Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#119851) eattila válasza hokuszpk (#119848) üzenetére


eattila
csendes tag

Ne mondj ilyeneket, hogy kicsi és macska, mert mikor belementem, hogy macskát mentsünk, lett egy hely a fejemben még 1 macskának :D

e-lias : exHWSW, fotók: https://www.flickr.com/photos/148053804@N05/

(#119852) Sipi- válasza Bujdy81 (#119819) üzenetére


Sipi-
tag

Óraállásokat most be lehet jelenteni 15-éig. Utána pedig vegyétek lentebb a havi limitet. Szerintem :)

https://www.ferfiakonyhaban.hu

(#119853) hokuszpk válasza eattila (#119851) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

ha eldöntötted szólj, itt a szülői házban alaposan kihasználják, hogy a családi hagyomány szeriint ( lehet az őseim egyiptomi fáraók voltak ? ) a macska szent állat. Van választék bőven a koromfeketétől a fehérig, bár tiszta fehér most nincs. Van narancs, cirmos, zonis-nyakkendős cirmos , extravegyes ( fehér, fekete, szürke, sárga kombó ) stb.

ittvan pl. Vegyeske frissen lőtt portfóliója :

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#119854) eattila válasza hokuszpk (#119853) üzenetére


eattila
csendes tag

Még ellenállok, de majd szólok :D Ha mégse sikerül :D

[ Szerkesztve ]

e-lias : exHWSW, fotók: https://www.flickr.com/photos/148053804@N05/

(#119855) Grillo válasza eattila (#119851) üzenetére


Grillo
senior tag

Ja, lehet asszony is enged a gyerekeknek, és jöhet egy nyávogó, de még alakul.

(#119856) Bujdy81 válasza Samott (#119820) üzenetére


Bujdy81
csendes tag

De hol vegyük vissza? MVM Next oldalán?

Szerk.: Meg is van! :)

MVM Next oldala, Ügyintézés, Részszámla érték módosítása

[ Szerkesztve ]

(#119857) eattila válasza Grillo (#119855) üzenetére


eattila
csendes tag

Hálátlanok ám :D Délben hívtam Drazsé kisasszonyt, de csak eldobta magát, megpergett egy sort, de nem jött oda :D

e-lias : exHWSW, fotók: https://www.flickr.com/photos/148053804@N05/

(#119858) Grillo válasza eattila (#119857) üzenetére


Grillo
senior tag

Á, én tudom, hogy minden macska geci, de hát ugye még így is vonzó sokak számára. :D Én elvagyok velük, van is saját lassan 8 éve, de 1,5 évesen átköltözött a szembe szomszédhoz, azóta csak néha jön át, eszik egy kis jutifalit, két simi, aztán megy. Amúgy si elég antiszociális volt, aztán egy fülatkás kezelés betette nála az ajtót. Meg hogy nálunk nem mehetett be a lakásba, csak a lépcsőházba, szemben meg beengedték (a másik macska mellé).

(#119859) -NoVa-


-NoVa-
őstag

(#119860) Phülöp válasza -NoVa- (#119859) üzenetére


Phülöp
addikt

Klasszik.
Ahogy a diszkótánc is:
link

A Bretagne-félsziget meredek ormai alatt Otthont találnak kóbor csikóhalak. /Mesterem

(#119861) npera válasza qnadam (#119817) üzenetére


npera
újonc

Ha van egy mITX lap 4 SATA-val, meg egy M2-vel, akkor berakva egy PCI-E kártyát plusz 2 SATA-val ugyanott vagyok SW-RAID tekintetében, mint egy alapból 6 SATA-s alaplappal?

Ha az M2-be menne egy kis SSD bootnak, akkor megmarad a többi SATA?

(#119862) npera válasza qnadam (#119821) üzenetére


npera
újonc

2 van, mert annyit írogatott Leslie és talán Jahno annó a HW RAID5 veszélyeiről, hogy megálltam 2 diszknél és maradt a mirror.

Tehát van 2 szabad tálca a NAS-ban.

(#119863) npera válasza zetor2000 (#119825) üzenetére


npera
újonc

Régen (nagyon régen, még 2011 körül) Leslie és Jahno talán annyit írt a HW-RAID veszélyeiről, hogy sosem populáltam a NAS-t 4 lemezzel, megálltam kettőnél és azóta is úgy van.

Mondjuk helyszűke sem volt sosem, mert nem rakom fel a fél internetet a dobozra.

(#119864) npera válasza hokuszpk (#119838) üzenetére


npera
újonc

Ez igazából azt jelenti, hogy a macskák idomítanak téged, kelepce!!! :Y

(#119865) Jahno válasza npera (#119862) üzenetére


Jahno
őstag

Attól függ, jó az a raid5, de ugyanúgy döglik el, mint a 2 lemez. Ha most tükörben megy, akkor tán menthető. Pár hónapja volt egy raid5 borulatom, pár hetet állt a NAS, de megmenekült. Szerverhez meg alig találtam olyan kártyát, pedig van pár ezer köbméter lomunk. Mindegyik másképp szopó.

(#119866) Jahno válasza npera (#119863) üzenetére


Jahno
őstag

Meg az sokszor nem is HW raid, csak úgy néz ki.

(#119867) Samott


Samott
addikt

En meg a quiet quitting fogalmat tanultam meg a napokban... marmint hogy ezt most ismeik fel nyugaton, mert itthon a "fizetgetnek mi meg dolgozgatunk" nem ismeretlen fogalom. Szimpatikus megkozelites, megcsinalsz mindent ami a dolgod, de nem feszulsz bele, nem hajtod tul magad, nem csinalsz extra dolgokat. Nem buzgarkodsz. :)

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#119868) hokuszpk válasza npera (#119861) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

igen, feltetelezve, hogy linuxot hasznalsz, es a kernel ismeri a kartyat.
windowst majd a tobbiek megaszondjak.

gyengebb lapokon szokott letiltani 1-2 sata portot az nvme, de ez altalaban azokon, amelyiken tobb, mint 4 sata van. Mittomen pl. AMD B350/450 lapok doksija irja, hogy ha az M2 -be sata ssd -t teszunk, akkor az otodik, ha nwme -t, akkor a 4-5 portot tiltja le. ( 0-tol indul a szamozas. ) Mondjuk MSI B350 PC Mate semmit nem tilt, de nincs is csak 4 sata csatija.
B550 mar mas teszta, attól is fugg, milyen procit teszel bele, ha csak pcie3 -ra képes ( 5600G, 5700G ) akkor más a leosztás, mint egy pcie4 vezerlos ( pl : 3800X, 5600X, 5800X ) motyo eseten. Nomeg a B550 lapokon altalaban 2 m2 slot lakik.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#119869) -NoVa- válasza Samott (#119867) üzenetére


-NoVa-
őstag

Máshogy nincs értelme.

(#119870) npera válasza Samott (#119867) üzenetére


npera
újonc

Ezt a portán egy ideig úgy kategorizálták az éves teljesítmény kiértékelésnél, hogy "actively disengaged". Érted, amikor aktívan energiát fordítasz arra, hogy nehogy valamit csinálj.

Igazából a hosszú élet titka ez, csak akik megölték kennit nem akarják, hogy tudjunk erről. Szóval óvatosan.

Én a scaled agile framework enterprise (áldott legyen aki kitalálta!) keretében találtam meg a megnyugvást. Az actively disengaged helyett már előre bekészítek epic-eket és feature-öket, amiket az ScM és a PO komál és utána én tudom őket csinálni. Így gyakorlatilag azt csinálok, amit előre bekészítek magamnak vagy amit csak én tudok megcsinálni. Mivel elég sokmindent csak én tudok megcsinálni, így folyamatosan túl vagyok terhelve és ezért aztán csak egy részét tudom annak megcsinálni amit kellene, de azt viszont flólessz viktori jellegűen időre és jó minőségben tudom végrehajtani. Így akkor boldog mindenki.

A legjobb az egészben az, hogy ha a PO vagy az ScM nincs ott (itt), akkor én vagyok mindkettő és akkor tényleg full banánász azt csinálok amit akarok. Mivel PM-et, az RTE-t és az STE-t is közeli tettestárs körben ismerem, így eleve komoly a bizodalom abban, hogy ha kezd belerepülni a matéria a ventilátorba, akkor valami mágikus módon minden jóra fordul, ha hagynak békében operálni. Hát így is lehet békében és nyugalomban dolgozni, de ez is titok persze :B :Y

(#119871) npera válasza hokuszpk (#119868) üzenetére


npera
újonc

Tudtam, hogy van valami kisbetűs téma, ami meg fog szopatni :Y :C

(#119872) npera válasza -NoVa- (#119869) üzenetére


npera
újonc

Ha már "senior developer" az ember legalább, akkor a buzgárkodás teljesen más értelmet kap....

(#119873) -NoVa- válasza npera (#119870) üzenetére


-NoVa-
őstag

Nálam most világbéke van, én vagyok A Mac fejlesztő (is) a cégnél. Én becsülök időt és mivel mindenki keresztet vet és sót szór a válla fölött padlóra köpve, ha megkérdezem hogy akar-e valaki code review-t Mac-re is, így max magamnak csinálnám a stresszt, ha akarnám.
Tetézve azzal az aktuális szemponttal, hogy az M1 Macbook Pro nem igényel egy átlagos felsőpolcos telefonnál lényegesen több áramot, masszív győzelem.

(#119874) -NoVa- válasza npera (#119872) üzenetére


-NoVa-
őstag

Principal, kéhlek (orr fel, kisujj eltart).

(#119875) Samott válasza npera (#119872) üzenetére


Samott
addikt

Been there, done that. :)

Nalunk az aktualis projekten kitalatak hogy WhatsAppon tartjak a kapcsolatot, jofej voltam felraktam a telefonomra en is, de ezek este meg hetvegen is buzgarkodtak, szoval mondtam nekik hogy sajnos elromlott, de munkaidoben megtalalnak Teams-en. Nem is ertem hogy gondoltam, hogy a sajat privat telefonomra beengedem oket...

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#119876) hokuszpk válasza npera (#119870) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

ezt úgy oldottam meg, hogy mindenhol aszondom, akkor jó a cégnek ha én nem dolgozok ; mert ha Zsuzsa néni közbelépet kell játszani, akkor valami baj van.
#anotavegenalenyeg

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#119877) npera


npera
újonc

Nova, Blueboi, láttátok már az AOS T3 vázat? Olyan, mint a nindzsa suriken.

21,7 dodó, tehát gyakorlatilag utánad vágják.

Meg is fordult bennem a gondolat, hogy az eredetileg NanoLR build, majd ebből lett extra könnyű 1S fogpiszkáló build gépemet részben bele tudom forgatni ebbe.

Van egy RunCam Phoenix 2 Nano kamera, egy Rush VTX, egy TBS RX és 3"-os propok elfekvőben.

Kell hozzá:

- 3S 1303 motor, ami lehet akár T-Motor vagy FPV Cycle
- AOS T3 váz Kanadából, ez nem olcsó, de drága szállítást feltételez. Meg vám és áfa, mert ne érezze jól magát az ember csak úgy....
- egy 3S-képes AIO whoop (25,5x25,5 mm) board. Ez most kábé heroináron megy, elképesztő árak vannak. Be kellett volna tározni még a félvezetős őrület előtt, mondhatnánk, ha utólag akarnánk okosak lenni.

TuneRC most jön ki az új 2-4S 20A AIO boarddal.

64 dodó, de persze szállítással rögtön 95 dodó lesz. Aztán még vám és áfa és rögtön ott vagyunk, hogy a Foxeer Reaper AIO V2 F745 45A BLS Bluejay 2-6S 1300 SEK-ért inkább attraktív és jobb üzlet... :Y :W

(#119878) npera válasza Samott (#119875) üzenetére


npera
újonc

Privát telefonon nyugodtan el tudnak érni, ha mondjuk vakáció van. 1x volt olyan, hogy azon hívtak, akkor tényleg gond is volt. Éppen a MOM Park amcsi kávézójában próbáltam a sok Lákosztos pólós és MacBook AIR-es burzsuj gyerek között egy kávét elszívni. Erre egy tesztmérnök hívott egy futó motorteszttel kapcsolatban, hogy milyen kritérium mentén lehet cserélni egy alkatrészt. Erről diskuráltunk svédül pár percet és utána rögtön nem voltam olyan sleeper a sarokban, pedig még MacBook AIR és Lákoszt póló sem volt nálam.... :Y

Én nem bánom, ha felhívnak szünidőben, ha tényleg gond van, mert tudom, hogy csak akkor hívnak, ha tényleg gond van. Ha valami generál chat fut a semmiről, akkor azt lehet csinálni nélkülem is, majd elolvasom melóban a céges telefonon.

(#119879) zetor2000 válasza npera (#119861) üzenetére


zetor2000
senior tag

"Ha van egy mITX lap 4 SATA-val, meg egy M2-vel, akkor berakva egy PCI-E kártyát plusz 2 SATA-val ugyanott vagyok SW-RAID tekintetében, mint egy alapból 6 SATA-s alaplappal?"
Ez erősen alaplapfüggő.
A legtöbb alaplap chipsetjébe van integrálva a merevlemez vezérlés. Ezt többféleképp szeretik megoldani:
- az olcsójánosokon nincs m2 -> a kérdésed ebben az esetben nem erre a lapra vonatkozik
- egyel komolyabbakon van m2 és Sata is. Ebben az esetben a kivitelezés a kérdéses, hogy az m2 vajon érinti e a sata vezérlőt? Ha igen, akkor általában tiltódik valamelyik sata port, és van m2, meg a maradék sata, szerencsés esetben tudsz használni m2-t és 4 sata-t.
-pro lapokon van külön merevlemez szekció (is), amik nem a chipset sata cuccára van kötve, hanem dedikált vezérlőre, és az m2 meg a chipsetből megy, vagy a chipsetből van megoldva sok sata, és az m2 van külön vezérlőn. Ebben az esetben is tudsz használni m2-t és sata-t, a megoldás függvényében.

Elképzelhető az is, hogy dedikált raid vezérlőt (is) kap a lap, ilyenkor ennek függvénye, hogy melyik raid-et ismeri, ennek megfelelően vannak a csatlakozók is bekötve. Ha van a lapon m2 slot, akkor azt is fogod tudni használni, mert az jellemzően nem a raid vezérlőre van kötve.

"Ha az M2-be menne egy kis SSD bootnak, akkor megmarad a többi SATA?"
Ezt az alaplap kézikönyve jellemzően taglalja. Szerencsés esetben megy minden csatlakozó mindig, szerencsétlenebb esetben 1-2 sata port kiesik, mert azt az m2 csatlakozó lefoglalja. A fentiek függvényében más verziók is előfordulhatnak.

M2 csatlakozót használó SSDket pcie kártyán is lehet csatlakoztatni a gépbe, ilyenkor ez önálló vezérlőt kap, és az alaplapi csatlakozókat is tudod használni. De ez ugye feláras megoldás, meg +1 kártya.

Ez a dal a lelkünk közötti híd kövei között a malter közötti szeretetet átitató áldás közötti békesség.

(#119880) -NoVa- válasza npera (#119877) üzenetére


-NoVa-
őstag

Szerencsére a VE előrendeléseim még jóval a háborús dollárelszállásos inflációs időszak előtt történtek jó sokára (22 Q3 + 23 Q1) ígérve a szállítást, így majd ha megkapom a majd elkészülő új DAC-jaimat meg erősítőmet, elképesztően drága cuccok lesznek :D

Mert ugyan elképesztően jó hangot képes a Megatron kihozni az EJ07-ből (az elektrosztatikusnak nagyon fekszik a VE erősítő karaktere), párban van a Gryphonnal, de azért saját bevallásuk szerint is tudnak ennél sokkal jobbat.

(#119881) npera válasza -NoVa- (#119874) üzenetére


npera
újonc

Úúúú, kárrieeer, kéhlek :B

Öcsém az ténylegesen csinált karriert. Ő (mindig elfelejetem, fel kell írjam egyszer) valami solution manager, de még több szó is van a titulusában. A BASF-csoport IT-részlegén belül valamiféle utazó nagykövet, aki előadásokat tart a különféle régiókban arról, hogy mennyire fontos is az IT (tényleg az) és milyen dolgokat csinálnak és buzdítja a népet, hogy olvassanak többet arról, hogy miket csinálnak és milyen módon tudják a "létezés karimájára feltenni az arany bevonatot" (svéd mondás)....

Hát így.

Én sima developer vagyok az agilis rendszer szerint, de "nyugger" (senior) a titulus szerint, miközben egy nem létező rendszermérnök kategóriába is beleesem, amit elkezdtek átszervezni, aztán beütött az agile és sosem szervezték át teljesen.

Igazából teljesen hidegen hagy, hogy mi vagyok, ameddig hagynak nyugodtan dolgozni :B

(#119882) Sipi- válasza npera (#119878) üzenetére


Sipi-
tag

Mert Te ilyen buzgó vagy, hogy megtanultál svédül. Nálunk az évek óta (minimum 7) itt élő svéd architect meg csak angolul kommunikál, nem tanult meg magyarul. Így ha Ő is bejön egy meetingre, akkor "switch to English".

https://www.ferfiakonyhaban.hu

(#119883) WiZARD


WiZARD
addikt

Emagból rendelt apple telefontok simán hamisítvány. (~25%-kal listaár alatt)
Alzából eredeti jött (~15%-kal listaár alatt)

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#119884) Samott válasza WiZARD (#119883) üzenetére


Samott
addikt

Link az emagosra? Mert az egy piacter, siman lehet valamelyik beszallito is.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#119885) WiZARD válasza Samott (#119884) üzenetére


WiZARD
addikt

Jah, egy román partner. Már más is jelezte hogy fake, de azért árulják simán.
[link]

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#119886) Samott válasza WiZARD (#119885) üzenetére


Samott
addikt

Akkor meg is van a valasz. Kuld vissza es jelezd hogy atveres.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#119887) WiZARD válasza Samott (#119886) üzenetére


WiZARD
addikt

Megtörtént.

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#119888) Jahno válasza WiZARD (#119883) üzenetére


Jahno
őstag

Mert nem a saját cuccuk lesz hanem partneré. Néha szép menet lesz, hát sok szerencsét.

Alzának meg két piros pont, mert mindig duzzogok, mikor a GVH ezt-azt megbüntet, hogy okés, fizettek büntit, de elvileg azért, mert engem vertek át és igazából attól még át vagyok verve. Nos, Alza egyszer csak küldött levelet, hogy belestem egy szórásba, megbüntették valami reklám miatt és ezért ne csak bünti legyen, kapok 3ezer pénzes levásárolható kupont. És nem 5 nap volt az érvényessége sem, mint sok más cégnél...

Emagban most egy csomó vidéki gyakornok van, múltkor beengedett inkább a gép elé, hogy rakjam össze a rendelést és számlázzuk ki együtt, mert hát ezt nem tudöja... Teljesen legalja lett mindenféle téren.

(#119889) qnadam válasza Jahno (#119888) üzenetére


qnadam
veterán

az nem az alzának pirospont, hanem egy deal volt a gvh-val, hogy oké, fizetünk valamennyi büntit, és minden üffél kap kupont. bűnbánat :)

emag honlap a legalja, az edigital oldalon még nagyjából meg lehetett találni dolgokat, az emagé az amazon legrosszabb pillanatait idézi.

istálló? gazemberség? hupákolás?

(#119890) Sipi- válasza qnadam (#119889) üzenetére


Sipi-
tag

Jah, igen, alzás kupont már rég levásároltam. Utána pár héttel megkaptam sms-ben is ugyanazt a kupont, persze mégegyszer nem működött. Kicsit beragadt az sms :)
Én 99% -ban alzában vásárolok mostanában, mert azonnal vagy másnap átvehető, gyors az átvétel (mostanában a Mexikói úton veszem át, mert közelebb van minimálisan, de kevesebben vannak és parkolásnál nem kell szívni a tömött mélygarázzsal, bénán parkolókkal). Egyszer valamit visszavittem, mert nem jött be: kérdés nélkül adták a pénzt vissza.

https://www.ferfiakonyhaban.hu

(#119891) Jahno válasza qnadam (#119889) üzenetére


Jahno
őstag

Hááááát, az is határeset. Mikor kaptál a T-től vagy Voda bárkitől bármilyen hasonlót? Akkor azért, mert a dílt elintézték. Wizard meg ne nézzen ide, mikor megírom, hogy el is költöttem hamar kapszulás kávéra.

(#119892) Jahno válasza Sipi- (#119890) üzenetére


Jahno
őstag

Edigitalt bevált, de rögtön lecseréltem. Addig Emagot meg sem néztem, nem vettem semmit, éppen elég volt ismerősöknek szívni valami cuccával, hamis/átverős vacakkal. Csak mikor ott vagyok a bolt előtt és hirtelen kell SSD, vagy valami egyszerűbb bigyó, akkor azt gondoltam, hogy nem megoldhatatlan. Hát, majdnem.

Amúgy ja, csomó mindent Alzában, infós cuccot Aquában intézem. Néha Bestmarkt volt, de ott max. a jobban kedvezményesért mentem csak arra. Kíváncsi vagyok, hogy csak nyárra csuknak-e be szombaton. Aztán legtöbbször inkább elmegyek lábon, mert egy Foxpost/egyéb árán sört is kapok, vagy éppen sürgősebb a cucc, pedig Alza elég kemény módszertannal nyomja a kiszállítást. Ma pld. PCXb en is voltam, mert egyből szállítottak bigyót jó áron, azok is normálisak.

Néha hasonló nevenincsek esnek be, mint pld. [link] ahol leadom a rendelést és 2 órán belül össze van készítve, csak vacak időbeosztással tudom átvenni.

(#119893) Sipi- válasza Jahno (#119892) üzenetére


Sipi-
tag

Infós cuccot nem sokat veszek mostanában, bár a mobilroutert is alzában vettem (3 nappal később már 4ezerrel.drágább volt). emag-on tv-t vettem, hosszas árfigyelés után beesett megint a fájdalomküszöb alá az ára és akkor megrendeltem. Xbox-ot vettem még emag-on black friday-on és még hozzácsaptam az autógumiknál kapott kupont így kb. 40ezerrel olcsóbb lett, mint a normál ára :DD

https://www.ferfiakonyhaban.hu

(#119894) Sipi-


Sipi-
tag

Most sajnáljuk kicsit közösen a MOL-t az ársapka miatt elszenvedett vesztesége miatt: 373 milliárdos rekordnyereséget ért el a Mol az ársapka ellenére is
:)

https://www.ferfiakonyhaban.hu

(#119895) Samott válasza Sipi- (#119894) üzenetére


Samott
addikt

A concordenal igy fogalmaztak korabban: "Szemléltetésképpen, a finomító haszonkulcsot 50 dollár / hordóra becsüljük, ami a megszokott szint közel tízszerese."

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#119896) eattila válasza Sipi- (#119894) üzenetére


eattila
csendes tag

Ja. Meg az állam maga is az infláció miatt. Buhú.

e-lias : exHWSW, fotók: https://www.flickr.com/photos/148053804@N05/

(#119897) ezittketto válasza npera (#119872) üzenetére


ezittketto
csendes tag

Mondtam már, hogy te tiszta hüle vagy? :D :D :D :D :D :C

(#119898) Bujdy81 válasza Sipi- (#119894) üzenetére


Bujdy81
csendes tag

Ez egy normális országban ugyebár úgy működne, hogy hagynák a MOL-t piaci alapon dolgozni, akkor nem 373 Mrd lenne a profit, hanem 500+, majd a finomítói marzs normálprofit feletti részét, azaz majdnem 90%-át elvonják "extraprofitadó" címen és azt kitolják a "zembereknek" egyforma részre osztva. Akkor aki keveset autózik, az relatíve nagy benzintámogatást kap, aki sokat, az kevesebbet. Aki nagyon szegény és kocsija sincsen, arra meg ráfér az infláció miatt...

Ha jól számolok, akkor kb. 180 Mrd az extraprofit, az osztva 9,7 millióval, fejenként jut 18556 Ft/negyedév. Egy négy tagú családra akkor jut 74226 Ft/negyedév. Ha feltesszük, hogy 750 az üzemanyag átlagára, akkor a felár a 480-hoz képest 270 Ft, tehát egy négytagú család ha egy negyedév alatt fogyaszt 275 liter üzemanyagot, akkot van pénzénél, az 8 literes fogyasztással 3436 km/negyedév. Felette bukik, alatta jól jár. Nyugdíjas Mari néni, csak kap egy 18556 Ft pluszt a nyugdíj mellé, őrá - sajnos - nagyon ráfér...

Tudom, utópia...

(#119899) Samott válasza Bujdy81 (#119898) üzenetére


Samott
addikt

Ennek alapvetoen nem kellene igy lennie. Meg ugy se ahogy te irod. Mert ha ekkora profit van valamin akkor a versenytarsak is ramozdulnak a piacra, es ha az allam jol szabalyoz akkor nem jatszhanak ossze es verseny alakul ki a benzin aran. Es akkor nem 750 a benzin ara hanem azert 4-500 mert meg azon is van normalis hasznuk.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#119900) Bujdy81 válasza Samott (#119899) üzenetére


Bujdy81
csendes tag

A magyar üzemanyag piac nem tud "tökéletesen versenyző" lenni, a kifejezés közgazdasági értelmében.
Nincsen elég finomító a környéken, nincsen elég cső és forrás, és nem is lenne racionális építeni.
A MOL-t azzal lehet karban tartani, ha veszünk egy "versenyzőbb" piacot mintának és azt mondjuk, hogy nem adhatot többért az üzemanyagot. Ez sok-sok éve így is megy. (már régen dolgoztam a MOL-ban de ott elmondták, hogy melyik tözsdei ár milyen paritással számolva a referencia, ha annák többért adják, akkor GVH dádá jön).

A mostani helyzet egy hirtelen extern hatás, ezt tényleg csak kézivezérléssel lehet kezelni, semmilyen valódi piaci alapja nincsen, hogy összeomlott az Ural olaj ára a Brenthez képest. Tehát a benzin piaci ára helyesen 750 Ft/liter, a környéken is annyi. Azzal kell kezdeni valamit, hogy iszonyat pénz marad így meg a MOL-nál, amiért "nem tett semmit". Nem azért keres most sokat a MOL, mert hatékonyabb, mint a versenytársak, hanem azért, mert háború van.

Erre a helyzet az a módszer, hogy elvesszük a MOL-tól azt a részt, amiért nem dolgozott meg és kiosztjuk a nép között, egy jó módszer lenne, szerintem...
(ráadásul erre még akár reális is lenne az utólagos adómegállapítás az árak változása alapján)

(Persze lehetne pedagógus bér növelésre is fordítani, vagy bármi már olyan dologra, amire az adót kell fordítani, a lényeg az lenne, hogy az extraprofitot elvonjuk, hogy cserébe máshol ne kelljen/kisebbet kelljen szorítani.)

Tisztában vagyok vele, hogy nyilván nem így fog történni...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.