Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#35951) Ijk válasza zharkanyi (#35944) üzenetére


Ijk
nagyúr

Nézd, állampapírral akkor lehet beszopni ha államcsőd van, aminek kisebb esélyét látom mint bármelyik multi bebukását.
Természetesen nincs semmire garancia. Diverzifikálni kell, nyugdíjat 30 évre nem tartanék csak állampapírban.
De ha összejön 8 milliós kis megtakarítás, nem azzal kezdek el tőzsdézni meg ingatlanba fektetni.

Teljesen igazat adok ha van 150 milliód akkor ne tedd mindet állampapírba. De ha van 3 milliód akkor nem ér annyit az egész hogy elkezdjek befektetések után nézni, menedzselni.
Lakástakarék jelenleg úgy néz ki hogy 2 év múlva lejár, de ha 7 év múlva használom fel akkor lenne annyim mintha most áttenném állampapírba az egészet, és szeretnék addig egyel nagyobb lakásba költözni.

#35950: Ha 50% lesz az infláció hidd el a legkisebb problémám a másfélmillióm lesz MÁP+ -ban.

[ Szerkesztve ]

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#35952) odrif válasza mgoogyi (#35949) üzenetére


odrif
MODERÁTOR

Ha én is gondolkodnék etf-ben akkor mennyi lenne az a hosszú távú időszak?
Gondolom minél tovább, de kb mégis mennyi?

20 éve a Prohardveren

(#35953) Reverting válasza zharkanyi (#35950) üzenetére


Reverting
őstag

Ha ezt elore lehetnem latni mar ma kivennem, de mivel jelenleg nem tudok mast, es a bankszamlan egetni nem akarom, igy biztonsagosabb, likvidebb, es olcsobb dolgot nem tudok helyette... 10M alatt, biztos h masba nem raknam...

iPhone 14 Pro Max Space Black / iPhone 11 Black / iPad 10,2 Space Gary / Apple Watch SE Space Gray / Samsung S9+ Midnight black

(#35954) mgoogyi válasza odrif (#35952) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Részvény etf-eknél legalább 10 év, de inkább 20.
20 éves időtávon az eddigi történelmi adatok alapján a részvények mindent megvernek akkor is, ha közben van két válság.

Én egyébként mindenképp portfólióban gondolkodnék, akár egy egyszerű 40% magyar állampapír 60% részvény etf-ben. Minden évben egyszer helyreállítani az arányokat és ennyi.
Ha menet közben meg nagyon kell a pénz, a 40% mindig ott lesz.

A portfólióját mindenki maga kell eldöntse, van aki bírja a 100% részvényt is olyan évekkel, amikor a pénzed fele elég, van aki meg nem szeretne olyan évet, ahol 10%-nál nagyobb lehet az átmeneti vesztesége.

Bogle javaslata alapján ha nyugdíjra gyűjtesz, akkor az életkorod legyen %-ban a kötvények aránya.
Warren Buffet 90% S&P 500 10% SPY (1-3 éves US államkötvény) tartja ideálisnak.
Ray Dalio 30% részvény etf 40% hosszú kötvényt(20+ éves) 15% közepes kötvényt (10 éves) 7.5% commodities-t 7.5% aranyat javasol.

Nagyon sok jó portfólió van, hogy melyik a legjobb, azt nem lehet tudni.

(#35955) Segal válasza zharkanyi (#35950) üzenetére


Segal
veterán

Bármikor kiveheted max kapsz egy 0.25%-os büntit. Ha azt látod hogy 10% az infláció kiveszed még januárba. Addig meg többet kamatozik mint 0.25%.
Persze ha gáz van akkor betehetik T+ ba a felvételt de akkor sem az lesz hogy csak a tőkéd mondjuk 80%-át fogod tudni felvenni mire kiveheted hanem csak addig nem tudod másba rakni.
Viszont ha nem rakod semmibe a pénzed az infláció ugyanúgy elérheti a 10%-ot de addig sem kamatozik sehol a pénzed és a teljes veszteség téged érint.

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#35956) zharkanyi válasza Ijk (#35951) üzenetére


zharkanyi
tag

Ebben tévedsz. Nem az államcsődtől kell félni, hanem az inflációtól.

MÁP+ letarolja a piacot és az állam olyan helyzetbe kerül, hogy az államadósság döntő hányada forint alapú és annak is nagy része fix kamatozású.
Ha lesz egy kis pitty-putty a világpiacokon, ami kifejezetten rosszul érinti a magyar piacot, akkor mit tesz az állam? Hogyan lehet ebben a helyzetben pár százalékot lecsípni az államadósságból? Még csak nagyon teperni sem kell érte, mert az infláció magától elintézi.

Ok, senki nem olyan hülye, hogy mondjuk 4 évig benne üljön a jelenlegi MÁP+-ban, ha közben 20% az infláció, de ezzel máris felezné a megtakarításának értékét.
Az elmúlt 30 évben pedig többet volt 10% felett az infláció, mint alatta. Volt 30% fölött is.

A MÁP+ kialakítása ideális, hogy az embereket a legtovább benne tartsa a rosszá váló befektetésben. Hisz megéri bent maradni, mert jövőre több lesz a kamat.

Én nem azt mondom, hogy a legrosszabb verzió lesz és hiperinflációval mindenét bukni fogja, aki állampapírba fektet, de a kockázata szerintem sokkal jelentősebb, mint hiszitek.

Egészen apró változások elegendőek ahhoz, hogy bukni lehessen rajta. Most 3,3% az infláció, de májusban még 3,9% volt. MÁP+ 3,5%-al kezd.

Kis kozmetika a KSH részéről (senki ne mondja, hogy nem szoktak kicsit játszani a fogyasztói kosarakkal..., hogy az inflációs mutató kedvezően alakuljon) és már észre se veszed, hogy negatív hozamod van. Ha még azt is felvállalják, hogy szolid 5-6%-re elengedik a hivatalos inflációt akkor máris többet faragtak az államadósságból, mint egy jól meghúzott megszorítással.

A befektetők többsége meg még tapsikol is mellé, főleg ha a hiradó lehozza, hogy a hanyatló nyugaton 0% a banki kamat, bezzeg itthon most kapják a 6%-ot a MÁP+-os befektetők...

(#35957) vnorbi válasza Segal (#35955) üzenetére


vnorbi
aktív tag

A 0,25% büntetés tetszőleges mértékben változtatható bármekkora mértékben előzetes bejelentés nélkül. Csak a kamatfizetések utáni 5 munkanapra van garancia, hogy akkor nem lesz büntetés, de bármikor máskor olyan szintre emelhetik, amit éppen indokoltnak látnak.

(#35958) zharkanyi válasza Segal (#35955) üzenetére


zharkanyi
tag

Ha akkor veszed ki, amikor már 10% az infláció, akkor nem 0,25%-ot buktál, hanem annál jóval többet.

Amúgy igen. Az otthon KP-ban tartot pénznél, vagy a bankban 0-1% kamat mellett forintban tartott megtakarításnál jobb az állampapír.

Én most ráparáztam erre a témára, mert egyre jobban elgondolkodtat miért is jó ez a MÁP+ az állam szemszögéből. Riasztó.

Közben simán hagyják 330-ig elmenni az eurót.

Én most úgy érzem EUR, vagy dollár alapon kell megtakarítani.

(#35959) odrif válasza mgoogyi (#35954) üzenetére


odrif
MODERÁTOR

Köszönöm.

[ Szerkesztve ]

20 éve a Prohardveren

(#35960) Segal válasza zharkanyi (#35956) üzenetére


Segal
veterán

Ok de ha egyiktől elvesz az infláció emeléssel (máp+) akkor a másiknak meg adhat (pmáp) szóval ezzel nem feltétlen éri meg játszania mert úgyanúgy fizet csak a másik állampapírnak.
Ahogy érzed ha úgy érzed hogy deviza alapon szeretnél befektetni arra is van lehetőség. A tutit senki sem tudja előre. (aki meg esetleg tudja az úgysem fogja ideírni :P ) Hozol egy döntést és utána tartod magad hozzá. Azt majd az idő eldönti hogy jó döntés volt vagy sem. Viszont a legrosszabb döntés ha nem hozol döntést mert az idő viszont ketyeg. Senki sem lesz fiatalabb :N

vnorbi: ebben maximálisan igazad van, ez bennevan a pakliban.

[ Szerkesztve ]

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#35961) net91 válasza zharkanyi (#35956) üzenetére


net91
senior tag

Igen, jól látod a dolgokat, maximálisan egyetértek veled.

Az ember feláldozza az egészségét, hogy pénzt keressen. Aztán feláldozza a pénzét, hogy visszaszerezze az egészségét. És mivel olyan izgatott a jövőjével kapcsolatban, hogy elfelejti élvezni a jelent; az eredmény az, hogy nem él sem a jelenben, sem a jövőben; úgy él, mintha soha nem halna meg, és a

(#35962) net91 válasza Segal (#35960) üzenetére


net91
senior tag

Alternatíve a PMÁK? Éppen most emelték duplájára a visszaváltási büntit.
Szerinted miért?

[ Szerkesztve ]

Az ember feláldozza az egészségét, hogy pénzt keressen. Aztán feláldozza a pénzét, hogy visszaszerezze az egészségét. És mivel olyan izgatott a jövőjével kapcsolatban, hogy elfelejti élvezni a jelent; az eredmény az, hogy nem él sem a jelenben, sem a jövőben; úgy él, mintha soha nem halna meg, és a

(#35963) Segal válasza net91 (#35962) üzenetére


Segal
veterán

Mert ha parázik az infláció drasztikus elszállásától akkor az infláció követő.

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#35964) A Zéé válasza Segal (#35963) üzenetére


A Zéé
addikt

ha már ennyire parázunk mindentől: hiába követő, ha beüt a komoly gáz, és ennyire elszáll az infláció, akkor elintézik úgyis, hogy ne érje meg kivenni onnan a pénzed, vagy ne kapj annyit, mint amennyi járna.

Just a simple Lineman...

(#35965) zharkanyi válasza Segal (#35963) üzenetére


zharkanyi
tag

Na ja. Követi, de egy évvel lemaradva. (Van PMÁP-om, eddig negatív reálhozammal, mert felfelé araszol az infláció.)

Amúgy az államnak nem kerül semmibe az infláció miatt megugró kamatbázis, hisz minden más állampapírnak is le kell követnie az inflációt. Ez az állam részéről nem kockázat, sőt PMÁP-on is nyer, mert az első évben még az alacsony infáció alapján megállapított kamatbázis alapján fizet, miközben az infláció már rég felette van.

(#35966) #95561216


#95561216
törölt tag

Nem értem ezt az elinflálás mániát. 68% vagy 72%-on van az államadósság, hirtelen nem is tudom, de mindkettő teljesen vállalható szint, és a jelenlegi pálya alapján ez tovább fog csökkeni. Nem akarnak eurót, hogy siessenek a 60%-hoz, az átlagembert nem érdekli az adósság szintje, max annyi, hogy év végén meghallgatja a híradóban, hogy csökkent-e. Ellenben az inflációt megérzi. Őket pedig az érdekli, hogy négy évente behúzod-e az x-et. Semmi értelme nem lenne inflációt gerjeszteni se az államadósság, se más miatt. Az euró árfolyamán is felesleges lovagolni, 10 év átlagában hozza a 2-2.5%-os gyengülést, most ért oda, hogy ezzel döntögeti a korábbi csúcsokat. Tessék hozzászokni, ha nem lesznek nagyobb kilengések, akkor minden évben csúcsot fog dönteni, na bumm.

(#35967) Mercutio_ válasza #95561216 (#35966) üzenetére


Mercutio_
félisten

Adósság szerintem csak a GDP-hez képest csökken, abszolút értékben nő...

+ Ha az utóbbi 5 évben - amikor ezerrel pörgött a gazdaság - is csak romlani tudott a forint, akkor a várható lassulás/visszaesés alatt ezt milyen tempóban fogja folytatni...?

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#35968) buherton válasza #95561216 (#35966) üzenetére


buherton
őstag

Az inflációt szerintem pont nem érzik az emberek. Ez olyan, mint a lassú vízben fővő rák. Csak akkor veszik észre, amikor már durván ekértéktelenedett a fizetésük.

A kormánynak szerencsére nem célja az euró bevezetése és csak remélem, hogy az államadósság csökkentése igazi cél.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#35969) Ijk válasza zharkanyi (#35956) üzenetére


Ijk
nagyúr

Miért is kell félni az inflációtól?
MÁP+ ba nem teszek tízmilliókat és rövidebb távon teszem bele a pénzt. Ha itt 20% lesz az infláció megint pont nem az a másfél-két millióm lesz a fő gondom MÁP+-ban. A MÁP pedig inflációkövető, ezzel azért sokat nem lehet trükközni.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#35970) Oppenheimer


Oppenheimer
veterán

Eurót nem szabad bevezetni amíg az intézményrendszerünk, és ide mindent beleértve, nincs nyugat európai szinten. Ugyanis az tenné lehetővé a hosszútávú felzárkózást a fejlett világba és védene meg a leszakadástól.

Mivel ennek közelében nem járunk ezért ha bevezetnénk az eurót, a versenyképtelen kis országunk hosszú távon szenvedne a neki túl erős eurótól. Elkezdődne a leszakadás, mint Olaszországban történik mióta euró van, vagy mint Görögországgal történt. Portugáliát sem hiszem hogy valaha a fejlett országok között fogjuk látni.

Olaszok is addig voltak versenyképesek, míg volt lírájuk, és tudták folyamatosan leértékelni német frankkal, USD-vel szemben. Magyar recept ugyan ez. Intézményrendszer és a humán fejlettség itthon nem teszi lehetővé hogy fejlett ország legyünk, fejlett ország devizáját átvenni öngyilkosság.
És ezért van predesztinálva a folyamatos forintgyengülés, nem azért mert államadósságot akarnak csökkenteni.

Ezért nagyon jó az MNB kritériumrendszere az euróbevezetéshez. Ha annak megfelelnénk, fejlett ország lennénk. Ha az MNB akárhányszáz pontját megvalósítaná a kormány az intézményrendszer is közelebb kerülnek egy fejlett országéhoz.

[ Szerkesztve ]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#35971) Dare2Live válasza buherton (#35968) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

"Csak akkor veszik észre, amikor már durván ekértéktelenedett a fizetésük.

A kormánynak szerencsére nem célja az euró bevezetése"

:C Mert ha az eurot bevezetné nem tudná azt/fizetést elinflálni.
Kormánynak ez nem tudom szerencse/nem de átlagpogár zsebéből szépen kihuzzák a lóvét.

"A kormánynak szerencsére nem célja az euró bevezetése és csak remélem, hogy az államadósság csökkentése igazi cél."

A kettő nem mehet egyszerre?
Nem mellesleg szerintem kormányunk legföbb célja minden vagyont legyen az magán vagy állami magán F*esz haverok magán vagyonnává konvertálni és ebből az egészből a legtöbb pénzt kihozni. És ezt hosszú távon szisztematikusan. Önkormányzatok eladják 500misiért Mészárosnak aki kap rá következő hónapban 5milliárd ft vissza nem térítendő támogatást. Flawless.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#35972) Oppenheimer válasza Ijk (#35969) üzenetére


Oppenheimer
veterán

"A MÁP pedig inflációkövető, ezzel azért sokat nem lehet trükközni."

PMÁP a neve

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#35973) atee_13 válasza Ijk (#35969) üzenetére


atee_13
őstag

A kérdés az, hogy az infláció a való életben lesz 20% vagy a KSH szerint? Mert nem ugyan az. Én pl biztosra mondom neked, hogy a zab 10-15% körül drágult fél év alatt a csirkemell filé és csirkemell sonkák 15%, Puffasztott rizs 20%, tonhal olívában több mint 20%, a lakásárakat már meg sem merem nézni és ez kb fél év alatt erre az időre a KSH 3-4% körülire tette az inflációt nekem kb 15% nagyobb az infláció mint a hivatalos így sokra nem megy az ember az inflációkövetővel.

(#35974) Kobe válasza atee_13 (#35973) üzenetére


Kobe
veterán

Lakas kezkozeli pelda errol a hetrol:*pont 1 eve elkeszult, bekoltozott ujepitesu lakas, eredetileg 27M es aron, +2-3M a kocsibeallok, tarolok
Ismeros 1 ev utan hirdeti 43M +5-6M tarolokra, beallokra
En ezen csak rohogni tudok :D

(#35975) atee_13 válasza Kobe (#35974) üzenetére


atee_13
őstag

Kisvárosban élek nemrég sikerült vennem egyet az aktuális árakhoz képest reális áron (de ha azt nézzük, hol lakom és mit nyújt szerintem bőven drága), de régóta nézegettem 1 év távlatában 20% alatt nem állt meg az emelkedés és azóta jött be a falusi CSOK meg ingyen 10 milla, már csak kíváncsiságból sem akarom tudni mennyiért mennek mostanság mert csak felidegesítene, pedig ahol élek nem valami Kánaán ám és itt tetőzik minden az osztogatás eredménye. Nincs 3 gyerekem 10 milláért nem is akarom bevállalni és így nem tudok/tudtam semmi kedvezményt igénybe venni, meg nem is akartam egy életre eladósodni jelenlegi kormánynak, de az árak kivétel nélkül bekerültek minden eladó ingatlanba.

(#35976) Dare2Live válasza Oppenheimer (#35970) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

1.1 EURUSDnél azért nehéz erősről beszélni. Nem mellesleg szerintem te összekevered. Nem az számít, hogy "intézményrendszerünk, és ide mindent beleértbe, nincs nyugat európai szinten". Olaszország gazdasága/intézményrendszere igencsak fejlett volt euro csatlakozás elött. A problémát a lokál politika okozta aki midig úgy javította Olaszo versenyképességét amikor baj volt, hogy gyengítette a lírát. Leértékelve evvel az Olasz fizetéseket/megtakarításokat.
Ez amúgy euro bevezetése elött már nagyon csúnyán visszaütött, gondokat okozott. Mivel mindig ez ment tömegek, mindig, nagy mennyiségben vittek át mindent euroba/északon chfbe. Többek közt az olasz politikai vezetés azért volt euro párti, mert minden tőke már lakosság szinten is menekült Olaszoktól.

Nem véletlenül, tök jogosan rendszeresen előkerülő téma az EURoban való metakarítás ebben a forumban is... Jövőre EUs pénzek elfogynak, export/import szuficit elfogy... nagyon erős nyomás lesz a forinton. Nem lepne meg ha vmi hasonló mint ami Olaszoknál nálunk is kialakulna.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#35977) Dare2Live válasza atee_13 (#35973) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

1.5éve vettünk egy panelt jól menő, sok munka megyeszékhelyen 17ért.
Egy hónapja kettővel felettünk hirdettek egyet 23ért. Kicsit lelakottabban. Mondom ez hülye ennyiért 23ért nem megy el soha. Én voltam hülye 1hét!!! alatt eladták. 6millió ftvel, 35%al drágult 1.5év alatt.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#35978) Kobe válasza atee_13 (#35975) üzenetére


Kobe
veterán

Jon az apaly, nemsokara kiderul kin nincs furdonadrag.
Valahogy nem erzem tul szerencses kombinacioban azt a ket hirt egymas mellett olvasni, hogy az egyik oldalon reg vorosben a leggontosabb valsag indikatorok, masik oldalon meg iszonyatosan gyorsan adosodik a magyar, es erre meg buszke is az MNB

(#35979) Oppenheimer válasza Dare2Live (#35976) üzenetére


Oppenheimer
veterán

"1.1 EURUSDnél azért nehéz erősről beszélni."

Dél európaiaknak túl erős. Jóval gyengébb kéne.

"Olaszország gazdasága/intézményrendszere igencsak fejlett volt euro csatlakozás elött."

Egyáltalán nem volt, leírtam hogy a líragyengítéssel maradtak versenyképesek.

"A problémát a lokál politika okozta aki midig úgy javította Olaszo versenyképességét amikor baj volt, hogy gyengítette a lírát."

Nem pontosan ezt mondom? Nem volt más lehetősége a politikának, mert az intézményrendszer, a humán minőség, rendezettlenségük nem tette lehetővé máshogy. Sosem voltak igazán fejlett szinten. Balkáni mentalitásuak.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#35980) atee_13 válasza Kobe (#35978) üzenetére


atee_13
őstag

Én azon a meglátáson vagyok, hogy itt nagyon nem kóser sok minden, ahhoz még nyápic voltam, hogy kiköltözzek, de bármikor jöhet olyan amihez úgy döntök, hogy már nem tudok asszisztálni. Eleinte azt gyanítottam, hogy ez a sok ingyen pénz sok-sok évre idekötősdi csak arra kell nekik, hogy statisztikákban jók legyenek (ne nem mintha a statisztika trükközéstől megriadnának) és hogy legyen akit tudnak nyüstölni 10-20 év múlva is, de mostmár van egy olyan gyanúm (konkrétum nélkül), hogy ez lesz a legkisebb rossz a történetben. Értem ezt mind anyagilag mind társadalmilag. És halkan megjegyezném, hogy ha pl a "királyi" hírcsárdákban nem szólnak a válságról az itt élők zöme el fogja hinni, hogy nincs itt baj vagy csak valami mumus támadgat minket.

(#35981) Ijk válasza atee_13 (#35980) üzenetére


Ijk
nagyúr

Milyen ingyenpénz?
A hitel nem ingyenpénz, ha a CSOK és babaváróból kivehető pár millióra gondolsz amiből majd az ingatlanos megy el nyaralni, annak a többszörösét fogod adóként befizetni, nem 20 de inkább 5 év alatt.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#35982) Mercutio_ válasza Oppenheimer (#35979) üzenetére


Mercutio_
félisten

Észak-Olasz messze fejlettebb, simán nyugat-EU szint mind infrastruktúra, mind termelékenység és egyéb mutatókban. Nem véletlen, hogy rendszeresen felvetődik a kiválás (bár nyilván inkább populista vágyálom)
A balkánról meg annyit, hogy piszkosul örülnék, ha olyan szinten lenne nálunk a vasút/közút/vízhálózat mint a "balkáni" olaszoknál...

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#35983) atee_13 válasza Ijk (#35981) üzenetére


atee_13
őstag

pl pl
Had ne keresgessek vissza mindent. Arra gondolok mindegy mennyit veszel ki belőle az eladó a hír megjelenésére fel is árazta az ingatlant mindegy, hogy a vevő felveszi vagy nem veszi.

(#35984) Ijk válasza atee_13 (#35983) üzenetére


Ijk
nagyúr

A hitel nem ingyenpénz még ha kamatmentes is.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#35985) atee_13 válasza Ijk (#35984) üzenetére


atee_13
őstag

jó az " " jel lemaradt sorry

// ezt azért fusd át

[ Szerkesztve ]

(#35986) Ijk válasza atee_13 (#35985) üzenetére


Ijk
nagyúr

Átlagfizetéssel a céged és te együttesen befizettek cirka havi 300 ezret az államkasszába, ketten pároddal már 600 ezret. Ha nem vesszük az inflációt ez 20 év alatt közel 150 millió, mire visszatörlesztetted a kedvezményes hiteleidet. És ha van 3 gyereked akkor kaptál kb. 20 milliót, meg persze nem fizetsz be annyi adót sem. Nyilván sokan átlagfizetés alatt keresnek, sokan szürke pénzt kapnak, asszony kiesik az adófizetésből akár 6 évre, stb, de nem is 20 évig fogsz itt adót fizetni.
Csak azért írtam a nagyságrendeket hogy mennyire "ingyenpénz" ez a te adódból, és akkor vegyük hozzá hogy annyit drágultak az ingatlanok mint az ún. ingyenpénz amit visszavehetsz az állambácsitól, magyarul az sem nálad landol hanem a ingatlanosoknál.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#35987) Mercutio_ válasza Ijk (#35986) üzenetére


Mercutio_
félisten

Egymástól teljesen független dolgokat próbálsz összekapcsolni. Az adódból/járulékaidból egy csomó dologra megy a pénz (+ stadionok és korrupció(
Az az "ingyenpénz" államháztartási oldalon plusz kiadás, és valamiből elő kell teremteni (vagy az államadósságot terhelni)

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#35988) atee_13 válasza Ijk (#35986) üzenetére


atee_13
őstag

Szerintem te "elbeszélsz mellettem" .

Én tisztában vagyok azzal, hogy mi a következménye a 10 millának, de Gipsz Jakab nincs és felveszi úgy gondolja milyen jó. Sok a Gipsz Jakab ezért Rozi Néni aki eladja mindenkit Gipsz Jakabnak néz ezért én atee_13 :D ár+Gipsz Jakab adalék pénzért kapom meg az ingatlant.
Csak ott lifeg az a Gipsz Jakab adalék, akkor is, ha új lakásnál az építtető egyből beárazza meg akkor is ha Rozi Néni teszi rá.

Ha lett volna népszavazás a leges legelején a CSOK és társairól én büdös nagy NEM -el szavaztam, volna.

És egy másik:

"Átlagfizetéssel"... melyikkel? Mert a KSH ha jól rémlik bruttó 360 al számol a Medián meg 166 nem aprócska különbség. Ezt csak az inflációhoz visszakanyarodva tenném oda, hogy mennyit ér a hivatalos inflációkövető állampapír, nem mindegy ki dönt mint pl az átlagfizetésnél.

[ Szerkesztve ]

(#35989) Ijk válasza Mercutio_ (#35987) üzenetére


Ijk
nagyúr

Nézőpont kérdése, amíg adózok addig nincs olyan hogy állami ingyenpénz. Vagy kevesebb adót fizetsz be támogatás miatt vagy megkapod az "ingyenpénzt" de azt is a te adódból fogják megfinanszírozni. Nyilván itt több lesz a finanszírozó mint aki hozzá is jut.
Az államnak már rég ki kellett volna szállni ezekből. Akárhányszor adott valamire támogatást pontosan annyival növekedtek is az árak. CSOK helyett bérlakásprogram nem nyomta volna fel az árakat, más kérdés hogy ott mennyit mutyiztak volna el.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#35990) Mercutio_ válasza Ijk (#35989) üzenetére


Mercutio_
félisten

Értem én az "adót fizetek, tehát jár nekem a........" mantrát, de attól még ez kontraproduktív "ingyengpénz".

Konkrétan a tábortüzet benzinnel oltjuk hasonlít illik rá leginkább ;]

atee_13: Költségvetést érintő kérdésben nem írható ki népszavazás úgy emlékszem, pluszbónusz: egy népszavazásnál az akar-e ön 1 gyerek vállalása esetén X, 2 esetén X+Y, 3 esetén X+Y+Z összegű támogatást kapni kérdésre szerinted hányan húznák be a NEM-et? :DDD

[ Szerkesztve ]

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#35991) Kobe


Kobe
veterán

[link]

Egyreszt elszomorito, hogy ez az altalanos, masreszt valaki vezesse mar le nekem papiron, europa kozepen hol, milyen folyamatok eredmenyekepp dragulhat valami 40%al 1 ev alatt?
Argentinaban, venezuelaban, 11000% inflacio mellett OK, de EU ban?

(#35992) Ijk válasza Kobe (#35991) üzenetére


Ijk
nagyúr

Két dolog van.
Egyik a tömeges migráció a nagyvárosokba munkalehetőség miatt.
Másik maga az emberi hülyeség. CSOK miatt van egyfajta hisztéria hogy gyorsan meg kell "lopni" az államot az ingyenpézzel mert ki tudja meddig adják. Természetesen mivel ezzel hirtelen seggberúgták a kereslet-kínálat egyensúlyt így be is ütött ez a mértékű áremelkedés. Az első csokosok valóban jól ártak, most meg akinek van egy kis esze megnézi hogy ha kap is az államtól 15 milliót, biztos jól jár vele amikor az ingatlan 2 éve 25 millióval colt olcsóbb?

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#35993) atee_13 válasza Mercutio_ (#35990) üzenetére


atee_13
őstag

én csak arra gondoltam, hogy ha megkérdezték volna a véleményem, megint lehagytam az " " et, most a népszavazásról :D

(#35994) Dare2Live válasza Oppenheimer (#35979) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

"Dél európaiaknak túl erős."

A probléma ott sem legyen azok Görögök, Spanyolok vagy Portugálok az erős euro. Ennél messze sokrétübb a probléma és a mindig leértékeljük a valutánk max elfedi azt, hogy 50évesen a fodrász elmegy nyugdíjba, senki nem fizet adót problémát avval, hogy mindig mindenkit "kirabol" a leértékeléssel.
Aminek meg egyenes következménye az, hogy minenki átváltja a fizuját, megtakarításait és durva kamatok kell államnak... adni ahoz pénz ne menjen el... ennek megent az a következménye, hogy mindenki fizeti az állam hülyeségét.

"Egyáltalán nem volt..."

Maga a gazdaság/intézményrendszer főleg ÉOlaszban elképesztően fejlett volt/van. ÉOlasz szerintem top3-4 legfejlettebb régióban benne van EUban, mész pályán és gyár és gyár és város és gyár és gyár és infrastuktúra és gyár.... mindez 300+kmen keresztül.

"Nem volt más lehetősége a politikának, mert az intézményrendszer, a humán minőség..."

Az intézményrendszer fejlett. Infrastuktúra fejlett. Durva EU egyik legdurvább ipara és ezt üzemeltető "humán minőség"...
az egészet a politika b*ta el avval, hogy mindig ment a populizmus a ki igér többet, amikor meg a gazdaság nem bírja el akkor jön a leértékelés az infla mindenki kirablása. Na ez az amit nem lehet megtenni onnan, hogy van EUR.

"Sosem voltak igazán fejlett szinten."

Jelenleg az Olasz GDP/fő Dél Korea és Japán közt van félúton. Ha ez nem fejlett szint akkor mi az?
bár itt off de az Olasz GDP a 8. legmagasabb a világon.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#35995) buherton válasza Ijk (#35992) üzenetére


buherton
őstag

A CSOK csak felgyorsította a drágulást. Miért lenne ilyen magas az árfolyam, ha az emberek nem tudnák ezt megfizetni? Nincs ennyi 3 gyerekes család.

Másik lakást majd, akkor veszünk, amikor ez az őrület (CSOK, babaváróhitel, olcsó hitelek) kidurran. Addig is pályázunk a babaváróra és parkoltatjuk azt a pénzt.

Budapesti 3 szobás panel ért 23 milliót, amikor megvettük 2016-ban. Most 50 millió környékén van, már ha van. Ugyanis ezek a panelek szinte kézről-kézre járnak.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#35996) Dare2Live válasza Kobe (#35991) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

"A projekt érdekessége, hogy ha összehasonlítjuk a tavaly őszi és az idei kínálati árakat az adott lakásoknál ebben a projektben, bizony 20 millióval magasabb árakkal fogjuk szembe találni magunkat. "

Lassan behozzuk/behoztuk az Osztrák/Német árakat... csak arra 2.5-4* magasabbak a fizuk.

Néztem Wörtherseenel/Klagenfurt házat 150-200K EUR. Annyiből BPn max panlet kapsz. :Y

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#35997) Dare2Live válasza Ijk (#35992) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

sztem a CSOK ennyit nem indokol.

Mi össz három projektet néztünk meg. Ami nekem ütött, hogy a lakások 90-98%+ KPs volt. Semmi hitel vagy CSOK. Volt ahol még szerződésük se volt arra, ha vki hitellel/csokal akarta, kérdeztem mért: Ilyen vásárlójuk nincs.

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#35998) Kobe válasza Ijk (#35992) üzenetére


Kobe
veterán

ez mind bullshit
van, létező jelenség, mindegyik, de messze nem olyan hatásfokkal mint amennyivel hivatkoznak rá

Ez egy létező, futó, sőr már majdnem befejezett projekt, konkrétran a szomszédunkban, ismerem a történetét, látom a készültségi fokát nap mint nap

A 40% drágulást matemaitikailg nem tudják levezetni, mert ha le tudnák, akkor az egy hiperinflációs államcsőd közeli helyzetet írna le Mo-ról, ahol hetente / naponta nő a szakmunkás bére és nincs anyag, vagy hetente drágul az is
Egyrészt az alapanyag árak az utóbbi időben konszolidálódnak, a projekt nem állt le egy napra sem betonhiány miatt, a szakmunkásoknak meg évente nő 10%-kal nő a bére, akkor nehéz azzal eladni a 40% emelést

itt szimplán arról van szó, hogy kezd kibontakozni egy újabb hitelválság: 2007-2008-ban a bankok voltak a nagy barátok, így a svájci frank hitelek felett nem volt kontroll, tolták is agyba főbe, most éppen az építőipar van NER kezekben, és a bankok a csúnya kapitalisták, így indirekte tolják a lakosságra a csokot, babavárót, lassan már arra is 10 millát adnak ha valakienk van ép fogsora.
Csak közben irgalmatlanul adósodik el a lakosság (júliusban több volt a személyi hitel mint a lakáshitel, bár ebben a babavárónak is volt kiszorító hatás,a pár hónap trendje alatt meglátjuk), kúszik fel az infláció és lassult / megállt a bérnövekedés üteme.
Ebből szerintem kiábrándító lesz felébredni, amikor rájönnek a válságban páran hogy a munkájuk nem annyira piac-biztos hogy a bruttó 10-15% bérnövekedésre +60-100%-kal több hitelt vegyen fel

A másik opció egy irgalmatlanul túlfűtőtt, magas infláció mellett pumpált mesterséges bérnövekedés, amiből megint nem lesz sok érezhető, hiába több a fizu ha 2000 HUF a fehérrépa kilója....

tökéletes példa a piacra a népligeti csarnok: az első ajánlatok 160 Mrd-ról szóltak, és mit ad isten kiderült, 78Mrd-ból is meg lehet csinálni NER-es cégeknek rentabilis módon. Ha kihozzák a csokosok 78 mrdból, az kb azt jelenti, piaci körülmények között 50 mrd-ból is meg lehet csinálni, ezt tudjuk....
Ugyanez megy a lakásoknál is, ugyanilyen arányokkal (ha 1M a négyzetméterár, akkor 500-ból emgvan, építettőknél bevett szokás hogyúgy számoljanak a teljes projekt 50-de max 60%-nál már meg legyen a tervezett hasznuk, az efeletti csak talált pénz), csak hát egyszeri vevőnek nincs lehetősége tendert kiirni

[ Szerkesztve ]

(#35999) Nerd válasza Kobe (#35998) üzenetére


Nerd
aktív tag

Nem kell itt parazni senkinek aki csokot, babavarot vesz fel. Ha jon a valsag es nem birjak fizetni, majd kapnak halasztast, megmentik az adonkbol oket... az x-et meg benyomjak... :(

(#36000) attiati válasza Kobe (#35998) üzenetére


attiati
veterán

Amíg megy le a hozam, addig megy fel az ár.
Nem érhető el minden szereplő számára a map+, így megy a hozam vadászat.
Közben a 10 éves olasz hozam történelmi mélyponton (0,8%). Historikusan nem átlagos árazású piacon vagyunk, az tuti.
És ez a mondat csak egy tény, de sokra nem mész vele.
Elég sok eszközosztályra lehetne keresni mostanában a logikát.

A fejlesztőnek van a birtokában valami, aminek felment az ára. Különösebben indokolnia sem kell, hogy miért emel (a már aláírt vevőknek is).
Inkább az a szomorú, hogy ennyi jogi kiskaput hagynak a szerződésekben és a vevők meg aláírták.
És a fejlesztő innentől bármit megtehet egy őrült piacon.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.