Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#35801) CsodaPOK válasza KIA Ceed (#35785) üzenetére


CsodaPOK
senior tag

https://webkincstar.allamkincstar.gov.hu
Bejelentkezel, kártyával vásárolsz, mint egy webshopban. Ingyenes.

ÖNYP-vel nekem az a bajom, hogy 10 évig ott kell tartsd a pénzed, ha törik, ha szakad. Most lehet, hogy éppen jól megy, de tavaly az enyém pl kemény 0,1%-ot termelt... Cég fizeti a nagy részét, ezért van, de amint letelt a 10 év, már veszem is ki.

(#35802) mgoogyi válasza #95561216 (#35798) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Ez tök igaz.
Én ennek tudatában tartok nyesz-en bux etf-et, ha esetleg 10 év múlva 3 másik cég adja a többséget, akkor se kelljen csinálnom semmit. Illetve így az osztalék visszaforgatásával sem kell foglalkoznom.
Nagy a kényelem ára.

Viszont s&p 500-nál ennek semmi értelme, annyira olcsók hozzá az etf-ek.

(#35803) vnorbi válasza #95561216 (#35798) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Viszont az ETF-ek az indexben bekövetkező változások lekövetését lehet, hogy hatékonyabban és olcsóbban el tudják végezni (nem a BUX-ra gondolok). Már ha ez cél. Ha egyedi részvényekben utaznék, valószínűleg nem az indexet akarnám másolni, és valószínűleg maradnék az elképzelésemnél a folyamatos átsúlyozások helyett (bár ez amúgy valamennyire automatikus ahogyan az árfolyamváltozásokkal együtt a súly is változik).

(#35804) #95561216 válasza vnorbi (#35803) üzenetére


#95561216
törölt tag

"Viszont az ETF-ek az indexben bekövetkező változások lekövetését lehet, hogy hatékonyabban és olcsóbban el tudják végezni"

Épp hogy nem, majd megkeresem a cikket, abban az volt az egyik hátránya szerinte az ETF-nek, hogy az átsúlyozásokat rendszerint hetekkel előre bejelentik, ezért az egyedi részvénykereskedők előre felnyomják az új vagy növekvő súlyú részvény árát (vagy csökkenőnék fordítva), az ETF viszont csak a tényleges indexbe kerülés után, rosszabb áron lép. Ugye ez nincs benne a pár ezrelékes kezelői díjban, de ez is egy ETF tartásának költsége, valamint az, hogy hiába veszel x-ért etf-et, abból nem mind lesz részvény. Ráadásul 500 vs 27 részvény esetén az ETF sokkal többet fog átsúlyozni, és bukni ezen.

"Ha egyedi részvényekben utaznék, valószínűleg nem az indexet akarnám másolni"

Ne keverd az eszközt a céllal. Vagy meg akarod verni a piacot, és ezért egyedi részvényeket veszel, vagy le akarod követni a piacot, és ezért indexet. Utóbbira az ETF egyik alternatívája, hogy összeállítod a saját "elég jó" kosarad.

Nem erre a cikkre gondoltam, de nagyon nem találom azt, és kb ebben is hasonló van, csak az analízis hiányzik, hogy mennyire jól követi le a kiválasztott 27 részvény az sp500-at.

(#35805) vnorbi válasza #95561216 (#35804) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Köszi a cikket, megvilágít olyan tényezőket, amiket te is írsz, és amiket én nem vettem számításba eddig.

(#35806) AcCEsS válasza CsodaPOK (#35801) üzenetére


AcCEsS
senior tag

A MÁP+ jegyzése és bankkártyás kiegyenlítése után mennyi idő míg megjelenik a *Kincstár felület Áttekintés (Portfólió) oldalán? A jegyzési időszak letelte vagy a pénzügyi teljesítés napja után?

[ Szerkesztve ]

AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)

(#35807) Stanlee válasza AcCEsS (#35806) üzenetére


Stanlee
őstag

Altalaban kovetkezo het hetfo vagy kedd. Trehat ha ezen a heten jegyzel es ki is fizeted, akkor jovo het eleje.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#35808) AcCEsS válasza Stanlee (#35807) üzenetére


AcCEsS
senior tag

Köszönöm! :R

AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)

(#35809) CsodaPOK válasza AcCEsS (#35806) üzenetére


CsodaPOK
senior tag

Jegyzési idő után. Asszem amikor összekattintgatod a jegyzést, mintha ki is írná a pontos dátumot.

[ Szerkesztve ]

(#35810) Dare2Live válasza Ijk (#35765) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

10+éve még eljátszható volt most nem tudom.
De egy egyenes ági családi felújításra is ellehet lőni.

Babavárónak nem feltétele semmi ilyen. kb Kor a feltétele csak.

@Lex Icon:
Én anno kb 10%ra számoltam ki 5évesnél.

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#35811) Ijk válasza Dare2Live (#35810) üzenetére


Ijk
nagyúr

A lényeg ha nem tudom felhasználni, akkor 2 év múlva ott parkol 3,2 millió 0,1% kamattal. Ha kiveszem és átteszem állampapírba a jelenlegi, 1,4 milliót 5 évre, majd a jövő és az utáni évben 480 ezret 4 ill. 3 évre , akkor 5 év múlva lenne kb 3 millióm, szemben a 2 év múlva 3,2-vel, viszont utóbbit jó eséllyel nem tudom felhasználni.
Ha 7 éven belül tudnék új ingatlant venni, akkor jobban járok a lakástakarékkal, utána kezdene előnybe kerülni az állampapír, viszont 7. évben körülbelül egyenló lenne és az állampapírt bármire felhasználhatom.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#35812) Lex Icon válasza Dare2Live (#35810) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Én anno kb 10%ra számoltam ki 5évesnél.

Nyugdíjpénztárnál nem 5 évre rakod be.

(#35813) Szmeby válasza KIA Ceed (#35799) üzenetére


Szmeby
tag

Igen, működik MÁP+-szal is. A fizetés módja nem függ a vásárolandó termék fajtájától.

(#35814) Patrol


Patrol
tag

Azt kell mondjam zseniális amit a kormány az állampapírokkal megvalósított.
És a nagy kamat reményében a lakosság sikeresen finanszírozza is az államadósságot.
Az egész konstrukció akkor lenne még zseniálisabb, ha a lakosság befektetett pénzét nemes egyszerűséggel nem fizetné vissza. Láttunk már rá példát, lehet menni az utcára, ettől még nem lesz kifizetve.
Ebből rögtön adódik is a kérdésem, hogy valakinek kifizette már az állam 1-3-5 év után kamatostul a befektetett pénzét? Vagy csak mindenki pakolgatja befele, de még nincs tapasztalat a kifizetésekkel kapcsolatban.

(#35815) Ixion77 válasza Patrol (#35814) üzenetére


Ixion77
őstag

Természetesen igen, kifizette.
Mindazonáltal ez nem dönti meg a piramisjátékos összeesküvés-elméletedet, mert a korai beszállókat ott is kifizetik.

Saját vélemény: Ez egy dilettáns fantazmagóriája. Amikor az államkötvények nem lesznek visszafizetve akkor már kisebb gondod is nagyobb lesz annál.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#35816) Ijk válasza Patrol (#35814) üzenetére


Ijk
nagyúr

Gondolom itt államcsőd lehet a probléma, de egy állam, még a magyar is kisebb eséllyel csődöl be mint bármelyik multinacionális vállalat a világon.
Pakolják befelé a pénzt, mert valahova be kell rakni a megtakarításokat hogy ne inflálódjanak el. Ha tudsz mondani biztonságosabb, legalább inflációval megegyező kamatú megoldást, már szaladok is betenni a kis megtakarításaimat.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#35817) atee_13 válasza Ixion77 (#35815) üzenetére


atee_13
őstag

Mondjuk kíváncsi vagyok mit mondtál volna a mny lenyúlás előtti hetekben hónapokban...

Saját véleményem, hogy ezt : Ez egy dilettáns fantazmagóriája. Amikor a magán nyugdíjak nem lesznek visszafizetve akkor már kisebb gondod is nagyobb lesz annál.

Mindazonáltal nem kell, hogy ne fizesse ki elég ha elinflálja a forintot mert a KSH mostani 3-4% inflációja is eléggé meseszagú. 6% nál nagyobb infációt kell produkálni és máris habzsi dőzsi van neki (mondjuk én ha a saját kosaramat nézem bőven túl van a 6%-on)

(#35818) Patrol


Patrol
tag

Teoretikusan, vitaindítónak szántam. Én is pakolgatom befelé, én sem tudok jelenleg ennél jobbat.

(#35819) Ixion77 válasza atee_13 (#35817) üzenetére


Ixion77
őstag

Nem azt mondtam volna. Mint ahogy a Questorra sem, amit szintén előszeretettel hasonlítgatnak ehhez. Csak gyakorlatilag semmi közük egymáshoz. A csirkének is két lába van, meg az embernek is, az előbbit mégsem hívod be állásinterjúra.
Nem mondom hogy az MNyP ügy nem volt sikamlós. Az volt, engem is mélységesen felháborított ami történt. A jogbizonytalanság megteremtésének egy lényeges lépése volt. Mindazonáltal egy országon belüli speciális kedvezmény volt, aminek semmi köze a nemzetközi pénzügyekhez. Az állampapír viszont egy interkontinentálisan ismert, szabályzott rendszerű pénzügyi eszköz.
El lehet inflálni? Simán. Van gyakorlatunk is benne: pont Mo.n adták ki a valaha létezett legnagyobb címletű bankjegyeket.
Jöhet államcsőd? Persze. Vannak országok akik sportot űznek belőle. Hülyeségért meg nekünk se kell a szomszédba mennünk...
De hogy ne fizessék vissza, mert csak? Az nem fog megtörténni.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#35820) atee_13 válasza Ixion77 (#35819) üzenetére


atee_13
őstag

Hát nem tudom nekem nagyon hasonló a "tünet". Beterelnek mindenkit egy "helyre". Ott is így kezdődött úgy kommunikáltak, hogy azt érezd nem lesz jó semmilyen más választás, itt megint ezt érzem, már-már részvény hozamokkal kecsegtet.

Mindazonáltal én inkább az elinflálást látom bekövetkezhetőnek, ám ha egyszerűen csak trükköznek valamit és nem fizetik vissza azért nem fogok pislogni mint hal a szatyorban, hogy hűűű ezt nem gondoltam volna.

Questort 2.0 át megcsinálta a "matolcsi" bank minden felügyelőszervvel a "nyakán" én ma itt más semmin sem lepődnék meg.

De nyilván majd az idő eldönti mi lesz.

(#35821) Ixion77 válasza atee_13 (#35820) üzenetére


Ixion77
őstag

Jelenlegi állás:
330.4
303.8
298.2

Mint írtam is: simán. Mondjuk PMAP kicsit fájna a kasszának, úgyhogy inkább meghamisított elinflálás.

Az én tippem viszont az hogy más, ennél rosszabb fog bekövetkezni a közeljövőben. Nem az, hogy megtagadják az állampapírok visszafizetését. Az túl egyszerű, túl szabályozott, túl kiszámítható. A meglepetések és balesetek mindig onnan érkeznek, ahonnan senki sem várja...

(#35822) Ijk: PMÁP aránya töredéke az össz. adósságnak, ráadásul átlag másfél éves lemaradásban van. Tehát egy exponenciális gyorsulás esetén alig ér valamit.

[ Szerkesztve ]

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#35822) Ijk válasza atee_13 (#35820) üzenetére


Ijk
nagyúr

Hogy lehet elinflálni, amikor a prémium állampapír inflációra van biztosítva? :F

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#35823) atee_13 válasza Ijk (#35822) üzenetére


atee_13
őstag

Én úgy tudom, hogy az új állampapír "ami most a csapból is folyik" nem infláció követő.

Az infláció követőt meg kb úgy, hogy a valós és a közölt infláció köszönő viszonyban sincs egymással.

(#35824) Ijk válasza atee_13 (#35823) üzenetére


Ijk
nagyúr

Nem a pluszról beszéltem hanem a sima prémiumról, az inflációkövető.
Rövidebb távon szerintem a pluszba érdemes tenni, hosszabb távon inkább az inflációkövetőbe tennék.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#35825) Kobe válasza Ijk (#35822) üzenetére


Kobe
veterán

Az inflacio fogalmilag a penz vasarloerejenek csokkenese.
Vagyis pl 1M forintert mit kapsz ma es mit kapsz 10 ev mulva. Szoktak lenni ilyen latvanyos chartok ami osszehasonlitja, hogy 1990ben 1000USD fizu mennyit erne ma, stb, es valahogy ha melyebben utananezel mindig az jon ki hogy a "mennyit erne ma" az valahogy sokszor alacsonyabb mintha a baziserteket evrol evre a hivatalos inflacioval korrigalnad

Itt is valami ilyesmi lehet szerintem, az allampapirt a KSH altal hivatalosnak tekintett ibflacios ratahoz kotik (amelyiket meg, ugye), viszont a penzromlas uteme tenylegesen nagyobb, igy meg mindig ok jarnak jobban a velsoleg finanszirozott adossagbol

(#35826) Ijk válasza Kobe (#35825) üzenetére


Ijk
nagyúr

Mindenesetre ha nő az infláció a "behazudott" értéknek is növekednie kell, még ha nem is éri el a valóst.
Most pl. lehet azt mondani hogy ha valaki lakáscélú megtakarításra vett állampapírt 6 éve, az hajára kenheti a 3-4% inflációt évente, amikor ingatlanárak több mint duplájára nőttek.
Meggazdagodni nem állampapírból kell, itt arról van szó ha pár milliós megtakarítást biztonságban akarsz parkoltatni, akkor nem nagyon van szerintem jobb megoldás.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#35827) Ixion77 válasza Kobe (#35825) üzenetére


Ixion77
őstag

A második bekezdéssel egyetértek, az elsőn kicsit pontosítanék:
Az infláció az én ismereteim szerint azt mutatja meg, hogy ugyanazt mennyivel többért kapod meg idén mint korábban. Pontosan ugyanazt. Azt tehát nem veszi figyelembe hogy az átlagos igényszint időközben emelkedett.
Példa: belerakták anno a fekete-fehért tévét, és évekig nézték hogy változik az ára (csökken), függetlenül attól hogy időközben már mindenki színeset akart. Aztán berakták a színeset, de nem a ff lecsökkent árának megfelelően, hanem a színes akkori árának megfelelően. Utána persze évről évre annak is csökkent az ára, folyamatosan csökkentve a kimutatott inflációt. Aztán ugyanez low-res majd high res LCD-vel, és így tovább. Ugyanez minden más egyéb területen (még mezőgazdaságin is - a minőségcsökkenés az inflációt nem érdekli).
Ha ugyanazon a színvonalon akarnál élni mint az infláció számítás bázis évében, és kizárólag azt és olyan arányban vennéd ami az inflációs kosárban van, akkor az érték valós lenne. Viszont a világ fejlődött, a körülötted levők is jobban élnek, ergo te is jobban akarsz. Na ez már nincs benne a mutatóban.

+1: Az infláció csak a hétköznapi költésekre vonatkozik. Nincs benne ingatlanár, részvényár, aranyár, stb. A költések részaránya a bevételeinkben pedig jelentősen esett az elmúlt 50 évben. Az infláció ilyen szempontból elavult mutató, de hozzászoktunk, és manipulációhoz kiváló...

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#35828) Mercutio_ válasza atee_13 (#35820) üzenetére


Mercutio_
félisten

Ne kezdjük újra ezt a manyup-hitvitát* :N , 2-3 havonta felbukkan és csak flame lesz belőle:R

Sokkal egyszerűbb - és kevésbé támadható - , ha a lejárat előtti visszaváltás büntető %-át megemelik, mint ha átnevezik "békekölcsön"-nek :D

* én se tartom elfogadhatónak ami történt, amit és ahogy kommunikálták és amit azóta műveltek, de itt más a szitu

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#35829) atee_13 válasza Mercutio_ (#35828) üzenetére


atee_13
őstag

Csak azért hoztam fel, mert mindig azt hallom, hogy az állam a garancia az állampapírra, ott is az állam volt a garancia (még ha nem is ugyan az helyzet). Nem akartam hitvitát nyitni csak nekem a jelenlegi állam elég sok minden csak nem garancia.

(#35830) AcCEsS válasza Ijk (#35816) üzenetére


AcCEsS
senior tag

Pontosan ez a problémám nekem is, hiába érzek valamiféle csapdát, nem tudok az állampapíroknál jobbat, illetve nem értek annyira a pénzügyekhez, hogy mernék egyébbel kockázatot vállalni. A mozgatható pénzeimet már áttettem MÁP+-ba, és kb. 1-2 hét múlva ki tudok szállni egy mára előnytelenné váló megtakarításos biztosításból, aminek a hozama a rosszul megválasztott portfólió miatt negatívba fordult. És itt jön(ne) a logikus lépés, nyomjuk mindet MÁP+-ba. De ez már innentől szuper "egylábonállás" lesz - amitől tartok -, főleg, ha az infláció meglódul. A PMÁP meg az esetlegesen elszabaduló inflációhoz képest késik egy évvel, de ha minden kötél szakad, át lehet a MÁP+ portfóliót forgatni PMÁP-ba, a jelenlegi kedvező büntidíjjal számolva. A biztosításból felszabaduló tőke kb. 10m lesz, nem tudom mi mást tehetnék... de ha van valami ötletetek, szívesen venném! :K

[ Szerkesztve ]

AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)

(#35831) #95561216 válasza AcCEsS (#35830) üzenetére


#95561216
törölt tag

Nem igazán van csapda, hiába fizetnek most aránytalanul nagy kamatot a lakossági papírok, a kamatkiadások folyamatosan csökkennek, mert pár éve még a sima papírok is 7-8%-ot fizettek. Magyarán nem arról van szó, hogy extra kiadás az államnak, hanem a lehetőségeknél kevesebbet spórol azért, hogy stabilabb befektetői bázist építsen.

(#35832) #95561216 válasza Ijk (#35826) üzenetére


#95561216
törölt tag

Vegyetek akkor eurós papírt. Annak az inflációját az EKB hazudja, a különbözet a magyarhoz képest meg jó eséllyel lecsapódik az árfolyamban.

(#35833) Dare2Live válasza AcCEsS (#35830) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

infla ellen vmennyire ved a pmap.

persze a ksh infla az kb egy vicc. jelenleg pmap es map is max arra jo hogy nem buksz inflan... kiveve persze ha pl ingatlanra sporolsz mert akkor gigabukas....

ha meg allamba nem teljesen bizol akkor kulfoldi valuta es nem rakod sehova. ahogy forint gyengul meg nem is feltetlen bukas.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#35834) Ijk válasza AcCEsS (#35830) üzenetére


Ijk
nagyúr

Szerintem itt leginkább az a cél hogy ha van megtakarításod amit jelenleg nem tudsz, nem akarsz felhasználni azt elteszed, és minél kisebb értékvesztéssel, minél kisebb kockázattal feltöröd 5-10 éven belül felhasználásra. Erre jelenleg nem nagyon látok jobbat a prémium állampapírnál, rövidebb időre a plusznál. Amúgy is érdemesebb mindkettőben gondolkozni, egy hosszabb távúban (6-10 év) és rövidebb távúban (2-6 év).
Minél nagyobb hozam annál nagyobb kockázat. Ez ilyen pénzpiaci alap dolog. Átlagpolgár összekuporgatott pár milliójából nem fog meggazdagodni még hatalmas hozamból sem, de legalább jelentőset bukhat belőle.
Hosszútávú megtakarítás átlagembernek a nyugdíj, az meg más tészta.

flimo: Jóisten nem számítja ki hogy 5 év múlva euróssal vagy forintossal jössz ki jobban. Ha nagy szerencséd van, akkor pár millióból a másikhoz viszonyítva nyersz pár száz ezret. De inkább pár tízezret. Aprópénz.

[ Szerkesztve ]

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#35835) Dare2Live válasza Ixion77 (#35827) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

uaz a lakas bpn 5eve 60 ert ma 180 ert van kiadva. nem lett jobb felujitva.

szfvar 3szobas 55nm panel. 4eve 50 most 120 ert kiadva.

arak detto bikas park 65+nm panel 5eve 10misi. most nem tudom de tippre 30misi...

fiataloknak ha csak nem toljak be alajuk lakast veszett nehez elindulni. nem tudom ezt ksht mennyire erdelik de fiatalok nem csoda ha lelepnek.

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#35836) Lex Icon


Lex Icon
senior tag

Az állampapírok "államosítása" (már a kifejezés is hülyén hangzik) azért hülyeség, mert a tőke már eleve az államnál van. Tehát legfeljebb a kamatokat tudják elsinkófálni, de annyiért nincs értelme. Aki nem bízik az állampapír visszafizetésben, az tegye a bankba, mert "az a tuti". :N Vagy a párna alá, mert az. :N
Az elmúlt, mondjuk 100 évben hány bank ment csődbe és mennyi állam?
Az államnak több olyan eszköz áll a rendelkezésére, ami megakadályozza az államcsődöt (adók emelése, juttatások csökkentése, pénznyomtatás,...) Plusz az államcsődnek több hónappal előre vannak jelei, amire lépni lehet.
Másrészt mindenkinek célszerű felmérnie a kockázattűrő képességét, persze ismerve, hogy minek mekkora a kockázata. Ha nem megy, érdemes független pénzügyi tanácsadóhoz fordulni. A díja többszörösen megtérül. ;)

(#35837) Kobe válasza Dare2Live (#35835) üzenetére


Kobe
veterán

Bikasparkon lehet meglepodnel. A 40-50nm kozotti panelok mennek 32-33ert, a 65nm mar 40korul

(#35838) AcCEsS válasza Ijk (#35834) üzenetére


AcCEsS
senior tag

Ijk & flimo & Dare2Live, köszönöm a tanácsokat! Erre a pénzre egyelőre nincs szükségem, ezért valahogy én is így gondoltam, vagy 50-50% felosztással, vagy inkább 30/70 körüli arányban PMÁP/MÁP+ befektetéssel... Momentán jobb ötletem nincs, esetleg az arányokon lehet kicsit agyalni.

AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)

(#35839) Dare2Live válasza Kobe (#35837) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

65nm mar 40korul...

:Y

5eve 9.5-12ert mentek. 12 misi volt a full felujitott.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#35840) #24334592 válasza Dare2Live (#35835) üzenetére


#24334592
törölt tag

vidéken ugyanez a falusi csok miatt, igaz abból kezd felébredni a nép mert nem olyan egyszerű egyik oldalnak se

romok mentek 3 éve telekárban 3M körül, most 6-8M és 25km a megyeszékhely... 10M-ig vályog meg bontandó van.

(#35841) Mercutio_ válasza Lex Icon (#35836) üzenetére


Mercutio_
félisten

Hol van a tőke??? :DDD :DDD
Kötvény kibocsátás és pénznyomda között szvsz van némi difi, mielőtt...

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#35842) Lex Icon válasza Mercutio_ (#35841) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Hol van a tőke??? :DDD :DDD

Mikor veszel állampapírt, akkor hova kerül a pénzed?

A pénznyomdás rész meg már egy másik gondolatmenethez tartozik. Próbáld meg értelmezni!

[ Szerkesztve ]

(#35843) htomi85 válasza Mercutio_ (#35841) üzenetére


htomi85
tag

Az állam kötvénykibocsátása egy hitelfelvétel, egy fizetési ígérvény.
Futamidő alatt vannak kamatvágások, ezek picik, most lépjünk túl ezen.
Amikor lejár és esedékes a névérték, két dologból lehet finanszírozni: adóbevételből vagy újabb kötvénykibocsátásból. Bármelyiket is választjuk, a forrás a jövőbe vetett hit. Nomeg adóztatni gazdagokat is lehetne elvileg.

Ezzel szemben ha a jegybank lejegyzi t0 időpontban, azzal gyakorlatilag pénzt nyomtattunk méghozzá azonnal, ami ellen a gazdagokat megvédik a felhalmozott eszközök, a szegények és az gyerekeik pedig állják a számlát.
Nem hiszem hogy ezt ne tudná minden jegybankár, ennek fényében viszont ha a szándékosság egyértelmű, azt nem értem a nép még miért nem kínálta be molotovval ezeket a nagytudásúakat.

Komolyan agyrém, hogy egyesek attöl várják a költekezés beindulását, hogy elszegényítik azokat akiknek költeni kéne.

[ Szerkesztve ]

(#35844) Mercutio_ válasza Lex Icon (#35842) üzenetére


Mercutio_
félisten

Az állampapírok "államosítása" (már a kifejezés is hülyén hangzik) azért hülyeség, mert a tőke már eleve az államnál van. Tehát legfeljebb a kamatokat tudják elsinkófálni

Én erre reagáltam.
Szerinted mi a különbség ha a kamatot és mi ha a jegyzett tőkét nem adja ki ? (a nagyságrenden kívül;])

Igen, tudom, hogy az egy másik bekezdés, csak proaktiv voltam:D ha esetleg az lett volna az érv, hogy kötvény vagy pénznyomda egykutya. Van az a szint, de az már nemjó...

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#35845) attiati válasza htomi85 (#35843) üzenetére


attiati
veterán

Jegybankárok is versenyben vannak egymással.
És a vállalatok / nemzetek is.
Vannak itt nagyobb célok, amihez a most felhalmozott tőke is kevés. Ha ilyen léptékben gondolkodsz, akkor nem csoda, hogy a választók / szegények / Föld áldozatul esnek.

(#35846) htomi85 válasza attiati (#35845) üzenetére


htomi85
tag

Részletezd kérlek mik azok a célok. Konkrétan.
A tőke egy kreált fogalom amivel hierarchiát okoznak a társadalomban. És mivel az eltelt idő a legfontosabb a tőkefelhalmozásban, igazságtalan és evolúcióellenes is.
Amúgy mióta létezik penicillin és atombomba, minden lehetőség adott hogy bármilyen célt legyőzzön az emberiség. 7,7 milliárdan vagyunk a francba is.
Talán nem arra kéne fordítani az erőforrásaink zömét, hogyan lehet elvenni a mások által megtermelt többletet.
Ma csak budapesten ssc-ben robotol többezer színjeles tanuló hogy tudja fizetni az albérletet vagy a hitelt a zsíros tőkéseknek. Ehelyett kutathatnák a rákot is.

(#35847) Dare2Live válasza #24334592 (#35840) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

és kik veszik meg? De tényleg.

én elnéptelenedő falvakat látok... átlagéletkor 60-70, minden második-hamradik-negyedik ház üres/eladó. Van amin évek óta kint az eladó tábla... Fiatalok leléptek oda ahol van munkahely és élet. Városokba vagy külföldre...

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#35848) Lex Icon válasza Mercutio_ (#35844) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Szerinted mi a különbség ha a kamatot és mi ha a jegyzett tőkét nem adja ki ?

Nem értetted. Arról beszélek, hogy míg a mny. esetében a mny. pénztáraktól elszedték a pénzt, tehát tényleges forráshoz jutottak, addig államkötvény esetén a pénz már náluk van így az államosítással nem jutnak új forráshoz. Emiatt célravezetőbb gáz esetére a tényleges bevételek növelése (adók) és/vagy a kiadások csökkentése (pl. szociális ellátás,...) Vagy akár pénznyomtatás, amivel elinflálják a kint lévő pénzeket és a felvett hiteleket.

(#35849) attiati válasza htomi85 (#35846) üzenetére


attiati
veterán

Ego mániából vagy az ember versengő természete miatt:
Másik bolygó terraformálása, űrfegyverkezés, repülőjáratokat atterelni a világűrbe, MI fejlesztes, gigantikus adatgyűjtés (Facebook, google) , de már egy napfúziós erőmű kifejlesztéséhez szükséges tőke előteremtése is több állam összefogását igényli... sorolhatnám.
Nagyon rövid idő alatt kell eszméletlen pénzeket ölni kísérleti projektekbe a jövőbeli pozíció őrzése érdekében.
Piramisok építésénél sem számított az emberélet. Pedig az nem biztosított előnyt, csak szimbólumot.

Szerk: kutatjuk a rákot és minden mást, de azért van egy erősorrend.... fegyver, energia, új területek hódítása.

[ Szerkesztve ]

(#35850) #95561216 válasza htomi85 (#35846) üzenetére


#95561216
törölt tag

Hát azért SSC-ben dolgozó "színjeles" tanulókat rákkutatónak vízionálni... :Y

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.