Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#39301) mgoogyi válasza Met (#39300) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

https://www.allampapir.hu/allampapirok/PEMAP/
A névértékhez mérten fizet kamatot minden évben. Amikor meg kifut, visszakapod a névértéket.

(#39302) Szmeby válasza Met (#39300) üzenetére


Szmeby
tag

kötvény
Gondolom, majd fog "érdekelni", ha rájössz, létezik "infláció". :P

(#39303) UberMutant válasza Met (#39300) üzenetére


UberMutant
őstag

még annyit, hogy eurot fizetsz be (euroért veszed) és a végén azt kapod vissza. nem váltják át forintra, így az árfolyam nem számít.

érdemes jó árfolyamon működő bankkártyával csinálni, hogy ne túl drágán vedd.

[ Szerkesztve ]

(#39304) aujjobba válasza UberMutant (#39303) üzenetére


aujjobba
addikt

Vagy Revolut-rol beutalni, en ugy csinaltam.

(#39305) Met válasza UberMutant (#39303) üzenetére


Met
nagyúr

Az jó mert lejárt valami papír és most ott a forint a MÁK-os számlán.
Így akkor mi a helyzet?

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#39306) mgoogyi válasza Met (#39305) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Forintos papírod járt le.
A MÁK nem vált neked eurót, így ki kell juttatnod valahova a forintot és átvarázsolni euróvá.
Pl.
- kiutalod a saját bankszámládra, revolutra feltöltöd a bankkártyáddal, ott átváltod euróra, kiutalod a kincstárba
vagy
- kiutalod a saját bankszámládra, curve káryta mögé berakod a saját bankkártyádat és azzal töltesz eurót kártyás fizetéssel a kincstárba

[ Szerkesztve ]

(#39307) Met válasza mgoogyi (#39306) üzenetére


Met
nagyúr

Akkor maradok forint alapon, nem kavarok.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#39308) _ATi_1 válasza Met (#39307) üzenetére


_ATi_1
senior tag

Szerintem ez a procedúra ne befolyásoljon ebben a döntésben. Leírva bonyolultabbnak tűnhet, mint valójában.
Ha nincs Revolut, vagy Curve kártyád, megcsinálhatod a sima bankkártyáddal is a kincstárba való EUR feltöltést, néhány százalékos konverziós költség mellett.
Illetve a fentebb ajánlott megoldásoknál a szóban forgó összegtől függően érdemes lehet figyelembe venni a váltási limiteket, Revolutnál például havonta 1,85M Ft-ot tudsz átváltani más devizába.

[ Szerkesztve ]

(#39310) aujjobba


aujjobba
addikt

Részvény / kötvény arányt (kitettséget) szeretnék számolni 60/40 portfolióhoz.
Ilyenkor a meglévő önkéntes nyugdíjpénztárt hogyan érdemes beleszámolni? Kiegyensúlyozott a pénztári portfolió.
Számlán tartott (ebkm 1%) likvid pénzt bele kell számolni?

[ Szerkesztve ]

(#39311) mgoogyi válasza aujjobba (#39310) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Mi ez a táblázat? Ez a saját portfóliód?
Melyik önkéntesnél van kiegyensúlyozott portfóliód?
Emlékeim szerint a hold 2000 fele kötvény fele részvény alap. Ha abból 40e Ft-nyi befjegyed van, akkor mindkét oldalhoz 20e Ft-ot kéne számolni.

(#39312) VirsLee válasza Mercutio_ (#39299) üzenetére


VirsLee
őstag

Korábban tévesen azt írtad, hogy akik maradtak teljes állami nyugdíjat kapnak. Ez nem igaz. Csak a manyup beszántás utáni időszakot veszik figyelembe 100%-ban. A manyup beszántás előtti időszakra csak résznyugdíj jár. Ez így fair.

(#39313) aujjobba válasza mgoogyi (#39311) üzenetére


aujjobba
addikt

Igen saját.
MKB önyp.
A Hold2000 ezt írja:
A rendelkezésére álló tőke körülbelül egyharmadát fekteti részvényekbe és vállalati kötvényekbe, a maradék kétharmadot pedig más, alacsonyabb kockázatú fix kamatozású eszközökbe (állampapírokba; más, állam által garantált értékpapírokba; jelzáloglevelekbe stb.)”

(#39314) kutga


kutga
nagyúr

Hölgyek/Urak!

1 millió forint körüli megtakarítást rövid lejáratra (fél év) mibe érdemes most fektetni? Részvény, kötvény, állampapír, befektetési jegy, bármi érdekelhet, ezek kombinációja is, akár magas kockázattal is.

Let the Zone take me if I am.

(#39315) Mercutio_ válasza VirsLee (#39312) üzenetére


Mercutio_
félisten

Az a résznyugdíj egész pontosan 75% - a a majdani ki tudja mekkora állami nyugdijnak.
Ezt viszont amikor dönteni kellett nem tudták a 'zemberek, sőt ment ugye a riogatás, hogy aki marad kiírja magát az állami rendszerből.

Innentől az az állításod nem lehet igaz, hogy senki nem járt rossz(abb)ül...

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#39316) Szaki2


Szaki2
tag

Lehet a topikot követni hozzászólás nélkül?

(#39317) mgoogyi válasza aujjobba (#39313) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

18-29%-ban lehet részvény a MKB-s kiegyensúlyozott portfólióban.
Első körben nem találtam róla részletes portfóliójelentés.

Befalapoknál viszont ki lehet keresni a legfrisebb havi portfóliójelentést és abból összeszedni, hogy éppen melyikben mennyi részvény vagy kötvény van.

https://hold.hu/havijelentes-2020-01-befalap_havi_jelentes_20200131.pdf



Ez 32% részvény, ha jól számolom.
A hátulról 4. és 5.-nél meg ebből nem tudjuk, hogy pontosan milyen egyéb befalapokban tart pénzt. Ami ennél részletesebb, az az éves jelentése egy-egy alapnak.

Viszont nem ennyire egyszerű a dolgod. Amit 60-40-nek hívnak, ott a 40 az valamilyen erős ország államkötvénye szokott lenni. A vállalati kötvény nem tölti be ezt a szerepet.

"Számlán tartott (ebkm 1%) likvid pénzt bele kell számolni?"
Én a vésztartalékomat nem számolom bele a portfóliómba.

(#39318) mgoogyi válasza Szaki2 (#39316) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Ki tud benne megakadályozni? :)

(#39319) mgoogyi válasza kutga (#39314) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Az attól függ. Baj ha kevesebb lesz? Mert ha kockázatot vállalsz, 1M alatt is kiköthetsz.
Ha pedig baj, akkor MÁP+ a kézenfekvő válasz.

(#39320) kutga válasza mgoogyi (#39319) üzenetére


kutga
nagyúr

Ésszerűtlen kockázatot azért nem akarok vállalni. Megnézem amit javasoltál, köszi. :)

Let the Zone take me if I am.

(#39321) mgoogyi válasza kutga (#39320) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Összefoglalóban ott van.

(#39322) vnorbi válasza Szaki2 (#39316) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Mivel már hozzászóltál, nem érdekes, de ha a technikai része érdekel, akkor a jobb oldali sávban van egy "Elmentem ezt az oldalt!" vagy "Téma mentése" link attól függően, hogy az új vagy a régi designt használó oldalról nézed a fórumot. Ezzel bekerül a kedvencek közé a topic, így saját hozzászólás nélkül is látszik, ha van olyan új hozzászólás, amit még nem láttál.

(#39323) Revolit válasza vnorbi (#39322) üzenetére


Revolit
senior tag

Bocs, meg egy utolso off a temaban :P
Akkor is erdemes elmentenie, ha hozzaszolt, hiszen abban a listaban csak a legutobbi 5-6 tema van felsorolva, mig a kedvencekben amennyit elmentettel (legalabb is nekem meg nem sikerult hatarba utkozni)

Ja, es meg valami: nekem utobbi idoben a ket lista out of sync. Hiaba olvasom el uj hsz-eket a kedvenc listabol adott temara kattintva, a legutobb hozzaszoltban meg ott maradnak olvasatlannak :(

[ Szerkesztve ]

(#39324) Szaki2 válasza vnorbi (#39322) üzenetére


Szaki2
tag

Köszi szépen! Igen a technikai része érdekelt, így már tudni fogom. Köszi mégegyszer! :R

(#39325) erh75


erh75
tag

KBC-nél hogyan lehet az USD-ét legolcsóbban visszaváltani Ft-ra ha vissza szeretném utalni magamnak (USD-s részvényt adtam el)? A kiutalás ingyenes ha jól gondolom,a K&H-nál van a számlám.

[ Szerkesztve ]

(#39326) aujjobba válasza mgoogyi (#39317) üzenetére


aujjobba
addikt

Jaj.
Ezek szerint keresnem kellene olyan mintaportfoliot, ami a kotvenyoldalt tovabb bontja es vallalati es/vagy allamkotvenyt is tartalmaz?
Esetleg hagyjam figyelmen kivul a MAK-ot es Hold alapokat azzal, hogy azt majd a kesobbiekben nem bovitem max eladom, es szamoljak csak az indexkoveto reszveny ETF-fel plusz globalkotveny ETF-fel?

(#39327) mgoogyi válasza aujjobba (#39326) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Ilyen mintaportfólió pl. a Bogle 2-fund vagy 3-fund, ami total bond market etf-et használ.
Ez talán kb 30% vállalati kötvény, de összességében nagyon hasonló, mintha 7-10 éves államkötvények lennének benne.
A befalapokkal az a baj, hogy hónapról hónapra változhat az összetételük és akármennyire igyekszel, nem fogsz tudni tartani egy klasszikus 60-40 arányt.
Én valahogy úgy kezelném a dolgot - ha akarsz aktív alapokat - hogy hagynák ezeknek az aktív alapoknak egy mondjuk 20%-nyi helyet és a maradékot osztanám 60-40 arányban.
A MÁK-ot beszámolhatod a kötvény részbe nyugodtan. Azt döntsd el, hogy mennyi lesz a magyar állampapír vs global bond etf arányod.

Én egyébként mindenképp egyszerűsítenék ezen a portfólión, mert nagyon sokfajta befalapod van. Pl. az a Hold széf usd szerintem nem sok hozzáadott értékkel bír hosszútávon.

(#39328) Lex Icon válasza aujjobba (#39326) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Milyen költségei vannak ezeknek az alapoknak? (vétel-eladás, tartás,...)

(#39329) mgoogyi válasza Lex Icon (#39328) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Már kérdezett ezekről a fórumon és elég részletes választ adtam annó.
Innentől az ő döntése. Talán az a 2024 deep-value volt a legnagyobb wtf.

(#39330) aujjobba válasza mgoogyi (#39327) üzenetére


aujjobba
addikt

Egyszerusitenem en is, csak sajnos mind TBSZ-en van, a legkorabbi 2017-es, tovabba soknak eleg magas visszavaltasi buntetojutaleka van.
Miota az ETF-ek kepbe kerultek nem kifejezetten akarok aktiv alapokat, mert mar latom hogy koltsegesek.

A penzugyi ismereteim 'evoluciojat' figyelheted itt meg, ezert van ennyifele alap :)
Kezdetben alacsony kockazatut mertem venni, aztan jottek a kozepesek, majd a magasak.

Lex Icon: veteli/eladasi jutalek nem merult fel, a folyo koltseg (alapkezelesi dij) viszont legalabb 1.5%.

(#39331) mgoogyi válasza aujjobba (#39330) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Akkor futtasd ki őket és állj át az olcsóbb megoldásokra.
MÁK, global bond etf, meg valamelyik global stock etf.

(#39332) aujjobba válasza mgoogyi (#39331) üzenetére


aujjobba
addikt

Koszi, ilyesmi megoldasra gondoltam en is.
Egyebkent az ONYP-t szerinted erdemes tovabb novelni?

Az evi 750ezret szoktam ratolni, amire a max adojovairas kihasznalhato, tobbet nem.
Az adojovairas osszeget mindig az EP-ra kerem, onnan el tudom kolteni.

[ Szerkesztve ]

(#39333) Lex Icon válasza aujjobba (#39332) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Én nem pakolnék önyp-re semmit, mert tbsz-en normális ETF-ekkel röhögve leveri a 20%-os adójóváírást és nem vagyok bebetonozva, szvsz.

[ Szerkesztve ]

(#39334) mgoogyi válasza aujjobba (#39332) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Semmiképp ne tegyél többet rá és állj át a növekedési portfólióra ha van legalább 15-20 éved hátra. Az is csak 33% részvény. https://www.mkbnyp.hu/nyp_onkentes_tagoknak_portfoliok.html
Valószínű előrébb lennél egy 60-40-es TBSZ-szel hosszú távon, ha bírod a 60-40 kockázatát.
Az a 20% adójóváírás 1-2%-ot jelent hosszú távon hozamban. Abból nagyságrendileg a felét bukod a rejtett költségek miatt. Illetve a kötvényekben sem tudnak a MÁP+-szal vagy PMÁP-pal összemérhetőt venni bele.
Emiatt azt csinálnám, hogy húznák egy határt, hogy néhány évig (nagyon max 5) rendes pénzt tolsz ÖNYP-be, ilyen távon még jelentős a 20% és azt oda forgatnám bele, ha nem kell EP-be semmi sürgős cuccra. Utána meg minimumon döcögtetném.

[ Szerkesztve ]

(#39335) concret_hp válasza mgoogyi (#39334) üzenetére


concret_hp
addikt

vagy inkább EP-n át pörgetni az adójóváírást alapból :U ha nem tudsz vele mit csinálni, lekötöd az ottani pénzt 2 évre , ami picit 5% fölé jön ki (köv évben megkapod már az adójóváírást).

vagy fullba vagy sehogy :D

(#39336) VirsLee válasza Mercutio_ (#39315) üzenetére


VirsLee
őstag

Csak, hogy világos legyen, ezt írtam:
”Csak szólnék, hogy LTP-vel se szívta meg senki, plusz MANYUP esetében is mindenki megkapta a kötelezőn felüli saját vagy munkáltatójának befizetéseit hozammal, valamint a TB-be szánt pénz reálhozamát.”
Ezt írtam. Azaz mindenki minden egyes forintot visszakapott, amit befizetett. Azt pedig senki nem tudja megmondani, beleértve Téged is, hogy két jövőbeli bizonytalan pénzmennyiség közül melyik a jobb. A rendszer nem volt hatékony, nincs rá nyugaton jól működő példa, ha egy pénztár csődbe megy, ugyanúgy kisegítenék adóforintokból... a rendszer nem volt homogén, volt, hogy egy évben minden pályakezdőnek kötelező volt belépni, volt olyan, hogy 50 éveseket beszerveztek az ügynökök...

(#39337) mgoogyi válasza concret_hp (#39335) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Ezen az önfenntartó EP-n agyaltam annó, de nekem valamiért nem adta ki, hogy megérje.
Nem veszek még elég EP-s dolgot.

(#39338) Kobe válasza aujjobba (#39332) üzenetére


Kobe
veterán

Onyp t egeszsegpenztaron keresztul megporgetett adojovairassal eri meg fenntartani, ep be megforgatod a penzt, jovairast kered onypre es melle mondjuk valami minimal befizetest csinalsz, fizu 1-2%a mondjuk.
A legjobb ha olyan helyen melozol, ahol a ceg kiegesziti a befizetest, sok helyen 50-100-150%kal megtolja a ceg a sajat befizetesedet, na akkpr erdemes ratolni az evi 750K t

(#39339) aujjobba válasza Kobe (#39338) üzenetére


aujjobba
addikt

Kobe, concret_hp

Ez a porgetes/forgatas nem jott at elsore, hogyan kell ezt elkepzelni es miert eri meg?
"ha olyan helyen melozol" - nem olyan helyen, nalunk egyaltalan nincs cafeteria.

(#39340) Kobe válasza aujjobba (#39339) üzenetére


Kobe
veterán

Elobb adod le a szamlat kifizetesre a penztarnak, minthogy befizetnel a penztarba.
Felkonyvelik zarolt tetelkent es ha befizeted a szukseges osszeget azonnal releaselik.

Annyi hogy igy gyorsabb az atfutasi ideje, nem kell honapokat parkoltatni vagy fizubol utalgatni, viszont ugyanugy jar az adojovairas.
Operative 2-3 nap alstt vissza is kapod a beutalt penzed

(#39341) adalbert1 válasza Kobe (#39338) üzenetére


adalbert1
veterán

Az idei évtől elméletileg már a munkáltatód befizetései után is lehet kérni a 20% adójóváírást az önkéntes nyugdíjpénztárak esetén (mármint a mostani adóbevallásban a 2019-es befizetésekre), tehát ha a munkáltatód is fizet be, akkor a 750k-t még hamarabb el lehet érni.

mgoogyi: mivel eddig nem igazán volt pénzem az önkéntes nyugdíjpénztárban, csak most néztem az éves értesítőben, hogy a kiszámítható portfólióban vagyok :) - még van vagy 30-40 évem nyugdíjig, szerintem át is megyek a növekedésibe.

(#39342) Kobe válasza adalbert1 (#39341) üzenetére


Kobe
veterán

Igy van, a gyakorlatban ket dolog miatt nem latom ertelmet:
1, kurvara elszalltak az EP mukodesi koltsegek, a 150K jovairasbol most atlag mar 40-et elvisznek az ismertebb, nagyobb penztarak, en emiatt tervezek valtani majd adobevallas utan

2, a cafeteriaban ha brutto kereted van, s rad locsolnek mindent akkor brutalis az adoterheles ra. Iden ez 79%.
Vagyis cafibol befizetest kerni adozasugyileg nagysagrendekkel szarabb, mint mas kedvezmenyes elem, a 20% adojovairas duplaja a kulonbozet egy szep kartyahoz kepest pl

En ezek miatt nem elek vele.
a 150K jovairast is ugy szoktam csinalni, hogy inkabb leadok szamlat, kikerem kifizetesre es utana rogton en magam tovabb fizetem az Onyp-be. Nekem 2 perc es ingyen utalals, de
Igy a 150 utan is jar majd meg 30 kovi evben

(#39343) aujjobba


aujjobba
addikt

Ti mennyire hisztek abban, hogy a TBSZ adomentessege jelenlegi formajaban elerheto lesz mondjuk 20-30 ev mulva is?
Tobbevtizedes tavon szeretnem a portfoliomat tartani, kacsingatok kicsit a Degiro fele, csak epp ott nincs TBSZ.
A magyar szolgaltatokhoz kepes a Degiro igencsak olcsonak tunik, peldaul az ETF-ek jutaleka 2 EUR + 0.03%, a kiutalas ingyenes, devizakonverzio 0.1%, stb.

(#39344) válasza aujjobba (#39343) üzenetére



addikt

Kb ugyanannyi esély van a TBSZ adómentességére, mint arra, hogy a Degiro még hasonló feltételekkel fog szolgáltatni, 20-30 év múlva.

''Annyira vagyunk egészségesek, amennyire a gondolataink humánusak.''

(#39345) Lex Icon válasza aujjobba (#39343) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Szerintem, mivel úgyse tudunk nemhogy 20-30 évre, de még 2-3 évre előre se megjósolni ilyen dolgokat, ezért fölösleges ezen parázni.
Mindig a jelenleg ismert információk alapján kell dönteni. Ha ezek megváltoznak idővel, akkor majd másként döntünk. Lényeg, hogy mindig az aktuális helyzetben a nekünk legjobbat válasszuk, legyen az bármi és akkor jól döntöttünk.
Nem azon kell izgulni, hogy a játékszabályok megváltoznak-e, mert meg fognak. De bárhogy változnak, döntési lehetőségünk mindig lesz.

(#39346) Stanlee válasza aujjobba (#39343) üzenetére


Stanlee
őstag

Amikor megszulettem anyukam csak remenykedett abban, hogy majd egyszer megszunik a cuculizmus. Abban is remenykedett, hogy 55 evesen elmehet nyugdijba, de 20 ev alatt eleg sokat valtozott a helyzet.

Amikor elkezdtem Nemetorszagban megtakaritani, az ETF-re csak akkor kellett adot fizetni, amikor realizaltam nyereseget. Most mar az eves nyereseg utan elore megadoztatnak, hogy amikor valamikor a jovoben realizalom a nyereseget, akkor ne kelljen olyan sok adot fizetnem - milyen kedvesek ;]

Szoval ahogy masok is irtak, nem kell azon filozofalni, hogy mi lesz 20 evig, a lenyeg hogy a mostani dolgoknak felelj meg a leheto legjobban.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#39347) BÁ Nutrition válasza Stanlee (#39346) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

eu az etf adoztatas azert is gaz mert mondjuk 5 evig adozol aztan leesik harmadara akkor marhara nem fizetik vissza a feleslegesen leadozott osszeget..
amugy azt nem ertem h en ugy tudom h reszveny utan is akkor kell csak adozni ha eladtad es nyereseged keletkezett a szamladon. addig amig nem adod el ez csak egy "elmeletileg" kimutatott osszeg(az aktualis piaci ar alapjan) miert kene adozni utana, foleg nem ilyen 10-20 szazalekokat
az etf-et legtobb helyen inkabb adokedvezmennyel tamogatjak. biztos jol irtad?

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#39348) #95561216 válasza Stanlee (#39346) üzenetére


#95561216
törölt tag

Ejj bazzeg, tudtam én, hogy g**i németekhez nem szabad menni :D

(#39349) dugynok


dugynok
senior tag

RC befogadja azt az utalàst, amit pàrom Revolutjàról küldünk euro-ba? Vagy inkàbb tolja àt nekem és az én nevemről küldjem?

(#39350) aujjobba válasza dugynok (#39349) üzenetére


aujjobba
addikt

Nekem azt mondták személyes azonosítás hiányában csak saját számláról fogadnak be utalást.
Lex Icon viszont korábban azt írta neki simán elfogadták másik számláról.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.