Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#39651) WasabiTrsr válasza JayZ (#39646) üzenetére


WasabiTrsr
csendes tag

Nekem MAP+ egy nap volt korulbelul. Eladas instant, aztan a kiutalas pedig 1 napig tartott, bar most mar gyorsabb lehet, ha erre is vonatkozik az uj rendszer. Ez par hete volt :)

(#39652) erh75 válasza JayZ (#39646) üzenetére


erh75
tag

Tegnap napon belül megvolt az eladás és a kiutalás is (kb 3-4 óra)

[ Szerkesztve ]

(#39653) Kerio válasza _ATi_1 (#39649) üzenetére


Kerio
őstag

Köszi! Decemberben nyitottam a MÁK számlámat, elvileg így nem kell külön adategyeztetés.
A jegyzés már működik, majd kipróbálom a vételt is. Lehet, hogy az OTP bankkártyás fizetős rendszere bohóckodott.

[ Szerkesztve ]

ASUS ROG STRIX G15 G513 (G513RS-HQ037) (AMD® Ryzen™ 7 6800H, NVIDIA® GeForce™ RTX 3080 8GB GDDR6, 32GB 4800MHz DDR5, Kingston Fury Impact CL38 (2x16GB) (KF548S38IBK2-32) /// ASUS ZENBOOK 14X OLED UM5401 (UM5401QA-L7208W)

(#39654) Lex Icon


Lex Icon
senior tag

Ugyan hatásvadász a cím, de remélhetőleg használható adatok vannak benne a nyugdíjpénztárak költségeiről:
Lerántotta a leplet az MNB: ennyit gombolnak le rólad a nyugdíjkasszák

(#39655) mgoogyi válasza Lex Icon (#39654) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Jó irány ez szerintem. Bár érdemes megnézni azt is, hogy mit tart az az adott portfólió.
pl. MKB növekedési 33% részvény etf - 1.05% TKM 30 évre nem rossz egy átlagembernek.
Főleg egy nyugdíjbiztosításhoz mérten.

(#39656) Kobe válasza mgoogyi (#39655) üzenetére


Kobe
veterán

En is atolvastam, igazabol az otp-n meglepodtem, hogy a dinamikus es klasszikus portfolioik is boven versenykepesek mind a maguk szegmenseben a tobbi penztarhoz kepest.
Viszont az egeszsegpenztarak durvan elszalltak, en adovisszaterites utan dobbantok mashova, de meg kell valogatni a hovat. Atlag pemztarak a 150K bol 40-50K t sima elvisznek mukodesre mostansag

(#39657) Ixion77 válasza Kobe (#39656) üzenetére


Ixion77
őstag

Nem sok más lehetőségük van, mivel a fenntartásnak is költsége van. Mesterségesen létrehozott torzszülött az összes adójóváíráson és adókedvezményen alapuló konstrukció. Piaci alapon nem működőképesek. Ha azok lennének a piac már rég létrehozta volna őket korábban.
Ezért aztán ha megvonják tőlük a létezésük alapjául szolgáló kedvezményt, akkor megfulladnak.
Ugyanez igaz az egészségpénztáron kívül a nyugdíjelőtakarékosság jelenlegi formájára, a lakáspénztárakra, a bözske utalványra, a belföldi turizmus kártyára (és az azon élő színvonaltalan szállásokra), és minden egyéb bújtatott állami támogatáson (ergo közpénzen) élő formulára.
Persze szociális szempontból van amelyik létezése igazolható, de semmiképpen sem úgy ahogy nálunk csinálják, hogy ötletszerűen be-és kivezetik néhány évente.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#39658) Bling95


Bling95
őstag

Ha már feljött témaként az onyp. A jelenlegi munkáltatóm folyamatosan fizetett be rá pénzt, mint béren kívüli juttatás (mást nem lehetett kérni helyette), azonban hamarosan munkát váltok. Alapvetően nem áll szándékomban tovább fizetni, mivel azt gondolom, hogy saját magam több megtakarítást tudnék összehozni az adott összegből.
Szerintetek mi lenne a helyes teendő:
-nem fizetni rá többet, ilyenkor ugye vonja feltételezem a költségeket a kamatokból
- befizetni a minimum összeget folyamatosan, majd 10 év leteltével felvenni a pénz (ami 8 év még :DDD )

Felvenném valójában az egészet ha tehetném, de azt ugye nem lehet.

(#39659) Kobe válasza Ixion77 (#39657) üzenetére


Kobe
veterán

Nem a rendszer felepiteserol folytatott elmeleti sikra gondolok / elmelkedek rola hanem szimplan arra a tenyre hogy az amugy fikarcnyit sem valtozo szolgaltatasra legombolnak +X szazalekot arra hivatkozva hogy a naptar dec 31rol jan 1re valtott

(#39660) #95561216 válasza Bling95 (#39658) üzenetére


#95561216
törölt tag

A 10 év nem nyitástól, hanem befizetéstől számít, úgyhogy ne fizesd.

(#39661) #95561216 válasza Ixion77 (#39657) üzenetére


#95561216
törölt tag

"Nem sok más lehetőségük van, mivel a fenntartásnak is költsége van. Mesterségesen létrehozott torzszülött az összes adójóváíráson és adókedvezményen alapuló konstrukció. Piaci alapon nem működőképesek. Ha azok lennének a piac már rég létrehozta volna őket korábban."


Naná, hogy nem működne piaci alapon egy olyan séma, amiben befizeted a pénzed, és túráztatnak számlákkal meg ep-kártyákkal ha vissza akarod kapni, a hozama meg kötvényalapokéval "vetekszik".

Ezt inkább úgy kell nézni, hogy az állam növelni akarja az egészségügyi-öngondoskodási* célú megtakarítást, amihez nyilván szükség van lakossági ösztönzőre (ennek még a legjobb formája az szja-visszatérítés), a fenntartást-ellenőrzést viszont - nagyon helyesen - nem akarja magára vállalni, ezért lényegében mi nem 150 ezres adóvisszatérítést kapunk, csak 116 ezret, 34 ezer az OTP-nek megy a rendszer fenntartásáért. Az már más kérdés, hogy ez sok vagy kevés.

* Ugye sok ep egyben önsegélyező is, amivel táppénz, munkanélküliség esetén is pénzhez lehet jutni.

(#39662) buherton válasza buherton (#39633) üzenetére


buherton
őstag

Nem értem miért mondta az ügyfélszolgálatos, hogy ingatlanra kell költeni a hitelt.

Hitel szerződés:
A Felek megállapodnak abban, hogy a Bank a Babaváró támogatásról szóló 44/2019. (III.12.) Kormányrendelet (továbbiakban: Rendelet) alapján az alábbi szabad felhasználású Kölcsönt (a továbbiakban: Kölcsön) nyújtja az Adósnak/Támogatott személynek.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#39663) Bling95 válasza #95561216 (#39660) üzenetére


Bling95
őstag

Ezek szerint tévedésben voltam. Azt feltételeztem, hogy a nyitástól 10 év múlva mindent felvehetek ami rajta van.
Ebben az esetben nem fizetem tovább és majd amikor lehet kiveszem.

(#39664) aAron_ válasza Lex Icon (#39654) üzenetére


aAron_
őstag

Nem semmi. Többi cikk szinte mind a koronavírusról szól. Portfolo.hu új negatív rekordja színvonalt tekintve.

What is your ikigai?

(#39665) concret_hp


concret_hp
addikt

no meddig tart a csapkodás? mi változott hirtelen a múlt heti -15% óta?

vagy fullba vagy sehogy :D

(#39666) Lex Icon válasza aAron_ (#39664) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Egy idő után immunis lesz az ember a sokk klickbait szövegre és könnyebben kiszűri a szoaréből az infót. :D
Index címlap

Komolyabb helyeken is írnak zagyvaságot csak ott cizelláltabban adják elő. :K

[ Szerkesztve ]

(#39667) Lex Icon válasza concret_hp (#39665) üzenetére


Lex Icon
senior tag

mi változott hirtelen a múlt heti -15% óta?

A bizonytalanság. :D

Az amcsik, az EU és Ázsia harcol egymással, hogy merre tolják az indexet attól függően, hogy ép kinek mi fáj vagy javult. Az SPX500USD tickeren jól látszanak a tőzsdeváltások.

[ Szerkesztve ]

(#39668) VirsLee válasza Bling95 (#39663) üzenetére


VirsLee
őstag

Nyitástól számított 10 év múlva mindent felvehetsz és megszüntetheted.
Azonban, ha nyitástól számított 10 év múlva még nem leszel nyugdíjas, akkor ez nem nyugdíjcélú kifizetésnek számít, tehát adóköteles. A hozam része adómentes lesz már 10 év után is, de a tőkerészre fizetned kell adót. Ha elérted a 10 évet utána 3 évente nyilatkozhatsz a hozam adómentes kifizetéséről. Azaz 10 év után 3 évente a teljes hozamot fel tudod venni, így ami hozamot termel azt bőven nyugdíj előtt lehet már élvezni.

Ez már akkor is egy nyugdíjcélú megtakarítás volt, amikor megkötötted. Érdemes így tekintened rá. Nekem az elmúlt 12 évben 3 munkáltató is fizetett be rá, így szemmel látható összeg van már rajta. Ne kapkodj, lehet, hogy 2 év múlva megint olyan helyen dolgozol, ahol támogatja a munkáltató.

(#39669) Kobe válasza VirsLee (#39668) üzenetére


Kobe
veterán

Ha ez igy ban akkor az is igazi hungarikum, ami szerint a toke amit a leadozott jovedelmedbol fizettel be es idoszakosan elhelyeztel egy penztarban, ujra adokotlesse valik, mig annak hozam resze pedig adomentesse....

(#39670) UberMutant válasza Kobe (#39669) üzenetére


UberMutant
őstag

na igen, de amit befizettél azután kaptál 20% adójóváírást a munkáltató meg kedvezményes kulccsal fizetett be.
szerintem ezt szedi vissza, ha idő előtt szedi ki az ember.

[ Szerkesztve ]

(#39671) section9 válasza Kobe (#39669) üzenetére


section9
őstag

Nem, a 401k is igy mukodik amerikaban.

(#39672) #95561216 válasza concret_hp (#39665) üzenetére


#95561216
törölt tag

Igazán megvárhatták volna a fizetést.. ;]

(#39673) Ixion77 válasza concret_hp (#39665) üzenetére


Ixion77
őstag

A hirtelen emelkedések (és esések) jellemzően medve piacon szoktak történni. Idegesek a befektetők, idegesen reagálnak mindenre, csapkod az árfolyam fel is, le is.
Nagyon gyanús volt ez a tegnapi emelkedés is. Egyrészt nem a hagyományos húzószektorok emelkedtek főleg hanem a defenzívek. Másrészt lényegesen alacsonyabb volt a forgalom emelkedésben mint előző nap az esésben. A nap feléig ment a tanakodás hogy mi legyen, aztán lényegi hír nélkül kilőtt felfelé. Nem tűnik egészségesnek. Erősen törtem a végén a fejem hogy valamit shortolni kellene, csak nem volt ötletem hogy mit.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#39674) Resike válasza Stanlee (#39641) üzenetére


Resike
tag

Én is -10%-ban vagyok ebben a roppant frankó piaci helyzetben, de amondó vagyok hogy még ha lassabban is, de előbb utóbb úgyis helyre fog állni a piac.

(#39675) Bling95 válasza VirsLee (#39668) üzenetére


Bling95
őstag

Az adózás részével tisztában vagyok, ezt alapvetően vállalnám (részben duplán adózva ugye :) ).

Elkapkodni biztosan nem fogom, van még rá 8 évem kitalálni. A nyugdíjcéllal sincsen problémám, csak nem ezt tartom a legelőnyösebbnek. Na mindegy egyelőre akkor nem fizetek be. A többi majd idővel kialakul.

(#39676) bernel válasza Resike (#39674) üzenetére


bernel
tag

Akkor most kell még venni hozzá, amíg olcsó. B)

(#39677) concret_hp


concret_hp
addikt

és vajon a china etf hogyan van pont ott ahol év elején ezek után? :D
https://finance.yahoo.com/quote/mchi/

vagy fullba vagy sehogy :D

(#39678) Ixion77 válasza concret_hp (#39677) üzenetére


Ixion77
őstag

Úgy, hogy a Kínai államberendezkedés egyelőre hatékonyabbnak bizonyult a járvány kezelésében, mint a többi állam (Irán, Olaszország, egyebek)

Gondold el mi várható ha bejut a vírus pl. a Törököknél levő 3.5 millió menekült közé... Nem véletlen esett a görög tőzsdeindex 8.9 (!) százalékot ma is (!)

[ Szerkesztve ]

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#39679) concret_hp válasza Ixion77 (#39678) üzenetére


concret_hp
addikt

1 hónapja állnak a gyárak, ne vicceljünk már, hogy erre nem kéne beesnie :U

vagy fullba vagy sehogy :D

(#39680) Oppenheimer


Oppenheimer
veterán

Emlekeztem mikor vagiztam hogy milyen jol hoz a gazprom? Na kurva nagyot esett mostansag, es elkezdett nagyon value trap szaga lenni. Ugyhogy kiszalltam bukoval es befejeztem a stock pickinget. Nem faj annyira a bukoval kiszallas, mert minden zuhan. Vettem is helyette MSCI World-ot, ma 4.7%-kal olcsobb mint tegnap :C

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#39681) Ixion77 válasza concret_hp (#39679) üzenetére


Ixion77
őstag

A piac nem azt árazza ami most történik, hanem ami várhatóan történni fog. A kínai gyárak újraindulnak, a korábbi termelési szint közelében. A nyugati turisták megtépázott utazókedve viszont messze nem fog egyik napról a másikra visszatérni a korábbi szintre... Repülőtársaságok, síközpontok, szállodaláncok fognak csődbe menni. Ezt megérzik a bankok is, és az összekapcsoltság miatt minden egyéb iparág: gépjárműgyártás, reklámipar (-> IT), szórakoztatóipar, minden.
Az én várakozásaim szerint a koronavírusnak nem a közvetlen hatása (halottak) lesz nagy a gazdaságra, hanem a közvetett, az emberek viselkedésére gyakorolt hatása által.

(Btw. azért van jó is rosszban: a klímának mindez mocskosul jót tesz.)

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#39682) emvy válasza Oppenheimer (#39680) üzenetére


emvy
nagyúr

Ha mar publikaljuk:

En sajnos meg mindig benne vagyok TSLA-ban, de nem annyira, mint regen. (Vettem 200 korul, eladtam 1/3-at 915-on, 1/3-at 830-on, aztan a maradekhoz 710-en belevettem megint valamennyit). Egyebkent meg biotech, foleg gentechnologiai reszvenyekbe belementem par napja (CRSP, ILMN, NVTA).

while (!sleep) sheep++;

(#39683) aujjobba válasza Oppenheimer (#39680) üzenetére


aujjobba
addikt

En is az MSCI World-ot veszem, LU1781541179.
Vettem 10.31-en (EUR), aztan 9.66-on, most talan osszejon 9.27 korul ha vegre beerkezik a penz.

[ Szerkesztve ]

(#39684) geleati válasza aujjobba (#39683) üzenetére


geleati
tag

Mi a különbség a Lyx Core MSCI World (LU1781541179), a iShr Core MSCI World (IE00B4L5Y983) és a Vanguard FTSE All-World ACC UCITS ETF (IE00BK5BQT80) között? Hol lehet erről tájékozódni?

Soha ne dobj vízbe alkálifémet!

(#39685) aujjobba válasza geleati (#39684) üzenetére


aujjobba
addikt

Az elso ketto az MSCI World indexet koveti, a harmadik az FTSE All-World indexet, ezek kozott lehet kulonbseg, de amikor az arfolyam grafikonokat nezem gyakorlatilag ugyanolyannak tunik.

A Lyxor egyelore kisebb meretu alap, a Vanguard nagyobb, az iShares a legnagyobb kozuluk.

A teljes koltseg mutatojuk (TER) mas egy kicsit,
0.12% 0.20%. 0.22%
igy sorban a harom. Alapjaban veve erdemes (amennyire en tudom) a kvazi ugyanolyan alapok kozul az olcsobbat valasztani, mert sok ev alatt a kis koltseg%ok nagy kulonbseget tudnak okozni hozamban.

Mindharom visszaforgatja az esetleges osztalekokat, tehat nem kifizeti.
Egyik sem hedge-elt, ergo az EUR/USD mozgasban lehet egy kisebb kockazat.

A justetf.com-on tudod oket osszehasonlitani.
Ugyanitt van egy szep tudastar is, ahol elmagyaraznak dolgokat.
Ha magyarul kell, akkor YouTube-on szokott ezekrol beszelni Bence Balazs, vagy az elemzeskozpont, lehet errol tartalmat talalni.

[ Szerkesztve ]

(#39686) geleati válasza aujjobba (#39685) üzenetére


geleati
tag

Értem, köszi szépen.
Utánanézek, amiket írtál.

Mitől függ, hogy valami hedged vagy nem?

[ Szerkesztve ]

Soha ne dobj vízbe alkálifémet!

(#39687) aujjobba válasza geleati (#39686) üzenetére


aujjobba
addikt

Az alapkezelo dontesetol fugg amikor elinditja az alapot.
Menet kozben nem valtozik.

(#39688) mgoogyi válasza aujjobba (#39685) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Még annyi a különbség a Lyxor és iShares között, hogy utóbbi szerez bevételt értékpapírok kölcsönadásából.
Hogy ez többet vagy kevesebbet jelent a TER különbségnél, az jó kérdés.

(#39689) Lex Icon válasza aujjobba (#39685) üzenetére


Lex Icon
senior tag

alapjaban veve erdemes (amennyire en tudom) a kvazi ugyanolyan alapok kozul az olcsobbat valasztani, mert sok ev alatt a kis koltseg%ok nagy kulonbseget tudnak okozni hozamban.

Elvileg. Gyakorlatilag meg nem annyira, mivel az alap pl. kölcsönözheti a részvényeket és egyéb tranzakciókat is végezhet, amivel növelheti a hozamot, hogy a költség megtérüljön. Pl. fizikai aranynál hiába magasabb a Xetra-Gold költsége, mégis jobb hozamot ad, mint az olcsóbbak többsége. Link (5 éves hozam szerint rendezve).
Az alap mérete szerintem fontosabb, mert ha gáz van, akkor nem tudod eladni. Pl. egy mostani korrekcióban, ha nincs elég vevő, akkor beragadsz.
Érdemes a TER mellett a méretet is figyelni, ill. többféle időszakra megnézni a hozamokat, árfolyamgörbéket.

[ Szerkesztve ]

(#39690) geleati válasza Lex Icon (#39689) üzenetére


geleati
tag

"Az alap mérete szerintem fontosabb, mert ha gáz van, akkor nem tudod eladni. Pl. egy mostani korrekcióban, ha nincs elég vevő, akkor beragadsz."

Hosszú távon gondolkodva, ha gáz van, akkor sem ad el az ember, nem?

Soha ne dobj vízbe alkálifémet!

(#39691) Lex Icon válasza geleati (#39690) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Ki hogy. ;)
Én azért kihasználom ezt a korrekciót egy kis papírhalom növelésre.
Korábban már linkeltem, hogy a buy & hold technikával is lehet bukni hosszú távon is.

(#39692) aujjobba válasza geleati (#39690) üzenetére


aujjobba
addikt

Kollegam peldaul a nagy esesek kezdetekor eladott mindent azzal, hogy majd kesobb sokkal olcsobban visszavasarolja. Ez be is fog jonni neki, mert azota tovabb esett minden.
Persze resen kell lenni, mert azt senki nem tudja megjosolni mikor jon el a godor alja.

"ha gáz van, akkor sem ad el az ember" - ez inkabb arra vonatkozik, hogy cel nelkul csupan hiszteria miatt nem csinaljuk ezt, csak azert mert mindenki mas is ezt csinalja.

[ Szerkesztve ]

(#39693) mgoogyi válasza aujjobba (#39692) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Veszélyes játék ez. Ha hirtelen bejelentik, hogy van ellenszer a korona vírus ellen / a tavasz kinyírta a vírust / stb., akkor simán lemaradhat a visszaemelkedésről.

(#39694) mgoogyi válasza geleati (#39690) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Alapvetően hosszú távon gondolkodva nem kéne számítson.
Mindenesetre a likviditás hasznos.
Én a kettőből mindenképp az iShares-t választanám.

(#39695) Mercutio_ válasza mgoogyi (#39693) üzenetére


Mercutio_
félisten

Ha igaz, hogy már a járvány előtt is túlfűtött volt a piac, akkor lehet egy ilyen hír után se fog annyira vissza erősödni, nem?
Azaz a kisebb-nagyobb korrekciót végrehajtanak a vírusra hivatkozva :U

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#39696) aujjobba válasza mgoogyi (#39693) üzenetére


aujjobba
addikt

Elegge veszelyes, en epp ezert nem is csinalom.
Parkoltatni kell ra penzt, allandoan figyelni, nekem mint kezdonek ez tul sok.
Peldaul en ma reggel jutottam penzhez, Revolutra fel, konvertalas euroba, kiutalas az RC szamlara, aztan kb. 13:00-kor ert oda a penz.
Kozben meg lehetett izgulni, hogy a papirok epp alacsony ara vajon visszaemelkedik mikozben a penzem uton van.

Hatekonyan idoziteni nem is tudok, max igy napon belul ha latom hogy szalad lefele akkor megprobalom eltalalni.
Ugy altalanossagban csak idonkent belevasarolok ebbe a jelenlegi lejtmenetbe, ez talan a legtobb amit egy hozzam hasonlo kezdo mer/tud csinalni.

(#39697) mgoogyi válasza Mercutio_ (#39695) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Persze, lehet. Teljesen logikus amit írsz.

(#39698) mgoogyi válasza aujjobba (#39696) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

"Ugy altalanossagban csak idonkent belevasarolok ebbe a jelenlegi lejtmenetbe, ez talan a legtobb amit egy hozzam hasonlo kezdo mer/tud csinalni."

Rendszertelenül én is csak hasonló elvek vásárolok - ha épp van rá keret.

(#39699) #95561216 válasza mgoogyi (#39693) üzenetére


#95561216
törölt tag

Igen, meg drága is, 10000 eurót eladni-megvenni helyből 80 euró kbc-nél. Én ilyenkor inkább veszek tőkeáttételes sp500 short certet BÉT-en, naponta igazított stop lossal. Ezen is lehet bukni persze, de talán nem annyit, és mindenképp olcsóbb lekereskedni.

(#39700) Lex Icon válasza #95561216 (#39699) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Én ezt úgy kalkulálom, hogy RC-nél 0,5% egy adás-vétel.
Ha pl. 1%-ot tudok nyerni rajta, de inkább 3-4%-nál jó ez, akkor 0,5%-ot nyertem ténylegesen, a másik 5 ezrelék az RC-é. Nem azt nézem, hogy az RC is keres rajtam, mert azért működnek, hanem azt, hogy én mennyit keresek a bulin.
Nekem a short "tűnik" drágának és veszélyesebbnek, mert jóval többet kockáztatok, mint sima longolással.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.