import is, aminek nem orulnek az amerikaiak.

LNG-hez egy reuters cikk: hollandoknal az LNG kikotoben $5.61 per mmBtu, mig a sima TTF foldgaz ar $3.19 per mmBtu. Persze lesz megint dragabb a foldgaz, mert amit most adnak erte, az szinte semmi. Ez az LNG ar kb 17 €/MWh, most a spot ar 8,92 €/MWh, itt az LNG nem tud labdaba rugni.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#39720) concret_hp válasza Golyobis (#39718) üzenetére


concret_hp
addikt

3 év múlva talán már 5% is lesz az elektromos autók aránya :U

vagy fullba vagy sehogy :D

(#39721) zharkanyi válasza concret_hp (#39720) üzenetére


zharkanyi
tag

Ez igaz, de a piac a jövőt, a várakozásokat árazza. Az az 5% már most be van árazva, sőt... Ott van ugye a Tesla.
Ugyanez a másik oldalon (olaj) is megmutatkozik, bár nyilván kisebb mértékben. Szóval az olaj árába már árazva van az elektromos autók terjedése és ahogy bővül a számuk fog egyre jobban.

Nagyon nem mindegy ugyanakkor az elektromos autók terjedésének üteme és az egyéb tényezők.

Azért hidd el, ha mondjuk az évek óta lebegtetett sokszoros kapacitású akkumulátorokkal egyszer tényleg előállna valaki (méghozzá gazdaságosan előállítható formában), akkor lenne itt olyan olajipari pánik...

(#39722) emvy válasza zharkanyi (#39721) üzenetére


emvy
nagyúr

> Azért hidd el, ha mondjuk az évek óta lebegtetett sokszoros kapacitású akkumulátorokkal egyszer tényleg előállna valaki

Mar van para, pont azert, mert azok a sokszoros kapacitasu akksik mar nagyon jonnek.

8 ev alatt nyolcszorosara nott az adott penzert megvasarolhato kapacitas.

while (!sleep) sheep++;

(#39723) concret_hp válasza zharkanyi (#39721) üzenetére


concret_hp
addikt

pillanatnyi commodity áron, azért egy picit nehezebb a jövőt árazni, mint részvényeken

vagy fullba vagy sehogy :D

(#39724) VirsLee válasza mgoogyi (#39717) üzenetére


VirsLee
őstag

A tavalyi termelés visszafogással kb. 55 dollárra tudták csak felvinni az árat, szóval az se volt egy sikersztori. Most több, mint duplájára szerették volna emelni a termelés csökkentést, de az oroszok nem mentek bele. Ez még nem is lenne gond, csak közben folyamatosan csökken a kereslet. A becslések szerint a kínai kereslet ~3m hordóval csökkent naponta. Ezen felül kevés olyan légitársaság van még, akik ne csökkentették volna jelentősen a hosszú távú járataik számát.

(#39718) Golyobis: remélem, hogy nem megyünk már vissza 80 dollár körüli tartományba. Az elektromos autók térnyerése szerintem folyamatos nyomást fog gyakorolni, de ennek hatása szerintem még nem érezhető. Kína kb. tetőzik olaj fogyasztásban, de india még felfelé tart. Én azt remélem, hogy olyan 20-40 éven belül jutunk el oda, hogy már a fejlett országokban ne legyenek belsőégésű szárazföldi járművek. Ekkor már roppant kellemetlen lesz 100 évre való olajtartalékon ülni, annak a reményében, hogy majd elindul a fogyasztás újra. Venezuela pl. a jelenlegi kitermelési szinten kb. 340 évig tudna termelni. Egyébként kínában már 2018-ban is több, mint 1 millió elektromos autót adtak el, de fogalmam sincs, hogy mennyit változtatna az ország teljes fogyasztásán, ha ez mind belsőégésű lenne.

(#39719) Stanlee: Több helyen írnak arról, hogy vannak már olyan pala mezők, ahol 20-25$ a költség, szóval nem biztos, hogy hosszú távon van jelentősége. Ha az árak felfelé mennek akkor az USA többet termel, vagyis nem marad tartósan magas az ár. Az elmúlt 10 évben a napi 5 millió hordós termelést emelték 13 millióra.

(#39725) VirsLee válasza concret_hp (#39723) üzenetére


VirsLee
őstag

+1

(#39726) #95561216 válasza zharkanyi (#39721) üzenetére


#95561216
törölt tag

Az olaj kézzelfogható termék, az árazását a kereslet-kínálat szabja meg, semmi köze a várakozásokhoz. Utóbbi azt határozza meg, hogy milyen új projectekbe mennyi pénzt raknak, és majd ennek lesz egy visszacsatolása évek múlva a kínálatra, ami majd befolyásolni tudja az árat.

(#39727) attiati válasza Stanlee (#39719) üzenetére


attiati
veterán

közben -20%on nyitott az olaj

Nem is tudom, hogy volt e ekkora mozgás napon belül.
2 nap alatt -30%.

Kitermelési költség mellett az is fontos, hogy milyen olajár mellett van egyensúlyban a költségvetés.

(#39728) Cartman023


Cartman023
aktív tag

Olaj, amcsi kötvények zuhannak, SP futures majdnem -5%. :Y

Lehet nyitni kellene egy olaj longot, SP shortot. Lesz ez még csúnyább, ha jönnek a csődök.

(#39729) Oppenheimer válasza Cartman023 (#39728) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Az S&P -5% az általános pánikhangulat miatt van szerintem. A legtöbb cégnek és a gazdaság egészének jót tesznek az alacsony energiahordozó árak. Én ma a maradék tbsz számlán lévő pénzből veszek msci worldot megint. Aztán hét vége felé meglátjuk hogy néz ki a piac és adok el állampapírt ha kell.

[ Szerkesztve ]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#39730) VirsLee válasza Oppenheimer (#39729) üzenetére


VirsLee
őstag

Miért nem vársz egy kicsit? Pénteken vettél, azóta nem telt el egy kereskedési nap se. Pár százalék mínusz lesz péntekhez képest, annak nincs nagy jelentősége. Ez így kicsit impulzus vásárlásnak tűnik az esés miatt :)

(#39731) Ixion77 válasza Oppenheimer (#39729) üzenetére


Ixion77
őstag

Kapkodjuk a hulló kést, mi? ;] Csak bátran, én is azt teszem. Legfeljebb mindketten vesztünk néhány ujjat :DDD Utóbbi években hozzá lettünk szoktatva hogy a buy-the-dip működik, ideje megszívnunk :D Most már szerintem is kezd az utcán folyni a vér. A DIA -1000 egy nap is hírértékű, de a DAX -1000 az már igazán kömény.

[ Szerkesztve ]

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#39732) Cartman023 válasza Oppenheimer (#39729) üzenetére


Cartman023
aktív tag

Ha minden más változatlan, akkor tényleg jó hír az olaj árának esése (kivéve az olajosoknak).
De a vírus + török-EU pofozkodás és most az OPEC balhé már túl sok a piacoknak.

Kíváncsi leszek a jegybankokra, egyszerűen nincs muníció. Az amcsik még tudnak lejjebb menni, de az ECB már nem, érdekes lesz a következő fél - egy év. Én azt mondom cash, cash cash.

(#39733) Oppenheimer válasza Cartman023 (#39732) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Rég nem a jegybankokon a sor, hogy cselekedjenek... EKB is rég túltolta a szekeret. Német fiskális lazítás kéne, de nem ám ilyen lárifári 10 millárd euró a környezetvédelemre, hanem rendesen b@szatni a pénzszórást.

[ Szerkesztve ]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#39734) Oppenheimer válasza VirsLee (#39730) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Nem értek hozzá, de a véleményem hogy a piac most mindent túlreagál, mert túlfűtött a hangulat. Pánikeladások vannak. Lehetetlen megmondani hogy ez most egy túlhúzás ahonnan holnap visszapattan, vagy zuhan tovább.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#39735) Oppenheimer válasza Ixion77 (#39731) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Próbálok tüzet oltani de már régóta így érzem magam. :D

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#39736) Kobe


Kobe
veterán

Hmm..... Azert kezd eleg csunya lenni
A stockpickinggel osszerakott kis portfoliom mostani allas/ mai nyitas szerint - 14%, ugy, hogy kozben meg egy lepcsovel korabban ravettem es azelott 1 hettel +12%ban volt....
Utik eleg erosen az osszes piacot, bar a techreszvenyeket nem igazan ertem miert ennyire.

(#39737) Oppenheimer


Oppenheimer
veterán

https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/ap5XX68_460svav1.mp4

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#39738) bigdady


bigdady
nagyúr

Hali
Egy hete “vettem” mák+ t. Mikor látszik majd webkincstáron? A héten bármikor vagy már kéne? :R

[ Szerkesztve ]

(#39739) UberMutant válasza bigdady (#39738) üzenetére


UberMutant
őstag

szerdán

(#39740) Lex Icon válasza bigdady (#39738) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Nem fog látszani, mert a múlt heti befizetéseket a kormány felhasználja a koronavírus elleni védekezéshez.

(#39741) Oppenheimer


Oppenheimer
veterán

Van egy MSCI World ETF amit Europai tozsden vasarolok. Ez az ETF most -5.85%-on van. S&P500 futures -5%-os nyitast mutat. Tegyuk fel, hogy mindketto valtozatlan marad 15:30-ig, mikor amerikaban nyitnak a tozsdek. Ez esetben az amerikai nyitasnak milyen hatasa van az ETF arfolyamanak? Mivel az ETF 60%-van amerikai reszvenyekbol all, ezert gondolom lejjebb kene kerulnie az arfolyamnak ennel is, hisz ott most nincsenek nyitva a tozsdek, igy az amerikai minuszok nem epultek meg bele az arfolyamba. Rosszul gondolom?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#39742) Ixion77 válasza Lex Icon (#39740) üzenetére


Ixion77
őstag

Ozt' még én keltem a pánikot, mi? :))

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#39743) Stanlee


Stanlee
őstag

Na vettem 125 db RDS A reszvenyt, a delutani US nyitas kornyeken meg veszek majd RBS-t is.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#39744) Oppenheimer válasza Stanlee (#39743) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Gazpromot vegyel, ha mar hetvegen annyira bejott. ;] Most jo olcso.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#39745) Stanlee válasza Oppenheimer (#39744) üzenetére


Stanlee
őstag

Lehet, hogy veszek azt is, jo volt a party az eworld-on februarban :DD

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#39746) mgoogyi válasza Oppenheimer (#39741) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

~28%-a az MSCI World indexenek Japán + Európa + Ausztrália + Kanada.
(utóbbi kettő együtt ~5.6%, Japán 8%)
Az Európa rész 10%-ot esett ma reggelre.
A japán tőzsde nincs nyitva és stagnál.
Mintha az ausztrál se lenne nyitva.

Az MSCI World esését Európa önmagában nem magyarázza, így szerintem már benne van az árban. Már ha nem nézek be semmit, de majd meglátjuk, hogy mi lesz nyitáskor.

[ Szerkesztve ]

(#39747) Oppenheimer válasza mgoogyi (#39746) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Szerintem sem jonne ki a matek, ha az amcsi nem lenne benne. Igy batran megvettem mar most a csomagot. Na hulljon tovabb az a kes! :D

ETF arfolyamat az is mozgatja, hogy magat az ETF eszkozre milyen a kereslekt/kinalat, szoval benne kell legyen az amerikai varakozas. Ellenkezo esetben ingyen arbitrazs lehetoseg mindenkinek.

[ Szerkesztve ]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#39748) mgoogyi válasza Oppenheimer (#39747) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda


Már beesett az 1 évvel ezelőtti ár alá.

(#39749) dugynok


dugynok
senior tag

Hogy is mondta valaki, cash is trash? Haha, én most vàsàrolok folyamatosan az esésbe :)

(#39750) Lex Icon válasza Ixion77 (#39742) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Igen, mert én vicceltem, te meg nem. :P

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.