Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#45901) emvy válasza Ixion77 (#45900) üzenetére


emvy
nagyúr

"Pl. eddig nem lehetett tudni hogy mennyire vannak bajban a légitársaságok. Kijött az első jelentés (DAL), kiderült hogy minden elképzeltnél is nagyobb a veszteség ($4.5 részvényenként $25 részvényárnál)."

Miért írod ezt? Konkrétan az árfolyammozgás bizonyítja, hogy a veszteség az elképzeltnél kisebb, nem pedig nagyobb.

"Carnival várt vesztesége $2.2/részvény (árfolyam $15), majd kijön az adat ami ezt 50%-kal meghaladja. Erre emelkedik 16%-ot. WTF?"

Valószínűleg kevered a befektetők által várt veszteséget a média által megszólaltatott elemzők várakozásaival.

[ Szerkesztve ]

while (!sleep) sheep++;

(#45902) Ixion77 válasza emvy (#45901) üzenetére


Ixion77
őstag

Az elemzők által publikált előrejelzéseket hasonlítom a tény adatokhoz. Nem gondolom hogy lenne itt mit keverni, mivel olyan publikus adat nem létezik hogy "a befektetők által várt veszteség*.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#45903) Mercutio_ válasza Ixion77 (#45902) üzenetére


Mercutio_
félisten

"olyan publikus adat nem létezik"
Envy se mondta, hogy publikus, csak arra utalt, hogy irreleváns adathoz viszonyitol.

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#45904) Ixion77 válasza Mercutio_ (#45903) üzenetére


Ixion77
őstag

Értem én ha akarom, még nem is.

Itt egy mai példa is: "A második negyedéves kínai GDP a várt 2,4 százalék helyett, 3,2 százalékkal bővült éves alapon "
Piaci reakció: 3 százalék esés.
Lehet persze mondani hogy "a piac többet várt", még hogy "a várt adat irreleváns" de azért ez nekem elég erőltetet magyarázatnak tűnik.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#45905) Oppenheimer válasza Ixion77 (#45904) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Pedig ez a magyarazat. Latod a piaci reakciot, abbol egyertelmuen latod a piaci varakozast is...

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#45906) emvy válasza Ixion77 (#45904) üzenetére


emvy
nagyúr

> Lehet persze mondani hogy "a piac többet várt" [...] nekem elég erőltetet magyarázatnak tűnik.

Hat pedig egeszen pontosan ez a helyzet, nem?

while (!sleep) sheep++;

(#45907) Ixion77 válasza emvy (#45906) üzenetére


Ixion77
őstag

Tudom, hogy ez a népszerű magyarázat. Azért ez, mert feltételezzük hogy a piac mindent tud, minden be van árazva, a piac eredője minden tudás összesített eredménye. Azt is értem, hogy ez miért tűnik józan ember számára könnyen emészthető magyarázatnak.
Mostanában viszont a piac a legkevésbé sem tűnik bölcsnek. Sokkal inkább őrültként viselkedik. Kiszámítani, jósolni is pont azért lehetetlen, mert egy ésszerűtlen őrült cselekedeteit nem lehet megjósolni. Nem azért nehéz kiszámítani a piacot mert nehéz kitalálni hogy mi a szereplők valódi várakozása az adatok tekintetében mert sokan vannak, hanem mert nincs nekik. Nem az adatokkal foglalkoznak a résztvevők, hanem azzal hogy mit várnak a többi résztvevőtől. Így alakul ki az általam említett ellenirány-mozgás: Mindenki okosabb akar lenni a többieknél, így valójában pont a "többiek" kerülnek kisebbségbe.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#45908) Sub-S válasza Ixion77 (#45904) üzenetére


Sub-S
senior tag

Az a baj szerintem, hogy arra akarsz alapozni, hogy egy negyedéves adat publikálása alapján fog majd utána mozogni a piac, ezek már benne vannak az előtte lévő mozgásokban, utána már más lesz rá hatással.
Vagyis ne a múlt alapján akarj majd fogadni a jövőre. :)
Olyan ez mint mikor a munkanélküliségi adatokra alapozva akar valaki utána shortolni ha rosszabb mint a várt, vagy azt hiszi, hogy a közzétett olajriportok után fog majd rakétázni az árfolyam ha nagyobb mértékű lesz a készletcsökkenés mint a várt, vagy fordítva...
Csak egyetlen adatra alapozni és az alapján belőni az utána várt irányt nem túlságosan körültekintő...

[ Szerkesztve ]

(#45909) emvy válasza Ixion77 (#45907) üzenetére


emvy
nagyúr

> Azért ez, mert feltételezzük hogy a piac mindent tud, minden be van árazva, a piac eredője minden tudás összesített eredménye

Nem, ezt nem feltetelezzuk, szerintem. Azt se feltetelezzuk, hogy a piac bolcs. Annyit feltetelezunk, hogy a jelenlegi ar tukrozi a piac egeszenek varakozasait. (Ezek a varakozasok lehetnek irracionalisak, orultek, stb.) Epp ezert teljesen oke, ha egy oriasi veszteseg bejelentese utan novekszik az arfolyam: a bejelentes elott a piac osszessege meg nagyobb vesztesegre szamitott.

while (!sleep) sheep++;

(#45910) Ixion77 válasza Sub-S (#45908) üzenetére


Ixion77
őstag

"arra akarsz alapozni, hogy egy negyedéves adat publikálása alapján fog majd utána mozogni a piac"
Kétségtelen, hogy ha egy addig ismeretlen nagy jelentőségű, a piacot leíró tényadat nyilvánosságra kerül, és az azt mutatja hogy az addigi várakozások erősen eltértek a valóságtól, akkor az tűnik logikusnak hogy a piac árazza be a valóságot, tehát az adat által mutatott irányába mozogjon.

[ Szerkesztve ]

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#45911) Sub-S válasza Ixion77 (#45910) üzenetére


Sub-S
senior tag

Erre csak ezt tudom ismételni: "Csak egyetlen adatra alapozni és az alapján belőni az utána várt irányt nem túlságosan körültekintő..."

Elég csak egyetlen 'erősebb' hír ami nagyobb hatással van, legyen az vakcina, kiújuló USA-Kína konfliktus vagy hasonló, máris szinte teljesen lényegtelen lesz egy negyedéves adat azon a napon...
Körültekintőnek kell lenni, nem szabad egy adatra alapozni sok mindent, főleg akkor nem ha valaki napi szinten akarja lekereskedni a várt mozgást.

(#45912) Oppenheimer válasza Ixion77 (#45907) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Nagyon teves elkepzelesed van a piacrol, ha azt gondolod barmikor lehet "josolni". Akarmilyen idok vannak, mindig lesz valami ami miatt nem leszel erre kepes. Se te, se mas.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#45913) csoki9019 válasza mgoogyi (#45892) üzenetére


csoki9019
csendes tag

Ha fel tudok vetetni RC-vel bizonyos ETF-eket akkor jó lehet.
Köszönöm a small mid cap tippeket utánuk nézek és írok is nekik bízva abban, hogy tényleg bekerül a kereskedési rendszerbe RC-nél (és hogy van likviditásuk).

Igen osztalékot fizető ETF-ekben eddig sem voltam biztos, hogy nekem most megfelel, emelkedhet a részvény árfolyama ugyan, de az osztalékfizetés miatt tartanám leginkább.
TBSZ számláról ugye kivenni nem tudom, újboli ETF vásárlásra fel lehet használni, de úgy érzem ahhoz egy nagyobb összegben kellene befektetnem, hogy a brókerdíj/osztalék arányában megérje. Egyelőre állampapírral megoldom a portfólióm ezen részét (PMAP, MAP).

Ahogy néztem bizonyos EU és US small cap ben van 8-10% real estate. Lehet ez meg is felelne egyelőre a céljaimnak (1-1 US large és small cap & 1-1 EU large és small cap).
Ha később okosabb leszek, vagy máshogy ítélem meg, akkor alakítok rajta, de kiindulásnak ezt most jónak érzem.

(#45914) mgoogyi válasza csoki9019 (#45913) üzenetére


mgoogyi
Topikgazda

Szerintem sokkal kényelmesebb visszaforgatós etf-et tartani, mint bohóckodni a kézműves visszaforgatással.

A mid cap honnan jött? Láttál sok példa portfóliót ezzel?
https://www.portfolioeinstein.com/235-portfolios-better-than-yours/

(#45915) csoki9019 válasza mgoogyi (#45914) üzenetére


csoki9019
csendes tag

Kevés portfólió példa van mid cap-el, leginkább ugye large meg small-t ajánlanak.

Csak úgy eszembe jutott, az is egy plusz diverzifikációs lehetőség, talán kevésbé volatilisebb mint a small, meg írták több helyen, hogy különböző szituációkban meg akár ciklikusan is egyszer egyik majd a másik teljesíthet jobban.

(#45916) PredatorZoli válasza csoki9019 (#45915) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Hét ha a diverzifikáció az egyik fő cél akkor ez nem a legjobb amit te írtál. A világ nem csak eu-ből és USA-ból áll. Azon kívül ha külön-külön tartod az egyes elemeit akkor annyival több tranzakciós költség, ráadásul mindíg neked kell nézegetni milyenek legyenek az arányok.
Jobban járnál egy all world-el szerintem.

[ Szerkesztve ]

(#45917) lordjancso


lordjancso
senior tag

Gondoltam egy kicsit még mélyebbre ásnék az ETF-ek feneketlen bugyrában és megnézném, hogy pontosan mi az aránya az egyes részvényeknek egy adott ETF-ben. Eddig a prospektusokban jellemzően a top 10-15 részvényt néztem meg, de hol tudnék egy teljes listához hozzájutni pontos arányszámmal?

A justetf.com volt eddig a kiindulás, ahol a top 10-et látom, pl itt: [Vanguard S&P 500 UCITS ETF]

A "Factsheet EN" linkre kattinva a pdf-ben csak a "top 10 holdings" részvényeket látom.

Rip and cut and mutilate the innocent, his friends, and again and again and on and on.

(#45918) vnorbi válasza lordjancso (#45917) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Én az adott ETF-et kibocsátó cégnél néznék szét. A példádban hozotthoz itt találsz részletezést.

(#45919) Sub-S


Sub-S
senior tag

Netflix szépen lepottyant zárás után. Lehet majd rárabolni holnap. ;]

(#45920) buherton válasza Sub-S (#45919) üzenetére


buherton
őstag

[link] nem látom :N .

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#45921) akela91 válasza buherton (#45920) üzenetére


akela91
addikt

Zárás után, tehát Post-Marketben. Tegnap kijött a Q2 earnings report, bár átolvasva én nem pánikolnék. Nyitásra tippre visszahoz vagy 5%-ot.

[ Szerkesztve ]

(#45922) Sub-S


Sub-S
senior tag

Daimler mitől megy ma ennyire? :U

(#45923) Veron


Veron
őstag

ha MÁK-nál TBSZ-re szeretném tenni a meglévő PMÁP-ot, akkor azt előbb el kell adnom, TBSZ-t nyitni (ezt lehet online?) és újra megvenni TBSZ-re, ugye?

[ Szerkesztve ]

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

(#45924) HussarF válasza Sub-S (#45922) üzenetére

(#45925) vnorbi válasza Veron (#45923) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Technikailag ez a menete (de csak személyesen nyitható MÁK-os TBSZ), viszont ezzel szerintem csak veszíthetsz. Most rögtön bukod a 2%-ot a visszaváltással, aztán ha a TBSZ-t fel kell véletlenül törnöd 2026 előtt, akkor még kamatadót is fizethetsz.

(#45926) aujjobba válasza vnorbi (#45925) üzenetére


aujjobba
addikt

Amit ujonnan veszel a MAK-ban (2019.06.01 utan kibocsatott papirt), az alapbol adomentes lesz, nem kell miatta TBSZ-t nyitnod.

'Valamennyi Kincstár által forgalmazott állampapír esetében, melyet 2019. június 1. napja előtt bocsátottak ki, a kamatjövedelem után az adó mértéke a jelenleg hatályos rendelkezések szerint 15%.

Mentesül a kamatadó megfizetése alól a magánszemély valamennyi Kincstár által forgalmazott lakossági állampapír esetében, amelyet 2019. június 1. napja után bocsátottak ki (kivéve az idő előtt megszüntetett TBSZ esetében).' - [link]

[ Szerkesztve ]

(#45927) Veron válasza aujjobba (#45926) üzenetére


Veron
őstag

köszi.
nekem ezen dátum előttről is datálódik állampapír a számlámon. de úgy számolom nem éri meg kivenni és TBSZ-szel, vagy újravásárlással bajlódni.

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

(#45928) Sub-S válasza Oppenheimer (#45799) üzenetére


Sub-S
senior tag

Vagyis 16 fölött? Meddig tart ki a hited benne, mi a fájdalomküszöb?
Tegnap mondjuk szépen visszahúzták 12 alól.
Mindenesetre ezzel még nem égettem meg magam eddig, itt az ideje ma ezen is túlesni. :D

(#45929) Sub-S válasza Sub-S (#45888) üzenetére


Sub-S
senior tag

Hehe, rányomtam shortra poénból korábban, de nem volt a brókernél belőle, most írtak, hogy már mehet. Mikor már visszapottyant a felére és amúgy is fel van függesztve...

(#45930) Oppenheimer válasza Sub-S (#45928) üzenetére


Oppenheimer
veterán

14.8. Miert kene fajjon? Raerek kiulni.

[ Szerkesztve ]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#45931) Sub-S válasza Oppenheimer (#45930) üzenetére


Sub-S
senior tag

Oh, tényleg, a 16 fölötti az a most hétfői csúcs volt.
Többen attól tartanak, hogy a mostani Tesla szárnyalás oka az irgalmatlan mérető short zárások miatt volt, töredékére csökkent a short kitettség. NIO-nál még magasabb, nem néztem mennyi volt korábban, de ha Tesla visszazuhan 1000 környékére akkor követni fogja jó eséllyel a NIO is. Bár fene tudja, lehet a közel 1800-ról történő visszaesés csak az új rohamhoz kellett a 2000 előtt. :D

(#45932) Oppenheimer válasza Sub-S (#45931) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Lehet a nio most visszaesik ki tudja meddig, de a cégnek van tőkéje és Kínában nagyon sikeresek. Üzleti modelljük is jó, pl lehet olyat hogy az aksit bérled tőlük, így sokkal olcsóbb az autó. Jönnek új modellek is, szóval lesz itt növekedés.

Persze már leírtam itt hogy jajj többet nem veszek részvényt, nem értek se a stock pickinghez, se az időzítéshez (látszik is ;] ) , dehát fiatal vagyok és kockázatok nélkül unalmas az élet. A részvénykitettségem 3.5%-a a Nio.

[ Szerkesztve ]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#45933) emvy válasza Sub-S (#45931) üzenetére


emvy
nagyúr

> Többen attól tartanak, hogy a mostani Tesla szárnyalás oka az irgalmatlan mérető short zárások miatt volt, töredékére csökkent a short kitettség.

?

TSLA / Tesla Motors, Inc. Short Volume Ratio

while (!sleep) sheep++;

(#45934) Sub-S válasza emvy (#45933) üzenetére


Sub-S
senior tag

(#45935) Bestspiler7


Bestspiler7
tag

RC-nél lévő TBSZ-re hogyan érdemes nagyobb összegü forintot befizetni? Majd usa részvényt szeretnék venni, szoval közben kéne váltani is.
Bármi tipp jöhet, gondolom nem olyan jól vált az RC. (talán transferwise, ..)

(#45936) Sub-S válasza Oppenheimer (#45932) üzenetére


Sub-S
senior tag

Nem féltelek én, mindenesetre ha JayZ-nek továbbra is viszket akkor lassan itt a beszállója. ;]

(#45937) aujjobba válasza Bestspiler7 (#45935) üzenetére


aujjobba
addikt

Teljesen jol valt az RC, nagyjabol ugyanazt azt arfolyamot hasznalja amit a TW, Revolut.
Szerintem forintot erdemes bekuldeni sima atutalassal, ott meg talan $5 a valtas minimuma.

Most megneztem mindharmat:
RC 309,2
Revo 309,4
TW 309,14

(Nyilvan nem tudtam azonos idopillanatban nezni oket, emiatt is lehet elteres, most epp 309,26 az RC-nel, erted.)

[ Szerkesztve ]

(#45938) julius666 válasza Bestspiler7 (#45935) üzenetére


julius666
addikt

RC-nél kb. ugyan olyan árfolyamon váltasz mint a TW-nál. Nagy tételben a váltási költség is kedvezőbb (RC: 0,3%, TW ha jól emlékszem már 0,45%). Ami problémás, hogy RC-nál van minimum költség (5 EUR/USD), de mint írtad, nagyobb összeget fizetnél be, gondolom annak a 0,3%-a úgyis több lenne ennél.

Ha mégis "aprót" akarsz inkább rendszeresen beutalni, akkor leginkább Revoluton keresztül éri meg.

(#45939) HussarF

Van valaki itt a KBC Equitas-nál? Nyitottam számlát ott is, de nem minden világos

(#45940) j0k3r! válasza HussarF (#45939) üzenetére


j0k3r!
senior tag

igen, mi a kérdés? :)

some men just wanna watch the world burn...

(#45941) laszak


laszak
tag

RC-n lehet egy időben többféle részvényt is venni? (kedvezőbbé tenni a 2USD költséget)

(#45942) lordjancso


lordjancso
senior tag

Feltűnt, hogy a legtöbb brókernél 100.000 euróig van befektetővédelem. Gondolom sokan vannak, akiknek ennél jóval nagyobb értékű portfóliójuk van. Ilyenkor mindenki kényesen ügyel rá, hogy ne lépje túl ezt a keretet és ha megközelíti, akkor keres egy másik brókert és ott folytatja a befektetést?

Sajnos nagyon-nagyon messze vagyok még attól, hogy ezzel a kérdéssel komolyan kelljen foglalkoznom, de most így szöget ütött a fejembe ez a kérdés.

Rip and cut and mutilate the innocent, his friends, and again and again and on and on.

(#45943) Zoty4 válasza laszak (#45941) üzenetére


Zoty4
őstag

nem

lordjancso: igen

[ Szerkesztve ]

(#45944) szabop27 válasza lordjancso (#45942) üzenetére


szabop27
csendes tag

Nem személyként, hanem számlánként. Azaz maradhatsz a kedvenc szolgáltatódnál, csak nyiss újabb számlákat.

(#45945) vnorbi válasza lordjancso (#45942) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Ha nagyon alapos akarsz lenni, és valós kockázatot látsz abban, hogy a választott bróker átver, akkor még azzal is számolsz, hogy a befektetési időtávod alatt mekkora hozamra számítasz, és úgy osztod el a befektetési szolgáltatók közt a pénzt, hogy évek (évtizedek) múlva a hozammal együtt is beleférjen a keretbe. Adott esetben ez a tőke 20 ezer euró környékén, vagy alatta is lehet (pl ha most van hosszú távra befektethető 100 ezer euród egyben, akkor azt kapásból 4-5 helyre lehetne szétosztani, hogy a majdani kivételig mindenhol végig beleférjen a kártalanítási keretbe). Aztán jön 20-30 év drukkolás, hogy működjön a tőzsde, legyen hozam, és ne legyenek brókercégek összeolvadásával járó felvásárlások, mert akkor hiába volt a gondos szétosztás.

A 100 ezer euró amúgy csalóka, mert ha le kell hívni, akkor a 100-ból kicsit több, mint 90 ezer marad, amiért 1 millió forint fölött 90% a kártalanítás.

[ Szerkesztve ]

(#45946) PredatorZoli válasza vnorbi (#45945) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Ennyire nem drámai a helyzet mert ha megszalad az egyenleg, vagy összeolvadnak brókerek, akkor azért van lehetőség átvinni részben vagy egészben máshova, akár eladás, kivét, átutalás újravét módszerrel lejáró tbsz-kor, vagy akár egész tbsz számlák transzferálásával. Persze mindkettőnek van költsége, úgyhogy én is igyekeztem úgy belőnik hogy ne csorduljon túl hamar. Én 10M-t tettem 1-re (kb 30k eur, 8%os hozammal számolva 15 évig jó vagyok, addig lehet biztosítási keret emelés is lesz még), aztán nyitottam új szolgáltatónál.

(#45947) vnorbi válasza PredatorZoli (#45946) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Persze, mindenki saját belátása szerint el tudja dönteni, hogy ezt mennyire érzi komoly problémának. Lehet, fölösleges is ezt előre elbonyolítani, mert annyi minden történhet, ami miatt borul az egész terv. Valószínűleg én sem darabolnék ismeretlen brókerekcégekhez csak azért, hogy ki ne fussak 10 év múlva a kártalanítási keretből, hanem ott hagynám túlfutni, ahol nem számítok átverésre/csődre (ott meg ez lesz :) )

(#45949) PredatorZoli válasza HussarF (#45948) üzenetére


PredatorZoli
Topikgazda

Kérdés, hogy mi lesz a reakció a mostani korlátozásokra és annak milyen hatásai lesznek a piacra. Eladások? Átállás hosszú távú kiadásra? Esetleg kiadja egyetemistáknak 9 hónapra, júni-júli-aug-ban meg airbnb?

(#45950) ussseal


ussseal
tag

Sziasztok!
Motley Foolt olvas innen valaki? Szoktatok hallgatni az ajánlásaikra?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.