Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38251) Stanlee válasza Red_Bull (#38249) üzenetére


Stanlee
őstag

Ha nem gond en webkincstaron vennem. Egyszerubb kezelni, tortresz is eladhato.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#38252) nandow


nandow
aktív tag

Nyitottam számlát a Randomnál. Látom, hogy egy általános számlaszám van megadva EUR beutalásához, és az azonosításhoz meg kell adni az ügyfélszámomat, nevemet. Gondolom így a normál értékpapír számlámra érkezik a pénz.
Én viszont az idei tbsz-emre szeretnék küldeni eurót, ekkor mit kellene a közleménybe írni? Vagy közvetlenül oda nem lehet, a normál számláról kell átvezetni?

(#38253) Lex Icon válasza nandow (#38252) üzenetére


Lex Icon
senior tag

A TBSZ számlának is van "ügyfélszáma" pl.: 12345/TBSZ/2020

(#38254) Bling95 válasza Lex Icon (#38253) üzenetére


Bling95
őstag

Nem úgy van, hogy a fő számlára megy a pénz és át lehet vezetni a tbsz-re? Én kb 1 hónapja így csináltam.

(#38255) Lex Icon válasza Bling95 (#38254) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Direktben is lehet utalni, csak az alszámla azonosítót kell megadni (.../TBSZ/év). Belépéskor amit kiválasztunk.

(#38256) zsero válasza Lex Icon (#38255) üzenetére


zsero
aktív tag

Apróság ehhez, de nekem Transferwise nem engedett / karaktert küldeni, ezért kötőjelet (-) írtam helyette és így is azonnal feldolgozták. Egyébként Transferwise-os utalás szintén ingyenes és gyors volt, közvetlen TBSZ számlára.

(#38257) Bling95 válasza Lex Icon (#38255) üzenetére


Bling95
őstag

Jó tudni! 1 lépéssel kevesebb.
köszi :)

(#38258) bernel válasza mgoogyi (#38243) üzenetére


bernel
tag

A FT-ban pár napja volt cikk, hogy a kötvények sajnos már nem úgy viselkednek a portfólióban, mint régen:

Time for investors to rethink government bonds | Financial Times
https://www.ft.com/content/fb394eca-28bb-11ea-9305-4234e74b0ef3

(Ha direktben a link előfizetést kér, akkor a címre a google-ben rákeresve, és onnan átkattintva megjelenik az egész.)

[ Szerkesztve ]

(#38259) mgoogyi válasza bernel (#38258) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Nekem nem jelent meg googleből rányitva.
Ez egyezik vele?
https://www.reddit.com/r/finance/comments/ej5882/time_for_investors_to_rethink_government_bonds/

Én úgy vagyok vele, hogy egy aggerate bond etf elég jól reprezentálja az investment grade bond piacot, a piacot meg nehéz megverni.
A hedging hatás a részvénypiaccal egyébként erősödik alacsony kamatkszinteknél a kötvénykonvexitás miatt. Ballasztnak mindenképp elfér a PMÁP-om mellé.
Aranyat tartok a portfóliómban, arról azt olvastam, hogy az alacsony kamatkörnyezet kedvez neki.
"Good quality emerging-market debt, emerging-market currencies and gold could come more into favour as hedges for when stock markets turn sour, he said."
Most elképzeltem, hogy rohannak magyar államkötvényeket venni majd egy válság esetén.
A négy BRIC országból egyébként nem tudom, hogy melyik az, amelyik kimondottan megbízható.
Nekem fura azt ajánlani, hogy értékmegőrzésre használj közepesen kockázatos eszközöket.

(#38260) bernel válasza mgoogyi (#38259) üzenetére


bernel
tag

Igen, ugyanaz a szöveg, mint ami a redditre bemásoltak.

Felteszem azért vennének jó minőségű emerging adósságot, mert arra kapnak legalább valami kamatot, míg EU kötvényekre nemigen.

[ Szerkesztve ]

(#38261) mgoogyi válasza bernel (#38260) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Ez jó dolog, ha nincs válság.
De ha válság esetén az adott emerging országokba vetett bizalom meginog - mivel a világgazdaság megroggyan - akkor onnan inkább el akar jönni majd a pénz és követik a részvények pályáját. És ilyenkor pont nem fogják betölteni az értékmegőrző szerepüket.

Az elvárt kamat meg általában attól függ, hogy mennyire kockázatos/megbízható az adós.
A válság esetén mindenkinek pénzre lesz szüksége és nehezen adnak kölcsön, ilyenkor szerintem az USA-nak szívesebben adnak kölcsön, mint akármelyik emergingnek.

(#38262) bernel válasza mgoogyi (#38261) üzenetére


bernel
tag

Nekem sem egyértelmű, hogy mire alapozzák ezt az ajánlást, de a cikk mégis ezt írja: "Good quality emerging-market debt, emerging-market currencies and gold could come more into favour as hedges for when stock markets turn sour"

Nyilván az FT-nél sem amatőrök dolgoznak, de kicsit megindokolhatták volna ezt.

(#38263) A_Papa


A_Papa
aktív tag

Sziasztok!

Ma voltam a bankban és a figyelmembe ajánlottak egy rendszeres díjas nyugdíjbiztosítást.
2041-ig kéne fizetnem havi 20e Ft-ot. A végére 9,3M Ft gyűlne. Indexálást nem kérnék.
Most 43 vagyok.

Szerintetek érdemes ilyenbe belevágni? Elég sok az a 21 év, de ugye csak azt hallani, hogy nem lesz nyugdíjunk, és ez a havi 20 nem egy hatalmas összeg, simán beleférne.

Persze, az ismertető alján ott van, hogy a megjelenített értékek becsléseseken alapulnak... emiatt is lennék kíváncsi a véleményetekre. :)

Köszönöm a válaszokat! :)

[ Szerkesztve ]

Papa

(#38264) net91 válasza A_Papa (#38263) üzenetére


net91
senior tag

Nem érdemes. Hosszú idő, nem lehet közbe hozzáférni.
Helyette diverzifikált befektetés. Állampapír, etf, részvény .....stb

szerk: 2041-re a 9 millió forint nem sokat fog érni. A tapasztalható gazdasági intézkedések alapján a forint hosszútávon való gyengítése a cél. SZVSZ más befektetést/megtakarítást válassz.

[ Szerkesztve ]

Az ember feláldozza az egészségét, hogy pénzt keressen. Aztán feláldozza a pénzét, hogy visszaszerezze az egészségét. És mivel olyan izgatott a jövőjével kapcsolatban, hogy elfelejti élvezni a jelent; az eredmény az, hogy nem él sem a jelenben, sem a jövőben; úgy él, mintha soha nem halna meg, és a

(#38265) dugynok válasza A_Papa (#38263) üzenetére


dugynok
senior tag

Isten ments!!! Egy mester egyszer azt mondta:
"aminek a nevében az van, hogy nyugdìj, az pont arra nem jó"
Mekkora költsège van a szerződésnek? Szerződèsben benne van, hogy fixen megkapod 9,6 misit? Vagy Igazàból semmit se ìgérnek, de azt betartjàk? :D
Inkàbb pakold àllamkincstàrba azt a pénzt :)

(#38266) A_Papa válasza dugynok (#38265) üzenetére


A_Papa
aktív tag

Köszönöm a válaszokat! :)
Ez szerepel:

Hozam: 2 795 821 Ft
Ajándékdíj: 320 000 Ft
Adójóváírás: 1 008 000 Ft
Befizetések: 5 180 00 Ft

Szerződés díjról nem hallottam.. :) A ismertető alján ott van, hogy a megjelenített értékek becsléseseken alapulnak... szóval. :)

Papa

(#38267) Golyobis válasza A_Papa (#38263) üzenetére


Golyobis
aktív tag

Meglehetősen rosszul hangzik. 2-3% körüli kamat jött ki nekem erre. Jól becsültem?

Én sosem intéznék semmiféle megtakarítást sem banknál sem biztosítónál (és a legkevésbé sem ügynököknél). Ezek lehúzós, versenyképtelen ajánlatokat szoktak kínálni.

(#38268) Lex Icon válasza A_Papa (#38266) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Várd meg a nyugdíjkötvényt, ennél biztosan kedvezőbbek lesznek a feltételek!

(#38269) A_Papa válasza Lex Icon (#38268) üzenetére


A_Papa
aktív tag

Köszönöm a segítségeteket! :) Erre gondoltál: [link] ?

Papa

(#38270) PazsitZ válasza A_Papa (#38266) üzenetére


PazsitZ
addikt

Feltehetőleg egy önkéntes magánnyugdíjjal vagy nyugdíj előtakarékossági számlával legalább hasonló hozamot és adójóváírást érsz el, viszont kevesebb költséggel.

- http://pazsitz.hu -

(#38271) dugynok válasza A_Papa (#38266) üzenetére


dugynok
senior tag

A befizetésed ok, az adójóvàìràs képlékeny, mert 20 év alatt eltörölhetik (ahogy tették az unit-linked biztosìtàsoknàl is 2009 tàjékàn), ajàndék dìj mondjuk legyen ok, de àltalàban feltételekhez kötik (egy befizetés se maradhat ki pl.), a hozam az ki tudja lehet bàrmi... De ez csak az, hogy mennyit fizetsz be ès mi jàrHAT utàna! Na ès igen, azt, hogy milyen ès mennyi költsège van az egésznek nem közölték? Èrdekes... Gondolj bele, mièrt nem mondtàk, hogy neked ez mennyibe kerűl (mennyit vonnak tőled) illetve - mint a reklàmokban - feltételes módban beszélnek a "nyeresègről"...
Ott van pl. A màp+, nincs költsèged (ingyenes), bàrmikor (!!!!) kivehetsz belőle annyi pénzt amennyire szüksèged van (minimàlis dìj csak), ugyan ùgy havonta félreteheted a pénzt (bàrmennyit, nincs minimum, nincs szankció, ha kevesebbet) ès megvan adva fixen mennyi kamatot kapsz (adómentes!) Ekkora összeggel ez a legjobb egyelőre, esetleg olvas utàna az egészsègpénztàraknak, az még hasznos :)

[ Szerkesztve ]

(#38272) Lex Icon válasza A_Papa (#38269) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Igen, de mivel életed egy (remélhetőleg) jelentős tartamáról van szó, érdemes alaposabban utánajárni a lehetőségeknek.
Videós segítség.
A havi 20eFt elég soványka lesz, nyugdíj kiegészítéshez, főleg úgy, hogy most kezded a megtakarítást. Érdemes okosságokat tanulni, hogy tehetsz félre többet.
Ez utóbbi videóknak legalább az első 3 részét nézd meg!

[ Szerkesztve ]

(#38273) A_Papa válasza Lex Icon (#38272) üzenetére


A_Papa
aktív tag

Rendben, köszi a linkeket! :) A 20-as inkább amolyan teszt féleség lenne, még soha nem csináltam ilyet! :)

Papa

(#38274) Lex Icon válasza A_Papa (#38273) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Repül az idő, ne tesztelj, hanem keményen tegyél félre!

[ Szerkesztve ]

(#38275) A_Papa válasza Lex Icon (#38274) üzenetére


A_Papa
aktív tag

Igen, ez a cél, amiatt is kérdeztem, mibe érdemes, mert nem szeretnék, valami rossz terméket választani hosszú távon... :)

Papa

(#38276) torma99 válasza A_Papa (#38263) üzenetére


torma99
aktív tag

Hmm 43 vagy, ugyanakkor 21-22 évig menne az, amit ajánlottak, viszont akkor még nem is leszel nyugdíjas. 64-65 évesen már most is épp, hogy csak el tudsz menni.

Csatlakozva az előttem szólókhoz ezt felejtsd el. (Szinte) Semmit sem fizet, de az ügynök jól jár.

A havi 20 félretétele az marha kevés, én annyit tennék hozzá, hogy ha van időd, ülj le, vagy üljetek le a pároddal és megnézni, hogy hol lehet még esetleg félretenni, mert ebben az életkorban ettől azért több fog kelleni. Nem csak a hétköznapi megélhetés, hanem orvos, ápolási költségek is bejöhetnek a képbe. Tisztes állami nyugdíj ugyanakkor mese.

Én személy szerint az ÖNYP-k költségeit magasnak tartom, főleg, ha csak 20% tudsz betenni, ugyanakkor mások gondolkoznak helyetted, nem kell ezzel foglalkoznod. Én ugyanakkor azt mondom érdemesebb a megtakarítások egy részét akár saját kézbe is venni és az egyéni kockázattűrésednek megfelelően megpróbálni egy több lábú portfóliót összerakosgatni akár kicsinyesként, tekintettel ezek költségeire is.

Megmondom miért, most jön ez a nyugdíjkötvény majd valamikor (vagy soha) ugyanakkor itt egyszer már "megvédték" az ilyen irányú megtakarításokat, tehát nem tudom mennyire lesz ez megbízható. Hovatovább ahogy tetszőleges szektort államosítanak, ahogy majd egyre inog a nyugdíjkassza, "megvédheti" az ÖNYP-ket is. Ennek a kurzusnak ez némi nyomtatgatás, majd a szavazódroidok áthajtása az alagúton keresztül a képviselői irodaházból, ami lássuk be szomorú, de nem mondhatjuk, hogy 2010-ben nem kaptunk ebből ízelítőt és erős figyelmeztetést a többi megtakarításunkra nézve.

Én a saját vérmérsékletem szerint a nagyon biztostól indulva haladtam a kockázatosabb dolgok felé, akár földrajzi diverzitást is beletéve a dolgokba. Ugyan ez hozamáldozattal is jár, de egy korrekció, recesszió esetén a veszteséged is csökkenti. Valami olyasmire próbálok törekedni a nyugdíjnál, hogyha valamelyik láb gyengusz is lesz, amikorra elérem ezt az időt, a többihez tudjak nyúlni, amíg mondjuk a részvény/kötvénypiac rendbejön.

(#38277) A_Papa válasza torma99 (#38276) üzenetére


A_Papa
aktív tag

Szerinted, szerintetek, mennyit kéne félre tenni havonta? Most olyan havi 100-150 marad tisztán, ha mindent befizettünk. Ebből szerettem volna egy 20-ast erre NYESZ-re fordítani, de a tanácsaitok alapján, akkor inkább állampapír lesz és persze több. :)
Ezt hogy érdemes csinálni? Megvárni egy nagyobb összeget, pl 500 ezer forint, és egyben lekötni, mondjuk öt évre?

Köszi a válaszokat! :)

[ Szerkesztve ]

Papa

(#38278) Lex Icon válasza A_Papa (#38277) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Nem. Az Államkincstárnál nyitsz egy értékpapírszámlát (teljesen ingyenes), majd amint rendelkezésre áll bármekkora összeg (pl. havonta) otthonról webkincstáron keresztül venni (jegyezni) MÁP+-t és/vagy PMÁP-ot (ezeknek sincs költsége) bankkártyával. Hogy melyiket és milyen arányban azt visszaolvasva a topikot megtalálod a miérteket. A konkrét döntést a saját helyzeted szerint kell meghozni. Érdemes lenne az összefoglalóban lévőket is átolvasni és tájékozódni egyéb befektetésekről (nem bankoknál, biztosítóknál!!!).
Lehet, hogy nagyobb meló magad intézni a befektetéseidet, de arányaiban sokkal kifizetődőbb, mert ha más intézi, akkor neki lesz jó nyugdíja nem neked.

[ Szerkesztve ]

(#38279) A_Papa válasza Lex Icon (#38278) üzenetére


A_Papa
aktív tag

Értem, köszönöm. :) Akár [így] is megtehetem a számlanyitást?

Papa

(#38280) mgoogyi válasza A_Papa (#38277) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

+1 arra, hogy felejtsd el a nyugdízbiztosítást.
A topikösszefoglalóba is bele kéne írnom..

NYESZ és ÖNYP, ami elfogadható nyugdíjcélra, de azt inkább a nyugdíj előtt 10 évvel jobb elkezdeni és kimaxolni a 20% állami támogatást, ha lesz még akkor.

Addig pedig két kimondottan jó befektetési lehetőséged van, amit kombinálhatsz:
Államkincstárnál lakossági állampapírok: PMÁP, MÁP+, PEMÁP
Egy brókernél részvény ETF-be fektetni TBSZ-en.

Előbbinél kis összegekkel is tudsz haladni minden költség nélkül.
Utóbbinál célszerű lenne évente pár százezer forintot összegyűjteni és egyben befektetni, így 7-8 euród lesz egy ilyen vásárlás + a számlavezetési költség.

A legtöbb embernek az egyszerű statikus portfóliók a leghatékonyabbak.
Pl. a hosszú távú megtakarításod egyik fele állampapírban van, másik fele részvény etf-ben valamilyen fix arányban.
Annyi a dolgod, hogy minden évben ezt a fix arányt helyreállítod.

Hogy a kettő pontosan milyen arányban legyen, az rajtad múlik. Ha lesz a nyugdíjadig még két válság, akkor lehet olyan, hogy átmenetileg a részvény etf-ed értéke a felére csökken.
Pl. ha nem szeretnél ~10-15%-nál nagyobb átmeneti mínuszban lenni, akkor ~30% körül legyen a részvény arányod.

Ezen az ábrán egy ilyesmi 30-70-es portfólió gyarapodását látod piros vonallal és egy magas részvényarányú 80-20-at kékkel.

Ez csak kiindulási alap. Mindenképp olvasd át az összefoglalót!
Illetve amiket Lex Icon fórumtárs linkelt, szintén melegen ajánlott!


"Szerinted, szerintetek, mennyit kéne félre tenni havonta?"
Attól függ, mennyi nyugdíjat szeretnél.

[ Szerkesztve ]

(#38281) Lex Icon válasza A_Papa (#38279) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Igen, ha nem tudsz 1x bemenni az ÁK-hoz, mert ÜK-n keresztül kicsit több meló és tovább tart.

(#38282) Stanlee


Stanlee
őstag

Sziasztok! Kisse offtopic lesz, de itt tobben is szoktatok valtani eurot, ezert ide irok.

Mi a tapasztalat a granitbank deviza arfolyamos konverziojaval? Jol ertem, ha a granit banknal vezetett HUF szamlara eurot utalok masik banknal vezetett szamlamrol, akkor ezen fogjak valtani az eurot?

A bank oldalan ezt irjak:

"Deviza árfolyam: olyan Referencia árfolyam, amelyet a Bank olyan devizanemek közötti átváltást tartalmazó Fizetési megbízás teljesítése során alkalmaz,

- amikor a Számlatulajdonos Fizető fél Fizetési megbízását teljesíti és a Kedvezményezett pénzforgalmi szolgáltatója nem a Bank, illetve
- amikor Bankon kívülről indított Fizetési megbízást ír jóvá a kedvezményezett számlatulajdonos bankszámláján."

Azert erdekel, mert nagyobb osszeget kell eurobol Ft-ra valtanom, majd par honap mulva vissza. Kb. 1 Ft az elteres a currencyfair es a granit arfolyama kozott, ami marginalis, ha azt nezem, hogy a currencyfair gyorsan zarolhatja a befizetett osszeget feltetelezett penzmosas miatt. Ebben az esetben egy angol nyelvu supporttal kell kuzdenem, mig mondjuk a granitnal magyar nyelvu lesz, de gyorsan rajuk tudok ereszteni egy ugyvedet, mig a CF-re nem igazan.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#38283) A_Papa válasza mgoogyi (#38280) üzenetére


A_Papa
aktív tag

Köszi a részletes leírást! :)
Lex: Rendben! Bár a nyitvatartásuk nem egyszerű... :)

Papa

(#38284) Ixion77 válasza A_Papa (#38283) üzenetére


Ixion77
őstag

Szintén 43 vagyok. Tökéletesen egyetértek az előttem szólókkal: a neked ajánlott konstrukcióval az ügynök és a cég jár jól, te nem. Viszont a miértet még egy szempontból megvilágítanám: szerintem Te nem fogsz nyugdíjat kapni. Soha. (Nyugi, én sem.) Ezt a kijelentést két állításra alapozom:
1, Több mint 20 éved van hátra még a jelenlegi elméleti határig is
2, Az életmódunk, a világgazdaság, szociális rendszereink jelenlegi formájukban mind fenntarthatatlanok.
Más szavakkal lufit fújunk sok éve. Kérdéses hogy mikor fog kipukkadni, de hogy egyszer ki fog, az tuti. 20 éves időtávot tekintve már gyakorlatilag biztosra vehető. Amikor az elmúlt évtizedekben fújt lufi kipukkad, az akkorát fog szólni hogy utána alapjaiban át fog alakulni a jelenleg ismert társadalmi rendszer. Nyilván nem tudjuk hogy pontosan hogyan, bár van rengeteg tipp (optimista: robotadó, alapjövedelem, szociális hasznosság értékelése, stb., pesszimista: világháború, társadalmi összeomlás, stb.). A lényeg, hogy masszív átalakulás lesz, amiben az olyan régi konstrukciók mint a nyugdíj valószínűleg megszűnnek létezni.
Az én javaslatom: tartalékolj amennyit tudsz. Tedd a többiek által is javasolt MÁP+, alacsony költségű World vagy fejlett ETF befektetésekbe. Azonban mindent tedd úgy, hogy közben nem vonod meg magadtól a mindennapi boldogságot. Szép dolog a jövőre készülni, de még fontosabb a jelent megélni.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#38285) A_Papa válasza Ixion77 (#38284) üzenetére


A_Papa
aktív tag

Köszi a segítséged! :) Nekem az az érzésem, hogy úgy oldják majd ezt a problémát, hogy szépen megemelik a nyugdíjkorhatárt 70 évre pl.. :)

Papa

(#38286) vzozo válasza Ixion77 (#38284) üzenetére


vzozo
senior tag

Más szavakkal lufit fújunk sok éve.

Pont Kiyosakit linkelni, egy elvileg "normális" befektetéses topikban? LOL.

(#38287) Ixion77 válasza vzozo (#38286) üzenetére


Ixion77
őstag

Nem tudom milyen a hírneve. A globális stimulációfüggőségről alkotott véleményét meghallgattam, és egyetértek vele. Ráadásul nagyon egyszerűen, közérthetően mondja el. Ahogy leírtam a lufi szót pénzügyi témában, rögtön beugrott ez a video, mivel ebben még demonstrálja is :) Amúgy mi a gond vele?

Én annyit látok, hogy az ő multimilliomossága szintén a rendszer hibájának egy tünete. Előbb-utóbb valahogy meg kell oldania az emberiségnek ezt a problémát is, miszerint egyre kevesebb ember kezében van a tulajdon egyre nagyobb százaléka, egy fix méretű tortából (föld / ingatlan). Ráadásul a folyamat öngerjesztő.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#38288) lumpy92 válasza vzozo (#38286) üzenetére


lumpy92
aktív tag

Megnéztem a videót, érdekes volt.
Viszont érdekelne a véleményetek, hogy mégis mit tehetünk mi a gyakorlatban? Oké lúzer vagy ha van egy fix állásod és gombokért robotolsz. De hiába mész el tanulni, mert a tanárok sem tudják neked elmondani a frankót. Hogyan lépsz előre/ki a mókuskerékből? Pláne kevés pénzzel a zsebedben.

[ Szerkesztve ]

"never send to know for whom the bells tolls; it tolls for thee"

(#38289) Szmeby válasza lumpy92 (#38288) üzenetére


Szmeby
tag

Írsz egy emailt Kiyosaki úrnak és megkéred, hogy mentoráljon.

(#38290) Ixion77 válasza lumpy92 (#38288) üzenetére


Ixion77
őstag

Szerintem a gondolkodáson kell változtatni. Valahogy elfelejteni azt a közkeletű tévedést, hogy "gazdagság = boldogság". Ehelyett reálisan látni a saját valós igényeidet, viselkedésedet, életedet. Nagyobb hangsúlyt fektetni azokra a dolgokra amikre van ráhatásod (fizikai-, lelki- és szellemi- -egészség, -erő, és -fejlődés), és kisebbet azokra amikre nincs (mások viselkedése, a világ állapota, árfolyamok, jövő, stb.) Pénzügyi téren megtenni racionálisan amit meg tudsz, aztán próbálni nem aggódni többet azon hogy vajon mi várható.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#38291) lumpy92 válasza Ixion77 (#38290) üzenetére


lumpy92
aktív tag

Igen, én is erre jutottam, és igyekszek is így tenni. :)

"never send to know for whom the bells tolls; it tolls for thee"

(#38292) vzozo válasza Ixion77 (#38287) üzenetére


vzozo
senior tag

Nem tudom milyen a hírneve.

Ellentmondásos, hogy finoman fejezze, ki magam. :)

Persze én is olvastam a Rich Dad, Poor Dad könyvét, de hát az már húsz éve is (bakker, öreg vagyok!) olyan volt, hogy kellő forráskritikával kellett szemlélni... Nem mondom azt, hogy elvesztegett idő lett volna, sőt - kezdő lökés volt ahhoz, hogy komolyabban kezdjem el magamat pénzügyek terén képezni. Mindenesetre a saját gyerekemnek biztosan nem fogom ajánlani, akkor már inkább a "Millionaire next door."

Ő maga nyilván rengeteg pénzt keresett azzal, hogy könyveket irt, haknizott meg előadásokat tartott. Abban nagyon sikeres volt. Hogy az általa leirt és promotált módszerekben annyira már nem, az kit érdekel, ha máshonnan jött a lóvé amúgy is...?

A videót lehet megnézem holnap a reptérre menet, most nincs rá időm. Egyébként akár érdekes dolgokat is mondhat.

Csupán annyit mondtam, hogy Kiyosakira hivatkozni azért necces.

(#38293) Kukipapa_rr válasza Ixion77 (#38284) üzenetére


Kukipapa_rr
tag

Légyszi, hagyjuk már ezt a károgást a semmilyen nyugdíjról.

Rengeteg eszköze van egy kormányzatnak, hogy egyensúlyban tartsa a nyugdíjkasszát, nemcsak ez a két véglet létezik, hogy lesz/nem lesz.

Igen, készülni kell a még tovább kitolt korhatárra és jelentősen kevesebb reálértékre, de nyugi, lesz nyugdíj, nem kell a riogatás.

(#38294) CsodaPOK válasza Stanlee (#38282) üzenetére


CsodaPOK
senior tag

Én is Gránitos vagyok. Revolut forint feltöltés előtt a Gránit váltotta a forintomat euróra. A konkrét számokra már nem emlékszem, de elég korrekt volt az árfolyamuk (a ténylegesen elszámolt is, nem csak az első üzenetben küldött :) ). Pl. olyan 1M forintig Transferwise-zal se volt értelme vesződni, mert alig volt különbség a kettő között.
Eurót utalni drága volt, de az nem rég változott törvényileg, úgyhogy már annak sincs felára.
A Gránitos számlámra eurót sose utaltam, arról nincs tapasztalatom.

(#38295) Stanlee válasza CsodaPOK (#38294) üzenetére


Stanlee
őstag

Szia, koszonom a valszt. Tegnap megnyitottam a szamlat, remelem hetfon fogjak mar elesiteni.

A dijtablazat alapjan, ahogy irod is, kb. 2-3 ezer euroig nagy kulonbseg nincs. Nekem nagyobb osszegrol van szo, es habar legalabb 50 ezer Ft-ot "vesztek" a koltsegeken, azert nyugodtabb vagyok, ha nem a currencyfair-rel vagy valaki massal kell kuzdenem angolul a penz eredete miatt.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#38296) Kobe válasza Kukipapa_rr (#38293) üzenetére


Kobe
veterán

Azt azert te is erzed, hogy olyan kprulmenyek kozott, mint ami Mo-n van, eleg hamar el tud jonni a breaking point, amikor igaz hogy van nyugdij, de kb pont annyit fog erni mintha nem lenne
Nagyon extrem pelda de amikor 1000+ ft lesz egy kilo kenyer es 30-40e az atlagnyugdij annak a retegnek, aki megerte a 70-75eves kort es abban es a megelozo evekben pont nem tartozott bele abba a kisvarosnyi emberbe aki az eü hianyossagai miatt halt meg, annak sem feltetlen lesz tul jo vilag, max csirkefarhat vegetalas, vagy meg az sem

(#38297) bernel válasza Kobe (#38296) üzenetére


bernel
tag

Így van. Valami nyugdíj biztosan lesz, de arra lehet készülni, hogy az nem lesz elég a megélhetésre, még akkor sem, ha most sokat fizetsz be. (Én arra gondolnék, hogy lesz valami alap minimumnyugdíj, amit mindenki kap, és efölött nem nagyon, ha aközött kell majd választani, hogy valakik magasabb nyugdíjat kapjanak, amíg mások éhenhalnak. Akkor inkább mindenki keveset fog kapni.)

Illetve az is kérdés, hogy mikor kapod meg. Pl. ha 72 évesen kapsz majd nyugdíjat, akkor lehet, hogy örülnél, ha lenne egyéb forrásod is, szóval józanul érdemes arra készülni, hogy nem nyugdíjból fogsz megélni.

Aztán jó esetben meg az lesz, hogy a robotok majd eltartanak minket, és nem lesz gond a munkaerő.

(#38298) BÁ Nutrition válasza Kobe (#38296) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

gondolom aranyokban irod a 30k-s nyugdijat. egyenlore a median is 115k [link]
dozsolni persze ebbol se lehet de koplalni se. amugy meg at kell esni a tarsadalomnak egyfajta megtisztulason. ameddig kb csont nelkul atveszeli az aktualis kormany az eszeveszett korrupciot addig nincs mirol beszelni. majd ha leesik az embereknek(ketlem) h az o nyugdijuk rovasara tortennek az adriai kokain partik akkor esetleg van mirol beszelni.
az se mindegy h mennyire tud felfejlodni az agrarium. ha nagyon akar akkor az allam kb mindenkit tud etetni magyarorszagon. tokre lehet h 30 ev mulva ha aktualissa valik a dolog es valoban eheznenek az emberek addigra a ma mondjuk 300 forintos kenyer ara realerteken 30 ft lesz. persze majd uh ajfosra nem fogja futni(ahogy ma sem)
masik meg h az egesz ugy egyfajta valasz arra h lesz-e majd alapjovedelem, mert azt ugye nem gondoljuk h majd mindenki otthon xboxozik alapjovedelembol, de nyugdij az meg nincs :U

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#38299) Kobe válasza BÁ Nutrition (#38298) üzenetére


Kobe
veterán

Az adriai kokozas fele korrupcio szerintem a kisebbik problema. Kvagyorsan oregedik a tarsadalom, hihetetlenul sok az oreg, romokban az eu (daganatos betegsegek kezelese pedig ma idehaza 2019ben a nyugati 1990es ev szintjen van kb - pedig ezek azok amik a 60 feletri lakossag kb 60% at erinti)

A kokozas meg hagyjan, ez egy politikaba csomagolt lassu nepirtas / ehezok viadala sztem.
Egyreszt az a cel h sokan meg se erjek a nyugdijaskort, lehet osztozkodni a maradekon.
Masreszt a rendszer megreformalasaba vetett szakertelemnek is annyi, epeszu ember nem rugja ki a maganpillert es az abban tarolt lovet nem adja el a valsag es reszveny melyrepules legaljan.
Csak ptt vesztettek min. 3-400mrdot a lenyult lovebol..... Ezzel meddig lehetett volna mukodtetni es potolni a rendszert?

(#38300) vzozo válasza vzozo (#38286) üzenetére


vzozo
senior tag

Na átfutottam, ez borzasztó - ugyanazokat a paneleket fújja még évtizedek elteltével is. Márpedig nem túl régi lehet a felvétel, mert Trumpra is utal. A hatásvadászat miatt bevágott random felvételek pedig megintcsak a bazári "nesze paraszt, neked jó lesz" vonalat erősítik, engem már a harmadik perctől idegesített.

Hagyjuk is inkább - akit érdekel a net tele van Kiyosaki kritikákkal, ahol nálam pénzügyileg jóval műveltebb emberek szedi apró darabkra minden szavát.

Felesleges erre időt pazarolni.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.