Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#61001) fess válasza dh66e (#60991) üzenetére


fess
őstag

Ilyesmi lámpa, ilyen vezetékkel, a plafonról egy hiltiszalag lóg, abba van akasztva.

(#61002) Morris válasza Lipton (#60998) üzenetére


Morris
veterán

:R

T_chris: inkább lefénykepezem, hátha könnyebb lesz.
A falon 12cm van. A lábazaton 8cm lesz.

[ Szerkesztve ]

(#61003) dh66e válasza fess (#61001) üzenetére


dh66e
veterán

Akkor csak a vezetékkel tudsz játszani hogy egyenesen álljon.Lehet meg kell kicsit hurkolni.

(#61004) gerisz23 válasza pjen (#60972) üzenetére


gerisz23
őstag

Olyan helyen kell vásárolni ahol adnak műbizonylatot,anélkül nem szabad anyagot venni.

Ha jól emlékszem a régi MSZ szabványban volt ilyen kikötés-ahogy valaki már írta is.

A lámpa takarós kérdéshez:ha van olyan színű szigetelőszallagod vagy kötegelőd ami nem üt el azzal is fellehet szorítani a takarót a mennyezethez.

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#61005) Lipton válasza Morris (#61002) üzenetére


Lipton
őstag

A dobozon valóban érdemes elgondolkodni, de az biztos, hogy én színeztetném azt is mert nem szeretném nézegetni. Utólag bármit kell csinálni akkor ki tudod vágni egy szikével körben és hozzá is férsz.

Ráteszed a kivezetésre alulra meg be a 2 kpe csövet. 8 centibe bőven elférsz, egy kábelnek nem is kell vastag kpe. A kábeleket eleve úgy lenne jó húzni, hogy ne is legyen kötés itt (amennyiben ez még megoldható).

[ Szerkesztve ]

(#61006) Morris válasza Lipton (#61005) üzenetére


Morris
veterán

Jelenleg ilyen.
A baloldali gégecső a két vezetéknek van előre berakva a szigetelésbe.
Azt nem tudom, hogy kívül vezessem le a földbe vagy a gégecsőbe?

(#61008) Csabroncka válasza Morris (#61006) üzenetére


Csabroncka
addikt

Ne gégecsövet használj, hanem KPE-t ahogy már korábban is írták! Ahol kijön a falból a vezeték tegyél oda egy szerelődobozt. A kábelt végig a 22mm-es 6 báros KPE-ben vidd, azon nem fog a csákány meg az ásó, de még géppel is időben ésszre lehet venni!

"in medias res"

(#61009) Lipton válasza Morris (#61006) üzenetére


Lipton
őstag

En biztosan kivagnam, megcsinalnam korrektul es javitas. Egyszer kell megcsinalni.

(#61010) Morris válasza Csabroncka (#61008) üzenetére


Morris
veterán

Nem én tettem oda, hanem akik szigetelték a házat. Veszek én kpe csövet, azon nem múlik.
Mindenképpen szerelődobozt akarok odarakni én is. Csak ugye a megvalósítás volt kérdéses.

(#61011) kelly416 válasza #46372352 (#61007) üzenetére


kelly416
veterán

Lehet, hogy hülyeséget írok, de a tágulási tartályt nem szoktuk újra tölteni. A kazánt megtöltöd úgy, hogy a megfelelő műszerén zöld sávban legyen a mutató, és ennyi. A tágulásit majd szabályozza a rendszer magának.

(#61013) adamssss


adamssss
veterán

Sziasztok!

Adott egy 55nm-es lakás. Alulról, felülről, és az oldalfalak 50 százalékáról "fűtött". Tégla építésű, vadonat új, kétrétegű műanyag nyílászárókkal.
Ebbe az ingatlanba tervezzük most a fűtést. A nagy kérdés, hogy elektromos kazán vagy gáz kazán. Amit eddig a témáról összeszedtem

Elektromos előnyök:
könnyen beszerelhető
relatíve kicsi fenntartási ktg
tiszta energia

hátrányok: fajlagosan az áram még mindig drágább mint a gáz

Gáz előnyök:
fajlagosan a gáz olcsóbb
értékesítésnél az elektromos fűtés az magyar agyakban még mindig a pénzszivattyúval egyenlő

hátrányok:
kémény bekerülési ktg-e. (nálunk ez engedélyekkel mindennel együtt kb. 500e ft)
éves karbantartási díj: min 15eft
nem tiszta energia, és a lakásban mégiscsak bent van a gáz
jobban ki van téve a különböző állami szabályozásknak, ami később igen nagy ráfizetés lehet.

Ráadásul az elmúlt 20 év tendenciája azt mutatja, hogy bár a gáz ára is csökken az áram ára meredekebben, azaz a fajlagos ktg. különbség egyre kevesebb. A jövő meg mindenképp az elektromosságé lesz. A kazánok ára kb ugyanaz a gáz és az elektromos esetben.

Ezek alapján Ti mit javasoltok?
Egyáltalán, egy ilyen kis lakásban, ami viszonylag jól le van szigetelve lenne releváns különbség a számlákban? (nyilván ha nem akkor az elektromosát érdemes megvalósítani.)

Köszönöm előre is a segítséget! :R

Addig gyorsítottuk a világot míg mi magunk maradtunk le...

(#61014) gerisz23 válasza #46372352 (#61012) üzenetére


gerisz23
őstag

Sztem azt újra kell tölteni ha a lufit is leengeded,amiben a gáz van.

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#61015) gerisz23 válasza adamssss (#61013) üzenetére


gerisz23
őstag

Hány ampered van éjszakai/nappali?Ilyeneknek is utánna kell nézni,hogy esetleg mekkora hálózati fejlesztésre lesz szükség.

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#61016) adamssss válasza gerisz23 (#61015) üzenetére


adamssss
veterán

Van ejszakai de nem tudom mekkora.
Nappali: 10/10/16.

Addig gyorsítottuk a világot míg mi magunk maradtunk le...

(#61018) Lipton válasza adamssss (#61013) üzenetére


Lipton
őstag

Kapás válasznak az áram magasabb lesz.

Részletesebben sajnos ki kell számolnod az egészet rendesen.
Amennyiben elektromos áram esetében nem hőszivattyús megoldás lesz, hanem közvetlen átalakítás hőre (1:1) akkor lényegesen magasabb havi díjjal kell számolnod.
Ami torzítja ezt az:
- első beruházás összege
- éves várható javítás/karbantartás összege.

Pár hete részletesen tárgyaltuk itt ezt a témát, keress vissza, sok dolgot meg fog találni.

(#61019) gerisz23 válasza #46372352 (#61017) üzenetére


gerisz23
őstag

Egy gumi lufi kell legyen a tartályodba,onnan nem szabad hogy kijöjjön a levegő,max jobban felfújodik a lufi.

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#61020) gerisz23 válasza adamssss (#61016) üzenetére


gerisz23
őstag

Gázzal jobban jársz ha elérhető.

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#61021) DeFranco válasza adamssss (#61013) üzenetére


DeFranco
nagyúr

azzal is számolj, hogy a gázzal több lábon állsz. ha a gáz kimarad, még mindig tudsz fűteni árammal (drágán és rossz hatásfokkal, de nem fagytok meg), ha csak áram van és kiesik, marad a parketta.

alapvetően nagyon szimpatikus ötlet szabadulni a gáztól, mert amit a gázművek a katasztrófavédelemmel együtt csinál, az agyrém, de egyelőre 10 éves távlatban megvan a relevanciája.

(#61023) DeFranco válasza DeFranco (#61021) üzenetére


DeFranco
nagyúr

ja, bocs, ha áram nincs, cirkó sincs. akkor kisnyúl, nem tudom.

(#61024) fecus válasza adamssss (#61013) üzenetére


fecus
őstag

A számításhoz: 2 db mai klíma "H" tarifás árammal?

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#61025) adamssss válasza fecus (#61024) üzenetére


adamssss
veterán

Klima nem jatszik. Mar bent vannak a radiatorok.

Addig gyorsítottuk a világot míg mi magunk maradtunk le...

(#61026) Csabroncka válasza adamssss (#61025) üzenetére


Csabroncka
addikt

Szerintem ennek ellenére érdemes lenne megfontolnod a H-tarifás klímát! (érdemes utána járni!!!)

pjen

Kolléga klímával fűti a családi házat, és nagyon pozitív a véleménye.

Egyébként szerintem ilyen körülmények között nagyon alacsony a hőigénye ennek a lakásnak, emiatt fajlagosan lehet sokkal hatékonyabban tudnál hőszivattyúval vagyis inverteres klímával fűteni. (az hogy a radiátorok bent vannak egy plusz lehetőség pl cirkót építeni kandallóba vagy egyebek....)

[ Szerkesztve ]

"in medias res"

(#61027) Csabroncka


Csabroncka
addikt

Várom ötleteteteket a következő ügyében (panel kábelezés):

Minden kintről jövő kábelem eddig megvan (merre hogyan megy...stb, megvan a kaputelefon kéteres kábele és a csengő kéteres kábele ami működteti a kaputelefont.

Van kettő szürke színű kábel amire azonban nem jövök rá (olyan mintha több vékony szál lenne benne- nem telefonnak tűnik) egy elmegy a fürdő faláig és ott elveszik a betonban, a másik a konyha fele megy.. ott még nem bontottam tovább.

valami ötlet? :F

"in medias res"

(#61028) YAS-dude válasza Csabroncka (#61027) üzenetére


YAS-dude
őstag

Hmm, gazdagrét? :) A két szürke többeres kábelt megszüntetheted. Valami olyan legenda kering, hogy anno ezekkel lehetett volna távleolvasni a (végül be nem épített) vízórákat. De pontosat nem tudok, funkciója nincs, csak be van lógatva minden lakásban a konyhai meg a wc mögötti stranghoz.

(#61029) Csabroncka válasza Csabroncka (#61027) üzenetére


Csabroncka
addikt

Erről a kábelről beszélek közben megtaláltam a végét a konyhai strang mögött ;]

Valami ezeréves telefon lehet? (gondolom, árnyékolt kéteres)

YAS-dude: THX! bezony Gazdagrét :)

[ Szerkesztve ]

"in medias res"

(#61030) pjen válasza DeFranco (#61023) üzenetére


pjen
félisten

Nincs ám teljesen így.Van egy Legrand szünetmentes tápom.A saját akujával is több mint egy óráig ment a keringető a cirkóban.Még ment volna,de megúntam.Most akarom össze házasítani egy 55Ah aksival.Szzerintem egy napig is elvinné a cirkót.

(#61031) pjen válasza gerisz23 (#61004) üzenetére


pjen
félisten

Mű bizonylatot simán Tudsz leszedni a netről.Az nem jelent semmit.Egyébként nézegettem netes árakat,általában nem bontanak,és szállitási díj is van.Egy példa kell :MBCU3x1,5,140méter,veszel 200at.A szerelő140 métert fog számolni mert a maradékot elhasználja a köv melónál.

(#61032) gerisz23 válasza pjen (#61031) üzenetére


gerisz23
őstag

Jó,de ne általában egy házban teljes villanyszerelésnél nem 200m fogy:) 300m vezetéken visszajön a szállítás ára bőven,persze ez annak jó aki esetleg eltudja dolgozni később a maradék anyagot.Pár száz métert én se úgy rendelném az tuti fix.Amúgy kaptam én már szakboltban olyan vezetéket ami helyből megvolt égve,maga a réz a vezetékben.Hallottam olyat is hogy ilyen netes rendelésnél rossz szigetelésű ellenállású kábelt küldtek..vigyázni kell de lehet vele spórolni.

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#61033) ALI_G


ALI_G
veterán

Öntöző rendszer tervezés, telepítés mennyire bonyolult? Kert tervem van, de még nem csináltam ilyet.

[ Szerkesztve ]

(#61034) Lipton válasza ALI_G (#61033) üzenetére


Lipton
őstag

6,45678 :)

Sok fajta fej van, minimum 3 ertelmes marka (toro, hunter, rb). Illik rendesen kiszamolni a koroket a vized alapjan (hozam, nyomas) es nem is annyira egyszeru, hogy egyenletes legyen az ontozes mindenhol. A fejek felfuzese sem teljesen mindegy a nyomascsokkenes miatt, stb..
En pl mp rotator "hivo" vagyok de ez is kb intel-amd kerdes.
Javaslom a megterveztetest olyannal aki ert hozza. Szigetszentmikloson ugy tudom, hogy ha mesz egy rajzzal akkor segitenek az egyik uzletben ha ott veszed meg a cuccokat.
Noname gagyit ne vegyel.

[ Szerkesztve ]

(#61035) Met válasza ALI_G (#61033) üzenetére


Met
Topikgazda

Ahogy Lipton is írja nem olyan egyszerű az mint látszik.
Nem mindegy hova teszed, figyelembe kell venni a növényzetet, hogy ha pl. tuja sor elé teszed a fejet 2-3 év múlva ránőnek az ágak.
Ha rotoros fejet teszel annak több időt kell mennie, nyilván adott idő alatt kevesebbet locsol egy helyre.
A fejeket úgy kell tenni hogy a vízsugár a mellet lévő fej tövébe is elérjen mert a fejek nem locsolnak közel magukhoz.
Beton járda mellé (ha van) több víz kell mert az felszívja a vizet, vagy le kell szigetelni a betont.
A kert mérete és a víznyomás határozza meg hogy hány körös legyen a rendszer.
A locsolási idő attól függ hogy mennyire napos az a rész.
Érdemes berakatni nedvesség érzékelőt, eső után ne menjen a locsoló.

Tervezést mindenképpen szakember csinálja, a telepítéssel már el lehet bohóckodni ha ráérsz.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#61036) ALI_G válasza Lipton (#61034) üzenetére


ALI_G
veterán

4-6 között sejtettem, 6,4 kicsit túlzás, nem? :)

Mivel ennek a telepítése, szerelése, javítása elég időigényes, így gagyit nem terveztem venni. Ajánlottak céget aki értelmezhető áron megtervezi számítógéppel. Azzal nyilván könyebb/gyorsabb. Már átküldtem nekik a terveket, hogy adjanak árajánlatot a tervekre, de nem ártana, ha legalább a márkát ismerném :) Ha tetszik, akkor összeállítják a csomagot és telepíthetem, vagy ők telepítik (egyenlőre) ismeretlen áron.

(#61037) #33253120 válasza Morris (#61006) üzenetére


#33253120
törölt tag

Süllyesztve. Doboz szinte bármi jó oda aminek külön le lehet szinezni a tetejét. Ja, és csavarral rögzíthető legyen a teteje.
KPE helyett vannak erre kifejezetten villanyász cső rendszerek is. Pl.: Symalen, MX, MFlex... És van kicsi pénzért KPE csőnél olcsóbban, de ahhoz mindenben hasonló minősítés (nincs rajta víz/gáz csík) nélküli védőcső amit felénk sokan használnak földbe főleg gyengeáramnak. Műanyaggyári mintaboltokban lehet utánakérdezni...

(#61038) Morris válasza #33253120 (#61037) üzenetére


Morris
veterán

Utána járok.
Először villanyász boltba megyek dobozért. És megkérdezem a kábelt is.

(#61039) Lipton válasza ALI_G (#61036) üzenetére


Lipton
őstag

Met is sok fontos dolgot leírt.

Amit gondolj át nagyon, hogy milyen növényeket szeretnél és azok mennyire nőnek majd meg. Nálunk 6-7 év alatt nem egyszer át lett részben építve a rendszer mert az elején más elképzelésünk volt a kerttel kapcsolatban. Minden évben reszelgettem a kerten valamit, érkeztek új növények ide-oda :)
A 3 fenti márkával nem nagyon lőhetsz mellé, személy szerint főleg a hunter mp-rotarort szeretem. Aránylag jól fel lehet belőle építeni egy rendszert, nem nagyon nagy a vízkibocsátása így fel tud szívódni a víz és nem "elfolyik" a földön (persze hosszabb öntözési időt igényel, stb.) és aránylag árban sem annyira horror.
Nagyon meg kell nézni mennyiért veszed meg mert elég nagy különbségek vannak az árakban.

(#61040) Morris válasza #33253120 (#61037) üzenetére


Morris
veterán

A vezetékeket hogyan kössem össze a dobozon belül?
Oldható wago jó erre a célra?

(#61041) Csabroncka válasza Morris (#61040) üzenetére


Csabroncka
addikt

Az a legjobb.....

"in medias res"

(#61042) Morris válasza Csabroncka (#61041) üzenetére


Morris
veterán

Oksa. :R

(#61043) Flowtation


Flowtation
őstag

Sziasztok!
Megoldást keresek garázsba, műhelybe szerszámtartó polcra. Jelenleg egy fa lemez van fent, belefúrt popszegecsekkel, amik tartják a cuccokat. (nemröhög :D )
Kerestem gugliban, EZT találtam, nem olyan vészes az ára, igaz nem nagy, viszont moduláris és van hozzá kiegészítő is. Azt szeretném kérdezni, hogy tudok ennél esetleg olcsóbbat, jobbat, más megoldást, ami még szóba jöhet?
Szokásos otthoni szerszámok lennének rajta, kalapács, pár csavarhúzó, fúrok, stb. Főként a lemez érdekel, pl. fúrótartót tudok csinálni, de láttam azt is, 850 Ft, nem drága szerintem.

Köszönöm!

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#61044) Spancer RE


Spancer RE
aktív tag

Sziasztok!

Lenne egy kérdésem, amiről nem tudok dönteni.
Adott egy földszinti, ~50m2-es tégla, 1,5 szobás lakás. Fűtés csak a 2 szobában van és az konvektoros.
A lakás felújítása félig kész van, már csak a fürdőszoba (~5m2) és a konyha (~8m2) van hátra.
Ebbe a két helyiségbe szeretnék valamilyen fűtési ötletet kérni.
A cirkó kazán több okból is kizárt.
NOBO elektromos fűtőtestekre gondoltam, ezekről vagy bármilyenről van esetleg tapasztalat?
Vélemény is érdekelne az elektromos fűtésről.
Bármilyen ötlet érdekel! :)

Köszönöm!

(#61045) gerisz23 válasza Spancer RE (#61044) üzenetére


gerisz23
őstag

Infrapanel esetleg?Egyik ismerős olyat rakott fel magának,én is gondolkozom rajta hogy veszek majd.

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#61046) YAS-dude válasza Spancer RE (#61044) üzenetére


YAS-dude
őstag

Fürdőbe esetleg törölközőszárító radiátor elektromos fűtőpatronnal?

(#61047) Csabroncka válasza YAS-dude (#61046) üzenetére


Csabroncka
addikt

+1

"in medias res"

(#61048) ALI_G válasza YAS-dude (#61046) üzenetére


ALI_G
veterán

Ezeknél fontos, hogy a teljesítmény megfeleljen a fürdő méretéhez. A legtöbb csak törölközőt tud szárítani.
Jobb megoldást mondjuk nem hiszem, hogy van. Én az infráról lebeszélnélek.
A konyhába mehet ilyen nobo, de nincs velük tapasztalatom.
Alulról szigetelve vannak ezek a helyiségek? Mivel földszinti, így alulról elég hideg tud lenni. A hideg is sugároz, rossz lesz a hőérzet.
Ha feltétlen villany kell, akkor abból is létezik padlófűtés. Fürdőbe az lehet még egy jó választás.

Lipton, met: köszi :R

[ Szerkesztve ]

(#61049) momo2828 válasza Spancer RE (#61044) üzenetére


momo2828
tag

Nálam vannak NOBO panelek, komfortérzetre nagyon jók. Sokféleképp lehet őket szabályozni, akár mobilról is, egyenletes meleget adnak.
Nyilván nem a takarékosságukról híresek, viszont kiszámolható forintra a fogyasztás.

(#61050) Spancer RE válasza ALI_G (#61048) üzenetére


Spancer RE
aktív tag

Sajnos már le van rakva a járólap... :((( évek óta így áll félig befejezve + szerintem szigetelve sincs. (nem az én lakásom, de én költöznék oda) Amúgy én is padlófűtést tennék a fürdőszobába.
A törölköző szárítós megoldáson is agyaltam, de az a baj, hogy ami elég nagy teljesítményű és elég nagy felületű, az már nem fér el abban a kicsi fürdőben.
Havi szinten kb mennyire jöhet ki egy 1kW körüli fűtés? :F Tudom, hogy felhasználó függő, de hátha tudtok mondani valamit.

momo2828
Fú az jó :DDD
Melyik típust vettétek? Mekkora helyiségbe mekkora teljesítményűt? (túlméretezés miatt kérdezem)

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.