Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#39151) benczeb válasza htomi85 (#39112) üzenetére


benczeb
aktív tag

Erre hivatkozva fogok fizetes-emelest kerni, de pontosan mi is ez az M1, htomi? Koszi!

(#39152) L.Szabi


L.Szabi
tag

A buy&hold stratégia és a "tudni kell elvágni a veszteséget" nekem teljesen ellentmondásos. Nem azért veszek részvényt, hogy azt a magas kockázat miatt akár 10-15 évig is megőrizzem?

Ha elvágnám a veszteséget -10% után, akkor pont abba a hibába esnék, hogy megvettem drágán, olcsón meg eladom.

Vagy én értek félre valamit...

A pisztácia kifogyott.

(#39153) #95561216 válasza peppe79 (#39143) üzenetére


#95561216
törölt tag

Az aktívan dolgozók között se mindenki házas, sőt.

(#39155) peppe79 válasza #95561216 (#39153) üzenetére


peppe79
senior tag

Ez így van. De ha visszaolvasol, én a munkaviszonyban álló + gyereket nevelő; kontra nyugdíjas ellentétre összehasonlításra reagáltam. Persze, aki gyereket nevel, az sem feltétlenül házas, sőt, lehet hogy egyedülállóként él. És még 1001 variáció előfordulhat, pro és kontra. A lényeg az lett volna, hogy nem kellene általánosítani, sem a nyugdíjasokkal, sem a gazdag emberekkel kapcsolatban, és még lehetne sorolni. Van olyan nyugdíjas, aki csóró létére, inkább mindenét a családjára áldozza; és van olyan is, aki pusztán a veje/menye miatti utálatból képes még a fiát/lányát és unokáját is ellehetetleníteni. Ismerek ilyet is, olyat is.

(#39156) mgoogyi válasza L.Szabi (#39152) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Alapvetően nem vagyok különösebben képben a stop-loss ügyében, szerintem amikor hasznos lehet:
- egyedi részvények
- spekulációs ügyletek

amikor meg nem:
- egész részvénypiac megvásárlása egy etf-fel

Eleve nem csinálok olyat, amiben hasznos lehet, mert nem vagyok hazárdirozós típus és okosabbnak sem hiszem magam a piacnál.

(#39157) peppe79 válasza peppe79 (#39107) üzenetére


peppe79
senior tag

Erre valaki (short ETF-ek) esetleg tudja a választ? Előre is köszi! :R

(#39158) D1Rect


D1Rect
félisten

Hol lehet egyszerűen és olcsón részvényt venni az Equitason kívül?

(#39159) dugynok válasza D1Rect (#39158) üzenetére


dugynok
senior tag

Revolut, itthon tbsz-re random capital

(#39160) D1Rect válasza dugynok (#39159) üzenetére


D1Rect
félisten

Revolutra nem bíznék nagyobb összeget, a random capitalra ránézek. :R

(#39161) Brandynew válasza dugynok (#39159) üzenetére


Brandynew
őstag

A random capital az tényleg teljesen ingyenes, ha csak arra használja az ember, hogy részvényeket vegyen aztán eladjon? Tehát semmilyen nyitási díj, számladíj stb.?

(#39162) mgoogyi válasza Brandynew (#39161) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Számlavezetési díj nincs, viszont a tranzakcióknak van költsége.

(#39163) Qtya123 válasza taylor9414 (#39113) üzenetére


Qtya123
őstag

Nekünk 2 lakás is ki van adva Pécsen. Én most biztosan nem vennék ott befektetési céllal lakást.
Jelenleg azon gondolkozunk, hogy 2-3 éven belül az egyiket eladjuk.

Szerintem a közeljövőben Pécsen nem fog már nagyot ugrani az ingatlan ár. Másrészt az a tapasztalatom, hogy már enyhe túlkínálat van. A bérlők megválogatják, hogy hova mennek. Az ingatlan.com-on fent lévő 120-140e Ft-os bérleti díjak is sok esetben túlárazott és értelmetlenül hónapokig kitartott árak.
Én nem látok már benne nagy bulit, főleg nem az elkövetkező években.

(#39164) dugynok válasza Brandynew (#39161) üzenetére


dugynok
senior tag

Adásnak/vételnek van csak költsége.

(#39165) Resike válasza Lex Icon (#39142) üzenetére


Resike
tag

De pont hogy a válság előtt fog felpattanni az, és hogyha eleve magas magas infláción történik ez meg abból egy igen csúnya szám is lehet.

(#39166) Lex Icon válasza Resike (#39165) üzenetére


Lex Icon
senior tag

És ezt mire alapozod? Linkeltem egy cikket, amiben elmagyarázzák, miért nem nő az infláció válság idején. Cáfold meg konkrétumokkal, hogy miért nő az infla.

(#39167) zharkanyi válasza Lex Icon (#39166) üzenetére


zharkanyi
tag

Szerintem ez csak egy lehetőség.
Unortodoxiában vagyunk, kormányunk szereti a nem hagyományos megoldásokat. A forint alapú, nem inflációhoz kötött államadósság pedig elég nagy játékteret enged nekik.

Fogalmam sincs mit reagálnának, de simán el tudok képzelni valami ilyesmit:
Beüt a baj. A kormány megoldásként elkezd forintot nyomtatni és abból osztogatni mindenkinek. (Ugye pénzel elég jól lehet szavazatokat venni.)
Az csak ennek következménye lenne, hogy 400 fölé megy az euró és egekbe repül az infláció.

Ha ezt deviza alapú, külföldi kézben lévő államadósságnál tenné az komoly gond lenne. Ha viszont csak a hazai kisbefektetők bukják el a pénzük egy részét nem gond. Úgyis az értelmesebbje takarít meg, szóval legrosszabb esetben a többieknek tetszeleghetne a kormány Robin Hood szerepében. Persze valószínűbb, hogy kiderülne, hogy Soros Gyuri bácsi manipulációja áll a háttérben...

(#39168) Lex Icon válasza zharkanyi (#39167) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Az a baj, hogy azt hiszed a kormány ki akarja csinálni az ország gazdaságát, mert csak a józan ész nélküli utálat megy.
Viszont a monetáris és fiskális döntésekkel nem fogják megfúrni azt a hajót, amiben ők is benne vannak.
Bocs, de nincs kedvem/időm több sebből vérző gazdasági fikciók cáfolására, inkább értsd meg a gazdasági döntések közötti összefüggéseket és azok hatásait, hogy értsd, minek mi a következménye.

(#39169) zharkanyi válasza Lex Icon (#39168) üzenetére


zharkanyi
tag

Értem az összefüggéseket, viszont azt is látom, hogy a kormány fő célja, hogy kényelmesen újraválasztassa magát. Ennek érdekében tesznek olyan lépéseket, melyek a gazdasági racionalitással nehezen magyarázhatóak:

- magánnyugdíjpénztárak államosítása (rövidtávú célokkal kiütjük a hosszútávút)
- rezsicsökkentés (fenntarthatatlan/dotált árak és fogyasztásösztönzés szemben a tudatos fogyasztással, spórolással)
- bankadó, annak is a bankkártya használat és az átutalásokra vonatkozó része (gazdaság fehérítésének hátráltatása, némi bevételért cserébe)

Én nem mondom, hogy feltétlenül meg fogja mindenki szívni aki forint alapon fektet be, de a kockázat oldalon azért kalkulálnék vele.

(#39170) Lex Icon válasza zharkanyi (#39169) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Terelsz jobbra-balra, szerintem itt hagyjuk abba, mert ez nem politizálós topik.

(#39171) L.Szabi


L.Szabi
tag

Önkéntes nyugdíjpénztárba megéri befektetni? Valami visszafogottabb portfólióval, és a 20%-os jóváírást kihasználva a felső limit eléréséig csak. Vagy lehet valami hátulütője?

A pisztácia kifogyott.

(#39172) Lex Icon válasza L.Szabi (#39171) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Lehet. Az adójóváírás csak 3-4 évnyi befektetésig hoz érdemleges hozamot, viszont aminek a nevében nyugdíj van, az simán elviszi a hozamod jelentős részét hosszabb távon a költségek miatt. Videó.

[ Szerkesztve ]

(#39173) mgoogyi válasza Lex Icon (#39172) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

A nyugdíjbiztosításra igaz a nagy költség, a többi szerintem elfogadható konstrukció (NYESZ/ÖNYP).

(#39174) mgoogyi válasza L.Szabi (#39171) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

A legtöbb embernek jó konstrukció.
Hátulütői :
- legalább 50% magyar állampapír a portfólióban (itt ilyen 2%-ot fizető dolgokra kell gondolni, mert ők nem tudnak venni MÁP+-t vagy PMÁP-ot)
- nem tudod szüneteltetni
- a 20% jóváírás eltörlése sokat rontana rajta (ez időtávtól függően valójában 1-1.5% valódi éves hozam)

(#39175) lumpy92


lumpy92
aktív tag

Sziasztok!
Az lenne a kérdés, hogy ha egy életbiztosításon keresztül egy szolgáltatónál van a nevemen USA-van jegyzett részvény, azt át tudom-e vinni másik szolgáltatóhoz?
Esetleg csak akkor, ha a másik szolgáltató kereskedik azzal a részvénnyel?
Ha nincs olyan magyar szolgáltató aki kereskedik vele, akkor nem megoldható?
ELőre is köszi a válaszokat.

"never send to know for whom the bells tolls; it tolls for thee"

(#39176) Lex Icon válasza mgoogyi (#39173) üzenetére


Lex Icon
senior tag

ÖNYP-t kérdezte, ami, ahogy utána le is írtad, minden csak nem befektetés. Reálhozama nem nagyon van. Sokan az adójóváírásnak dőlnek be, mert a 20% milyen jól hangzik és minden évben adják. Csak azt felejtik el, azon túl, hogy meg is szüntethetik, hogy a befizetett összegre csak 1x kapod meg, míg akár egy sima állampapíron is évente kapsz jobb hozamot, mint amit ők összegereblyéznek.

(#39177) zharkanyi válasza Lex Icon (#39176) üzenetére


zharkanyi
tag

Az én ÖNYP-m, ahova alapvetően csak a volt munkahelyem fizetett be szóval nem egy eszelős nagy összeg, a tavalyi évben 20%-os hozamot hozott össze és most már az elmúlt 8 évet nézve sem olyan rossz a teljesítménye. A kockázatmentes hozamokat simán veri.
(illúzióim nincsenek, ha jön egy kis tőzsdei korrekció, akkor kb. egyben tudom elbukni az 8 év teljes hozamát)

(#39178) Lex Icon válasza zharkanyi (#39177) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Ugye, egy nyugdíj befektetésnél nem azt nézzük, hogy az előző évben milyen szépen hozott! Mert egy S&P500 ETF meg 33% körül hozott €-ban mert erős bikapiac van. A tavalyi év arra jó, hogy a hozzá nem értőket bepalizzák az aktív alapkezelők. Olvasnivaló.
Nézd meg, mennyit hozott az ÖNYP-d 10-20 év alatt inflációval korrigáltan!
Ami engem nagyon zavar ezekben, hogy nem rendelkezhetek felette, ahogy nekem tetszik.

[ Szerkesztve ]

(#39179) peppe79 válasza mgoogyi (#39173) üzenetére


peppe79
senior tag

Erről jut eszembe: pont ma 15 hónapja, hogy a pénzügyminiszter bejelentette, hamarosan előrukkolnak az állami nyugdíjkötvénnyel. Viszont, több módosított dátum és ígéret után, még mindig nem tudni az egészről semmit. A legutolsó ígéret szerint, 2020 első felében kerül végre bevezetésre. Hát, kíváncsi leszek.
Lassan 1 éve szerettem volna NYESZ-t (is) nyitni, de gondoltam, azért kivárom, mi lesz ebből a fantasztikus nyugdíjkötvényből. Remélem, nyár elejére végre kiderül...

(#39180) zharkanyi válasza Lex Icon (#39178) üzenetére


zharkanyi
tag

Nekem ami bent van bent marad, mert az előző melóhely befizette, de én nem fizetek be egy fillért sem. Amúgy azért írtam 8 évet, mert nekem azóta van.

Tisztában vagyok vele, hogy mennyit hoz. Az a majdnem 8% éves hozam azért van, mert az összes részvény kb. ennek másfélszeresét, ha nem kétszeresét hozta ebben az időszakban.

Én csak arra akartam reagálni, hogy a "reálhozama nem nagyon van" azért túlzás.
Van az, csak épp ha egy átlag Buy&Hold-ot és ETF-eket ismerő civil kezelné és nem számítana fel több költséget, mint egy normálisabb brókercég, akkor 2x ennyit is tudna hozni.
Ez nem is az én elmúlt 8 évemet nézve olyan szomorú, hanem majd mikor jön egy bukós év, akkor az ETF-es civil még mindig bőven pluszban áll majd, ez meg simán be tud majd nézni mínuszba.

(#39181) peppe79 válasza zharkanyi (#39180) üzenetére


peppe79
senior tag

Mint nemfizető, a kiesett (nem fizetett) időszakra nem szankcionálnak?

(#39182) mgoogyi válasza Lex Icon (#39176) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Kézművesen nyilván könnyű lenyomnod, mivel a kötvényoldala szar.
Viszont aki egy beszedési megbízással akarja letudni a kérdést, annak szerintem megfelelő. A MÁP+/PMÁP-ot meg kell verje hosszú távon, mivel tartanak részvényeket.
Sok embernek a kötvény is már űrtudomány, nekik inkább ez, mint a biztosítók termékei.
Aki meg beleöli az energiát, az meg úgysem fog ÖNYP-t kötni.

(#39183) zharkanyi válasza peppe79 (#39181) üzenetére


zharkanyi
tag

No látod ezen nem gondolkodtam. Az idei lesz az első év, mikor (eredeti tervek szerint) nem érkezik rá pénz.

Utána kell nézzek. Köszi, hogy felhoztad.

(#39184) UberMutant válasza peppe79 (#39181) üzenetére


UberMutant
őstag

szerencsére csak a hozamot csapolhatják meg, így a tőkét nem tudják felélni.

egyébként érdemes 3 évente kiszedni (10 év várakozást követően) és részben vagy egészében visszafizetni, így elkerülhető a büntetés és a támogatás is bezsebelhető.

(#39185) vnorbi válasza lumpy92 (#39175) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Ha tényleg így működik a biztosítód befektetési oldala, akkor ők tudják megmondani, hogy hajlandóak-e a részvényedet transzferálni máshová (és ennek milyen ára/következménye lesz).

Viszont amennyire én tudom, általában nem így működnek, hanem befektetési egységeket hoznak létre, amik mögött lehet ugyan részvénykitettség is, de ezekhez nem fér hozzá az ügyfél.

(#39186) peppe79 válasza UberMutant (#39184) üzenetére


peppe79
senior tag

Az a törvényi oldala. Viszont a pénztárak az alapszabályban önállóan rendelkezhetnek a tagdíj nemfizetés következményeiről. Az MKB-nél például, pillanatnyilag hatályon kívül helyezték a kizárás lehetőségét, az OTP-nél viszont akár meg is szüntethető a tagsági jogviszony. Persze, nem hiszem, hogy alkalmaznák is, mindenesetre az alapszabály ilyen esetről is rendelkezik.

(#39187) KisTücsök


KisTücsök
addikt

Sziasztok!

Gondolkoztam ÖNYP nyitásán, de ahogy visszaolvastam egy kicsit, annyira nagyon nem ajánlott, illetve vannak jobb lehetőségek is?

Mit ajánlanátok nekem (25 év), aki havonta mondjuk 10k körül tudna rászánni a dologra? Hogy majd nyugdíjas éveimre ne csak az államtól kapott összegre kelljen hagyatkozni.

Hm. Igazából nagyon kezdő vagyok a témában, lehet a kérdés is hülyeség... :D

(#39188) Ijk válasza KisTücsök (#39187) üzenetére


Ijk
nagyúr

Nyiss Államkincstárban számlát és havonta tegyél be MÁP+-ba 10 ezret. Bármikor feltörheted ha szükséged lesz rá, és egyáltalán kitapasztalod mennyit tudsz félretenni és az egész megtakarítás dolgot. Havi 10k-ból nem sokmindenre mész úgysem.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#39189) #95561216 válasza peppe79 (#39181) üzenetére


#95561216
törölt tag

Pénztáronként változó minimum díj van, amiből levonnak egy százalékos részt a működési költségekre. Ha nem érkezik be elég pénz, akkor a hozamból levonhatják ezt a részt. Ez pl Aegonnál 6000-es tagdíj 10%-a, vagyis havi 600 forint.

(#39190) #95561216 válasza Lex Icon (#39172) üzenetére


#95561216
törölt tag

Ne beszélj már megint ennyire magabiztosan hülyeséget. KBC-nél NYESZ számla évi 2000 forint.

(#39191) Lex Icon válasza #95561216 (#39190) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Nem beszélek hülyeséget csak már megint nem érted miről beszélek, ill. kiragadsz részeket egy kontextusból.

(#39192) MuMa012 válasza Qtya123 (#39163) üzenetére


MuMa012
tag

Ha már most enyhe a túlkínálat, mi lesz a PTE MIK mellett épülő hatalmas társasház átadása után. 2017 nyarán dolgoztam külföldi diákoknak albérletközvetítőként. Amikor augusztus végén, szeptember közepén is 200 lakás maradt kiadatlan, a lufi azóta csak eresztett. Szerintem is egyértelmű, hogy szépen lassan mérséklődnek majd az árak. Szerintem direkt nem építettek újabb egyetemi kollégiumot, mert azzal egy nagy lyuk keletkezne a városi albérletek piacán.

(#39193) Csabroncka válasza #95561216 (#39189) üzenetére


Csabroncka
addikt

Szerintem ez azért kicsit másképp van, legalább is az Erste-nél a teljes befizetett összegre vonnak, attól függően épp mennyinél tartasz:
0-10000 10%
10e-120e 6%
120e-250e 4%
250e-500e 3%
500e-750e 2%
>750e 0,5%

Benyelik a maguk jussát, a szopóroller akkor van, ha kiszáll az állam az adójóváírás eltörlésével (mondjuk számomra kérdéses, hogy ha kiszáll, akkor a szerződésben foglalt korlátozó feltételek - hozam felvétele, tőke felvétele korlátozható-e?)! 35 éves vagyok és jövőre lesz 10 éves az ÖNYP-m, tehát elviekben 56 éves koromban nyúlhatok a tőkéhez (gondolom)

[ Szerkesztve ]

"in medias res"

(#39194) #95561216 válasza Lex Icon (#39191) üzenetére


#95561216
törölt tag

"viszont aminek a nevében nyugdíj van, az simán elviszi a hozamod jelentős részét hosszabb távon a költségek miatt"

(#39195) #95561216 válasza Csabroncka (#39193) üzenetére


#95561216
törölt tag

A szál arról szól, hogy mi van, ha semmit sem fizetsz, vagy a minimális tagdíjnál kevesebbet.

Ha 10 éves az önyp-d, akkor már meg tudod szűntetni, csak adózni kell 15+27%-ot. A befizetés utáni 20 év az adómentességre vonatkozik.

(#39196) Lex Icon válasza #95561216 (#39194) üzenetére


Lex Icon
senior tag

"Önkéntes nyugdíjpénztárba megéri befektetni?"
A válasz pedig nem neked vagy befektetésekben otthonosan mozgó embernek szólt, hanem egy kezdőnek akinek most még a TBSZ vagy a NYESZ sok lenne.
A NYESZ-nél meg pont nem a 2 rongyos éves díj a probléma, hanem minden más ami miatt a TBSZ a jobb.

(#39197) Lex Icon válasza #95561216 (#39195) üzenetére


Lex Icon
senior tag

"adózni kell 15+27%-ot."

Mi az a 27%?

(#39198) VirsLee


VirsLee
őstag

Akkor nézzük végig, hogy a kevésbé tájékozottaknak is legyen némi kapaszkodó. Az állami szabályozás bizonytalansága minden esetben adott, így ezt nem vesézzük ki újra.

Nyugdíjbiztosítás: nagyon drága, nagyon kötött, nem ajánlott
Önkéntes nyugdíjpénztár: leginkább akkor ajánlott, ha a munkahely is támogatja, nagyon kötött, de nyilatkozni lehet, hogy ki örökölje, ami nagy előny, 10 év után a hozam 3 évente felvehető
NYESZ: legolcsóbb támogatott lehetőség, idő előtt megszüntethető, sokféle befektetési lehetőség, a befizetett összeg első alkalommal díjmentesen befektethető, osztalék nem adómentes, ha szeretnél állami támogatást igénybe venni, én ezt ajánlom
TBSZ: nem támogatott (nincs adójóváírás), de adómentes, évente újat kell nyitni, ami probléma, mert sok szolgáltatónál, már számlánként fix díj van, így havi több ezer forint is lehet az extra sarc, ez a legrugalmasabb, gyakorlatilag bármibe szabadon befektetheted a pénzed

(#39199) Lex Icon válasza VirsLee (#39198) üzenetére


Lex Icon
senior tag

NYESZ: legolcsóbb támogatott lehetőség

Miért lenne ez a legolcsóbb? Törvényileg előírt 2eFt-os díj, ami ugyan nem sok, de pl. RC-nél a TBSZ-ből hiába kell több, ingyenes. Tehát ez szolgáltató függő.

idő előtt megszüntethető

Hogy is van ez pontosan?
Mi van , ha idő előtt fel akarod törni? Pl. 3 vagy 10 év előtt?
Mi van, ha nyugdíjba lépés előtt akarod felvenni?

NYESZ-re hogyan tudsz devizát tenni?

3. videó, mert hogy nem én találtam ki ezeket.

[ Szerkesztve ]

(#39200) VirsLee válasza Lex Icon (#39199) üzenetére


VirsLee
őstag

Ahogy írtam, ez a legolcsóbb támogatott lehetőség. TBSZ-re nem jár adójóváírás, hiába van még olyan szolgáltató, ahol nincs számlavezetési díj.

NYESZ lezárható TBSZ-re.

NYESZ-re nem tudsz devizát tenni, ahogy nyugdíjbiztosításra és ÖNYP-re sem. Ami valahol érthető is, hisz az országnak nem érdeke adójóváírást osztani azért, hogy abból devizát vegyél.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.