Hirdetés

2024. március 19., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Proxmox VE

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-24 18:32:43

LOGOUT.hu

"A Proxmox Virtual Environment (röviden: Proxmox VE, PVE vagy proxmox) egy szerver virtualizációra optimalizált nyilt forráskódú Debian alapú Linux disztribúció. Lehetővé teszi a virtuális gépek és konténerek egyszerű telepítését és kezelését web konzol és command line felülettel. A programcsomag két LXC és OpenVZ konténerek, valamint a KVM alapú virtualizáció kezelését támogatja" (Wikipédia)
Hivatalos oldal: https://proxmox.com/en/
Hivatalos fórum: https://forum.proxmox.com/
Véreshurka hozzászólásából

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1) Véreshurka


Véreshurka
senior tag

https://proxmox.com/images/proxmox/Proxmox_logo_standard_hex_400px.png

Sziasztok!

Mivel nem találtam erről a virtualizációs rendszerről saját topikot, gondoltam nyitok egyet...

Ha esetleg valaki nem ismerné:

"A Proxmox Virtual Environment (röviden: Proxmox VE, PVE vagy proxmox) egy szerver virtualizációra optimalizált nyilt forráskódú Debian alapú Linux disztribúció. Lehetővé teszi a virtuális gépek és konténerek egyszerű telepítését és kezelését web konzol és command line felülettel. A programcsomag két LXC és OpenVZ konténerek, valamint a KVM alapú virtualizáció kezelését támogatja" (Wikipédia)

Hivatalos oldal: https://proxmox.com/en/
Hivatalos fórum: https://forum.proxmox.com/

Remélhetőleg sokan össze tudunk gyűlni és segítséget nyújtani egymásnak!

El Psy Kongroo

(#2) Véreshurka


Véreshurka
senior tag

Hogy felhozzam egy kicsit a topikot lenne egy kérdésem:

Linux VM klónozásakor kell-e vlamire figyelni, mint mondjuk windows esetén a sysprep? Az addig ok, hogy lehetőleg a MAC címek különbözzenek (legalábbis nálam MAC cím alapján kapják a gépek a fix IP-t). Most néztem egy youtube videót ahol pl. a cloud-init csomag volt bevetve, illetve a machine-id-t törölte, bár ott template-et hozott létre. Ha simán desktop linux-ot telepítek, majd azt szeretném klónozni akár több példányban, kell ilyenekre ügyelnem? Tehát állítsam be a cloud-init-et, stb...?

Előre is köszönöm!

El Psy Kongroo

(#3) asdexed válasza Véreshurka (#2) üzenetére


asdexed
tag

A hosztnév különbözzön, máson nem szokott megakadni a dolog.
Windows VM-ből XP-t, Win7-et klónoztam, ezeknél a klón már alapból más MAC címekkel jött létre.

Ubuntu szervernél láttam, hogy vannak már cloud integrált szolgáltatások benne, azoknál ha van machine id, valahogyan resetelni kellene, de ilyet még nem próbáltam.

"Én ismerek minden szabályt, de a szabályok garantáltan nem ismernek engem."

(#4) asdexed


asdexed
tag

NAT-olással foglalkozott már valaki?
Van több publikus IP címem egy Proxmox szerveren, amik szét vannak osztva kvm-ek és konténerek között.
Van egy privát hálózat is rajta (172.31.1.0/24), ami vm-ek közötti kommunikációra van csak.

Igény lett, hogy az egyik privát hálózaton lévő VM-re port forwardoljam a 27-es portot a Proxmox saját publikus IP címéről (legyen 80.249.1.200).
Sikerült megcsinálni, viszont az összes többi publikus cím 27-es portja is a 172.31.1.10-es vm-en köt ki, ami nem jó, csak a 80.249.1.200:27-re érkező forgalmat akarom arra a belső címre irányítani. Mivel kellene kiegészítenem az alábbi szabályokat?

Így oldottam meg jelenleg (/etc/network/interfaces -> vmbr100):
        post-up   iptables -t nat -A POSTROUTING -s '172.31.1.0/24' -o vmbr0 -j MASQUERADE
        post-down iptables -t nat -D POSTROUTING -s '172.31.1.0/24' -o vmbr0 -j MASQUERADE
        post-up iptables -t nat -A PREROUTING -i vmbr0 -p tcp --dport 27 -j DNAT --to 172.31.1.10:27
        post-down iptables -t nat -D PREROUTING -i vmbr0 -p tcp --dport 27 -j DNAT --to 172.31.1.10:27

[ Szerkesztve ]

"Én ismerek minden szabályt, de a szabályok garantáltan nem ismernek engem."

(#5) Patice válasza Véreshurka (#1) üzenetére


Patice
nagyúr

Hoppá, van ilyen topik is, ráadásul ismerős arcokkal. :)) :C
Én is elkezdtem foglalkozni vele, mert tetszettek a szolgáltatásai és mert hajt a kíváncsiság.
Jelenleg még csak egy teszt konfigot raktam össze egy Asrock J4105-ITX lappal, külön SATA kártyával. Még csak egy XPenology fut rajta. :)
De pozitív tapasztalat, hogy a PCIe SATA kártyát (Aliexpress) simán oda tudtam adni a VM-nek natívan, így a ráakasztott HDD csak az XPeno VM alá dolgozik csak.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#6) Véreshurka válasza asdexed (#3) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Köszi! :R Azóta Linux-okat már sikeresen klónoztam. Hosztnevet általában a routerben adom meg, de klónozás után azért mindig ellenőriztem és változtattam a klónon ha kellett. A machine ID-t pedig úgy töröltem, hogy első alkalommal net nélkül indítottam az OS-t, majd mindkét helyről töröltem a Machine ID-t, utána restart. Szerintem egy netinstall-os ISO-val sem lett volna gond. Win-ről jó tudni, hogy sem az XP sem a 7-es nem igényli az előkészítést.

El Psy Kongroo

(#7) Véreshurka válasza Patice (#5) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Hogyan sikerült felraknod az Xpenology-t? Én egyszer próbálkoztam, de 13-as hibával elakadt, ami ha jól olvastam az Xpenology topikban azt jelenti, hogy rossz az USB ID-ja, avgy valami ilyesmi, nem sokat foglalkoztam ezután vele. Ha jól emlékszem ez alapján ( [link] ) próbálkoztam a telepítéssel. Számít, hogy milyen gépnek töltjük le a PAT fájlját? Esetleg van jobb ötleted vagy leírásod egy xpeno telepítésére?

El Psy Kongroo

(#8) Patice válasza Véreshurka (#7) üzenetére


Patice
nagyúr

Ez alapján a videó alapján sikerült reprodukálni azt, amit a srácnak is.
XPenology community fórumban az egyik lelkes tag felrakta az általa proxmoxban lementett működőképes rendszerképeket (ez az a link, ahonnan a videóban is szedte a srác).
A "trükk" annyi volt az egészben, hogy NFS megosztást hoztam létre a proxmoxnak a meglévő NAS-omon, ahonnan be tudtam tallózni és visszaállítani a rendszerképet.
Visszaállítás után lehet kicsit játszani a bootloader méretével és a rendszerlemezzel a VM indítása előtt, meg a memória méretével, CPU magokkal.
Én a J4105-ITX lapomra sikeresen felraktam egy DS918+ klónt, más hardverrel a 3615/3617 klónokkal próbálkoztam volna. Ezek a legtöbb hardveren elfutnak, pláne virtuálisan.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#9) Véreshurka válasza Patice (#8) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Köszi! Ránézek majd a videóra, illetve azért érdeklődök majd még az Xpeno topikban is. Szerencsére nem hajt a tatár, van syno-m, szerencsére intel-es is, ott meg úgyis pörög egy virtuális DSM. Csak pusztán a kíváncsíság.

El Psy Kongroo

(#10) Patice válasza Véreshurka (#9) üzenetére


Patice
nagyúr

Nekem csak addig can rá szükségem, amíg össze bem gyüjtöm a pénzt az itthoni Syno NAS-ra.
Egy DS220j-t már vettem, ezt telepítettem a szüleimhez, mint távoli backup céleszköz.
Itthonra valszeg egy DS220+ lesz majd, hacsak év végén nem jön ki újabb Inteles vas. :B

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#11) asdexed válasza Véreshurka (#7) üzenetére


asdexed
tag

Van kész diszk image, amit importálva gond nélkül elindul. Nem tudom mennyire legál, keress rá: "DSM 6.x Proxmox Backup Template".

"Én ismerek minden szabályt, de a szabályok garantáltan nem ismernek engem."

(#12) Patice válasza asdexed (#11) üzenetére


Patice
nagyúr

Ez az, amit linkeltem...

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#13) Véreshurka


Véreshurka
senior tag

Sziasztok!

Jövőhónapban úgy néz ki, hogy tudom majd bővíteni az ssd-ket a szerverben, így lesz 4 db ssd amin tárolódhatnak majd a vendég-ek. Ennek kapcsán olvasgattam és arra jutottam, hogy zfs-t fogok beállítani rájuk, méghozzá zfs raid10-et, elvileg a virtuális gépekhez ez adja a leggyorsabb I/O-t. Ezzel kapcsolatban lenne néhány kérdésem:

1. Szeretném majd ezt a (Nem is tudom, hogy hívják: pool, dataset, kötet? Maradnék a kötetnél, kérlek javítsatok! :R ) kötetet titkosítani. Innen ( [link] ) olvasva és végigmenve a lépéseken meg is történik a titkosítás, de pár dolgot nem értek ezzel kapcsolatban:
1.1. Létrehozom a pool-on az encrypted_data dataset-et, majd tudatom a pvesm paranccsal a proxmox-al, hogy helló itt van ez a dataset, használd. Viszont utána amikor csatolnám fel a zfs mount -l <pool>/encrypted_data paranccsal akkor már azt jelzi, hogy felcsatolva. Ennyire le lenne maradva a dokumentáció és már magától felcsatolja a proxmox?
1.2. Kell neki egy újraindítás, hogy aztán lássam rendesen GUI alól a létrehozott dataset-et. Itt azt írja a doksi, hogy mindig kézzel csatoljam fel a <pool>/encrypted_data-t boot után, hogy használni lehessen. Tudom, hogy kevés linux-os ismerettel rendelkezem, de akkor ennek nem azt kellene jelentenie, hogy nem is kellene látnom a GUI alól ezt a dataset-et? Csak mert látom attól függetlenül, hogy még nincsen felcsatolva, ott virít a node-om alatt, mint tárhely.
1.3. Van-e arra lehetőségem, hogy biztosan tudjam azt, hogy ami VM-et ez alá a titkosított dataset-re hoztam létre az biztosan titkosított-e?

2. Van valakinek tippe esetleg arra nézve, hogy javítsa az ember a teljesítményt? Gondolok itt KSM Tunning-ra, illetve ARC Tunning-ra.

3. Egyelőre virtualizáltam egy proxmox-ot a már meglévő alatt és itt próbálkozom a dolgokkal. Van esetleg javaslatotok, hogy mik azok a minimális tárhelymennyiségek amikkel még aránylag ésszerűen lehet próbálgatni a dolgokat? Most van 7 meghajtó felcsatolva alá, mindegyik 64GB-al, de kicsit soknak érzem a több, mint 400GB-ot erre. Boot-ra mennyit lenne érdemes hagyni, illetve darabonként hány GB-ot adjak a zfs raid10-nek? Ezeken kívül még gondoltam egy ISO tárolására szolgáló tárhelyre és még egy cache tárhelyre is.

Előre is ksözönöm a válaszokat!

El Psy Kongroo

(#14) Véreshurka válasza Véreshurka (#13) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Nos pár kérdésre meg lett a válasz:

1.1. valóban, a Proxmox magától felcsatolja már a dataset-et 6.3 óta.
1.2. csak a titkosított dataset nincs felmountolva, azt kézzel kell.

3. Egyelőre így módosítottam:
- 2x16GB ment boot alá raid1-ként,
- 32GB külön lemez ami 3 részre van particionálva: 8GB iso mappának, 16GB cache-nek (L2ARC), 8GB lognak (ZIL)
- 4x24GB VM tárhelynek titkosított raid10-ként. --> ezen még lehet faraghattam volna ,mondjuk 4x16GB-ra, de az így foglalt 160GB már sokkal jobban néz ki :). Így már legalább nyugodtan próbálgathatok bármit, nem kell félnem, hogy tönkreteszem a telepítésemet.

El Psy Kongroo

(#15) Patice válasza Véreshurka (#14) üzenetére


Patice
nagyúr

Sziasztok!
Proxmox alatt futtatott VM port forward kérdéskörben jártas valaki?
Adott egy OpenMediaVault v5 virtuális gép, ami bridge-elt LAN csatival kapcsolódik a belső hálózatomra és egy pfSense routeren keresztül a netre.
Torrent-nek nyitottam portot, megy is a letöltés, de vissza semmi. Port checker zártnak mondja a forwardolt portot és az oldalakon is passzív seeder vagyok.
Tegnap éjszaka már nem volt agyam kiguglizni, pár lehetséges utat már találtam, úgy néz ki nem annyira egyszerű egy VM-nek portot nyitni. Kell valamilyen extra beállítás a Proxmoxban.
Csinált már valamelyikőtök ilyet? :R

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#16) Véreshurka válasza Patice (#15) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Bár vak vezet világtalant, de szívesen gondolkodom veled :DD

Ha bridge-el csatlakozol a VM-el a LAN hálózatra, akkor ha jók az értesüléseim akkor már alapvetően a LAN-on belül vagy, az ottani DHCP oszt neked címet, tehát mintha csak bedugtál volna egy kábelt a switch-edből / routeredből a virtuális gépedbe persze kivéve akkor ha VLAN-oztál is. Ebből én arra következtetek, hogy a pfsense-t kell beállítani, hogy forwardolja a portot. Ha ezt szerinted jól állítottad be, akkor még arra tudok gondolni, hogy esetleg senki nem kéri tőled kifejezetten a torrent-et mert mások jobb sebességgel tudják szolgáltatni azt annak aki le szeretné tölteni, így nincs feltöltési forgalmad, ezért enm látod nyitottnak a portot ellenörző oldalakon. Esetleg megpróbálhatod, hogy letöltesz egy Linux ISO-t torrenttel, majd ha elkezd tölteni vissza (persze ha elkezdi) akkor ellenőrzöd újra, hogy mit írnak a port ellenőrző oldalak, vagy ha jól emlékszem akkor azt hiszem az otthoni hálózatos topikban volt egy javaslata MasterMark-nak, hogy telnettel hogyan tudod ellenőrizni, hogy jó-e a portforwardod. Ha elvileg jó a port forward a pfsense-ben akkor még arra tudnék gondolni, hogy amikor létrehoztad a VM-et a hálózat résznél nem vetted ki a pipát a firewall elől, így a VM-ed a proxmox firewall-ját használja aami lehet tiltja a portot.

Linux torrentre esetleg tudom ajánlani a ParrotOS Security ISO-ját. Nálam a minipc-n a Home verziójuk fut, és mivel teljesen elégedett vagyok vele, úgy gondoltam besegítek nekik a terjesztésben és letöltöttem mindegyik ISO-jukat torrentel, hogy tudjam seed-elni és az az ISO az amit a legjobban töltöttem fel eddig. Nagy méret, ha soknak találod akkor még rápróbálhatsz a Home ISO-jukra is, ha úgy döntenél torrenttel próbálod ellenőrizni a port-ot.

Hétvégén ha lesz időm meg is próbálok majd egy VM-ben torrentezni, aztán meglátjuk mi sül ki belőle.

[ Szerkesztve ]

El Psy Kongroo

(#17) Patice válasza Véreshurka (#16) üzenetére


Patice
nagyúr

Tegnap éjszaka végignéztem a pfSense port forward beállításait, elméletben mindent jól csináltam, kitöröltem a korábbi bejegyzéseket és újra létrehoztam, nehogy valami hiba benne maradjon de így sem volt jó.
Proxmoxban leállítottam a VM-et és megnéztem a hálózat résznek a beállításait, kivettem a pipát - utólag - a tűzfal elől. :D
Az imént realizáltam, hogy a VM restarttal a benne futó docker elvesztette az összes beállítását. :(((
Na akkor kezdem előröl a qBittorrenttel....

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#18) Patice válasza Patice (#17) üzenetére


Patice
nagyúr

baaaazzz... :W

(L)user error - naná

Megoldás:
A VM-ben létrehozott Docker konténer létrehozásakor kell megadni a megfelelő portot és azt amit forwardolni kell. Ha ez egyéni port, akkor ezen az egy ponton el kell térni a gyári beállítástól.
Külső port checker már nyitva látja a portot. :C

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#19) Véreshurka válasza Patice (#18) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Jó hír!

El Psy Kongroo

(#20) Véreshurka válasza Patice (#8) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Most felraktam sikeresen egy DS918 klónt. Köszi a leírásért és a linkekért! :R

El Psy Kongroo

(#21) Patice válasza Véreshurka (#20) üzenetére


Patice
nagyúr

:C

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#22) szpeti40


szpeti40
addikt

Na csak kíváncsiságból rákerestem van-e ilyen topik és hát van :C
Igaz nekem még nincsen proxmox, de régóta nézegetem már a proxmox, esxi, unraid triumvirátust, de még nem sikerült dőlűre jutnom.
Meg lusta is vagyok a jelenlegi belakott rendszert piszkálni, valahogyan a fizikai futó OS-t virtualizálni?

Meg ha most van OMV alatt HDD-k, ha proxmox alatt odaadom ezeket, ugyan úgy csak felcsatolgatom és ugyan úgy minden mintha fizikai OS lenne?

[ Szerkesztve ]

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#23) Patice válasza szpeti40 (#22) üzenetére


Patice
nagyúr

Igen.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#24) asdexed válasza szpeti40 (#22) üzenetére


asdexed
tag

Szerintem az a legjobb módja a P2V konverziónak ha offline csinálod (pl. Clonezilla-val).
Ha lehetőséged van snapshotot készíteni a futó rendszerről (LVM?), akkor az a második legjobb, de ott nyilván elvész az az adat, ami a snapshot után keletkezik.

A minap migráltam egy bare metal CloudLinux szervert Proxmox clusterbe rsync-el. Elsőre ment, de rengeteg probléma is lehet belőle, ezt semmiképpen nem ajánlom.

A diszkeket át tudod adni a VM-nek 1:1, erről itt: https://pve.proxmox.com/wiki/Passthrough_Physical_Disk_to_Virtual_Machine_(VM)

[ Szerkesztve ]

"Én ismerek minden szabályt, de a szabályok garantáltan nem ismernek engem."

(#25) Véreshurka


Véreshurka
senior tag

Sziasztok!

Ha egy VM-et úgy hoztam össze, hogy a BIOS-t Seabios-ról OVMF-re cseréltem, aza a célom az volt, hogy UEFI környezetet hozzak lérte, onnan hogyan tudnék egy Linux telepítőjét rávenni, hogy UEFI helyett legacy-ként bootoljon? Vagy erre nincs lehetőség csak úgy ha visszaállítom a BIOS-t Seabios-ra?

Előre is köszönöm!

El Psy Kongroo

(#26) AiRLAC


AiRLAC
addikt

Úgy látom jó társaságba kerülök megint :DDD

Intel NUC5i5RYH-ra (2x8GB ram van benne, meg egy teszt jellegű Sandisk X300 128GB m2 szutyok, ez volt itthon) tettem egyelőre teszt jelleggel PVE 6.4-et, nagyon tetszik eddig.
Most várok bele még egy Samsung PM981 256GB-os NVMe-t, meg kerül bele egy nagyobb SATA Intel SSD (média)adattárolásra.

Ki mit futtat rajta? VM-nként vagy LXC konténerekkel?

pfSense, PiHole, VPN szerver van tervben eddig, meg valami tesztkörnyezet Ansible és terraform tanuláshoz.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#27) Patice válasza AiRLAC (#26) üzenetére


Patice
nagyúr

Üdv. itt is. :C
Én eddig csak OMV5-öt küldöm rajta, pfSense-re külön vasam van.
XPenology is volt már a futtatott VM-ek között.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#28) Véreshurka


Véreshurka
senior tag

Sziasztok!

ZFS fájlrendszer alatt létrehozott snapshot-nál tényleg nincs lehetőség csak a legújabb snapshot-ra visszatérni? Most eggyel régebbi snapshot verzióra szeretnék visszatérni, de nem tudok: "can't rollback, 'v2' is not most recent snapshot". Vagy ez nem ZFS sajátosság? Ha nem, akkor mi miatt lehet ez a hibaüzenet?

Előre is köszönöm!

El Psy Kongroo

(#29) tradeelek11


tradeelek11
aktív tag

Sziasztok Nagyurak itt is!

Úgy látom ismerős a csapat nagy része :) .
Én egyenlőre csak egyszerűsíteni szeretnék (vagy bonyolítani :) )

Ami most van:
Asrock J5040 NAS (OMV+sok konténer dockerbe)
Hp T620 plus + I340 T4 (opnSensenek ami még be sincs üzemelve)
Hp T620 Win10(Ez egyfajta VPS)
és most jön a szépség
be kellene üzemelnem még egy Win10-et ugyanúgy távoli elérésre
(ideiglenesen valószínű ez is egy Hp T620 lenne)
Ekkor jutott eszembe hogy mi lenne ha mind ezt egybe tenném?
Szoftver oldalról Proxmox.
Most még csak elméleti dolgokat kérdeznék.
AZ OMV megoldható ahogy látom?
Az opnSensre is találtam leírást.
Win10 is telepíthető.
Van valami hiba az eszme futtatásomba?

Hardver oldalról:
Én akár egy használt x99-es alaplapra,
egy kis fogyasztású 8/16 xeon e5-2630l v3,
az I340 T4 menne bele.
Itt van hiba? Vagy ki mit javasol?
Mennyi ram?
Jelenleg sorba 8+4+8+8.

Várom mindenkitől a javaslatokat.

Tisztelettel :R

(#30) Véreshurka válasza tradeelek11 (#29) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Nekem jónak tűnik az elgondolás. RAM-ból sosem elég, tegyél bele annyit amennyit nem szégyellsz, főleg ha win10-ek is lesznek rajta.

El Psy Kongroo

(#31) Patice válasza tradeelek11 (#29) üzenetére


Patice
nagyúr

OMV5 és benne Docker sima ügy Proxmox alatt. Nálam szépen megy.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#32) szpeti40


szpeti40
addikt

Amire rakom a proxmoxot rendszer lemez, azon mit fog még tárolni?
Arra akarok kilyukadni, hogy elég lehet a rendszernek egy 64gb-os ssd, mert úgyse kerül rá más, vagy érdemesebb egy 256-ost rakni alá minimum.

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#33) Véreshurka válasza szpeti40 (#32) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Bőven elég. Tulajdonképpen egy debian kerül fel rá. Ha otthon leszek majd megnézem nálam mennyit foglal most a rendszer.

El Psy Kongroo

(#34) szpeti40 válasza Véreshurka (#33) üzenetére


szpeti40
addikt

Akkor pl a virtuális gépek fájljait el tudom rakni máshova?

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#35) Véreshurka válasza szpeti40 (#34) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Eebből csemegézhetsz, így néz ki most nálam a rendszer:
root@pve:~# df -h
Filesystem                     Size  Used Avail Use% Mounted on
udev                            63G     0   63G   0% /dev
tmpfs                           13G  674M   12G   6% /run
rpool/ROOT/pve-1               193G  1.8G  191G   1% /
tmpfs                           63G   46M   63G   1% /dev/shm
tmpfs                          5.0M     0  5.0M   0% /run/lock
tmpfs                           63G     0   63G   0% /sys/fs/cgroup
/dev/sdi1                      458G   55G  380G  13% /mnt/pve/ISOs
rpool                          191G  128K  191G   1% /rpool
VMs                            1.6T  128K  1.6T   1% /VMs
rpool/ROOT                     191G  128K  191G   1% /rpool/ROOT
rpool/data                     191G  128K  191G   1% /rpool/data
/dev/fuse                       30M   36K   30M   1% /etc/pve
10.1.1.201:/volume1/proxmox   11T  6.8T  3.7T  65% /mnt/pve/synology-nfs-proxmox
VMs/data                   1.6T  256K  1.6T   1% /VMs/data
tmpfs                           13G     0   13G   0% /run/user/0
Van egy 256 GB-os SSD a rendszernek, egy 512GB-os az ISO-knak, illetve 4x 1TB-os SSD zfs raid10-ben.

Általában így néz ki egy felosztás proxmox alatt:
-1 partíció a rendszernek
-1 partíció az ISO fájloknak
-1 partíció a VM-eknek.

A rendszer és ISO partíció lehet akár egy lemezen is, de akkor úgy kell számolni a lemezzel. Sztem a 64-es is elég lenne rá, 32GB a rendszernek, 32GB az ISO fájloknak, max nem tárolod sokáig az ISO-kat, csak azokat amik tényleg kellenek.

Hogyan tervezted az ISO fájlok tárolását? Külön lemezen? Bár akár az ISO-knak akár talán elég lenne egy állandó pendrive is bedugva, az úgyis csak tárolásra szolgál (ha olcsóbb azzal megoldani).

A VM-eknek szerintem célszerűbb külön lemez(eke)t kijelölni.

El Psy Kongroo

(#36) szpeti40 válasza Véreshurka (#35) üzenetére


szpeti40
addikt

még csak elméleti síkon tervezgetem a rendszert, de akkor az ISO-knak jó lesz egy hdd is, 120gb ssd a rendszernek, 240-500gb ssd a vm-eknek, és adatnak meg 2x3TB + 2x1TB hdd.

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#37) Véreshurka válasza szpeti40 (#36) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Jónak tűnik az elképzelés :K, amennyire értek hozzá.

El Psy Kongroo

(#38) szpeti40 válasza Véreshurka (#37) üzenetére


szpeti40
addikt

Neked milyen vason fut a proxmox?

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#39) Véreshurka válasza szpeti40 (#38) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Egy X399 Taichi a lap, és Threadripper 1920x a processzor. Ezt töltöttem meg 120GB memóriával.

El Psy Kongroo

(#40) Topitomi


Topitomi
friss újonc

Sziasztok!
Kezdő vagyok a témában, de most építek egy rendszert és szerveren gondolkodom. Szerencsés vagyok, hogy van egy jó vasam, célhardver egy DELLT440 szerver. 32Gb RAM, 4x4TB HDD, 8magos Xeon proci. Szóval szeretném megvalósítani a diákok és tanárok AD léptetését, fájl és nyomtató szerver, tűzfal a sulineten kívül, távoli elérés, akár saját felhős tárolással, openVPN, win aktiválás miatt. A belső hálózatom UNIFI rendszer, vezérlővel, USG és switchek optikai összekötésével, AP-kal, külön wifi és vezetékes VLAN-kal. Egyenlőre ez a terv és a megvalósítást szeretném megoldani a PROXMOX segítségével. Minden tanácsot szívesen fogadok, dokumentációkat, linkeket, bízom a támogató segítségetekben.
:R

(#41) tradeelek11 válasza Topitomi (#40) üzenetére


tradeelek11
aktív tag

Mély tisztelettel irányodba mint ember(és Jó Ember) :R :R :R
irányodba ,hogy meg szeretnéd ezt oldani.

Kár volt oda írnod, hogy hova szeretnéd :(((
És nem a Tanárokkal (sőt le a kalappal előttük) és a tanulókkal(a lányom is 7.-es) van problémám, hanem a helyzettel!!! Én a KLIK-nek de semmiféle állami cégnek nem vagyok hajlandó még csak tanácsot sem adni!!!
Megértésedet kérem.

Mély tisztelettel :R

(#42) Véreshurka válasza Topitomi (#40) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Én ezeket szoktam átböngészni, ha valami van:
1. proxmox wiki
2. proxmox dokumentációk
3. proxmox pdf-ek
4. proxmox fórum

Illetve ha van még kérdés, akkor természetesen itt is. Ha tudunk, segítünk, bár kevés egyelőre a tagok száma, de hátha, illetve pl. jómagam is csak ismerkedem vele egyelőre...

El Psy Kongroo

(#43) Véreshurka válasza tradeelek11 (#41) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Sajnos a mai vezetők erre nagyon hagyatkoznak, hogy felülről semmi, majd a közösség megoldja magának. Gondolom itt is saját beszerzésről van szó, ami azért becsülendő dolog. Ezért kár nem segítséget nyújtani, de sajnos az álláspontod nagyon is érthető. :R

El Psy Kongroo

(#44) szpeti40 válasza Topitomi (#40) üzenetére


szpeti40
addikt

SSD van-e a gépben? Az hasznos lehet a VM-eknek, mivel ugye sok párhuzamos írás/olvasás lesz.
Sajnos még nem volt alkalmam itthon a Proxmoxot felrakni, így csak a gondolataimat tudom leírni.

Nemtudom, hogy ilyesmi segítségre gondoltál-e, de én ezt valahogy úgy oldanám meg, vagyis kezdésnek így vágnék bele:

"diákok és tanárok AD léptetése":
Erre szerintem ezt egy Windows Server VM-el lenne praktikus.

"fájl és nyomtató szerver":
Erre szerintem egy Linux praktikus lenne, pl OMV, egyszerűen be tudod állítani ezeket, igaz meg lehet oldani Win Server alatt is.

" tűzfal a sulineten kívül":
pfSense, van itt is topikja.

"távoli elérés, akár saját felhős tárolással":
NextCloud, ezt használom eddig nem volt vele semmi gondom, jól ki van találva szerintem.
Hasznos lehet hozzá egy Domain név és Cloudflare, valamint egy reverse proxy, pl nginx proxy manager. Ezeket használom itthon, pl nextcloud.domain.hu és el is érem a saját felhőm HTTPS-el.
Távoli elérés alatt, nemtudom, hogy a helyi hálót akarod-e távolról elérni, vagy a felhős dolgot.
Ha a felhős dolgot, akkor azt már írtam, ha a helyi hálót, akkor Wireguard, akár a Linux VM.

"openVPN, win aktiválás miatt":
Ez mehet Win Server és Linux alatt is. Én Linux párti vagyok a kisebb erőforrás igény miatt.

"A belső hálózatom UNIFI rendszer, vezérlővel, USG és switchek optikai összekötésével, AP-kal, külön wifi és vezetékes VLAN-kal"
Az Unifi cuccok controllere mehet Linux alatt Dockerben, nemtudom, hogy ez is kérdés volt-e.

[ Szerkesztve ]

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#45) Véreshurka


Véreshurka
senior tag

Sziasztok!

Próbálkozom az értesítő email beállításával, sajnos nem sok sikerrel. Hátha esetleg tudnátok segíteni. A szerver a posteo lenne.

Eddig így próbáltam:

1. Telepítettem a libsasl2-modules csomagot:
apt-get install libsasl2-modules

2. Megadtam a fiókom adatait:
nano /etc/postfix/sasl_passwd
[posteo.de]:587 felhasználónevem@posteo.de:jelszavam

3. Készítettem hash-t a felhasználói adataimról:
postmap hash:/etc/postfix/sasl_passwd

4. Limitáltam az adataimat tartalmazó fájl hozzáféréseit:
chmod 600 /etc/postfix/sasl_passwd

5. Szerkesztettem a postfix konfigurációját:
nano /etc/postfix/main.cf
- megváltoztattam a relayhost sort:
relayhost = [posteo.de]:587

- Még hozzáadtam ezeket a sorokat a konffig-hoz:
smtp_use_tls=yes
smtp_sasl_auth_enable = yes
smtp_sasl_password_maps = hash:/etc/postfix/sasl_passwd
smtp_sasl_security_options =

6. Úrjatöltöttem aapostfix service.-t
postfix reload

7. Teszteltem a beállításokat:
echo "test mail from proxmox" | mail -s test aliasnevem@posteo.de

Sajnos nem lett jó..., ezeket látom ha megnézem a logokat:


tail -f /var/log/syslog
Apr 21 16:06:46 pve postfix/qmgr[52904]: 8380718132: removed
Apr 21 16:06:46 pve pvemailforward[53005]: forward mail to <felhasználónevem@posteo.de>
Apr 21 16:06:46 pve postfix/pickup[52903]: 57ECE185B9: uid=65534 from=<root>
Apr 21 16:06:46 pve postfix/cleanup[52999]: 57ECE185B9: message-id=<20210421140646.24DC9185B8@pve.local.lan>
Apr 21 16:06:46 pve postfix/qmgr[52904]: 57ECE185B9: from=<root@pve.local.lan>, size=2614, nrcpt=1 (queue active)
Apr 21 16:06:46 pve postfix/local[53004]: 24DC9185B8: to=<root@pve.local.lan>, relay=local, delay=0.21, delays=0/0.01/0/0.21, dsn=2.0.0, status=sent (delivered to command: /usr/bin/pvemailforward)
Apr 21 16:06:46 pve postfix/qmgr[52904]: 24DC9185B8: removed
Apr 21 16:06:46 pve postfix/smtp[53001]: 57ECE185B9: to=<felhasználónevem@posteo.de>, relay=posteo.de[185.67.36.145]:587, delay=0.41, delays=0/0/0.36/0.05, dsn=5.1.8, status=bounced (host posteo.de[185.67.36.145] said: 554 5.1.8 <root@pve.local.lan>: Sender address rejected: Domain not found (in reply to RCPT TO command))
Apr 21 16:06:46 pve postfix/cleanup[52999]: C6073185BA: message-id=<20210421140646.C6073185BA@pve.local.lan>
Apr 21 16:06:46 pve postfix/qmgr[52904]: 57ECE185B9: removed
Apr 21 16:07:00 pve systemd[1]: Starting Proxmox VE replication runner...
Apr 21 16:07:00 pve systemd[1]: pvesr.service: Succeeded.
Apr 21 16:07:00 pve systemd[1]: Started Proxmox VE replication runner

Annyit látok bennük, hogy a leveleket minzha a root@pve.local.lan (pve a proxmox hosztneve, a local.lan pedig a hálózatom domain címe) címről próbálná elküldeni, és mivel nincs a local.lan mögött kiszolgáló így nem is tudja azt elküldeni. Amikor telepítettem a proxmox-ot akkor természetesen adtam meg email címet a felhasználónak, és ellenőriztem is, hogy meg van-e még, a GUI-ban nézve a user-ek között a root user-ben látom is a címet.
Esetleg lenne valakinek tippe, hogy ezt hogyan tudnám megváltoztatni, hogy ne a root@pve.local.lan-ról próbálja meg küldeni a leveleket? Bónusz lenne, ha vlaki még abban is tudna segíteni, hogy starttls helyett SSL-t tudjak használni.

Előre is köszönöm!

El Psy Kongroo

(#46) Véreshurka


Véreshurka
senior tag

Hátha valaki nem ismeri: sötét téma proxmox alá: [link]

El Psy Kongroo

(#47) Vektor77


Vektor77
tag

Oh, itt a helyem, most kezdek a proxmoxal foglalkozni.
Üdv. Mindenkinek :)

(#48) asdexed válasza Véreshurka (#45) üzenetére


asdexed
tag

[kép] -en látható helyen átírva a címet a kimenő levelekben sehol nem látom a default root-os címet (asszem root@$hostname?).
Alt. megoldás lehet: https://serverfault.com/questions/147921/forcing-the-from-address-when-postfix-relays-over-smtp

[ Szerkesztve ]

"Én ismerek minden szabályt, de a szabályok garantáltan nem ismernek engem."

(#49) Véreshurka válasza asdexed (#48) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Köszi! :R

Ez az opció teljesen elkerülte a figyelmemet, azt hittem elég ha csak a telepítésnél és a user-nél (root) van beállítva... Kipróbálva az echo "test mail from proxmox" | mail -s test aliasnevem@posteo.de paranccsal még benne volt a címzettek között a root@localhost, de most már legalább nem mint feladó. Ha külön beírtam, hogy ki küldje: echo "test mail from proxmox" | mail -r felhasználónevem@posteo.de -s test aliasnevem@posteo.de, akkor már teljesen rendben volt minden, csak annak lett küldve akit megjelöltem. Valamikor a héten ki is próbálom egy UPS-es riasztással.

El Psy Kongroo

(#50) Véreshurka válasza Véreshurka (#49) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Ki milyen fájrendszerrel használja a proxmox telepítését? Nálam most ZFS-en fut 4db SSD RAID10 konfigurációban, amit most tervezek bővíteni 2db 256-os SSD-vel, hogy legyen cache-em is, bár ebben még el kellene merülnöm, hogy kell-e nekem. Azt terveztem, hogy két partícióra szedném őket és 60GB lenne ZIL-re (írási cache) a többi pedig L2ARC-ra (olvasási cache). Esetleg van bármi tapasztalat, vagy tanács?

El Psy Kongroo

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Proxmox VE
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.