Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#43101) OPiiPO válasza RM1 (#43087) üzenetére


OPiiPO
addikt

Ez nem egyedi, általánosságban leállították az IT projecteket mindenhol. A különbség ott van, hogy cancelled vagy csak hold/suspended.

(#43088) Stanlee: megkérdezhetem milyen idős Nagymamád hogy még élénk emlékei vannak a II.Vh.-ról? :R

[ Szerkesztve ]

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#43102) buherton


buherton
őstag

Most szerdán fog kiderülni, hogy mennyit zuhant a Q1-re az USA GDP-je. -4%-t mondanak.

Nem mellesleg rengeteg nagy vállalat ezen héten közli a negyedéves pénzügyi reportját.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#43103) Kobe


Kobe
veterán

[link]

Alapvetoen mas a cikk kiindulasi pontja, de szerintem erdemes elolvasni, szemelyes tapaszatalatokkn keresztul jol latszik belole az elmult tiz ev eroltetett ber-boomjanak valodi oldala

Egyreszt hogy papiron jol nezett ki, csak a piac pillanatok alatt lereagalta, igy minden lepapirozott, kifeheritett aldi penztarosra jutott 4-5 vagy feketen / vagy max 4 oraban foglalkoztatott

Masreszt eleg jol elorevetiti szerintem hogy mi fog kiderulni az epitoiparrol es tarsairol, hasonlo berezesi struktura mellett

Harmadreszt meg a tanulsag, hogy a tobb neha kevesebb. Sokan agaltak sokaig, hogy a szakmunkasok berezeset fel kell zarkoztatni, es egy idealis orszagban nincs nagy elteres egy hentes es egy programozo kozott, aztan nekunk megis sikerult ungarische modra megcsinalni ezt is, es a jattbol / feketen / felidore bejelentettek tobbsege utolag mar a kevesebb, de fulltime bejelentett penzt valasztotta volna....

(#43104) Segal válasza Kobe (#43103) üzenetére


Segal
veterán

Nagyon meg tudom erősíteni szakácsként ezt a cikket. Minden szava igaz. Engem is március közepén küldtek el a belvárosból és vendéglátón belül lényegében semmi hirdetés nem kerül fel (összesen talán ha 6-7 darabbal találkoztam), azon kívűl meg ha önéletrajzos az állásra való jelentkezés akkor fel sem hívnak, ha meg telefonos akkor még behívnak egy beszélgetésre, de amint kiderül hogy a vendéglátóból jönnél mintha leprás lennél úgy elkezdenek menekülni a beszélgetésből. Érezhetően megváltozik az egész légkör...
Én még a piszok szerencsések közé teszem magam mert múlthéten találtam egy házhozszállítós lehetőséget(laza másfél hónap intenzív keresés után), amit persze alapesetben az életbe el nem vállalt volna az ember de most ez is több a semminél :)

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#43105) Kobe válasza Segal (#43104) üzenetére


Kobe
veterán

az a baj, hogy nagyon sok ember nem tud hosszabb távlatokban gondolkozni, és sokan ilyen szituációkban döbbennek rá a nyílvánvalóra.
Pl 2019-ben az autóiparosok is szószerint hetente tüntettek a magasabb bérért a suzuki / audi gyárban, most meg rimánkodnak, hogy akár 50%-ba visszamehessenek dolgozni, és fel vannak háborodva, hogy a munkáltatók költségcsökkentenek ahol tudnak. Lehet én gondolom rosszul, de a békeidőket a "pénzt, pénzt, pénzt" skandálás helyett lehet jobb lett volna érdekképviselet kiépítésére, erősítésére, vagy más iparágakban a bevételi oldal fehérítésére fordítani (lesz még 1-2 generáció aki nem cska a válságban, hanem a nyugdíj megállapításnál is meg fog lepődni)

Egyrészt elég sokan úgy futottak neki 2020-nak hogy mit nekem 2008, olyan újra úgy sem jöhet, másrészt az utóbbi időben a friss pályakezdőknek is - nincs jobb szó - de irdatlan nagy lett a pofája, mindezt 0 tapasztalattal.
Pl interjúztattam nem is túl rég olyan frissdiplomást aki szerint multinál netto 400 szószerint 0 tapasztalatra (és nem IT / programozói területre, hanem sima BSC-s "back office" munkára) már "egyefene, elfogadható"....na, eddig a momentumig engedtük a versenyzőt beszélni.....és ez nem 2019-2020 volt hanem még korábban.....valahol a piacnak ezeket az elvásárokat, ha nem is túl polkorrekten, de helyre kellett raknia.

(#43106) Stanlee válasza Kobe (#43105) üzenetére


Stanlee
őstag

A nyugdij lesz az igazi szopoalarc, nekem vannak rokonaim, mg-ban dolgoztak egesz eletukben, nem eltek tul nagy labon, de most meglepte oket, hogy valami 2x ezret fognak nyugdijaskent kapni, felretenni sajnos nem tettek felre.

Ugyanez lesz a mostani 4 orara bejelentett, de teljes muszakot ledolgozo emberekkel is.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#43107) Segal válasza Kobe (#43105) üzenetére


Segal
veterán

Én szerencsére nem tartozok ebbe a csoportba. Bejelentve is 8 órával voltam és félrerakott pénzem is van. A tőzsdés brutál emelkedésekből kiindulva valahol vártam is hamarosan valami be fog következni (igaz az idei amcsi elnökválasztás tűnt nekem a legvalószínűbbnek mint időpont) viszont a 2008-assal ellentétben (ahol szintén elvesztettem az állásom) most brutál nehéz volt találni. Na ezzel nem számoltam.
Tudom sovány vigasz, de nálunk is megjelentek a külföldi sztárkarriert befutó szakácsok (0 tapasztalattal) meg volt olyan chef jelőlt is akit még munkatársnak sem vettem volna föl nem hogy konyhafőnöknek...
Aztán tavaly amikor elkezdtem komolyabban foglalkozni azzal a témával hogy mibe tegyem a megtakarításom, akkor keveredtem ide és hiába tűnt vonzónak a tőzsdés függőleges emelkedés én mégis az állampapírt választottam :)
Most sem gondolom úgy hogy azonnal ki kéne venni és rohanni 0 tapasztalattal a tőzsdébe fektetni a pénzem hanem csak visszajárok és szívom magamba a témában nálam sokkal okosabbak gondolatait :K

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#43108) Mercutio_ válasza Kobe (#43105) üzenetére


Mercutio_
félisten

Nem mosnám össze a vendéglátósokat a sori melósokkal, akik általában 8 órára be vannak jelentve (és brutál keveset is keresnek, nem véletlen, hogy már a szlovákokhoz jártak át, mert még ott is többet kaptak) :(
Az érdekképviselet "erősítési próbálkozásokkal" pedig akár a suzuki akár a hankook kapcsán gondolom te is képben vagy...

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#43109) Kobe válasza Mercutio_ (#43108) üzenetére


Kobe
veterán

Kepben vagyok, de sajnos attol hogy magyarorszagon szar az erdekkepviseleti / kamarai kepviseleti rendszer, attol meg ez nem indok arra hogy 10 ev alatt nem is eri meg, vagy lehetne hozzanyulni :( volt tiz evuk egy testkozeli tapasztalattal felkeszulni a kovetkezo ilyenre
Tegye fel a kezet aki latott mar szakszervezetest aki nem valami ex-mszmps vagy hasonlo rendszervaltas elotti idokbol itt maradt oskovulet vagy eppen valamely 2000es evek utani regnalo part vallalhatatlan ex-kadere,akit tokmindegy hova de valami nulla melos bizottsagba el kellett rakni....

Most kezd kiderulni, ahogy buffet mondana, kin nincs gatya az apalyban. A propaganda szepen el lett adva, mosva a tobbi szam kozott, de most kezd kiderulni, hogy a pannongozos teljesitmenyenek / feheredesenek fele egy szuk iparban koncentralodott, ahol kepesseg es akarat is volt a bejelentett berek novelesere. De ez kb a 3-4 motorbol csak egy... (Bolti dolgozok,szakmunkasok), a 4 motoros repcsi meg ezzel az 1el szeretne tovabb repulni.....aha, biztos sikerul.

(#43110) Dare2Live válasza Kobe (#43103) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

"tobbsege utolag mar a kevesebb, de fulltime bejelentett penzt valasztotta volna...."

Kétlem. Uis durván nem éri meg.
Számold ki csak 1-2évre mit jelent, hogy minimálbér de megkapod zsebbe a napi 20att = 400as "nettod" van
vagy be vagy jelentve 350bruttóra.

Én ha választhatnék, hogy holnaptól lényegében a bruttom a nettom egy pillanatig nem gondolkodnék, nem sajnálnám, hogy ha munkanélküli leszek 3hónapig nem kapok alamizsnát. Nálad ez nem így van?

Ez az egész pont azért működik így mert a másik félnek is ez az érdeke. Vendéglátás, építőiparban meg kb ez a standard MOon. Kicsit túlozva a "brutto" béresek tartják el az EÜt, oktatást, rendőrséget... meg a politikusainkat.

Itt külön kedvencem a havi 1millióig 50.000Ft adó. :) Miközben én a felét se kapom meg annak mint amibe a cégnek kerülök.

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#43111) Dare2Live válasza Stanlee (#43106) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Egyrészt nem tudom/tudjuk lesz e a 80 után születetteknek érdemi nyugdíj. Szerintem nem.
Azt viszont igen, hogy ha a "bruttom lenne a nettom" végtelen pénzt tudnék félrerakni nyugdíjig.

@ricsard88, OPiiPO: Még szervíz vonalon is beindult a spórolás. Vicc.

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#43112) Mercutio_ válasza Kobe (#43109) üzenetére


Mercutio_
félisten

A 2/3 jogán átírt sztrájktörvény mellett nagy csoda nem igazán várható :(

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#43113) aujjobba válasza Dare2Live (#43110) üzenetére


aujjobba
addikt

"kicsit tulozva" - naja, ezen en is szoktam morogni mikor meglatom a berpapirt, hogy kb. egy szazast huznak le rolam havonta egbizt. jarulek cimen. Ehhez kepest amikor tavaly egyszer! szakrendelesre kellett mennem a kezemet nem tudtam megmosni, mert az egyik mosdon nem volt csaptelep, a masikra meg ki volt irva hogy nem mukodik es omlott alul a viz belole, papir/kezszarito/szappan sehol.
Persze en is alapithatnek egy kis egyszemelyes KFT-t, magamat 3-400ezer bruttora bejelentve a tobbit meg osztalekkent kiszedve szarni a rendszerre, de ez egyreszt habar nem torvenytelen serti az onerzetemet, masreszt ha mindenki ezt csinalna nezhetne ki a fejebol az orszag.

(#43114) Oppenheimer válasza aujjobba (#43113) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Fu, ne is mondd, ez nagyon bosszantó. És hiába van lehetőségem magánegészségügyet igénybe venni, komoly dolgokat csak az állami rendszerben végeznek.

Szerencsés vagyok hogy április elején a vakbélműtétemet megcsinálták és nem kaptam kórházi fertőzést és covidot se. Pedig köhögés miatt covid gyanúsként kezeltek és covidosok között a tüdőgondozóban kellett várnom hogy felvegyenek sebészetre. :DDD

Persze szappan a sebészeten se volt sehol, a járványhelyzet miatt felszerelt fertőtlenítő volt csak ott.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#43115) Stanlee válasza Dare2Live (#43111) üzenetére


Stanlee
őstag

A cikkben levo embereknek hiaba volt a bruttoja a nettoja, nem tettek felre annyit, hogy 2 honapot kibirjanak. Szoval ha mindenkinek odaadnad a bruttojat, mint netto, ugyis elkoltene es a nyugdijara nem takaritana meg. Az nem erdemi megtakaritas, hogy veszel belole egy fundamentat vagy beteszed allampapirba. Es mennyit takaritottak meg, mert ha 10 ezret raksz el 300-bol az is megtakaritas.

En sem szamolok nyugdijjal, de az egy mas tema.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#43116) Kobe válasza Dare2Live (#43110) üzenetére


Kobe
veterán

ahogy én látom, és ahogy a 2008-as, és a mostani válságban is alakulni kezd, bizonyos réteghez és iparágakhoz kötött az, kit lehet lekenyerezni a borítékba fizetéssel, de egy bizonyos szint felett ez már nem játszik, mert saját indíttatásból csak olyan céggel kezd el tárgyalni az ember, ahol a normális bért 100% bejelentve megkapja (ugye piacvezetők, multik, rájuk nem igzaán jellemző a fusiba melóztatás, túlóra nemkifizetés, onnantól meg az alkalmazottnak inkább az számít hogy amit kap az legálba jöjjön, és tudja h mögötte van a nyugdíj / a TB, a szolgálati idő, stb).....vagy ha nem tetszik neki a status quo, akkor könnyen vált KATA-s tanácsadóba, külsős poziba
Valahogy IT-ra, kontrolling, credit mgmt, cash mgmt, riporting stb területeken, AP/AR, HSE stb területeken ez annyira nem dívik, ott sztem inkább a stabil de jó bruttót választják (joggal)

(#43117) aujjobba válasza Stanlee (#43115) üzenetére


aujjobba
addikt

Az ilyen cikkek nagyon megosztóak.
Sokszor mondják ezekre az emberekre, hogy hamarabb kellett volna gondolkozni, eddig ment a habzsi-dőzsi most így járt, stb.
De valójában egyrészt sokszor nincs más választásuk mint a szürke zóna, pénzügyileg sem feltétlen jól edukáltak, és abból a nettóbruttó bérből se hiszem hogy olyan qrvajól éltek.
Mindegy nem akarok belefolyni mert erősen politika ez már, és azt se fogom mondani “minek ezeket megmenteni, engem se tart el senki”.

(#43118) Mercutio_ válasza Kobe (#43116) üzenetére


Mercutio_
félisten

Aki IT-ban KATA-ra vált(hat)ott mióta adott a lehetőség, ugyanaz aki korábban fele fizura volt bejelentve, másik felét zsebbe kapta, mert "majd én megtakarítok, úgyse lenne állami nyugdíjam, nehogy már a feneketlen közösbe menjen" ;)
És ez a válság után volt.

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#43119) buherton válasza Oppenheimer (#43114) üzenetére


buherton
őstag

Én is örülök neki, hogy tavaly nyáron volt “vakbélműtéten” és a két hetet úgy tölthettem el, hogy a feleségem meg a lányom bejöhetett.

El se tudnám képzelni, hogy mi lenne most.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#43120) buherton válasza aujjobba (#43117) üzenetére


buherton
őstag

A családom van előttem, mint példa. Van egy emberke, akinek semmilye nincs a szó szoros értelemben. Főzni szeret és ez a szakmája is. 65 éves és lassan nyugdíjba kellene vonulnia. Dehogy miből azt nem tudni. Szerencsére minket nem tud lehúzni, mert anno a gyerektartást sem fizette, így érdemtelen lenne a rokontartásra.

Semmilyen életcélja nem volt, mint a mának élés és ez most visszafog ütni. Ez az ő hibája. Az államnak pedig ott van a hibája, hogy ha más nem, akkor a fekete munkát leszoríthatná és akkor ez az emberke is jogosult lenne a nyugdíjra, mert rendesen fizettek volna utána.

Úgy vélem, hogy a fekete munka egy ördögikör. Nemcsak azért, mert túlságosan is megéri a cégnek, mert meg a nagy adóelvonás miatt. Hanem azért is, mert a zsák megtalálja a foltját. Itt már nemcsak a fekete munkára, hanem az okosba való megoldást is felemlegethetném.

Igazságot tenni ebben nem lehet csak jogosságot.

A cikkhez: jól emlékszem hogy valami 4-5 tagú család élt meg 300-400k-ból?! Azt hogy?

[ Szerkesztve ]

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#43121) Dare2Live válasza aujjobba (#43113) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Ez úgy néz ki az adott 1misis összköltség esetben az egyik megkap 950et te meg 558at.

Az egy hátránya pedig lényegében a nyugdíj még 90%ban gyednél se éri meg vagy ha igen max 6hónapra átjelented magad. De had ne mondjam mennyivel jobban járnánk avval, ha havi 390Kt nem az államnak adnánk hanem befizetnénk egy nyugdíjalapba.

@Stanlee: Eddig azért tudtak élni mert zsebbe kapták a fizut. És azért van most akármi megtakarításuk és nem éhenhaltak mert így kapták a fizut.
MOon rekor magas az adóék. Csak ezért nem kapunk semmit. Se minőségi eüt, se oktatást, se szociális védőhálót. Max stadiont.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#43122) Kobe válasza Mercutio_ (#43118) üzenetére


Kobe
veterán

és a mostani válság az IT szektorban úgy kezdődött, hogy az összes külsős IT-st elküldték, napok alatt, még a futó projekteken is,mivel a belsősök megtartására állt át gyak minden cég, így a KATA-s tanácsadók jórésze hétfőről keddre maradt munka nélkül.
Ehhez kell azért egy mentalitás, aki ezt bevállalja, de egyelőre úgy néz ki a kevesebb néha több / bizonyos helyzetben kifizetődőbb.

(#43123) #95561216 válasza Dare2Live (#43121) üzenetére


#95561216
törölt tag

"Ez úgy néz ki az adott 1misis összköltség esetben az egyik megkap 950et te meg 558at."

Ha így lenne nem csinálnák a cégek. Nekem ajánlottak olyat, hogy 190 bruttó, meg a többszöröse zsebbe. Másik cég megadta ugyan ezt tisztán. 100+ fős magyar informatikai cég.

(#43124) Oppenheimer válasza buherton (#43119) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Elobb utobb elvegeznek, mert eletmento beavatkozas. De lehet sokat kell varnod a sorodra, nekem szerencsem volt amiatt is, mert nem volt tul durva a gyulladas. 5 muto helyett 1 uzemelt itt, es 2 napot vartam mire johettem, mert toltak be a sulyosabbakat elottem.

[ Szerkesztve ]

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#43125) Dare2Live válasza #95561216 (#43123) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Sztem nem zsebbe szokták, hanem felkínálják a lehetőséget, hogy ha akarsz ebből a pénzből nem kell 450et eladozni hanem ha szeretnéd lehet az 50 is.
Persze nekik mindegy... végül nekik ugyanannyiba kerül. Neked viszont nagyon nem mindegy... ráadásul mindez kvázi törvényes.

@Oppenheimer: Most jött szembe. Pullmanologus, Covideseket kezel. Nem rezidens, szakorvos jelölt hanem szakorvos. Nekem az alapfizetésem 203 000 forint nettó...
A cikk többi része jól megmutatja a mért működik akárhogy ez EÜ "Lopva csalva hazudva".

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#43126) atee_13 válasza Dare2Live (#43125) üzenetére


atee_13
őstag

Meglehetősen elkeserítő ennek fényében meg még inkább. :W

(#43127) aujjobba válasza Dare2Live (#43125) üzenetére


aujjobba
addikt

Dehogy kinaljak fel a lehetoseget.
Junior munkatarssal beszelgettunk errol, a magyar IT cegek kvazi kenyszeritik oket a KATA-ra, mert egyszeruen nem hajlandoak bruttoban olyan bert adni, ami normal foglalkoztatasnal nem eredmenyez szanalmasan alacsony nettot.
"kvazi torvenyes" - na itt meg az van, hogy az adott cegnek van tobb leanya vagy haveri bedolgozo cege, igy a KATA-snak meg van mondva, hogy melyikhez mennyit szamlazzon.
Tudod hogy van, ha csak egynek szamlazna az feltuno, rejtett foglalkoztatas.

(#43128) kexksz válasza aujjobba (#43127) üzenetére


kexksz
addikt

Nem hiszem, hogy megtiltanak az alkalmazotti viszonyt, addig, amig ugyanannyi a berkoltsege a dolgozonak. Ez a munkaltato oldalarol tokmindegy, kifizet erte X-et, ha te abbol tobbet akarsz leadozni szived joga. Nem ertem a problemat, IT-ban hatalmas piac van, senki nincs "kenyszeritve". Ez pont nem az a terulet, ahol hatalmas szukseg lenne szakszervezetekre, ezek a szituaciok win-win alapon szoktak letrejonni. Ha ugy erzi a delikvens, hogy piaci ber alatt kap a kkv-nal, akkor elmehet mashova. Ha kkv X-et ad neki es mas ceg is X-et, akkor meg a munka X-et er. Nem az szamit, hogy mennyit kapsz keszhez ilyen szempontbol, hanem hogy a ceg mennyit fizet erted. Csak ennek altalaban az a vege, hogy kiderul, hogy igazabol mas ceg se szanna jelentosen tobbet a berkoltsegere, mert annyit er a munkaja es kesz, normalis cegeknel meg KATA-zni se tud, akkor csak jo lesz az igy. :)

[ Szerkesztve ]

(#43129) julius666 válasza Kobe (#43122) üzenetére


julius666
addikt

Én saját példán nem ezt látom. Igaz én rendes EV-ként működök, arra nem sok rálátásom van a bújtatott munkaviszonyban KKV-nál foglalkoztatott kollégákkal mi van, oda lehet igaz amit írsz.

Nyugdíj: nekem mindig eszembe jut nyugdíj témánál nagyanyám esete, aki a 80-as években pont "rosszkor" ment nyugdíjba, mert az utolsó pár évet akkor erősen felülsúlyozták, pont amikor ő már csak takarítóként dolgozott a nyugdíjra készülve. Ezért onnantól rendes nyugdíj helyett kisnyugdíjasként nyomoroghatott, hiába dolgozta végig az életét jobb pozícióban. Azt meg csak zárójelben jelezném, hogy három rendszerváltozást élt meg (Horthy rendszer, Nyilas rémuralom, Rákosi korszak, Kádár korszak, rendszerváltó demokrácia).

40 év múlva, amikor nagyjából nyugdíjba mehetne az én generációm, könnyen lehet itt se élünk majd. Lehet Magyarország se fog már létezni jelenlegi formájában, nem hogy a mostani, konstrukciójában is már teljesen elhibázott nyugdíjrendszer. De ha mindez ugyanígy fennmarad valami csoda folytán, jó eséllyel akkor majd máshogy fogják számítani a nyugdíjakat. Ha a jelenlegi politikai rendszer marad, akkor nyilván megint az ügyeskedők tömegei lesznek majd kimentve a becsületesen bejelentett "balekok" kárára, mint a rendszerváltás óta szinte mindig. Szavazatért, apróval.

(#43130) aujjobba válasza kexksz (#43128) üzenetére


aujjobba
addikt

Nem tiltjak meg, csupan nem vesznek fel alkalmazottkent, csak kontraktor cegen keresztul.
A kontraktor is lehuz valamennyivel (valojaban ott huz le ahol csak tud), es o mar csak KATA-val alkalmaz.
Elmehet mashova persze, pontosan ez tortent, egy olyan (termeszetesen nem magyar vezetesu) kontraktor ceghez aki foallasban alkalmazza korrektul.

(#43131) buherton válasza Oppenheimer (#43124) üzenetére


buherton
őstag

Nekem évekig volt gyulladásban. Amikor a műtőbe toltak - mit ad Isten én is 2 napot vártam, csak a második nap hazaengedésről volt szó - , akkor is minden értékem normál volt és csak az UH-n tudtak egy enyhe gyulladást megállapítani. A vége az lett, hogy a félhasamat kipakolták.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#43132) Lex Icon válasza kexksz (#43128) üzenetére


Lex Icon
senior tag

A munkaviszony "KATA-sítása" törvénytelen és adócsalás. Idén ezt fogja a NAV szigorúbban ellenőrizni.

[ Szerkesztve ]

(#43133) kexksz válasza Lex Icon (#43132) üzenetére


kexksz
addikt

Ezert irtam, hogy normalis cegeknel nem is fognak engedni KATA-zni.

Az ugyeskedeshez ket fel kell, aki igy dolgozik en meg nem hallottam egyet sem panaszkodni, hogy milyen rossz hogy mar ebben a honapban sem fizettem kb semmi adot. :U

[ Szerkesztve ]

(#43134) #95561216 válasza Dare2Live (#43125) üzenetére


#95561216
törölt tag

Nem, ennél a cégnél konkrétan csak ezt lehet "választani", vagy viszlát. Nem rég megint megtaláltak, rákérdeztem, még mindig így megy. És a kis hr-es csaj simán leírta linkedinen.

(#43135) Lex Icon válasza kexksz (#43133) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Sajnos a dolgozók nagy része nem gondol arra, hogyha táppénzre kell mennie esetleg megrokkan, akkor szinte semmit nem fog kapni. Attól, hogy van pár 10-100e ember, aki megtakarít, milliók élik fel a teljes fizetésüket, mintha nem lenne holnap. Pont őmiattuk teheti meg a cég, hogy megspórolja a költségek egy részét és ennek csak a dolgozó látja kárát amit a többség nem lát előre.

(#43136) PredatorZoli


PredatorZoli
Topikgazda

Ez van akkor, ha a munka van megadóztatva (Mo.n ez 50%, világátlagban 40% körüli), és nem a környezet és eszközhasználat a cégeknél, illetve a cégek profitjai/bevételei, vállalkozások, befektetések stb...

(#43137) Dare2Live válasza #95561216 (#43134) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Azért ez nem szép. Nem mindha sztem sokan választanák, hogy akkor nem KATAsként akarnak dolgozni.

@Lex: Ez a honnan nézzük. Másik oldalró nem a cég sporol hanem te keresel meg havi 400+K val többet. Ennyivel több a nettod ugyanakkora brutto mellett. Az évi 5misi. Ha ezt 10évig csinálod +50misid van a bankba. Meg a kamatok.
Szerintem nagyon-nagyon kevés az az élethelyzet ha egyaltalán van amikor megéri nem KATAsként rendesen bejelentetten csinálni. Akkor se ha 10év van nyugdíjig akkor meg főleg nem ha 30+. Ha meg jól le van papírova amíg az a tv ami a NAV tehetetlen. Ez tömegével megy nem is nagyon titkolják és én egyetlen esetről se hallottam amikor bukott volna.
A másik szomorú része ennek pedig az, hogy öngerjesztő. A tisztességgel müködő cégek rá vannak erre kényszerülve különben versenyképtelenek. És tök8, hogy építőipar, vendéglátás vagy épp IT.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#43138) Lex Icon válasza Dare2Live (#43137) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Ha a bruttódat kapod meg KATA-sként, akkor a cég a szochót és a szakképzésit spórolja meg (20,5%). A teljes bérköltséget nem fogja kifizetni, mert akkor neki miért érné meg törvényt szegni?
A másik pedig évente ha 1MFt felett kap a KATA-s 1 cégtől, akkor azt be kell jelentenie, ami már vizsgálódás alapja lehet. Ha szétosztja több cégre, akkor havi 1M-nál jó sok cég kell hozzá.

Szerintem nagyon-nagyon kevés az az élethelyzet ha egyaltalán van amikor megéri nem KATAsként rendesen bejelentetten csinálni.

Ez nem élethelyzet kérdése, mert az egyik megoldás törvénytelen. Előbb utóbb lebukik az illető és nem fog 50+ milkát összeszedni, ebben biztos vagyok.
Annak idején ugyanezt csinálták BT-ztetéssel. Azt is bezárták. Ezt is befogják, ha hiszed, ha nem.

[ Szerkesztve ]

(#43139) PredatorZoli


PredatorZoli
Topikgazda

Nekem is az a véleményem, hogy a kata nem marad velünk a végtelenségig, ha visszahozzák azt, hogy úgyanúgy rendesen adózik minden egyéni vállalkozó, akkor a többség visszatér a normál alkalmaztatásra. Őszintén nem is értem mi volt a cél a Katával, így volt jó a haveroknak? :)

(#43140) Ixion77 válasza Dare2Live (#43137) üzenetére


Ixion77
őstag

A KATA egy törvényes adócsalás. Egy a rengetegből. Szintén az az osztalékadó, a TBSZ, a vagyonadó hiánya, a látványcsapatsport-támogatás, és még sok más. Az adórendszer nem a végső igazság őre, hanem különböző érdekcsoportok alkuiból összeálló káosz. Nem csak nálunk, de a világon mindenhol. Ezért van az, hogy jellemzően a munkásréteg adózik a legtöbbet, és a leggazdagabbak a legkevesebbet. A top vállalatok már gyakran szinte semmit.

Valójában "igazságos adórendszer" nem is létezhet. Az igazság ugyanis a gyerekkorunkban belénk nevelt morál része, amely csak a fejünkben létezik. Pl. az, hogy az oroszlán megeszi az antilopot nem igazságos vagy igazságtalan. A morált az ember találta ki annak érdekében hogy ne öljük halomra saját fajtánkat. De nem egy objektívan meghatározható, definiálható szabályrendszer. Nem lehet leprogramozni. Így még ha erre épülne az adórendszer, akkor sem lenne mindenki szempontjából "igazságos".

[ Szerkesztve ]

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#43141) dugynok válasza Lex Icon (#43138) üzenetére


dugynok
senior tag

Pontosìtok, 19,5%, nyàrtól 17,5% :)

(#43142) Lex Icon válasza PredatorZoli (#43139) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Nagyon jó adóbevételi forrás az államnak. Az adóalanynak meg egyszerű, átlátható.
Nem a KATA-t fogják megszüntetni, hanem majd szénné bírságolják a csaló cégeket.

(#43140) Ixion77
törvényes adócsalás

Oximoron. ;)

[ Szerkesztve ]

(#43143) Lex Icon válasza dugynok (#43141) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Nem, rosszul írtam: 17,5% szochó + 1,5% szakképzési=19%.
07.01-től 15,5% a szochó.

[ Szerkesztve ]

(#43144) Gabás


Gabás
addikt

a kata és a többi adózási kérdéssel nem mennétek át a megfelelő topikba?

[ Szerkesztve ]

(#43145) Lex Icon válasza Gabás (#43144) üzenetére


Lex Icon
senior tag

Anno párszor szóltam OFF miatt, le lettem tolva, meg ki lettem oktatva, hogy az nem is OFF. Ha a többséget nem zavarja, hogy vakbélműtéttől az óvodai árakig minden van, akkor nem erőlködök, pedig utálom az OFF-ot, de megyek a nyájjal. :D
Szívem szerint kib.szkodnám az összes OFF-ot, de ha a többségnek jó ez a szeméthalmaz, akkor csak tessék.

[ Szerkesztve ]

(#43146) #95561216 válasza PredatorZoli (#43139) üzenetére


#95561216
törölt tag

Szerintem se, focistaknak mar reg keves, mashol meg rengeteg penz megy el. De mondjuk egy magantanarnak vagy taxisnak tok jo, es ott burkolt foglalkoztatas sincs. Szoval teljesen megszuntetni se lehet.

(#43147) #95561216


#95561216
törölt tag

Olaj esik, tankercegek mennek fel, de a nordic american megint kilog felfele. Kicsit jobban utana kellett volna menni, mint random rabokni egyre :DDD

(#43148) RM1 válasza PredatorZoli (#43139) üzenetére


RM1
aktív tag

Nem feltétlen rossz a KATA, vannak olyan munkakörök (asztalos, nyelvtanár vagy más egyénileg végezhető munka), ahol ha nem lenne ez az opció, még ennyit se fizetnének be. Az ötlet maga jó szerintem, és akármilyen módszert akarsz kitalálni, mindig lesz olyan, aki majd ki akarja játszani, és mindig lesznek olyanok, akiknek sikerül is.
Másodállásnak mindenesetre szerintem ennél jobb opció még nem volt korábban. Egyszerű bejelentls / adózás, és nincs dupla adóztatás (csak a 25k/hó). Van sok olyan eset, mondjuk szoftverfejlesztésben, ahol korábban 2 opciója volt egy kis/közepes cégnek: kiadja a munkát egy nagyobb IT cégnek, ahol kifizeted az üzletkötőt, managert stb, vagy felveszel egy programozót, megcsináltatod vele a munkát, utána meg vagy kiteszed, vagy lesz egy kihasználatlan embered.

(#43149) RM1 válasza #95561216 (#43147) üzenetére


RM1
aktív tag

[link]
Nem tudom linkelte-e már valaki, de érdemes belenézni. A linkelt időpontnál pont az olajnál emeli ki, hogy inkább olajrészvényt érdemes venni.

(#43150) zakoshun válasza #95561216 (#43147) üzenetére


zakoshun
csendes tag

[link]

Kíváncsi leszek meddig mennek, de az összes elég szépen nő szinte kivétel nélkül, mindegyik árfolyama.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.