Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#36751) vnorbi válasza ptya (#36749) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Nem feltétlenül neked szól a kérdés, csak ennek kapcsán jutott eszembe az, hogy KBC-nél lehet-e amerikai részvényt venni euróért? Van náluk valami olyan szabály, hogy egy papírt csak egy tőzsdén engednek elérni, ha jól tudom. Ez azt is jelent, hogy hiába adnak hozzáférést európai tőzsdékhez, ahol euróért lehet venni amerikai részvényeket is, ezt nem engednék, hanem terelnének ki valameyik amerikai tőzsdére?

(#36752) mgoogyi válasza vnorbi (#36751) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Még semmilyen részvényt nem vettem náluk, de ha kíváncsi vagy valamelyikre, rákeresek a webbrókerben. Sok amerikai részvény érhető el EU tőzsdéken?

(#36753) mgoogyi válasza ptya (#36747) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Eurót már utaltam párszor.
Neked a dolláros IBAN számuk kell + BIC/SWIFT kód (vmi OKHB...stb.) + megjegyzésbe az ügyfélazonosítód (minden számládhoz van egy).
Ez a K&H-n megy keresztül, gyorsan megérkezik.

(#36754) vnorbi válasza mgoogyi (#36752) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Köszi! Akkor megnéznéd, hogy mondjuk az Apple-t hol találod meg?

Nem tudom, hogy mennyi lehet bevezetve európai tőzsdékre, gondolom, hogy nincs teljes lefedettség, de az ilyen nagyobb cégeket eddig megtaláltam a frankfurti tőzsdén.

(#36755) Oppenheimer válasza vnorbi (#36754) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Miért nem amerikai tőzsdén veszel? Ég és föld a likviditás, kisebb a bid ask spread. Kbc kondíciós listát nem ismerem, de randomnál a jutalék is kisebb amerikain, gondolom ott is.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#36756) mgoogyi válasza vnorbi (#36754) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

APPLE (NY-Nasdaq) USD

Egyébként úgy tűnik, hogy ha az etf keresőjükből kiXeled az ETF címkét, akkor az is kiadja:
[https://www.kbcequitas.hu/menu/szolgaltatasok/ertekpapirok/etf/a-kbc-equitasnal-elerheto-etf-ek-listaja.html]

(#36757) vnorbi válasza Oppenheimer (#36755) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Egyelőre nem veszek sehol, csak elméleti szinten érdekelt, hogy ha a dollárra váltás drágább, mint az euróra váltás (mert vagy a bróker vámol meg a belső váltáskor, vagy a külső utalásból fognak le), akkor miért ne menne inkább mindenki az európai tőzsdékre amerikai részvényekért.

De itt már látszik, a KBC valóban csak amerikai tőzsdéről engedi megvenni ezeket a részvényeket (megnéztem még párat a linkelt keresőben, azoknál is így van, köszi mgoogyi). Úgyhogy ez egy valós indok, amiért tényleg dollárra kell váltani. KBC-nél a kereskedési jutalék százalékos mértéke egyforma a külföldi tőzsdéken, a minimum díjjal van eltérés (6,99 USD vs. 6,99 EUR), ami egyelőre az amerikai tőzsdéknek kedvez, de egyre kisebb a különbség, ahogy erősödik a dollár. A likviditásban igazad lesz, ha sok adás-vételt tervez valaki, akkor ez megint az amerikai tőzsdéket hozza előnybe, de buy-and-hold stratégiára az európai tőzsdék is működhetnek.

(#36758) kovisoft válasza vnorbi (#36757) üzenetére


kovisoft
őstag

Transferwise-zal is megvannak ugyanazok az USD utalási költségek a KBC-hez, mint Revoluttal?

(#36759) vnorbi válasza kovisoft (#36758) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Én arra tippelek, hogy igen, ugyanúgy bejöhet egy közvetítő bank, amelyik levesz az összegből, de egyébként nincs USD-vel semmilyen tapasztalatom, csak olvastam róla, hogy mások hogyan jártak.

KBC-s számlával sincs tapasztalatom, csak nézelődök a piacon, hogy merre lenne érdemes mozdulni olcsóbb szolgáltatásért.

(#36760) Kobe válasza vnorbi (#36759) üzenetére


Kobe
veterán

Transferwisenal nem biztos h bejon a kozvetito bank, mert a transferwise maga ugye amolyan "clearing house" kent mukodik, az egyik oldalon HUF ban feladott megbizast matcheli ossze a masik oldalon USD ben feladott megbizassal, vagy eppen forditva
Ha van pont epp olyan megbizas ami mondjuk a KBC vel "jol muzsikalo" USD s szamlarol menne ki, akkor meg az is lehet hogy nincs koltsege

Bar gyanitom a KBC usd-s szamlaja is valami belfoldi deviza szamla lesz, igy benne van a pakliban hogy a USD kuldeskor bejatszanak egy intermedier bankot

(#36761) vnorbi válasza Kobe (#36760) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Én úgy tudom, hogy az ilyen match-elős utalás Magyarországra csak HUF és EUR lehet TransferWise-zal. A HUF országon belüli utalással lesz kifizetve, az EUR meg SEPA-val, amiben benne vannak a magyar bankok is, így kvázi az is belföldi.

Nem tudom, hogy a dollárt is tudják-e ilyen direkt úton küldeni...

(#36762) MCs88


MCs88
aktív tag

Sziasztok,

Mi a teendő, ha fizetés közben lehal az OTP kártyás fizető felülete a webkincstáron?
Várakozó státuszban a tranzakcióknál ott van a MÁP+ jegyzés, de a fizetés nyílván nem sikerült. :F

(#36763) Ijk válasza MCs88 (#36762) üzenetére


Ijk
nagyúr

Gondolom újra csinálod ha nem vont le a számládról. Ha levont akkor meg vársz míg visszarakják sikertelen tranzakció miatt.
Egyébként borzasztó mód nem nem szeretem ezt az OTP-s fizetést.

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#36764) vnorbi válasza MCs88 (#36762) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Pár éve hasonló esetben addig próbálgattam, míg sikerült duplán levonniuk a pénzt. Szóval el lehet kezdeni elölről, a várakozót majd sztornózzák, de ha biztosra akarsz menni, intézd úgy, hogy csak egyszeres fedezet legyen a kártya mögött.

Ez is több éves tapasztalat, amikor még nem lehetett újrakezdeni a tranzakciót, hanem ki kellett várni a korábbi sztornózását, hogy a sztornót lehetett kérni, de csak személyesen csak a számlavezető fiókban (kézzel leírva, hogy ezt kéred), akkor megcsinálták azonnal a nap vége helyett.

(#36765) MCs88 válasza vnorbi (#36764) üzenetére


MCs88
aktív tag

Kösz, szerintem kivárom az a biztos.

(#36766) vnorbi válasza MCs88 (#36765) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Ahogy gondolod, nem vesztesz vele semmit, a holnapi jegyzéssel is ugyanazt a MÁP+ sorozatot éred el, amit ma.

Egyébként több esetem volt, amikor lehalt az OTP fizetés közben, és csak egyszer történt ilyen duplázás. Valószínűleg én nem voltam elég türelmes, és nem vettem észre egy korábbi levonást, amikor rápróbáltam újra.

Csak a biztonság kedvéért, az előző hozzászólásomban nem volt egyértelmű a "számlavezető fiók". Ez alatt az államkincstár ügyfélszolgálatát értettem, nem a bankot.

[ Szerkesztve ]

(#36767) Lex Icon válasza vnorbi (#36757) üzenetére


Lex Icon
senior tag

KBC-nél a kereskedési jutalék százalékos mértéke egyforma a külföldi tőzsdéken, a minimum díjjal van eltérés (6,99 USD vs. 6,99 EUR), ami egyelőre az amerikai tőzsdéknek kedvez

RC-nél EU piac (Xetra): 0,25% min: 6,5 EUR
USA piac: 0,2% min: 2 USD, tehát USD-ben sokkal jobb kisebb összegeknél.
A beutalással nekem is gondom van, mert USD esetén a közbeékelődő levelezőbank leszedi a 20-40 USD-t és havi befizetéseknél ez nem buli.
€-ban megy Revolut-tal, USD-vel még nem találtam jó megoldást.
Az RC-nél a váltás 0,3% min. 5USD/EUR. Ez kis összegnél kedvezőbb lehet, mint USD-ben utalni.
Ha valutában meg tudod szerezni az USD-t, akkor befizetheted a Raiffeisen számlájukra ingyen, ha be vagy azonosítva személyesen.

[ Szerkesztve ]

(#36768) Resike válasza kovisoft (#36758) üzenetére


Resike
tag

Ha USD devizaszámlára utalsz akkor elvileg 1-2$ az utalás költsége, ha wire utalás közbejön akkor 5-6$.

(#36769) ptya válasza mgoogyi (#36753) üzenetére


ptya
tag

Kipróbáltam most $10 értékben teszt üzemmódban. Nem annyira egyértelmű ennek a menete a magyar netbankos működésekhez képest. Pl remélem, hogy ahol referencia volt, az a megjegyzés lesz :D
Elsődlegesen azt írta ki nekem utalás után, hogy 15-én fog megérkezni..

Köszi mindenkinek az infót. Visszajelzek mi lett ennek az eredménye :)

(#36770) Shade45 válasza ptya (#36769) üzenetére


Shade45
senior tag

Ezzel azért vigyázz, mert a Revolut topikban volt egy fórumtárs, aki szintén kis összeggel próbálkozott először, nem is vontak le semmit. Aztán utalt 100+ USD felett és egyből megjelent a 20-40USD levonás!

(#36771) mgoogyi válasza Shade45 (#36770) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Ő RC-be utalt, nem?
Ptya meg kbc-be.

Vagy lényegtelen?

(#36772) Shade45 válasza mgoogyi (#36771) üzenetére


Shade45
senior tag

Igen, oda utalt:

"Utalással kapcsolatban szeretnék érdeklődni.
Forintot váltottam dollárra dollárt utaltam a Random capitalhoz (bróker cég) 1. utalás teszt jelleggel 5 $ az meg is érkezett mind az 5$ utána 660$ utaltam de abból csak 640$ jött meg.
Randomosok azt írták nem ők vonták le a 20$ Revoluton keresztül nem ingyenesnek kéne lennie ?"

Egyik válasz rá:

"Én is ilyen 5-10 dollárokkal teszteltem kbc-t, de azóta olvasottak alapján úgy tűnik, hogy kis picsa összegekhez nem nyúlnak, de értelmes mennyiségnél már leveszi a sápját a swift levelező bank."

Szerintem a brókereket kizárhatjuk, nem ők veszik le az utalás díját.

(#36773) Lex Icon válasza Shade45 (#36772) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Ha nem Ft vagy Eurós (SEPA) utalás megy, akkor pl. USD esetén közbeékelődik egy un. levelező bank, aki leszedi a sápot, hiába nem számol költséget mind a küldő, mind a fogadó bank/cég.
Pl. Revolut esetén 20-40 USD.
Pl. RC-hez USD utalás:
Kedvezményezett számlaszáma:HU 59 1440 0025 7860 0625 0000 0000
Kedvezményezett bank SWIFT kódja KELRHUHB
Kedvezményezett bank neve Keler Zrt.
Kedvezményezett neve Random Capital Zrt.
Levelező bank SWIFT kódjaCITIUS33
Kedvezményezett bank számlaszáma a levelezőbanknál 36332306

[ Szerkesztve ]

(#36774) #95561216 válasza Shade45 (#36772) üzenetére


#95561216
törölt tag

Annyiban lehet mas kbc mint random, hogy a belga kbc es az angol lloyds kozott talan nincs levelezo bank, persze ettol meg az anyaceg megfejheti a leanya fele meno utalast.

(#36775) Lex Icon válasza #95561216 (#36774) üzenetére


Lex Icon
senior tag

A Lloyds hogy jött a képbe?

(#36776) ptya válasza Shade45 (#36770) üzenetére


ptya
tag

Jött revolut alert, h kész az utalás és meg is jelent a 10 dodo KBC-n. Legközelebb kipróbálom nagyobb összeggel is :)
Még meg kell találnom az átutalás részletet KBCn, hogy ők mit látnak honnan jött. Ezt még nem tudom hol kell. Pénzmosás elleni csekk esetében kelleni fog ez

(#36777) #95561216 válasza Lex Icon (#36775) üzenetére


#95561216
törölt tag

ugy tudom ott vannak a revolut szamlak

(#36778) Lex Icon válasza #95561216 (#36777) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Én is úgy tudtam, meg a Barclays-nél, de mint kiderült, nem. Régen ott volt az utalós gyűjtőszámla de most már mindenkinek saját van, valami (nekem) ismeretlen szolgáltatónál.

(#36779) ptya válasza ptya (#36776) üzenetére


ptya
tag

egyébként most megnéztem, és revolut vs KBC-s átváltás között 1 dolláron van 1 db forint differencia.. számomra ez így nem nyújt annyi előnyt a revolut felé, hogy megérje az extra hajcihő

(#36780) kovisoft válasza ptya (#36779) üzenetére


kovisoft
őstag

Annyit kalkulálj még hozzá, hogy majd ha eladod, amit vettél és a KBC-vel visszaváltatod a dollárt forintra, akkor is lesz egy hasonló mértékű veszteség. Illetve mivel a KBC csak úgy vált neked, hogy azt a pénzt be is fekteted, ezért a visszaváltott forintodat nem veheted azonnal ki, hanem újra be kell fektetni valami forint alapú papírba (veszel valamit és gyorsan el is adod), amiből még plusz veszteség keletkezik. Nem mondom, hogy ez olyan nagy mértékű, de azért nem elhanyagolható.

(#36781) ptya válasza kovisoft (#36780) üzenetére


ptya
tag

Igen, ezzel már meg is szívtam az első tbszemen ahol maradt pár dollár és gondoltam veszek belőle ÁP-t, de nem engedte visszaváltani :)
Ám buy&hold a cél így nem kéne, hogy sok gondot okozzon.

(#36782) Apollo17hu válasza kovisoft (#36780) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Szia! Akkor is ez van, ha a devizát a tbsz-en korábban már megforgattam többször is? Érdemes a tbsz. lejárta előtt néhány hónappal forintra konvertálni, és pár hónapra pl. állampapírba tenni a pénzt, hogy az 5 év leteltekor ki lehessen venni a pénzt?

(#36783) #95561216 válasza kovisoft (#36780) üzenetére


#95561216
törölt tag

Befelé 20-40 dollár, kifelé 5000 vs 500 a deviza utalás minimum díja, nem éri meg 0,5% váltási előnyért revoluttal szívni.

(#36784) kovisoft válasza Apollo17hu (#36782) üzenetére


kovisoft
őstag

Annyi a lényeg, hogy minden pénzváltás csak befektetési céllal történhet a KBC-nél. Az mindegy, hogy miket csináltál közben a dollárral, ha végig dollár (vagy dollár alapú értékpapír) maradt.

(#36785) Apollo17hu válasza kovisoft (#36784) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Ahá, így már értem. Akkor egy olyan forgatókönyv is elképzelhető, hogy befizettem forintot a tbsz számlára gyűjtőévben, később euróra váltottam, befektettem, majd az 5. év lejártakor csak euró van a számlán, ezért nyitok egy eurós (nem tbsz) devizaszámlát, és arra kiutalom az eurót?

[ Szerkesztve ]

(#36786) Lex Icon válasza #95561216 (#36783) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Ha havonta küldöd be a spórolt pénzed, hogy oldod meg, hogy a minimum díjak ne nullázzák le több hónapnyi befektetés hozamát?
Euróban megoldható, hogy összegyűjtöm, de USD-ben még nem leltem jó megoldásra.

(#36787) bandus válasza mgoogyi (#36682) üzenetére


bandus
veterán

ezekről az etf-ekről van valami ajánlott olvasnivaló? pont valami ilyesmit keresek a máp+ mellé, kicsit kockázatosabb befektetésnek, olyan havi 150-200k-t osztanék el a kettő között valamilyen úton módon. hozamplazam van, szóval ha ott lehet venni az előny :)

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#36788) #95561216 válasza Lex Icon (#36786) üzenetére


#95561216
törölt tag

USD-t miert nem tudod osszegyujteni? En csak akkor veszek, ha osszejott a minimum dij. A havi megtakaritas csak annyit jelent nalam, hogy elkerul a penz folyoszamlarol.

(#36789) Lex Icon válasza #95561216 (#36788) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Eurót a Revolut-on gyűjtöm, majd utalom be ingyen.
Viszont USD-t 20-40$-os költséggel tudom csak utalni, ami nagyon sok még pár ezer USD esetén is.
Ha viszont a brókernél (RC) váltom akár Euróról, akár Ft-ról a minimum 5 USD se túl jó kisebb összegnél. Pl. havi 100000 Ft-nál ez kb. 1,5%.
Hogy ne "romoljon" gyűjthetném €-ban, de akkor sincs hónapokig befektetve.

(#36790) kovisoft válasza Apollo17hu (#36785) üzenetére


kovisoft
őstag

Így van, eurót is kiutalhatsz, csak annak a forinttól eltérő lesz a költsége.

(#36791) #95561216 válasza Lex Icon (#36789) üzenetére


#95561216
törölt tag

Ja hogy rc lehuz valtasert? Ezt nem tudtam. Kbc csak 1%, es meg van ingyen veheto penzpiaci alap, csak fix 2 dollaros visszavaltasi koltsege van.

RC nem arul MAP+-t?

(#36792) Lex Icon válasza #95561216 (#36791) üzenetére


Lex Icon
senior tag

0,3% min. 5€/$ v. 1500Ft a váltás.
Árulnak MÁP+-t, de ott is van 0,25% visszaváltás, oké kamatozik, de Ft-ban és 3,5/4%-ot.

(#36793) mgoogyi válasza bandus (#36787) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Először az indexekről, amit követnek, arról érdemes olvasni:
[https://www.justetf.com/uk/news/etf/msci-vs-ftse-which-etf-provider-is-the-best-index-provider.html]

Mindkettő nagy indexgyárnál (MSCI és FTSE) a teljes világot felosztják developed(fejlett) és emerging(fejlődő/feltörekvő) részre. És a kettőt együtt tekintik a teljes világnak.
A fejlett világ az USA,EU erősebb országai,Japán,Ausztrália,stb.
A fejlődő meg pl. Brazília, Kína, Oroszország, India, stb.

MSCI ACWI = MSCI World + MSCI Emerging
FTSE All World = FTSE Developed World + FTSE Emerging

Bármelyikre rákeresel google-ben, megtalálod egy pdf-ben, melyik index pontosan micsoda.
Ezek mind a cégek piaci súlya(kapitalizáció) alapján teszik bele az indexbe a részvényarányokat.

Ha ezekkel képben vagy, akkor lehet nézni ETF-eket etf kibocsátóktól (iShares,SPDR,Vanguard, stb.).
SPDR MSCI ACWI
iShares MSCI World
Vanguard FTSE All-World

Ezzel a hárommal nem nagyon tudsz mellélőni hosszútávon.

A justetf.com oldalt ajánlom és úgy állítsd be, mintha német lennél. Így amiket látsz majd az oldalon, az várhatóan lesz az Ersténél is.
Ezen az oldalon találsz nagyon sok okosságot az etf-kről, ha kicsit szétnézel.

(#36794) Kobe válasza Lex Icon (#36789) üzenetére


Kobe
veterán

En is hasonlokepp operalok, havonta revolutra pakolok valamennyi eurot illetve egy masik szamlara forintot es ha megvan egy minimum akkor kuldom tovabb

De gondoltam arra is ha revolut tradingen bejonnek az etf ek akkor ott is kiprobalni a vetelt, tartast
Csak az meg ido mire felveszik a kinalatba

(#36795) Oppenheimer válasza Lex Icon (#36789) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Szóval ha eurót utalsz be revolutról rc-re akkor annak nincs plusz költsége? Eddig csak forint forrásaimból utaltam be pénzt, és a váltás 300-500k-nál nem rossz rc-n. Viszont van egy csomó usd-m, azt tw-n euróra váltom, és ingyen be tudom utalni rc-re?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#36796) HS 2142 válasza bandus (#36787) üzenetére


HS 2142
őstag

Általánosságban az ETF-ekről magyar nyelven szerintem az itt felsoroltak ajánlott olvasmányok.

I am...the architect of my own destruction...So this is it. What is written in the timeline cannot be changed.

(#36797) vnorbi


vnorbi
aktív tag

Van most egy számlanyitási akció a KBC-nél, ami majdnem jó lett a várt lökésnek, hogy nyissak náluk számlát.

Röviden az a lényeg, hogy ha az elmúlt fél évben nem volt náluk számlám, és most nyitok, akkor akár 100 ezer forintnyi kereskedési jutalékot elengednek az első három hónapban, de nálam sajnos ott elbukott, hogy csak forintos ügyletre lehet felhasználni a kedvezményt. A másik meg az, hogy 10 ezer forint kedvezményért oda kell transzferálni legalább egy részvényt (több transzfer, több kedvezmény). Na, nekem egy transzfer 5800 forintba kerülne, és amilyen gyakran megbízást adok, a három hónap alatt épp csak nullán lennék (de a plusz számlavezetési díj miatt inkább mínuszban). Sőt, nincs is részvényem, úgyhogy előbb még venni is kellene, hogy oda tudjam transzferálni... Sok sebből vérzik.

Szóval ezt most kihagyom, de hátha valaki lát benne fantáziát.

Emlékeztek olyan akcióra régebbről náluk, amit devizás vásárlásra lehetett felhasználni, és nem volt ilyen drága feltételhez kötve?

(#36798) Lex Icon válasza Oppenheimer (#36795) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Szóval ha eurót utalsz be revolutról rc-re akkor annak nincs plusz költsége?

Eddig nem volt. A R-ról ingyenes az utalás, SEPA miatt közben sincs díj és a RC sem számol fel érte díjat ellenben a kártyás fizetés után 1%-ot kérnek - gondolom -, a levont jutalék miatt.

Eddig csak forint forrásaimból utaltam be pénzt, és a váltás 300-500k-nál nem rossz rc-n.

R-hoz képest nem.

Viszont van egy csomó usd-m, azt tw-n euróra váltom, és ingyen be tudom utalni rc-re?

A TW tudtommal nem ingyen utal és USD-t a R-ról se tudsz ingyen, mert a közbeékelődő levelező bank 20-40USD-t levon, ahogy írtam is, de €-ban ingyen tudod küldeni R-ról.

[ Szerkesztve ]

(#36799) Oppenheimer válasza Lex Icon (#36798) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Ahogy írtam tw-n euróra váltom és eurót utalok. Gondolom tw-ről utalva se lesz közbeékelődő bank. Köszi!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#36800) dptrsk válasza Oppenheimer (#36799) üzenetére


dptrsk
addikt

TW is szerintem SEPA utal, akkor ott nem lesz extra díj/levonás.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.