Hirdetés

2024. március 19., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1) Chieftec


Chieftec
őstag

[link]

Elsosorban a szofvert szeretnem kitargyalni. Megbizhato gepre telepitve ossze se lehet hasonlitani a boltban kaphato muanyag dobozkakkal (''router''). Varom a tapasztalatokat, remelem nem maradok magamra. :)

(#2) Chieftec


Chieftec
őstag

Na ez jo kor volt.. :DDD

(#3) krid23


krid23
csendes tag

Szia!
Mi használunk mikrotik OS-t routerként. Régebben PC-t raktunk alá, de mostanában routerboardot veszünk hozzá és azzal nem kell annyit szarakodni. Nagyon megbízható kis cucc, arról nem beszélve, hogy úgy tudod menedzselni a hálózatodat ahogy akarod. Címenként tudod állítani a sávszélességet, vagy letilthatod mondjuk a p2p hálózatokat.. Nagyon profi kis rendszer. Parancssorosan (telnet), vagy webfelületen is lehet konfigolni, de a legkényelmesebb megoldás a winbox nevű programocska, ami egy windowsos GUI-t ad a kezedbe. Azzal nagyon könnyű felügyelni a hálózatodat. Ha van valami kérdésed, akkor a http://forum.keviwlan.hu-n el tudsz érni.
Üdv.: György

http://www.keviwlan.hu

(#4) Chieftec válasza krid23 (#3) üzenetére


Chieftec
őstag

Igen, en is igy latom, viszont vannak olyan reszei amiket nem nagyon vagok. Azt meg tod mondani, hogy hanyas retegben dolgozik?

(#5) jbl


jbl
aktív tag

[Mikrotik RouterBOARD 751G-2HnD]

Van valakinek tapasztalata? Egy ilyet szeretnék venni, otthoni használatra. 1wattos wifi fogott meg benne.

(#6) sityak válasza jbl (#5) üzenetére


sityak
tag

szia
nem kifejezetten homeuse router, de ha van kedved elmerülni a hálózat apró kis csodáiban akkor hasznos kis eszköz az biztos

http://legipanorama.hu

(#7) jbl


jbl
aktív tag

Sziasztok!
MikroTik RB2011UAS-2HnD-IN Boldog tulajdonosa lettem otthoni használatra.

(#8) sityak válasza jbl (#7) üzenetére


sityak
tag

jó választás!
jelenleg nálam is egy ilyen teszi a dolgát itthon

http://legipanorama.hu

(#9) Multibit válasza jbl (#7) üzenetére


Multibit
veterán

Üdv a klubban!
Hasznos linkek:
www.mikrotik.com
forum.mikrotik.com
forum.mikrotikos.net (magyar)

(#10) valsavis válasza jbl (#7) üzenetére


valsavis
tag

én is ilyet szereztem be otthonra

2hétig csak állt a polcon mert elkezdtem utána olvasni és kicsit megszeppentem, hogy nulláról kell felépíteni az egészet

aztán routerOS kellemes csalódás volt, szinte 0 konfigurálással ment minden :C

(#11) jbl


jbl
aktív tag

Sok fajta routert próbáltam, vettem eladtam őket. Egyik sem hozta az, elvárt WIFI lefedettséget.

Én családi házban lakom, vannak vastag falak bőven, és nagykert. Próbáltam én két routert WSD-be összekötni, kettő AP meg még sorolhatnám.
Szóval szenvedtem vele rendesen, hogy jó legyen a lefedettség. De soha nem jött össze.
Tehát így mindent eladtam.

Vettem egy Mikrotik RouterBOARD 2011UAS-2HnD-IN -t két napig szoptam míg be tudtam állítani, eszméletlen dolgokat tud, 1Watt kimenő teljesítménye van. Ez 10szer több mint egy mezei router tud. :)

A routert a monitorom hátára csavaroztam fel, és vettem rá kettő darab 8db antennát.
150m3 –es a ház minden sarkában majdnem fullos a térerő.
80méterre a kertbe még lehet internetezni. :))

Szóval mindenkinek ajánlom.

(#12) sityak válasza jbl (#11) üzenetére


sityak
tag

"arcpirítóan" közel van :D
szerintem keress másik helyet a cuccnak

http://legipanorama.hu

(#13) KTTech válasza jbl (#11) üzenetére


KTTech
veterán

Jó cucc :) Én is ilyet használok jópár hónapja (előtte egy RB450 volt), igaz én már belefutok a CPU limitjébe (nehezen viseli a 90/30Mbit körüli net forgalmát, a tűzfal a mangle és a normál működés közben is 60%-on pörgeti, ha épp kicsontozom akkor 100%..., pedig a CPU az 750MHz-re Overclockolva van)... a v6.1 ROS van fent rajta, elég komoly QoS beállítással és tűzfalszabályokkal megtámogatva (+ a szokásos apróságok: hairpin NAT, DynDNS script, DNS szerver, NTP kliens-szerver...)

[ Szerkesztve ]

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#14) buca84


buca84
őstag

Az itt jelzett probléma a RB2011UAS-2HnD-IN tulajoknál nem fordult még elő?

(#15) KTTech válasza buca84 (#14) üzenetére


KTTech
veterán

Nálam eddig nem jelentkezett...

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#16) jbl válasza buca84 (#14) üzenetére


jbl
aktív tag

Nekem eddig hibátlan!

(#17) buca84 válasza jbl (#16) üzenetére


buca84
őstag

Mikori gyártásúak a Tietek?

(#18) buca84


buca84
őstag

Az RB2011UAS-2HnD-IN mellé vagy az RB951G-2HnD mellé érdemes szerezni egy 5GHz-es -t modellt? Pl mondjuk egy RB912UAG-5HPnD -t ?

(#19) sityak válasza buca84 (#18) üzenetére


sityak
tag

mi volna a végcél?

http://legipanorama.hu

(#20) buca84 válasza sityak (#19) üzenetére


buca84
őstag

csak otthoni használatra kellene. 5-6 2.4GHz-es hálózat van a közelben, ezek eddig nem voltak zavaróak, de ki tudja a jövőben mennyire lenne telített.

illetve majd ezeket szeretném megvalósítani:
- Wi-Fi-n tud ún. vendéghálózatot. (Tehát, ha jön a gyerekhez a haverja, tudjon netezni, de az otthoni hálót ne lássa)
- tud priorizálni. Felőlem mehet a kölköknél a torrent rogyásig, ha más nem akar mondjuk webezni. Ebben az esetben vegye vissza szépen a torrent tempót.
- Van rajta "szülői felügyelet". (Gondolom ez gépre/MAC addressre állítható.) Tehát, ha a legkisebb valami rajzfilmet néz, akkor ne jusson el a nem neki való oldalakra. Iletve adott időintervallumban ne legyen elérhető adott IP/MAC -ről a netkapcsolat.
- Esetleg idő (óra) alapján tud forgalmat szűrni.
- Forgalommérés. Legalább annyi, hogy adott napon, héten az egyes gépek forgalma mi volt. Ha ez nem megy, akkor az összforgalom.

(#21) sityak válasza buca84 (#20) üzenetére


sityak
tag

és 0-ról építkezünk, vagy van már valamilyen eszköz?

http://legipanorama.hu

(#22) jbl válasza buca84 (#20) üzenetére


jbl
aktív tag

Szerintem a 2.4GHz a nyerő mivel Laptop, telefon… főként ezt támogatja.
A közeledbe lévő kisebb teljesítményű routerek jelét úgy is elfúja, a te RB2011UAS-2HnD-IN esed.

Ja, én most vettem észre, hogy a gyári alapbeállításon használtam a Wifim, Tx Power 27dBm az-az 500mw. És így is mindenhol fullon van a térerő.

Szerintem először kezdj egy sima laza PPPoE Client, Bridge, DHCP Server, Firewall beállítással. Ha ez sikerül és még nem adtad el vagy nem vágtad a földhöz, akkor biztos itt fognak segíteni a "szülői felügyelet" dologba. De azt egy OPENDNS is meg tudja oldani. DNS oldalon letiltod.

(#23) buca84 válasza sityak (#21) üzenetére


buca84
őstag

Egy RB2011-et szeretnék majd a közeljövőben.

#22jbl
Okés. Ha meglesz az eszköz és tényleg elakadok, akkor majd írok. :)

[ Szerkesztve ]

(#24) sityak válasza buca84 (#23) üzenetére


sityak
tag

RB2011UAS-2HnD-IN
öt javasolnám + mellé valamilyen tetszőleges 5GHz-es AP-t

http://legipanorama.hu

(#25) buca84 válasza sityak (#24) üzenetére


buca84
őstag

Köszi!
Ez lesz majd. Most csúsztam le egy használtról. Elég jó áron volt...
Végülis az 5GHz-es AP az ráér, vagy lehet nem is kell majd...

(#26) sityak válasza buca84 (#25) üzenetére


sityak
tag

bár egy RB951G-2HnD se lenne rossz
feltéve, ha elég az 5 LAN port

http://legipanorama.hu

(#27) buca84 válasza sityak (#26) üzenetére


buca84
őstag

Inkább a 2011. Annyira nem sürgős, gyűjteni/félretenni meg tudok rá annyival többet.

(#28) Somansky


Somansky
aktív tag

Sziasztok!

Nem tudom mennyire aktív még ez a topik, de lenne egy kérdésem. Van egy mikortik felületű D*link router. Mobilról műkokik, de sokszor laptopon el sem irányít a belépéshez. Miképpen lehetne ezt kiszedni, hogy rácsatlakozik valaki és már megy is a internet? Vagy esetleg WPA-ra átállítani?

Köszi

www.somansky.com

(#29) sityak válasza Somansky (#28) üzenetére


sityak
tag

szia

mi az hogy mikrotik felületű d-lnik router?

http://legipanorama.hu

(#30) Somansky válasza sityak (#29) üzenetére


Somansky
aktív tag

Bocsi, kicsit rosszul fogalmaztam :D
A mikrotik routerboard 750G egy D-ling Acces pointra van csatlakozva. Ezen keresztül csatlakoznak a vendégek, de mielőtt menne az internet bejön az oldal, ahol szépen be kell írni a jelszót. az valahogy kiiktatható? Sajnos nem én csináltam a rendszert, de van hozzáfárásem...
Ha nem megy akkor a Mikrotik lesz szépen lecserélve....

www.somansky.com

(#31) jbl


jbl
aktív tag

Így csináltam meg a PPTP kapcsolatot. VPN

Belső hálózaton (Wifivel) kapcsolódva jól működik, de ha külső hálózatról kapcsolódnék, akkor csatlakozás sikertelen. Felírat, jelenik meg.
Erre keresnék megoldást.

(#32) Somansky válasza Somansky (#30) üzenetére


Somansky
aktív tag

Szóval...

Miképpen tudom a Mikrotik 750G-es (1-esen jön a PPPOE) 4 porton megosztani az internetet a D-link 3200AP-s acces pointomon?

www.somansky.com

(#33) Somansky válasza Somansky (#32) üzenetére


Somansky
aktív tag

Az ábra szerint van a kiépítés. Sajnos Mikortik-el még nem volt dolgom és elég bonyolult a beállítása számomra még.. :(

Acces pointom a 192.168.0.50-es IP-n érhető el. DHCP-t a 100-150-es tartományban ossza ki.
A mikortik a 192.168.168.21-es IP-n lakozik. FIX-ipn jön az internet.
1-es porton ADSL, 3-on LAN 4-ES Access pont csatlakozik.

www.somansky.com

(#34) sityak válasza Somansky (#33) üzenetére


sityak
tag

szia
így "0" tudással nem biztos, hogy ez a megfelelő eszköz számodra

ha gondolod, akkor adok egy felkonfolt eszközhöz hozzáférést, amivel meg tudod nézni, hogy mit kellene beállítani

Üdv

http://legipanorama.hu

(#35) jbl válasza jbl (#31) üzenetére


jbl
aktív tag

Senki nem tud segíteni?

(#36) sityak válasza jbl (#31) üzenetére


sityak
tag

mikrotik log mit mond?
tűzfalon milyen szabályok vannak?

http://legipanorama.hu

(#37) Sytex válasza jbl (#35) üzenetére


Sytex
tag

/ip firewall filter add action=accept chain=input comment="Allow PPTP" disabled=no dst-port=1723 protocol=tcp

[ Szerkesztve ]

- Kártyával lehet fizetni? - Persze. - Egy ászból és királyból tud visszaadni?

(#38) Sytex válasza Somansky (#32) üzenetére


Sytex
tag

Ahogy olvasom a Mikrotikben a HotSpot funkció van bekapcsolva (bejelentkeztető oldal), ezt kell kigyilkolni belőle. De ezt így leírni pár mondatban nem túl egyszerű.

- Kártyával lehet fizetni? - Persze. - Egy ászból és királyból tud visszaadni?

(#39) gerokrisz


gerokrisz
tag

Sziasztok!

Most tervezem az itthoni tplink 1043ND routerem lecserélni egy 2011UAS-2HnD-re.
Az érdekelne, hogy a tplink elvileg 300Mb-t tud wifi-n amit a laptopom csak 65nek lát.
Ezért gondoltam venni valami jobb minőségűt. Erről pedig nagyon sok jót hallottam.
Ez a mikrotik mennyit tud wifi-n? Van rá esély hogy ezzel többet tudna a laptopom? Mert mind mondtam a mostani 65ös kapcsolaton kb 40-45 jön át. Illetve a mikrotik lefedettségben és jelerősségben is jobb lenne?
Előre is köszönöm a választ.

Türelem... A hosszú élet ritka!

(#40) trance89 válasza gerokrisz (#39) üzenetére


trance89
őstag

több mint elég otthonra egy sokkal egyszerűbb RB951G-2HnD és feleannyiba kerül
a wifi teljesítménye ugyanaz, hiába beépített antennák, gyakorlatilag 2x akkora térerőt biztosít mint bármelyik nálam megfordult tplink
a másik dolog hogy sokkal stabilabb vele a wifi mint a többi ócska comsumer routerrel, a 741/841/3600 wifi jelerőssége nálam folyamatosan ugrál 65-80 dbm között (minél kisebb érték annál erősebb a jel, nem fordítva), a RB951 wifije mondhatni betonstabil 61-63 között de mindez 3 falon keresztül míg a tplinkekkel 1 falon keresztül közvetlenül a laptop alatt a földszinten próbálva (üres csatornán), ez utóbbi mindent elmond
viszont a laptopod wifi hálókártyája ha nem tud 40mhz-et akkor max csak 72mbit fog rajta átmenni

(#41) gerokrisz válasza trance89 (#40) üzenetére


gerokrisz
tag

Értem, vagyis akkor ez is (a mikrotik) tud még többet wifi-n csak a laptop vevője gyenge. Mert ilyen van benne: Broadcom 4313 802.11b/g/n DW1501 Wireless-N WLAN Half-Mini Card

Köszönöm. Utána nézek akkor hogy melyik típus mennyiért van, de akkor szerintem cserélni fogok. De a 2 antennást azért néztem ki, mert később ha költözünk akkor biztos hogy akkor sem lesz vele gond. Illetve mivel foglalkozom hálózatok kiépítése/karbantartásával ott eddig cisco/tplink/dlink stb... router és switch volt alkalmazva, viszont sokan javasolták a mikrotiket így legalább itthon kitudnám próbálni teljesen hogy utána már ha be kell szerelni akkor ne legyen gond .

De mégegyszer köszönöm a választ, sokat segítettél :R

Türelem... A hosszú élet ritka!

(#42) trance89 válasza gerokrisz (#41) üzenetére


trance89
őstag

[link]
hát ahogy nézem ezzel a broadcom kártyával a 40mhz nem lesz meg, max 75mbit, viszont ezt könnyen orvosolni tudod egy ilyen inteles kártyával: http://www.intel.com/content/www/us/en/wireless-products/centrino-wireless-n-2230.html, cca 3000 pénz ami egyáltalán nem sok és nagyon jó a vételi minősége + bt is egyben
ami viszont a mikrotiket illeti ez is 2 antennás, azaz 300 mbit-ig ki tudod hajtani 40mhz-en, ez a router több év után is garantáltan egy megbízható eszköz marad, én amióta mikrotik-ra váltottam nagyon megszerettem és azt mondom soha többet nem veszek dlink/tplink stbstb consumer szarokat
a cisco cuccokról pedig: a mikrotik ugyanazt a minőséget/megbízhatóságot kínálja töredéke akkora áron, nem véletlenül egyre népszerűbbek (nemcsak otthoni hálózatoknál)

(#43) gerokrisz válasza trance89 (#42) üzenetére


gerokrisz
tag

Értem. Remélem jövőhéten mindent be tudok szerezni.
Wifi kártyát pedig csak 4ért találtam a bluechip-ben. Remélem jó lesz a laptopba, és nem lesz vele gond. (HP Pavilion dv6 6b18sg)

Köszönöm a segítséged :R

Türelem... A hosszú élet ritka!

(#44) lajos75


lajos75
senior tag

Sziasztok!

Lenne egy olyan gondom, hogy egy Mikrotik 750G használok már egy jó ideje és nem tudom mi lehet a gond hogy csak néhány torrent megy ( kb.400-ból max 10db) azokat is elég lassan tölti felfelé. Port nyitva, a Net-en találtak alapján, szabály is létrehozva.
Mi lehet a gond?
TP-Link 740 Router-rel kb 50-60 torrent feltöltés megy egyszerre gond nélkül 25M-val.

(#45) trance89 válasza lajos75 (#44) üzenetére


trance89
őstag

"a Net-en találtak alapján, szabály is létrehozva."
milyen szabály?

(#46) lajos75 válasza trance89 (#45) üzenetére


lajos75
senior tag

Lehet rosszul fogalmaztam!
Ez van beállítva, mellékelem a képeket hozzá.

(#47) lajos75 válasza lajos75 (#46) üzenetére


lajos75
senior tag

másik kép
Ha tud valaki abban segíteni mit is kellene beállítanom, hogy korlátozás nélkül fusson minden torrent.

[ Szerkesztve ]

(#48) trance89 válasza lajos75 (#47) üzenetére


trance89
őstag

így kell kinéznie a port forward-nak, nálad hiányzik az udp pedig az is kell a torrenthez:




192.168.88.1 a router
192.168.88.2 a NAS + Transmission kliens
51413 a default port a Transmission kliensben
csak a 2 dst-nat sor ami fontos a képről, amid eddig volt beállítva töröld

[ Szerkesztve ]

(#49) lajos75 válasza trance89 (#48) üzenetére


lajos75
senior tag

Így jó lesz?

Viszont most valami miatt a Port zárva!
Pedig mindent újraindítottam már.

[ Szerkesztve ]

(#50) trance89 válasza lajos75 (#49) üzenetére


trance89
őstag

akkor most a portod 51412 vagy 51413? mert marhára nem mindegy, az első képeden 51412 most meg 51413
ezenkívül a te nas-od ip címe is 192.168.88.2?
amiket leírtam ne azokat állítsd be hanem annak a mintájára, lehetnek ugyanazok de akkor a nas ip-jét is állítsd ugyanarra és a transmission portját is
és a többi dst-nat sort sem törölted amiket írtam

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.