Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#121001) pjen válasza betyarr (#120998) üzenetére


pjen
félisten

Szerintem majd szép lassan kitapasztalod mit lehet biztonságosan egyszerre használni.Nálunk 30 év után is történik ilyen.Asszony süt, én bekapcsolom a fűrészgépet.

[ Szerkesztve ]

(#121002) Tikakukac válasza pjen (#120999) üzenetére


Tikakukac
titán

Az egész mit?

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#121003) JoolsNOS válasza ctrlaltdel13 (#120979) üzenetére


JoolsNOS
veterán

Nem is konkrét típusról van szó. Inkább a kategóriát kérdezem. Pl, ha rákeresek, akkor van 80-120 közt pár darab.

#120980macilaci78: kérek linket...de 67 ezer legyen!!! :D

[ Szerkesztve ]

I5 9400F, Asrock B365M Pro4, Asus RTX4070 Super Dual EVO 12GB, 16Gb DDR4, Seasonic Focus 650 Platinum TV: 65A7GQ

(#121004) pjen válasza Tikakukac (#121002) üzenetére


pjen
félisten

Olvass vissza picit.Mit írt Maci, ha nem is szakszerűen.Leverte a kismegszakítót és az oránál a fázist is.Az óra alatti kismegszakítót. Tehát hiába osztotta 8 áramkörre azt a fázist mégüs sötét lett azon a fronton.

(#121005) Tikakukac válasza pjen (#121004) üzenetére


Tikakukac
titán

Visszaolvastam, sajnos én nem egészen ezt látom, a gond, hogy nincs rendesen kifejtve, hogy most akkor mi is pontosan tényállás.

Abban viszont biztos lehetsz, hogy ahol villanyszerelő csinálta a villanyt, nem félhülye, ott te le nem versz óra alatti fázisokat így, de egy random fogyasztüval se, főleg nem egy égővel :B

Ez is, meg, hogy nálatok elhasal a rendszer 30 éve a nemtörődömség és a hanyagság kombója. Körülbelül a második ilyen alkalom után kapnám elő a fél garázst és mérnék ki minden fogyasztót.

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#121006) Intel fan11 válasza Morris (#120970) üzenetére


Intel fan11
őstag

Vizszurot hova raktal? Nalunk maskor olyan gond volt h bolygatva volt a vizrendszer. Barna trutyi valt ki a csorendszerbol es a perleatorok eldugultak. Tobbszori takaritas utan allt be. Azota nincs gond, de ha megint bolygatva lesz sztem ugyanez lesz. Feltem az ujcsapokat!

Battletag: hojszi#2983

(#121007) pjen válasza Tikakukac (#121005) üzenetére


pjen
félisten

Lehet, hogy hanyagság, de ha a sütő fűt 2500W al és én rákapcsolok egy 2 Kw os 3 fázisú motort 2x10 és 1x16 A betápra nem tudom mit kellene kimérnem.Igazán megirhatnád.De már többször leírtam: vadi új ház, végig rézzel szerelve.Gyárilag zárlatos csillár venti első indításnál leverte a kiselosztót, az óra alatt a kismegszakítót és a fali alu tokozatban lévő NOL G 50 amperes olvadó betétet.Egyébként kérdezzél öreg szakikat, hogy mekkora kismegszakítókat tud leverni egy kiégő izzó.

(#121008) pjen válasza Tikakukac (#121005) üzenetére


pjen
félisten

Lejárt a szerkesztés, de tényleg jó lenne ha Te vagy más szakember kimérné a garázsomat mert hegeszteni se tudok ha megy a sütő. :) Hetra 160.

(#121009) mezis válasza Gabesz87 (#120977) üzenetére


mezis
nagyúr

Szerintem tök mindegy. Még azt sem érdemes nézni, hogy van-e honi márka szervize.
Árat és garancia időt érdemes figyelembe venni.

mezis

(#121010) Tikakukac válasza pjen (#121007) üzenetére


Tikakukac
titán

Többgenerációs villanyszerelő család, erősáram az ősöknél, erre jött a gyengeáram nálam meg mellé a mérnökinfó. Stay calm, láttam már közelről dolgokat.

Én mondjuk padon tesztelek mindent amit beépítek, mert az 1 perc, a szétégett minden és a szerelés meg 2 nap, első körben ezzel kezdj legközelebb.

Marha egyszerű a sztori: ha ti szerettek egyszerre sütni és te éppen 150 amperrel Tigris tank homlokpáncélt hegeszteni, akkor 3*32A és ennyike. Arra, hogy szimplán túl sok fogyasztótok van 1 időben sok más megoldás nincs. Azt, hogy melyikőtök áramköre legyen preferált, na olyat már lehet, de ezzel ugyanúgy nem vagytok kisegítve, mert ha a sütő az elsődleges, addig úgysem fog felengedni semmilyen elektronika a garázsodból x ampert :B

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#121011) macilaci78 válasza zsolt008 (#120987) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Ha nagyon akartam, a 2,5 m távoli falat még kilincs magasságig össze tudtam csapni a kulcscsontomra hulló vízzel a kolesz zuhanyzójában.

Itthon épített zuhany van hosszú folyókával. A zuhany bevált, a folyóka nem. Az építettnél vagy legyél ott, vagy minden folyamatot fotóval dokumentáljan, vagy baj esetén írassa rád a házát a szaki...

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#121012) macilaci78 válasza Tikakukac (#121005) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Ahol lakunk, 5 éve lett megcsinálva a villany kompletten, a mérőhelytől a konnektorig minden új. Az olcsó Optonica ledégők jellemzően úgy pukkantak el, hogy lakásosztó, Fi relé, villanyóra is lement.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#121013) Tikakukac válasza macilaci78 (#121012) üzenetére


Tikakukac
titán

Osram szint alatt fényforrás nem teszi be a lábát, akarom mondani foglalatát a lakásba :B

Ez megoldja a cseréket is, mert 5 év alatt 1 cserém volt összesen, az is kültéren, szerencsétlen állt a vízben ki tudja mióta.

Optonica az albiban van dögivel, 3-at vágtam ki eddig, jűniusban költöztem ide...4,1m belmagasság, hadd ne mondjam mennyire vicces az izzócsere :N

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#121014) elfelejtette válasza Tikakukac (#121013) üzenetére


elfelejtette
veterán

A helyi zsibvásárban szoktam 4-500Ft-ért ledes égőket venni, eddig egyet cseréltem, a többi 12db évek óta teszi a dolgát.

"Nagyon jó dolog fontosnak lenni, de még fontosabb dolog jónak lenni."

(#121015) Tikakukac válasza elfelejtette (#121014) üzenetére


Tikakukac
titán

Esetemben százas a nagyságrend :DDD

Jó, mondjuk nekem vannak elvárásaim, tehát ha én beteszek 2014-ben 6 gyertyafoglalatost a csillárba amiből kimegy 2 2021-re, akkor én roppantul kedvelem ha nem veszem észre a diffit az egyes darabok között. Ugyanez igaz színvisszaadásra, színhőmérsékletre stb.

Van kint apám által hozott ledszalag teraszon, ami még mindig világít, igaz, minden második modulja totál máshogy fakult szét és kezdett elégni, de végülis ég.

Szumma: mindenki azt tesz és oda, ahova akarja, nagymuternek ami tökéletes, az nekem 2 órán belül csere. Nem vagyunk egyformák :B

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#121016) mezis válasza Tikakukac (#121015) üzenetére


mezis
nagyúr

"...kezdett elégni, de végülis ég."
Igen. ;] :D

mezis

(#121017) pjen válasza Tikakukac (#121010) üzenetére


pjen
félisten

Persze csak rosszul esett mikor 93 as mellénmyel közölted, hogy Te kimérnéd, hogy egy lámpa nem tudja lecsapni a vill órát. :) Egyébként én még arra is emlékszem mikor 1 fázis 20A olvadó bizti volt az óra alatt, az oszlopon a porcelán szigetelőben 25 A, szintén olvadó.Izzó kiment, olvadó kiolvadt az oszlopon.Addig nem volt villany amíg az elmü ki nem cserélte.

[ Szerkesztve ]

(#121018) Tikakukac válasza pjen (#121017) üzenetére


Tikakukac
titán

Mivel a kolléga feszültséggel indított amper helyett, és a többi még mindig ködös nem 1-2 pontban, engedd meg nekem ezt a luxust. 10-ből 9 házban az elektromos hálózat (is) egy kupleráj.
Nálunk nem fogod leverni, nálad szinte biztos. Értsük akkor a mikénteket: a kövi feladat az, hogy real-time lehessen követni a lakásban az egyes blokkok fogyasztását és ez is mehessen az okosotthonba. Nem mondom, hogy amúgy van értelme ilyen szinten a dolgoknak, de mivel ezzel akarok most foglalkozni, ezért a közös lakás lett a játszóterem és igencsak földhöz kalapálnám magam, ha fázisokat csapkodna egy égő. Vagy bármi más.

Jó sztorik itt is vannak. Nálunk pölö ha kimegy a közvill. akkor kispadlásra fel, körte lekap, darussal kiállás és csere. Mint másnál a csillárban :P
Rengeteg előnye van, ha tényleg egy raktáron ülsz és kicsi korod óta ebben forogsz.

[ Szerkesztve ]

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#121019) pjen válasza Tikakukac (#121018) üzenetére


pjen
félisten

Abszolút nem erről volt szó, de nem érdekes. Ugorjunk. :)

(#121020) Morris válasza Intel fan11 (#121006) üzenetére


Morris
veterán

A kazánházba ahol jön fel a kpe cső a házba.

(#121021) python1 válasza Tikakukac (#121018) üzenetére


python1
veterán

Nálam ilyen volt.
Ilyen lett

Mindent magam kábeleztem, terveztem, vannak további kismegszakító szekrények, okosotthon ill hobbim kielégítése céljából. Nálam is szükséges, hogy ne verjen le semmi semmit, van 8kW-nyi szünetmentes itthon, :DDD most építem ki az infrafűtést, és vezérlését, izgi.

[ Szerkesztve ]

(#121022) pjen válasza python1 (#121021) üzenetére


pjen
félisten

Pedig ez sem védene meg Maci led lámpáitól. Azért ez a mindenhová B16 érdekes megoldás.

[ Szerkesztve ]

(#121023) python1 válasza pjen (#121022) üzenetére


python1
veterán

Lehet.
Nálam is ledes lámpák vannak, eddig még nem vertek le semmit, viszont van vagy 30 kör a lakásban, külön az általános dolgoknak, és külön a nagyobb fogyasztóknak a plusz szünetmentes körökről már nem is teszek említést. Nekem sem opció ha a kismegszakító állandóan megszólal.
Ez még a kezdeti fázis volt, ilyen kismegszakítókat tudtam hírtelen szerválni, egyébként mindenhol 2,5mm2-es rézvezeték van behúzva, de van ahol 4-6mm2-es. :)

[ Szerkesztve ]

(#121024) pjen válasza python1 (#121023) üzenetére


pjen
félisten

Nem a vezeték keresztmetszetéről van szó. A sok áramkörnek pont a szelektivitás a lényege.Egy pár100 mA venti esetleg porrá ég mire a 16 A os bizti lemegy.Egy hűtőnek is túlzás a 16A. Picit áttervezném a helyedben.Egyébként hány fázis van, fázisonként hány A?

(#121025) tothjozsi96 válasza pjen (#121024) üzenetére


tothjozsi96
addikt

Hűtőnek mekkora biztosítékot lenne érdemes? Illetve te hogy méreteznéd a kismegszakítókat? Sok esetben a hűtő köréről én szerintem megy más is, szerintem pazarlás egy hűtőt külön körre tenni, ez az én meglátásom. De kíváncsi vagyok hogy szerinted hogy lenne érdemes méretezni, lassan belevágok egy felújításba. Én inkább a mindenhova 1,5-es vezetéket 13A-es kismegszakítóval, afelé hajlok. Jelenleg olyan 65%-al kerül többe a 2,5-es vezeték, mint a 1,5-es. Én eddig teljesen úgy gondoltam hogy mindenhova 2,5-est, meg 16A, de nem biztos hogy van erre szükség is. Bár sorolt szerelvényeknél talán jobb lenne egy 2,5-es gerinc, nem tudom.

(#121026) python1 válasza pjen (#121024) üzenetére


python1
veterán

3x 16A, de most lesz, kell bővítés, mivel váltok infrafűtésre.
Tulajdonképpen 2,5mm2-es vezetékhez jó a 16A -es , szerintem megszólalna, ha bármilyen teljesítményű készülékem zárlatos lenne, vagy a firelé. De még egyelőre az eredeti bekötésben vannak, majd ha már a nagyobb melók lemennek, ránézek jobban a témára.

[ Szerkesztve ]

(#121027) pjen válasza tothjozsi96 (#121025) üzenetére


pjen
félisten

Szerintem Neked teljesen igazad van.

(#121028) tothjozsi96 válasza pjen (#121027) üzenetére


tothjozsi96
addikt

Miben? Hogy 1,5-es vezeték 13A? Vagy abban hogy 2,5-es vezeték legyen a sorolt szerelvényeknél? :DDD

Te hogy szoktad méretezni a köröket?

(#121029) pjen válasza python1 (#121026) üzenetére


pjen
félisten

A 16 amperes bemenőre 16 ampert teszel akkor csak a szerencse mondja meg melyik megy le, de leginkább mindkettő. Zárlatnál. Fi egyálltalán nem biztos hogy megvéd, nem is az a feladata. Összefoglalva ha nem lesz bővítés addig a 16 amperes elosztó szekrénynek nem sok értelme van.

[ Szerkesztve ]

(#121030) Blackmate


Blackmate
senior tag

Létezik C15 kismegszakító is. Az mehet a fogyasztóknak, ha a 16A-t ad a szolgáltató. De ez még mindig csak a szelektivitásban segít. Rövidzár esetén nagy valószínűséggel mindkettő lemegy hiába variál az ember B-meg C-vel - nekem legalábbis ez a tapasztalat.

(#121031) salieri.


salieri.
őstag

Sziasztok, panellakás padlót, hogyan lehet egy szintre hozni szakszerűen?Gondolom betonozni nem igazán lehet statikai okokból.?Az aljzatkiegyenlítő kevés több cm áthidalására.Radiatorok cseréje csak fagyasztással lehetséges?Valamint nagyságrendileg jelenleg mennyibe kerül kicserélni a nyílászárókat normális profilbol készült ablakra?(55nm es lakás). Köszi előre is a válaszokat?

(#121032) python1 válasza pjen (#121029) üzenetére


python1
veterán

Tulajdonképpen igazad van, mert így valóban 50-50% eséllyel kapcsol a kismegszakító, vagy a mérőnél lévő , 1-éve megy így minden tökéletesen, párszor megszólalt kisebb zárlatnál.
Most lesz bővítés nagyobbra, azért is alakítottam már az elején így, de mindig elmaradt a bővítés, de most már esedékes lesz, és akkor majd ránézünk a szakikkal.

(#121033) pjen válasza Blackmate (#121030) üzenetére


pjen
félisten

A C15 még rosszabb ötlet, főleg ha az óra alatt B16 amperesek vannak.1A amúgy se jelent semmit. Még a 16-10 viszony is csak esetleges.

(#121034) Blackmate válasza pjen (#121033) üzenetére


Blackmate
senior tag

Létezik belőle B15 is :P, csak példaképpen hoztam a megszólalási érték és nem pedig a karakterisztika miatt.

(#121035) pjen válasza Blackmate (#121034) üzenetére


pjen
félisten

Mindegy, szerintem nagyon kicsi a lépcső. De ha már ennyit dolgozom a rendszeren, biztos valami márkás kismegszakítót tennék.Például legrand, siemens.Etit biztos nem.
Érdemes olvasni Maci 120997 hsz ét.

[ Szerkesztve ]

(#121036) python1 válasza salieri. (#121031) üzenetére


python1
veterán

Milyen vastag kiegyenlítés kellene? Nálam 2-3cm-t kiegyenlítővel oldottam meg, nyílászárót db számban és méretben kellene megadnod.

[ Szerkesztve ]

(#121037) salieri. válasza python1 (#121036) üzenetére


salieri.
őstag

Sajnos nem tudom megmondani, nincsenek mereteim,1+2 félszobás Standard 55 nm, erkéllyel.minden gyári benne, ahogy épült a 80-as évek közepén.padlószőnyeg van a szobákban.. linoleum a konyha, előszoba.tobbi jarolap. Egyáltalán próbálom feltérképezni mennyiből lehet normálisan rendbe tenni.

(#121038) python1 válasza salieri. (#121037) üzenetére


python1
veterán

Elég lenne neked a padlókiegyenlítő is, nyílászárót gondolom standard műanyagból gondoltad, ehhez még számolni kell a beépítési költségekkel is. Eléggé széles skálán mozognak mostanában a nyílászárók áraik, erkélyajtó dobja meg az árat jobban 800e körül megállhat szerintem.

(#121039) Exodion válasza salieri. (#121037) üzenetére


Exodion
aktív tag

Nalam 4 szoba kb 50nm. Abba ~32 zsak nivello quattro ment bele. A szonyeg feljon konnyen. Majd utanna jon meg a misung amit szinten fol kell szedni es utanna latod hogy milyen a fodem. Panel illeszteset kihuzni caemperagasztoval, alapozot neki (2x5l baumit grundot hasznaltam), aztan mehet az onterulo.

Nalam az ablakcsere tokkal vonoval atlag 200eFt/ablak volt de magunk raktuk be. Ebben motorizalt alu redony van. Ha minden gyari akkor a villanyszerelesre egy veset is el lehet adni kb.

(#121040) salieri.


salieri.
őstag

Normális nyílászáró: rehau veka esetleg m9000 gealanre gondolok.
A lakás szó szerint gyári állapotban van, nincs lelakva,vadonatúj,kb. 1 évet laktak építés ota benne.gondolom lminált padlót kokler meló padloszonyegre rakni.valamint a beltéri ajtók cseréje is csinál szintkülönbséget,mert ott kimegy a küszöb,ami a régi ajtóban van.
Villanyszerelés vésésre gondolsz? villanyt kb. 500 rá tippelem,de panelokban nem nagyon adnak 32 ampert ,ha jól tudom.

(#121041) python1 válasza salieri. (#121040) üzenetére


python1
veterán

Az a baj, hogy akkora különbségek vannak árakban, kivitelezéstől függően, hogy akár 3x-os árkülönbözetig is el lehet menni. Konkretizálni kell, különben könnyedén kicsúszol a büdzséből .
Én kb 150e forintra számítottam a 24m2 járólap felszedés, sittszállítás, szintezésre, most 300e forintnál járok és még mindig lóg 100e mire mehet rá a ragasztó/járólap.
Ja, és mindezt magam kivitelezem.

[ Szerkesztve ]

(#121042) RexpecT válasza salieri. (#121040) üzenetére


RexpecT
addikt

Közös képviselő hozzájárulása kell a bővítéshez. Ha régi a társasházi hálózat, akkor valóban nem szokták megadni.
Az 500k több mint valószínű, hogy kevés lesz, főleg ha pestről van szó.

[ Szerkesztve ]

(#121043) szotyika77 válasza macilaci78 (#120928) üzenetére


szotyika77
aktív tag

Az egyik ilyen az az erkélyajtónál van, nem tudom mi lehet a hiba, a következő hetekben felszedjük ami mozog és alánézünk mi a bibi, meglátjuk milesz. :)

(#121044) Exodion válasza salieri. (#121040) üzenetére


Exodion
aktív tag

Komplett atvezetekeles. Tavaly volt 700e minimalis horonymarassal hajdu-biharban. 32A-t nemtudom, nekem 65A van most panellakasban (3fazis).

[ Szerkesztve ]

(#121045) Intel fan11


Intel fan11
őstag

Sziasztok! Nagyon megtetszett a falba süllyeszthető spotlámpák. Viszont mindenütt azt láttam, hogy díszlécbe vagy gipszkartonba álmennyezetbe van sülyesztve! Ezeket be lehet vésni is sima mennyezetbe? vagy hogy kivitelezhető ez? Csak ezért nem szeretnék álmennyezetet. Fürdőbe lenne 3 dbot szeretnék. Még arra gondoltam, hogy dobozt bevésni a mennyezetbe meg a csövezést és ebbe a dobozba beleültetni a spot lámpákat.

[ Szerkesztve ]

Battletag: hojszi#2983

(#121046) szotyika77


szotyika77
aktív tag

Sziasztok!

Van egy 7m x 3m teraszunk, melyet a képen látható módon beüvegeztettünk. [kép]
Az a problémánk, hogy kb 1 hete esténként le szokott párásodni kívülről a 7 méteres oldal.Nincs fűtés a teraszon, a mennyezete gk, felette 30cm üveggyapot szigetelés.
Az lenne a kérdésem, hogy mit tegyek hogy ne párásodjon folyton a nyílászáró? Egy elektromos fűtés, amivel fűtőm a teraszt megoldaná a problémát?

(#121047) gordonfreemN válasza macilaci78 (#120966) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Igen, csak eltört, ezért érdekelne a neve. Venni szeretnék.

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#121048) Morris válasza szotyika77 (#121046) üzenetére


Morris
veterán

Fújjál rá borotva habot. Kend be vele az egész üvegfeletet, majd töröld szárazra. A legolcsóbb hab is jó.
Nem fog párásodni egy darabig, az tuti.

[ Szerkesztve ]

(#121049) pjen válasza Intel fan11 (#121045) üzenetére


pjen
félisten

Ez erősen menyezet függő.

(#121050) salieri. válasza Exodion (#121044) üzenetére


salieri.
őstag

Uhh az kicsit soknak hat. Mondjuk a teljesítménybővítés is vitt nem kevés pénzt.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.