Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#45451) lordjancso válasza aujjobba (#45448) üzenetére


lordjancso
senior tag

Valamikor a nem túl távolil jövőben szeretnék befektetni.
Már egy ideje ismerkedek a témával, olvasok, videókat nézek. Nem hiszem, hogy szeretnék osztalék portfóliót építeni (persze ez idővel változhat), csupán csak ahogy ismerkedem ezzel a világgal, jönnek szembe koncepciók, jelenségek, ötletek és persze egy csomó kérdés, amire keresem a válaszokat.
A bitcoin biznisz szerencsére eléggé óvatossá tett ahhoz, hogy ne ugrokjak semmibe hirtelen fejest.

(#45449) j0k3r!: Azt látom, hogy az illető eléggé sajátosan kezeli a pénzügyeket. Mármint lehet, hogy ez neki teljesen jó így, az ő dolga, de én sokkal jobban szeretem kimérni, hogy mi mennyibe került és feltehetően megéri-e vagy sem. Ha jól látom, ő semmilyen addícionális díjjal nem számol (számlavezetés, tranzakciós díjak, adók, stb). Minden esetre az ötlet tetszik, hogy csinál valamit és arról készít egy publikus blogot. Csupán nem eléggé alapos szerintem.

Rip and cut and mutilate the innocent, his friends, and again and again and on and on.

(#45452) #24334592 válasza Kobe (#45440) üzenetére


#24334592
törölt tag

Az a robinhoodolók úgyis rálongolnak :DDD

(#45453) Sub-S válasza #24334592 (#45452) üzenetére


Sub-S
senior tag

Tesla közben lelökte a trónról a Toyotát. :U

(#45454) j0k3r! válasza #24334592 (#45452) üzenetére


j0k3r!
senior tag

http://robintrack.net/popularity_changes?relative=true :DDD

some men just wanna watch the world burn...

(#45455) Ixion77 válasza Sub-S (#45453) üzenetére


Ixion77
őstag

Én meg mikor 400 körül volt azt hittem hogy ez az olajáresés betesz a környezetbarát energiaiparnak, és az olyan luxuskiadások mint a Tesla fognak először menni a lecsóba. Így 1120-nál úgy tűnik hogy ez nem jött be. Még jó hogy nem shortoltam.
(Meg a tankereken való meggazdagodás sem jött be. Az arany bezzeg nem akar esni. Meg India sem. DOKU-ról se hittem hogy 100 fölött még mindig venni fogják. Mostanában nem igazán akarja a piac azt csinálni amit én várok tőle.)

(#45454) j0k3r!: Ez érdekes kis oldal, köszi! Jesszus, mit műveltek június 9-10 közt DUO-val! 15000-en azt hitték hogy a Fangdd Network Group = FANG? Még sajnálni is nehéz azt aki így veszti el a pénzét...

[ Szerkesztve ]

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#45456) Sub-S válasza Ixion77 (#45455) üzenetére


Sub-S
senior tag

"Mostanában nem igazán akarja a piac azt csinálni amit én várok tőle."
Ezzel a héten én is nagyon így vagyok, sok ezer eurós mínusz láttán úgy érzem át kell értékelnem valamit. :D
Azt hittem repülnek majd a hülyék még a kiszemelt selejtjeimre, de úgy látszik egymagam maradtam. ;]

[ Szerkesztve ]

(#45457) SzekeresPeti válasza Zoty4 (#45417) üzenetére


SzekeresPeti
tag

"Usa részvényél meg tök mindegy h tbszen tartod vagy sem, mert így is ugyis leveszi usa a 15%-ot"

Árfolyamnyereség után is?

(#45458) Stanlee válasza SzekeresPeti (#45457) üzenetére


Stanlee
őstag

Osztalekrol beszeltunk, es arrol lejon a tbsz ellenere is a 15% forrasado.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#45459) SzekeresPeti


SzekeresPeti
tag

Szeretném összegezni a pénz folyásának mechanizmusát a két vitatott esetben, javítsátok, ha vhol téves:

1. Osztalékfizető, külföldi vállalatok portfóliója esetén:
A vállalatok osztalékot fizetnek -> a külföldi ország levonja belőle a maga adóját -> a pénzt hazaküldik a brókeremnek, aki a TBSZ számlámra teszi -> ha nem töröm fel a TBSZ-t, akkor itthon már nem fizetek utána adót.

2. Osztalékokat visszaforgató külföldi ETF esetén:
A válallatok osztalékot fizetnek -> az osztalékot az alap visszaforgatja-> TBSZ lejártával eladok pár részvényt, ha annak növekedett az értéke, így semmilyen adót nem fizettem a nyereségem után.

Amit nem értek, hogy az ETF hogyan tudja azt elintézni, hogy az osztalékot úgy forgassa vissza, hogy azt a külföldi ország ne adóztassa meg?

(#45460) SzGee válasza SzekeresPeti (#45459) üzenetére


SzGee
aktív tag

sehogy ott is az adóval csökkentett összeget fektetik be újra

[link]

[ Szerkesztve ]

If you leave me, can I come, too?

(#45461) Stanlee válasza SzekeresPeti (#45459) üzenetére


Stanlee
őstag

Igaz mar valaszoltak, de az ETF-ek tobbsege ir vagy luxemburgi bejegyzesu. A USA/Irorszag kozotti kettos adoztatasrol szolo egyezmeny az osztalekra fizetendo 15%-os forrasadot sajnos nem engedi el cegek reszere sem, igy kifizeteskor az ETF-nek levonjak az US cegek a 15%-os adot majd a csokkentett erteket kapjak meg az ETF-ek. Ami elony Irorszagban, hogy nem vonnak le adot ha az ETF-ek fizetnek ki osztalekot (Distributing tipusu ETF). Ez is jobb, mint a semmi.

Most csak egy Deloitte-os forrast raknek be.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#45462) SzekeresPeti válasza SzGee (#45460) üzenetére


SzekeresPeti
tag

A fene, de kár... Így meg elgondolkodtam, vajon mi lenne, ha válogatnék egy osztalékot nem fizető portfóliót, hogy elérjem a teljes adómentességet, de gondolom ehhez már érteni kellene, plusz macerás is, így nem éri meg.

Egyébként az egyetlen, forintban működő ETF, amit az OTP üzemeltet, mennyire tűnik jónak nektek? Ott már megoldható az adómentesség?

(#45463) Zoty4 válasza SzekeresPeti (#45457) üzenetére


Zoty4
őstag

leírom 25x is, nem tervezem eladni a részvényeket kb sose. De ha eladnám, nyilván adóköteles lenne az árfolyamnyereség
És ugyanakkor még a szochoról nem is beszéltünk :D

[ Szerkesztve ]

(#45464) Sub-S


Sub-S
senior tag

Portfolio 20:12:
"Különösen azon részvények emelkednek ma, amelyek az országok újranyitásából profitálhatnak, mint a légitársaságok, vagy a hajózási cégek. A United Airlines árfolyama 7,5, a Delta 3,3 százalékot emelkedett, a Carnival árfolyama 4,9, a Royal Carribean 7,4 százalékot erősödött."

4-5 órás gap van egy ilyen lehozatala és írása között? :D
Aki ezt olvassa 20 után és azt hiszi friss(hiszen 'FRISS HÍREK' között szerepel) az elgondolkodik mit szívhattak... ;]

Senki nem nézi ilyenkor, hogy amit lehoznak az addigra mekkora blődség? :U

[ Szerkesztve ]

(#45465) Sub-S válasza Sub-S (#45464) üzenetére


Sub-S
senior tag

Ehh, az alá rakott DOW meg 19:55-ös, akkor ez így még nagyobb szégyen...

(#45466) dugynok


dugynok
senior tag

Ha màr osztalék és részvény eladàs, Revoluttal (usa tőzsde) kapcsolatban kérdeznék.
Az addig oké, hogy osztaléknàl levonjàk a 15%-ot és nem kell adóznom utàna, de az àrfolyamnyereség utàn milyen adókötelességem van? Nem milliós tétel, de 1500$ betett pénzzel szàmolok idén. Ha pl. Lenne 500$ àrfolyamnyereségem és eladnàm a részvényeket, kivenném a pénzt, ezt a Revo vagy a brókere leigazolja a nav-nak ès ez alapjàn kell bevallanom? Vagy önhatalmúlag kell beìrnom a bevallàsba? ;)

[ Szerkesztve ]

(#45467) aujjobba válasza SzekeresPeti (#45462) üzenetére


aujjobba
addikt

Nem az az egyetlen forintos.
A BÉTa piacon meg tudod venni az ishares s&p500-at forintért, meg talán az ishares DAX van ott még, RC-n keresztül működik.
Nincs nagy forgalom rajta (napi 1-2db), de az árjegyző bent van párszáz darabbal, nyilván egy kis spread mellett.

Jah most látom mire írtad, így nem annyira releváns amit írtam, bocsi.

[ Szerkesztve ]

(#45468) Lex Icon válasza dugynok (#45466) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Az osztalék után szochót is kell fizetned, mivel nem TBSZ-en van.

(#45469) Zoty4 válasza Lex Icon (#45468) üzenetére


Zoty4
őstag

ha alkalmazott és a fizetése 2x több mint a minimálbér, akkor nem kell fizetnie

(#45470) PredatorZoli válasza Zoty4 (#45469) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Korai nyugdíjazás esetén mi lesz a szochóval? Csak szerintem bajos ez mihejst megszünik az ember alkalmazott lenni? Ez egy újabb probléma az osztalékos potfólióval magyarországon, ami amerikaiaknak nem bajos, ezért is akkora trendi ott.

[ Szerkesztve ]

(#45471) Zoty4 válasza PredatorZoli (#45470) üzenetére


Zoty4
őstag

Ki tudja mi lesz 10+ ev mulva, addigra sanszosan csomo minden megvaltozik
de ha marad, van tervem ra, csak az nem forumtema ;-)

(#45472) dugynok válasza Zoty4 (#45469) üzenetére


dugynok
senior tag

Minimàlbér vagy garantàlt bérminimum?
Nav megkapja a papìrokat a revolut brókertől vagy nekem kell bevallani mindent?

(#45473) lordjancso válasza PredatorZoli (#45470) üzenetére


lordjancso
senior tag

Azt olvastam, hogy a szocho-t akkor nem kell fizetni, ha az éves bevételed eléri a minimálbér 24-szeresét. A minimálbér 161.000 forint, tehát ez az összeg 3.864.000 forint évente.
Ebbe csak az alkalmazotti bevétel, vagy a vállalkozói/KATA-s bevétel is beleszámít?

[ Szerkesztve ]

Rip and cut and mutilate the innocent, his friends, and again and again and on and on.

(#45474) PredatorZoli válasza lordjancso (#45473) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Nem a bevétel számít, hanem az hogy mennyi szochót fizetsz be)illetve fizetnek be utánnad). A szochónak van egy éves felső határa, ami után már többet nem kell fizetni. Ha olyan jövedelmed van, amiből ilyet nem vonnak, az nem számít, így a kata sem számít.

[ Szerkesztve ]

(#45475) Kobe


Kobe
veterán

Amcsik egeszen megdobbento mertekben toljak fullba a kretent korlatozas ugyileg. Napi 50K uj eset...

Amugy ki mit tippel, ezeknek a gazdasagi hatasai mikor kezdenek el kulminalodni?
Nekem kicsit fura ez a tengerentuli optimizmus... Kint elo ismerosoknel pl aki ujra munkaba állt azokat ujra karantenba szolitottak, tobbieknek egesz egyszeruen lemondtak minden melot es emiatt ul otthon, ami abbol a szempontbol vicces hogy 100% visszamondas a hivatalos karanten alatt sem volt...plazakat, boltokat megint bezartak.
Elobb utobb ezeknek at kene gyuruznie mashova is, de mindenki ugy orul mint a 2. Vh utani gyozelemunnepen...

(#45476) j0k3r! válasza Kobe (#45475) üzenetére


j0k3r!
senior tag

Kérdés, hogy lesz-e második körös stimulus check? Ha nem, akkor szerintem hamar eltűnik a boldogság

some men just wanna watch the world burn...

(#45477) djgeg válasza Kobe (#45475) üzenetére


djgeg
őstag

Engem az döbbent meg, hogy volt aki nem ezt az eredményt várta... Bárki aki egy kicsit is utánna olvasott pl a témának tudhatja, hogy eddig mindig ez volt, ha karantén után túl korán és vagy hirtelen (nem fokozatosan) csökkentik a korlátozásokat akkor a járvány újra fellendül.

Ha lesz megint valami komoly "visszagyűrűzés" vagyis komolyabb válság szerű hatása ne adj isten tényleges válság akkor kb köszönhetjük is rögtön USA-nak. Annyi idiótát egy helyen.... nem fogom fel ésszel, hogy hogy lehet annyi nyomorék egy országban. Tisztelet a kivételnek. Persze értem én, hogy meglepte őket, hiszen a sok idióta még hírből se látott semmi ilyet, nem volt semmi fenyegetés (terroristákon kívül) ami tényleg elérte volna az országot fizikailag, de hogy tüntettek a karantén ellen meg egyébb baromságok... Persze megértem a mostani tüntetés hullámot is (rassziszmus elleni stb) csak ezt se lehetett volna jobban "időzíteni"...

[ Szerkesztve ]

"640 kByte memória mindenre elegendő"

(#45478) dugynok válasza PredatorZoli (#45474) üzenetére


dugynok
senior tag

A szocho-t nem a te béredből vonjàk, a munkàltatót terhelő plusz jàrulék. Mi van akkor, ha olyan munkàd van, hogy teljes bérrel be vagy jelentve (br. 400k), de a munkàltatódnak nem kell fizetni utànad szocho-t? Mert vannak kivételek...

[ Szerkesztve ]

(#45479) Kobe válasza djgeg (#45477) üzenetére


Kobe
veterán

Nekem inkabb az a hihetetlen, hogy US-en kivul kb mind3nhol tombol a para, nemetorszagban szazezres lezarasok a husuzem miatt, ausztriaban megint bezarjak az iskolakat, kinaban ugye ott van a peking melletti uj gocpont, indiat inkabb hagyjuk, szerbia horvatorszag megint szigorit, szoval rotyog a fazek mindenhol de kb mintha mi sem tortent volna....

(#45480) Ixion77 válasza Kobe (#45475) üzenetére


Ixion77
őstag

Az első hullámban már meg lehetett tanulni hogy nagyon kell figyelni hogy mi a valós információ és mi a média által tolt riogatás. Jelenleg az adatokat nézve én egyelőre nem látok robbanást, vagy "második hullám"-ot.
Azokban az államokban, ahol már lefolyt az első hullám, nem látok második púpot a napi új esetek grafikonon: New York, New Jersey, Massachusetts, Michigan
Ahol eleve alig volt az első hullám, ott talán van valami emelkedés: Illinois, Pennsylvania
A mostani esetszám-emelkedés olyan államokból jön, ahol még nem volt meg az első hullám: Arizona, California, North Carolina, Georgia
Utóbbiakban majd eldöntik hogy a bezárkózást választják vagy a Svéd módszert. Az eredmény az én várakozásaim szerint így is, úgy is ugyanaz lesz: néhány hét alatt lecseng a járvány. A média közben ijesztget, de ha nem hoznak extrém hülye gazdaságkorlátozó intézkedéseket, akkor extra hatása a tőzsdére nem lesz.
Európában sem várok extra nagy második hullámot. Mindenki megtanult védekezni, ha komolyodik a helyzet, többen fent tartják majd a maszkot. A tömegrendezvényeket esetleg letiltják ismét, ez szükséges is. Meg persze ismét szívatják a gyerekeket és szüleiket, mert ez valami beteg perverziója a politikusoknak.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#45481) Sub-S válasza Ixion77 (#45455) üzenetére


Sub-S
senior tag

Ez tényleg úgy működik, hogy valaki bemond egy célárat és az beteljesíti önmagát? :) 1200-at már meg is karcolta a Tesla premarketen.
Ez volt NCLH-val is korábban mikor még 10 elejében volt, valahol felvitték 20-ra a célárat és gyorsan tényleg fel is ment oda.
Ideje shortolni? ;]

(#45482) aujjobba válasza Ixion77 (#45480) üzenetére


aujjobba
addikt

Meg aztan barmennyire is szivtelenul hangzik, de amikor esetleg valasztani kell, hogy tobb ember belehal ebbe, vagy a gazdasagot nullazzuk le evekre, akkor en nem az utobbit valasztanam, mert azt valoszinuleg sokkal-sokkal tobben megszenvednek hosszu tavon (rovidtavon is).

(#45483) Ixion77 válasza Kobe (#45479) üzenetére


Ixion77
őstag

Aztán nézd meg hogy az "inkább hagyjuk" Indiában is hogy áll a tőzsde... 25 körül kezdtem április közepén shortolni az INDA-t, ami azóta már 30-nál van, miközben az esetszámuk azóta is exponenciálisan nő. :W
Következtetés: a járvány esetszáma nem korrelál a tőzsdei árfolyamokkal. A tőzsdei cégek még jól is járhatnak azáltal, hogy a kevésbé tőkeerős potenciális konkurencia kipurcan.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#45484) Handball94


Handball94
aktív tag

Kínai gazdaságot követő ETF-eket szoktatok nézegetni?
Például iShares MSCI China UCITS ETF USD
Nyilván a portfólió kisebb részében gondolkodnék még, de hosszabb távon szvsz a kínai piac is meghatározóbb lehet a világgazdaságban.

(#45485) vzozo válasza Kobe (#45479) üzenetére


vzozo
senior tag

Ők egy ilyen öntudatos népség, nekik senki se mondja meg, hogy mit lehet meg nem lehet csinálni, mert az nem illik bele a "land of the free, home of the brave" világképükbe...

Hacsak nem történik valami csoda, lásd hatásos gyógymód, vagy legalább oltás belátható időn belül (amit megintcsak nem fognak beadatni maguknak, merthát az ellenkezik a szabad akaratukkal), akkor még több halottjuk lesz. Talán BillG mondta, hogy persze tök jó dolog nyitvatartani a gazdaságot, csak lehet az embereknek nem lesz kedve fogyasztani, ha minden utcasarkon hullahegyek állnak.

De ha az egész lecseng, pár év múlva biztos nagyon jó hősies-hazafias filmeket lehet majd forgatni a vírus legyőzéséről. :)

(#45486) Sub-S válasza aujjobba (#45482) üzenetére


Sub-S
senior tag

Az a szörnyű valójában, hogy ha mindenki betartana néhány alapvető lépést, akkor nem kellene aggódni a vírus miatt.
Az emberiség szégyene valójában az ha lesz komoly második hullám...
Arra is kíváncsi lennék, hogy mit érezhet a nyaktérdeplős rendőr aki nem csak 1 ember halálát okozta, de a gazdaságra is komolyan kihatott a tette. Bár az ilyen emberek biztos nem hasonlókon gondolkodnak...

[ Szerkesztve ]

(#45487) Kobe válasza Ixion77 (#45480) üzenetére


Kobe
veterán

Ez kicsit olyan mint a lelegezteto keltette hullamok a gomb alaku akvariumban, szepen korbeernek
Pl new yorkban meg most is szigoru(bb) korlatozasok vannak mint a durvabb deli allamokban, viszont mire deli reszen kezdene lefutni addigra eszakon mar muszaj lesz feloldani a korlatozasokst, aztan onnantol kezdve eleg egy talalkozas egy redneck meg egy new yorki kozott es eszakon is kezdodik elolrol....
Sztem US a debillseggel kimaxolja es elhuzza a maximumig a kilabalast, azt meg nehezen tudom elhinni hogy nagy es tokeeros cegek is lefelemenet nelkul, meg sem ereznenek egy mondjuk 6-9 honapos labadozast.
Kiszamolo ujabbik irasa a zombicegek aranyarol tanulsagos ebbol a szempontbol, mert ha szok egy resze bedol akkor a munkanelkulisegi ratat lassabban lehet visszatornazni

(#45488) #24334592 válasza Ixion77 (#45455) üzenetére


#24334592
törölt tag

Tankeres ETF volt a legnagyobb bukóm (-500k huf) még a korai időszakban. Ha lezárom a vétel után pár nappal, simán +100k,de long mert long über alles :DDD

Aranyból pont a rally előtt szálltam ki egy nappal, ahogy a válság után Varta-ból :U

Mondjuk máshol meg bejött. Nehéz volatilis piacon kereskedni, főleg ilyen vírusos pályán.

Robinhood jól brandingelt, kvázi a a 10 évesek kezébe adott egy ar15 szintű eszközt (lásd opciós jogot vehet meg shortolhatnak nulla tudással, mert xy menő trader guru instán azt mondta hogy...)

(#45464) Sub-S
Abból élnek h a múltat megírják. Mari néni meg a piacon jajgat hogy hát megint gyengült az euró úristen. A légi és hajós cégek dupláztak, szerintem ilyen szinteken necces venni. $CCL esik a 24$ körüli csúcsa óta. Ha leverik 10-12-re,erdemes csípni egy kicsit belőle, de mivel tutira senki nem hajózik a karibi szezon kezdetéig, miből lesz revenue meg miből lesz az a rettenet sok adósság kifizetve? Bailout nem játszik, a hajós cégek offshore zászló alatt mennek (epic fail)
Ryanair nagyot ment, aztán befulladt. Delta meg AA is.

Én most perpill csak MOLt tartok, előbb utóbb buli lesz (a 2230Ft ár (egy részvényre eső nettó eszközérték) alatt van nagyon sokkal

US: keressetek rá mennyien támadtak rá a foodbankokra, nem csak fehérek. Na ott látni h mekkora a gáz. Non farm payroll mindent rózsaszínre fest. Szerintem a traderek többsége überoptimista, de előbb utóbb jönnek a 🌈🐻

Svájc: tegnap be jelentette a Bund hogy akkor minden közlekedési eszközön kötelező a maszk. A nép amelyik már volt kint tüntetni (családok babakocsi stb 80+ évesig bezárólag - akkor haza lettek zavar a illegális csoportosulás miatt-) az most instant triggered lett és a hírt bezárták a legnépszerűbb felületen mert 1500 anyázó komment lett a vége egy óra alatt 😂

Jó volt ez a lazítás amíg tartott, vegyétek a wc papírt meg az alkoholos fertőtlenítőt #ironyioff

[ Szerkesztve ]

(#45489) Cpt.Price


Cpt.Price
csendes tag

A kínai arany sem olyan, mint az igazi?
https://alapblog.hu/nem-minden-arany-ami-fenylik/

Ezek után hány olyan cég van még tőzsdén náluk, ami full kamu?
Még buborékkal együtt is több kedvem van USÁban befektetni, mint ott. Így LuckinCoffee-val együtt pár (tíz) milliárd $ megint csak elfüstölt.

gl&hf

(#45490) Sub-S válasza #24334592 (#45488) üzenetére


Sub-S
senior tag

Robinhoodon lehet shortolni? :U

Az a bosszantó mikor már feladom az adott vackot és kiszállok belőle jó kis mínuszban, tuti utána ível felfelé. :D

[ Szerkesztve ]

(#45491) mgoogyi


mgoogyi
Topikgazda

Nagyon sokaknál látom mostanában, hogy ezzel meg azzal ennyit buktam, mi lesz majd a tuti ország, miért nem azt csinálja a piac, amit szerintem kéne neki, stb.
Miért spekuláltok ennyien?

(#45492) Sub-S válasza mgoogyi (#45491) üzenetére


Sub-S
senior tag

Miért szeretik az emberek a szerencsejátékot? :)

(#45493) mgoogyi válasza Sub-S (#45492) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Én azt tudom elmondani, hogy én miért nem szeretem:
Miért játsszak egy olyan játékot, ahol a várható nyereményem alacsonyabb a beugrónál?
Értem én, hogy adrenalin, de nem racionális. A stock picking matematikailag ugyanez.

(#45494) Ixion77 válasza mgoogyi (#45491) üzenetére


Ixion77
őstag

Három már nagyon sok, vagy én nem számoltam jól? :)

"Miért spekuláltok ennyien?"

Egyrészt mert szerencsére van így is bőven plusz ami kiegyenlíti, csak nem annyi mint szeretnénk.
Másrészt mert ez segít helyretenni a saját mindentudásunkba vetett hitet. Kontrollt ad abban hogy valójában mennyire értjük a világot.
Harmadrészt mert az izgalom maga az élet. Ülhetnénk egy sötét sarokban értelmes biztonságban konzerven élve, de izgalmasabb kimenni a napra ahol le lehet égni, elüthet egy autó, ránk eshet egy virágcserép, megharaphat egy kutya és pofán verhet egy rosszkedvű boxoló.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#45495) aAron_ válasza mgoogyi (#45491) üzenetére


aAron_
őstag

Személy szerint engem nem zavar, hogy valaki spekulál tőkéjének x%-ával, de sajnos az atlag témák is egyre inkább ebbe az irányba mennek el. Miközben szisztematikus befektetésekről, kockázatkezelésről, portfólióépítésről egyre kevésbé esik szó. Pedig az is szólhat többről, mint MÁPP és 60/40. Talán valóban konstruktív tartalom is lenne, ahelyett, hogy mindig ugyan azokat a köröket futja le a topic.

[ Szerkesztve ]

What is your ikigai?

(#45496) mgoogyi válasza Ixion77 (#45494) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Nem számoltam meg, csak mostanában amikor ránézek a fórumra, sokszor van spekulatív beszélgetés.

"Másrészt mert ez segít helyretenni a saját mindentudásunkba vetett hitet. Kontrollt ad abban hogy valójában mennyire értjük a világot."
És még nem sikerült helyretenni? :)
Az első és szerintem legfontosabb, amit megtanultam a befektetésekről, hogy nem látjuk a jövőt és nem vagyunk okosabbak a piacnál. Nekem innentől ez irracionális szerencsejáték.
És innentől nekem fura a meglepődés, hogy nem az történt, mint vártam.

Az izgalom érvet elfogadom, csak én ezt nem a befektetéseim irreális kockáztatásában keresem.

(#45497) mgoogyi válasza aAron_ (#45495) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Dobj fel egy témát, én feldobok egyet:
Engem a portfóliók kötvényoldala foglalkoztat legtöbbször, hogy kik miért melyik kötvény etf-et ajánlják erre a célra és ebben inogok legjobban.
Most hogy az első részvénypiaci válság jellegű dolgon félig túlvagyunk és láttam, hogy hogyan viselem a részvényrész beszakadását, elkezdtem átalakítani a portfóliómat kockázatvállalóbbra és egy kézenfekvő hibáját is igyekeztem kijavítani.
Az egész befektetésnek úgy indultam neki, hogy 40% pmáp, 15% arany etf, 30 részvény etf, 15% emerging usd sovereigns euro hedged.
Két baj van ezzel:
- nincs igazából biztonságos része (biztonság szempontból minden kötvény annyit ér, amennyit a kibocsátó)
- a high yield kötvényeknél jobb hozam/kockázat mutatója van a részvényeknek, hosszú távra az az ésszerű

Elkezdtem újragondolni az egészet és a következőkre jutottam:
- Mivel 35 éves az időtávom, így legalább 50% vagy több részvényrészre van szükségem.
- A pmáp egy jó termék, de nem akarok túl nagy magyarországi kitettséget akkor sem, ha ebből van némi devizakockázatom
- Kell valami, amihez tipkus válság idején jelentkező deflációs környezetben nyúlhatok és vehetek belőle olcsón részvényeket: ennek csak a legmagasabb besorolású normál államkötvények felelnek meg. Tipikusan 5 éves vagy hosszabb államkötvényeket tartanak szinte minden példaportfólióban erre a célra. És hiába tartom jobbnak önmagában az inflation protected kötvényeket, erre a célra nem felenek meg.
Illetve sok helyen általános ajánlás, hogy hedgeld a kötvényoldaladat a devizádra, vagy az ahhoz legközelebb eső normális devizára, mert kötvény oldalon a stabilitás az első. Viszont ezzel úgy voltam, hogy
- a forinthoz képest a nagy devizák stabilabbak
- a hedgelés meg adott esetben egy extra költség
- az euró kamatára cserélni más devizák kamatát sem tűnik ésszerűnek
- mivel pmápot is tartok, így a devizakockázatom sem lesz magas

Ebből ez jött ki:
20% PMÁP
10% global investment grade government bonds (Xtrackers Global Sovereign UCITS ETF 5C)
10% arany etf
60% részvény etf (20% msci world quality, 40% ftse all-world)

Ebbe az irányba alakul át a portfólióm minden új adag betolt pénzzel, egyedül a global államkötvényekben nincs még pémzem és ezen a 10%-on görcsöltem rengeteget.

Ezek jöttek szóba:
- Global infl-linked bonds
- Global infl-linked bonds eur hedged
- USA 3-7 treasuries
- USA 1-3 treausires EUR hedged
- Global Aggregate bonds
- Global Aggregate bonds EUR hedged
- Xtrackers Global Sovereign UCITS ETF 1C EUR hedged
- FTSE MTS Highest Rated Macro-Weighted Government Bond (3-5 és egyéb variánsai)
- PEMÁP

Különböző okok miatt ezeket mind elvetettem.
Ha választhatnák egy saját kötvény ETF-et, akkor 5 év körüli ~AAA államkötvényeket tartót szeretnék.

[ Szerkesztve ]

(#45498) HussarF válasza Sub-S (#45492) üzenetére

A spekuláció nem szerencsejáték, hanem profitorientált kereskedés, amit egy meghatározott stratégia szerint csinálsz, melynek része a fundamentális, a technikai és a szentiment elemzés valamint a kockázatkezelés.
Mondjuk amit most a piacon az emberek csinálnak, az tényleg inkább szerencsejáték, lévén, hogy fogalmuk sincs a kereskedésről. Ez egy ugyanolyan komoly tudást igénylő szakma, mnit bármi más.

(#45499) mgoogyi válasza HussarF (#45498) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

És ki spekulál ügyesen? Zsiday Viktor(Citadella)? Szalma Csaba (OTP Supra)? Loncsák András (Aegon Alfa)? Van valódi hozzáadott értékük? A tudásuk messze túlmutat a miénken.

(#45500) HussarF válasza mgoogyi (#45499) üzenetére

Szerencsére a spekulációnak van egy objektív és vitathatlan mérőszáma. A termelt profit.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.