Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 13:48:44

LOGOUT.hu

Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#29801) OPiiPO válasza htomi85 (#29797) üzenetére


OPiiPO
addikt

+1

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#29802) OPiiPO válasza Doze (#29796) üzenetére


OPiiPO
addikt

"Ki a középréteg? Számomra az aki vagy kertes illetve bérházban laki, legalább 3 szoba.. nem a putri közepén valamint 10 évente tud/tudna egy 4-6 millás új autót venni, van vagy 3 milla megtakarításuk."
- ez így nagyjából korrekt, annyival egészíteném ki hogy van _keret és igény_ a gyerekek rendes kitaníttatására, valamint rendszeres kikapcsolódásra (számomra ezek még hozzátartoznak).

[ Szerkesztve ]

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#29803) kexksz válasza OPiiPO (#29802) üzenetére


kexksz
addikt

Ha nincs gyereked mi az istennek tartanal fel egy 3 szobas lakast? :D

(#29804) BÁ Nutrition válasza OPiiPO (#29801) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

igaz h ez nem 40 evre megy vissza hanem csak 30 de azert bologassal, csak nem jon ki a matek
:U
[link]

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#29805) hati válasza kexksz (#29803) üzenetére


hati
addikt

Nem középréteg, mert még gyerekre sincs pénze. :DD

(#29806) BÁ Nutrition válasza hati (#29805) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

Ahhoz csak akkor kell penz ha x szinvonalon akarod nevelni. Pl nem mindegy h 100k ft-os babakocsiban tolod vagy "300" ft-ert vetted az euros boltban stb.

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#29807) OPiiPO válasza kexksz (#29803) üzenetére


OPiiPO
addikt

Amikor még csak ketten voltunk a párommal, akkor is 3 szobásban laktam (80nm), mivel számomra az a kényelmes. Ha számodra más méret jön be, nincs azzal semmi gond.

( nyilván nem szó szerint kell venni a számokat 3 tizedesjegy értékre, hanem pl. irányadónak ;] )

[ Szerkesztve ]

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#29808) OPiiPO válasza hati (#29805) üzenetére


OPiiPO
addikt

:DDD :DDD

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#29809) vg válasza BÁ Nutrition (#29800) üzenetére


vg
addikt

Azt ugye tudod, hogy az ilyen tökéletes embereket mit te a kiszamolo oldalról kapásból tiltják? Ok, megértettük, hogy te vagy itt a legmenőbb, a legokosabb, a legeslegjobb, de elég egyszer leírni.

(#29810) BÁ Nutrition válasza vg (#29809) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

komoly szemelyisegproblemaid lehetnek ha neked annyi jott le h en tokeletes vagyok-e vagy sem :U
de azert koszi h igy sikerult mellebeszelni a temanak

[ Szerkesztve ]

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#29811) vg válasza BÁ Nutrition (#29810) üzenetére


vg
addikt

Nézd, minden második hozzászólásod arról szól, hogy te milyen jó vagy, te, te, te te. Ez nem érdekel senkit.

(#29812) BÁ Nutrition válasza vg (#29811) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

legkevesbe sem rolam szol a tema...
an annyit pofaztam bele h regebben is csak azert tunt konyebbnek osszerakni egy lakast hitelbol mert keveseb fogyasztasi cikk es elmeny volt ele tolva az embereknek, most meg a menjel hitelbol nyaralni reklamok mennek.
regen is foleg annak volt lakasa/haza aki kulizott egy csomot meg melo mellett, ill megoldottak ugy h osszealltak 6-8an tesverek es baratok es egymasnak segitettek felepiteni a hazat, szal siman lehet h 5-8 evig epitkezesekre jartal h visszaadd a segitseget mondjuk a 70es evekben, aztan olyan lett amilyenre sikerult.
az egesz utcaban volt kb 2-3 auto, mondjuk 10%ot ha mondok mar lehet tulzok. most meg minden kellene egyszerre, mert villantani kene h erezd valakinek magad tole. engem ez pont hidegen hagy.

eletemben ket telefont vettem osszesen az egyik meg 2001ben egy siemens c55 ami kb belepo katagoria es legalabb 12 evig megvolt, mert pont cseszek ra h valaki evvel vergodik, nekem megfelelt mas szerint meg ciki..
direkt linkeltem kulso forrast is h ne csak az legyen h en en velemenyem tukrozodjon de ahogy erziktek akkor legyen az h regen milyen jo volt most meg szar :R

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#29813) vg válasza BÁ Nutrition (#29812) üzenetére


vg
addikt

Te angliában élsz, nem? Ezek szerint, ott kell minden azonnal, ott kellene villantani a vagyonnal, nem? Ezt értelmezem abból amit írsz. Én itthon nem érzem azt, hogy ciki lenne bárhol is ha siemens c55 telefonnal beszélnék/használnék, ugyanis senkit se érdekel. Sőt, ha cégem lenne, akkor el tudnám képzeni, hogy előnyt jelentene felvételnél, ha valaki nem állandó/kényszeres telefonnyomkodó.

(#29814) Mercutio_ válasza vg (#29813) üzenetére


Mercutio_
félisten

Ne viccelj már, szerinted ha itthon nincs kényszere sokaknak a "villantásra", akkor mit keres az a sok öreg prémium autó a panelek között, miért volt a rengeteg devizahiteles akit aztán meg kellett menteni, vagy épp miért pont azok veszik (részletre) a 2-300k-s telókat, akinek a havi keresetük is kevesebb mint a teló ára?

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#29815) kexksz válasza vg (#29813) üzenetére


kexksz
addikt

Szerintem ez nem orszag fuggo, inkabb ilyen lakossagi, fogyasztoi tarsadalom dolog, amely a fejlett vilagban mindenhol jelen van, lsd. Mercutio_ hozzaszolasat.

(Egyebkent en nem erzem BA egyik hsz-et sem onfenyezesnek, nem tudom szamodra miben manifesztalodik ez.)

(#29816) vg válasza Mercutio_ (#29814) üzenetére


vg
addikt

A panel ma már nem "csoróság" szimbolúma. Egyre kisebb réteg tudja megfizetni, főleg pesten. Szóval egy öreg prémium autó nem olyan nagy "villantás" a panelek között. A devizahitel kérdésben nem tudok mit mondani. Alapvetően az emberek hitelre vesznek/vettek lakást/autót, akkor, tíz éve, az egy jó megoldásnak tünt (persze utólag könnyű okosnak lenni), akárcsak most az olcsó hitelek.

(#29817) Mercutio_ válasza vg (#29816) üzenetére


Mercutio_
félisten

A paneltulajdonosok tetemes része még olcsón jutott a lakásához nem a mai árakon, innentől nem túl releváns, hogy most milyen áron és mennyien vehetnek panelt.
Az már inkább, hogy mennyien nem vagy csak elmaradással fizetik a rezsit, vagy épp nem vagy csak heti néhányszor használják a prémium batárt, vagy ha lerobban 1/2 évig áll a panel előtt, mert "nem fussa" a javításra.

szerk.: Nem hasonlítanám a mai forint alapú 5-10 évre fixálható hiteleket egy devizaalapúhoz (de még a mostaniakkal is pofára lehet esni, mivel emlékeim szerint a bubor-hoz képesti kamat fix, de ha a bubor elkezd mozogni...) ott a többség el se gondolkodott azon, hogy mi van, ha változik az árfolyam csak azt nézte, hogy a forint alapút felvevőkhöz képest ő "mekkora zseni"...arról nem beszélve, aki már a kedvező árfolyam és kamatkörnyezetben is épp kiköhögte a törlesztőt. A bankok tájékoztatási hiányosságait most hagyjuk az egy már ezerszer átbeszélt dolog:R

[ Szerkesztve ]

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#29818) OPiiPO válasza Mercutio_ (#29814) üzenetére


OPiiPO
addikt

napokban vitt az utam panelos környezetbe, elképesztő mennyi 10+ éves dízel BMW és Audi tenyészik arrafelé - bőven több mint egy kertvárosi kerületben, állítom

[ Szerkesztve ]

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#29819) Mercutio_ válasza OPiiPO (#29818) üzenetére


Mercutio_
félisten

Jaja, főleg ahol "végre" megveheti a még otthon lakó gyerek az első autóját :DDD :W

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#29820) Cathfaern válasza Mercutio_ (#29817) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

"A paneltulajdonosok tetemes része még olcsón jutott a lakásához"
Az a tetemes rész részben meghalt, részben az olcsón vett lakását már rég eladta drágán és kiköltözött belőle családi házba (90-es évek elején). Nem tudom Bp-n mi a helyzet, de megyeszékhelyen panelben lakok jelenleg, "panellakótelep" közepén, lakások nagyon max. 50%-ában van "őspanellakosok". És ők is az 50, de inkább 60+-os réteg, tehát ez az arány csak csökkeni fog rohamosan. Amúgy albérletben lakok, főbérlő befektetési céllal vette a lakást, most hogy kiköltözünk 2 hét alatt el is adta, 16m+-ért. Szerintem nagyon-nagyon messze vagyunk attól, hogy az olcsón vett lakások adnák ki a panelek többségét.

[ Szerkesztve ]

(#29821) vg válasza Mercutio_ (#29819) üzenetére


vg
addikt

Azért az tényleg szar lehet, hogy miközben a gyarló panellakó már az első 10+ használt autóját veszi, te egy fórumon féltékenykedsz és ocsmárolsz devizahitelestől kezdve a mobiltelefon vásárlókig a panellakókig mindenkit. :(

(#29822) maajsz válasza vg (#29821) üzenetére


maajsz
senior tag

No offense de az ő hsz-e simán egy saját nézőpontból leírt vélemény. Nem kell mindent személyeskedésnek venni, már előbb is "önfényezésnek" vettél ugyancsak egy szipmla véleményt. Ez érdemben nem tesz hozzá semmit a témához.

(#29823) OPiiPO válasza vg (#29821) üzenetére


OPiiPO
addikt

ma már a második embert támadod le, mert nem értessz egyet a véleményével, és még csak alig múlt dél :P

[ Szerkesztve ]

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#29824) Mercutio_ válasza vg (#29821) üzenetére


Mercutio_
félisten

Nagyon nem megy neked a szövegértelmezés attól tartok... btw panelban lakom, autóm is van, hitelem is(bár céges és most jár le)

Cathfaern: A '90-es években és a drágán eladott kicsit nem üti egymást?:) Ha jól tudom '98-ig jobbára csökkentek az árak, ott volt egy nagy emelkedés 2008-ig aztán ugye válság és most 2015-től van az újabb menetelés.

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#29825) Cathfaern válasza Mercutio_ (#29824) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Nem, mert amikor megvették 70-es években, akkor fillérekért kapták mindenféle állami támogatással. Vagy a másik verzió, hogy bérlakásként kapták, és később lehetőségük volt megvenni, ugyancsak zsebpénzért. Kis túlzással ingyen volt a lakás, ahhoz képest jó áron el tudták adni 90-es évek elején is.

(#29826) Mercutio_ válasza Cathfaern (#29825) üzenetére


Mercutio_
félisten

'70-es években (de még később is a rendszerváltásig) elenyésző lehetett a "szövetkezeti" lakás, a panelok 90+%-a állami bérlakás volt.
Amikor a bérlakásokat meg lehetett venni, (az állam nem bírta anyagilag a lelakott panelek üzemeltetését)az már a '90-es évek elejére datálódik forrás

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#29827) attiati válasza attiati (#29614) üzenetére


attiati
veterán

Usdhufban kezd élet lenni, stopokat lehet feljebb húzni (felét mondjuk 257-re, másik felét 253-ra). Nem tudom megvolt e az alja 247-nél. 270 felett nyugodtabban ki lehet jelenteni, hogy megvolt.

(#29828) Doze válasza Cathfaern (#29820) üzenetére


Doze
aktív tag

Egy biztos Magyarország népessége fogy, kérdés hogy a városba költözők, illetve a hitelek/állami kedvezmények mennyire tudják fenntartani az áremelkedést, valamint egyáltalán az árakat.

Teljesen logikus lépés lakóparkot építeni. :U , persze piac diktál, de hogy mennyire jó biznic 20+ évre lakást venni befektetésre, nem tudom.... max a hullámokat meglovagolni, illetve biztos lesz keresett hely, DE nő az üres ingatlanok száma, egyre inkább...

Mondjuk nevetséges hogy egy panellakás 16+ milla... mikor a családi házak,illetve egyéb ingatlanok egyáltalán nem követik ezt az áremelkedést.

(#29829) Mercutio_ válasza Doze (#29828) üzenetére


Mercutio_
félisten

Normális családiházat (ikerház inkább) normális környéken 30 alatt nem kapsz, szóval de, szvsz követik.

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#29830) Doze válasza Mercutio_ (#29829) üzenetére


Doze
aktív tag

én pl 2 szobás tégla lakást, illetve 80-100nm házakat hasonlítottam össze, 13-15 errefelé.... persze mindenhol van kiugró, illetve "hirdetett" de soha el nem adott....

Egyszerűen az van a háttérben, hogy a lakások pörögnek.. sokkal nagyobb a dinamika, persze a pofáraesés is szép lehet...

Egyébként a fő hajtómotor, az ingatlan.com "szakértői", de azért a ksh adatokat bőven elhallgatták, hogy az adásvételek száma hogy alakul stb...

A hitelezésnél, meg pl legutoljára a bankráció agymenését láttam, vegyél fel hitelt 20% önerővel, mert marha nagy biznic, kiszámolta olyan jól a 16 milliós hitelre, hogy mennyire jó albi díj helyett hitelt fizetni mert olcsóbb és saját lesz....

Hogyne, 2 év múlva 30%-al beesik az ára, a törlesztőd nő 20%-al, a bérleti költség meg felére esik, évszázad üzlete... 20 éves lakáshitel, csak az utóbbi 10 évet is elég megnézni... alakul a hülyeség megint

(#29831) Mercutio_ válasza Doze (#29830) üzenetére


Mercutio_
félisten

Kérdés hol az az "errefelé"?

Ha olyan környék/település ahol nő a lakosságszám (Bp. / Pest megye, nyugati határ , 1-2 nagyberuházással érintett település (Paks, Győr, etc.) ) akkor én se értem a leírt árakat, ha stagnál de inkább elvándorlás van, akkor a csok és hype lufi jele , ez annak lehet jó, aki talál vevőt a lakására és házra vágyik. (Bár egy kádár-kocka, vagy szigeteletlen 80-90-es évekbeli házra még szépen kell költeni, ha kicsit is igényes és előrelátó az ember)

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#29832) Stanlee válasza Doze (#29828) üzenetére


Stanlee
őstag

A doglodo nyugaton is ugyanez a helyzet. Lehet, hogy csokken a lakossag szama, de folyamatos a nagyvarosok fele az elmozdulas, ahol meg nem tudnak lepest tartani az ujjonan erkezok igenyeivel.

Masik keresletet generalo bazis a szinglik. Amig mondjuk 20 evvel ezelott kevesebb volt beloluk, addig manapsag egyre tobb lesz, ami azzal jar, hogy az a lakas, amiben 20 eve 2-3 ember elt, ma mar csak 1 embert szolgal ki. Es ebbol egyre tobb lesz. Itt nem csak a 20-as eveikben jarokra gondolok, hanem az egyre jobban szaporodo egy hazassagot mar atelt, de elvaltak is beletartoznak, akik kozelebb a 40-hez, 50-hez mar nem tudnak ismetelten, egyszeruen csaladot alapitani.

Lakoparkot meg megeri epiteni, es abban lakast venni is, csak nem esz nelkul kell csinalni, hanem Budapesten.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#29833) Cathfaern válasza Doze (#29828) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Ó itt követik :) Újépítésű lakások 20 millánál kezdődnek, de az közelebb áll a minigarzonhoz, inkább 22 környéke. Város melletti faluban (gyakorlatilag már összeépült, szóval nevezhető kertvárosi résznek is) 5 millió egy üres telek (és nem a régi falusi "elfér még 3 istálló is rajta" szintű telekre gondolok). Nyugati határszél amúgy. És akkor Sopronról még nem is beszéltem, ahol a lakosság fele Ausztriába jár át dolgozni...

Amúgy jelenleg már szerintem se éri meg befektetésnek lakást venni. Aki ígyis-úgyis venne, annak megérheti a még alacsony kamatok miatt, de olyan magasak már az árak, hogy nehezen tudom elképzelni, hogy ez innen nem lefele fog megindulni.

[ Szerkesztve ]

(#29834) Oppenheimer válasza Cathfaern (#29833) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Pedig az MNB és már az NGM is 4%-os GDP növekedést vár a következő évekre, a hitelezés felfutását és a bérek további meredek emelkedését. Ha ez teljesül, nőni fognak tovább az árak.

...Meg eladósodik a lakosság és a vállalkozások, szarabb lesz a külkereskedelmi mérleg, kilő az infláció. Szépen megint túltolják mint a válság előtt.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#29835) BÁ Nutrition válasza Cathfaern (#29833) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

a berek meg lazan nohetnek vagy 25%ot a kovi 3 evben, igy szerintem meg lesz ter arra h menjek fel az arak, ha meglesed mondjuk a pozsonyi lakasarakat akkor meg boven elmarad pest, de praga es varso viszonylatban is. Bukarestet nem tudom de nem tartom valoszinunek h sokkal lentebb lenne, az is lehet h magasabb.
ha a 2007es arakhoz nezzuk akkor inflat levonva elertek mar a mostani arak az akkorit? nem bizti :N

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#29836) Kobe válasza BÁ Nutrition (#29835) üzenetére


Kobe
veterán

lehet nálunk van egy alternatív időkapu vagy féreglyuk a lakásban és minden reggel amikor munkába indulok, akkor egy már párhuzamos valóságban battyogok be az irodába, de....

mutass már légyszives valami hihető és kézzel fogható statisztikát arról, hogy reálbérek 2-3 év alatt hol nőttek 20-30%-kal? mert idehaza biztos nem.....

olyanra gondolok ahol tényleg, kimutathatóan, többlet adóteher nélkül....és nem az egészségügyis +13% példára gondolok ami társult egy 13.5% pótlékmegvonással

Így hirtelen az építőipar és a bolti eladók ugrottak be.....építőiparban inkább fehéredés történt, ez hozta el a béremelős "kánaánt" (a munkások 60-70% helyett most már csak 40% fizetik zsebbe, hurrá), illetve a bolti eladóknak lett több, főleg a német, osztrák multi vezérelte üzletláncokban

De elárulom, nem a bruttó 340ezres eladóiból fog az ember aggloban 35M ért ikerházat venni....

Bankszektor stagnál (be vannak szarva a fintechektől, senki nem mer nagyobb dobásban gondolkozni), IT változó, mérnök szintén (építészmérnöknek most megy a szekér, de egyéb, környezet, villamos stb nem nagyon)

papíron lehet megvan a 20-30% ha mészáros lölöt is hozzácsapják, amúgy meg egy kb görög államadósság-riporttal egyenértékű kamu az egész :)

(#29837) BÁ Nutrition válasza Kobe (#29836) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

ez egy velemeny volt hogy: "a bérek még lazan nőhetnek a kövi 3 évben"
bocs h nem hasznalok ekezeteket de angol billentyuzetrol tok xar keresgetni, mondjuk at van allitva magyarra igy az zy neha keveredik :)
szoval a jovore vonatkozik amit mondtam igy nehez statisztikat mutatni
a multat nezve az en szakmamban kb 80-120%al tobbet tudnek keresni most otthon nettoban mint mikor kijottem angliaba 2014ben, es ez varhatoan tovabb no mert nincs otthon eleg utanpotlas ill aki osszekapar maganak valami gyakorlatot (1-2 ev) azoknak a fele legalabb tűz is ki kulfoldre 2-10x annyi berert

az igaz h a nepeket allandoan megtevesztik az atlagkeresettel a median helyett, utobbira en is jobban kivancsi lennek, vagy ha lenne rendszeres grafikon mondjuk 10 vagy 20 szazalekonkent. persze lehet h van, csak en nem jarok utana elegge(semennyire.. a hirekben meg mindig az atlag van)

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#29838) attiati válasza BÁ Nutrition (#29835) üzenetére


attiati
veterán

Mennyit olvasol a temaban?
Real ertelemben is 2007 felett vagyunk.
Bp nem osszehasonlithato Pragaval a varosszerkezet miatt es a fizetesek miatt sem.

(#29839) concret_hp válasza attiati (#29838) üzenetére


concret_hp
addikt

itt mit ertunk real alatt? csak mert ezt sztem nem inflahoz, hanem berekhez kellene viszonyitani.

(ksh szerint 2007: 185K, 2017: 297K)

persze en is csak probalok okos lenni, nem tudom eldonteni h lakas vegyek vagy allamkotvenyt a lakaspiac beszakadasara varva :U :F :O

vagy fullba vagy sehogy :D

(#29840) htomi85 válasza Doze (#29828) üzenetére


htomi85
tag

Jól mondod, építeni.
Venni?
Munkahelyem mellett épülő lakóparkban 1+2 szobás erkéllyel parkolóval 40 mihály alsóhangon.
Haver ennyiből tavaly kétszintes családit épített pest megyében (telekár benne van).

(#29841) BÁ Nutrition válasza attiati (#29838) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

ezek szerint beertuk [link]
teny h nem voltam naprakesz a legutolso negyedeves adatokkal :D
szal behozta az inflaciot, bar mondjuk teglaban meg nem. nyilvan mindenki nezze ki maganak melyikre akar raizgulni, orszagos, helyi vagy egyeb parameter alapjan vett stat.
vagy konkretan sajat eset alapjan :R

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#29842) attiati válasza concret_hp (#29839) üzenetére


attiati
veterán

Reál alatt mindig az inflációval tisztítottat kell érteni.
Nézheted bérekhez is, de ott is a reálbérhez van értelme, hogy kiszűrd az inflációs hatást, úgyhogy tökmindegy. Vagy ahhoz nézed a nyers adatokat, amihez jólesik.

Befektetőként a nominált nézném a MAX indexhez és korrigálnám inflációval, mert ezzel mutatom ki, hogy a többletkockázatom megtérült e a kötvénybefektetéshez képest és hogy infláció felett hozott e.

Lakóként (és befektetőként) meg a nominál béremeléshez nézném a nominál lakásidexet és korrigálnám az inflációval, hogy megnézzem, hogy a béremelésektől bármilyen irányba elszakadt e a lakásár változás és értékálló e a lakásom. De ameddig a vásárlások egy része befektetésből megy, addig ez is fals jelet ad. Hiába nő jobban a lakásár, mint a bér, ha a vételeknél nem a bér diktál, hanem az, akinél a tőke van. És csak akkor áll helyre, ha a végén már bérlői oldalon is szűk keresztmetszet lesz a bér. Akkor majd a tőkének kell alkalmazkodni. Addig a tőke diktál.

A harmadik meg az, hogy a lakások újraelőállításának árváltozása (inflációja) sokkal nagyobb, mint a normál KSH infláció. Úgyhogy akár a lakáspiaci inflációval is lehetne korrigálni és akkor mindjárt nem lenne ilyen nagy emelkedés a lakások reál árában.

És a negyedik, hogy az országon belüli népmozgás miatt a bp-i lakásokat bp-i béreken / árszinten kell felépíteni. Nem lehet lakást importálni. Helyben kell felépíteni. Ez akár újragondolható az előző bekezdéssel is, hogy ha a lakásépítés bérinflációja nagyobb, mint a lakásvásárlók béremelkedése, akkor a munkásember inflációja határozza meg az árat.

Ezek ilyen többkörös ciklusok. Első körben diktál a tőke (lakásbefektető) és a lakásújraelőállítás inflációja.
Aztán ha már nem tudja bérelni a lakosság a befektetők lakásait, akkor esnek az árak.
Vagy ha már annyira megdrágul az újraelőállítás költsége, hogy azon a szinten nem veszi meg senki, akkor nem építenek többet és ezzel helyreáll a kapacitás, beesik a munkások költsége és az árak is.
Addig az első kör diktál. Munkások inflációja + tőke.

Az biztos, hogy nem az évi 10-20ezer lakás felépítése szívja el a munkaerő kapacitást, ha korábban a duplájára is képes volt a (lakás) építőipar. Inkább az irodaház, autópálya, stadion.... és nyugati európai kapacitáshiány.

Másik topikban írtam, hogy számolgatni kell, hogy legalább hány %-ot kell esni a piacnak és hány éven belül, ahhoz, hogy kitermeld a bérleti díjat és a tőke hozama is megérje.

Most dupla szívó, mert 2014 óta gyökeres változás van és az szív(ott), aki pénzt tart(tott)

1990-től kb 2014-ig reálkamatot lehetett elérni tőketulajdonosként. Ez az iromány talán még mindig vállalható :D Albérleti költség és infláció felett hozott a tőke. Nem érte meg lakást venni még 25 éves időtávon sem.

2014-ig a tőkepiacot dominálták a tőketulajdonosok. Forráshiányos volt Mo, drága volt a pénz.
Most hogy elkezdtek szívni pár éve a tőketulajdonosok is a negatív reálhozammal, most már a reáleszközök piacát dominálják. Meglátjuk meddig lesz így.

[ Szerkesztve ]

(#29843) attiati válasza BÁ Nutrition (#29841) üzenetére


attiati
veterán

Utoljára 1-1,5 éve néztem én is. Nagyobb reálemelkedésre gondoltam.

De ha mondjuk az inflációba belevennénk a lakhatási költségeket is és lenne 4-5%-os valós infláció, akkor mindjárt borulna ez az index és semmi reálemelkedés nem lenne.
És akkor borulna az előző hsz-em jó része is :D

[ Szerkesztve ]

(#29844) Stanlee válasza attiati (#29842) üzenetére


Stanlee
őstag

Az egyik hivatkozott hozzaszolasodban van, hogy nem tudod, hol lehetett lekotni a 90-es evekben. Akkoriban tul sok hely nem volt, elmentel az OTP-be, vagy a helyi takarekszovetkezetbe, esetleg megnezted hogy a masik telepulesen levo takszov mennyivel adott tobb kamatot. Az OTP a havi szamlakivonaton kuldte, hogy mennyi az 1 hetes lekotestol kezdve az osszes tobbi lekotesnek a kamata. brutalis kamatok brutalis inflacio mellett.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#29845) Kobe válasza Stanlee (#29844) üzenetére


Kobe
veterán

Postabankot kihagytad :D

(#29846) Stanlee válasza Kobe (#29845) üzenetére


Stanlee
őstag

Sorry, teljesen kiment a fejembol... :)

De allampapirt ugy, hogy az utcarol bemegy Mancineni nem lehetett akkoriban venni - legalabbis en nem emlekszem ra.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#29847) Kobe válasza Stanlee (#29846) üzenetére


Kobe
veterán

Kicsit korabban lehetett.... Csak hadikolcsonnek hivtak :)

(#29848) Doze válasza attiati (#29842) üzenetére


Doze
aktív tag

ezt így látom.... bár pest sok szempontból más világ, mert van külföldi befektető is, valamint a airbnb, bár ez utóbbi máshol is jelen van, csak nem ekkora mértékben.

Visszatérve a lakásépítésre, majd eladásra.... én tudok pl 10 éve befejezett lakóparkot, ahol még mindig van eladó "új" lakás. De pl tegnap is látom a híradóban ennyi ezer lakásra adnak ki "építési engedélyt", azt sem tudjuk mennyire adtak használatba vételi engedélyt, majd azt az elkészült lakást sikerült e értékesíteni... nem akarok negatív "izé" lenni, de azért ha ízlelgetjük egy kicsit, könnyen belátható hogy ez a "lakásbumm", meg mittomén milyen fenomenális szavakat használnak rá, azért köszönő viszonyban sincs egy 2000-2010 pl: [link]

Akkor itt van ez: Lakáspiaci tranzakciók száma: [link]

Én a médiából és egyéb helyekről azt szűröm le pörög az ingatlan, meg havaj dizsi napfény aztán igazából nem valami nagy kilengés, ugye 10 millióan élünk az országban (csak a számolás kedvéért,) a lakosság rosszabb évében 0,86%-a vett-adott ingatlan, mikor jól akkor volt 1,9% is... hmmm most akkor miről beszélünk? Megmondom.... az ingatlanosok, és a bankszektor azon belül is a "pénzügyi tanácsadó (lopó) cégek" kedvenc játékáról, a MARKETING-ről.

A fentebbi táblázatból az is látszik hogy átlagosan mennyiért mentek a kérók a "Lakáspiaci árszínvonal" sorokban, ebből annyi látszik hogy pösten kilőtt az ár, de átlagosan +-2 millió a kilengés, nem valami sok.

(#29849) Kobe válasza Doze (#29848) üzenetére


Kobe
veterán

A lakaspiac ilyen szempontbol pont ugyanugy mukodik, mint az olaj.

A dated brent napi piaci arat a bevallott tranzakciok atlag erteke alapjan sulyozzak, korrigaljak, es az lesz kb a napi tozsdei ar. (nagyon nagyvonalakban leegyszerusitve)

A problema az, hogy a tranzakciok kb 30%at valljak csak be, onkentes alapon, es a legnagyobb olajcegek nincsenek is a bevallok kozott (exxon semmit, bp mininalis infot ad ki).
Vagyis egy, a piaci tranzakciok kb 30%at reprezentalo arbol csinalnak egy a piac osszes szereplojere ervenyes napi iranyarat.... Szerinted a manipulacio eselye mekkora? Ha pl vmelyik nagyobb kereksedohaz shortolni akarna, es mondjuk ugy dont, a napi tranzakcioibol levalogatja a legmagasabb, vagy legalacsonyabb erteku 30%os kupavot es azt vallja be, vagy esetleg elarasztja a tozsdet az infornacioval.... Vajon befolyasolhatja e az arat? A kerdes koltoi, eros igen a valasz, es ez teljesen legalizalt evtizedes kereskedelmi gyakorlat az usaban....

Na a lakasonkenti nm ar pont ugyanigy mukodik, a lakaspiavi statisztikakat a nm arrol pont az csinalja aki az eladasban erdekelt (ingatlanos) :)

(#29850) Doze válasza Kobe (#29849) üzenetére


Doze
aktív tag

nekem ez jut eszembe: a wall street első szabálya jut eszembe, 2. perctől [link]

Tudom vannak akik technikai elemzéssel, meg mittomén én milyen dolgokkal keresnek pénzt... nem akarok senkit megsérteni. De nagy információ hiány, vagy többlet van...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.