Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#75901) pjen válasza gerisz23 (#75899) üzenetére


pjen
félisten

Most lett nála minden felújítva,szerintem elmenő nem kell.

(#75902) Remekelek28 válasza Ace Ventura (#75876) üzenetére


Remekelek28
őstag

Sziasztok

Megvettem az új kerámialapos villanytűzhelyet panelba. Ezt nehéz bekötni? Annyit tudok,hogy vezeték jön le a falból,de ,hogy milyen csatlakozók stb azt nem .Kérdés,h szabványosak e stb .
Köszönöm a segitséget.

(#75903) KrAt válasza Remekelek28 (#75902) üzenetére


KrAt
veterán

Egyáltalán nem nehéz bekötni, de az nagyon erős kérdés, hogy megfelelő-e a hálózat hozzá :)

(#75904) Chaser válasza Remekelek28 (#75902) üzenetére


Chaser
titán

ha ilyen kérdésed van én nem erőltetném, garanciánál is kérhetik villanyász bácsi pecsétjét aki végezte a bekötést

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#75905) Remekelek28 válasza KrAt (#75903) üzenetére


Remekelek28
őstag

Most is villanytűzhely van Ezt miből tudom meg,hogy megfelelő e? 1 év garanciát kaptam hozzá,annyira nem lényeges..

(#75906) Chaser válasza Remekelek28 (#75905) üzenetére


Chaser
titán

mit vettél h 1 év garis?
vezetéken látod hanyas, kismegszakítón h mit tud, ugyanúgy a fő megszakítón is, de mivel eddig is az volt és a régebbi fajta még zabálósabb nyilván ilyen gondod nem lesz

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#75907) Remekelek28 válasza Chaser (#75906) üzenetére


Remekelek28
őstag

Zanussit vettem. [link]Most mondta egy szaki,h 5000 ft a bekötés. Kérdem én ér annyit? Elvileg a garancia a bekötéstől indul nem? Magyarul,ha bekötöm én és tegyük fel 3 hét mulva kiderül,h gyári hibás stb. Még mindig van lehetőségem szolni a szakinak,hogy intézzen egy pecsétet
mellesleg van 2 villanyszerelő is a rokonságba,ők ingyen is lepecsételik,meg be is kötnék,csak velük 2 havonta 1x találkozok.
Szóval a garitól eltekintvemit kell tennem? Ha valaki csinált már ilyet. :R

[ Szerkesztve ]

(#75908) Chaser válasza Remekelek28 (#75907) üzenetére


Chaser
titán

sztem nem onna, ha fél évig nem kötteted e mert csak, akkor van + félé éved?:) mindenki ezzel játszana, megvetted, h mikor/hogy/kivel kötteted be mért érdekelné a boltot? ha van lehetőséged majd lepecsélteted haverral, ennyi, azért agyon ne vágasd magad a géppel, nálad még én is többet tudok a villany szerelésről:d pedig nem sokat tudok ( :

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#75909) szaszyka válasza Ace Ventura (#75892) üzenetére


szaszyka
senior tag

Építőmérnök, tisztában van vele, hogy elcseszte, és mégsem javítja ki A SAJÁT LAKÁSÁBAN?????? Ha a saját lakás ilyen, milyen munkát adhat ki a kezei közül???? Mekkora egy tróger ember lehet!!!

Lenovo Thinkpad X220 :D

(#75910) kcsa


kcsa
veterán

Sziasztok,

Valaki tudja kapásból, hogy a termoszelep a tüske benyomott, vagy kiengedett állapotában zárt?

(igazából irodai problémákon akarok segíteni, öten vagyunk egy helyiségben, de egy darab fő kolléganő ül a radiátor mellett és egész nap ötös fokozaton fűt, emiatt itt meg lehet pusztulni. Beszélni vele és meggyőzni meg nem lehet mert nő, szóval ha van ötletetek hogy miként lehetne átverni nem látszó, nehezen kideríthető módon, hogy az ötös ne ötös legyen csak egy hármas, örömmel venném :D )

(#75911) DoItYourself válasza kcsa (#75910) üzenetére


DoItYourself
addikt

Benyomott állapotban zár.

Eladó dolgaim: Marbo Sport MH-W105

(#75912) siti válasza Ace Ventura (#75876) üzenetére


siti
senior tag

van plafonra szerelhető hangzást tompító panel (halltex) nálam nem vállt be. Illetve igen, sokat kértem a fenti szomszédot, hogy áthallatszik meg minden, ő meg sajnálja. úgyhogy két napig ütvefúróval furkáltam fel párnafákat, persze egyből lejött hogy mi ló.. van itt, és elmondtam neki hogy ezt találtam ki miatta. utána visszafogta magát. ütvefúrót nem szeretik a szomszédok.

Füle -> 9. BRSZK -> 2024. Június 22-23. (hamarosan beérjük a Fast and furious sorozatot)

(#75913) AndrewBlase válasza siti (#75912) üzenetére


AndrewBlase
senior tag

Legalább belefúrtál a talpába? ;]

Miért mindig én???

(#75914) KrAt válasza kcsa (#75910) üzenetére


KrAt
veterán

Zárj a visszatérő - hideg - ágon a radiátoron egy imbuszkulccsal, akkor a visszatérő víz mennyiségét korlátozod, nem az előremenőt, az meg maradhat 5-ösön :)

(#75915) kcsa válasza KrAt (#75914) üzenetére


kcsa
veterán

Arra rájött, kihívta a karbantartókat, ők meg nem tudtak mit tenni, kinyitották maxra. De ha valóban benyomott állapotban zár, akkor csak egy megfelelő méretű fémkorongot kell beraknom a tüske és a szabályzó közé, és erről beavatni a karbantartókat. Meglesz, köszi urak!

(#75916) macilaci78 válasza kcsa (#75910) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Van egy kb 8 mm átmérőjű sapka, ami a tüskét nyomja be. Tegyél oda egy gombot, az előnyomja a tüskét. Ehhez persze le kell venni a termofejet, de stabil megoldás, bármikor visszaalakítható.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#75917) kcsa válasza macilaci78 (#75916) üzenetére


kcsa
veterán

Pont ez a terv, köszi a megerősítést :)

(#75918) macilaci78 válasza kcsa (#75917) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Azt azért vedd figyelembe, hogy erős rugó és a víznyomás tolja kifelé azt a tüskét.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#75919) bmwsan


bmwsan
senior tag

Sziasztok!

A segítségetek szeretném kérni. Sajnos az elektronikában nem vagyok annyira otthon ...
Ebben az évben tervezzük az összeköltözést a párommal.
Meg is van a kiszemelt lakás (~30év), mivel elég öreg a elektromos rendszer(t is) fel kell újítani, kábelek újrahúzása, stb.

Mivel elég sok elektromos fogyasztóval tervezünk, valószinuleg kelleni fog hálózat fejlesztés is, de itt teljesen elakadtam.
Azt tudom, hogy milyen fogyasztókkal, kell számolni, de hogy miként kellene kialakítani a rendszert azt nem.

A nagyobb fogyasztók:
- indukciós fozolap 7-8kw
- mosógép(kombinált szárítogép) ~3kw
- mosogatógép 2-3kw
- suto 3-4kw
- 1 db klima 3-4kw
- huto, kavefozo,PC, TV, meg sallangok

Sok helyen írták, hogy a 3x16A elég kell hogy legyen.
De a 16A elég mondjuk a fozolapnak? (16*230=3680W, ez elég mondjuk egy futozóna maximális üzemeltetéséhez :F ) 16A a sutonek, és akkor marad 16A minden másnak :F

Illetve egy egyszeru eset, ha hévégén tegyük fel áthívunk pár ismerost, megy a suto a csülöknek, meg levest fozok éppen valamilyen köret, megy a mosás, de csak ki kellene takarítani is szóval porszívó ON, és esetleg innék egy kávét, de mivel nyár van megy még a klíma is...

3*25A kellene? Vagy merre induljak, sajnos elég tanácstalan vagyok... :F

Elore is köszönöm! :R :R :R

(#75920) föccer válasza bmwsan (#75919) üzenetére


föccer
nagyúr

Ha mindent összeszámolnsz, akkor az karcolja a 100A-t. 3*32A és azt is ésszerűen kell elosztani, ha mindent egyszerre akarsz üzemeltetni. kv főző is zabál, mikró is zabál, porszívó is zabál (pláne indításnál).

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#75921) gerisz23 válasza bmwsan (#75919) üzenetére


gerisz23
őstag

A képlet egyszerű,ha 3x16A-ert csináltatsz,új mérőhely stb akkor később fel tudsz bővülni 3x25-re vagy 3x32-re csak a hálózatfejlesztést kell megfizetned.Ha van most rá pénzed csináltass 3x25A-ert,de szvsz felesleges.

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#75922) macilaci78 válasza bmwsan (#75919) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Mi ezen 2,5 éve estünk át.
Indukciós főzőlap, sütő, villanybojler, mikró, hűtő, vízforraló, melegszendvics-sütő, kenyérpirító, kávéfőző, hajszárító, vasaló, TV, monitor, PC, ledlámpák, mosógép. 3×16 A-re lett bővítve és mindenre elég.
Egyszer-egyszer fordult elő, hogy valami lenyomta a fázist, Fi-relét, kismegszakítót. Az egyértelmű okok hamar meglettek: kiégett ledlámpa, nulla-föld közösítése szereléskor. :D Asszem, 3-5 olyan alkalom volt, amikor értetlenül álltunk a helyzet előtt, például amikor csak a vasaló ment a fix nagyfogyasztók mellett és más semmi. Felnyomtam a kismegszakítót, Párom pedig folytatta a vaslást.

A főzőlap két fázisra lesz bekötve, a harmadikra pedig a sütőt rakják. Nálunk akkor sem volt gond, amikor a mosás, porszívózás, vasalás és a sütés egyszerre ment. Nyilván ez csak alkalomszerű, de nem volt gond.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#75923) bmwsan


bmwsan
senior tag

Fuu köszin szépen a gyors válaszokat. Akkor a legcélszerubb a 3x16A vagy 3x25A esetleg a 3x32A. Viszont akkor mindent a 3x32A szerint kell kiépíteni, így kesobb nem kell semmit se újra húzni. Annak utánna jártam, hogy A-enként a 32 fölött kb. 4,000forint.
Nagyság rendileg miylen öszeggel számoljak szerintetek? Tegyük fel, hogy 1x32A egy fázis van jelenleg.

Lakás komplett, újrahuzás, méroállás, hálózat fejlesztés. Egy 300k betakrja vagy többel számoljak, mondjuk 3x16A esetén.

ùgy látom ez a topik nagy kedvenc lesz! Köszi még egyszer a segítséget mindenkinek! :R :R :R

Ezek alapján akkor, szerintem a 3x16A lesz a befutó, mivel a fozolap, lehet gázos lesz, a kisebb bekerülési és üzemeltetési költség miatt.

(#75924) ctrlaltdel13 válasza bmwsan (#75923) üzenetére


ctrlaltdel13
őstag

A főzőlap üzemeltetési költsége tuti hogy az indukciósnak a legolcsóbb.

(#75925) gerisz23 válasza bmwsan (#75923) üzenetére


gerisz23
őstag

Először is tisztázni kellene hogy ez lakás,vagy családi ház.Kell-e vésni,a 300k a 3x16A elég lesz sőt még sok is,házat átfüzetni,vagy átszereltetni már nehezebbb téma.Az se mindegy melyik régióba vagy,esetleg panelról van szó?
+1 az indukciós főzőlapnak,az a leggazdaságosabb.

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#75926) sketchifun válasza pjen (#75895) üzenetére


sketchifun
senior tag

Azért erről tudnék még mesélni. A 4000-ben benne van az alumax/ensto kötőelem, HLAK sorkapcsok, szonda végére doboz, onnan a 10-es MKH, gipsz, meg minden?

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#75927) Chaser válasza bmwsan (#75923) üzenetére


Chaser
titán

4500ft br körül van amperenként 32 felett
ha lakás, a ház belső hálózatának rendben kell hozzá lennie
288e ft az elmű felé fizetendő díj 3x32-re bővítésnél, 3x16-nál kb 104e ft, regisztált villanyásznak attól függően mit kell mókáznia +50-150e ft
lakáson belüli villanyszerelés meg külön téma

néhány tippecske, látom nem egészen vagy képben:
főzőlap-sütő páros megehet 7-8kw-ot együtt, 12 kw azért csúnya lenne:) de kis hazánkban sok helyen még 16a van, mégis használnak ilyen készülékeket, ha 4 zónát használsz csúcson meg sütőrészt akkor oké a 8 körüli, egyébként 32-ből is lehet gazdálkodni, nyilván kompromisszumokkal

lakás mérete?
40nm-ig számolhatsz max 1,5kw fogyasztással, ezt is fűtésnél, hűtésnél bőven 1kw alatt
- itt jön képbe a fűtés, kis lakásnál tökéletes megoldás, olcsó bekerülési és üzemeltetési költséggel központi fűtéshez képest, és komfort érzetre sem utolsó -
klímához kérhetsz külön h tarifás órát, ez kifejezetten fűtésnél olcsó, a vezérelt - éjszakai - áram díjával számolják október 15-április 15 között, többi időszakban nappali árán
viszont, ez nem számít bővítésnek, tehát ebből 32a ingyen jár, ahogy a vezéreltből is ha kéred, azt kb csak bojlernél tudod használni
valószínűleg kevered a megadott hűtési/fűtési értékeket a villamos energiából felvett értékkel, mai klímk általában legalább 4-es hatékonysággal dolgoznak, ami annyit jelent, h 1,5kw villanyból csinál 6kw fűtést/hűtést, ezt én is sokáig nem értettem ( :

tippecskék2:
bojler, nyugodtan lehet éjszaka felfűttetni ha lesz, amikor mást úgysem használsz, így nem zavar be a kw gazdálkodásba
főzőlap: van abból 2 zónás is, és 4-et sem kell feltétlen használni, ahogy közben mosni meg mosogatni sem ( :
kombi mosó-szárítógép eddigi olvasgatásaim alapján felejtős, nem úgy fog működni a szárítás, mosás sem feltétlen, ami ér valamit de az se tökéletes 250e körültől, annyiért bőven kapsz két külön gépet, ha kevés a hely akár egymásra rakod őket, másik topikbana srác pont ilyenen agyal, láttam én is már ilyen megoldást
korrekt szárítónál akár még a vasalást is megúszhatod

nálam 16-ról lett 32-re bővítés, lesz minden amit felsoroltál, nyilván nem fogok mindent egyszerre használni, klíma elvan a külön órán, többiek osztoznak 32a-en,a bojler is, majd a rendszergazdi összehangolja őket ( :

szerk: macilaci78 "nulla-föld közösítése szereléskor. " na annál majdnem megizzadtam én is, mikor a világítás ment, földelt dolgok meg lecsapták a fi-t ( :

föccer porszívó érdekes, nem tudom milyen motort használa wd3, de ott induláskor is 1200w-ot vesz fel, üzem közben is, gyárilag 1kw van megadva, na azzal csaltak ( :
hűtővel lehet még játszani, inverteres belőle és nem lesz nagy induló árama, nyilván mosógépből is ha már új akkor inverteres, szárítógépből indukciós
pl kávéfőző átmeneti fogyasztó, 1kw körül, nyilván érdemes vele számolni de átmeneti

[ Szerkesztve ]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#75928) sketchifun válasza Chaser (#75927) üzenetére


sketchifun
senior tag

Az az igazán fincsi, amikor csinálsz valamit, a kedves tulaj, mert érthozzámertőinformatikusésamúgyistudforrasztani, sprórolás gyanánt megcsinálja a ledet, mert az megy neki is. A villanyász bácsi meg vakarózik másfél napot, mire kiderül, hogy a trafón spórolt a paraszt, vett két 500ft-os vackot, és abból az egyiket sikerült úgy berakni a helyére, hogy az egyébként 2cm hosszan megblankolt föld és nulla összeérjen. Csakugye, felkapcsolta, működött, lenyomta a megszakítót, és begyömöszölte.

Én hülye meg minden szerelvényt leszedtem.

Persze ő volt megsértődve, amikor egyébként nagylelkűen azt mondtam, hogy kétszer kifizeti a szerelvényezést, és felejtsük el. Pedig szerződést szegett, amit el is ismert. :)

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#75929) Chaser válasza sketchifun (#75928) üzenetére


Chaser
titán

( : izgalmas, legtöbb trafó kész, ami nincs az meg nem 500ft-os, mért nyúlt hozzá, minden féle forrasztás, vágás nélküli kiegészítők vannak hozzá
na majd nálam a fő táp, veszek egy 350-es fsp pc tápot, az majd kiszolgál pár m led-et ( :
most csinálom épp a finomhangolást, rejtett és még fő világításoknak kialakítást ami elmaradt, ne kelljen taknyolni később ha valamit használni akarok
csak ne lenne mindig valami új ötletem, néha már unom magam :d viszont így menet közben mutatkozik meg sok lehetőség, pl hova lehet még természetes dekorokat rakni...rájöttem, nekem nem szabad lakás-felújítani :d

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#75930) gerisz23 válasza Chaser (#75927) üzenetére


gerisz23
őstag

Ha jól csinálják meg nem csaphatja le az Fi-t,kivétel ha hibás a készülék,vizet kap,vagy eldurranik egy izzó pl.
Az Fi relé után TILOS közösíteni a nullát a védőföldel,ami azt illeti ha nincs Fi-relé akkor is.

Neki elég lesz a 3x16,jó eséllyel nem akkor fogja melegíteni a vizet a mosógép amikor épp mind a 4 indukciós főzőlapot használja,amúgy elég életszerűtlen hogy minden nagyfogyasztó egyszerre működik.Az áramköröket úgy kell kialakítani hogy minden nagy fogyasztó külön körre kerüljön.

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#75931) sketchifun válasza Chaser (#75929) üzenetére


sketchifun
senior tag

Én se merek nekiállni. :DDD

Led-nél nem tudom miért forrasztott. Bár Én is forrasztom mindig. Igaz, pepecsebb meló, de biztosabb a kötés, illetve a profilba is befér, a csatlakozó általában egy nagy bumszli. Meg a csatlakozó egy pici kis ponton érintkezik a szalagon lévő paddal, emiatt nálam előfordult, hogy 5m-es szakasz vége már halványult. Levágtam, megforrasztottam, és tökéletes lett.

Egyetlen egy fontos dolog. Profil. Mindig profil. Nem, nem lehet a gipszkartonra ragasztani. Vagyis nem szabad. Jelentősen megrövidül a szalag élettartama, kell neki a hűtés.

Én nagyon szeretem, szebb munkát lehet végezni, és egy matt előlappal sokkal telítettebb, homogénebb fényt ad, ami esztétikai szempontból igenis fontos.

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#75932) Chaser válasza gerisz23 (#75930) üzenetére


Chaser
titán

tudom ezeket, a kábel nem tudta h rosszul blankolta meg a bácsi, és mozgatásra nem szabad összeérniüka vezetékeknek...( :
ez még csak részben élő rendszer
izzó is durrant, ne vegyék én újat, átmeneti kapcsolónak van a garázsban "bontott", picit kontaktos volt, egyik srác jobban rácsapott izzó meg repült :d akkor is vakartuka fejünket ez mi volt, aztán beugrott ez a garázsban tartott kapcsoló, amit már szereléskor is csapkodni kellett az öregnek...( :

sketchifun az tény, h nem kicsik, mondjuk nálam nem feltétlen okoz ez majd gondot
profil led függő, sok fajtája van, ami fényerőben, fogyasztásban, melegedésben megmutatkozik, 5050-es szalag pl vígan elvan profil nélkül, előtte levő 3528 is, az alig eszik de nem is sok fényt ad, utána jöttek pár éve újabb típsok, amik már zabálnak rendesen
egyébként én nem szeretem, aminek a fő oka az, h nem pwm free vezérlésűek, full fényerőn oké, kisebb fényerőn "hullámzik", amire a szemem kifejezetten érzékeny...és sokaknak, csak nem tudják mi zavarja őket
telefon kamerával rá kell nézni milyen szépen hullámzik sok leddel megvilágított fal..gyönyörű:)
de lesz az is, finom hangolva, főként dekor célnak

[ Szerkesztve ]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#75933) Chaser válasza sketchifun (#75931) üzenetére


Chaser
titán

savmart, v homok fújt üveg mögött érted a matt üveget? erre ma ugrott be egy upgrade lehetőség, de majd sima izzóval, illetve valami "tej" erős fényű izzóval
ha egy fővilágításon akarok egy másik világítást, mintha pl két spot lenne összekötve, a másodikat tudom kapcsolhatóvá tenni külön? értelemszerűen csak akkor működne mikor a fő világítás is fel van kapcsolva, de függetlenül tőle le is lehetne kapcsolni

szerk:
illetve ytong
konyhapulthoz elég stabil? 175cm hossz lesz, 5-ös ytong két oldalra, meg első harmadra egy harmadik, pult alá falra meg fából v fémből még egy tartó sín a munkalapnak

[ Szerkesztve ]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#75934) sketchifun válasza Chaser (#75932) üzenetére


sketchifun
senior tag

Ezek a dolgok csak a jéghegy csúcsa.

El sem tudod képzelni a sok agyoniskolázottat, aki megfordul egy építkezésen.

Gondolj csak bele. 1200-1400ft/óráért keresnek már segédmunkást. Abból már futja minden reggel két felesre, rumoskávéra, miegymásra.

Nemrég történt eset. Ikerház, kétszintesek, egyik pincével. Berakták a Doka táblákat, pénteken. Kaptak is fizut. Hétfőn bevasalták, a pincefeljárónak kellett egy kizárás. Megcsinálták. Nem stimmelt a méret, szédszedette velük a generálkivitelező. Majd elutazott.

Kedden reggel a kőművesek góréja kiadta a 2 harvardi diplomásnak, csinálják meg a kizárást, ők 4en meg majd jönnek. Elmentek inni, a két agyoniskolázott a táskából előkapta a piát, és juhéjj.

A generálkivitelező arra jött vissza, hogy lebetonoztak mindent. Igen, a pincelejárót is, tisztességesen bevasalva, 30cm vastagon. :DDD

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#75935) sketchifun válasza Chaser (#75933) üzenetére


sketchifun
senior tag

Előlapot írtam. Nem üveg, műanyag. Led profilhoz adják, amelyik olyan.

ClearLednél van sokfajta.

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#75936) gerisz23 válasza sketchifun (#75934) üzenetére


gerisz23
őstag

Hozzánk a céghez-nem építőipar-fejvadász céggel kerestetnek embereket nettó 1500Ft-os órabérért,bejelentett munkahely és a bruttóm épphogy 1500...

Munkaerőhiány az van,de mikor valahova elmegy az ember állásinterjúra akkor szakmunkás minimálbérét akarnak dolgoztatni,és ez a nyugati határszél.

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#75937) Chaser válasza sketchifun (#75934) üzenetére


Chaser
titán

(((( :

konyhapultnál jó lehet majd nekem is, napokban matekoztam ki majd kartonból csinálok dobozt, ledeknek eleve süllyesztett hellyel

most nagy erőkkel a süllyeszthető kartonos spotokat nézem, van egy 180x180-as külső méretű álmennyezet szigetem, doboz része 20cm körül, 5-5cm külső és belső peremsávval, de még nem volt rá energiám merre tovább a fő világítás részével
most h szóba jött az üveg, 4 csík 4 oldalra ajbeszépislenne' :d viszont a cserélhetőséget is meg kellene oldani ( :

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#75938) Chaser


Chaser
titán

ilyesmi dobozom van, csak négyzet, a külső perem 180cm, a belső 120 cm körül
kartonba építhető "füles rugós" üvegcsík/plexi létezik ilyenhez? nem tudom h keressek rá, akkor nem spotokat raknék hanem ilyeneket, pl 120cm-t oldalanként, közvetlen a lámpákat azok fölé, kábeleket pl hilti szalaggal rögzítve a nem látható mennyezethez, és akkor cserélhető lenne az izzó ha úgy alakul

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#75939) bmwsan válasza ctrlaltdel13 (#75924) üzenetére


bmwsan
senior tag

A gázfozolappal tuti olcsóbb fozni, mint az elektromossal/indukcióssal, mivel a gáz szignifikánsabb olcsóbb energiaforrás. Hiában van hatalmas különbség a hatékonyságban, egy jó húsleves, pacalt, stb. mind a ketto fozolapon ugyanannyi ideig kell fozni.

(#75925) gerisz23: mint írtam egy lakásról lenne szó, Kiskunfélegyháza, hogy pontosan ki a szolgaltató azt nem tudom. Egy regiépítésu társasház 4 emelet, tizen pár lakás. A komplett elektromos hálózatot cserélni kell, illetve át kelle alakítani, valószínuleg a lakáson kívül is. 3x16A az tuti, ha nincs nagy különbség (csak a fejlesztési díj, esetlegesen apróbb salangok), akkor 3x25A lesz úgy nézki.

(#75927) Chaser : egy 56nm-es öreg ház lenne, szigetelés nélkül, a futés parapetes gázkonvektorokkal van/lesz megoldva, 1+2 félszoba(konyha, fürdö,mosdóközlekedo), 56nm.

Köszönöm a tippeket és segítséget!

Fozés során gyakran használok, egyszerre 2-3zónát is, amibol általában egy magas/maximum fokozaton megy. A h tarifás óra kiesik, mivel klímát csak hutésre használnank a relatív sok helység miatt a futés ki csukva.

Egy kisebb Ariston bojler van a lakásban a múlt év folyamán lett lecserélve, az éjszakai futés nem lenne elég, mivel estére nem lenne melegvíz, így napközben is muködni-e kell.

Szárító ez komplikált még, mivel hirtelen sok kiadás lesz, a kombinált 2 elonnyel jár, kevesebb helyett foglal, olcsóbb mint a 2 gép külön. Cserében tudom, hogy sajnos nem helyetessíti 100%-osan a külön gépeket. Bár ha lesz hely akkor, lehet, hogy egymás tetején elfér a két gép.

A 32A biztos nem lesz elég sajnos, illetve ha már úgyis szetkell barmolni, meg újrahúzni mindent, akkor elokészítjük a dolgokat a 3x25A-nek.

Mivel napközben keveset leszünk otthon, illetve hétközben nem lesznek nagy fozések és mosások/takarítás, így ez mind a hétvégére csúszik. Nem szeretnék abba belefutni, hogy ne lehessen egyszerre fozni,mosni takarítani, esetleg egy kávét meginni, vagy éppen a ezeket a 40 fokos lakásban kelljen.

Ezért szeretnék egy olyan rendszert, ahol csak nagyon extra körülmények között lenne limitem.

Köszönöm szépen a segítséget mindenkinek még egyszer!

A jelenlegi álláspont szerint 3x16Alesz, elokészítve 3x25A-re, így késobb kis módosítással és hálózat fejlesztési díjjal, egyszeruen tudunk majd upgradelni, mindeféle nagyobb bontás, kábelhúzás nélkül.

[ Szerkesztve ]

(#75940) ctrlaltdel13 válasza bmwsan (#75939) üzenetére


ctrlaltdel13
őstag

Egy jó húslevest meg pacalt biztos ugyanannyi ideig,de sok minden mást nem.

(#75941) Chaser válasza bmwsan (#75939) üzenetére


Chaser
titán

klímás fűtésnek nézz utána, ha felújítasz mindenképp, olcsóbb vele fűteni mint konvektorokkal, komfort érzetet meg össze sem lehet vetni
csak hűtésre minimálisat fogyaszt mint mondtam, bőven 1kw alatt, most fűtésnél sem láttam még 1kw felett az enyémet, -10 alatt majd elszaladhat jobban
elrendezéstől függ, de akár egy klímával is tudsz fűteni
3x16 v 25 mindegy, nem kell külön előkészíteni, amivel szerelik bírni fogja 3x32-t is, amikor cserélnéd elmű hozza a nagyobb főmegszakítókat, ennyi
ha régi építésű házikó ott nagy eséllyel bajok lesznek, nem hogy 3x25 de 1x32a is problémás lehet, kell a közösképviselő beleegyezése, ház teljes kapacitását valahol a lépcsőházban megtalálod, nálunk kínszenvedés volt kméti hasonló lakásban 32a-t is megoldani, amennyiben a ház hálózata nem megfelelő azzal te nem tudsz mit kezdeni, milliós nagyságrendű történet

szerk: most is örültem h meglett a 32a+ h-s óra, 20 lakásos ház, illetve 20+1, 380a-rel, 20 lakással is 19a lakásonként ( :

[ Szerkesztve ]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#75942) bmwsan válasza Chaser (#75941) üzenetére


bmwsan
senior tag

A klíma az sajnos nem játszik a sok kis helység miatt. Viszont gondolkoztam az infrafutésen h tarifával, így meg lehetne szabadulni a konvektoroktól is ami plusz hely, illetve nem rondítanák az összképet.
Ennek viszont utánna kell járnom, hogy mennyire drága az üzemeltetése és a kiépítése, egy 56nm-es lakást nem tudom mennyire lehetne vele futeni. Milyen müszaki követelményei vannak.

Ha ezzel kapcsolatban van valakinek tapasztalata az szívesen fogadom :D

Ezzel sajnos számoltam, közösképviselo, szolgálatató felol szerzodéses partner, stb. ùgy tudom más is használ a házban indukciós, illetve elektromos fozolapokat, így remélem megoldható lesz. 1x32 biztos van, mivel egy családtag is ebben a házban él, és nekik nem volt gond soha a suto+klíma+mosógép+kávéfozo kombóval.(plusz a salangok, TV-k, PC, stb.)

(#75940) ctrlaltdel13: valóban sok esetben jó lenne, de drágább a keszülék, drágább üzemeltetni, drágábbak az edények. Ebbol a megfontolásból és hogy kezdetben kisebb legyen a beruházás sanszos, hogy marad a gáz fozolap, valamilyen edzett üveg felülettel. Am nekem nagyon bejön az indukciós.

Köszönöm a segítséget!

[ Szerkesztve ]

(#75943) Chaser válasza bmwsan (#75942) üzenetére


Chaser
titán

ne gondolkozz rajta, csak hőszivattyús készülékekkel használható, plusz hálózat se ártana hozzá, klímával ellentében az tud zabálni, sztem örülj ha 1x32a meglesz
más is használ, de te úgy gondolod még mellé párhuzamosan mosógép, kávéfőzés, mosogatógép...na ez a nem mindegy, az msnak már van neked nem jelent jót..ha 16a-re méretezték a hálózatot, minél többnek van 25 v 32, annál gyászosabb neked a helyzeted
és mondanám még egyszer, klíma fogyasztása hűtésnél _elhanyagolható_ nagy gépekhez képest, fél kw körül van, de nem folyamatosan kell neki

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#75944) bmwsan válasza Chaser (#75943) üzenetére


bmwsan
senior tag

Akkor maradok ezen a vonalon (infra elfelejteve), 1db klíma biztos lesz, illetve a gázkonvektorors futés.

A hálozatra pedig kíváncsi leszek, hogy mit lehet kihozni belole. Elsonek ezt kelle letisztázni, ennek függvényében pedig a fogyasztókat kialakítani.

Köszi még egyszer.

(#75945) macilaci78 válasza bmwsan (#75923) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Gázfőzőlaphoz mágnesszelep a gázcsőre, fölé elszívó, valahová légbeömlő kell. Mi ezért szüntettük meg a gázt.
Újra vezetékelés ára sok dologtól függhet. Be lehet-e húzni a mostani csőbe, vagy új kell? Külső szereléssel, vagy vésni? Ha vésni, akkor az festést is kíván...

3×16 A-t is be lehet kábelezni 3×32 A szerint, húzathatsz a falba plusz kábeleket is, amiket most még nem használsz ki, mondjuk, későbbi klímának. FK-táblán hagysz helyet újabb kismegszakítóknak és annyi.

Chaser: fém házas ledtápnál a fázisceruzával véletlenül a nulla mellett a ceruza szára beleért a házba. :D

sketchifun: fix bekötést nem is csinálok, konnektort rakattam neki a szekrény tetejére, amit a szekrény mellől kapcsolhatok.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#75946) pjen válasza macilaci78 (#75945) üzenetére


pjen
félisten

Ha csak cseréled a gázt,senki nem foglalkozik vele.Mi is megvettük,beüzemelték a régi helyére gond nélkül.

(#75947) szaszlaci


szaszlaci
addikt

Sziasztok!

A jövőben adott lesz egy olyan megoldandó helyzet, hogy társasházban szeretnék (kopott, süllyedt) parketát csempére cserélni.

A parketta általában párnafákkal van alárakva, és közte homokkal, sittel, szeméttel, stb. kitöltve. Ezt mind felszedem, alatta valószínű kábeltégla lesz.
Akkor jönne az, hogy hangszigetelésnek lépésálló hungarocel, illetve ahogy ezt épp nevezik. Aztán rengeteg beton, mondjuk öt centi, ami kertes házban nem jelentene különösebb gondot, itt viszont igen.

A kérdésem, hogy van erre valami módszer, hogy elkerüljem a több ezer kilónyi betont? Gondolok itt ilyesmire, hogy létezik-e például valamilyen (műanyag) lap, ami lerakható a zajszigetelőre, és nem kell sok-sok beton? Amire egyből mehet az aljzatkiegyenlítő, majd csemperagasztó és csempe.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#75948) macilaci78 válasza pjen (#75946) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Én az átfolyós gázbojlert cseréltem 80 literes villanybojlerre és jött is a gáz, hogy akkor a 2 helyiséggel odébb lévő konyhába szagelszívó, légbeömlő, mágnesszelep, gázterv. :))
A konyhabútor akkor volt 2-2,5 éves, ha szagelszívóval álmodtuk volna meg, lett volna már...
A konyha két fala is homlokzati, hőszigetelés nélküli, télen gyöngyözött a csempe, nem kívántunk még egy légbeömlőt is betenni.
Mivel a bojlercsere a teljes elektromos felújítás alkalmával történt, így a mágnesszelep beépítése, kábelezése még opció lehetett volna, de olcsóbb volt venni a szabadon álló tűzhely helyett egy beépítettet új korpusszal, mint szagelszívót, azt csövezni körbe a konyhán, mert a homlokzati fallal szemközti falra került volna.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#75949) macilaci78 válasza szaszlaci (#75947) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Amit kilapátolsz, annak a súlya mehet is vissza, 10% eltérés nem gond. A lépésálló szigetelés súlya lófütty a régi, vagy az új egyéb anyagokkal szemben. Szerintem nem kell félned a beton súlyától.

Vagy maradhatsz továbbra is a párnafás rendszernél: párnafa, vakpadló, egy réteg OSB, megfelelő alapozó és a csemperagasztó. A párnafák közét töltöd ki szigetelőanyaggal. Pl mikrocellulóz hőt és hangot is szigetel, kb 50 kg/m^3 a sűrűsége, nem is drága és könnyen bedolgozható.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#75950) sanzi89


sanzi89
addikt

A nyáron szeretnénk rendbe rakni a kerítés és az aszfaltozott út közötti szakaszt. Ennek egyik lépése, hogy az utcán található árkot szeretnénk "betemetni". Természetesen oly módon, hogy az az esetleges hatósági feltételeknek megfeleljen, biztosítsa a szabad esővíz elvezetést, stb.
Viszont ahogy olvasgatok a témában egyre inkább elbizonytalanodok, így kérdezek, hátha tapasztaltabbak vagytok a kérdésben.
1. Kinél kellene ezt a problémát/igényt jelezni? Önkormányzat, területileg illetékes vízügyi hatóság, de már olvastam, hogy az útkezelőt is mert az útról is ide folyik a víz?
2. Az, hogy az utcán ki van ásva egy hosszanti gödör nem jelenti azt, hogy annak hivatalosan is csapadékvíz elvezetési funkciója is van. Próbálok majd egy pár képet is csinálni róla, de kb. 50 centi mély az egész, és nagyjából 10 ház hosszúságban fut. Az érdekes, hogy az "árokrendszer" két vége nem vezet sehova, mindkét vége egyszerűen be van temetve. Kb. 10 éve lakunk itt, de én még nem láttam, hogy víz állt volna az árokban. Ezek alapján arra jutottam, hogy ez nem is vízelvezetési célokat szolgáló árok, hanem csak egy széles lyuk az utcán, vagyis nem is kellene hivatalosan engedélyeztetni, mert nem kerülne megszüntetésre vízelvezető árok.
3. Az, hogy a teljes költségét a folyamatnak nekem kell állni, az tiszta. A kérdés, hogy ilyen sekély árok esetében - ha leteszek egy 30 cm átmérőjű beton dudacsövet felette lesz 20 cm föld - mi a helyes és tartós kivitelezés? A cél, hogy az utcán a jelenlegi 1 autó szélességű beállót kiszélesítsem, hogy elférjen egymás mellett két autó. 20 centi föld nem kevés egy autó súlyának?
Köszi bármilyen tanácsotok vagy ötletetek van!

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.