Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#39901) Dare2Live


Dare2Live
nagyúr

BUY&HOLDos csapat még megvan? :)

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#39902) akela91 válasza Dare2Live (#39901) üzenetére


akela91
addikt

Én Buy-oltam 2 napja, egyelőre kitartok a HOLD mellett :D Egyelőre -6.8% -ban vagyok. Gondolkodom, hogy betoljak-e még egy adaggal.

(#39903) Dare2Live válasza akela91 (#39902) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Nem rád gondoltam hanem akiknek a startégia a BUY&HOLD akármi van, mert hosszú távon az éri meg.

szerk: Amúgy sztem nagyon dőre dolog hulló kés után kapni... A BUY&HOLDot még megértem, de azt megtippelni, hogy "tegnap, ma, holnap" fordul sztem lotto...

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#39904) mgoogyi válasza Dare2Live (#39903) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Persze, én buy&hold-olok. Szerintem tök jó teszt arra, hogy a kockázattűrésünk mit kezd a helyzettel.
Április elején lesz befektethető pénzem, azt majd felosztom 3-4-5 darabra és időnként vásárolgatok. Ennyi.

"de azt megtippelni, hogy "tegnap, ma, holnap" fordul sztem lotto..."
Ja, az lottó. De az semennyire nem buy&hold.

(#39905) Stanlee válasza akela91 (#39902) üzenetére


Stanlee
őstag

detto, az elkovetkezo 20 evre nem tervezem a reszvenyek eladasat :D

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#39906) Cpt.Price válasza Stanlee (#39905) üzenetére


Cpt.Price
csendes tag

Szinten jelen. Rossz erzes nezni, de ez most ilyen. Vehetjuk ugy is, hogy az uj vasarlasokig jelenleg napi 3-5-10% ot emelkedik az osztalek :DD

gl&hf

(#39907) akela91 válasza mgoogyi (#39904) üzenetére


akela91
addikt

Érdekelne, hogy amikor nem tervezett vételt csináltok, akkor is törődtök-e a költségekkel olyan szinten, hogy ha már fee-t kell fizetni, ki legyen optimalizálva? RC esetén EUR alapú ETF-nél ez 800k+ HUF körül van(min. 6.5Eur ugye). Vagy az ilyen lehetőségeknél ti akár kisebb összegeket is kis részletekben a lejtmenetben betoltok?

Alapvetően én sem izgulok, hogy bevásároltam 2 napja, évekig nem akarok hozzányúlni, sőt rendszeresen akarok vásárolni(negyed évente kb.)

[ Szerkesztve ]

(#39908) aujjobba válasza mgoogyi (#39904) üzenetére


aujjobba
addikt

Kockázat tűrés :)

akela91: 1000€ volt a legkisebb tétel amit beletettem, nem túl optimális sajnos, de így sikerült.

[ Szerkesztve ]

(#39909) Dare2Live válasza mgoogyi (#39904) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

akkor HOLDolsz most is mindent ahogy mondtad? Nem értek veled egyet de vhol elismerésem. :R

"Ja, az lottó. De az semennyire nem buy&hold."
Ezt akela91nek írtam, nem gondoltam volna ennek köze lenne buy&holdhoz.

Én most kvázi full KPban ülök. 0 shortom van sajnos... most meg nem indítok... kérdés az, hogy beüt e a válság USbe masszívan. Ha igen akkor az első komolyabb jelre igen.

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#39910) Ixion77 válasza akela91 (#39907) üzenetére


Ixion77
őstag

Kizárólag lejtmenetben tolok be pénzt. Azután pedig buy & hold amíg szükség nem lesz egyszer rá.

(#39901) Dare2Live: Persze. Nem spekulánsok vagyunk, hanem befektetők. Mondjuk amit a Supra most művelt mint abszolút alap, az fáj kissé, de amit a tőzsdék csinálnak az nem. Azok egyelőre csak a korábban felgyűlt nyereséget csökkentik...

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#39911) dugynok válasza Dare2Live (#39901) üzenetére


dugynok
senior tag

Én is úgy tervezem, hogy pàr szàzezreket tolok be hetente az esésbe folyamatosan.

(#39912) mgoogyi válasza akela91 (#39907) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Igen. Minden befektetendő összeg legalább 500k lesz.
Illetve figyelek arra, hogy a rebalancenak megfelelő irányba haladjanak az arányok.

Ha nem tudnám most így relatíve költséghatékonyan darabolni az idei összeget, akkor csak egy egyszeri rebalancet tolnák és idénre le lenne tudva a dolog.

Most annyiból "szerencsés" a helyzet, hogy a részvényoldalam beszakadt, így tudok úgy rebalancolni, hogy csak abba tolok pénzt.

(#39913) ice9


ice9
tag

sziasztok. nincs olyan kiszamolós jellegű kalkulátor ami figyelembe veszi a 3 éves PMÁP opciót is?

(#39914) zharkanyi


zharkanyi
tag

Buy&Hold részemről is megvan. Miután portfólióm több, mint 6 éve építgetem, így még az átlagot tekintve a mostani esések után is pluszban vagyok, de már csak alig.

Amúgy reálhozammal számolok és így vagyok még pluszban, még úgy is, hogy az állampapírokon elért reálhozamom mindeközben negatív.

Beszéljünk erről 20 év múlva is. :)

(#39915) mgoogyi válasza ice9 (#39913) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Egy excelben kell szorozgatnod hozzá.

(#39916) mgoogyi válasza Dare2Live (#39909) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Nem kell, hogy egyetértsünk. :R

Aztán majd kiderül milyen fából faragtak, hogy be tudom-e tartani azokat a dolgokat, amiket tanultam. Rendes válságban befektetőként még nem volt részem.

(#39917) bigdady


bigdady
nagyúr

Hali
Ez a random capital milyen brókercég? Látom sokan azt használjátok. Olcsó a díjazása? Nyereségesek?

[ Szerkesztve ]

(#39918) Lex Icon válasza mgoogyi (#39912) üzenetére


Lex Icon
senior tag

A kötvényoldalad tartalmaz olyan ETF-et, ami nem esett?

(#39919) Lex Icon


Lex Icon
senior tag

Úgy néz ki, a tavalyi erős bikapiacot kiradírozták. Mintha a '18 végi gödörből indulnánk. :Y

(#39920) Ixion77 válasza Lex Icon (#39919) üzenetére


Ixion77
őstag

Nekem meg úgy néz ki, mintha 2008 szeptembert írnánk. Vörös minden, és 7-10 százalékos mínuszt mutatnak az indexek.

Korán kezdtem el venni, de ezt nem lehetett tudni. Talán most is korán van. Talán nem. Veszek tovább :)

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#39921) mgoogyi válasza Lex Icon (#39918) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Eddig csak FRCK-m volt kötvény etf-ként, az esett +5%-ról 0-ra kb.
A kötvényoldalam többi része 95%-ban PMÁP.

Egyébként idéntől a Global Aggregate EUR hedgeltet terveztem, de a durva amcsi kamatvágás után elbizonytalanodtam.

(#39922) mgoogyi válasza bigdady (#39917) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Magyar cég.
Olcsó.
Nem tudom, hogy nyereségesek-e. Valszeg törekszenek rá, hogy azok legyenek.

(#39923) Beerwolf válasza Dare2Live (#39901) üzenetére


Beerwolf
senior tag

Jelen. Ezt csak úgy lehet csinálni, ha nem foglalkozol vele, hogy ma mennyit vesztettél, megszokásként a rendszeres megtakarítást bele kell tenni és kész. Egyébként meg, ha esett előtte akkor azért jó, mert olcsón veszel, ha meg nem akkor azért mert amit eddig betettél az termelte a pénzt. ;]

(#39924) atee_13


atee_13
őstag

Akik osztalékfizetős részvényekben utaznak náluk mi a helyzet?

Gondolok olyanokra akik olajosban utaztak. Elgondolkoztam pl OXY vételen, de mondjuk azért kevésbé bíztam benne, hogy nem vágnak osztalékot. És tegnap vágtak is :)

[ Szerkesztve ]

(#39925) Lex Icon válasza Beerwolf (#39923) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Én ezt úgy szoktam magamnak megideologizálni, hogy nem az árfolyam számít vételkor (gyűjtési időszakban), hanem a megvett részvény/ETF darabszáma. Pont azért, mert mikor a végén kiveszed ott az árfolyam egy adott érték lesz amit a darabszámmal szorzol be és lényegtelen, hogy menet közben mennyiért vetted.
A mostani árfolyam csak akkor érdekes, ha eladni akarsz. Egyébként a részvényeid/ETF-eid darabszáma nem változik meg akkor se, ha a tőzsde 50%-ot zuhan.
A mostani árfolyamon nekem is mínuszos a múlt havi csúcshoz képest a befektetésem, de az ETF-eim darabszáma majdnem 19%-kal több.

(#39926) Oppenheimer válasza Ixion77 (#39920) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Vettem en is ma. Meg 3 ekkora vetelre van penzem aztan vege a dalnak. :D

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#39927) Golyobis válasza Dare2Live (#39909) üzenetére


Golyobis
aktív tag

Mármint a csúcson eladtál mindent, és most 100% shortolsz, aztán a völgy alján bevásárolsz?

(#39928) mgoogyi válasza Golyobis (#39927) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Emlékeim szerint Dare2Live írta annó, hogy szerinte a 200 napos mozgóátlag alá beesés esetén jobb kiszállni, majd később visszaszállni.
Szóval tippre kiszállt az első erősebb korrekció környékén vagy ilyesmi és most kp-ban ül, de mad megírja.

(#39929) Ixion77


Ixion77
őstag

Ha a mostani helyzet marad nap végéig, akkor Dow-ban új valaha volt legnagyobb pontérték esést avatunk (és a top három 2020/03-ban lesz), százalékban pedig 5. legnagyobbat. Ez már nem is 2008 szintű, hanem 1929-es szintű napi esés. Akkora a pánik hogy a tőzsde gyakorlatilag teljes összeomlást, új világrendet áraz. Mindenki eldöntheti, hogy ezt reálisnak tartja-e...

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#39930) Oppenheimer válasza Ixion77 (#39929) üzenetére


Oppenheimer
veterán

"Akkora a pánik hogy a tőzsde gyakorlatilag teljes összeomlást, új világrendet áraz."

Ezt korai kijelenteni, ahhoz minimum felezodnie, vagy 30%-ra kene esnie a Downak, nem? Ettol meg messze vagyunk.

Mas: tobb forrasbol hallottam pletykat hogy vasarnapig Budapestet es Debrecent lezarjak. Kivi leszek teljesul-e.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#39931) Stanlee válasza atee_13 (#39924) üzenetére


Stanlee
őstag

Korabban irtam, hogy akartam venni OXY-t. Forumtars posztja utan meg olavstam sokat a OXY-rol es nem vettem. Koszonom a jotanacsot, most a zseton egy reszet elvesztettem volna, ill. talan tegnap jelentettek be, hogy drasztikusan csokkentik az osztalekot valami ertelmezhetetlen szintre. Szoval az OXY az most mar nem begyere.

Amit viszont vettem es meg nem bantam meg: RDS A ill. Enterprise products.

Jelen pillanatban az elmult kozel 5 ev megtakaritasaibol 8 ezer euro minuszban vagyok. Furcsa, de nem igazan erdekel.

Ha felezodik is a portfoliom erteke, az se fog izgatni. Az, amit ide tolok be penzt, arra nincs holnap szuksegem. Mindent a nyugdijas evemre veszek, meg hatra van 30 ev, addig meg masik 3 valsagot at kell veszelni.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#39932) agabe


agabe
addikt

Huh...en egyaltalan nem vagyok jartas reszvenyekkel , tozsdekkel kapcsolatban, de azert tudom, hogy barmikor barmi valtozhat felfele es lefele is viszont most nagyon nem meglepo (meg ha nem is lehetett megjosolni konkretan) a folyamatos zuhanas.
Alapbol a 11eve tarto emelkedes miatt mar egy ideje levegoben volt minimum a korrekcio.
Bejott a virus ami lassitja a vilaggazdasagot.
Olajtermelok egymas torkat reszeltek el, es meg nem latni mikor kartelleznek megint.
Europa gazdasagi kilatasai borusak.
Amerikaban meg nem tudni mennyire toltak el az egeszsegugyi megelozest, de van ra esely, hogy ott is beindul a megbetegedesek nagyobb merteku emelkedese.
Kina kezd kilabalni, de meg ott is hetek (akar honapok) vannak hatra karentenbol, es kozben csak nagyon lassan utana pedig siman lassan fog a gazdasag visszaporogni.
Miert ne esnenek a tozsdek ?
Ha valoszinuseget kellene mondani, akkor ha minden valtozatlan maradna meg ugy is 70-80%- valoszinusegure gondolnam a tovabbi esest.
Ha romlik a helyzet akarmelyik teruleten (persze Dow szempontjabol ha Amerikaban romlik az a leggazabb) es emaitt a gazdasagi kilatasok is akkor meg ujabb brutalis napok / hetek jonnek.
Akinek van batorsaga es shortol akar csak egy 5-szoros attettel az szerintem meg egy darabig sokkal magyobb esellyel jar jol minthogy bukjon.
Megjegyzem, nekem nincs batorsagom :D

[ Szerkesztve ]

(#39933) Ixion77 válasza agabe (#39932) üzenetére


Ixion77
őstag

Minél inkább benne vagyunk egy irányban, általában annál többen meg tudják magyarázni hogy miért logikus épp pont az az irány... Aztán mikor már végre szinte mindenki egyetért és megtette tétjeit, akkor jön a forduló :)
Kétségkívül van honnan esni. Kétségkívül van miért (nem annyira a vírus hatására gondolok, mint arra hozott intézkedések következményeire). De korábban is volt.
Talán esik még 50%-ot, talán holnap fordul. Mindkettő logikusnak fog tűnni utólag...

u.i.: Aki az előző hozzászólásomkor vett, azóta 5% pluszban van ;)

[ Szerkesztve ]

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#39934) agabe válasza Ixion77 (#39933) üzenetére


agabe
addikt

Mindig csak multbeli adatok a biztosak.
A mostani esest azert sokan vartak.

(#39935) inf3rno válasza Kobe (#39859) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Iránban most olyan 10-20°C között ingadozik a hőmérséklet, a szaudi már tényleg nyárias 20-30°C-al. Igazad lehet, hogy nem gátolja meg a terjedését, de azért valamennyi visszaesés várható. Az eddigiek alapján közel kell lennie valakinek ahhoz, hogy megfertőzzön, nem tárgyakról terjed első sorban, szóval a hőmérséklet valószínűleg nem játszik akkora szerepet, mint gondoltam. Ezért nem is értem, hogy miért égnek annyira fertőtlenítő lázban az emberek, amikor tipikusan nem ez a terjedési módja, hanem hogy rádköhög valaki vagy rádkeni a taknyát amikor kezet fogsz vele.

Buliban hasznos! =]

(#39936) Dare2Live válasza Golyobis (#39927) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Nem volt sok azt 200napos környékén eladtam. Tökere 2%rv maradt mert 30%+al beverték és nem adtam el... Azóta 40%+...

Nagyon nem tudom mi lesz. EKB lépett sok hatása nem volt, FED is fog kérdés a mérték. A piacok most brutál túladottak 1-3napos felpattanás bármikor lehet.
A kérdés hetes távban tényleg az, hogy a vírus hogy terjed. Ha USben terjed, EUban tovább eszkalálódik a helyzet sok jót nem várok....

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#39937) Dare2Live válasza Dare2Live (#39936) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

mégpár észrevétel:
-Elkezdett minden $ba menni. Ilyen minden $bát utoljára 2008ban láttam. A $ likvidátsok eközben kiapadtak? Detto 2008.
-TA semennyire nem működik. Örült túladott minden és nincs megállás, felpattanás. EKB bejelentésre sem. Kérdés a FED mit lép... de a nagy kérdés, hogy sikerül e megfékezni a járványt. Ha terjed Olaszban Olasz GDP 4-6%ot visszaesik annak nagyon csúnya következményei lehetnek.

szerk: Lépett is a FED. [link] Ez azért brutális likviditás ha erre nem lesz felpattanás nem tudom mi kéne.
De a likvitás nem állítja meg a járványt és a gazdasági visszaesést.

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#39938) Nerd válasza Oppenheimer (#39930) üzenetére


Nerd
aktív tag

hagyjuk mar ezt a panik keltest, van 16 beteg az egesz orszagban, nagyon durvan meg kellene ugrani ennek a szamnak a kov 1-2 napban ehhez, bar magyarok vagyunk mi mindig mindent tul tolunk...

(#39939) Ixion77 válasza Dare2Live (#39937) üzenetére


Ixion77
őstag

"Ez azért brutális likviditás ha erre nem lesz felpattanás nem tudom mi kéne."

Volt. Elmúlt.

Senki sem akar venni. Eszerint mindenki el akar adni. Ha pedig ma mindenki elad, akkor holnapra nem marad aki eladjon. Tehát venni fognak ;)

Bármit meg tudok magyarázni, és az ellenkezőjét is... :B

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#39940) Dare2Live válasza Nerd (#39938) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

"van 16 beteg az egesz orszagban12

-Az megvan, hogy Olaszországban 4hete kb "16 beteg volt az egesz orszagban"?

-És mégegy anomális. Törökországban (ami pl határos a gócpont Iránnal) 0 fertőzött van. Ha nincs szűrés nincs fertőzött. És hol volt 1hónapja 0 fertőzés? Iránban. Persze amikor Iránt elhagyták kiderült hogy fertőzöttek...

Részemről ez egy rohadt nagy x. Magam részéről idióta a kormányunk, hogy legalább a HOban dolgozni tudókat és rengeteg van ilyen nem küldeti kötelezően haza.

@Ixion77 Picit meglep, 2*500 milliárd$ + hetente 2*500 milliárd$ az nem semmi pénz ami a piacra ömlik. Szerintem a piac azt árazza, hogy fogalmunk sincs lesz e járvány USben, továbbterjed e EUban. Az dönt. Eladó elméletedről meg kérlek nézf meg 2008-2009et....

szerk: Jó 1 hónapos hír... [link] Hát nem tudom mennyire volt eltúlzott így most, hogy csak ma +2000 fertőzött Olaszban és +198 halott.

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#39941) Oppenheimer válasza Nerd (#39938) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Nem keltek pánikot, leírtam amit hallottam. Újabb verziója a pletykának a 2 héten belüli lezárás. De ezen mit kell pánikolni? Ha lezárják, lezárják, big deal... Én már lezárnám btw. Minél drasztikusabb policy van minél hamarabb, annál inkább gátolva van a terjedés.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#39942) Kobe válasza inf3rno (#39935) üzenetére


Kobe
veterán

Ez sem igaz, sajnos.
A kinai betegnel, akinel a rezsim a bekamerazott buszon teljesen visszakovette kikkel erintkezett, kimutattak, hogy erintes nelkul is 4meteres hatotavon tul is kepes fertozni, es joval hosszabb ideig marad eletkepes a feluleteken, mint a szokasos flu.
A busz vegeben ulo utastol olyan is elkapta, aki a busz elso reszeben utazott, abszolut no kontakt, illetve olyan is aki a beteg leszallasat kovetoen csak 30-40 perccel kesobb szallt fel ugyanarra a jaratra.

(#39943) #95561216 válasza Nerd (#39938) üzenetére


#95561216
törölt tag

Nem, ami a statisztikákból látszik, hogy - eltérő inkubációs időket figyelembe véve - kb 10 napja volt volt ennyi fertőzött. Ma már többszöröse van, az egyik új beteg ráadásul itthon kapta el, nem tudni kitől.

(#39944) Dare2Live válasza Dare2Live (#39940) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

A jelenleg ismert esetszámnál (590 fő) drasztikusan nagyobbat, 5-10 ezer fő közötti becslést mondott be ma délutáni sajtótájékoztatóján a brit kormány tudományos főtanácsadója, aki szerint 10-14 hét múlva tetőzhet majd a járvány az Egyesült Királyságban

Nah be is fejeztem a pánikkeltést. :)

btw a tegnapi MOK után ma a háziorvosok kaptak maszkot. A 12Fts semmire jó papírmaszkot. :C

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#39945) inf3rno válasza mgoogyi (#39864) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Nem tudom, nekem úgy tűnik sokaknak elég absztrakt fogalmaik vannak ezekről az árfolyamokról. Tegyük fel, hogy megrogyik egy cég, és bevásárolsz a mélyponton. Mi a garancia arra, hogy nem jelentenek csődöt másnap és úszik el a pénzed? Mi a garancia, hogy később talpra tud állni a cég és nem marad azonos szinten az árfolyam évekig? Más befektetési formáknál, pl ingatlannál azért kisebb a rizikó ilyen szempontból. Szerintem.

Buliban hasznos! =]

(#39946) Oppenheimer


Oppenheimer
veterán

[link]

Keep investing boys!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#39947) emvy válasza Dare2Live (#39944) üzenetére


emvy
nagyúr

Ez teljesen valid, 7-10 nappal vannak a fertozesek a diagnozisok elott, az kb. 10x-es kulonbseg. Magyarorszagon kb. 150-200 fertozott lehet. A karantenok hatasat is 10 nap mulva latjuk egyebkent majd.

while (!sleep) sheep++;

(#39948) inf3rno válasza Kobe (#39942) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ha így vesszük, akkor a két hozzászólásod ellentmond. Felületről biztosan kevésbé terjed nyáron. A szárazat, meleget, UV fényt nem szereti. Gondolom oka van annak, hogy repülőnél csak a 2 sorral előtte meg mögötte lévőket vizsgálják. Nem hiszem, hogy ez a jellemző, hogy egy ember megfertőz minden utast a repülőn. Kivételek mindig vannak...

Buliban hasznos! =]

(#39949) aAron_


aAron_
őstag

Aki még buy and hold, ki mekkora DD-t szenvedett el?

Mai záró árakon számolva 02.19-es ATH óta -17%-ban vagyok 70%-os részvény aránnyal (ami most már inkább 64%). Igazából elégedett vagyok ezzel nagyobb indexeket és blue chipeket nézegetve.

BÉT-es tőzsdejáték most nagyon izgalmas lehet. :DDD

What is your ikigai?

(#39950) Kobe válasza inf3rno (#39948) üzenetére


Kobe
veterán

Az, hogy egy protokoll hibas..... Az mas kerdes.
Repulo pont nem jo pelda amit irsz mert teljesen zart cirkulacios rendszer, ami epphogy rasegit a terjedesre. Pl ha utazik mogyoroerzekeny a jaraton, az elsoosztalyon sem nyithatsz ki egy zacsko mogyorot mert a turistaosztaly hatuljaban anafilaxias sokkot kaphat az allergias utas, annyira zart a szellozes, oxigen ellatas.
Erre amugy volt is mar pelda, nem egy allergias letr rosszul, halt meg hasonlo korulmenyek kozott repcsin.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.