Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:07

LOGOUT.hu

A ledek energiahatékonyságuk és a tömeggyártás miatti egyre alacsonyabb árukkal mind népszerűbb fényforrások. A legelterjedtebb foglalatok (pl E14, E27) mellett a sokat használt foglalatokon (pl GU 10, GU 4, MR 16) át ma már a ritkán használt, speciális foglalatok (pl R7s) számára is van ledes alternatíva. A ledes fényforrások a fogyasztók megszokásainak megfelelően formájukat tekintve is igazodnak a korábbi technológiákon alapuló fényforrásokhoz, így találunk kompatibilis ledes alternatívákat pl halogén izzóink helyére is.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#21101) macilaci78 válasza gulyasa (#21100) üzenetére


macilaci78
nagyúr

A lumen összeadódik. De a lumen egy egzakt, objektív szám, aminek a méréstechnikája is elég elvont. Amit te érzékelsz, az objektív és nehezen mérhető.

Az 570 lumen egy e14 foglalatból nem kirívóan magas érték. Hétvégén csavartam be 860 lumenes Osramokat. Szerencséd van, cserélhető a fényforrás, ki tudod próbálni, ha nem tetszik, webes rendelés (személyes átvétel esetén is) indoklás nélkül cserélhető. Szóval ha az 3×570 lument kevésnek érzed, mehetsz feljebb.

Amit személyesen tapasztaltam a saját háztartásomban: fürdőszoba tükör előtt állva nincs az a lumen, amit feleségem elégnek tart. Van 4×470 lumen Gu10 spot a tükör felett és a mennyezeten még 2450 lumen ledpanel. 4000K-t használunk a fürdőben, egyikünknek sem tetszik a hidegfehér. A lakás többi helyiségében 2700K és 4000K van vegyesen.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#21102) gulyasa válasza macilaci78 (#21101) üzenetére


gulyasa
őstag

Azt már elmondtátok, hogy a lumen összeadódik.
De arra nem válaszoltál, hogy a színhőmérséklet is összeadódik-e?

Samsung S23+ 512GB, LG OLED 48" C1, Zidoo Z9X, OCTAGON SF8008 4K UHD E2, Sony WH-1000XM3, LG HBS-FN6, Tribit MoveBuds H1

(#21103) macilaci78 válasza gulyasa (#21102) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Nem, az "átlagolódik". Tehát a 3 db 6000K nem fog 18000K-t adni, ahogyan a 3000k+6000K sem ad 9000K-t, de érdekes módon 4500K-t sem.

Minden led dióda a fény bizonyos spektrumain világít. A közös spektrumok összeadódnak, a többi marad azon a mennyiségen, amit az adott led kiad magából. Gyártónként viszont adódnak pici eltérések adott színhőmérséklet mellett.
Fotósok ezekkel jól eljátszanak, a legtöbb ember észre sem veszi, míg néhányukat a világból ki lehet kergetni.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#21104) gulyasa válasza macilaci78 (#21103) üzenetére


gulyasa
őstag

Oké, vettem.
Összefoglalva, a fényáramok összeadódnak, a három LED izzó pedig legyen egyforma, a kívánt színhőmérséklettel - de ez utóbbi (is) eleve adott lesz, ha már elvileg egyformák. ;)

Bár most csak a fürdőszobai világítás miatt érdeklődtem, de ezek az infók még hasznosak lesznek a jövőben is.
Még egyszer kössz a "felhomályosítást"! :D

Samsung S23+ 512GB, LG OLED 48" C1, Zidoo Z9X, OCTAGON SF8008 4K UHD E2, Sony WH-1000XM3, LG HBS-FN6, Tribit MoveBuds H1

(#21105) macilaci78 válasza gulyasa (#21104) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Nálam az étkezőben vegyesen van 2700K és 4000K, de itt van 3 db e27, 12 db e14 és kb 2 méter 3528/120 szalag. A szobákban 2700K, a többiben 4000K van.
Régen azt olvastam, hogy nem egészséges ugyanazt használni mindenhol, mert a led messze nem fedi le a teljes spektrumot. A melegebb fény kevésbé élénkít, ezért van szobában. A hidegebb fényben jobbak a színek de a hideget nem szeretem. A természetes fehér amolyan középút. Azért meg kellett szokni a konyhai pultvilágításnál, mikor a meleg fénycsövet váltotta a 4000K 2400 lumen/méter ledszalag. :DDD

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#21106) macilaci78


macilaci78
nagyúr

Sziasztok!

Van egy térben álló bútor, ami nem kapcsolódik semmilyen áramforráshoz, de szeretnék 2 db 160 centis ledszalagot tenni dekorvilágításnak és alkalomszerűen világítani.

A 12V robogóakkut és hasonlókat elengedném, könnyen előfordul, hogy túlmerül és az akku kuka. Egy powerbank viszont megoldja a kérdést, de 5V kimenete van.
Mivel egyszerű fehér fénnyel szeretnék világítani, így az RGB, ledenként címezhető szalagokra nincs igényem, de ha muszáj, ez lesz.
A másik irány, hogy barkácsolok egy powerbankot 3P lipo akkura alapozva, hozzá töltésvezérlő, ami meggátolja a túlmerülést, a nem megfelelő töltést és adja a 12V DC kimenetet. De ezt is szeretném elkerülni, mert inkább elméleti lehetőségként tekintek rá.

Ja és céges számlára venném, tehát a külföldi rendeléseknél ez is szempont. Rendeltem már cégre motyót ebay-ről, alibabáról is.

Valakinek valami ötlete? :R

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#21107) Primary92 válasza macilaci78 (#21106) üzenetére


Primary92
senior tag

Sima PD-s vagy QC-s Powerbank és egy ilyen megemelt feszültségszintet kikényszerítő kütyü.
Nem próbáltam még, de a PD vagy QC tud 12V-tal tölteni, és ez megkéri, hogy légyszi 12V fixen a kimeneten. Elvileg.

(#21108) macilaci78 válasza Primary92 (#21107) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Lehet, találtam egyszerűbb megoldást. Ehhez megfelel egy tetszőleges két portos powerbank.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#21109) Steady74 válasza macilaci78 (#21108) üzenetére


Steady74
addikt

Ha nem sietős, akkor egy ilyen vagy ehhez hasonló? Árban kellemesebb.

(#21110) Steady74


Steady74
addikt

Lemaradtam a szerkesztésről... Ma befutott 2 héttel a rendelés után egy ilyen lépcső LED vezérlő, ha már led topik, gondoltam jelzem, később pedig majd megosztom a tapasztalataimat, ha érdekel valakit. Itthoni ára itt.

Szerk: jött egy ilyen is, de ezt elkunyizták azonnal, így nem tudok tapasztalatot mondani.

[ Szerkesztve ]

(#21111) Primary92 válasza Steady74 (#21110) üzenetére


Primary92
senior tag

Kíváncsi vagyok, hogy mennyire válik be. Én most szeretnék szintén Skydance triak dimmert rendelni.

(#21112) macilaci78


macilaci78
nagyúr

Sziasztok!

Van egy ilyen összvér: Livarno Lux Edi Light ledizzó.
E27 foglalat, a feje viszont olyan, amit a GU10-nél szoktam meg.
3W, 3000K meleg fehér.
Egyéb azonosítók: 1030, 11036, 52895

Ebből kellene nekem 2 db. Vaterán ugyan van, de Vácon.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#21113) Steady74 válasza Primary92 (#21111) üzenetére


Steady74
addikt

Csináltam egy teszt-padot, a legolcsóbb led szalaggal, szépen kapcsolgatja a 4 kiválasztott programot. Mondjuk most pont áttervezés van mert lehet WLED-del oldom meg a lépcső világítás vezérlést, mert azzal szebb :DD

macilaci: ilyesmit találtam meg ilyet, igaz nem kishazánk, meg ez tejüveg a teteje az egyiknek, de valami ilyesmit keresel, nem?

(#21114) st6969 válasza Steady74 (#21113) üzenetére


st6969
őstag

Vietnámi az Aliexpress linked. Mindenki, aki rákattint, "elkapja ezt a vírust" és szintén vietnámi lesz onnantól az Aliexpress oldala (vi.-tal kezdődő)...
Megoldás --> itt

(#21115) Steady74 válasza st6969 (#21114) üzenetére


Steady74
addikt

nem figyeltem, sry :R

(#21116) bolic válasza macilaci78 (#21112) üzenetére


bolic
őstag

Anro-ban hasonlóképpen kapható, íme a képe:


GU10-es E27 foglalat pedig elfogyott sajnálatos módon. :(

Siketeknek ártalmasak az érzéketlen tuskók!

(#21117) Tsebacsi


Tsebacsi
nagyúr

Sziasztok!

Segítséget kérek, van a nappaliban 2 lámpa. G9-es foglalattal, ezekbe keresnék olyan LED izzókat, amik nem vibrálnak. Ráengedem a telefon kameráját, és mint a strobi a diszkóban... :(((
Természetes vagy meleg fehér szín a preferált, és azért legyen lumenje. legalább 10db-ra lenne szükségem! Hazai, sok év garis beszerzés a preferált, de ha van ajánlott, pl. Amazonos beszerzés, az is jó.

Köszönöm! :R

[ Szerkesztve ]

Minél Több Embert Ismerek, Annál Jobban Szeretem A Cicáimat!

(#21118) bolic válasza Tsebacsi (#21117) üzenetére


bolic
őstag

Anro-ban hasonlóképpen kapható a G9-es foglalatú LED izzók, eléggé gyengék a világításuk, általában 300-550 lumen. :N

Siketeknek ártalmasak az érzéketlen tuskók!

(#21119) Tsebacsi válasza bolic (#21118) üzenetére


Tsebacsi
nagyúr

Köszönöm, viszont egyiknél sincs külön kiemelve, hogy no flicker, és árnyékra nem szeretnék vetődni. Jó 1-2nél megnézve talán írják. Akkor kicsit még itt böngészek.

Ettől függetlenül ha valakinek van közvetlen tapasztalata nem vibráló G9-es izzóval, az köszönettel veszem! :R

[ Szerkesztve ]

Minél Több Embert Ismerek, Annál Jobban Szeretem A Cicáimat!

(#21120) Kobe


Kobe
veterán

hi

épitett gipszkarton szigetek helyett valami egyszerűbb megoldásban gondolkozom szobákba
pl polisztirolos szegélyek beépthető led szalaggal

viszont ezekből csak elég retró kinézetűeket találtam, tudtok esetleg olyan boltot ahol modernebb kivitelben is vannak ? pl sima négyszög alakúak, nem ezek a barokkos festhető szegélyek

illetve ha van tipp hogyan lehetne ezeket pl hálózatra rákötni úgy hogy ne függjön a vezérlése a villanykapcsolótól, és távirányítóval irányítható legyen, ahhoz is szivesen vennék ötletet ki hogyan oldotta meg vésés kábelezés nélkül

(#21121) Steady74 válasza Kobe (#21120) üzenetére


Steady74
addikt

anrodíszléc. Ha megtervezed milyen kell, adnak árajánlatot, és legyártják amilyet szeretnél.

szerk: vezérlő+távirányító

[ Szerkesztve ]

(#21122) Kobe válasza Steady74 (#21121) üzenetére


Kobe
veterán

Koszi

a legnagyobb szobaban teljesen korbe 18m, vagy a fuggony feloli resz nelkul 15m hosszu ledszalaghoz kellene motyo, trago, vezerlo, de a szalagok tipusaval sem nagyon vagyok tisztaban
ilyen meretezesre miket erdemes nezni?

(#21123) Steady74 válasza Kobe (#21122) üzenetére


Steady74
addikt

Ilyen hosszra 24V-os ledszalagot javaslok, viszont 10m felett a szalag másik végére is kell adnod betápot. Milyen fényt szeretnél? Akarod-e automatizálni?
Van a sima fehér (meleg, semleges, hideg) meg vannak az egyszínű színes szalagok, ezeket a legegyszerűbben egy tápot ki-bekapcsolva tudod fel- vagy lekapcsolni. Vannak a CCT-s fehér szalagok, amik mindhárom fehér színt tudják és tudod változtatni ezeket. Vannak az RGB szalagok, amik színesek, de a fehér színt ezekből keverik össze, így nem lesz annyira szép fehér. Vannak az RGBW (red, green, blue+white) szalagok, ott már van dedikált fehér szín is. Utóbbiakhoz külön vezérlő kell, pl amit linkeltem korábban.
Vannak a címezhető ledszalagok (addresabble led strips), amik abból állnak, hogy szegmensekre vannak osztva és millió féle effektet tudsz velük megjeleníteni, ezeket telefonról is tudod kapcsolgatni egy vezérlőn keresztül, ezek a WLED szalagok, itt van h kb mit tudnak.
Én a 24V-os szalagokat 3x0,5-ös YSLY kábellel szerelem, mivel elég alacsony általában az áramerősség. Azért 3 eres, mert 1 a + egy a - egy meg az adatkábel, ha WLED szalagot használok.
Ledszalagot javaslom aliról venni, általában olcsóbb mint itthon, legalábbis a WLED szalagok tuti (WS2811, WS2812B, WS2814, WS2815, SK1812, stb). Ha gyorsan kell, akkor amazon.de.
Tápot úgy válassz, hogy a teljes ledszalag maximális fogyasztása ne érje el a táp maximális teljesítményének 80%-át.

KB ennyi röviden, tömören.

(#21124) Kobe válasza Steady74 (#21123) üzenetére


Kobe
veterán

köszi az infót

nem hittem volna hogy ennyire macerás,. főleg a betáp része ekkora hosszra, reméltem hogy 1 konnektorról megoldható valahogy
igazából falat vésni, kiállást csinálni hozzá most annyira nincs humorom :( felül meg a falon nem nagyon van kiállás, így alulról 1 csatlakozóról elvezetve még elment volna

(#21125) Steady74 válasza Kobe (#21124) üzenetére


Steady74
addikt

Vannak 220V-os ledszalagok, azokat nem ismerem, ott gondolom nincs akkora feszültségesés mint a 12V/24V ledszalagok esetében.

(#21126) Dr. Szilikát válasza Steady74 (#21125) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

De azok előtt csak egy kis dobozka van, Graetz-hidas egyenirányítóval, 100 Hz félszinuszt kapnak a LED-ek, zavaróan vibrál. Nem nagyon vállalható szerintem, én nem bírnám. Alkalmi / ünnepi dekorációra való inkább.

60 LED van sorosan és az ellenállások, így 60 LED-enként darabolható.

[ Szerkesztve ]

(#21127) Kobe válasza Steady74 (#21125) üzenetére


Kobe
veterán

laikus vagyok, de voltam nemrég egy kecóban körbenézni, ott épített gipszkarton ív volt körben minden szobában, és abba rejtve egy led szalag
a nappali ott is legalább 14-15m szalagot kért, és annál csak 1 darab trafós betápot láttam felszerelve, igaz nagyobb volt mint az átlag, de ilyen sima krómszínű box volt, arról az egyről ment körbe

(#21128) st6969 válasza Kobe (#21127) üzenetére


st6969
őstag

1 tápegységet láttál, aminek nyilván megvolt a szükséges teljesítménye, de arról több pontra célszerű betáplálni ilyen hosszon, hogy homogén legyen a fény.

(#21129) Steady74 válasza Dr. Szilikát (#21126) üzenetére


Steady74
addikt

Nem használtam sosem ilyen ledszalagot, csak javasoltam, de írtam, hogy nem ismerem, ha vibrál, az különösen szar.

(#21130) BB9000 válasza Tsebacsi (#21119) üzenetére


BB9000
senior tag

G9-es led izzóval sajnos elég sok tapasztalatom van. Amit kipróbáltam, az mind sz@r ! A legtöbbnek kicsi a fénye. A legbíztatóbb ez a 6W-os volt, de kb fél év után ezek is elkezdtek villogni. Megvételre emiatt egyáltalán nem ajánlom!!
Nekem az az egy megoldás működött, hogy a lámpáimban kicseréltem a foglalatot. Három lámpámba éppen befért az E14-es foglalatba tekert gyertyaizzó. Azokban most Philips körték vannak. Ezek nagyon jók! Másik háromba külföldről rendeltem 10W-os COB led paneleket. Ehhez nagyon hasonlót. Ezek közül is több tönkrement, de maradt három jó. Tanulva a tönkrement darabokból szerzett tapasztalatokból, úgy rögzítettem a COB modulokat, hogy a lámpatest fém része hővezető paszta segítségével el tudja vezetni a keletkező nagy hőt. Azóta nincs baj velük, mennek már 4 éve.
Volt viszont kettő olyan csillárom is, amiben egyenként 5 db G9 foglalat van pici üvegbúrákban, emiatt másfajta foglalat nem fér el benne. Hasonló ehhez. Ott nincs más, mint az egész csillárt lecserélni. Az egyiket már cseréltem, a másik cseréje folyamatban van.

(#21131) vacs válasza Steady74 (#21123) üzenetére


vacs
veterán

Szia.
Hátha tudsz segíteni. :D
Van olyan RGB led szalag, ami tud legalább 1500 lumen fényerőt (mint a 2835-ös fehér szalagok)?

(^)(>.<)(^)

(#21132) Steady74 válasza vacs (#21131) üzenetére


Steady74
addikt

Elvileg van, ha rákeresel alin erre a szalagra (bright), és megnézed az itermit. tech csatornát, akkor ott kiemeli a pali, hogy ez a legnagyobb fényerejű wled szalag amivel találkozott. Igaz, vagy 1.5 éves a vid, de ha írsz alin az eladónak, 1-2 napon belül válaszol a fényerőre. Hová raknád egyébként a szalagot?

[ Szerkesztve ]

(#21133) vacs válasza Steady74 (#21132) üzenetére


vacs
veterán

Hibás a linked sajnos.
A nappali tv falhoz, a tv mögé tenném és a falra világítana.
Jelenleg ez a szalag van ott egy alu profilban, csak gyengén világít.
Melyik Intermit.Tech videóra gondolsz?

(^)(>.<)(^)

(#21134) Steady74 válasza vacs (#21133) üzenetére


Steady74
addikt

Itt, 34:10 kórül, WS2811 bright, ha erre keresel alin, nem tudom miért nem rakott semmit a hsz-embe.

Van soundreactive vezérlő is jó kis effektekkel.

(#21135) mastodon


mastodon
aktív tag

Milyen körte alakú led kapható, amelyiknek jó a szinvisszaadasi indexe, CRI>90? 75-100 W izzónak megfelelő. V-tac-ot láttam, de sehol sem kapható.

(#21136) macilaci78 válasza mastodon (#21135) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Az egyetlen e27 95CRI led a lumenet kínálatából, ami 1000+ lumen.
Ha 90+-ra állítod a szűrőt, nagyobb a mertés.

[ Szerkesztve ]

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#21137) bekesizl válasza mastodon (#21135) üzenetére


bekesizl
csendes tag

EMOS, 806lm, természetes fehér vagy meleg fehér, 94CRI
[link]

(#21138) Primary92 válasza mastodon (#21135) üzenetére


Primary92
senior tag

[link] Ezt vettem nemrég.

(#21139) mastodon válasza Primary92 (#21138) üzenetére


mastodon
aktív tag

köszi mindenkinek, a lumenet.hu-ról rendeltem, két kicsit különbözőt.

(#21140) vkrisz


vkrisz
csendes tag

Sziasztok!

A gyerekszobába szeretnék a plafon alatt körbe dekor világítás. Amikor utána olvastam eléggé sok infó rámzúdult, úgyhogy tanácsot kérnék, hogy amit összeválogattam az illik-e egymáshoz?
RGBW led szalag 10m
100 W-os tápegység
Led vezérlő WT5 + RT4

Mivel elég hosszú a szalag, az a terv, hogy mindkét oldalról megtáplálnám, ha nem muszály akkor nem vágnám szét két ötméteres részre. A tápegységet kicsit keveslem, de ilyenből a következő 150w-os, nem tudom annak lenne-e értelme. Néztem még ezt a vezérlőt, ez magyar webshopból garanciával jönne, de ez butább és drágább is. A díszléceket már kinéztem, sajna alu profilt nem lehet bele tenni, de öntapadós alu szalagot mindeképpen belaragasztanék. Ill. egy csillár kapcsolóval a tápegység is kapcsolható lenne (bár a gyerek úgyis a távirányítót fogja használni), de gondolom ez nem okoz problémát.



(#21141) Steady74 válasza vkrisz (#21140) üzenetére


Steady74
addikt

Néhány gondolat. Ha csillárkapcsolóval kapcsolgatod a led tápot, akkor az lesz a baj, hogy a ledvezérlő mire feltalál wifire, lerágod a hajadat, mivel késni fog a táphoz képest. HA RGB-s szalagot szeretnél, akkor javaslok olyan vezérlőt, amihez tudsz akár fali kapcsolót is párosítani, ilyen a Gledopto vezérlője pl, itt a fali kapcsolója, de lehet elemes is is, azt meg leteszed bárhová, vagy felragasztod a gyerek ágya mellé a falra vagy bútorra. Ezeket máshol is megtalálod olcsóbban. A 60led/m már elég jó, ha 24V-os szalaggal szerelnéd a rendszert, lehet betáp sem kellene a másik végén de azt ki kell mérni/nézni. Aliról lehet pazar, 180 féle effekttel, akár hangra megjelenő effektes WS2811-ws 24V-os ledszalagokat venni, azokra is nézz rá, ha ki tudod várni a 3 hetes szállítási időt.
Tápegységet a teljes terhelés 80%-ára méretezz, ez kb ökölszabály, de 24V-os tápból jót már kapsz 11-12k környékén ha jól emlékszem.

(#21142) vkrisz válasza Steady74 (#21141) üzenetére


vkrisz
csendes tag

Köszi szépen a választ, azt hiszem a wifi/zigbee/tuya vonalat akkor elengedem, és marad a sima rf távirányítás. Plusz fali kapcsolót már nem akarok, már minden vezetékezés és szerelvényezés készen van. Mindenesetre az alis szalagokat megnézem.

(#21143) AeSDé Team


AeSDé Team
őstag

Sziasztok! A konyhaszekrények tetejére szeretnék LED-es világítást, néhány csavarral.

Az egyik trükk az a dologban, hogy két szekrénysor van, viszont csak az egyik helyre megy fel egy kapcsolóval kapcsolt konnektor, a másik tetején csak egy sima konnektor van. A kettőt mégis valahogy egyszerre szeretném azzal az egy kapcsolóval vezérelni. Van erre valami (lehetőleg nem WiFi..) megoldás, ami kiad egy jelet amikor ki/bekapcsolják, és másik oldali vevőegység is vele szinkronban kapcsol? A konnektorok rálátnak egymásra, szóval akár infra is játszik.

A másik ambícióm az lenne, hogy a rendszer működhessen állandó, nagyon kis fényerejű hangulatvilágításként, de akár a lámpa szerepét is átvállalhassa. Van valami ami képes ekkora teljesítményre, és a fényerejét is ilyen széles skálán lehet szabályozni?

Az egyik szekrénysor 2,5 a másik pedig 1,5 méteres.

RGB-re nincs szükségem, a színhőmérséklet pedig lehet fixen valami 2700k körüli érték.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  LED világítás a lakásban (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.