Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#76601) Atomgeszi válasza sketchifun (#76589) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Főzőzóna-teljesítmény: 6,0 kW
Sütőteljesítmény: 2,0 kW
Grillteljesítmény: 1,9 kW

Megkapja 3x4 mm2-el. 32A-re nem akar bővíteni, úgyhogy mondtam, hogy egyszerre ne használjon mindent.

(#76602) sketchifun válasza Atomgeszi (#76601) üzenetére


sketchifun
senior tag

Oda kell a 3x4.

Ha nem megoldható, a megszakítót nézd meg mekkora, ne engedd a vezetéket égni. Ha lecsapja, lecsapja, majd megtanulja a tulaj, hogy nem főzünk egyszerre mindent. :(

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#76603) macilaci78 válasza fero02 (#76600) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Négyzetméterbe is bele lehet írni, mit tartalmaz az ár. Pl X db kapcsolót, konnektort, UTP-t, Y méter horonymarást és vezetéket, stb. Ha meg a gazda szája jár, elintézem, hogy a keze se legyen tétlen... Elvégre az ő jól felfogott érdeke is az, hogy haladjak. Az árban nincs benne a szakmai kiselőadás, álljon be segédmunkásnak, majd rájön. ;]
És fel lehet hívni a figyelmet az esetleges buktatókra, például hogy kéménystrangot, vagy épp vasbeton áthidalót vésni nem akkora poén.

Persze, olyan ügyfél is kell, aki elfogadja, hogy a vezeték 30-40 centit is kilóg a falból az alapszerelésnél, amit majd visszavágsz festés, vagy szerelvényezés előtt.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#76604) zsolt0638 válasza Stylewars_kp (#76561) üzenetére


zsolt0638
tag

Mi ilyenkor leakasztjuk a szárnyakat, és elvisszük. Loholsz kifizetni...😉

[ Szerkesztve ]

(#76605) zsolt0638 válasza szaszyka (#76575) üzenetére


zsolt0638
tag

Szúnyoghálóst is át lehet kissebbre alakítani.

(#76606) sketchifun válasza macilaci78 (#76603) üzenetére


sketchifun
senior tag

A négyzetméterezést sem értem.

Van, aki képes villanyszerelési munkát vállalni négyzetméterre, anyaggal, szerelvénnyel... Csináltam már 50m2 lakást kétszer annyi kiállással, rengeteg kötéssel, alternatív kapcsolóval, mint ami egy 80m2 lakásban átlagos.

Én úgy gondolom, korrekt módon csinálom.

Nem méregetek, hogy hány métert kell vésni, hány métert kell csövezni. Ahány helyen kiáll a vezeték a falból, annyiszor 4500/5000/5500 Ft kiállásonként. Így nincs vita, a tulajdonos is tisztában van vele, ha kell mégegy lámpa, akkor az nem ingyen van.

Az anyaggal sem bűvészkedem. Előre megmondom, mennyi az az anyag, ami kb kelleni fog, ez mennyibe kerül. Elmegyek, megveszem a tulajdonos nevére Áfás számlával, és amíg ez nincs kifizetve, hozzá se kezdek.

Így nem verek át senkit, sem anyaggal, sem munkadíjjal. Meg van a lehetősége a tulajnak, hogy menet közben kérjen még valamit, a pénzem sem áll benne a munkában.

Félreértés ne essék, ez azért van így, mert már építettem be úgy anyagot, hogy nem fizettettem ki előre. Utólag nem fizették ki, de még a munkadíjamat sem.

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#76607) philoxenia válasza sketchifun (#76606) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Felénk is kiállásra vállalnak újat, de mondjuk az egész összeget is meg kell előre beszélni. Ismeretlenül lassan már tényleg érdemes lenne szerződést is kötni, kötbérrel, fizetési határidőkkel, ez mindkét felet védi.
Villanyszerelő másfél éve jön eph-t kötni a kazánra, háromszor beszéltem vele, mindig csak ígérte. Mondjuk papírt már adott róla...

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#76608) tboy93 válasza fero02 (#76600) üzenetére


tboy93
nagyúr

Én a másik oldalt képviselem. A büdös életben nem foglalkoztatnék órabérben szakmunkást. Netto cumi, szinte biztos hogy át leszel qrva. Előre tessék felmérni mi-mennyi és adni legalább egy hozzávetőleges árajánlatot.

(#76609) philoxenia válasza tboy93 (#76608) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Órabért nem jó számolni, azért, mert a rezsiórabér olyan magasra jön ki, amit a legtöbb megrendelő nehezen tolerál, alkalmazottként. Nálunk dolgozó mesterek általában nem is szeretik számolgatni.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#76610) sketchifun válasza philoxenia (#76607) üzenetére


sketchifun
senior tag

Persze, ez úgy gondoltam egyértelmű.

A kedves tulajdonos elmondja mit szeretne, megmondom, hogy mennyiért csinálom, és hogy kb mennyi lesz az anyag.

De ha közben kitalálnak valamit, jajj ide még egy konnektor, oda egy lámpa, azt is idó megcsinálni.

Órabér felejtős. Ha valaki, pláne az építőiparban óradíjjal dolgozik, az közel sem fog teljes erőbedobással dolgozni, rosszabb esetben direkt lassúzik.

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#76611) tboy93 válasza sketchifun (#76610) üzenetére


tboy93
nagyúr

+1, igy a korrekt.

(#76612) macilaci78 válasza tboy93 (#76608) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Nálunk a cégnél órabér van, de az egyes feladatokhoz van norma is, hogy egy óra, vagy egy munkanap alatt kb mennyit lehet megcsinálni. Nyilván vannak baszogósabb és haladósabb munkák, ez is figyelembe van véve.

Például burkolásnál nem mindegy, hogy nagy felületekkel tudsz-e dolgozni, vagy sok különálló WC-t burkolsz.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#76613) philoxenia válasza macilaci78 (#76612) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Mekkora lappal, hány vágás, diagonálban stb. Konkrét összegben szeretek egyezni.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#76614) tboy93 válasza macilaci78 (#76612) üzenetére


tboy93
nagyúr

Például burkolásnál nem mindegy, hogy nagy felületekkel tudsz-e dolgozni, vagy sok különálló WC-t burkolsz.

Hogyne, ez érthető. Az rendben is van, hogy a lépcsőházat nem olyan áron burkolja mint a konyhámat, ahol csak le kell szórni a lapokat. A lényeg, hogy előre mondjon rá egy árat, amivel tudok tervezni.

(#76615) dewil666


dewil666
őstag

Sziasztok!

Kollégámnak a lakásfelújításból maradt ki Mapei csemperagasztója de azt mondja nem flexibilis. Van ilyen ragasztója ami nem flexibilis? Fürdőszobába felhasználhatom ezt? Kb.: 1,5 éve vette.

KLÍMA szerelés, telepítés, karbantartás! dewil666 felhasználónak 270, 940 (régi) pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon! Motoros üdvözlettel ! ! ! Ne vezess olyan gyorsan hogy az őrangyalod lemaradjon!

(#76616) tboy93 válasza dewil666 (#76615) üzenetére


tboy93
nagyúr

Melyik mapei-ről van szó? P9?

Más: Ma kád beépítésnél jött a pofon, valamelyik szakember lehorzsolta a kádat valamikor az elmúlt 2 hónapban :W Fent volt a lakásban a kád, a kőművesek, burkolók, festő rakosgatta jobbra balra, ez lett a vége.

Javítható ez házilag? Nem nézegetném, mert érthető módon bassza a szemem.

[ Szerkesztve ]

(#76617) macilaci78 válasza philoxenia (#76613) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Mondjuk, 70×70 centis lappal, diagonálban, bordűrösen egy 100×120 centis WC-t, vagy egy 30 m2-es nappalit, esetleg egy 300 m2-es üzlethelyiséget. Ez három különböző ársáv.

Az elsőnél a sok mérés, vágás viszi el az időt, az alapterület kb 4%-a a nappalinak, munkaidőben meg kb 25%... Az üzlethelyiségnél meg szinte észre sem veszed a diagonált, raksz 80-100 lapot két vágás közt.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#76618) macilaci78 válasza tboy93 (#76616) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Kádtól függ, de a legjobb esetben is a "teljesen jó" végeredményt fogod elérni. Simán terheld rájuk a kádat, ha nem lesz, aki elvállalja, akkor mindenkire egyenlő részben. Sajnos ez ilyen. Nálam maradt pár bútor a lakásban, középre összehordták, fóliát terítettek rá és kerülgették. A mennyezethez hozzáfért a mester, csillárhoz a villanyszerelő, erre figyeltek a pakolásnál. Az anyagokat meg sikerült a lépcsőházi rács mögött felhalmozni a lakás előtti részen, kéznél volt, de nem útban. Illetve folyamatosan hordtam, ahogy kérték.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#76619) r.levente75 válasza tboy93 (#76616) üzenetére


r.levente75
addikt

Egy képet dobj fel a hibáról, ha tudsz!

(#76620) tboy93 válasza macilaci78 (#76618) üzenetére


tboy93
nagyúr

Erről a kádról van szó konkrétan, a fejtámla részén van egy horzsolás ~1.5cm hosszan.

(#76621) Morris válasza tboy93 (#76620) üzenetére


Morris
veterán

Vizes csiszoló papírral csiszold meg. 1000-es vagy 1500-assal. Folyó víz alatt.
Majd polírozd fel egy jó minőségű polír pasztával.
Ezt így látatlanban mondom.

[ Szerkesztve ]

(#76622) pjen válasza tboy93 (#76620) üzenetére


pjen
félisten

Én kimaszkolnám,és színazonos körömlakkal kijavítanám.

(#76623) sketchifun válasza tboy93 (#76620) üzenetére


sketchifun
senior tag

Na ettől megvadulok.

Mi a szentséges jóisten f@szának kellett azt 2 hónapja odavinni?

Ettől személy szerint agyvérzést kapok. Gyakran ordítok már miatta, mert a kedves tulajok odahordanak mindent. Hidegburkolatot, szigorúan a fal mellé, de aljzatbeton még nincs, és hasonlók...

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#76624) tboy93 válasza sketchifun (#76623) üzenetére


tboy93
nagyúr

Aljzat már megvolt, burkolat + kád együtt jött nagykerből, egyszerre kellett elhozni, akkor volt rá jó lehetőség. Nem tudtam sajnos hova rakni.

[ Szerkesztve ]

(#76625) updog válasza tboy93 (#76624) üzenetére


updog
senior tag

Nekem a Ravakot felhívva az aktuális telefonos kishölgy ajánlott (nyilván márkafüggetlen, csak náluk bejáratott) kádast, aki feltöltötte és felpolírozta úgy a kádunkat, hogy észre sem venni. Sajnos már nincs meg a srác elérhetősége, de nálunk nagyon szép munkát végzett, mondjuk a kád árához képest is szemmel látható összegért, lehet hogy egy próbát megér felhívni a boltot.

(#76623) sketchifun szerintem nem kell harapni, nekünk asszonnyal a betonra terített linóleum volt "a" lakás három és fél hónapig, mert betonig volt verve minden, ellenben az albérletből meg kiraktak.

Úgyhogy kád, bútorok, dobozok az összes ingóságunkkal, sok m2 járólap, laminált, csemperagasztó, szerszámok... ők voltak a szobatársaink egy jó ideig, mert úgy hozták a körülmények. Az aktuális szakinak meg mindig meghagytam, hogy kártérítés, ha baja lesz a cuccainknak, amúgy meg úgy pakol ahogy akar, hogy el tudja végezni a dolgát. Egyik sem köszönt el, hogy akkor nem kell a pénzem a munkáért (persze ez még 2016-ban volt, most lehet hogy más a hozzáállás)

[ Szerkesztve ]

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#76626) tboy93


tboy93
nagyúr

(#76621) Morris & (#76622) pjen & (#76625) doeeg

köszi a tippeket, akkor azért van pár lehetőségem

(#76627) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#76531) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Megjött a kis gép és a képen látható 1,6-os bútorlap mintába lassan, de határozottan befúrt és a csavart is simán behajtotta, próbaképpen csináltam egy új furatot és a hosszabb, vastagabb csavart is áthajtotta gond nélkül.

Aki tippeket adott, annak köszönöm még 1x. Aki nem hitte, hogy erre a célra alkalmas lesz, itt a kép.

(#76628) pjen válasza tboy93 (#76626) üzenetére


pjen
félisten

Nekem egy felújító cég adta az ötletet.

(#76629) Pttypang válasza ubyegon2 (#76627) üzenetére


Pttypang
veterán

Én is gondolkodok egy ilyen kis gép beszerzésén az apróbb dolgokhoz, amikhez kicsit sok lenne a rendes kábeles fúró.

Everybody lies.

(#76630) zoli03 válasza ubyegon2 (#76627) üzenetére


zoli03
őstag

Bútorlapot milliméterben mérik, nem centiméterben. Hiába hosszabb a másik csavar, ha átér a bútorlapon, utána már gyakorlatilag mindegy, a bútorlap élébe hajtva lett volna valós a teszt.

(#76631) ubyegon2 válasza Pttypang (#76629) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sokáig húztam én is, mert kicsit aggasztott, hogy ami ilyen pici, az gyenge lesz, de már tuti, hogy bútorösszerakáshoz, kisebb csavarok befúrásához, behajtásához elég lesz. Rendkívül pici és az is hasznos lehet, hogy a pisztoly nyél vízszintesbe fordítható és a csavarozóhegy visszahúzhatós rögzítésű, mint a nagygépnél. Ezeknél az összerakható bútoroknál óriási segítség lesz.

(#76630) zoli03

A teszt pont így volt tökéletes, mert nekem erre a célra fog kelleni, csak sokan kétkedtek, hogy befúr-e vagy behajtja-e a csavart, azért raktam be ide, nem egy általános termékbemutatót terveztem, bocsi. ;)

Bútorlapot milliméterben mérik, nem centiméterben.

Én centiméterben mértem sajnos, szégyenletes, de nem vagyok szaki.

[ Szerkesztve ]

(#76632) pjen válasza ubyegon2 (#76631) üzenetére


pjen
félisten

Nem kell fúrni,azt a csavart simán be kell,hogy tekerje.

(#76633) ubyegon2 válasza pjen (#76632) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kollégámtól így láttam, amikor felrakta a faliszekrényeket, emiatt is vettem a fúróhegyet. Félek, hogy megrepeszti az anyagot, ha nem fúrom elő ezzel a vékony fúróval. Stabilnak tűnik így előfúrva is.

(#76634) Morris válasza pjen (#76628) üzenetére


Morris
veterán

Én meg már csináltam is. Vagyis sajnos rákényszerültem.

[ Szerkesztve ]

(#76635) pjen válasza Morris (#76634) üzenetére


pjen
félisten

Én is csináltam,zuhany tálcán.Szintén kényszerből.

(#76636) johnny82


johnny82
őstag

Hali!

Kazán mellett szükségem lenne pár műanyag ablakra is. Obi-ban ilyen CanDo ablakokat árulnak, nem értek hozzá, de nem tűnt rossznak. 150*120-as méretben 68K/db az ára. Neten viszont néztem Ablakand.hu-n ablakokat, ott a neo iso ugyanilyen méretben 2 rétegű üvegezéssel csak 50K+ szállítás. Szerintetek melyik a jobb? Nem csak 1 db kellene. Esetleg más alternatíva?

Köszi!

(#76637) LOTR


LOTR
addikt

sziasztok
érdeklődni szeretnék
eljött az ideje, hogy komolyabban foglalkozzunk GINOP pályázatokkal és elkezdtem utána járni, hogy mi lenne igazán érdekes, tehát fogjuk fel egy hosszútávú befektetésnek a dolgot
egy napelemes rendszer kiépítése igazából már nem kérdés, hogy bőven megéri és emiatt felvetődik, hogy a fűtés korszerűsítése / elektromosra cserélése vajon szintén jó vagy gazdaságos ötlet e?
igazán részletes leírásokat nem találtam, ezért is gondoltam, hogy írok ide, hátha ti igen

ahogy néztem és hallottam a hőszivattyús fűtési módszer lenne talán a legjobb megoldás, sajnos túl sok infot nem találtam erről, és konkrét adatokat is csak keveset, hogy milyen költségekkel kellene számolni ezzel kapcsolatban (mekkora méretre kell tervezni, mekkora telepítési és karbantartási költségei vannak, hasonlók)

tehát a cél az lenne, hogy egy olyan napelemes rendszert kellene kiépíteni, ami fedezi egy már meglévő lakóház áramellátását és akkor már mi lenne, ha a fűtés is árammal működne, mindezt úgy, hogy a lehető leggazdaságosabb legyen (esetleg valamilyen elektromos kazán alternatív megoldásnak szóba jöhet vajon? merthogy a hőszivattyús rendszer nem éppen olcsó dolog)

tudnátok ötletetek, vagy sokkal inkább konkrét megoldást adni a kérdésemre? (guglit már használtam eleget emiatt is, tehát egyelőre késleltetném azt a lépést, hogy cégeknek írjak erről levelet, vagy kérjek ajánlatokat, hiszen az biztos, hogy a saját megoldásukat fogják javasolni)
köszönöm

One Ring to rule them all

(#76638) Adler válasza macilaci78 (#76583) üzenetére


Adler
aktív tag

Szia!

Köszi a választ.
Az ötlet sem rossz.
Viszont ha az ötletedet tovább gondolom és a fa lambéria alá ragasztom fel a parafát akkor elképzelhető, hogy akkor alatta sem fog kicsapódni a pára?

XPS lap-nál 2 cm vastag az jó? A párnafa is ennyi ha jól tudom. Bár a különböző írások és itt a forumon is elbizonytalanodtam ebben a megoldásban.

Nikon D40 kit/D90 +18-70mm AF-S IF + 70-300mm ED AF + SB-900 + MB-D80; ASUS Crosshair V Formula + AMD FX-8150 + ASUS GTX660 + Kingston DDR3 KHX1600C9D3K2/8G

(#76639) macilaci78 válasza ubyegon2 (#76631) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Minek vettél akkor olyan hosszú fúrót? :W

Ilyesmit érdemes lesz még venned. A csavarfej, ha magától megy az anyagba, a bútorlap dekorja gyakran sérül mellette. Ja előre megcsinálod neki a süllyesztéket, szebb lesz. Csak el kell találni a süllyesztés mértékét.

[ Szerkesztve ]

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#76640) RexpecT válasza LOTR (#76637) üzenetére


RexpecT
addikt

Az elektromos kazán elég felejtős, nemrég szó volt róla:[link].

[ Szerkesztve ]

(#76641) macilaci78 válasza Adler (#76638) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Ez csak ötlet volt, nem olvastam a topikban olyat, aki megpróbálta volna és én se tettem.
Ha van levegő, akkor van, amiből kicsapódik a pára. Én ezért gondolkodtam ragasztásban. Másrészt 2 méter széles a konyhánk, ezen a helyen férjen el a bútor (60 cm) és az asztal (80 cm) is, na meg én is. Halmozhatnám egymásra a hőszigetelő rétegeket a fal belső oldalán, de így is szűk a hely. :D A fafűtés is megfogant már bennem, hosszútávú terveink egyike a konyhai burkolat cseréje. Akkor majd elővesszük a témát. Arra a napi 1 órára, amit a fal mellett töltünk, 4 m2-t beletekerünk a falba, hogy ne legyen olyan vad hideg.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#76642) varsam


varsam
őstag

Sziasztok,

csak kis beszámolóként írok, hogy nekiálltunk mi is a lakásfelújításnak annak rendje és módja szerint :)
Egy 4 lakásos '75 körül épült ház egyik lakása az alany, 8x5m alapterület, 2 szint + szuterén és tervezzük a tetőtér beépítést is.

Kibontattuk az összes belső falat, ki lett szedve az aljzatból rengeteg salak, teljes fűtés és villanyhálózat kiszedve, tényleg a teljes bontás volt a cél.

Pár kép, hogy mit csináltak 1 hét alatt a munkások
[link]

A tervezőnk egyelőre szabad kezet kapott, hogy rajzolja újra az egész lakást. Célunk alul egy konyha, étkező, nappali rész, valami kis tárolóval és egy kis fürdővel.
Emeleten hálószoba, szoba, rendes fürdő + a tetőtérben egy szoba.
A legnagyobb kérdés, hogy a lépcső hol és milyen módon legyen, hogy kényelmes de viszonylag helytakarékos is legyen.

Saját erőből tervezzük megcsináltatni az egészet, hitel, csok és minden nélkül.
Egyelőre itt állunk, még lelkesen :)

[ Szerkesztve ]

(#76643) RexpecT válasza varsam (#76642) üzenetére


RexpecT
addikt

Várom a folytatást, ha az időd és az energiád engedi! :R

(#76644) macilaci78 válasza varsam (#76642) üzenetére


macilaci78
nagyúr

A csigalépcsőnél helytakarékosabb nincs, de hogy egy szekrényt hogy viszel fel? :U Egyik ismerősömnél sima két karos lépcső volt húzott fokokkal, szintén 3 szintes lakásban. A kétajtós szekrényt még felvittük valahogy az emeletre, de a háromajtóst (60×120×180 cm) már az emeletre az erkélyen emeltük be hála a leszerelhető korlátnak. Sajna a végleges rendeltetési helyére, a tetőtérbe nem tudtuk felvinni. Ott a pengefal/korlát már nem ért a mennyezetig, de nem bírtuk erővel, magassággal a korlát fölé emelni. Ilyen szempontból a sima egyenesen futó lépcső megy.

Tehát jól gondoljátok meg, hogy milyen lépcsőt akartok, illetve hogy mi akar rajta felmenni.

Másik gondolat: egy rokonnál tavaly tavasszal volt visszaköltözés, a földszinten egy falat arrébb tettek, az emeletet újra osztották gipszkartonnal, a lépcső átkerült. A födémáttörés vicces volt, valamiért dupla födém volt, 50-60 cm vastagsággal. Viszont a régi lépcső helye látszik, hiába hegesztették a meglévő betonvashoz a pótlás vasait, a vakolat jól láthatóan reped már egy év után is.

Harmadik gondolat: egy lépcső nem zár levegőt, a hangok, a szagok is felszöknek.

Negyedik gondolat: beton lépcsőnél jellemző hiba, hogy a burkolatok vastagságával nem számolnak: alsó szint, lépcső és felső szint burkolata. Például hagynak mindenhol 4 centit, mert a lépcsőre 4 centis tömörfa lépcsőlap megy. De biztos, hogy se az emeleten, se a földszinten nem lesz ilyen vastag burkolat.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#76645) ALI_G válasza LOTR (#76637) üzenetére


ALI_G
veterán

Arammal futesre csak a hoszivattyu jöhet szoba. Az is csak akkor ha eleg jol szigetelt a haz es feluletfutes (hutes) van. A hoszivattyukat lehet H tarifaval használni (remelem nem keverem a Geo tarifaval, de az ar szempontjabol egykutya). Az igy vasarolt aram ara olcsobb mint napelemmel megtermelni.
A szivattyu bekerulesi koltsege nagyon magas, 3 eve meg szamitasom szerint nem erte meg a gazzal szemben. Persze ez sok mindentol fugg mert ha eromunek dolgozol akkor kb ingyen van az aram es akkor futhetsz villanykazannal is :)
A napelem saját finanszirozassal kb 14-17 ev alatt terul meg. Feltetelezve hogy pontosan annyit termelsz amennyit elfogyasztol es marad a szaldos elszamolas (es meg 4-5 parameter). De ez 30 evig tuti hogy igy lesz?

Szigeteles hamarabb megterul, a napelem meg lesz olcsobb.

Indexen van szaktopic ha erdekel.

[ Szerkesztve ]

(#76646) YAS-dude válasza varsam (#76642) üzenetére


YAS-dude
őstag

Nagyon melegen ajánlom a gipszbeton lépcsőt. Nálunk a "Gáspár lépcső" csinálta, profik. És igen, a majdan rákerülő burkolattal is számolnak.

(#76647) fasyrt válasza macilaci78 (#76644) üzenetére


fasyrt
őstag

Csereltünk mar vissza heveröt mert nem fert fel azon a kiba* lepcsön... :D

(#76648) LOTR válasza ALI_G (#76645) üzenetére


LOTR
addikt

(#76640) RexpecT
köszi

(#76645) ALI_G
a véleményem, az utánajárásom és számításaim alapján, a jelenlegi helyzetben és legrosszabb esetben (tehát ha nagyon alacsony teljesítményű napelemrendszert építtet be valaki) nagyjából 12-14 év alatt megtérül a napelemes beruházás, ha nagyobb a teljesítmény, még korábban megtérül, ez lehet akár kicsivel 10 év alatti időszak is
0thm hitelpályázattal még egy összegben kifizetni sem kell a költségeket, hanem mehet részletben, amit felfoghatunk rezsiköltségnek is és a végén marad egy 'modern' gépesítésed, ami az ingatlan értékét is növeli
jelenleg hosszútávú 'biztos', szinte kockázatmentes befektetésnek sem tudnék sok jobbat mondani - bár biztosan van, de remélem érthető a hasonlatom

olvasgattam a hősszivattyús megoldások után is, de az még kevés ahhoz, hogy bármi használható számítást lehessen elvégezni
tehát ez is egy nagy kérdés, hogy megfelelő lehet e, egy már használatban lévő radiátoros fűtési rendszernél a hőszivattyú beiktatása, mert nyilván padló és falfűtésnél talán kevésbé lenne kérdéses a dolog, ugye sokkal gazdaságosabb, ha a rendszerben lévő víz hőmérséklete nem 60-70 fok, hanem csak 30-40, amire a hőszivattyú is való
mivel ez egy mondhatni elég nagy plusz beruházás, főleg, ha nem erre lett alapból tervezve az épület, így sejtettem, hogy túl sokan nem foglalkoznak a témával, de ha nem jön válasz, majd azért felveszem kivitelezőkkel is a kapcsolatot, hogy mikkel kell számolni

ha vannak ilyen szaktopikok, meg is kérnélek, hogy linkeld majd be, igazából más fórumokat nem nagyon olvasok, így nem ismerem a többit
köszi

One Ring to rule them all

(#76649) sketchifun válasza LOTR (#76648) üzenetére


sketchifun
senior tag

Nem foglalkozom közvetlenül a témával, de közvetve tudom, hogy egy 180m2 családi ház hőszivattyús fűtésének, hűtésének a költsége átlépte a 7 millió forintot. Ezesetben új építésről beszélünk, tehát bontási munkák, evvel járó költségek nem merültek fel.

A hőszivattyús rendszer radiátoros fűtéshez, legjobb tudomásom szerint, nem túl hatékonyan tudná előállítani a megfelelő hőmérsékletű fűtőközeget. Emiatt gyakori, hogy a padlóban, a falban, de még a menyezeten is csövek futnak, mivel a kisebb hőmérsékletű víz így tud nagyobb felületen hőt cserélni a lakás levegőjével, ezáltal fűteni, hűteni.

Amennyiben nem új építésről van szó, kérj egy energetikai vizsgálatot, hogy a falak, ablakok mennyire szigetelnek. És persze az energetikustól kérj tanácsot, hogy javasolja-e a hőszivattyús fűtést.

A napelemes rendszerrel, ha a teljes lakást el akarod látni, óriási befektetést kell tenned szintén. A modern berendezések bár takarékosak, egy szárítógép, elektromos sütő, főzőlap, és hasonló nagyobb fogyasztók kiszolgálásához nem kevés energia kell.

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#76650) macilaci78 válasza YAS-dude (#76646) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Gipszbetont ÉMI, TÜV tanúsítvánnyal rendelkező céggel kell csináltatni, egy kezemen meg tudom számolni, 2016-ban hány ilyen volt Magyarországon. Az egyik lépcsőjét személyesen ismerem, kb 250-300 k volt a lépcső pengefallal 3 éve.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.