Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Windows 10 (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2020-05-31 14:25:16

LOGOUT.hu

Mielőtt kommentelsz, olvasd el az Összefoglalót!
(Frissítve: 2020.05.31.)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#98551) King Unique válasza Lauda (#98546) üzenetére


King Unique
titán

Hivatalosan még ki sem adták a 1903-as verziót, még a Windows Update sem ajánlja fel. Sőt, volt róla szó, hogy most direkt hosszabban tesztelik, hogy mire általánosan elérhetővé válik mindenki számára, lehetőleg ne legyen semmilyen ehhez hasonló probléma. Meg a cikk végét sem ártana elolvasni, ami a következő:

"A Microsoft tájékoztatása szerint a hibát egy összegző frissítésben javítja majd, így a Windows 10 May 2019 Update általános elérhetővé válásakor már nem fog gondot okozni."

Egyébként még frissítettem már több gépen közvetlenül a 1903-as ISO-val korábbi Windows 10-verziókról, de ilyen hibát sehol nem tapasztaltam. Pedig minden esetben eleve több partíció volt a rendszermeghajtókon, némelyiknél pedig több fizikai belső háttértár is csatlakoztatva. A külsőkkel csatlakoztatott állapotban viszont nem próbáltam, de az alap, hogy azokat használat után amúgy is leválasztom, nemhogy még a clean install / build upgrade idejére is csatlakoztatva hagyom. Apropó, a cikk szerint eleve csak az utóbbi esetet érintheti a probléma, a clean installt nem.

[ Szerkesztve ]

(#98552) Lauda válasza TRob1 (#98550) üzenetére


Lauda
félisten

Pontatlanul fogalmaztam. Elérhetővé tette.

(#98553) TRob1 válasza Lauda (#98552) üzenetére


TRob1
veterán

Viszont sajna nálam nem jött be. D-t kiszedve, csak C és más semmi meghajtó, még usb-s egér is kihúzva, ugyanez a szitu laptopon.
Tehát nem (csak) a cikkben leírt az ok, hanem más hardver összetevők/driverek is beleszólnak.
Na de pont azért elérhető, hogy ezek kiderüljenek... ha már a tesztelő csapat szertefoszlott, legalább a júzerek segítsenek. Így mégiscsak olcsóbb...És talán gyorsabb is a hibafeltárás. :)

[ Szerkesztve ]

¤ R'n'R ¤

(#98554) #54072192 válasza TRob1 (#98553) üzenetére


#54072192
törölt tag

Páran azt írták, hogy akkor is hardverrel kapcsolatos hibaüzenet van, ha telepítve van egy bizonyos vírusirtó (talán Avira és Avast), vagy valamelyik anti-cheat.

(#98555) TRob1 válasza #54072192 (#98554) üzenetére


TRob1
veterán

Igen, azt olvastam, de ilyen szutymákokat eleve fel sem tennék a gépemre (vírusvonzót). Jobb nekem a Biztonság. :DDD
Anti-cheat gondolom amit játékok pakolnak fel. De perpill kb. 2db Lego game van fenn, nem látom hogy azok tettek volna fel ilyesmit. (Illetve anno lányomnak feltettük vmiért az Epic launcher-t... lehet az okozza? Mindjárt gyomlálom. :) )

szerk: Nem is az. :(

[ Szerkesztve ]

¤ R'n'R ¤

(#98556) #54072192 válasza TRob1 (#98555) üzenetére


#54072192
törölt tag

Akkor elképzelhető, hogy valamelyik hardverrel kapcsolatban kaptak visszajelzést, hogy problémás, és ezért nem engedi telepíteni. Vagy telepíted tisztán, vagy vársz vele. :)

(#98557) TRob1 válasza #54072192 (#98556) üzenetére


TRob1
veterán

Igen, lehet hogy ez a helyzet.
Inkább várok. :)
Próbáltam pár hardvereltávolítást (pl. ujjlenyomat, annak driverével mindig probléma volt egy-egy nagy update után), de az sem jött be.

¤ R'n'R ¤

(#98558) TRob1 válasza TRob1 (#98557) üzenetére


TRob1
veterán

Vazze, átbaxtam a telepítőt. Netet kilőttem, most elkezdte telepíteni az üzenet nélkül. :D
Kíváncsi leszek mi nem fog működni.

[ Szerkesztve ]

¤ R'n'R ¤

(#98559) tobias88888 válasza Geth (#98505) üzenetére


tobias88888
őstag

Teljesen üres ez is, már átnéztem pár külföldi oldalt tanácsokért, csak azután jöttem ide.

Speckó eszközök ezek, az egyik egy váltó, a másik egy saját épitett eszköz, de mindkettő sima kontroller és be van rájuk kapcsolva hogy kikapcsolhatók a windows által.

(#98560) #07746304 válasza King Unique (#98544) üzenetére


#07746304
törölt tag

Közben olvastam a Bugról, szóval várok vele :)

(#98561) #79715584 válasza Geth (#98512) üzenetére


#79715584
törölt tag

Nem HDR kijelzőről van szó. Egy hull hd ips kijelzős laptop. Ugyanezt használtam 1809 alatt, amikor jó volt.. Látom, hogy másnál nincs ilyen gond, úgyhogy várok, hátha javítja egy frissítés vagy valami.

(#98562) TRob1 válasza TRob1 (#98558) üzenetére


TRob1
veterán

Nah, szépen fel is ment, most jön a wu-n hozzá a frissítés.
Egyelőre nem tudom mi lehetett a gondja, de eddig nem találtam nem működő hardvert.

¤ R'n'R ¤

(#98563) tylerddd


tylerddd
veterán

Hello! Hétvégén nagy valószínűséggel újrarakom a Win10-et a laptopomon. Pendrive-ról fogom végezni, amire Rufus segítségével teszem az iso-t ilyen beállításokkal. UEFI-ben szeretném csinálni és a lehető leggyorsabb boot-időt elérni.

A kérdésem az lenne, hogy a BIOS-ban milyen beállítások szükségesek a telepítés megkezdése előtt? Nekem csak egy M.2-es hely van a laptopomban, amiben egy NVMe-s SSD van. Ilyenkor a sata beállításoknak van értelme? Tehát AHCI-re állítsam vagy kapcsoljam ki az opciót? Legyen a secure boot bekapcsolva vagy ne? Tehát olyan beállításokra gondolok, amit UEFI esetén mindenképp adott módon kell belőni, mert anélkül nincs értelme az UEFI-nek. Megköszönném, ha valaki leírná ezeket! Köszi!

Csak egészség legyen, meg térerő!

(#98564) Lauda válasza TRob1 (#98553) üzenetére


Lauda
félisten

Igen ez nagyon jó, hogy minél többen tesztelik. Azonban siralmas, hogy az a rengeteg programozó ilyen kódot képes írni, hogy le kell húznod a külső vinyókat. Ipari szemét konkrétan.

(#98565) vlevi


vlevi
nagyúr

Tegnap írtam, hogy megmenekül a paint, ma viszont arról olvastam, hogy a sets funkció viszont úgy néz ki, nem lesz.
Elkaszálta a Microsoft a funkciót, ami a Windows 10 nagy újdonsága lett volna
Abban a formában, ahogy valamelyik korábbi Windows Insider verzióban benne volt, tényleg nem sok hasznát láttam. Főleg azért nem, mert az UWP appok csak 1 példányban futhatnak, tehát csak egyetlen ilyen set-be lehetett belerakni, pl. naptárat.
Az tényleg valahogy kicsit erőltetett dolog volt, hogy egy setbe egyszerre word doksit, excelt, onenote-t berakhatok, és akkor az egyszerre záródik, nyílik, satöbbi. Ritka az a helyzet, amikor ez hasznos.
Az pedig már egy másik dolog, hogy a mögötte lévő háttértechnológia elég kókányolt megoldás volt.
Az viszont belekerülhetne valamikor, hogy pl. a Windows intéző (vagy file kezelő, ahogy most hívják), tudjon külön füleken működni, hogy ne több intéző ablak legyen nyitva, hanem, igény esetén 1 példányon belül 2-3-4 lapon másolgathassak. Vagy valami ilyesmi.

(#98566) King Unique válasza Lauda (#98564) üzenetére


King Unique
titán

Inkább az a siralmas, ha valaki úgy telepít, meg úgy upgrade-del, hogy közben mind csatlakoztatva vannak a külső vinyói, amikor akkor arra pont semmi szükség nincsen... Szóval még mielőtt elragadtatnád magad, nem ártana ilyeneket is logikusan átgondolni...

[ Szerkesztve ]

(#98567) #54072192 válasza Lauda (#98564) üzenetére


#54072192
törölt tag

Ipari szemét, mert egy buildben, amit egyelőre csak a tesztelőknek kellene használni, van egy bug, amiről tudnak, így telepíteni sem lehet, tehát nem is okoz gondot? Jól van.

King Unique: Ennek akkor sem kéne problémának lennie. De majd javítják, nincs kiadva.

vlevi: Javaslom, hogy ne magyar oldalakat nézegess, ha a rendszerrel kapcsolatos hírek érdekelnek. Azóta már tisztázva lett, hogy Rich Turner csak a konzolról (PS, cmd, stb.) beszélt. De a PCWorld is lehozott egy cikket ugyanilyen tévedéssel, gondolom már előre megírták, mikor megjelent eredetileg a ZDNeten.

(#98568) Geth válasza tylerddd (#98563) üzenetére


Geth
addikt

A kérdésem az lenne, hogy a BIOS-ban milyen beállítások szükségesek a telepítés megkezdése előtt?
UEFI lesz az, de a kérdés nem biztos hogy szerencsés, például fogalmunk sincs milyen beállításokra van lehetőség az adott laptop UEFI-jében. Általában a laptopoknál kevesebb beállításra van lehetőség, így egyszerűbb lehet ha azokra kigyűjtve keresel/kérdezel rá.

NVMe ~ Ilyenkor a sata beállításoknak van értelme?
Ha nincs SATA eszközöd, akkor semmit nem befolyásol NVMe esetén.
Nálam nincs SATA, így a komplett controllert letiltottam, de nem tudjuk hogy Nálad a kérdéses opció magára a controllerre vonatkozik, vagy pl. csak annak módjára (AHCI/RAID/legacy)?
Ha van SATA eszközöd, vagy a beállítás nem a teljes controller kikapcsolására vonatkozik, én meghagynám AHCI módban.

Legyen a secure boot bekapcsolva vagy ne?
Lényegtelen, lehet telepíteni úgy is hogy be van kapcsolva. Ekkor Setup módba kell rakni ha van ilyen opció, illetve szokott olyan menüpont lenni amivel telepíthetőek az alapértelmezett kulcsok, arra érdemes rábökni.
De akár ki is kapcsolhatod a telepítés idejére és csak utólag kapcsolod be.

Ezen felül egyes UEFI-k esetén szokott lenni Fast Boot vagy Ultra Fast Boot, általában előfeltétel, hogy ha tud is CSM-et (BIOS emuláció), az legyen kikapcsolva.

(#98565) vlevi: kicsit mindig elsírom magam amikor látok valakit File Explorer-rel dolgozni, annyira nem hatékony gyakorlatilag bármilyen orthodox dual pane file managerhez képest :(

[ Szerkesztve ]

(#98569) #54072192 válasza Geth (#98568) üzenetére


#54072192
törölt tag

Töröld fel a könnyeid. :) Én például használok Explorert és TC-t is, utóbbit csak akkor, ha nagyobb mennyiségű fájllal kell foglalkoznom. Egyébként a listanézet például képeknél nagyon nem praktikus. Az Explorernél minden mappánál be van állítva, hogy hogyan jelenlen meg, szép, átlátható.

(#98570) King Unique válasza #54072192 (#98567) üzenetére


King Unique
titán

Itt most arról volt szó, hogy arra az időre pont teljesen felesleges és egyben indokolatlan csatlakoztatva hagyni a telepítéshez használt pendrive-on kívül az egyéb USB-s tárolóeszközöket is, mivel közben úgysem lehet őket érdemben használni, meg normál módon közvetlenül telepíteni sem lehet rájuk USB-s csatlakozásnál. Max. akkor lehet értelme, ha a külső merevlemezről fut a telepítő, vagy más esetben a WinPE, WTG. A Windows alól indított build upgrade-nél meg max. addig használhatók, amíg nem kell restart. De az utóbbinál is alap, hogy előtte leválasztom őket szoftveresen a rendszerből, meg fizikálisan is a kábel kihúzásával a gépről, vagy esetleg a 3,5"-os típusokat csak kikapcsolom.

[ Szerkesztve ]

(#98571) Geth válasza #54072192 (#98569) üzenetére


Geth
addikt

És gondolod amit én használok abban csak listanézet van? :P
Képeknél még azt is szoktam használni, hogy full screen van a kép és közben ugyanúgy működik a select/deselect (háttérben kijelöli/leveszi a kijelölést a fileokról). Elég gyorsan ki lehet szanálni a kevésbé jól sikerült képeket.

(#98572) #54072192 válasza King Unique (#98570) üzenetére


#54072192
törölt tag

Ezt értem, de akkor sem okozhat gondot egy rádugott USB-s eszköz vagy a több partíció a frissítésnél. Eddig sem volt gond, ezután sem lesz az, mert javítani fogják. Ha rá van dugva 10 külső vinyó a gépre, akkor is szépen frissülni fog.

Geth: Én olyankor Ctrl+görgetek a nagyításhoz, aztán úgy válogatom a képeket. Vagy a Fényképeken belül Del gomb. Jó az Explorer is, ha nincs szükség a TC vagy más program képességeire.

(#98573) King Unique válasza #54072192 (#98572) üzenetére


King Unique
titán

Igen, javítani fogják, ez világos. De azért azt nem feltétlen mondanám, hogy soha semmilyen hatása nem lehet, mert volt már arra példa, hogy hardvertől és beállításoktól függően többeknél megakasztotta a bootolás folyamatát a rajtafelejtett USB-s tároló, vagy épp egyéb problémát okozott. Másrészt értelme amúgy sincs ilyenkor csatlakoztatva hagyni őket, akár gondot okoznak az upgrade-nél, akár nem. Meg USB-n leválasztani-újracsatlakoztatni sem macera, ellenben SATA-n lehúzkodni már inkább, az utóbbinál még érthetőbb. Aztán pl. egy clean install esetében is szépen tud kinézni, amikor a meghajtólistában ott van mindenféle lemez és partíció, aztán bogarássza ki a user, hogy melyik melyik, meg nehogy véletlenül olyat töröljön, amit nem kellene.

[ Szerkesztve ]

(#98574) Geth válasza #54072192 (#98572) üzenetére


Geth
addikt

Vagy a Fényképeken belül Del gomb.
Ez aranyos, de akkor csavarjunk egyet: két halmazba szeretnéd válogatni a képeket (pl. privát/publikus), NEM törölni. Ilyenre is használtam már :U
Én nem azt mondtam hogy rossz az Explorer, hanem hogy nem láttam még olyan workflow-t amiben gyorsabb lett volna...

(#98575) tylerddd válasza Geth (#98568) üzenetére


tylerddd
veterán

UEFI lesz az, de a kérdés nem biztos hogy szerencsés, például fogalmunk sincs milyen beállításokra van lehetőség az adott laptop UEFI-jében.
Hmm, na most összezavarodtam. Én ha F12-t nyomok, akkor a one time boot menüben a BIOS-ra bökve tudok belépni a beállításokba vagy F2 alapból ide visz és pl. ha a Windowsból a helyreállításnál kérem a UEFI beállítások megnyitását, akkor is ugyanazokhoz a beállításokhoz visz. Tehát itt nincs külön UEFI menü, ha erra gondolsz.

SATA operation alatt lehet AHCI vagy RAID On-t választani vagy kikapcsolni.

Nem tudom, hogy pl. az Enable UEFI Network Stack-et be kell-e állítani és azon belül Disabled/Enabled/Enabled w/PXE legyen.

A gép egy 7490-es Dell Latitude, a manual témára vonatkozó része itt elérhető.

Csak egészség legyen, meg térerő!

(#98576) #54072192 válasza King Unique (#98573) üzenetére


#54072192
törölt tag

Oké, de egy bugra nem az a válasz, hogy kerüljük meg. :)

Geth: Indexképeket megnövelem, és kijelölöm, áthelyezem. Nincs olyan workflow? Például fogom a fájlokat és áthelyezem A-ból B-be, ehhez minek külső fájlkezelő? :D Nem azt mondtam, hogy abszolút mindenre jó és a legpraktikusabb, hanem hogy ne potyogjanak a könnyeid attól, hogy meglátod, mert egy csomó dologhoz megfelelő. Vlevi is biztosan ezért használja.

(#98577) Geth válasza tylerddd (#98575) üzenetére


Geth
addikt

Tehát itt nincs külön UEFI menü, ha erra gondolsz.
A gyártó ezek szerint BIOS-nak hívja, ő dolga, egyről beszélünk.

SATA-ra akkor választ kaptál korábban (ha nincs SATA eszköz, mehet a kikapcs, egyébként AHCI).

Enable UEFI Network Stack
Attól függ, szeretnél-e hálózatot addig amíg az UEFI-ben vagy/UEFI programot futtatsz.
Van amelyik UEFI képes netről frissíteni magát, gondolom azoknál nem árt.
Semmi köze ahhoz, hogy a kiszemelt oprendszer alatt szeretnél-e hálózatot, ez még az oprendszer előtti szakaszra vonatkozik.
Enabled w/PXE
Ha nem csak hogy hálózat kell, de még bootolni is szeretnél hálózatról (Preboot eXecution Environment), akkor kell ez a verzió.

(#98578) Geth válasza #54072192 (#98576) üzenetére


Geth
addikt

Indexképeket megnövelem, és kijelölöm, áthelyezem. Nincs olyan workflow? Például fogom a fájlokat és áthelyezem A-ból B-be, ehhez minek külső fájlkezelő?
Nem indexképekről volt szó, teljes full screenben vannak a képek :) Az egyik sarokban látszik, hogy ki van-e jelölve vagy nincs.
Nem azt mondtam, hogy nem megfelelő (nem lehet megcsinálni), hanem hogy lassabb megcsinálni.

[ Szerkesztve ]

(#98579) #54072192 válasza Geth (#98578) üzenetére


#54072192
törölt tag

"Én nem azt mondtam hogy rossz az Explorer"
"Nem azt mondtam, hogy abszolút mindenre jó"
"Nem azt mondtam, hogy nem megfelelő"

Akkor ezt megbeszéltük. :D

(#98580) King Unique válasza #54072192 (#98576) üzenetére


King Unique
titán

Ez a kerüljük meg amúgy az ilyen eszközöknél mondhatni a normális használat csak úgy mellékesen, de mindegy. :) Meg az sem mindig a legjobb, ha állandóan a gépen vannak "lógatva" használaton kívül, ezzel is feleslegesen szaporítva az indulások / leállások és a fejparkolások számát. Meg adott esetben biztonságosabb is, ha le van választva és meg csak véletlenül sem áll fenn az esetleges formázás / törlés lehetősége egy clean install, upgrade, vagy alaphelyzetbe állítás során.

(#98581) #54072192 válasza King Unique (#98580) üzenetére


#54072192
törölt tag

De még mindig arról beszélsz, hogy miért nem érdemes rajta hagyni a gépen a külső háttértárakat, mikor arról van szó, hogy a rendszer nem frissül, ha rá van dugva valami a gépre, pedig kéne neki. Ez egy bug, nem kell megvédeni meg megmagyarázni. :)

(#98582) King Unique válasza #54072192 (#98581) üzenetére


King Unique
titán

Azon, hogy az egy bug és javítva lesz, szerintem már rég túlléptünk, vagy legalábbis kellene. Előzőleg arra a felvetésre reagáltam, miszerint mekkora gond, hogy közben le kell húzni az USB-s külső háttértárakat, ami szerintem nem éppen, mert amúgy is le szokás választani. Ennyi, ha esetleg nem ment volna át. ;)

(#98583) #54072192 válasza King Unique (#98582) üzenetére


#54072192
törölt tag

Oké. :)

Egyébként ha valakit érdekel, egy fejlesztő elmondása alapján a rendszerből kiszedett hardver "fantomként" még megmarad 30 napig, így a WU szedhet le hozzá drivert. Ez például akkor tűnik fel, ha valaki AMD-ről vált Nvidia-ra, vagy fordítva. A drivert arra az esetre tartja meg, ha a felhasználó visszatenné a régi eszközt. Utána a rendszer törli. Ugyanez történik akkor is, ha a rendszer karbantartó feladatai le vannak tiltva. [link]

[ Szerkesztve ]

(#98584) Zotya84 válasza King Unique (#98551) üzenetére


Zotya84
őstag

Nálam a 3-ból egy gépen hisztizett e probléma miatt, de egy régebbi driverre hivatkozva állt meg, azt letakarítva ment USB-ről; egy másikon isoból, simán frissült, míg a harmadikon sehogy sem tudom rávenni, hogy frissüljön, bár ott nem is sürgős (sem usb-ről, sem isoból, folyamatosan a rendszerbe épített pdf, xps nyomtatókra hivatkozva nem települ azok eltávolítása után sem); miközben ugyanarról az usbről ma 3-t, a múlt héten párat frissítettem, igaz volt közte 1709, 1803 és 1809 egyaránt...

Mi ez a hülyeség? Nokiánál ütésállóságot nem fejszével kellene tesztelni, hanem elkezded ütni egy 3310-zel... - L3zl13

(#98585) bon válasza Lauda (#98546) üzenetére


bon
őstag

Na én pont ebbe a hibába futtottam bele, a problémát okozó USB háttértár a telepítést végző Pendrive volt :) Eltávolítva és gépről indítva a 19H1-re a frissítést már simán települt. Ráadásul elég gyorsan.

A számítógépnek lelke van! - ASUS Prime Z690-P, Intel CoreI7 13700, 2x16GB DDR5 5200MHZ Kingston, Gigabyte GTX 1060 6GB, Sound Blaster Z, Cooler Master Cosmos C700P

(#98586) #86564352 válasza Geth (#98568) üzenetére


#86564352
törölt tag

File Explorerből is lehet két ablakot (vagy többet) megnyitni, többségnek elég általános dolgokra. MS-DOS időkből jó emlék a Norton Commander, manapság én se használok ilyet.

(#98587) Geth válasza #86564352 (#98586) üzenetére


Geth
addikt

Ez remek, de ettől még feltűnt hogy mennyire lassan dolgoznak benne mások és hogy mennyire nem hatékony.

(#98588) vlevi válasza #86564352 (#98586) üzenetére


vlevi
nagyúr

Far manager nekem is itt figyel a gépen, de nagyon ritkán indítom el.
Totalcommandert valahogy sose bírtam megszokni, csak akkor volt fenn, amikor valóban szükség volt a benne lévő funkciókra (pl. azzal kellett összefűzni a kapott állománydarabokat, és hasonlók).

(#98589) #86564352 válasza #54072192 (#98567) üzenetére


#86564352
törölt tag

A Sets-nek nem azért vége, mert EdgeHTML volt az alapja és azt most hajították kukába? [link]
Ami még érdekes igazából a nép csak File Explorer tabokat kért, a Microsoft pedig elkezdte ezt a minden egybe Sets projektet aztán két év után rájöttek túl nagy fába vágták a fejszéjüket. Csak simán a File Explorer tabokat és projektekre a virtuális asztalok és idővonal fejlesztése kellett volna.

(#98590) #86564352 válasza Geth (#98587) üzenetére


#86564352
törölt tag

Az én tapasztalatom szerint aki intézőben lassan mozog, az a nem regisztrált TC-ben is. :D

(#98591) Geth válasza #86564352 (#98590) üzenetére


Geth
addikt

:DDD

(#98592) Zotya84 válasza #86564352 (#98590) üzenetére


Zotya84
őstag

Akkor egy ellenpélda: intézőben szenvedek, mert leginkább egérrel használható igazán jól, miközben a regisztrált TC-mben meg pár billentyűlenyomással pikkpakk megoldom a dolgokat. Igen, én is DOS-on, NC-en nőttem fel (mármint PC szemszögből), így amikor még WC volt a neve, már akkor is használtam, és az ini-m azóta is csak bővült, de le nem cserélődött soha, főleg, mióta jópár saját billentyűkombót tanítottam meg neki... (Amikor meg egyszerre mindkét oldalon 5-7 tabban dolgozom, annyi háttérbe tett fileművelettel, ami még WQHD-n is csak két sorba fér ki, azt nem csinálod utánam Intézőben.)

Töredék idő alatt lehet megoldani benne dolgokat. Intézőt meg használjanak a mazochisták... :D

Mi ez a hülyeség? Nokiánál ütésállóságot nem fejszével kellene tesztelni, hanem elkezded ütni egy 3310-zel... - L3zl13

(#98593) Doky586 válasza tylerddd (#98563) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Windows UEFI telepítés menete korszerű gépeken:

A biost(uefit) érdemes alapra állítani (bios defaults betölt). Bolti állapotú lapon felesleges.

Pendriveot simán (MBR-el) létrehozni és FAT32 re formázni, majd rámásolni a felcsatolt ISO tartalmát. (filekezelőben isora kattintva legfelül "Csatlakoztatás" (win7-nél pedig Virtual CloneDrive-al))
(vagy MCT-vel készíteni a pendriveot)

Bootkor az UEFI: kezdetű pendriveot válaszd a bios(uefi) gyors(egyszeri) bootmenüben*.

Telepítőben egyéni telepítés, céllemezről töröld az összes partíciót (ha van), és a partícionálatlan üres helyet add meg telepítési célnak.. Röviden ennyi.

*: bootkor:
ASUS: F8 (vagy Esc)
ASRock, MSI: F11
Gigabyte: F12

Ha van olyan file ami nem fér fel a Fat32-re a 4GB limitáció miatt akkor kihagy majd:
Dism /Split-Image /ImageFile:E:\sources\install.wim /SWMFile:F:\sources\install.swm /FileSize:3000
(MCT-vel letöltött ISO-ban nincs 4GB-nál nagyobb file)

Tehát nem szükséges semmilyen külső program (rufus) és a biosba sem kell belépni új gépnél, a lemezt sem kell előre particionálgatni..

[ Szerkesztve ]

(#98594) Kékes525


Kékes525
félisten

Miért nem tudom bekapcsolni a "A legtöbbet használt alkalmazások megjelenítése" funkciót?

Gondoltam, valamelyik másik beállítással együtt nem megy. Megpróbáltam, mindig kikapcsoltam a lapon levő beállítások egyikét, de akkor sem lehetett bekapcsolni. Szerintetek miért nem lehet?

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#98595) tylerddd válasza Doky586 (#98593) üzenetére


tylerddd
veterán

Köszönöm a részletes leírást! :R

Lenne viszont néhány megjegyzésem/kérdésem:
1.)Az SSD egy 1TB-os NVMe-s háttértár. Azért ekkora, mert nem fér fizikálisan másik meghajtó a laptopba, a tárhely meg kell. Két meghajtó van, egy a Windowsnak, egy meg adattárólónak (300/700GB). Nem értem, hogy hogyan adjam meg telepítési helynek a partícionálatlan területet? Ha a 700GB-on kívül törlök mindent, akkor a maradék helyen kell egy meghajtót létrehozni és rögtön lesz 3: helyreállító, rendszer és egy, amire maga a Windows megy. Tehát ezt a részét nem értem a leírásnak.
2.) MBR-es pendrive: ha UEFI-ben telepítek, akkor nem GPT-t kell használni, ahogy a Rufus is felajánlja (tudom, ne azt használjam)?
3.) Olvastam olyat, hogy az iso-ból érdemes törölni a bootmgr fájlt.

[ Szerkesztve ]

Csak egészség legyen, meg térerő!

(#98596) Geth válasza tylerddd (#98595) üzenetére


Geth
addikt

1.) UEFI-hez GPT módban nem úszod meg a min. 4 partíciót : recovery, system, msr (ezt a felületen lehet nem is látod) és csak utána jön az ahova a Win-t telepíted.
2.) A telepítőmédia esetén szerintem mindegy a GPT/MBR, a célmeghajtónak (ahova telepítesz), annak kell Win esetén GPT-nek lennie.
3.) Ez egy apró trükk, ha letörlöd a bootmgr-t, akkor véletlenül sem tudsz bebootolni legacy BIOS módba (ha az adott gépen be lenne kapcsolva a CSM és mindkét módon tudna bootolni). Az UEFI módon történő bootolást a bootmgr.efi végzi, azt semmiképp ne bántsd :)

Egyébként nyugodtan lépj be az UEFIbe, nem baj ha látod mik vannak ott, nem biztos hogy minden default érték jó Neked :)

[ Szerkesztve ]

(#98597) tylerddd válasza Geth (#98596) üzenetére


tylerddd
veterán

A telepítőmédia esetén szerintem mindegy a GPT/MBR, a célmeghajtónak (ahova telepítesz), annak kell Win esetén GPT-nek lennie.

A telepítő úgymond honnan tudja, hogy neki GPT-ben kell majd formáznia az SSD-t? A BIOS-ban előtte csak be kell állítom az UEFI boot-ot, igaz?

Az egész újrahúzás egyébként a következő sztori miatt történne meg, így feltételes módban: jelenleg is UEFI-ben van a Windows telepítve, azért indítottam totál lámaként, hátha mégis elrontottam valamit, ugyanis: a boot időm kb. megkétszereződött a Windows bejelntkező képernyőjöz jutásig úgy, hogy elvileg nem ba**tattam semmi beállítást. Lemérve 15 mp, amíg az első Dell logotól eljutok a bejelentkezésig. Korábban felvillant a Dell logo, fordult egyet az állapotjelző és a bejelentkezeésnél voltam. Most egyszerre bejön a logo, eltűnik, megint bejön, 2-3-at fordul az áll. jelző és úgy bejelentkezés. Nagyon idegesít, mert a régi gépem 11mp alatt lejátssza ezt egy 2,5"-es SSD-vel. És ugye a kérdés: miért? Március óta tökéletesen ment a gép, 1-2 hete tapasztalom ezt.

Ezért gondoltam, hogy alapból elsiklottam valami felett a telepítéskor és reménykedem, hogy egy újabb install megoldaná! Elképzelhető egyébként, hogy Windows frissítés okozott ilyet, mert volt, aki ezt írta más fórumban?

Köszönöm a segítséget!

[ Szerkesztve ]

Csak egészség legyen, meg térerő!

(#98598) Geth válasza tylerddd (#98597) üzenetére


Geth
addikt

Onnan tudja hogy UEFI módban bootolsz be a telepítőmédiáról.
Ha BIOS módban bootolsz be, akkor pont fordítva: csak MBR-re hajlandó települni, GPT-re nem (Win-nél).

A második feléhez most nem tudok hozzászólni, de ezt hamarabb is említhetted volna, hátha nem is kell reinstall :DDD

[ Szerkesztve ]

(#98599) weiss


weiss
addikt

Tolja valaki Insider Fast Ringet virtuális gépen? Egy hete megjött a nem tudom milyen frissítés, és mikor újraindul a gép, csak fekete képernyő van kék Win logóval, de nincs HDD aktivitás. Ha várok, és újraindítom, elkezdi újra a telepítést, és újra ugyanez van.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#98600) Fecogame


Fecogame
veterán

Már egy ideje zavart, de csak most jutottam el odáig hogy meg is oldjam.

A probléma az volt, hogy több monitor használata esetén a sarkoknál nem lehetett áthúzni a kurzort elakadás nélkül. Erre találtam itt megoldást:

How to disable sticky corners in Windows 10

A portable verziót töltöttem le, és betettem startup-ba (Run --> shell:startup). Tökéletesen működik.

[ Szerkesztve ]

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Windows 10 (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.