Hirdetés

2024. május 7., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Windows 10 (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2020-05-31 14:25:16

LOGOUT.hu

Mielőtt kommentelsz, olvasd el az Összefoglalót!
(Frissítve: 2020.05.31.)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#144001) Geth válasza svgyula (#144000) üzenetére


Geth
addikt

Teljesen jó, köszi.
Laposokat rühellem, ott aztán bármi lehet, több GPU, ki tudja mit kapcsol le mert olyan kedve van, stb.
Nekem szerencsére teljesen mindegy mikor kötöm be a kijelzőket, be van-e kapcsolva, stb. kép-hang ahogy akarom. Ideges is lennék, másik szobából használom "konzolnak", rohangálna a ...

[ Szerkesztve ]

(#144002) katokacaj válasza Geth (#143999) üzenetére


katokacaj
tag

Köszi megpróbálom.
Intel HD Graphics 620
Alaphelyzetbe raktam a windowst de süket sajnos továbbra is.
Feltettem régebbi drivert azzal sem jó, legfrissebbel sem.

(#144003) movax válasza katokacaj (#143998) üzenetére


movax
őstag

Én rég lemondtam a HDMI-ről, sem a korábbi laptoppal, sem a jelenlegivel, sem a régi, sem az új tévével (mindkettő LG) nem működik, kábelcsere után sem. Utoljára win7-en működött.

(#144004) Geth válasza movax (#144003) üzenetére


Geth
addikt

Ha van alternatíva, semmi gond. De 4k 60Hz HDR-t máshogy nem tudok átvarázsolni (low latency természetesen, pl. játékhoz).
Itt laptop csak mutatóban van, ahogy Intel GPU is... (de azon is megy gond nélkül, mielőtt ;])

[ Szerkesztve ]

(#144005) Sztyepadzso válasza katokacaj (#143988) üzenetére


Sztyepadzso
őstag

Sajnos nem írsz pontos típust, lehet, hogy segítene nekünk.
Emiatt nehezebben találhatunk segítséget más oldalon neked.
A képfrissyítési frekvenciák ugyanazok? BIOSban nem lehet letiltva?

(#144006) svgyula válasza Geth (#144001) üzenetére


svgyula
addikt

Ja az érdekes, hogy ezek a gondok nálam kb 1,5 éve megszűntek egy frissítés után az asztalin win 10-el. A win11-re februári hardver csere után váltottam. A lapost ritkán használom inkább csak diagnosztikára. Ami még érdemben befolyásoló lehet nekem van Nvidia fiókom és experience az jelzi ha van elérhető frissítés így nem kell szórakoznom a keresgéléssel.
katokacaj
Ami még fontos lehet! Nálad is sajnos 3 helyen lehet a kimeneteket állítgatni. 1 a win gépház 2. Nvidia kontroll panel
Intel Grapich kontrol panel. Ezeket bármilyen fura de össze kell hangolni nem lehet azt csinálni, hogy beállítasz egy képernyő kiterjesztést a gépházban az Nvidia panelon meg nincs ez engedélyezve vagy az intel panelon! Ilyenkor fossa össze magát az egész mert (nálam) eddig soha nem szinkronizálta össze ez a három rész magát!

Ha minden porcikád átsejlik ruhádon, akkor nincs jogod méltatlankodni ha bámulják a melleidet! RMX3301

(#144007) movax válasza Geth (#144004) üzenetére


movax
őstag

De csak a laptop (win10)+LG tévé kombó nem működik, az xbox továbbra is okés HDMI-n. :)

[ Szerkesztve ]

(#144008) Wasquez


Wasquez
senior tag

Sziasztok!

Van egy régebbi Atom Z530 processzoros kézi számítógépem, amire XP gond nélkül felmegy, de a win7 és a win 10-is ugyanazt csinálja, pen drive-ról telepítés esetén.
Elindul a betöltés, a fehér csík végigmegy, és utána csak halványan látszik a Microsoft Corporation felirat alul, és itt megáll minden életjel.
Mi miatt nem tud tovább menni a telepítő?

Elvileg win7 még volt gyárilag is kiadva rá!
Poulsbo Chipset van benne.

Az xp alatt megnéztem, azt irta, hogy standard ata van benne, ZIF drive 2.8-as meghajtóval.

Van valami ötlet?

PC

(#144009) Geth válasza svgyula (#144006) üzenetére


Geth
addikt

AMD is jelzi. Az egyetlen káoszt ezen a téren az Intel produkálja. Ha laptopról van szó, egy időben elkezdték "tiltani" az OEM Intel drivert (ha felraktad, visszatolta rá a sajátot - ami mindig régebbi). Aztán elkezték reklámozni, hogy már nem csinál ilyet, de közben kiderült, hogy gépfüggő maradt ez a viselkedés is.
Kitartás a laptoposoknak :) (nekem azon is megy simán, de nem jegyzeteltem már ki, hogy mit milyen sorrendben)

(#144010) Geth válasza movax (#144007) üzenetére


Geth
addikt

Sejtettem, hogy ez is laptop gond lesz.

(#144011) Zoz válasza Wasquez (#144008) üzenetére


Zoz
őstag

Ötlet: 32 bites telepítővel próbáltad?

(#144012) Wasquez válasza Zoz (#144011) üzenetére


Wasquez
senior tag

Igen, win 7 és 10 is az, a 64-es el sem indul rajta, egyből hibát ír!

PC

(#144013) Wasquez


Wasquez
senior tag

És ha csökkentett módot kiválasztom a telepítőnél akkor a drivers\disk.sys állomány betöltésébe fagy bele.
Mint várható volt, csak nem tudom, hogy ezt hogy kéne lecserélni, meg pontosan minek a mije ez?

PC

(#144014) katokacaj válasza Sztyepadzso (#144005) üzenetére


katokacaj
tag

Háát pontosabbat nem tudok, illetve de, hogy egy i5-7200U 2.5 ghZ-es CPU-ba integrált HD Graphics 620-asról van szó.
Most addig mókoltam vele, hogy működik, de megint azt csinálja, mint 2 frissítéssel ezelőtt, hogy csak minden másodikra van képernyőindulás is bekapcsoláskor.
Az intel nyűglődik igen, mint mindig.
A dedikált karim egy mx 940 de az nem tud HDMI-t, amikor leállítom az intelt ki is írja, hogy nincs hdmi képes videókártya a gépben.

Ezt az összehangolós dolgot nem tudom pontosan, hogy fogom kivitelezni, de mindenképp megpróbálom.

Köszönöm!

(#144015) Wasquez


Wasquez
senior tag

Ilyen chipset van a gépembe:
Intel® SCH US15W
Ehhez, lehet, hogy nincs i win7 driver? Intel oldalán semmit nem találok eszköz illesztőt, ami letölthető lenne hozzá!

PC

(#144016) svgyula válasza Wasquez (#144015) üzenetére


svgyula
addikt

Mit szeretnél ezzel itt? Nagyjából már múzeumi darab. De próbáld meg ezzel.
Viszont ez nem ide való téma.

[ Szerkesztve ]

Ha minden porcikád átsejlik ruhádon, akkor nincs jogod méltatlankodni ha bámulják a melleidet! RMX3301

(#144017) Vertigo18


Vertigo18
addikt

Sziasztok!

Olyan problémám lenne, hogy a gyerekeim amikor a gép elé kerülnek, van egy olyan szokásuk, hogy az asztalon lévő ikonokkal játszanak, áthelyezgetik azokat. Lehetne valahogy rögzíteni, kitűzni az ikonokat egy adott helyre, ahonnan ne lehessen elhúzogatni, kitörölni sem?

Minél több embert ismerek, annál jobban szeretem a kutyámat...

(#144018) tordaitibi válasza Vertigo18 (#144017) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

[link]
Azt írja maga a Win nem tudja majd átrendezni, val.szeg a felhasználó sem, próbáld ki. Én most nem tudom mert a mostani melóhelyen csak Linuxom van, pontosabban benne vagyok valamibe nyakig és nem bootolok át Winbe jódarabig.

[ Szerkesztve ]

(#144019) Darkness válasza Vertigo18 (#144017) üzenetére


Darkness
aktív tag

Nem engeded oda Őket... vagy a DesktopOK nevű programot felrakod a gépre. régen a Sysinterals -ról lehetett leszedni.
Lementi az ikonok helyzetét és egy gombnyomásra visszaállítja.

Adj egy falat falat, mondta a falat faló faló. - Cinkosok között hallgatag a néma. - „Azarath, Metrion, ZINTHOS!” - Rock Fire? - No, Sky.

(#144020) Geth válasza Vertigo18 (#144017) üzenetére


Geth
addikt

Win+L zárolja a rendszert. Hamar találnak valami szórakoztatóbbat.

[ Szerkesztve ]

(#144021) movax válasza Vertigo18 (#144017) üzenetére


movax
őstag

Leszedni az összes ikont az asztalról, de előtte csinálni egy ikonos szkrínsottot az asztalról és kitenni háttérképnek. 1 perc után megunják, mert nem tudják húzgálni az ikonokat és más szórakozást keresnek. :)

(#144022) Geth válasza movax (#144021) üzenetére


Geth
addikt

Leszedni az összes ikont az asztalról
Ez. Úgyse látod ha valamilyen progi fut az előtérben (nálam igen gyakori).

(#144023) Debilon válasza Vertigo18 (#144017) üzenetére


Debilon
addikt

Jobb klikk aztán valahol ott lesz az asztali ikonok elrejtése

Ezután csak az üres desktop

Suzuki DL650 || life is shit || steam: Debilon || Realme GT Master Edition

(#144024) Cs1csó válasza Vertigo18 (#144017) üzenetére


Cs1csó
félisten

Odaallsz mosolyogva egy nadpalcacal a gép mellé és amikor elkezdenek mozogni az ikonok CSATT :DDD

(#144025) ngabor94


ngabor94
tag

Üdv!
A gépemen vannak filmek és sorozatok megosztva egy mappában. Egy Samsung tv-n szoktam nézi őket. A tv wifin keresztül kapcsolódik a modemhez ami a géphez van kötve, magában a gépben nincs hálókártya. Legutóbb viszont filmnézés közben kiírja, hogy megszakadt a kapcsolat a hálózattal. A tv-n van netkapcsolat, youtube meg stb. csak hálózat nem elérhető, sem tv-n sem laptopon. Köze lehet a legutóbbi win 10 frissítés hotspot-os bugjához?

(#144026) Luperator


Luperator
tag

Üdv!

Kérdeznék, hátha ti tudjátok mi a megoldás vagy a probléma forrása.

Adott egy gép, amin aktivátorral lett aktiválva a Windows 10. Majd, hogy jó állampolgár legyen az ember, vett egy OEM verziót, magyar pénztárcának fájó összegért és telepítette.

Aztán történt, hogy telepítés után beállította magának, hogy win 10 home, aktiválva. Ez így ok. Gondolván a jó ember, hogy a pro verziót vette, beírja a termékkulcsot de azt egyszerűen nem hajlandó elfogadni. Egy lemez már vissza lett küldve, most a másodiknál ugyanez a probléma áll fenn. Próbáltam parancssorban az slmgr.vbs/ipk paranccsal felülírni de hibát ír ki. Kezd kicsit telelenni a hócipőm már ezzel.

(#144027) King Unique válasza Luperator (#144026) üzenetére


King Unique
titán

Frissítés a Windows Home kiadásról a Windows Pro kiadásra
How to Upgrade Windows 10 Home to Windows 10 Pro

A Windows 10 Home —► Pro upgrade megoldható akár újratelepítés nélkül is másik termékkulcs megadásával, valamint Microsoft Store-on keresztül.

Másik lehetőség pedig értelemszerűen az adott Windows 10-kiadás (Pro) újratelepítése (clean install), majd aktiválása a megvásárolt, érvényes termékkulccsal.
Ha már tartozik az adott PC-nél az adott Windows 10-kiadáshoz digitális licenc, akkor meg nem is kell újra megadni ugyanazon kiadás telepítésénél a termékkulcsot, automatikusan aktiválódni fog a Windows 10, amit a telepítő is leír az aktiválásnál.
Ha Home kiadáshoz van a PC-nél digitális licenc, attól még aktiválható Pro kiadás is az előbb leírt módszerekkel, valamint újratelepítés esetén kiválasztható a Pro kiadás, stb.

[ Szerkesztve ]

(#144028) Zoz válasza Luperator (#144026) üzenetére


Zoz
őstag

"Aztán történt, hogy telepítés után beállította magának, hogy win 10 home, aktiválva."
Ha ez így magától történt, anélkül, hogy termékkulcsot vagy kiadást kérdezett volna, akkor az egy olyan gép, aminek a BIOS-ban gyárilag található egy Windows Home licenc. Ez esetben sok értelme nem volt Windowst venni, csak akkor ha kifejezetten a Pro kiadás plusz funkcióira van szükség.

"a pro verziót vette, beírja a termékkulcsot de azt egyszerűen nem hajlandó elfogadni."
Márpedig annak simán mennie kell. Ha nem megy, akkor sz..r a termékkulcs, vissza kell küldeni.

Egy kivétel lehet, az N-es verziójú keveredés: Ha N-es Home van telepítve, és normál a Pro kulcs, illetve fordítva ha a Home normál, és a Pro kulcs N-es. N és normál között nem lehet átváltani.

"Egy lemez már vissza lett küldve, most a másodiknál ugyanez a probléma áll fenn."
Jól meg kell nézni azt a lemezt, hogy eredeti-e... Általában a lemez hologramos részén remekül szokott látszani, hogy csak matrica van odaragasztva, nem a lemez anyagában van.

(#144029) Luperator


Luperator
tag

Köszönöm a válaszokat. Közben felvettem a kapcsolatot a Microsoft ügyfélszolgálattal, volt képernyő megosztás is, szóval nem csak én okoskodtam.
Lényeg a lényeg, utána nézték a termékkulcsnak és mondták, hogy ez OEM verzió és nem szerencsés a használata, mert ez történhet. Ti jobban képben vagytok valószínűleg, mert azt is hozzátették, hogy nem igazán kellene forgalmazni sem ezeket.
Viszont a következő probléma az igazából az, hogy ok, ez történt, megértettem. Az elállási jog szoftverre nem vonatkozik, legalábbis a 14 nap úgyhogy kíváncsi leszek, meg lehet e szabadulni ettől. Mert úgymond nincs kedvem se vinni, se küldeni a lemezeket egyiket a másik után, mert nem jó a termékkulcs. És nem is volt ingyen.

(#144030) King Unique válasza Luperator (#144029) üzenetére


King Unique
titán

Alapesetben igen, az OEM licenc hardverhez kötődik és másik hardverkonfiguráción nem aktiválható, az utóbbihoz Retail licenc szükséges.
Viszont a Windows 10-nél ugye mióta digitális licenc van, meg Microsoft-fiókhoz köthető digitális licenc, stb., nem feltétlen igaz minden esetben az előbbi, lásd pl.az ezen válaszban leírtakat, valamint más esetét egy OEM licenccel. Na persze ha érvényes, működő termékkulcsról van szó, ellenben ha pl. ilyesmi szemetet sikerült vásárolni, akkor nyilván nincs min csodálkozni...

+ Ugye itt nem derült ki az aktiválási hibakód és hogy futtatva lett-e az aktiválási hibaelhárító, meg hogy tényleg passzol-e a Windows 10-kiadás - így lehet megnézni milyen van telepítve, a termékkulcsot pedig pl. a ShowKeyPlus programmal - egyik nem-e N-es, stb.
Aztán ez a "beállította magának, hogy win 10 home, aktiválva" is érdekes, nem teljesen egyértelmű pontosan hogyan értendő. Ha tényleg az említett BIOS OEM Key megoldásról van szó Windows 10-zel előtelepített PC lévén, akkor nem világos miért kellett okosított Windows 10-et telepíteni majd utána másik termékkulcsot venni, max. Home helyett célirányosan Pro kiadás használatánál lehet ennek értelme, egyéb esetben viszont zéró...

[ Szerkesztve ]

(#144031) Luperator válasza King Unique (#144030) üzenetére


Luperator
tag

A hibakód mindkét esetben 0xc004f050 volt, mint érvénytelen kulcs. Azért is lepődtem meg, mert a saját telepítőlemezével raktam fel. Ez nem a kódvásárlós megoldás volt, hanem majdnem 50k és "normális" boltból vásárolva. Nyilván, nem az ő hibájuk, nem lehet belelátni melyiknek mi a kódja és az jó e.

A géphez nem járt operációs rendszer, én raktam össze, nem szenvedtem volna vele ha nem muszáj. Amit linkeket küldtél köszönöm, holnap megnézem majd.

De az az igazság, hogy annyi szent, legközelebb inkább a Microsoft honlapján veszem meg, azzal talán nem lesz ilyen.

(#144032) King Unique válasza Luperator (#144031) üzenetére


King Unique
titán

Az önmagában nem jelent kb. semmit, hogy a mellékelt DVD-ről lett telepítve, nem derült ki, hogy ha Pro kiadáshoz való a termékkulcs, akkor valóban Pro kiadás lett-e telepítve, kiválasztva a telepítésnél és nem-e véletlenül Pro N. + Ugye a telepítő DVD-n jellemzően régebbi Windows 10-verzió szokott lenni és nem az aktuális 21H2, ha esetleg Windows 10 helyett Windows 7/8.x rendszerhez való a termékkulcs akkor azokat a Windows 10 a 1511-es verziótól fogadja el az aktiválásnál, stb.
Ha a kiadás stimmelt, de ennek ellenére nem sikerült az aktiválás az ahhoz passzoló termékkulccsal többszöri próbálkozásra sem, akkor ott igen, a termékkulccsal lehet gond.

A Microsoft webáruházból vásárolt termékkulcs, licenc nyilván működőképes és jogtiszta, nem úgy mint az egyes "egyéb" forrásokból valók, ezért ha biztosra akar menni a felhasználó, akkor adja magát az előbbi.

[ Szerkesztve ]

(#144033) Zoz válasza Luperator (#144031) üzenetére


Zoz
őstag

A már említett Microsoftos leírás alapján megvizsgáltad, hogy eredeti Windowst kaptál?
Én már sok hamis csomaggal találkoztam. Mint említettem a lemeznél feltűnő a hologram. Valamint sok esetben az is, hogy a termékkulcsnál a lekaparható részt csak nagy erővel lehet lekaparni, és alig lehet leszedni a matricát a csomagról, és nem akar felragadni a gépházra.
Ennek ellenére van sok aminél működik a kód... de volt olyan is, amikor 10-ből 9 szar volt.
Szerintem nekiálltak a filléres kódokhoz komplett csomagot gyártani, hogy jobb pénzért lehessen eladni.

(#144034) Grizzlu


Grizzlu
tag

Sziasztok!

Egy termékkulccsal aktivált Win10-et használok jelenleg kb 1-1,5 éve. Az utóbbi egy hónapban nagyon elassult a rendszerem, és az utóbbi két hétben "A Windos licensze hamarosan lejár" felugró ablakokat kapok, naponta többet és többet.

Mi a teendő? Köszönöm!

MSI MAG Z590 Tomahawk WIFI, i5-11400F, Intel ARC380, 2x8 GB DDR4 Kingston HyperX Fury 3000 Mhz, BeQuiet PurePower 12M 650W

(#144035) #68216320


#68216320
törölt tag

Sziasztok. Alkalomszerűen Win10-et kell használnom és kicsit zavaró, hogy a megszokott OS-ekkel ellentétben ennek jobb oldalon vannak a window button-jai. (close/exit, sleep, fullscreen)
Van lehetőség, hogy a baloldalra rakjam át ezeket?
Köszönöm.

(#144036) tordaitibi válasza Grizzlu (#144034) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

A kettonek nincs koze egymashoz az biztos.
Nekem van egy csak Andriod romokat flesselni meg kotoraszni Winem.
2-3 havonta hasznalom csak es ezert nem vettem liszenszet.
2018 ota mukodik aktivalatlanul hiba es lassulas nelkul.
Nalad hdd vagy ssd a rendszerlemez?

[ Szerkesztve ]

(#144037) Grizzlu válasza tordaitibi (#144036) üzenetére


Grizzlu
tag

Köszönöm!

SSD-n van minden, ami oprendszerhez köthető. lényegében csak erre a célre használom.

MSI MAG Z590 Tomahawk WIFI, i5-11400F, Intel ARC380, 2x8 GB DDR4 Kingston HyperX Fury 3000 Mhz, BeQuiet PurePower 12M 650W

(#144038) #86564352 válasza #68216320 (#144035) üzenetére


#86564352
törölt tag

Natívan nincs, régen csináltak ilyet: LeftSider
Nem vesződnék vele, mert valamelyik programnál biztos nem lesz jó, pl. UWP fajtánál.

Aminek van kis ikonja balra, arra egyszer kattintva kis menü lehetőségekkel,

vagy ikonra duplán kattintva bezár. Címsoron bárhol üres részre duplán kattintva nagy ablak lesz.

Szerintem egyszerűbb a fontosabb bill. kombinációkat megjegyezni:

A Windows billentyűparancsai

Windows 10 keyboard shortcuts

(#144039) #68216320 válasza #86564352 (#144038) üzenetére


#68216320
törölt tag

Akkor már egyszerűbb jobb szélén használnom.
Nem szándékozom win bill kombinációkat megjegyezni, mert akkor más OS-en fogok megkeveredni.

(#144040) tordaitibi válasza #68216320 (#144039) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ezert jobb Windowson kezdeni mert az fixen fafeju, viszont Linuxon meg minden atallithato, a globalis bill.parancsok, ablakgombok barmi.
En az osszes os-t Winesre allitottam be igy nincs keveredes a fejembe :)

(#144041) King Unique válasza Grizzlu (#144034) üzenetére


King Unique
titán

Az "ellasulást" illetően pontosítani, hogy konkrétan hogyan értendő, azaz a bootolás vagy utána a működés közben, abban az utóbbi 1 hónapban milyen programok és frissítések telepítése történt, maga az SSD állapota rendben van-e és pontosan milyen SSD-ről van szó, stb.

A "A Windos licensze hamarosan lejár" hibaüzenetnél meg értelemszerűen nem bóvli termékkulcsot vagy nem megengedett KMS aktiválást használni, hanem megfelelő Windows 10 termékkulcsot vásárolni és azzal aktiválni a rendszert, ami normál esetben tartós aktiválást eredményez és nem jár le.

(#144042) blac


blac
tag

Sziasztok!
Majdnem egy hónapja ez a hiba szórakoztat. Egyszer csak fekete képernyő.
Windows alaphelyzetbe állítás, KB5014023 megvolt, a hiba maradt.
Valami ötlet?

(#144043) Cs1csó válasza blac (#144042) üzenetére


Cs1csó
félisten

Nekem tápegység hibának tűnik. Ha van egy másik tápegység a közelben akkor cseréld ki és teszteld azzal. Ha adott időn belül nem jön elő a probléma akkor meg is van a tettes.

Esetleg a rendszerről csinálj egy mentést pl. Macrium Reflect Free-vel majd csinálj egy tiszta telepítést a legminimálisabb belakással teszteld. Ez utóbbival nagyjából kizárható a Windows hiba.

(#144044) #68216320 válasza tordaitibi (#144040) üzenetére


#68216320
törölt tag

Eszemben sincs a win-hez állítani a Linux-ot.
Az elmúlt ~10 évben főként macOS/Linux van használatban, bár ubuntut már 8.04 óta használok. A win-t az elmúlt években kizárólag 1-1 manuális build kedvéért és alkalmanként játékért indítom el.
Kényelmes lett volna, ha át lehet rakni a gombokat, de inkább tojok rá, mint hogy bármit annak a képére állítsak. Szóval akkor marad így.

[ Szerkesztve ]

(#144045) tordaitibi válasza Grizzlu (#144037) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Első körbe reboot, nem leállítás.
Majd rendszergazdai parancssorba
Dism.exe /online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup
Ha végzett, szintén rendszergazdai parancssorba
Dism.exe /online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup /ResetBase
Ezzel elviekben fel kéne kissé gyorsulnia, nem mellékesen a winsxs könyvtár is lefogy egy kicsit.
Tudósíts az eredményről.

Nem ismerem a vírusirtó használati szokásaidat, a Defender van vagy lecserélted valami másra? Ha igen, Eset, Norton, Panda, Avast (brrr fúj de utálom mindet de nagyon) stb, leállt a Defender? Nincs a gépeden 125 antimalvare meg trojangyilkos szoftver?
Ha ezekből több van az iszonyat megfogja a gépet.

Milyen idős az os, esetleg érdemes egy külső registry pucolót bevetni mivel erre a redmondiak még nem csináltak megoldást, ha 100számra telepítesz-törölsz szoftvereket akár több 10000 elárvult bejegyzés is lassíthat.
Ezelőtt kötelező egy mentés!!

A boot lassú vagy utána minden?
Feladatkezelő mit mutat, nemcsak procihasználat, a lemezhasználatot is nézd meg, IO műveletek nem eszik folyamatosan a lemezt? Trim lefut, ha esetleg nem akkor az ssd a működési elvéből kifolyólag belassulhat, bár ez annyira nem jellemző.

Több nem jut eszembe.

(#144046) Geth válasza tordaitibi (#144045) üzenetére


Geth
addikt

esetleg érdemes egy külső registry pucolót bevetni mivel erre a redmondiak még nem csináltak megoldást

Ennek az lehet az oka, hogy nincs rá érdemben szükség. A registry kvázi egy megfelelően optimalizált adatbázis, amiben a több 10-100e felesleges bejegyzés ugyan növeli nem számottevően a méretet, de a teljesítményre már alig mérhető a hatása (pl. induláskor néhány msec).
(A legnagyobb hatása a registry OCD-ben szenvedő felhasználókra van. Ne nézz oda! Ha valaki szakmányban, rettenetes mennyiségben próbálgat ki szoftvereket, érdemes elgondolkodnia valamiféle virtualizáción vagy provisioningen.)
Éppen ellenkezőleg: MS hivatalos policy, hogy semmilyen supportot nem adnak/tudnak adni ilyen pucoló alkalmazások futtatása utáni állapotra.
Szerencsére már egyre több cikkben normálisan le lett ez írva, de még mindig érezhető annak az érának a hatása, amikor csőstül reklámozták magukat az ilyen programok mindenféle teljesítmény növekedést lebegtetve.
Természetesen ha bárkinek van forrása ami hitelt érdemlően cáfolja a témakörben az MS állításait (és rengeteg felhasználó tapasztalatát), ne tartsa magában :)

(#144047) tordaitibi válasza Geth (#144046) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Én sem használom évtized óta a ccleaner és társait. Most csak tippnek adtam mert nem ismerem a kolléga használati szokásait.

A registrynek van egy érdekes tulajdonsága, ami oda bemegy az bennt is marad az idők végezetéig.
Ez szerintem baromság, nem tudom miért nem lehet ezt karbantartani OS szinten. Nem mindegy hogy 1 vagy 5 millió bejegyzés van, amiből 4 az elárvult, felesleges. Bármilyen adatbázis kezelését, használatát nagyságrenddel lassítja ha 1000 helyett 50000 rekordot kell végigbogarászni. Pláne ha még értelmetlen is mert a rekordokból 49000 az nem hasznos adat. csak úgy ott van.
senki ne próbálja megmagyarázni hogy ez nem lassít és nem érdekes, le van tojva, jóezígy. Nem jó.

[ Szerkesztve ]

(#144048) Geth válasza tordaitibi (#144047) üzenetére


Geth
addikt

Nem érdemes a registry-t akármilyen adatbázissal összehasonlítani.
A bogarászással töltött idő szépen összetöpörödik, ha használ az ember ilyen ósdi technikákat, mint pl. indexing (ismerős?). Ezek a nagyságrendek egyébként picik.
Kezdésnek javaslom a Registry cleaner szócikk idevágó fejezetét, illetve a továbbiakban Mark Russinovich (Sysinternals) Inside the Windows NT Registry című művét. Bár gondolom Mark se mondhassa meg :)
Részemről le van tojva.

[ Szerkesztve ]

(#144049) tordaitibi válasza Geth (#144048) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Tényleg csak az agytorna kedvéért.

"Nem érdemes a registry-t akármilyen adatbázissal összehasonlítani."
Miért nem, nagyon arra hajaz a kivitelezése.

Az indexelést tudom hogy mi és hogyan működik. Ha bemegyek a könyvárba és Tolsztojt keresem akkor nem állok neki A-tól Z-ig keresni hanem a T betűs szekrényhez lépek és abba az O betűs polcon keresem. Kb. így működik az indexelés, legalábbis az én 1sugarú user szintemen.

Mivel minden adatbázis fájl amit milliószor írnak-olvasnak, az sokkalta sérülékenyebb mint. pl. egy statikus tartalom, maga a Win is kismillió módon igyekszik ezt megvédeni, másolatokkal.

40 éve minden nap veszel egy zsemlét, amit nem ma hanem holnapután eszel meg, ma a tegnapelőttit eszed mert kell egy kis tartalék. Így mindig van 3 napra zsömléd ha minden kötél szakad.
Minden zsömléhez szállítólevél, áfás számla és garanciajegy jár, valamint az összetevők felsorolása és még több dokumentáció. 3 nap a garancia.
Te ebben az esetben 1982-ig visszamenőleg megőrzöd az összes számlát, garipapírt, mindent, lefűzve, indexelve hogy melyik polcon, melyik dossziéba található? Nem csak a tegnapelőttit meg a tegnapit, mivel 3 nap a szavatosság? A többit minek, az életben nem kell semmire.
Kb. ez a registry.

Részemről is valahol le van tojva csak ésszerűtlen.

(#144050) Geth válasza tordaitibi (#144049) üzenetére


Geth
addikt

Ez a diskurzus az agytornától szerintem azért messze van, én csak bedobtam egy utalást, hogy lehet nem retardáltak írnak ilyen rendszerkomponenseket.

Tehát akkor szerinted lényegében nincs különbség a registry, egy postgres és egy mongodb között? Érdekes, én eddig azt képzeltem (vicceltem, olvastam), hogy ez egy erősen specializált szoftverkomponens.

Az indexelésnél kihagytad a konklúziót, hogy töredékére csökkenti a kereséssel töltött időt. Ja hogy ezért került szóba?

A sérülékenységes mondatot nem értem, hogy jön ide. Ez eddig nem is volt kérdés, és lényegében meg is válaszoltad magadnak.

Ha lenne pl. egy olyan fiókom, amibe egy fél emberöltőnyi bigyó elfér, baromi gyorsan megtalálom benne, amit keresek, stb. akkor én nem töltenék időt a rendszeres szanálással (kapcs.: premature optimization).
Én is folyton dobálok ki régi dolgokat, de csak azért mert az előző mondatban említett feltételek nem teljesülnek. A válasz mérlegelés kérdése. Tudom, az OCD erős :)

Persze, hogy ésszerűtlen. Mármint Neked most ésszerűtlennek tűnik. Ezért ajánlottam könyvet.
Én azt vettem észre, hogy ha valami ésszerűtlen számomra, és nem megyek utána, akkor továbbra is ésszerűtlennek fog tűnni.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Windows 10 (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.