Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#12851) szőröscica válasza Traxx (#12849) üzenetére


szőröscica
addikt

De tmsz-en lekötheted rövidebb időre is, csak ha kiveszed róla a pénzt, akkor adózni kell. Ha meg mégsem, akkor pedig 5 év után adómentes.

g@bo: ezért jó a változó kamatozású államkötvény, mert infláció+5%-ot fizet.

[ Szerkesztve ]

(#12852) g@bo válasza szőröscica (#12851) üzenetére


g@bo
nagyúr

szerinte valós a ksh inflációs adata? 5%, röhej.

villany viz gáz benzin kaja, mind átlagon -infláción- felül emelkedik. pl. a vasszög, a műanyag bili, vietnami halkonzerv......... árcsökkenése húzza le kb. 15 ről.

(#12853) emvy válasza g@bo (#12852) üzenetére


emvy
nagyúr

Nyilvan mindenkinek mas a fogyasztoi kosara, de a nagysagrendi becsles gondolom kb. valos. Nezd meg, h pl. a lakasarak mennyit estek.

while (!sleep) sheep++;

(#12854) g@bo válasza emvy (#12853) üzenetére


g@bo
nagyúr

ne magyarázd már meg. :DDD

lakást veszel, vagy eszel? és a bérek mennyit estek?

(#12855) emvy válasza g@bo (#12854) üzenetére


emvy
nagyúr

A bereknek mi koze van az inflaciohoz?

while (!sleep) sheep++;

(#12856) g@bo válasza emvy (#12855) üzenetére


g@bo
nagyúr

pl. a pénzmennyiségnek? semmi. ;]

(#12857) concret_hp válasza g@bo (#12854) üzenetére


concret_hp
addikt

az infláció sztem nem az élelmiszerek árváltozásának mérőszáma :U

ennek ellenére persze amit naponta vesz az ember, azt nagyobb súllyal érzékeli, nyilván.

vagy fullba vagy sehogy :D

(#12858) _BM_ válasza szőröscica (#12848) üzenetére


_BM_
senior tag

"aztán, ha 5 évig nem nyúlsz hozzá, akkor nem kell kamatadót fizetned"

Nulla az esélye, hogy 5 év múlva is érvényesek lesznek ezek a szabályok. Minden ilyen befektetés-ösztönző szabály csak addig marad érvényben, amíg befelé jön a pénz.

(#12859) DeFranco válasza concret_hp (#12857) üzenetére


DeFranco
nagyúr

Nem. Átlagos árszínvonal változás (arról nem is beszélve, hogy a mélyen tisztelt kolléga keveri a szezoninflációt a fazoninflációval, de ez most lényegtelen, biztos elfáradt a forint rendületlen ütögetésében) egy átlagos fogyasztó átlagos fogyasztói kosarát tekintve. Úgy körülbelül. Ebben van étolajtól vasalón át gépkocsiig minden.

De olyan, hogy Infláció (így nagy Í-vel) nincs is igazán. Többfajta infláció van, de még ezek átlaga sem az egy igaz szám.

[ Szerkesztve ]

(#12860) g@bo válasza DeFranco (#12859) üzenetére


g@bo
nagyúr

ok, akkor maradjunk az 5% ban, igazad van neked is, sztár vagy, legyen boldogság.

(#12861) apatyas


apatyas
Korrektor

Sziasztok, az előző rettegős-tőkemenekítő időszakban vki linkelt egy oldalt, amin neten létrehozható külföldi számla volt, emlékeim szerint igazából valami forex jellegű cucc csak parkolópályának használva. Mintha dán vagy holland lett volna.
Sehogy nem akadok rá, rémlik valakinek valami?
Szerk: Voltaképp nem kell hogy ugyanaz az oldal legyen..

[ Szerkesztve ]

pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

(#12862) lajafix válasza g@bo (#12852) üzenetére


lajafix
addikt

tessék gépzsíros lapostévét enni reggelire...

Rock'n Roll

(#12863) MaciG válasza Traxx (#12849) üzenetére


MaciG
addikt

A Cib bank weblapján van egy kalkulátor, ott kiszámolhatod mennyit nyersz vele ha x összeget, x időre lekötöd. Persze nyilván ez csak a cib bank ajánlatait nézi, de nagyjából a többi banké is hasonló.

BANZAII

(#12864) Kobe válasza Traxx (#12849) üzenetére


Kobe
veterán

én most quaestoros diszkont kötvénybe pakolom a lóvém, 11% körül hoz 1 év alatt,igaz 10,5-et írnak garantáltnak, de a vételi ár kicsit a piaci ár alatt van, így visszaváltáskor többet kaszírozhatsz kicsivel.

és gyakorlatilag rugalmasabban kezelhető, mint egy lekötött betét a bankban ami 2 hónapig hoz 8,5-et, utána meg 3,5-et, hát kösz :)

(#12865) ham_ válasza Kobe (#12864) üzenetére


ham_
tag

Az már én is nézegettem, csak nem tudtam rájönni, mi a hátránya egy normál bankbetéthez képest (valaminek gondolom kell lennie, ha ennyivel magasabb a hozam)

(#12866) Cyrin


Cyrin
addikt

Nekem most kinéz egy euró lekötés 4%-os 4 hónapra. Hiába 8%-os a forint ha 5 az infláció...

(#12867) concret_hp válasza Cyrin (#12866) üzenetére


concret_hp
addikt

€ szted nem inflálódik ? :)

persze ha ft gyengülésre is számítasz az más :)

[ Szerkesztve ]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#12868) amargo válasza Traxx (#12849) üzenetére


amargo
addikt

bankmonitor.hu, van itt kalkulátor és mindenfélét beállíthatsz.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#12869) Kobe válasza ham_ (#12865) üzenetére


Kobe
veterán

semmi hátránya nincs, gyakorlatilag rugalmasabb mint egy bankbetét, ugyanúgy működik mint egy megtakarítási számla, bármikor hozzányúlhatsz elvehetsz hozzáadhatsz, stb.

Annyi "hátránya" van hogy hasonlóan működik mint a bakoknál a deviza vétel és eladás. Nem korrekt számok következnek:

Diszkontkötvény amit kiadnak 2012 jan 1-jén mondjuk 9 ezer forintért, visszaváltás napján 10 ezerért váltják vissza, így jön ki a kb 11 %. Ugye az időarányosítás a hozamra úgy megy, hogy egy képlet alapján meghatározzák a napi árát a kötvénynek, így egyre közelebb érve a lejárat napjához, egyre közelebb lesz a kötvény tényleges értéke a névértékhez.
Bukni ott lehet, hogy van a piaci/napi ár, amihez képest a quaestor pár fttal olcsóbban veszi vissza lejárat előtt a kötvényt (mintha devizát venne tőled a bank), illetve pár fttal piaci ár felett adja.

De igazából ez csak akkor számíthat sokat, ha lejárat előtt vissza akarod váltani a kötvényt. Én nem tervezem mondjuk

(#12870) maross


maross
veterán

Es ha bevaltasz egy milliot, es azonnal vissza is valtod, mennyit buksz? Mennyi az a "par forint"?

eladó 100+ új/használt társasjátékom: https://tinyurl.com/tarsasjatekok

(#12871) Cyrin válasza concret_hp (#12867) üzenetére


Cyrin
addikt

Ezzel csak arra akartam utalni, hogy a magas kamat megtévesztő...

(#12872) Kobe válasza maross (#12870) üzenetére


Kobe
veterán

kötvényenként kb 30-40 forint kb. Szorozd meg annyival, ahány kötvény kijönne ma 1 milkából - kb 111 db - szal 3500-4e ft bukód lenne 1 nap alatt. Szerintem nem sok, OTP nél pl egy sima értékpapír tranzakció jutaléka hasonló lehet :D

Ez ugye a quaestor saját vállalati kötvénye, ők adják veszik a legtöbbet a kibocsátás óta, és egy a szerződésben levő képlet szerint határozzák meg minden nap az értékét az általuk meghatározott diszkont árhoz viszonyítva.
Viszont van egy piaci értéke is, ami ettől eltérő lehet, ez az a kötvényenkénti 30-40 ftal alacsonyabb ár. Szerintem ennek nincs túl sok érdemi információtartalma, mert:
- a 10,5% fix kamat ugye úgy van kalkulálva, hogy a quaestoros kibocsátási árat veszi alapul, nem a piacit
- akkor bukhatnál hozamot, ha a piaci ár hirtelen megugrana a quaestoros fölé, de gyakorlatilag a kibocsátás óta alulárazott a piacon ez a termék

Szerintem akkor érdemes ezt választani ha tudod hogy tuti megtartod a lejáratig, abban az esetben a garantált hozama 1 éves távon kb 2x akkora hozama van mint a banki lekötésnek

Most asszem 1 milkás lekötés mellé wellness hétvégét adnak ajándékba, nem a falusi turizmus fajtát :)

[ Szerkesztve ]

(#12873) maross válasza Kobe (#12872) üzenetére


maross
veterán

Nem hangzik rosszul.

eladó 100+ új/használt társasjátékom: https://tinyurl.com/tarsasjatekok

(#12874) Flashcash válasza Kobe (#12869) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

Ebben azért én egy picit óvatosabban fogalmaznék, kockázati különbség van a bankbetétekhez képest. OBA vs. BEVA védelem.

A Quaestor kötvényei a BEVA védelme alá tartoznak. A védelem nem a befektetett pénzre, hanem arra vonatkozik, hogy esetleges probléma esetén garantáltan megkapod az értékpapírjaidat.
A Beva biztosítása nem terjed ki az olyan károkra, amely az értékpapír árfolyamveszteségéből vagy az értékpapír kibocsátójának fizetésképtelenségéből eredően éri a befektetőt.

-A számlavezetés / internetes felület ingyenes.
-Lejáratkor a pénzt egy előre beállított fix bankszámlára lehet kiutalni T+2 napos határidővel, kedvező kb. 0,5-2 ezrelékes költséggel.
-Nekem kb. 2-3 éve van ilyen számlám, eddig teljesen korrekt a cég.
Ettől függetlenül a fent leírtak miatt, én mindenképp azt tanácsolom, hogy ha valaki megtakarítani akar, akkor ossza el a pénzéd több felé (diverzifikáció) és ne tegyen mindent ilyen kötvénybe.

(#12875) Flashcash válasza maross (#12870) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

Példa egy folyamatban levő diszkontkötvényre.

Vásárlás dátuma: 2012.01.27 vétel értéke: 148020Ft (16db. diszkont kötvény)
Lejárat dátuma: 12.11.14 (160000Ft)
2012.04.27 érték 150663Ft (kb. +2640Ft)

(#12876) MaciG válasza g@bo (#12850) üzenetére


MaciG
addikt

Ezt kifejtenéd mért nem? Illetve akkor te mit csinálnál vele ha van most mondjuk van 4 millád, de te mondjuk 5 év múlva szeretnél venni egy autót, mert a mostani akkora érik meg a cserére.

Nem kell sokat visszaolvasni, hogy rábukkanj azokra a hozzászólásokra, mikor páran ~315ft-os eurónál elkezdtek vészmadárkodni, hogy most kell váltani amég nem késő, mert lassan 400ft lesz, meg államcsőd meg miegymás, azt most röhögve veszek 290huf-ért egy eurót. :)

Ez a diszkontkötvény nem hangzik rosszul ,és ha tényleg fix a hozam (tehát nem lehet elbukni a lóvét ha nem veszed ki lejárta előtt) akkor amint lejár a mostani fél éves lekötésem, beruházok ilyenekbe.

[ Szerkesztve ]

BANZAII

(#12877) Kobe válasza Flashcash (#12874) üzenetére


Kobe
veterán

oké, de azért valljuk be, ezredekben mérhető annak a valószínűsége, hogy a quaestor bebukik, pláne ilyen időtávon. Kb annak is ugyanennyi az esélye, hogy az OTP holnapra csődbemegy... :)

(#12878) g@bo válasza MaciG (#12876) üzenetére


g@bo
nagyúr

annyira ne röhögj a 290 en.

nekem ugyan nincs kedvem téged győzködni, ha neked a magyar környezet kiszámitható, a te választásod legyen a magyar diszkontkötvény.

az enyém nem lesz az. ;)

(#12879) Flashcash válasza Kobe (#12877) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

Olyan dolgot tudsz mérni, meg ezredeket számolni amit pontosan ismersz.
Szerintem a Quaestor pontos tulajdonosi hátterét, helyzetét ugyanúgy nem ismered, mint az előbb a betét vs. vállalati kötvény közötti különbséget.

Nem ugyanaz a kockázati szint a két termék, ezért is kapsz az utóbbira magasabb kamatot.

[ Szerkesztve ]

(#12880) Kobe válasza Flashcash (#12879) üzenetére


Kobe
veterán

nem mintha feltételezéseken alapuló személyeskedésre érdemes volna reagálnom, de szerintem 2 közgázos diplomával + pénzügyi szektorban szerzett tapasztalattal (nem, nem a falusi takarékszövetkezetben, hanem világszinten vezető befektetési banknál) azért van némi sejtésem a betét-kötvény-stb közti különbségről illetve a mögöttes biztosításokról

Az más kérdés, hogy egy kb 1 millás befektetésnél (no, nem ebből fog felépülni a felcsúti stadion valljuk be), ami rövidebb, mint 1 évre szól (a kötvény lejárata 2013 ápr), és gyakorlatilag teljesen likvid (az első megneszelt rossz hírekre visszaválthatod mérsékelt bukóval, piaci ártól függően), ami felett egy viszonylag stabil és hosszú háttérnek örvendő cég guardedamkodik, érdemes e ezeket a minimális kockázatokat és a biztosítási formák közötti különbséget figyelembe venni úgy, hogy az elriassza az embert ettől a formától
Szerintem nem.
Nyilván a lottó ötöst én sem tenném egy az egyben erre, de nem is ez volt a kérdés.

részemről ennyi

[ Szerkesztve ]

(#12881) Cathfaern válasza Kobe (#12880) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Szerintem Flashcash figyelmeztetése nem kifejezetten neked szólt, hogy te nem tudod. Topicot elég sokan olvassák, és sokan olyanok is, akiknek nincs lövésük a témáról, csak azt látják, hogy na ez többet hoz, mint a sima betét, berakom oda. Te tudod a kockázatot, de tudod, hogy figyelni kell mi történik, és akkor időben kivenni. De sokan nem. És pont ugyanilyen okokból csodálkoznak most annyian a devizahitelükkel.
Hogy őszinte legyek, nekem is hasznos infó volt ami flash, meg most te leírtál, mert én se tudtam a különbséget :B

(#12882) Flashcash válasza Kobe (#12880) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

Ez egy befektetési topic, ahhoz képest, hogy néhány hozzászólással ezelőtt a kötvény még egyenlő volt a bankbetéttel, mosmár mást írsz picit:

"semmi hátránya nincs, gyakorlatilag rugalmasabb mint egy bankbetét, ugyanúgy működik mint egy megtakarítási számla, bármikor hozzányúlhatsz elvehetsz hozzáadhatsz, stb."

Aki nem ért hozzá az a fenti leírás alapján simán betolhat néhány milliót, mert ugyanaz mint a bankbetét, hátrányok nélkül, és ahogy írtam ez a kijelentés egyszerűen nem felel meg a valóságnak.

Közgázdiplomáid száma, a valós kockázatok részletes leírásának a te személyes sértésednek vétele meg nem különösebben érdekel.

[ Szerkesztve ]

(#12883) emvy válasza Kobe (#12880) üzenetére


emvy
nagyúr

Csak nem morgensztenli backoffice? ;)

while (!sleep) sheep++;

(#12884) Kobe válasza Flashcash (#12882) üzenetére


Kobe
veterán

jó, lehet nem volt 110%-ig egyértelmű a megfogalmazás (tényleg ennyire hülye-biztosra kell itt írni minden egyes hozzászólást ? :F ), de nálam a rugalmasság és a kockázat két egymástól nagyon különálló dolog.

A rugalmasság nálam egyértelműen technikai feltétel, mint pl
- ingyenes szlavezetés, netbanking, mobilbanking
- no minimum összeg, amivel be lehet szállni - jó, ez sem igaz teljesen, mert elsőre minimum 25K-t kell befizetni, de mégsem 100 ezreket
- relatíve naprakész infó a portfolió állapotáról
- bármikor vehetsz és túladhatsz rajta, nem kell feltétlenül megvárnod a futamidő végét, ha előbb túladsz rajta, az intézmény maga nem "büntet" olyan keményen, mint egy lakossági bank ha hozzányúlnál

ezek jó részét te is írtad, más részét én is

Az nyílván egyéni kockázatvállalási hajlandóság kérdése, hogy a 2x akkora hozamért bevállalja-e, nálam ez a kérdés fel sem merült, elvégre nem forexezésről beszélgetünk :) lehet én vagyok a hülye, hogy mindig azt feltételezem, más is ember simán bevállalja azt a szintet amit én/mások itt a topicban

peace

emvy: ha nem gond, nem teregetném itt ki az önéletrajzom, maradjunk annyiban hogy lakossági-vállalati, és befektetési területen is megfordultam. Nekem annyira nem jött be ez a világ, de ha bővebb érdekel, akkor inkább rendezzük le priviben

[ Szerkesztve ]

(#12885) MaciG válasza Kobe (#12884) üzenetére


MaciG
addikt

Tehát akkor ha jól értelemez, akkor lehet ezen a diszkontkötvényen bukni, ha a cég ahol vetted, csődbe megy. Ekkor mennyit buksz nagyjából ha mondjuk 1 misit fektettél be? Az összeset vagy csak egy részét.

g@bo: Nem is kell engem meggyőzni ,mert pontosan jól tudom, hogy az ilyen gazdaságról szóló negatív/pozitív hírek hátterében szinte mindig "valaki" áll aki ezen keres. Ez a pánikkeltés is arra jó, hogy mozgatja a gazdaságot (ha hátrafelé, azon is van aki keres). Ez kb. úgy működik mint egy pletyka, valaki befolyásos muksó elhint egy infót egy olyan embernek bizalmasan, akiről tudja, hogy úgy is tovább fogja adni és már kész is a hír, amit a média még tovább torzít a nézettség miatt, és ezt látjuk mi. DE ha te ezeknek bedőlsz én arról már nem tehetek.

BANZAII

(#12886) Kobe válasza MaciG (#12885) üzenetére


Kobe
veterán

itt minden le van írva részletesen, hogy milyen fajta biztosítás és kártérítés vonatkozik rá. Ami kívül esik a biztosítás hatálya alól, az az árfolyamingadozás és az értékvesztés (ami a piactól függ).

(#12887) MaciG válasza Kobe (#12886) üzenetére


MaciG
addikt

Ne haragudj, de én ebből így nem sokat értek, esetleg tudsz írni nekem egy konkrét példát?

BANZAII

(#12888) #24334592


#24334592
törölt tag

EZ volt már? :C

bár így lenne...és ősszel irány one in one CHF to EUR :DDD

[ Szerkesztve ]

(#12889) g@bo válasza #24334592 (#12888) üzenetére


g@bo
nagyúr

ez megint vagy hangulatkeltés, vagy valós félelem.

nos, akkor -kedden- vegyünk chf-et? ;]

(#12890) Cyrin


Cyrin
addikt

Nekem felszabadul egy nagyobb lekötés kedden, eur, usd, vagy chf legyen belőle?

(#12891) #24334592 válasza g@bo (#12889) üzenetére


#24334592
törölt tag

én is csak álmodozom a paritásról :U

(#12892) bandus


bandus
veterán

kicsit off, mivel nem befektetni akarok, de gondolom van itt bőven pénzügyekben jártas kolléga :) szóval a kérdésem az irányadó kamatlábakra vonatkozni, bubor, libor, euribor, stb... létezik az, hogy az eur alapú hitelek finanszírozása ennyire olcsó lenne, hogy sok esetben még az 1%-ot sem éri el, vagy én értelmezem félre például az itt található táblázatot... sajna az mnb honlapja nekem már 2-3 nap óta elérhetetlen.

köszi a választ :R

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#12893) bandus


bandus
veterán

emellett felmerült még egy, már idevágó kérdés is :) kb 7-800k huf-ot mibe érdemes most befektetni, valami olyan lehetőség kellene, amihez alkalmanként hozzá is lehet pakolni. ezek a tartós megtakarítási számlák?

illetve mennyire látnak minket szívesen a határ északi meg nyugati végén? nem ragaszkodom hozzá feltétlenül, hogy itthon kerüljön ez a pénz a bankokba.

köszi minden hsz-t :R

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#12894) concret_hp válasza bandus (#12892) üzenetére


concret_hp
addikt

segítek 1 kicsit :)

az IBOR rész feloldása: Inter Bank Offer Rate , tehát ez a bankok közti kamat, nem az amit a mezei juzer kap :)

vagy fullba vagy sehogy :D

(#12895) bandus válasza concret_hp (#12894) üzenetére


bandus
veterán

persze, ez tiszta, hogy erre még jön egy bank által meghatározott felár, otp-nél asszem forintra ez 3%. ettől függetlenül érdekelne hogy tényleg ekkora-e különbség az eur és a huf hitelek finanszírozása között.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#12896) concret_hp válasza bandus (#12895) üzenetére


concret_hp
addikt

ausztriában pl 6% alatt kamatlábon lehet hitelt felvenni, de miért ne lenne sok a különbség, amikor az mnb alapkamat meg az ekb alapkamata is elég távol van egymástól? :U

vagy fullba vagy sehogy :D

(#12897) MaciG válasza bandus (#12893) üzenetére


MaciG
addikt

Ha nem akarsz nagyon foglalkozni vele akkor jók a tartós megtakarítási számlák, csak keveset hoznak.

BANZAII

(#12898) bandus válasza MaciG (#12897) üzenetére


bandus
veterán

inkább valami lekötött betétben gondolkodnék. a nemrég linkelt kalkulátor az erstét hozza ki győztesnek. valakinek tapasztalata ezekkel a betétekkel? [link]

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#12899) Tizedes1 válasza mzprox (#12843) üzenetére


Tizedes1
aktív tag

A váltani vagy nem váltani kérdéshez írnék és tanácsot kérnék:
Miért ne váltsak be pl egy havi keresetet? :N
Vagy miért váltsak be mégis? :K

Pontos adatok egy nem kitalált összegen:

Havi kereset 623.116ft, de ezt a 15.-i árfolyammal váltották, ami 1€/299ft volt áprilisban.
Mire megkaptam a számlámra a pénzt, már csak 285ft-on tudnám beváltani, tehát 593.940 forintot kapnék, a veszteség azonnal 29.176 ft.
Ha nem váltom át, akkor mit tegyek?
Hagyom a devizaszámlámon,amit egyébként megszüntetnék=költsége 0,75€/hó és egy évre kapok 3,5%kamatot az euróra, amiből így 2145 € lesz - az éves számlavezetési díj, azaz 9 € = 2136€.
Átváltom a pénzt és 7,5%-16%-ra lekötöm egy évre pölö.
A 623.116-ból lesz 662.372ft.

Vagyis mennyinek kell majd 1 év múlva lennie az €/ft árfolyamnak, hogy a pénzemnél legyek?
ft/euróval = 310 forintnak.
Ha nem bízom abban, hogy ez bekövetkezik 1 év múlva, akkor szvsz be kell váltani....
sőt ,ha a gazdaságunk valóban erősödik, nem csak a forintunk, akkor mi lesz, ha 270lesz 1 € 1 év múlva?
A veszteségünk 662.372-2136€*270=85.652ft lesz.

Személy szerint nagyon kíváncsi vagyok a véleményetekre.
Akár privátban is......

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.