Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#35551) stickermajom


stickermajom
addikt

RC-nél nem lehet valahogy angol nyelvű számlakivonatot varázsolni? Le kéne adnom a cégnél..

[ Szerkesztve ]

(#35552) htomi85 válasza Oppenheimer (#35550) üzenetére


htomi85
tag

Nyaralok ezért csak 2,5x-el tettem meg.
Nem panaszkodom.

(#35553) attiati válasza Oppenheimer (#35520) üzenetére


attiati
veterán

Kis pozival nagy mozgásokat lehet elerni. És még fejlemények is vannak hozzá. Viszont a szereplők jó része távol van a piactól szabik miatt. Így sok a zaj.

[ Szerkesztve ]

(#35554) #95561216


#95561216
törölt tag

Volt itt korábban eszmecsere arról, hogy hogy van aki vésztartalékot* számlán tart, más meg hitelkártyát tart erre a célra. Épp most nézem át, hogy mennyi legyen a hat havi tartalékom. Ha teszem azt 300 ezret hagyok parlagon heverni a számlán, az évente 13500 forint bukó, mert nem PMÁP-ban van. Ugye az alapvetés az azoknál, akik hitelkártyát tekintenek vésztartaléknak, hogy vagy a következő fizetésből, vagy MÁP feltörésből kifizetik, mielőtt kamatozna. De azért kíváncsiságból kiszámoltam, hogy mennyibe kerülne, ha mégse lenne egyből visszafizetve:

Általánosnak mondható havi 2,5-3%-os hitelkártyával: 7500-9000
Általam talált legjobb, havi 1%-os hitelkártyával: 3000

Szóval ha van az embernek más okból (visszatérítés, autóbérlés) hitelkártyája, akkor megéri nagyobb keretet kérni, és azt használni vésztartaléknak még úgy is, ha nem tudja egyből visszafizetni. Ha csak emiatt kérné, akkor persze a kártya díjaival is számolni kell.

*: nem a hathavi megélhetési, hanem a váratlan kiadásokra, pl elromlott hűtő

(#35555) Lex Icon válasza #95561216 (#35554) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Szerintem fölösleges bankszámlán tartani. Majdnem azonos likviditású ha MÁP+-ba rakod. A PMÁP se probléma csak ha hozzá kell nyúlni, akkor több a költség, de ha baj van, akkor nem az a 2% lesz a problémád.
De a MÁP+ meg pont jó, mert fél, majd 1 évente költség nélkül ki tudod venni, míg közben is csak 0,25%-ért.
Bankszámlán legfeljebb a havi költési pénzed legyen vagy max. +1 havi megélhetési pénz.

(#35556) #95561216 válasza Lex Icon (#35555) üzenetére


#95561216
törölt tag

Azért PMÁP-al számoltam, mert ott nem kell belekeverni, hogy folyamatosan nő a kamat. Amúgy pont erről beszélek, hogy egy havit se nagyon éri meg ott tartani, nem hogy kettőt.

(#35557) Lex Icon válasza #95561216 (#35556) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Ja, akkor egyről beszélünk. :K

(#35558) bernel válasza #95561216 (#35556) üzenetére


bernel
tag

Ha a vésztartalékot nem érdemes ott tartani, akkor a kérdés másik oldala is érdekes lehet, hogy ki mennyi összeget tartana max. az államkincstárnál? Mi az az összeg, ami felett már érdemes másba is diverzifikálni, mint mindent ott tartani forintban?

(#35559) Lex Icon válasza bernel (#35558) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Ő arra gondolt, hogy a bankszámlán nem érdemes félretett pénzt tartani.
Állampapírban a portfóliód többi összetevőjétől és méretétől függően.
Többféle javaslat van, pl. az egyik szerint 40% állampapír.

(#35560) Apollo17hu


Apollo17hu
őstag

Lehet, hogy láma kérdés, de miért van az, hogy KBC Webbrokerben egy termék a tőzsdéken mérthez kb. tizedakkora értéken forog (vétel és eladás is)?

Ugyanaz az ISIN kód, ugyanaz a ticker, de ~2 euró helyett 0,2-ért adják-veszik (és idősor alapján mindig is így volt).

(#35561) SzekeresPeti válasza Lex Icon (#35314) üzenetére


SzekeresPeti
tag

Emailre nem kaptam választ az államkincstártól azóta sem, így elmentem ma személyesen.
Azt mondták, nem lehet csak úgy TBSZ-t áthelyezni anyám nevéről az enyémre. Még ha elhalálozik és öröklöm, akkor is zárolni fogják a számláját addig, míg le nem jár rajta a TBSZ. Ha jól értettem.

(#35562) CsodaPOK válasza #95561216 (#35554) üzenetére


CsodaPOK
senior tag

Gránitnál most a Gránit Pay betét 3%-os kamatot fizet. Kevesebb mint az állampapírok kamata, de én az "SOS pénzt" itt tartom. Ha bármi van, azonnal rendelkezésre áll és egy másodpercet se kell gondolkodjak, hogy akkor honnan-mit-hova utaljak és az mikor lesz elérhető.

Tudom, pénzügyileg ez nem a legjobb döntés, de én így alszok nyugodtan :)

(#35563) Lex Icon válasza CsodaPOK (#35562) üzenetére


Lex Icon
senior tag

"Tudom, pénzügyileg ez nem a legjobb döntés, de én így alszok nyugodtan"

Ez sem egy elhanyagolható szempont: ;)

"Mikor azt számítgatod, mekkora hozamot vársz befektetésre szánt pénzedtől,
jó előre döntsd el, hogy mit akarsz: jól enni, vagy jól aludni"
(J. Kenfield. Morley)

(#35564) mgoogyi válasza Apollo17hu (#35560) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Konkrétan melyik az?

(#35565) Apollo17hu válasza mgoogyi (#35564) üzenetére


Apollo17hu
őstag

4x tőkeáttétes kakaó (ezen pörgök már egy ideje): X0BC

A Frankfurti Tőzsde honlapján látszik, hogy idén az idő nagy részében 2 és 4 euró között mozgott az árfolyam:

A KBC Webbrókerben pedig az alábbi látszik. Jobb oldalt az Y tengelyen nem értem, hogy miért 0,02 eurón folyik a kereskedés (és akkor korrigálom is az előző hsz.-emet, mert abban 0,2 euróról írtam). Amit oválissal kiemeltem, az egy technikai hiba: kb. egy hete jeleztem a KBC Securities-nek, hogy nem frissül az adatszolgáltatás, ezért látszódik úgy, mintha június-augusztus között "befagyott" volna az árfolyam. Sőt, nem ez az egyetlen "befagyással" küzdő termék, de a válaszukból azt szűrtem le, hogy egyesével javítják, és amit nem jelzünk, azt gyakorlatilag le se szarják...

(#35566) Apollo17hu válasza Apollo17hu (#35565) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Bocs, lejárt a szerkesztési idő, ezt találtam még:

Vagyis 2017.12.05-ig még a helyes árfolyamot lehetett látni (~4 euró), utána pedig hirtelen beesett 0,036-re. Ezt a törést magyarázza meg nekem valaki. :F

(#35567) Szmeby válasza Apollo17hu (#35566) üzenetére


Szmeby
tag

Ákcijós! Venni kell, amíg ennyiért adják! :)

(#35568) Apollo17hu válasza Szmeby (#35567) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Sztem itt vmi nem stimmel. Es az gaz, hogy ez a Mo.-n elerheto banki hatteru szolgaltatok kozul az egyik legnagyobbnal fordul elo. Eleg sokat legombolnak havi es kereskedesi koltseg cimen, azt varna az ember, hogy hiteles infot lat a webbrokerben.

(#35569) mgoogyi válasza Apollo17hu (#35568) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Ez szerintem valami tök más árfolyamgrafikonja.
Bal oldal a kbc webbroker pro-ja, a jobb oldal meg ahonnan az adatot kérik elvileg, mindkettő előző 3 hónapra nézve.

Szerintem egy levelet megér a kbc-nek.

Mondjuk az 1 éves grafikonok már elég hasonlóak, passzolom...

[ Szerkesztve ]

(#35570) Golyobis


Golyobis
aktív tag

1. kérdés:

Magyar államkincstárnál szerettünk volna számlát nyitni és mápokat venni.
Ha visszaváltunk, vagy lejárnak mápok akkor készpénzben is fel lehet vennie a pénzt, és ha igen akkor van-e készpénzfelvételi jutalék?

2. kérdés:

Jelenleg apámnak Raiffeisennél van vállalkozói számlája, de semmilyen másmilyen nincs neki. Megéri itt nyitni neki egy sima számlát amire a lejáró mápokból lehet majd utalni a pénzt?

3. kérdés:

Szerettem volna RC-n keresztül részvényeket vásárolni. Semmilyen bankszámlám nincs, nem is volt soha.
Kell-e rendelkeznem valamilyen bankszámlával ehhez, és ha igen, akkor hol éri meg kb. csak erre a célra bankszámlát nyitni? Igazából lehet hogy e-bayezésre is használnám, vagy valami hasonló értelmes dologra, amiről jelenleg nem tudok, szóval nyugodtan lehet ajánlani olyanokat ami több szempontból is jó! :))

4. kérdés:

Kb. minimálbérre vagyok bejelentve az is részmunkaidőben. Ha most nyitok egy számlát és feltöltök rá 1-2 millát (apám pénzét) készpénzben akkor rámszállnak a hatóságok valamiért, mondjuk pénzmosás gyanúja miatt?

Esetleg még egy 5. kérdés ha belefér:

Szerintem butaságnak hangzik, de apámnak kedvéért megkérdezem: neki valamiért az a kételye, hogy ha egyszer ingatlant akarunk vásárolni, akkor minden vevő elvárja hogy az készpénzben legyen, és ezért nagy készpénzfelvételi jutalékot kellene fizetnünk a banknak amikor ezt felvesszük onnan. Kérlek erősítsétek meg vagy cáfoljátok meg inkább hogy ez így van-e.

Tudom hogy ezek a kérdések ebben a fórumban alaptudásnak számítanak, és nem igazán méltóak az itteni beszélgetések kaliberéhez, de én teljesen új vagyok ezen a területen, és talán jobb ha apám helyett is inkább én intézem mostantól az ilyen ügyeket.

Előre is kösz a válaszokat!

(#35571) htomi85 válasza Golyobis (#35570) üzenetére


htomi85
tag

Én most adtam el egy budai ingatlant, készpénz szóba se került.
A többire majd a többiek válaszolnak.

(#35572) mgoogyi válasza Golyobis (#35570) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

0. Senki sem ért mindenhez és tök jó, hogy mersz kérdezni. Mi is igyekszünk egymástól tanulni és sokak számára hasznos infókat megosztani.

1.
[államkincstár kondíciók]

Készpénzfelvétel díja: 0 Ft
de:
III. Pénzügyi tranzakciós illeték
...
Készpénz felvétel esetén 0,3% legfeljebb 6.000 Ft

2. Nehéz kérdés.
Sokféle bankszámla van, sokféle igénnyel.
Ha fent tudja tartani nagyjából ingyen, akkor jó dolog a bankszámla.
A rafinál van egy olyan számlacsomag, amivel havi 150k beérkezésével 0 Ft a legtöbb dolog díja.
Díjnullázó plusz a neve azt hiszem.
Itt nézz szét:
[bankszámla összehasonlító]

3. A RC-nek szerintem nem sok irodája lehet az országban, hogy készpénzt tudjál befizetni, szóval elég hasznos, ha tudsz utalni. Mire használnád a bakszámlát és milyen forgalommal?
Közüzemi számlákhoz beszedési megbízás?(Nem kell postán fizetni, hanem csak levonják)
Kérnéd-e oda a fizud?

4. Valószínűtlen. 1-2 misi nem akkora pénz.

5. A bankoknál is az a tranzakciós illeték van a háttérben, mint ami az államkincstárnál, úgyhogy 0.3% körülire számíthatsz ott is. Havi 150k-t ingyen vehetsz fel mindenhol.
Nem hinném, hogy sokan rohangálnak 20-30 millióval a szatyorban. Eleve nagyon sok ingatlant hitelből vesznek és ilyenkor a pénz nagy része eleve a banktól érkezik, úgyhogy ettől nem tartanék.
Én eddig kétszer vettem és egyszer adtam el ingatlant, kp-t csak foglalónak adtunk, minden más utalással ment.

[ Szerkesztve ]

(#35573) Shade45 válasza Golyobis (#35570) üzenetére


Shade45
senior tag

1.:

Van, 0.3% (max. 6.000Ft).
[link]

2.:

Ezt nektek kell tudni, hogy mire használnátok, milyen jóváírások és egyéb szolgáltatások mellett...

Kiindulásnak talán érdemes itt kezdeni:

Bankmonitor.hu

3.:

Bankszámla: lásd 2. pont!

E-bay-re mindenképpen ajánlanék egy PayPal fiókot is a bankszámla mellé, illetve egy Revolut regisztrációt a kedvezményes deviza konverzió miatt!

4.:

Nem kell ilyesmitől tartanod...

Cikk a témával kapcsolatban:
[link]

(#35574) Golyobis válasza mgoogyi (#35572) üzenetére


Golyobis
aktív tag

(#35573) Shade45

Köszönöm a válaszokat mindkettőtöktől.

Hát sokmindenre nem használnám, eddig megvoltam nélküle is. Jóváírásokról nem tudok, fizetést kpban kapom.

Közüzemi megbízásra, díjnullázóra lehet ránézek ;)

Egyedül annyi hogy apám katás egyéni vállalkozó, nem tudom hogy ott lehet-e igényelni valami kedvezményfélét, mint pl egészségpénztáraknál az adójóváírást.

A linkelt oldalt megnézem köszi.

(#35575) mgoogyi válasza Golyobis (#35574) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Ha alanyi adómentes (nem áfa.körös, azaz 0 áfás számlákat állít ki) katás, akkor lakossági számlát is elég fenntartania, az olcsóbb, mint a vállalkozói.

Ezért nem jár semmilyen adókedvezmény, a kata csak azt jelenti, hogy havi 50k-val le van tudva a NAV felé minden - egyébként fizetésből számított - cucc.

[ Szerkesztve ]

(#35576) dptrsk válasza mgoogyi (#35572) üzenetére


dptrsk
addikt

4. Családon belüli ajándékozás, ez is gyanu alól “mentesítő” körülmény

5. Bankoknál 0,6% az adó/illeték + amit felszámítanak saját költség

(#35577) SzekeresPeti


SzekeresPeti
tag

Internetes pénzmozgatásnál nektek mennyire szempont a windows eredetisége, frissessége és a vírusírtó minősége és szintje a gépen? Volt már abból valakinek problémája, ha megpróbált spórolni ezeken?

(#35578) vnorbi válasza SzekeresPeti (#35577) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Nem szokták kikötni, hogy windows-t kell használni netbankoláshoz. Használhatsz linuxot ingyen, vagy a mobilodat (ami alatt szintén linux, vagy linux szerű rendszer van). Az viszont mindenképpen ajánlott, hogy a biztonsági frissítések legyenek fenn, bármit is használsz.

Én amúgy egy 12 éves linuxot is használok ilyen célra, ahol már nagyon nehéz bármit is frissíteni, böngészőt kb 4 éve sikerült utoljára, de olyan problémába még nem ütköztem, amire most gondolsz. Az androidom is elmúlt már 4 éves, de ott legalább még az appok frissíthetőek, és itt sem volt gondom a bankolással.

(#35579) ptya válasza SzekeresPeti (#35577) üzenetére


ptya
tag

Én úgy gondolom, hogy sokkal fontosabb a mód, ahogyan a pénzmozgást végzed:

- csak és kizárólag olyan weboldalon tölts ki fizetési adatokat, ami HTTPS címzéssel kezdődik. Erre chrome-ban és firefoxban is egy lakat ikon hívja fel a figyelmet a cím előtt.

- publikus interneten VPN nélkül csak végszsükség esetén intézz ilyet (inkább akkor sem). Ingyenes VPN kliens van sok a neten.

Nagy általánosságban mindkettő esetben az a para, ha bárki figyeli az adatforgalmat (nagyon egyszerű), az egy az egyben látja azt, hogy milyen adatokat küldesz be (kártyaszám, CVC, minden).

[ Szerkesztve ]

(#35580) SzekeresPeti


SzekeresPeti
tag

Más téma: Jól látom, hogy a most vehető prémium állampapírokra már nem kell kamatadót fizetni? Vagyis hülyeség a TBSZ-emre venni belőlük, a szimpla folyószámlára érdemes.... ;)

(#35581) Fandango válasza SzekeresPeti (#35580) üzenetére


Fandango
veterán

Jól látod és gondolod. Június 1 után kiadott új állampapírokra nincs kamatadó.

(#35582) stickermajom válasza SzekeresPeti (#35577) üzenetére


stickermajom
addikt

Problémám ugyan nem volt, de szürke kulcsok ebayen 1000-2000HUF között mozognak, fene se szórakozna ennyiért aktivátorokkal.

ptya: "az egy az egyben látja azt, hogy milyen adatokat küldesz be"
Ez azért így nem igaz, ez már nem a freemail ami plain textben küldte a jelszavad. :D

[ Szerkesztve ]

(#35583) section9 válasza vnorbi (#35578) üzenetére


section9
őstag

Azert ovatosan, az operacios rendszer biztonsagi frissitesei semmit nem ernek, ha elavult bongeszot hasznalsz.

(#35584) Lex Icon válasza ptya (#35579) üzenetére


Lex Icon
senior tag

A VPN-nek nem sok értelme van, főleg ha a bankoddal nem is tudsz rajta keresztül kommunikálni. Egy VPN csatorna feltörése sem sokkal bonyolultabb, mint a HTTPS törése, főleg mivel a VPN esetén még egy szolgáltatóban meg kell bíznod. A VPN arra jó, hogy elaltassák a csak kicsit laikusok gyanakvását és esetleg fizessenek is érte. Normális certivel rendelkező HTTPS csatornán biztonságosan lehet bankolni ha figyelsz a biztonság többi részére is.

(#35585) SzekeresPeti


SzekeresPeti
tag

Kicsit kínai volt nekem amit eddig írtatok, inkább leírom, én hogy szoktam, és majd legyetek kedvesek bírálni ha nem elég biztonságos:

Laptopomon szoktam intézni azért, mert azon eredeti windows 7 32 bit van. Chrome böngészőt használok, nem tudom az friss-e nekem sosem jelez frissítést. Vírusírtom avast, de ingyenes verzió. A windowst mindig felfrissítem utalások előtt, és az avastot is. Az OTP-ről szoktam utalni kártyával a webkincstárba.

(#35586) CsodaPOK válasza ptya (#35579) üzenetére


CsodaPOK
senior tag

Egy VPN ebből a szempontból pont nem ér semmit, sőt még ront is a helyzeten. Egy n+1-edik réteg, ahol átmennek az adataid.
Nem vagyok paranoiás, de gondolj bele, a mai világban miért ad valaki ingyenesen egy olyan szolgáltatást, ami neki pénzbe kerül?!

(#35587) pvt.peter


pvt.peter
őstag

Sziasztok,

Egy ideje nem követem a topikot és szeretném újból felvenni a fonalat a témát illetően.
Szeretném állampapírba fektetni a pénzem, kb. 2-3mFt -ról lenne szó. 2, max. 3 évre szeretném lekötni.
A kérdésem az lenne, hogy a fenti paramétereket ismerve milyen irányba érdemes elindulnom?

Köszönöm a választ.

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#35588) Ixion77 válasza pvt.peter (#35587) üzenetére


Ixion77
őstag

MÁP+

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#35589) dptrsk válasza pvt.peter (#35587) üzenetére


dptrsk
addikt

Állampapírokat nézd meg ilyen időtávra
pl:MÁP+

[ Szerkesztve ]

(#35590) vnorbi válasza SzekeresPeti (#35580) üzenetére


vnorbi
aktív tag

A jelenlegi szabályozás szerint van ezzel egy kis visszásság, mert pont a TBSZ miatt mégis lehet adóvonzat.

Normál számlán valóban kamatadómentes a papír, de ha TBSZ-re veszed, akkor ott a tartós befektetésből származó jövedelem adózása vonatkozik rá. Így hiába nincs kamatadó, ha mondjuk két év múlva feltöröd, akkor a TBSZ miatt mégis be kell majd fizetni 15%-ot az addig kifizetett kamatok után.

Van erről egy portfolio.hu-s cikk.

(#35591) KergeK@csa


KergeK@csa
tag

Sziasztok!

Szeretnek tippet kerni toletek 8-10 millio forint befektetesere kozeptavon (10 ev mondjuk).
Mivel mar van egy ennel nagyobb osszeg PMAP-ban 5 evre, ezert most ETF-ekre gondoltam, meghozza TBSZ-re. (Parhavonta a megtakaritas meg vagy MAP+ vagy PMAP-ba menne.)

Es itt jonnek a kerdesek:
1. Mi lesz az ETF-ekkel a TBSZ lejartakor? Gondolom alapesetben automatikusan eladasra kerulnek? De mi van, ha meghosszabbitanam, at tudnak kerulni a folytatasos TBSZ-re? Vagy 5 evente el kell adnom oket es megvennem ujra?
2. BETa-n is van par ETF, megeri ezeket venni, vagy jobban megeri mondjuk a Frankfurtin venni oket? Pro-kontra?
3. Ehhez hol eri meg szamlat nyitni? KBC regebben volt nagy divat, most Random Capital koltsegeirol olvasok jokat.
4. Ezt a penzt hany ETF kozott lenne erdemes szetosztani? Egyik szinte biztos az s&P500 lenne, tobbire meg gyujtom a tippeket.
5. Erdemes megvarni a valsagot, es akkor bevasarolni a joval olcsobb reszvenyek kozul? Esetleg addig is berakni mondjuk MAP+-ba?

Koszonet elore is! :)

(#35592) vnorbi válasza KergeK@csa (#35591) üzenetére


vnorbi
aktív tag

A TBSZ lejárata előtt lehet hosszabbítást kérni, és akkor megy az egész tovább egy új TBSZ-en. Ha nem kérsz hosszabbítást, akkor sincs kényszereladás, hanem átvezetik az állományt a normál számlára, és csak a TBSZ lejárata utáni árfolyamnyereségre kell adót fizetni majd a későbbi eladáskor.

A BÉTa előnye, hogy nem kell devizát váltanod, hátránya, hogy kevés bróker ad hozzáférést (KBC nem, RC igen) és nincs túl nagy választék.

A válságot nagyon nehéz előre eltalálni. Simán benne van, hogy amíg várod, megy a piac még 30-50 százalékot fölfelé, és az azonnali nagyösszegű befektetés a jó döntés, de ha félsz, hogy pont az esés előtt szállsz be, akkor ne egy összegben vásárolj, hanem például havonta 1 millióért.

[ Szerkesztve ]

(#35593) Stanlee válasza KergeK@csa (#35591) üzenetére


Stanlee
őstag

Hasonloan latom en is, mint vnorbi, hogy egy osszegben nem erdemes venni ETF(ek)et, ill. arra sem erdemes varnia az embernek, hogy megfelelo idozitessel elkap egy jo beszallot. Jo megoldas ha egy evig azonos reszletekben vasarolsz, lehetoleg keves ETF-et, hogy a koltsegek ne szalljanak el.

En inkabb egy MSCI World vagy MSCI ACWI ETF-et vennek, mivel ezekben USA reszvenyek is 50-60% koruli reszesedessel rendelkeznek, tehat nem biztos, hogy megeri egy S&P500 es egy MSCI World, amiben USA 62%-kal van jelen, tehat a teljes USA kitettseged akar 75-80% is lehet.

Amit meg nem vennek, az orszag vagy regiospecifikus ETF. Van DAX es MDAX ETF-em, ill. STOXX50-em is, ezeknek a reszaranyat a portfoliomban probalom minimalis szinten tartani, a havi megtakaritasaim 80%-a MSCI ACWI ill. 10% DAX es 10% MDAX. A ket nemet index ETF a legrosszabbul teljesito.

[ Szerkesztve ]

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#35594) BÁ Nutrition válasza KergeK@csa (#35591) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

Attol is fugg h a 10 millio ft mekkora osszeg a vagyonodhoz kepest. Ha pl egy orokseg volt es nincs mellette semmid akkor akar 2 evre is szethuzhatod egyenlo osszegekkel befektetve.
Ha ez 30%alatti akkor 3-4 reszletben is beteheted

[ Szerkesztve ]

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#35595) mm779


mm779
tag

Sziasztok!

Úgy tudom, hogy a 3 éves PMÁP évente fizet kamatot. Az lenne a kérdésem, hogy az évente kifizetett kamat az hozzácsapódik-e a már bent lévő összeghez és tovább kamatozik-e azzal együtt (kamatos kamat) vagy csak simán ott fog csücsülni az értékpapír számlámon és nem történik vele semmi? Ha esetleg alapból nem csapódik hozzá a már bent lévő összeghez, akkor lehet rendelkezni róla, hogy mégis csak hozzácsapódjon?

(#35596) Ixion77 válasza mm779 (#35595) üzenetére


Ixion77
őstag

Nem csapódik hozzá. Rendelkezni kell ha akarod hogy történjen vele valami.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#35597) mgoogyi válasza KergeK@csa (#35591) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

2. Nem kell forintot váltanod, ebből a szempontból jók, viszont magasabb spread-del tudod őket venni.
Én NYESZ-re gondolom őket jónak. TBSZ-nél óriási választék van és ott úgyis váltasz majd devizát.

3. Én a KBC-nél vagyok, de most perpill inkább a Randomot gondolom jobbnak.

4. Keress egy neked szimpatikus portfóliót, az majd megadja a választ.
[https://www.portfoliovisualizer.com/backtest-asset-class-allocation]
https://portfoliocharts.com/portfolios/

Pl. 60% MSCI ACWI és 40% PMÁP és évente próbálod helyreigazítani az arányokat.

A legegyszerűbb, amit Stanlee írt, az MSCI World-öt vagy MSCI ACWI-t nagyon nehéz megverni hosszú távon.
Kivéve, ha ki tudod találni előre, hogy mikor melyik szektorba/földrészbe/országba kell fektetni.
Az S&P 500 nagyon koncentrált ETF (csak USA, csak nagy cégek), az utóbbi években nagyon jól teljesített, de ez nagyon ciklikus dolog, nem lehet tudni, hogy továbbra is ez lesz-e az egyik legtutibb etf.
Ha a következő 10-20 évben Kína/Brazília/India sokat erősödik, akkor az MSCI ACWI könnyen lehet, hogy jobb lesz, mint az S&P 500. Ha meg nem, akkor is van 50% USA kitettség az ACWI-ban is.

5. Nem érdemes. Ha tudnád, mikor jön a következő válság, akkor érdemes lenne, egyébként minél hamarabb fektetsz be, annál jobb.
Van aki azt mondja, hogy több darabban vásárolj (Dollar-Cost Averaging) vagy egyben told be az egészet(lump sum), kb. 60%-ban az utóbbi nyer. Csináld azt, amelyik neked szimpatikus.
https://awealthofcommonsense.com/2018/05/the-lump-sum-vs-dollar-cost-averaging-decision/

3 alap példaportfólió:
60-40
Permanens portfólió
30-70

CAGR: hozam/év
Max. Drawdown: legnagyobb átmeneti veszteség

[ Szerkesztve ]

(#35598) CsodaPOK


CsodaPOK
senior tag

Sziasztok!

Arany ETC-ről kinek mi a véleménye? (Pl ez: iShares Physical Gold ETC)

Mármint nem olyan szempontból, hogy most azonnal érdemes venni vagy nem, hanem általánosságban érdemes-e a hosszú távú befektetés valahány százalékát ilyenben tartani?

Köszi!

(#35599) BÁ Nutrition válasza CsodaPOK (#35598) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

elvileg hosszu tavon nulla
azert szoktartak tartani 5%ot mondjuk h kicsit tompitsa az eseseket valsagkor, mivel jellemzoen menekulo eszkozkent tekintenek ra sokan. h ez a jovoben is igy lesz-e az kersedes ugye. pl most kb 20%ment az elmult 5 ev atlag arfolyamahoz kepest az ara, lehet nem a legjobb a mostani beszallo, aztan az is lehet h de :)

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#35600) superg


superg
senior tag

Sziasztok! Múlt hét kedden nyitottam államkincstárnál számlát ügyfélkapuval.Mennyi idő amíg ténylegesen megnyílik?Azt hiszem a banki számlát kell nekik leeellenőrizni.Aki nyitott így mennyi idő volt?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.