Hirdetés

2024. március 19., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) klepto


klepto
addikt

Hogy áljak neki? Milyen erősítő kell a hangkártyáról kijövő hangok életrekeltésére? Vagyis mijen jellegű erősítők vannak a méjnyomóba építve? 8, 4, vagy 2 ohmos hangszórók használata az ajánlott? Valaki csinált már ilyet?

Ha magányosnak érzed magad, indíts el egy horror filmet és kapcsold le a villanyt. Egyből nem érzed majd magad egyedül ;)

(#2) emvy válasza klepto (#1) üzenetére


emvy
nagyúr

Szóval egyelőre NE állj neki.

Nézz körül, mit is jelent a hangszóró impedanciája, Thiele-Small paraméterei, hogy müxik a reflex, zárt, TL doboz, satöbbi. Utána építs.

while (!sleep) sheep++;

(#3) emvy válasza klepto (#1) üzenetére


emvy
nagyúr

Ja, igen. Valaki már csinált.

while (!sleep) sheep++;

(#4) zetecR válasza klepto (#1) üzenetére


zetecR
addikt

Nézz szét a computerart.hu-n! Talán találsz 1-2 érdekes dolgot.

(#5) emvy válasza zetecR (#4) üzenetére


emvy
nagyúr

Kizárólag programokkal nem lesz nyerő a dolog, sajna.

while (!sleep) sheep++;

(#6) Xpod


Xpod
addikt

Próbálj meg meghallgatni néhány hangszórót vásárlás előtt, olyan zenével amit hallgatsz. Mérj és számolj. Nem is olyan egyszerű ez, mint amilyennek látszik.

Most kezdődjék a tánc! - mondta a papagáj és berepült a ventilátorba.

(#7) emvy válasza Xpod (#6) üzenetére


emvy
nagyúr

Csak úgy, doboz nélkül? Az mire lesz jó?

while (!sleep) sheep++;

(#8) biker


biker
nagyúr

vagy vegyél ''előre gyártott'' készletet somogyiaudio-tól, és rakd össze.

aztán tökéletesítsd... :))

de a lényeg, soksok munka, és meghallgatás tesztje kell...
hiába a szép számok, a számok csak arra jók, hogy vszínű milyen lesz...

mert azt nem tudják előre a számok, hogy valahol könnyebb/vastagabb a membrán, esetleg a kereted, esetleg a fadoboz valahol vékonyabb, így rezonál, a dobozban levő merevítés állóhullámot kelt...

pl. egy tag meg volt esküdve a hangfalaira, milyen jók.
milyen egyenletesek...

aztán soundforge 20hz-20khz hang, 1perc alatt emlekdjen 20.000-re.
hát 4helyen hullámzott be a hang(előbb hangosodik, aztán halkul, majd visszaáll), ezek a pontok voltak az:
a: hangváltó hibák
b: freki-kioltás hibák (állóhullám, önrezonancia, stb)

tehát sok gondolat, sok teszt, és lesz valami belőle...

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#9) Xpod


Xpod
addikt

Ahol engedik kipróbálni, ott általában egy dobozba is beleteszik ha kéred.

Most kezdődjék a tánc! - mondta a papagáj és berepült a ventilátorba.

(#10) klepto válasza biker (#8) üzenetére


klepto
addikt

Én is Somogyis hangszórókban gondolkozom, és a dobozokat is meg tudnám oldani. Ami gondot okoz, az a hangszórókba épített erősítő. Erreől szeretnék bőveb infót, mind a sztereó, mind az 5.1-es erősítőről. Nem ismeri valaki ezeknek a PC-s hangfalakba épített erősítőknek a kapcsolási rajzát, és bemenő, kimenő impetenciáját?

Ha magányosnak érzed magad, indíts el egy horror filmet és kapcsold le a villanyt. Egyből nem érzed majd magad egyedül ;)

(#11) emvy válasza klepto (#10) üzenetére


emvy
nagyúr

Nem tökmindegy? Veszel egy jó kis trafót, egy tda7294es ic vel felépített áramkört, oszt kész.

Van rajta standby, mute, miegyéb.

while (!sleep) sheep++;

(#12) biker válasza emvy (#11) üzenetére


biker
nagyúr

hűűű, elég kisebb is...
LM1876 hídban 40W... kell hozzá még 5kondi, és pá. szól elég szépen, jó táppal...
van standby, mute, asszem 1500pénz.
+-22 - 32V táppal muzsikál, THD 0.1%

szgéphez nem kell 100W...

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#13) Den válasza klepto (#1) üzenetére


Den
veterán

Én építettem egy somogyi féle sub-ot az álltaluk árult sub erősítővel. Hát először nem volt az igazi. Nem ment elég mélyre és kissé döngős hangja volt. Aztán Emvy tanácsára tettem bele csillapító anyagot és így jól szól. De mint biker is írta nem tudsz tutira menni, lehet hogy jó lesz lehet hogy nem, szerintem ha pc-hez kell és nincsennek extra igényeid jobban jársz egy kész cuccal, az olcsóbbak közül, pl amik a múltkori tesztben szerepeltek.

www.simson4t.hu

(#14) Sefter válasza Den (#13) üzenetére


Sefter
veterán

Mennyi volt a sub?
Hol lehet megnézni az árlistájukat?

Psn ID: sefter_hun

(#15) esteban


esteban
senior tag

Regebbi Radiotechnikaban voltak leirasok ... annak idejen epitettunk tolcseres mely-ladat 22Hz! also hatarfrekivel :) ... ja a meretek mm-ben:

2200x600x1000 .. vagy valami hasonlo :))

vannak jo szettek doboz leirassal, de mar reg nem foglalkoztam ilyesmivel. Dobozban - amit te epitesz a lenyeg: nem sporolni a falvastagsaggal (rezonancia) + csillapito anyag, jo illesztese. Zart dobozt egyszeru epiteni. Reflex nagyon lutri. Tolcseres nagy es iranyitotta valik a hang .. gondolom otthon akarod.



<off>
csinaltam egy temat a trabiknak :) ... nezd meg!
<on>

iBook + RedBull :)

(#16) Gab


Gab
senior tag

Szerintem felesleges nekiállnod. Amennyiből ki tudod hozni az igényes házi hangfalat, annyiból veszel egy normális használtat. És a minősége is valószínű hogy jobb lesz.
1-2 hangfalépítős könyvet ki kell olvasni.
Az első saját készítésű hangfalak nem szoktak igazán jól szólni. Ki kell tapasztalni a dolgokat.
a másik dolog: idő, idő, idő. Rengeteget elvesz. És az idő pénz.
Inkább gyűjts valami gyárira. Pioneer, Heco, B&W, Tannoy

(#17) Den válasza Sefter (#14) üzenetére


Den
veterán

én a legnagyobbat csináltam, a 70 literest a 30 centis mélynyomóval és a somogyi sub erősítővel

Az erősítő volt 30k, elég korrekt darab, A 30 centis alumembrános hanszóró meg a csovek úgy 13k, és sajna a 22milis mdf-et csak rendelésre hozták és meg kellett vennem az egész táblát ami 2 dobozra is elég az volt 15k-körül, meg még festék, munkadíj a ahangszóró és a cső helyének kivágásáért

Szal nem volt olcsó, de én elégedett vagyok vele. Aműgy lehet hogy építek egy másikat ennek az elemeit felhaználva, aq maradék mdf-ből, az már ''ingyen'' lesz :)

http://www.somogyi.hu

www.simson4t.hu

(#18) supercow


supercow
őstag

sok-sok okosság: http://www.diyaudio.com
ott van külön fórum a hangfalaknak, hangszóróknak, erősítőknek, stb sok okos ember sok okos dolgot mond :)
Egy ideig én is akartam csinálni (mit nem akartam én csinálni...), aztán feladtam, mert drága lenne és sok idő kell hozzá. Szóval akkor kezdd el, ha rengeteg időd van megtanulni az alapokat és sok pénz kell az anyagokhoz is...
Érdemes elolvasni Nelson Pass ''élő legenda'' munkáit, főleg a Zen erősítőkről szóló ismertetőt. Hihetetlen a faszi. http://www.passlabs.com
Ház falába építhető szubláda (oszlop?) http://www.passdiy.com/
Eternit csőből: http://david.lewander.com/projects/concrete/concrete.htm

Betonból házilag öntve (szerintem gyönyörű):


a cikk: http://www.speakerbuilding.com/content/1106/

In nomine Pasta, et Fusilli, et Spaghetti Sancti. Ramen.

(#19) ALBY


ALBY
senior tag

Sziasztok. Szerény véleményem a témához.
Az elsietett építés helyett szerintem (ha nem akarsz sokat költeni) keress bizományikban egy régebbi jól működő erősítőt (esetleg Videoton), keress hozzá valami jó&olcsó hangfalat (Jamo Classic2 30kHUF ; Yamaha GS40MK2 40kHUF), ne feledd a kultúrált [no Keravil] kábelezést és már van is egy korrekt sztereo cuccod a számgéphez ill. zenélni is. Egy hasonló olcsó(?) cuccal sztereóban is nagyobb élmény játszani mint bármilyen műanyag5.1 számítóéphangfallal.

Mindent mindíg jól körül kell árni ha veszel valamit, soxor, sok helyen!

Ám ha mégis építenél hangfalat Mégjobban körül kell járni témát tippeket tapaszalatoka kérdezősködni, sajnos kevés a lelkesedés főlg ha nem engedheted meg magadnak hogy ne sikerüljön.
Óriási ''törődést'' igényel a hangfal és igényességet, nem bútort barkácsolunk.
Nem túl profi márkákból tapasztalattal is nehéz lehet jót kihozni, én isezért ha mindenképpen építeni akarsz a www.Visaton.com német márkát ajánlanám, profi kigyensúlyozott minőség, és a lényeg: tutira mehetsz(majdnem) mert szetteket is árulnak profin tervezett hangfalakból(persze van ára de gyönyörűen szól). Persze a megfelelő alkatrészek kivélasztása után még mindíg törheted a fejed a doboz építés műveletein, bevonaton, csillapításon stb. Csak akkor kezdj vásárlni ha mindent százszor végigondoltál/számoltál. De ha jól sikerül az nagy élmény.

A lónak is két oldala van mégsem hanglemez...

(#20) emvy


emvy
nagyúr

Én Seas hangszórót javaslok, pl. egy P21REX az elég óccsó, és jól is szól. Vagy vegyél egy W17-et, (ld. Jamo Concert sorozat), azzal is szép cuccokat lehet csinálni.

while (!sleep) sheep++;

(#21) klepto


klepto
addikt

Köszönöm szépen a tanácsokat, de hely és pénzhiány miatt nem akarok 5.1-es hifi erősítőt és hangfalakat, hanem egy kifejezetten pc-re készült hangszórórendszerre gondoltam. A másik topikomban (olcsó 5.1-es megéri-e?) leírtam, hogy milyen lehetőséget találtam. Legfeljebb oda is írjatok véleményeket.
Köszi :))

Ha magányosnak érzed magad, indíts el egy horror filmet és kapcsold le a villanyt. Egyből nem érzed majd magad egyedül ;)

(#22) Time_port válasza klepto (#10) üzenetére


Time_port
csendes tag

Hát Somogyit ne vegyél mert az egy rakás szar:)
hallotam már sok somogyi hangszórót
Van egykét türhető de ne vegyél azt.

Smoke Weed Every day

(#23) dark bit


dark bit
tag

Üdv!

Asszem hozzászólok ehhez a topichoz. Már kb 8-10 hangszórót építettem, a számítógépemből is azokon keresztül hallom a zenét.
Tulajdonképpen a leg igényesebben így jutsz hanghoz, nomeg így lessz a leghangosabb is.... hehe.
A lényeg, hogy a müanyagházas pici hangszórók amiket a boltból vehetsz erősítettek (az egyik nehezebb a másiknál). De ha építessz magadnak akkor neked kell gondoskodnod az erősítésről.
Nekem ez úgy van megoldva, hogy egy jack - RCA konverter kábel becsatlakozik a hankártya kimenetéből az erősítbe és onnan az erősítőből somogyis jó vastag kábeleken a hangszórókba.
Én nagyon sok somogyis hangszórós konfigot építettem. Nem nehéz hangfalat építeni, csak munkás vannak programjaim amik kiszámolják a hangszóró karakterisztikáját és ehhez adnak egy láda tervet, de kicsit módosítani kell.
Az impedanciával ne törődj, annyi ohmos a hangtechnikád ahányas az erősítő, mert ehhz kell igazítani a hangszórókat, amíg nincs erősítőd addig ez ne érdekeljen.
Erősítő ügyében nézz körül a Király utcában (Budapest) ahol rentgeteg műszaki zálogház közül válogathasz, bagóért elhozhatsz nagyon jó kis rádiós vagy sima erősítőket.
Ha ez megvan akkor kezdhetsz a referencia impedanciájának és teljesítményének megfelelő hangfalakat építeni.
Ha gondolod én segítek neked építeni hangfalakat... már van benne jártasságom
:))

És szerintem a Somogyi nem szar. Olcsó, és ehhez mérten nem is olyan minőségi mint egy jobb cucc mondjuk M.N.C vagy egy Magnat, de ez a wattban mutatkozik meg főleg. a +22 000 frekis tartományt meg úgyse hallja senki... ez tény

d[-_-]b Cool Walley

(#24) dark bit


dark bit
tag

Bocsi, hogy 2x írok egymás után.
De most olvastam át tüzetesebben amiket ide irogattak...
Nemtom miért mondja mindenki, hogy nagoyn sok idő...
kb 30 perc megtervezni számítógéppel a hangfalakt
kiszámolni az ohmokat 5 perc (közben teázol) :)
kb 1/2 nap alatt szokunk összeépíteni egy hangfal párt.
ez nemsok
és a piszkos anyagiak: én 2 db kb. 130 centi magas ládát
építettem ládánként 4 hangszóróval (3 utas) ebből 2-2
hangszóró 25 centis (értsd átmérő) 30.000 .- ért
És ebben minden benne van hangváltóstul, kábelestül,
faanyagostul, mindenestül. Szerintem ennél olcsóbban
nem lehet, csak ha használtat veszel amit írtak is páran,
de én abban nem bízok, mert mégiscsak az új a tuti.

d[-_-]b Cool Walley

(#25) mspike


mspike
tag

Ghost vágja a Tmát érdemes rá oda figyelni, ha erősítőt is építenél ami azért jó mert tuti lesz az illesztés, akkor az Urbánelektronikát ajánlom, ahol egységcsomagban megveheted az erősítőt, igaz hogy nem adnak hozzá tápot, és erre figyelj mert biztos hogy nem mindegy a tápfesz egyenletessége 4 diodából nem oldod meg az tuti, talán 723 Ic-vel már elég kicsi a jel/zaj viszony. Egy nagyobb hangfalhoz nem árt egy jó erősítő, nézz kötül a csöves erősítőknél ha profit akarsz, drágább minr egy tranzisztoros, de állítólag sokkal szebb. Gondolom a pénz is számít, de megemlíteném a TMa kedvéért hogy írtó profi cuccokhoz mindenki használjon írtó profi digitális erősítőket, melyek csak az erősítés végén váltanak vissza analóg jelre, (ez kell a hangfalakhoz, xal ha valaki azt mondja full digitális a rendszere a hangig az téved...) :) Béka veletek !

(#26) BEE válasza dark bit (#24) üzenetére


BEE
addikt

Igazad van!

Hangfalat építeni nem egy nagy dolog!

Csak az elsőt kurva nehéz! :DD :DD :DD

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#27) DDL válasza mspike (#25) üzenetére


DDL
őstag

Csak valahogy a digitális erősítőken nem nagyon kedvelik ott ahova szánták...

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#28) gesuz válasza DDL (#27) üzenetére


gesuz
senior tag

Hm csöves elsőre saját készítésű hangfalhoz?
A ''digitális'' D osztályú erősítővel semmi baj sincs csak nehéz volt megcsinálni, nagy teljesítményre most is az, de kapható hozzá IC azzal egyszerűbb a téma. Könyörgöm ne tegyünk teljesítmény erősítőhöz stabilizátor ic-t és főlegne 723:(
Amit ajánlokelső erősítőnek Urbán elektronika 2*40 wattos erősítője, de ehez érteni kell egy kicsit az elektronikához, a siker élmény garantált:).(Volt ismerősöm úgy gondolta ez majd el megy adapterről:) )

Kötelemfakasztó - A könyvek legnagyobb hibája, hogy nincs bennük CTRL+F. ''Or do something that's never been done''

(#29) PWR válasza gesuz (#28) üzenetére


PWR
aktív tag

Hello,
hangfalepitesben jartas vagyok de erösitöepitesben nem...evek ota keresek es nem talalok olyan helyet, ahol az erösitöt egysegcsomagban lehet kapni. Ezt az Urban elektr. -t merre talalom meg? Aranyat erne az info! Ja, es egy ötlet, hogy hol lehet trafot csinaltatni? Otthon biztos nem allnek neki tekercselni...
Köszi

Üdv

(#30) dark bit


dark bit
tag

Hali!

Csöves erősítő felvetéshez:
Nemhinném, hogy aki vesz egy több 1000 USD-s csöves erősítőt (de ez az ár elmehet millió Ft-okig is, mivel ezt a technikát már nem gyártják sorozatban, csak 1-2 high-end cég) az utána, barkácsol magának egy hangfalat.
Csöves erősítőkért oda meg vissza vannak azok akik már nem tudnak mit kezdeni a pénzükkel és hallották, hogy ennek van a legszebb hangja. Persze nagyon szép karakterisztikája van, de ahhoz, hogy ezt te kihasználd olyan hangfalak is kellenek.
Hozzátenném még, tévhit, ha azt hiszed, hogy egy csöves erősítővel hajde nagy hangerőt tudsz kihozni a hangfalaidból (tegyük fel vettél egyet a barkácsolt hanfalak mellé :), mert csöves erősítőket, csak előerősítőnek szoktak berakni, és ehhez még vesznek csöves, ill más elven működő végfokokat. Márcsak azért is rossz ötlet csöves erősítőt számítógépből kijövő jel után kötni, mert a hangkártya az valamilyen szinten erős jelet ad, az csöves erősítőket meg bakelitekhez igazítják, ott meg marha pici a jel PC-hez képest, szóval ordasul torzítani fog.
Mivel számítógépes hangkártyához készül a hangfal, szerintem egy sima erősítő is megteszi, mert már eleve erősített hang jön ki.
Ha valakinek több pénze van akkor az végfokot vesz, ha mégtöbb pénze akkor csatornánként egy végfokot, ha még ennél is több akkor MOSFET-es végfokokat.

-bocsi a terjedelemért-


Ghost

d[-_-]b Cool Walley

(#31) DDL válasza dark bit (#30) üzenetére


DDL
őstag

Töménytelen mennyiségű csövet gyártanak még ma is (újra). Akár még itt a ''szomszédban'' is.
Miért ne lehetne hasonló minőségben barkácsolni otthon a csöveshez megfelelő hangdobozt? Mondjuk nem olcsó mulatság, és nem is egyszerű.
A hangjával egyetértek tényleg nagyon szép, de az általános paraméterei rosszabbak mint egy 1000Ft-os IC-ből készülté!. Eza szép hang szinte bármilyen hangszórón kijön.
Attól függ milyen csöves erősítőt vettél/barkácsoltál, meg milyen dobozt! Mert ha egy izmosabb ARC-t pl. - ami tipustól függően akár 150-200W-os is lehet - akkor akár egy ''zongoraláb'' is elég hangosan szólhat. Vagy egy 95-98dB érzékenységű dobozt szereztél. Ez meg 10W-tal halláskárosodást okozhat.
Nem csak előfoknak lehet csövest építeni. Az meg, hogy ''Márcsak azért is rossz ötlet csöves erősítőt számítógépből kijövő jel után kötni, mert a hangkártya az valamilyen szinten erős jelet ad, az csöves erősítőket meg bakelitekhez igazítják, ott meg marha pici a jel PC-hez képest, szóval ordasul torzítani fog.'' egyenesen tévedés. Mert, ha egy mikrofon, vagy RIAA erősítőre kötöd a PC-t akkor tökmindegy milyen, mert torzítani fog. Ha viszont vonalszíntűre akkor meg megint mindegy, sőt előnyben a csöves, mert a sokkal nagyobb táp (eseenként 300-400V) miatt jobban bírja a túlvezérlést. Egyébként meg ott a hangerő poti le lehet tekerni.

Ezért ha vkinek sok pénze van akkor vesz MOSFET-est, ha számlálhatattlan akkor vesz csöves végfokokat, aha meg gondolkodik akkor vesz egy összeillő rendszert.


Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#32) emvy válasza DDL (#31) üzenetére


emvy
nagyúr

(Üdv köreinkben, DDL, ha az vagy, akire gondolok - hwsw)

Srácok, vegyetek mosfetet.:) De tényleg, akár házilag is össze lehet barkácsolni egy elfogadható, olcsó erőlködőt mosfet icvel. a tda7294 pl. jó lehet, de rendes tápot kell elérakni. mindez persze akkor jó, ha nincs pénzed jobbra, de pl. otthoni elszállt erősítő helyett szép hangot lehet produkálni egy primitív ne5532es előfokozattal, 7294es ickkel, meg mellé egy 500w körüli trafóval. lényeg, hogy a megadott tápfeszhatárok legmagasabbikát adjátok neki - 35-45 V elvileg, 45-48 körül a legjobb a hangja. szűrésre odafigyelni, legalább 2x20000 uF.

Ezzel kb. 20kból össze lehet dobni egy működő erősítőt.

while (!sleep) sheep++;

(#33) DDL válasza emvy (#32) üzenetére


DDL
őstag

Az vagyok :DD


Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#34) @aMoRF


@aMoRF
tag

Végigolvasva a topicot hozzátennék egy két dolgot. Én is hasonló cipőben járok, jártam. Hangfalat magam épitettem (Sub ladat). Én a Somogyis hagszoróktól kicsit ockodom. Ezért az M.N.C. hangszorok mellet tettem le a voksot. Nem tul drágább.
25cm Öntvény alu kávás (ForEver) hangszoró, papir peremes. 9.800.- fával...
Bár ezt a hagszoró tipust eredetileg autó HiFi technikához fejlesztették szobába sem rossz. (talán kicsit kopogosabb a hangja mint egy gumiperemesnek de van belöle az is BigBull néven) de azért esett rá a választás mert ''pofával'' lefele van beépítve és féltem, hogy idővel nem tartja meg a membránt a gumiszél. A doboz 2-es MDF lap gyári tervek alapján. (ugyanis minden M.N.C hagszorohoz van gyári dobozterv:) ) (ja egy 2utas hifi doboz kijön 8e böl mindennel M.N.C alkatrészekkel kalkulálva ami jól szol!) A bélés Hangcsilapító szivacs. Lehet venni táblákban kb. 600 pénz. 60cmx40cm Az egész pasziv doboz mindenel együtt 15e.
Erősítö már kicsit huzosabb darab. Kezdetnek egy kiszuperál aktiv sub láda paneljével hajtom 50W zenei.... szinuszos 30w körül PC-hez bőven elég. Magam akartam építeni egyet de beláttam nem igazán éri meg. Ahoz hogy jó szub erősítő legyen kell egy kroszover ami az erősítő bemenete előt vágja a hangot, hogy az erősítő csak a kivánt frekvencia tartományt erősítcse. (Végfok után nem érdemes mert ebben az esetben sok teljesítmény vész el a hangváltón kb. 20-30%is)
Meg egy pl 100W-os erősitőhöz toroid trafó dukál ami lead + - 35V-ot. kb csak egy ilyen trafó 15e plusz az erősítő panel ami nem is olyan sok kb 5e. De akkor még ott van a hiba lehetőség. Ha valamit elszur az ember és füstöl a rendszer. Leég a trafó vagy kipurcan a végfok. Ami egy kezdő esetében velószinü lehet. Szoval 30e böl öszeraksz egyet.. de enyiért kapsz is... :)
Az meg hogy csöves vagy fet-es nem taglalom mert elötem mások ezt már megteték. Én csak bologatok, hogy igazuk van!

Ezek a saját tapaszatalataim és gondolataim amit meg akartam osztani veletek.

A cél szentesíti az eszközt, de csak úgy, ha elérik.

(#35) euclio válasza dark bit (#30) üzenetére


euclio
tag


Szevasztok!

Az nem úgy van, hogy a csöveseket a lemezjátszókhoz építik. Ha előfok, vagy integrált (elő+végfok) erősítőről van szó, _lehet_, hogy van benne RIAA korrektor, és így van rajta phono bemenet. Line bemenet viszont mindig lesz rajta. Avégfokok persze mind line bemenetesek. Pont mint a tranzisztorosok.
Az persze eleve nevetséges lenne, ha valaki a ''jó hangzás'' miatt PC hangkártyára csöves erősítőt kötne. Olyan, mint Trabantba rózsafa műszerfal. Nem, még olyanabb.
Hangfalépítésről: Miért van az, hogy a bolti hangsugárzók (nem a műanyag számítógéphangszórókra, hanem a hifi cuccokra gondolok) nagyrészének moslék hangja van, pedig képzett mérnökök/akusztikusok pénzért, sokáig, komoly számítási és _labor_háttérrel (mérőeszközök, süketszoba...) tervezik őket. Vajon otthon a konyhaasztal sarkán mindezek nélkül össze lehet dobni széphangú dobozt? Én kétlem. Persze, ha wattban mérjük a hangsugárzók ''jóságát'', akkor biztosan.
Szerintem hangfalat építeni csak kitből érdemes, vagy egy az egyben lemásolva létező dobozokat. Valamikor lehetett pl. venni Triangle kiteket, de annak úgy is elég húzós ára volt...

minden hozzászólásnál automatikusan az üzenet végéhez íródik

(#36) DDL válasza @aMoRF (#34) üzenetére


DDL
őstag

Amilyen szub erősítőt én összebarkácsolok neked 30e ruppóból olyat te nem veszel 100e alatt az 7szentség.

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#37) DDL válasza euclio (#35) üzenetére


DDL
őstag

Márpedig lehet. Csak macerás és sokat kell kisérletezni.



Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#38) @aMoRF válasza DDL (#36) üzenetére


@aMoRF
tag

Akinek csak azért kell mélynyomó, hogy dübörögjön valami a gép melett az jobban jár ha vesz egy 30-40e es PC-s térhangzású Set-et. Felesleges ugyan enyit egy Subra kiadni és az még csak egy aktiv sub. Mert akkor még kell + erösitö + front hangfal 2db... (Stereohoz) ez igy már 100e veri....

A cél szentesíti az eszközt, de csak úgy, ha elérik.

(#39) DDL válasza @aMoRF (#38) üzenetére


DDL
őstag

Ennek senki nem mondott ellent. Én sem állítottam ennek ellenkezőjét.



Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#40) dark bit


dark bit
tag

Egyetértek @aMorf kijelentéseivel (remélem jól írtam a nevét)
Erősítőt építeni nem éri meg. Tekercseltetni kell, utánajárni alkatrészeknek, épp elfogyott, visszamenni később, stb.
Ha tényleg olyan frankó erősítőt építessz 30.000 Ft-ból ami fel tudja venni egy 100.000 Ft-os darabbal a versenyt akkor hazudsz. Ne haragudj, ez radikális volt, mondhattam volna az t is, hogy akkor te vagy az én emberem, de az igazság az, hogy 100.000 Ft-ért én olyan csiri-biri 5 vagy akárhány csatornás házimozival egybeépített erősítőt veszek polírozott alumínium házban több éves garival amit te soha nem fogsz tudni ilyen minimális összegért megépíteni.
Én Somogyis hangszórókból építettem nagyon sok hangládát, a tapasztalat az, hogy minden 10ik alkatrészük (mondjuk hangszóró) hibás, de vissza küldöd és kicserélik reklamálás nélkül postafordultával, és ügyelnek rá, hogy amire cserélték ne legyen szar.
Kis pénz kis foci. Nekem teljesen tetszik az a minőség amit a pénzemért kaptam. Itt azért megfordul a fejemben, lehet, ha egyszer építenék M.N.C.-ből akkor már csak abból vagy jobból.
Csöves erősítő az tényleg rózsafa a trabantban. Ehhez csak azt tenném hozzá, hogy csak akkor ér valamit, ha teljes rendszered ''csöves'' :)
És akkor már SACD és bakelit... mert, ha maradnánk az autós hasonlatnál: pakurával tankolt Merci effekt.
Műszaki lapokban vannak leírások csöves erősítő építésről, de ezekkel soha nem fogsz olyan szintet megütni mint egy több milliós hig-end cucc amik mellesleg szinte mindig 2 lépcsőből állnak.

Ghost

d[-_-]b Cool Walley

(#41) User64476


User64476
őstag

Hm... Én nem akarok itten leszólni, kijavítgatni, laikusnak minősíteni sokakat, de... mégis muszáj megtennem.

Minek kell egy erősítőhöz BÁRMIT tekercseltetni? Itt a TDA7294 jött erőteljesebben szóba, én ilyenből csináltam egy hifi stereo erőlködőt.

Elmész a boltba, veszel két erősítő kittet. Ugyanott veszel egy hozzá passzoló (150-200W) toroid trafót, +-27 voltosat. Ez a max. teljesítményt kihozza belőle, a gyári adat szerint, én pedig nem agyok okosabb mint a gyári adat. (Gyk. 1,7ttel kell szorozni a voltokat az egyenirányítás miatt 1,7x27 jön ki a végén)
Most aki azonnal belém akar kötni, hogy 150-200Wos toroid nem elég (mert ugye 2x100Wos az erősítő, az ugye 200W, és ehhez nem lehet elég 150Wos!) az gyorsan gondolja végig: a KONDIK soksoksok kraftot tárolnak és LÖKÉSSZERŰ teljesítmény impulzusok (bummog a mély) állnak fenn. Ergo a lökés szünetében feltöltődik a kondi, és nem kell 500Wos táp. Veszel még egy 20-25 amperes (inkább 25) graetz hidat (stab kocka), néhány méter árnyékolt kábelt, potmétert, biztosíték foglalatot, egy házat a cuccnak (én fából csináltam), bekapcsológombot, bemeneti-kimeneti csatlakozót, 1 vagy két IRDATLAN nagy hűtőbordát, stb. és már csak össze kell forrasztgatni a mókát. Ja és persze ökölszabály, 1A áramra 1000mikrós kondi, javasolt a dolognak a ''kis'' trafóteljesítmény miatt 2x20000 mikrót adni.

Doboz építés: Inter-Fa kft. lapszabászat. Mindenféle vastagságú MDF lapot méretre szabnak neked annyiért amiért amúgy egyben is elvihetnéd.
Hangdobozt olcsón és úgy hogy jól is szóljon (persze ez szubjektív, van akinek ha cicceg és bummog az már jó) szinte lehetetlen. Nem kittben árult hangszóróból méginkább. Somogyi kizárható egyedül a 25centis kevláros a jó. A többi kuka, komolyan (nem elég érzékenyek, és nem lehet velük még programmal sem értelmes méretű dobozt tervezni). Az MNC szimpi, de nem próbáltam még. Visaton tuti hogy jó.

Most elsőre ennyi, elnézést ha nagyon felidegesítettem magam :))

(#42) DDL válasza dark bit (#40) üzenetére


DDL
őstag

Lehet, hogy rajtam kívül senki nem értette a szövegem? Mert hogy a következőket írtam: Amilyen szub erősítőt én összebarkácsolok neked 30e ruppóból olyat te nem veszel 100e alatt az 7szentség
Hol van ebben leírva az, hogy 5.1-es????? :( :o :O

Vagy a szub erősítő fogalma zavaros? Akkor elmagyarázom. 1 csatorna, előtte egy 90-120Hz körül vágó aluláteresztő-közösítő szűrő. Mindez 80-100W teljesítménnyel 8ohmos terhelésre, de nem jön zavarba a kisebbtől sem. És ehhez nem kell tekercseltetni semmit. Vagy ha a trafót csináltatod akkor olcsóbb is.

Mondok mindjárt egy egyszerű pédát. Végy 2 db LM3886T végfok ic-t (1500,-Ft /db) 2db TL082 IC-t (150,- Ft/db), egy 2*24V/5A-es tarfót (ha csináltatod kb. 5000,- Ft, a készen veszed akkor 12-15000,-Ft), egyéb alkatrészekre 5-6000,-Ft, hűtőbordára 7-8000,-Ft (a turkálsz egy kicsit akkor 4-5000,-Ft). Ezeket add össze. Ha a trafót csináltatod akkor bőven belül maradsz a 30-on

A hangszórós megállapításoddal nem vitatkozom, mert tény amit írtál.

Csöves Tma (a kedvencem mellesleg). (Mielőtt a ''HIGH-END'' fogalmát mint lerágott csontot ide citálod előbb definiálni kellene, hogy mit is jelent számodra, meg számomra. Gyanítom, nem ugyan azt. Ugyan is szerintem bakelit, és a ha nincs akkor legfeljebb CD.) Ha egy erősítő jó akkor szinte mindenütt jó. De tény, hogy rendszerbe szervezve hozza a maxot. Mint minden készülék, függetlenül attól, hogy miből készült.
Vannak gyári leírások, amiket, ha ugyan olyan, vagy jobb alkatrészekből raksz össze, akkor jobb lesz mint a gyári. Kevesebb, vagy ugyan annyi pánzért. A bibi az, hogy minél feljebb megyünk a léccel annál nehezebb szerezni alkatrészeket. Pár milkós lécig bármi beszerezhető legrosszabb esetben az interneten keretsztül.

Mindez saját tapasztalatból mondom. Túl vagyok már jónéhány erősítő tervezésén-építésén. (Az utőbbi időben inkább csöves.) Ettől függetlenül lehet, hogy hazudok.

Bocs a hosszú off-ért


Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#43) DDL válasza User64476 (#41) üzenetére


DDL
őstag

Csak hogy kötözködjek. :DD
Nem 1.7 a szorzó, hanem gyök2 ami kerekítve 1.4142.
A TDA7294 csak papíron 100W. Valójában 60-70W max. Ehhez meg elég (határ eset) a 150-200W-os trafó. A puffer kondik meg hiába vannak, ha nincs ami töltse. Mert ha a basszusban akarsz graftot ahhoz trafó kell, vagy Farad nagyság közeli kondi.


Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#44) almásrétes


almásrétes
tag

Látom itt egyesek nagyon vágják a témát. Lenne egy konkrét kérdésem. Adott egy Orion HS-500-as hangfal, a mélynyomója úgy tűnik, szétment. :( Ez egy 25 cm-es papírmembrános hangszóró, már legalább 20 éve jól működött. Az lenne a kérdésem, hogy mire érdemes kicserélni? Kevlárosra, gumimembránosra? Milyen típusú hangszórót tudnátok ajánlani helyette? Jó lenne ha egy kicsit jobban szólna a csere után.

(#45) DDL válasza almásrétes (#44) üzenetére


DDL
őstag

Nem 30cm-es? Nekem úgy rémlik. De mindegy is, mert nem van olyan hangszóró ami 50l-es zárt dobozban jobb lenne, mint az a bolgár csoda. Talán az SBX3040. Vagy az SR széria. De szerintem nem ér annyit a doboz.


Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#46) DDL válasza DDL (#45) üzenetére


DDL
őstag

Persze SAL.

Esetleg drágábban a TVM 312/8 ha 8 ohmos. De ez már sokkal drágább, meg érzékenyebb is.


Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#47) almásrétes válasza DDL (#46) üzenetére


almásrétes
tag

Lehet, hogy 30 cm-es, igazából nem mértem le. A jobb kevlár, stb. hangszórókat fölösleges lenne beletenni? Túl kicsi/könnyű a doboz? Az áltatlad említett SR széria 30 cm-es mélysugárzója 6000 ft, az SRP, SBX szériával nem érdemes próbálkozni?
Kösz a segítséget.

(#49) emvy válasza almásrétes (#47) üzenetére


emvy
nagyúr

SR-t érdemes belerakni, mert az áll legközelebb az eredeti hangszórókhoz; bár videoton-szerű egy kicsit.
Szerintem egyébként ne vegyél bele semmit...


A trafókérdéshez.

Elvileg a TDA7294 70W-ot ad le 1% THD mellett, és 100W-ot 10% THD mellett, ha jól emlékszem. Ehhez 45V tápfesz kell neki, ha a specifikációkban megadott 35V minimumértékkel tápolod, akkor nem fogsz tudni ennyit kivenni belőle.
(lehet, hogy nem 100%osak az adatok, ennyire emlékszem).

Namost. Asszem a 7294-es AB vagy B osztályú cumó. Ennek elvileg sem mehet a hatásfoka 80% fölé. Tehát 70W kimenőnél az erőlködő kb. 90-100W-ot eszik. Emellett a stabkockán is esik kb. 0.7V a szilícium miatt, és még jópár tized a soros ellenállás miatt, tehát mondjuk 45V-os tápnál, 4 A mellett neki is kell 5-8 W. A kondik pedig persze, jól tudják tartani a feszültséget, de 10-20000 uF esetén is 4-5 V-ot esik a csúcsfesz, ha kiveszel belőlük 4 A-t, még 500W-os trafó mellett is.
Szóval rakjál légyszi mellé legalább 300W-os trafót.
DDL, miért számoltál 7000-et a hűtőbordára? az nekem soknak tűnik, de lehet...


Hangfal. Az MNC-től egy dolog miatt ne tessék elszállni: a megadott paraméterek gyönyörűek, olyan ideális dobozméretek jönnek ki, hogy na, csak épp a Qms Qts Qes adatok nem igazán korrelálnak; magyarul hülyeséget ad meg a gyártó. Ennyiben a somogyisok jobbak, ők megadják az egyébként szörnyű adatokat. Tehát MNCből akár még lehet is jó hangszórót összerakni, de rengeteg szívás után, abban nem is érdemes reménykedni, hogy programmal kiszámolom, és jó lesz...szívtam én is vele rendesen.
Tehát ha vesztek pl. egy 20 centis somogyist, azzal egész szépen kijön egy 32 l körüli doboz, amivel tényleg úgy szól, amire tervezték, tehát nem igazán jól, de elfogadhatóan. MNC-vel viszont vagy bejön, vagy nem...

while (!sleep) sheep++;

(#50) DDL válasza emvy (#49) üzenetére


DDL
őstag

Nem stabkocka, hanem Graetz-híd. (A stabkocka az más.) Kb. 3V esik rajta. Ha schottky vagy fast vagy ultrafast diódákból csinálod (ami ugyan drágább de sokkal jobb) akkor le lehet menni 1.5-2V-ig.

Azért számoltam ennyivel, mert szub erősítőről beszéltem. Ugyebár itt a legnagyobb a graft. És még ez is rendesen felmelegedhet nagyobb hangerőn.

Szintén tapasztalat.



Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.