Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38901) kovisoft válasza akela91 (#38900) üzenetére


kovisoft
őstag

Neked kell gondoskodnod róla, hogy USD legyen az értékpapírszámládon, ha USD alapú értékpapírt akarsz venni. Vagy úgy, hogy beutalsz forintot és az RC-vel átváltatod USD-re, vagy úgy, hogy eleve USD-t utalsz be (de készülj fel rá, hogy ennek plusz költségei lehetnek a közbeékelődő levelező bankok miatt).

(#38902) akela91 válasza kovisoft (#38901) üzenetére


akela91
addikt

Ez nekem ellentmond mgoogyi állításával: "EUR-ban tudsz csak ETF-et vásárolni az RC-nél."

Vagy én értem félre, és ez nem azt jelenti, hogy én hiába utalok be USD-t, és akarok venni USD alapú ETF-et, az RC a háttérben EUR-t konvertál belőle, és abból veszi meg?

(#38903) kovisoft válasza akela91 (#38902) üzenetére


kovisoft
őstag

Értékpapír a részvény is, nem csak az ETF. Ha ETF-et nem is, de részvényt vehetsz USD alapút, viszont ahhoz USD kell legyen a számládon. Az RC nem fog neked automatikusan váltani.

(#38904) vnorbi válasza akela91 (#38902) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Az USD alapú ETF-ednek is európai kibocsátásúnak kell lenni az EU-s befektetővédelmi szabályozás miatt. Európai tőzsdén veszed meg euróért, de a befektetés végig USD kitettséget jelent, ami azt jelenti, hogy az árfolyam minden pillanatban tartalmazza a mögöttes index változását és az EUR-USD árfolyamváltozást is (azaz az eurós árfolyam mindig korrigálva van a dollár hozzá képest mért elmozdulásával). Ha ez nem szimpatikus, akkor nézz utána a currency hedged ETF-eknek, de jelenleg olyat nem nagyon fogsz találni (Randomnál biztos nem), amit közvetlenül dollárért megvehetsz.

[ Szerkesztve ]

(#38905) mgoogyi válasza akela91 (#38900) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Igen, ETF csak EUR-ban van ott.
Ugyanazon ETF-et vehetsz különböző pénznemben egy adott tőzsdén. Ezekből csak az EUR-ban nyilvántartottat tudod venni az RC-nél.
Pl nézd meg ezt:
https://www.justetf.com/uk/etf-profile.html?query=IE00B5BMR087&groupField=index&from=search&isin=IE00B5BMR087&tab=listing

Ez mind ugyanaz az ETF különböző tőzsdéken különböző pénznemben.
Ha EUR-ban vagy ha USD-ban veszed ugyanúgy az az ~500 amcsi részvény lesz a birtokodban. Tökmind1, hogy az EUR hogy mozog közben.

(#38906) akela91


akela91
addikt

Köszi, már kristálytiszta a történet. Közben a lusta portfóliót elolvastam. Jó kis kompakt leírás, de picit részletesebben is érdekel a téma.
A kockázattűrő képességem a könyv szerint inkább a magasabbak közé tartozik, legalább ez kiderült. :)

Ez a currency hedged ETF nagyon érdekes számomra, és valamiért úgy érzem ez a portfólióm hasznos és szükséges eleme lehetne majd. Valamiért nem érzem helyesnek azt, hogy devizapárok árfolyamától IS tartanom kell pluszban egy ETF vásárlásnál. Egyáltalán nem vagyok biztos abban, hogy az EUR/USD arányaiban stabil marad a következő 20 évben, sőt.

[ Szerkesztve ]

(#38907) mgoogyi válasza akela91 (#38906) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Hosszú távon az a mondás, hogy a vezető devizák között nincs nagy jelentősége a currency hedgingnek hozam szempontjából, emiatt részvény etf-eknél általában feleslegesnek tartják.

Kötvény oldalon viszont szeretik elkerülni az ebből adódó volatilitást, ezért ott célszerű a saját pénznemedre vagy a hozzá eső legközelebbi erős devizára hedgelni, pl. esetünkben az euróra. Ha megnézed a global aggregate bond etf-eket a justetf.com-on, a többségük hedgelt.
Ez a global aggregate cucc kb a globális részvény etf-ek kötvény párja.

[ Szerkesztve ]

(#38908) akela91 válasza mgoogyi (#38907) üzenetére


akela91
addikt

Közben pont ennek olvastam utána, és ugyanezt vontam le. Tehát hosszútávon nem érdemes bajlódni vele ETF-eknél, de a rövidebb lejáratú kötvények esetén jól fog jönni. Mondjuk egy GBP vs akármi esetén átgondolnám a részvény ETF esetén is egy keményebb (tényleges) brexittől félve.

(#38909) htomi85 válasza aujjobba (#38893) üzenetére


htomi85
tag

Bux határidőzni szoktam, ezen a héten pl 3,5 milla jött össze. De ez feketeöves terep.
Mindenképp érdemes elkezdeni valahol, több értelme van mint a máp plusznak az biztos.

(#38910) aujjobba válasza htomi85 (#38909) üzenetére


aujjobba
addikt

Ez tőlem elég távol áll, folyamatos befektetéssel próbálok egy portfóliót összerakni.
Lenne benne BUX index követő alap, például az OTP féle, plusz SP500-at követő például az ishare Core, mellé pénzpiaci, vegyes, és hosszú kötvény alapok.
Az arányokat kell még belőni, egyelőre be merek vállalni nagyobb arányú részvényt, valószínűleg ki bírom ülni ha véletlenül egy időre bezuhannának.
Kockázatmentes rész lenne máp+ és valamennyi sima takarékszámlás pénz, ha nagyon hirtelen kellene készpénz valamire.

[ Szerkesztve ]

(#38911) emvy válasza htomi85 (#38909) üzenetére


emvy
nagyúr

Evi 175 millio az jo.

while (!sleep) sheep++;

(#38912) Lex Icon válasza aujjobba (#38910) üzenetére


Lex Icon
senior tag

pénzpiaci, vegyes, és hosszú kötvény alapok.

Ezen pontosan mit értesz? Rosszat sejtek.

Szerintem a BUX-szal nem érdemes hosszútávú befektetésként foglalkozni, mivel feltörekvő piac. Valahol erről is írnak, hogy sokan úgy gondolják, hogy a magyar tőzsde az jó és magyarként ismerik, de ez a lokálpatriotizmus a befektetések területén nem annyira nyerő. De ez csak az én véleményem. A htomi85-féle "feketeöves" módszer más dolog.

(#38913) vnorbi válasza Lex Icon (#38912) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Home country bias a jelenség neve, ha valaki utánaolvasna.

(#38914) htomi85 válasza aujjobba (#38910) üzenetére


htomi85
tag

Nem látom értelmét egy bux indexkövető alapnak, mert otp-mol-ricsi 88,72 %-ot tesz ki. Vedd meg a részvényeket és kész.
Vagy megveszed határidőn tőkeáttéttel (jutalék is kisebb), a maradékot meg államkötvénybe teszed.

@emvy
Nyilvánvalóan nem ilyen rózsás a helyzet, jó hetet zártam.
Nyáron meg mindig pihi.

@Lex icon
Feltörekvőn többet lehet keresni általában, konjunktúrában többet emelkedik, recesszióban meg többet esik.

(#38915) Lex Icon válasza htomi85 (#38914) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Kereskedéssel, de ő hosszútávra akar befektetni ha jól értettem.
Nagyobb volatilitás, nagyobb kockázat. Kezdőnek nem biztos, hogy ez a jó megoldás, de persze ő pénze, ő dönt. (és tanul).

[ Szerkesztve ]

(#38916) mgoogyi válasza htomi85 (#38914) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

20-30 éves távon hogyan követnéd le a bux indexet?

(#38917) aujjobba válasza Lex Icon (#38912) üzenetére


aujjobba
addikt

Főképp a Hold és az RC által árult alapokhoz férek hozzá,

Pénzpiaci: HOLD Széf USD Abszolút Hozamú Bef. Alap
Vegyes: HOLD 3000 Nyíltvégű Befektetési Alap
Részvény: HOLD 2024 Deep Value Nyíltvégű Befektetési Alap C sorozat, OTP BUX követő, és ishare Core S&P500
Hosszú: HOLD Kötvény Befektetési Alap
Egyéb: Jelenleg Máp+ valamint 1-2 millió látraszóló takarékszámlán

Ezekből gondoltam valamilyen arányban havonta vásárolni, hogy elég diverzifikált is legyen a befektetés.

Miért sejtesz rosszat?

[ Szerkesztve ]

(#38918) Szmeby válasza aujjobba (#38917) üzenetére


Szmeby
tag

Ezeknek mennyi a költsége?

(#38919) Serpiko


Serpiko
addikt

A Máp+ ebbe ment közben lehet rakni pénz? Hogy működik?

A titok akkor marad titok, ha arról három ember tud és ebből kettő halott. Névtelen kínai bölcs

(#38920) UberMutant válasza Serpiko (#38919) üzenetére


UberMutant
őstag

nem.
jegyzed és a heti jegyzés vége (péntek dél) után megkapod, amit következő héten írnak jóvá a számládon (addig nem látod, nem kell pánikolni).
minden héten új sorozat indul ez a év/hetek száma a nevében.
korábbi sorozatokba nem lehet "bevásárolni"

[ Szerkesztve ]

(#38921) Serpiko válasza UberMutant (#38920) üzenetére


Serpiko
addikt

Értem köszönöm.

A titok akkor marad titok, ha arról három ember tud és ebből kettő halott. Névtelen kínai bölcs

(#38922) aujjobba válasza Szmeby (#38918) üzenetére


aujjobba
addikt

Folyó költségek 1.5 - 4% a Hold alapoknál, az RC alacsonyabb.
RC van 200 Ft díj vételkor, a holdnál ez nincs.

(#38923) concret_hp válasza aujjobba (#38922) üzenetére


concret_hp
addikt

és ezeket a számokat nem sokallod?

vagy fullba vagy sehogy :D

(#38924) aujjobba válasza concret_hp (#38923) üzenetére


aujjobba
addikt

Mindent sokallok ami nem zéró.
Van esetleg jó tipped ezek helyett, ami olcsóbb?
Az OTP indexkövető alap talán olcsóbb ezeknél, már néztem de nem emlékszem a konkrét számokra, az ishare Core passzív az szintén olcsó.
A többire valami? Hosszú, pénzpiaci, vegyes alapok/szolgáltatók közül?

(#38925) peppe79 válasza aujjobba (#38924) üzenetére


peppe79
senior tag

És miért erőlteted a bef. alapokat? Miért nem veszel ETF-et?

(#38926) aujjobba válasza peppe79 (#38925) üzenetére


aujjobba
addikt

Az OTP indexkövető kvázi ETF, az ishare Core s&p500 pedig ténylegesen az.
Azért erőltetem, mert diverzifikálni is szeretnék, nem mindent egyetlen típusú befektetésbe tenni.
Mi a gond ezzel?

(#38927) mgoogyi válasza aujjobba (#38917) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Pénzpiaci: HOLD Széf USD Abszolút Hozamú Bef. Alap
0.77% éves költség szerintem sok egy pénzpiaci jellegű alapért.
Ha ragaszkodsz az USD-hoz, akkor egy 1-3 éves us treasury etf szerintem jobb választás.

Vegyes:
HOLD 3000 Nyíltvégű Befektetési Alap
Ez egy vállalható vegyes alap lusta embereknek. Gyakorlatilag egy 60-40 portfóliót csinálnak magyar állampapírokkal és egyéb magyar kötvényekkel. Évi 1.76%-ért. Ezt a 60-40 arányt te magad is el tudod érni és ezt az 1.76%-ot meg is spóroltad. Ez pénzügyekkel nem foglalkozó emrnek el tudom képzelni ezt az alapot NYESZ-re például, viszont ha beleásod magad, akkor találsz jobb megoldást.

Részvény:
1, HOLD 2024 Deep Value Nyíltvégű Befektetési Alap C sorozat
Ez egy koncentrált részvény alap max 4%-os költséggel és sikerdíjjal.
Tetszőleges népszerű részvény etf sokkal sobb nála. Felejtsd el.
2. OTP BUX ETF: kis arányban tartsd max, a magyar részvényalapoknál jobb.
3. S&P 500 ETF: ez jó, viszont csak USA.

Hosszú
: HOLD Kötvény Befektetési Alap
90+ %-ban magyar állampapírokat tart, most a 10 éves állampapír 2% hozam körül van, a hosszabb meg kb. 2.5%. A köv. 10 évben ettől az alaptól 2-3% között számíthatsz átlagos évi hozamban - költségek. 3-4% körüli infláció mellett ez semmi. A MÁP+ szénné veri és azt nem tudja venni egyik befalap sem. Felejtsd el, amíg tudsz venni MÁP+-t vagy PMÁP-ot. Vagy a 10 éves hozam nem lesz minimum 6-7%. Olvass utána, hogy egy kötvény (és emiatt egy kötvényalap) árfolyama mitől változhat. Érintőlegesen benne van az összefoglalóban.

Ez az összeállítás honnan jött? Próbáltál valami ismertebb portfóliót lemásolni az általad elérhető dolgokból?

(#38928) Lex Icon válasza aujjobba (#38926) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Mi a gond ezzel?

Hogy a költségek elviszik a hozamod. Ezért írtam, hogy rosszat sejtek.
A diverzifikáció nem azt jelenti, hogy minden szart megveszel, amit csak találsz.
Bankot, biztosítót, (aktív)alapkezelőket felejtsd el, ha jót (alacsony költséget) akarsz.
Aki nem akar foglalkozni a befektetésével, az vegyen aktívan kezelt alapokat jó sok költségért. De ha tényleg fontos az alacsony költség és "normális" mértékben akarsz hozamot, akkor felejtsd el ezeket és vegyél ETF-et MÁP+ mellett, ahogy az összefoglalóban is le van írva. Az ETF-ekkel érdemes megismerkedni, mert az többségében egy szélesen diverzifikált befektetés (teljes USA piac (500 legnagyobb cég), vagy akár az egész világ több ezer cége).
Javaslom megnézni pár videót ezekkel kapcsolatban:
Bence Balázs ETF listája.
Kiszámoló akadémia 6. előadás a bef. alapokról, ETF-ekről. Az utóbbiban Miklós stílusa nem mindenkinek tetszik, de a tudást kell felszedni, nem őt. ;)
Tanulj, mert akkor nem tudnak bepalizni!

[ Szerkesztve ]

(#38929) aujjobba válasza mgoogyi (#38927) üzenetére


aujjobba
addikt

Köszi a részletes választ.
Próbáltál valami ismertebb portfóliót lemásolni az általad elérhető dolgokból?”
Igen, valahogy így.
Először talán a portfolió.hu oldalról kaptam tippet a kockázatvállalási hajlandóságom alapján tartani érdemes eszközökről és ezek arányáról.
Nemrég olvastam a lusta portfóliót, az is megerősített hogy érdemes többféle eszközben tartani a pénzt, és szintén szól az arányokról.
Ez utóbbi kiemeli hogy minél olcsóbb terméket jó választani, sajnos ezt a tényezőt eddig nem vettem figyelembe.

Tehát, lusta vagyok, hosszú távra szeretnék befektetni, havonta vásárolnék eszközöket, és max akkor nyúlnék hozzá ha felborulnak az arányok. Például ha nagyon leszalad a részvények értéke akkor vennék még részvényt, hogy helyreálljon az arány.

(#38930) aujjobba válasza Lex Icon (#38928) üzenetére


aujjobba
addikt

ETF-ből is érdemes többfélét, vagy egy iShare Core S&P 500 plusz máp+ már elég portfoliónak?

(#38931) mgoogyi válasza aujjobba (#38930) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Van aki az S&P 500-ra esküszik, az is megfelelhet. Én inkább az MSCI World / MSCI World ACWI / FTSE All-World etf-ek között néznék szét.

Egyébként igen, akár ezzel a kettővel is megverheted az emberek befektetéseinek 90%-át.

Egyébként a nagykönyv szerint az EU-s Bogle 2 fund irányába kéne menni, mivel a forint miatt a MÁP+ kötvényoldal igazából nem biztonságos értékmegőrzés szempontjából.
A Bogle 2 fund portfólió megveszi a világ részvényeinek ~90%-át és majdnem az összes likvid biztonságosnak mondható kötvényt, szóval ennél nehezebb diverzifikáltabbat csinálni.

[ Szerkesztve ]

(#38932) Lex Icon válasza aujjobba (#38930) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Függ attól is, hogy mennyi pénzt raksz bele és ez az össz. befektetéseidnek mekkora része. Mivel pl. 1M-t nem érdemes túl sok felé osztani, mert a költség magas lesz, Így érdemes egyszerre csak 1 féle ETF-et venni elsőként vagy amit írtál SXR8-at vagy pl. egy World ETF-et, ahogy mgoogyi is írta (összefoglalóban is van). Mivel a RC-nál az ETF díj 0,25%, minimum 6,5€, ezért akkor a legköltséghatékonyabb a vétel, ha legalább 2600€-ért (~880eFt) vásárolsz. Ha egyszerre csak ennyit tudsz berakni, akkor érdemes mindig egyfélét venni, majd következő alkalommal, már ha másfélét is akarsz, akkor másfélét. Nem muszáj minden vásárlásnál pontosan diverzifikálni, mert költségesebb lehet. Persze ha egyszerre csak kevesebbért tudsz vásárolni, az se baj, számold ki a minimum 6,5€ ennek mekkora %-a és döntsd el, hogy érdemes-e előbb beszállni kicsit magasabb költséggel, mert pl. mire összejön a teljes 2600€, addigra többet hoz a megvett ETF, mint a többletköltség.
A legfontosabb, hogy számolj ki mindent amit lehet és légy tisztában a költségekkel.

[ Szerkesztve ]

(#38933) aujjobba válasza Lex Icon (#38932) üzenetére


aujjobba
addikt

Köszönöm, leszűkítettem ezekre a kört az RC-n, és veszek mellé máp pluszt.
Egyszerre legalább 2600€ értékben az etf-et a jutalék optimalizálás végett.
Egy kérdés még: milyen arányban érdemes a mápot és az etf-et tartani, közepes kockázatvállalás mellett egy hosszú távra?
Minimum 10 év.

(#38934) Lex Icon válasza aujjobba (#38933) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Ami a képen van, mindet megnézted, mit tartalmaz? A JustETF-en érdemes ezeknek utána olvasni: költség, méret, osztalékfizető vagy visszaforgatós, volatilitás, DAX?, EM? jelentése,...
A MÁP+ jó a vésztartalékalapnak és a kötvények egy részének, de mivel magyar, így érdemes lehet fejlett piacok stabilabb kötvényébe is fektetni, (erről mgoogyi írt korábban) amit az RC-n tudsz is pakolászni a részvény ETF-eidbe és vissza (rebalancing), hogy a portfóliód tervezett részvény-kötvény arányát tartani tudd egy esetleges nagyobb változás esetén, mert pl. csak így biztosít megfelelő hozamot

[ Szerkesztve ]

(#38935) aujjobba válasza Lex Icon (#38934) üzenetére


aujjobba
addikt

Néztem, ha jól emlékszem mind visszaforgatós, a költség kb 0.2%, volatilitás nem figyeltem.
DAX a német tőzsde indexet követi, EM a fejlődő piacokat jelzi.

(#38936) Lex Icon válasza aujjobba (#38935) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Az EM kockázatosabb lehet, tehát a súlyozásnál figyelembe kell ezeket venni.
Mivel az RC árfolyammonitora elég macerásan kezelhető, ezért érdemes egy jobb oldalt keresni árfolyamfigyelésre, elemzésre. Én a TradingView-t használom,ingyenes regisztrációval is a fontosabb funkciók használhatóak. Részvényeknél cégadatok (P/E, EPS,...), technikai elemzéshez sok eszköz, indikátor található. Testre szabható felület, lista, diagram, skála, összehasonlítások,...
Ha van kedved hozzá, akár indikátor szkripteket is írhatsz hozzá.

[ Szerkesztve ]

(#38937) aujjobba válasza Lex Icon (#38936) üzenetére


aujjobba
addikt

Jártam itt-ott a világban Ázsia és Afrika segglukaiban, meggyőződésem hogy ezek néhány évtizedes távlatokban ki fognak lőni, lásd ahogy Kína tette.
Emiatt gondoltam az Emerging piacokra, bár persze lehet milliós összegekben nem szabadna fogadni rájuk még.

Köszi a tippet, feljegyzem az oldalt.

(#38938) Lex Icon válasza aujjobba (#38937) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Bence Balázs videóiban találsz Kínáról és Indiáról is elemzést, véleményt. Érdemes követni a videóit, sokat lehet tanulni belőle és élvezetes módon ad elő.

[ Szerkesztve ]

(#38939) mgoogyi válasza aujjobba (#38937) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Az MSCI Acwi-ban vagy az FTSE All-World-ben egyben megkapod az emerging részét is a világnak.
https://www.justetf.com/uk/news/etf/msci-vs-ftse-which-etf-provider-is-the-best-index-provider.html

A két fenti kiváltható iShares MSCI World + iShares MSCI Emerging IMI kombóval(~85%-15%). Utóbbinál fontos az "IMI", az az olcsóbbik ETF-jük EM-re.

(#38940) CsodaPOK válasza mgoogyi (#38931) üzenetére


CsodaPOK
senior tag

Erről az "EU-s Bogle 2 fund"-ról tudnál írni pár sort? Google-ba beütöttem, de hirtelen nem kaptam számomra egyértelmű találatot, hogy mi is ez.
Köszi! :R

(#38941) Lex Icon válasza CsodaPOK (#38940) üzenetére


Lex Icon
senior tag

(#38942) mgoogyi válasza CsodaPOK (#38940) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

https://www.bogleheads.org/wiki/Simple_non-US_portfolios#Two_fund_portfolio
https://www.bogleheads.org/wiki/EU_investing

Globális kötvény és globális részvény etf 2 elemű kombinációja, pl:

Kötvény:
AGGH iShares Global Aggregate Bd ETF EUR Hedged
IE00BDBRDM35

Részvény:
Vanguard FTSE All-World UCITS ETF USD Acc
IE00BK5BQT80

Marha egyszerű és nehéz jobbat csinálni.

(#38943) CsodaPOK válasza mgoogyi (#38942) üzenetére


CsodaPOK
senior tag

Értem, köszi :R :R

Lex Icon, neked is köszi! :R :R

(#38944) #95561216 válasza aujjobba (#38937) üzenetére


#95561216
törölt tag

Ki fognak loni, csak mivel mint irtad, ezek a "vilag segglukai", ezert nincs fejlett tokepiacuk, a cegek a finanszirozast nem korai tozsdere lepessel szerzik mint nyugaton, ezert mire eljutnak addig, hogy az etf-ed vegyen beloluk addigra a novekedes nagyjat mar lekested.

(#38945) Peter.70


Peter.70
őstag

Sziasztok,

MÁK-nál hogy lehet értékpapírszámlát nyitni ( elektronikusan, online, vagy csak személyesen )? Állampapírt szeretnék venni.

(#38946) Serpiko válasza Peter.70 (#38945) üzenetére


Serpiko
addikt

Összefoglalóban van erről pár gondolat.

A titok akkor marad titok, ha arról három ember tud és ebből kettő halott. Névtelen kínai bölcs

(#38947) Flex77


Flex77
csendes tag

Sziasztok,
Remélem nem lesz túlságosan offtopic a téma.
Arról szeretnélek kérdezni titeket, hogy van-e valakinek saját, vagy ismerősi tapasztalata az otthoni környezetben való korai, teljes vagy részleges, visszavonulásról. A korai alatt mondjuk a 40-50 év közöttit értem, nem az extrémebb, húszas, korai harmincas években történőt. A legtöbb blog, ERE-től MMM-en át livingafi-ig (ez utóbbit ajánlom minden IT-s figyelmébe), azért amerikai környezetet vesz alapul, publikus magyar egyedül a 30asnyugdijas van, de ő is ritkán ír, akkor is csak FB-n, főleg általánosabb dolgokat.
Kíváncsi lennék ki mit gondol a szükséges pénzről (realitásoknál maradva), a havi megélhetési költségekről (feltételezve, hogy nincs család).
Szívesen venném az konstruktív hozzászólásokat olyanoktól, akiket érdekel a téma.

Pixel 3a

(#38948) emvy válasza Flex77 (#38947) üzenetére


emvy
nagyúr

Az elso dolog, amit erdemes definialni, a 'visszavonulas' fogalma. Szamomra az, hogy valaki az addigi munkaja helyett a befekteteseivel foglalkozni, az nem visszavonulas, csak egy masik allas (bar lehet, hogy kevesebb oraszamban).

while (!sleep) sheep++;

(#38949) htomi85 válasza Flex77 (#38947) üzenetére


htomi85
tag

Ha se család se karrier, akkor hamar beüt a szellemi hanyatlás és a depresszió.
Valamiféle kihívásra, társadalmi felelősségvállalásra szüksége van az embernek. Különben kár volt lemászni a fáról.

(#38950) emvy válasza htomi85 (#38949) üzenetére


emvy
nagyúr

+1

while (!sleep) sheep++;

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.